Rodovniška /nerodovniška vzreja

Rinchy · 210573

Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
: 16 Avgust 2005, 10:08:07
Petra hvala za popravek ;).
Citiraj
sicer pa...še eno leglo ZP-a se da fajn zaslužit a?
Lanyca,boš videla,koliko stroškov boš imela,da boš mladičke "gor spravla".Mislim da boš s ceno mladičkov(vseh skupaj) le pokrila stroške cepljenja,razglistenja,...idt.

LP,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
Odgovori #1 : 16 Avgust 2005, 10:39:53
hehe, ne paritev bo zastonj ker se poznajo, veterinarja pri kotitvi itak ne bojo rabili ker stvari obvladajo(mimogrede dežurni veterinar-če se psica spravi kotit sredi noči in se kaj zakomplicira je zelo drag), kotilnica bo njihova garaža-kam pa bi pobegnili mladički ;D
hranili jih bodo z ostanki od kosila...oddali jih bodo pred prvim cepljenjem da bo manj stroškov kar naj plačujejo novi lastniki,
razglistenje?sej ne ve kaj to je ;D
igrač, ovratnic(da se jih privaja) pa itak ne rabijo, sej jih bodo tudi novi lastniki socializirali.
ja, da o testih staršev nebi....haha nima"dispanzije" še ve ne kaj je to pa ve da je nima :o
kaj pa oče?bo mešanec med fidijem in fifiko?
ne, sori...me je zaneslo, upam da ni preveč sarkastično zvenelo ampak vsako novo nerodovniško namerno leglo mi pritisk dvigne....
moraš vedit da če hočeš za leglo maksimalno dobro poskrbet boš v minusu, in čim za mladičke ne poskrbiš maksimalno dobro si en navaden štepar ki sam to gleda kje bo zaslužil!pri rodovniških psih je nek majhen zaslužek ampak se vedno daje nazaj v pse(razstave, testi itd...)in dobri vzreditelji živijo za to da imajo čimboljše pse in vse tudi vtaknejo v pse.

no pa je bil spet offtopic, se opravičujem lahko gremo nazaj na displazijo.



Lanyca

  • Gost
Odgovori #2 : 17 Avgust 2005, 16:57:16
[quote author=Petra link=topic=183.msg1783#msg1783 date=112417837

lanyca kako pa veš da starša nimata displazije?
kako sploh veš da to sta njena starša če nima psica rodovnika?
sicer pa...še eno leglo ZP-a se da fajn zaslužit a?
Citiraj
Mamo sem tako že dvakrat videla in ima rodovnik. Parili pa so jo s sosedovim psom, ki je zp, samo nimarodovnika. Samo ni to malo čudno zakaj si niso poiskali psička z rodovnikom če so imeli možnost. Sicer pa lane ne bi zamenjala za nobenega drugega psa pa če bi bil najboljši ne. ;) :)



Lanyca

  • Gost
Odgovori #3 : 17 Avgust 2005, 17:04:01
Kje je pa tu ljubezen do živali? Vse gledaš skozi neko plehko strokovnost, mimogrede, tudi ti menda nimaš kakšnega plemiškega rodovnika, pa so te starši verjetno imeli radi, ko so se odločili , da te bodo imeli. Vsi ljudje ne gledajo stvari samo skozi dobiček in denar. če se bomo odločili, da bo naša Lana imela mladiče, bomo vse dobro premislili, se posvetovali, se mladičev veselili. Pripravili jim bomo primeren prostor, ne bo nam žal denarja ne za cepljenje, še manj za tabletke proti glistam. Ne bomo razmišljali o dobičku, ampak bomo zelo pozorni na to, komu bomo dali mladiče. Nismo "proizvodnja" psov, ampak ljubitelji, Lana je del naše družine. Ne razmišljamo o tem kako se bomo z njo postavljali na razstavah, ampak nam prinaša preprosto veselje, prav kakor bi nam njeni mladiči.
Prav na živce mi gredo ljudje, ki se napihujejo z rodovniki. Verjetno gledajo tako tudi na ljudi.



Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 17 Avgust 2005, 18:47:35
Poglej lanyca, jaz nisem konfliktna oseba, nerada se kregam po forumih in še sploh v živo...raje sem kdaj pa kdaj tiho kot da se po nepotrebnem nekaj repenčim, ampak ko mi nekdo stopi na žulj ki najbolj boli...si pa ne morem pomagat da nebi kaj napisala ali rekla.
In ta žulj je ravno nerodovniška vzreja-nažalost.
me veseli da boš lepo skrbela in imela kužke rada in ti ne bo žal dat denarja...itd itd....ampak gre se zato da so taki problemi v tem, da vsi s tem da smo proti nerodovniški vzreji samo skušamo preprečit polna zavetišča kužkov, mačk in to....
Glej, danes imaš ti leglo, pa recimo imata dve psici v leglu težave s kolki, pa bodo naprej vzrejali, pa bo iz teh dveh psic ob prvem leglu na svetu še 15 novih mladičev, in od teh 15 jih bo imelo spet 5 težave s kolki, in spet bo iz teh petih prišlo ven še 30 novih mladičev od katerih jih bo imelo 8 težave.....kaj boš naredila s tem???kaj dobrega za pasmo?popolnoma nič!
če imaš rada svojo pasmo boš delala zanjo samo dobro-vzrejala zdrave mladiče, dajala pse pregledovat in testirat, in tisti ki so bolni ali imajo napake se jih da iz vzreje, in s tem za pasmo narediš največ dobrega!

ne, ne gledam skozi plehko strokovnost!jaz delim svoje poglede na dvoje: 1.preučujem linije, rada bi se naučila čimveč o vzreji, kako prit do najlepših mladičev itd...temu jaz pravim gledano z strokovnostjo, da gledaš na to kako in iz kakšne kombinacije boš dobil najlepše mladiče.
2.Gre se mi za zdravje!!!!tu me popolnoma nič ne briga iz katere linije je pes, koliko je na razstavah dosegel, oz. se trudiš za zdrave mladiče, že preden sploh pariš, trudiš se pa zato ker si zaljubljen v neko pasmo in ji želiš dobro, tudi če pri tem trpi tvoja denarnica, tvoji možgani, ti sam...samo da ne trpi pes!
Žal nekateri gledajo samo tako kot sem prvo napisala-da imajo dobre mladiče, ljubezni pa ni....
Če mene vprašaš je dosti bolje da potem gledaš samo tako kot je drugo opisano....
Še najbolje je pa kombinacija obojega, to pa prakticiram jaz.
Ne mi prosim govorit o ljubezni do živali, ne mi govorit da imam psa samo za razstave, ker če mi v živo rečeš kaj takega bolje da nisi več v moji bližini, lahko bi napisala kaj gršega ampak se bom vzdržala!
ker to pa me razp!"%i sori!!!!!
Mond je moj prvi pes, vedno bo ostal moj srček, pa čeprav ni bajno dober razstavni pes, vedno bo on na prvem mestu, ker je pes na katerem sem se in se še bom ogromno naučila!!!on je pes zaradi katerega sem stopila v svet kinologije, in prvi pes ki je samo moj, in sama skrbim zanj itd itd....ne bom več naštevala, ampak žalostno da mečeš vse v isti koš!!!
Če bom kdaj vzrejala bom vzrejala z ljubeznijo, ampak rodovniške pse in to ravno zato ker jim ne privoščim bolezni in tega da končajo v zavetišču ali na cesti.....ne pa zato ker se mi gre za denar!!
Tale post bi bil sicer lahko še veliko hujši ampak sem se vzdržala...vzrok zakaj bi lahko bil hujši je pa to da si je mond danes na sprehodu prerezal celo blazinico in me je vse skupaj spravilo iz tira....tako da če je rahlo neberljivo brez zamere....



Lanyca

  • Gost
Odgovori #5 : 17 Avgust 2005, 19:16:11
O.K. pustimo to temo o rodovniških psih in obratno. Ampak jaz v zavetišče ne bi dala nobene živali raje bi imela doma živalski vrt. Samo to narčarjenje prej pa. Bolje, da nisem bila v živo, ker sem mogoče malo prenasilna. Pa v redu jaz ne želim tebi ali tvojemu psu nič žalega. No kar je pač je . P.s.: za tvojega psička mi je žal, da se je ranil, ker če se s kom kdaj prepiram imam to z njim in ne govorim grdo o njegovi npr. materi ali psu....
Kuža je zelo prikupen.
 lp Lanyca



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #6 : 19 Avgust 2005, 15:17:23
ampak žalostno da mečeš vse v isti koš!!!

Petra ustavila se bom pri temle delu tvojega pisanja. in ti bom razložila mojo zgodbo lepo počasi in upam, da dovolj nazorno da boš razumela tudi moj pogled na rodovnik, vzrejo takšno ali drugačno.  In to da morda ne spadamo vsi v isti koš 8).

Rumba je nerodovniška psička potomka dveh rodovniških psov. Mama je Markotova Gana, oče pa je prav moj Smart. Oba imata slikane kolke in komolce. Smart ima kolke C, komolci brez displazije, Ganini kolki in komolci so po oceni, najbolj priznanega veterinarja z tega področja pri nas Dr. Matka, brez dispalzije.
Zakaj smo parili brez vzrejnega dovoljenja? Ker nam rodovnik predstavlja samo list papirja. in zakaj je tako? Zaradi vzrediteljev, ki so prodali Gano Markotu in vzreditelja, ki je prodal Smarta meni. Kaj, zakaj, kako rodovnik sploh je, ni obrazložil ne en, ne drug, čeprav sta oba imela rodovniško leglo. Zdaj lahko rečeš ja lahko je kriviti vzreditelja, saj niti ni dolžan povedati vsega tega... jaz pa sem mnenja, da bi morali ravno vzreditelji biti tisti, ki bi osveščali nove kupce in preprečevali tako vzrejo, če so seveda nasprotniki temu.
Gremo dalje... začela se je Ganina gonitev in vožnja do veterinarja na odvzem brisa, da je določil dan D. In to je bilo 2.Maja lansko leto. Mi smo se peljali v Velenje kjer smo opravili paritev.. 1. Julija... je ...Gana skotila 10 mladičkov, 6 samičk in 4 samčke. Vsi so imeli popolno oskrbo, kotilnico, nadomestno mleko, ker ga Gana ni imela dovolj za vseh 10. Marko je imel dopust, za mladičke so skrbeli še njegovi starši in Katya.  Bili so razglisteni, cepljeni in veterinarsko pregledani in vsi so dobili potne liste.  Iz Ganinega in nadomestnega mleka so prešli na kozje mleko, rižolino, mleto meso in zelenjavo in nato puppy brikete Pro-Plan. Aja pa seveda je tudi Gana med brejostjo dobivala brikete za breje samičke oz. puppy. Kot popotnico so dobili vsi vrečko Pro-Plan briketov, ovratnico, igračko, ki je bila pred tem med mladički, da se je navzela vonja in je bil prehod v nov dom lažji, podpisali so pogodbo in dobili družinsko drevo, v katerem imajo zapisano za kar nekaj generacij nazaj (več kot 3 generacije) kdo so njihovi predniki. Poleg vsega so dobili navodila kot popotnica v svet (ki bodo kmalu objavljena tudi na strani!), o ovratnicah, povodcih, krtačah, umivanju zob in zobnih pastah, prehrani, vzgoji, sobni čistoči in še kaj. in kaj je danes narobe z temi mladiči?? Samo to, da nimajo rodovnika. Vsi so zrasli v prinašalce in vsi zgledajo kot prinašalci. Z lastniki sem v kontaktu, pošljejo mail, sms, pokličejo, se dogovorimo za skupne sprehode in izlete, ko imajo prehlajene oči, prebavne težave itd. se obrnejo name. Ne boš verjela in vsi so nerodovniški. Če bi seveda imeli rodovnike bi se lahko prištevala med boljše vzreditelje v Sloveniji ::) ;D
To je bilo Smartovo prvo in tudi zadnje leglo, paril ne bo več. Rumba ni sterilizirana zaradi nagona in volje do dela, Črt ne bi rad da bi se polenila če bo delavna psička (ruševine).
Aja pa še to, kot lastnica samca imam pregleda nad vsemi mladički in sem tudi z večino lastnikov v kontaktu. Je mene kdaj poklical lastnik Smartovega očeta in vprašal kako je z kužkom? Ga je kdaj zanimalo če je vse ok? Ne... pa mislim da bi moralo biti to resnemu vzreditelju v interesu, da bi vsaj vedel kakšne mladiče daje njegov pes, a ne.

Moj naslednji pes bo rodovniški in najbrž namenjen( beri.. če bo ustrezal vsem zahtevam!) rodovniški vzreji. Zakaj??
Ker je tudi napaka teh mladičkov ta, da se ne morajo pokazati svetu, ker niso rodovniški, pa bi se morda kdo rad. Vsekakor sem za rodovniško vzrejo če ni vzreditelj tak, da da psa in rodovik, pobere denar in te pošlje nevednega domov. Žena Smartovega vzreditelja je moji mamic, celo zagotovila, da jim dlaka ne odpada, Danes bi jo rada povabila na obisk... mogoče je pa Smart izjemen primer ::)
Kot vidiš iz pisanja mi je malo žal, da nismo šli opavljati še vzrejnega dovoljenja, ker kot sem rekla bi bili pohvaljeni kako dobro smo skrbeli za maldičke, tako pa smo grajani ne glede na oskrbo, samo zato ker nimajo lista papirja :P.


Vsekakor pa pohvale tebi, da se zavzemaš za zdrave pse in preučuješ paritvene kombinacije. Upam, da ti bo uspelo doseči zastavljeni cilj.

Lanyca tebi pa samo eno priporočilo. Če misliš Lano parit, ji najprej slikaj kolke in komolce, prav tako pa naj jih slika tudi sosed svojemu psu, saj najbrž ne bi rada imela na vesti kakšnega mladička z groznimi problemi a ne? Pa še izkušnja... težko je najti mladičkom dobre domove, mi smo se z iskanjem 10-ih dobrih domov kar pošteno namučili.


Lp nina





Lanyca

  • Gost
Odgovori #7 : 19 Avgust 2005, 15:44:08
Ja ninci s tabo se popolnoma strinjam. Zame je rodovnik na žalost nekaterih samo list papirja. Ja in vem, da je težko najdi domove to nam je povedal že Lanin vzreditelj. Vsak mesec 6 (takrat se je Lana skotila) nas pokliče in vpraša o Lani, pošiljamo si slike in šli smo tudi že na obisk ravno pred tednom. Ja Lani bomo slikali komolce pa kolke. Verjetno pa je ne bomo parili z tistim psom. Dvomim, da bi ga gospod peljal na slikanje. Jih veliko drugih poznam. Za mladičke pa se bom prepričala, da so lastniki v redu. Ne bomo jih dajali, komur koli, ki ne bi skrbel za njih in bi jih imel zaprte.



Puma

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 19 Avgust 2005, 16:08:48
Sicer malo off topic vprašanje ali pa komentar:

 Rumba ni sterilizirana zaradi nagona in volje do dela, Črt ne bi rad da bi se polenila če bo delavna psička (ruševine).
A mi lahko prosim razložiš, kaj ima strelizacija veze z nagonom, ki ga potrebuješ za delo??? Samo za info. V našem duštvu v ERP imamo skoraj vsi, ki imamo psice, le te sterilizirane. Pa niso nič bolj lene, nagon, ki ga potrebujemo imajo (saj nima veze s strerilizacijo), da o volji do dela sploh ne govorim. Tako da je bilo tole malo mimo ustreljeno!
lp, kaja

ps. vem da ne spada sem in lahko prestaviš kamor bi pasalo.

A dog has one aim in life... to give you his heart. (J. Cairns)


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #9 : 19 Avgust 2005, 16:31:34
. Zame je rodovnik na žalost nekaterih samo list papirja..
Ko boš prebrala razne prispevke od tem kaj sploh je "ta list papirja" se boš mogoče takoj vprašala:" zakaj nisem kupila psa z rodovnikom?"..če pa je bil pri vas problem z denarjem,bi pa lahko posvojili kakšnega mešančka iz zavetišča(saj veš,da jih je polno :)).NIč te ne krivim,ker ste kupili nerodovniškega kuža...uživajte z njo,zdaj je pri vas!Želim pa ti,da ne boste imeli kakšrnih koli (zdravstvenih)problemov z njo.In če/ko boste imeli mladičke,vam želim čim manj zapletov :) ;)

LP,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #10 : 19 Avgust 2005, 17:34:33
Puma.. kljub temu da je malo off topic, bom odgovorila kar sem.

Citiraj
Samo za info. V našem duštvu v ERP imamo skoraj vsi, ki imamo psice, le te sterilizirane. Pa niso nič bolj lene, nagon, ki ga potrebujemo imajo (saj nima veze s strerilizacijo), da o volji do dela sploh ne govorim. Tako da je bilo tole malo mimo ustreljeno!

Samo povedala sem, kar sem nekoč prebrala na internetu, na eni tuji strani mislim da.  Hvala pa za tole tvojo informacijo. Sicer sva pa že odločena da bo sterilizirana če se bo pokazala navidezna brejost, zaenkrat.. je še vse mirno ::)

No pa da vem mimogrede povem še eno zgodbo, da ne bom tako off topic. In sicer zadeva predvsem nerodovniško vzrejo in neodgovornost lastnikov psic.

Dobim mail: "radi bi parili z vašim samcem, kakšna je cena?"

Ko napišem v mailu, iz firbca ne zato, ker bi me paritev sploh zanimala, kakšne ima psica ocene kolkov in komolcev, koliko je stara, koliko gonitev je že dala skozi, kdo sta starša, kje je bila kupljena itd.
Dobim odgovor, ki se glasi "Kdo sta starša ne vemo, ker smo jih videli le enkrat, nima rodovnika in nismo slikali kolkov, ker to za imeti mladičke res ni potrebno" To je prava šteparska miselnost. Dejmo spart dva psa, plačimo skok in to opravmo čim prej. Ah seveda da ne pozabim je bila ta psička že sredi gonitve in bi se z skokom res že malo mudilo, tako da ... če bi se lahko dobili čim prej.

Tako, da ubistvu petra ti dam prav, in podpiram rodovniške in potem izključno rodovniške, če se vsi vzreditelji zbrihtajo in sestavijo pogodbe, če so vedno na voljo za kakršnakoli vprašanja in ne samo takrat ko oni rabijo tebe za prijavo vzrejne skupine na razstavi ::)
Tako da.. ubistvu lahko tudi delimo vzreditelje na dobre, ki se posvetijo lastnikom svojih psov in slabe ki pa niso čisto nič boljši od šteparjev, čeprav imajo rodovniške mladiče.
 

Lp nina




Lanyca

  • Gost
Odgovori #11 : 19 Avgust 2005, 17:35:29
Ko boš prebrala razne prispevke od tem kaj sploh je "ta list papirja" se boš mogoče takoj vprašala:" zakaj nisem kupila psa z rodovnikom?"..če pa je bil pri vas problem z denarjem,bi pa lahko posvojili kakšnega mešančka iz zavetišča(saj veš,da jih je polno :)).NIč te ne krivim,ker ste kupili nerodovniškega kuža...uživajte z njo,zdaj je pri vas!Želim pa ti,da ne boste imeli kakšrnih koli (zdravstvenih)problemov z njo.In če/ko boste imeli mladičke,vam želim čim manj zapletov :) ;)

LP,
Nina
  Ja po eni strani imaš tudi prav. Priznam žal mi je, da Lanine mame niso parili s rodovniškim psom.
Z Lano bi zelo rada hodila na rastave pa ne da bi se s tem ponašala. Zelo rada grem na vse, kar je povezano s kužkami. Zdravstvenih težav pa nimamo. HOteli smo vzeti ZP-ja z rodovnikom no klicala sem. Ampak pes je moj in kupila sem si ga s svojim denarjem. No seveda je malo prispevala tudi mama. ;)



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #12 : 19 Avgust 2005, 17:46:04
Rincy tudi zame je bil in še vedno je rodovnik samo list papirja.Čeprav sem si obljubila,da bo moj naslednji pes imel rodovnik.
Ron nima rodovnika in dokler je zdrav se ne mislim metati v tla.In zakaj je brez rodovnika?Zardai denarja?Ne!Brez rodovnika je,ker pri svojih 9-h letih nisem imela pojma zakaj bi imeli rodsovniškega psa...psica,ki smo jo imeli prej je imela rodovnik (neštetokrat sem ga že prebrala),pa jo je 1. lastnik vseeno zavrgel,prav tako 2. lastnik,3. lastnik pa smo bili mi.Čeprav je imela rodovnik je močno zbolela in,ker nismo hoteli vsake 3 mesece imeti operacije in gledati kako psička trpi smo ji pomagali na oni svet.Rodovnik vseeno ni 100% zagotovilo,da bo pes zdrav.Lahko se zastrupi,ga kdo ustreli...kaj boš takrat z rodovnikom?

Ninci ej vse zeloooooo lepo napisala.Lanyci pa želim veliko lepih dni s svojo psičko.

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #13 : 19 Avgust 2005, 18:36:03
T.M.T..te čisto razumem,da pri svojih devetih letih še nisi vedela,kaj sploh je rodovnik ;).Jaz imam srečo,da moji starši vedo "kaj je to" .ker meni to na začetku ni bilo ravno kristalno jasno ;)

LP,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #14 : 19 Avgust 2005, 22:00:06
Rinchy. Ker tudi jaz ne vem zakaj je rodovnik tako zelo pomemben je tudi zame samo list papirja na katerem so napisani predniki psička. Ali mi prosim razložiš kaj je rodovniški list??  ??? ??? Da bo meni tudi kristalo jasno.  ;) ;) ::) ::) ;D


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #15 : 19 Avgust 2005, 22:16:54
Marko:Ok,jaz pametvat tukej lih nočem,ampak ok.Bom napisala ko pridemo z dopusta,kaj meni pomeni rodovnik.Trenutno še pakiram ;).

Lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #16 : 19 Avgust 2005, 22:20:00
Ni panike! :) Haha!! Tako se pa spat ne mudi. Ti lepo spakiraj, pa pazi, da ne boš kaj pozabila. Pa Srečno pot in veliko sonca na dopustu.

Marko & Gana ;) ;)


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #17 : 20 Avgust 2005, 09:02:57
Rinchy. Ker tudi jaz ne vem zakaj je rodovnik tako zelo pomemben je tudi zame samo list papirja na katerem so napisani predniki psička. Ali mi prosim razložiš kaj je rodovniški list??  ??? ??? Da bo meni tudi kristalo jasno.  ;) ;) ::) ::) ;D

Marko rodovnik je predvsem zagotovilo, da je tvoj pes res recimo zlati prinašalec. Da sta oba starša res zlata prinašalca in ne en prinašalec drug pa labradorec recimo in je pes še vedno podoben prinašalcu. Rodovnik naj bi bil tudi zagotovilo, da bo pes zdrav ampak... to je bolj kot ne za lase privlečeno. Enako obolevajo rodovniški psi in enako imajo displazijo, ne ustrezajo standardu itd.

Pa, da povem še po tvoje ;) Kupiš Gorenje televizor, in če zraven ni certifikata da je res Gorenje je lahko tudi ponaredek Made in Japan... pa čeprav gor piše Gorenje. Torej rodovnik je certifikat pristnosti.

Lp nina



Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #18 : 22 Avgust 2005, 06:37:09
Gorenje ne izdeluje televizorjev.  ;) ;) Če pa že vidiš kakšnega, so pa izdelani na Češkem, gor je pa samo nalepka Gorenje.  ;D ;D

Pa zraven vseeno dobiš certifikat od Gorenja!


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #19 : 22 Avgust 2005, 08:03:22
Gorenje ne izdeluje televizorjev.  ;) ;) Če pa že vidiš kakšnega, so pa izdelani na Češkem, gor je pa samo nalepka Gorenje.  ;D ;D

Pa zraven vseeno dobiš certifikat od Gorenja!
Ok no! Potem je pa to tako, kot da na fičkota prilepiš mercedezov znak ::) ;) Pa saj veš kaj mislim, najbrž.

Lp nina



Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #20 : 22 Avgust 2005, 08:58:55
Haha!! Seveda vem, kaj misliš. Samo te malo hecam.  ;) ;)



katya

  • *
    • Prispevkov: 164
    • Točke: 4
Odgovori #21 : 22 Avgust 2005, 09:26:54
Ko se včeraj prišla iz primorske in sem zagledala tole temo sem vedela,da se bodo mnenja močno razlikovala...Zato naj najprej recem,da dovoljujem vsakemu svoje mnenje,ampak bom vseeno poskušala na razumen način obrazložiti moja stališča.
Gana je zame sonček,ki posije kadar zunaj dežuje in mi polepša še tako temačn dan.Njene oči vedno zasijejo in ko te pogleda se ne moreš upret temu,da je nebi malo počohal.JA Gana ima rodovnik pa smo bili vseeno že dostikrat pri veterinaru(veliko denarja),nobenega zagotovila ne dobiš z rodovnikom, da bo psiček zdrav...Naj povem primer pred leti sem se sprehajala po Pohorju in tam srečala starejšo gospo z RODOVNIŠKIM kokošpanjelom in ker imam rada pse sva začeli pogovor(psička je bila brez zadnje leve noge in slepa).Tako je pogovor tekel in gospa mi je zagotovila,da nikoli več ne kupi rodovniškega psa(OBRAZLOŽITEV: Psička ni bila poceni in nato ker se  je lastnica na njo navezala in ko je začela zbolevat ni imela srca, da bi psičko dala usmrtiti-za psičko je zapravila nekaj sto tisoč tolarjev)...Listek ti ne da zagotovila,da bo pes ZDRAV!!!Biološko to ni mogoče tako kot tudi pri zdravem človeškem paru ni zagotovil,da bo otrok zdrav.Zdej boste vsi rekli ja ampak je manjša možnost-naj rečem samo to,da če boste v življenju vedno kalkulirali boste zamudili najslejše stvari.
No in zakaj je Gana imela nerodovniško leglo...Ker se boji poka in preko tega enostavno nebi prišli.So pa njeni mladički najboljši!!! Ni važno ali je pes rodovniški ali ne je lahko uspešen,ubogljiv,zdrav ampak vse je odvisno od lastnika...DOBER primer za to je Trigi z svojo Rumbo.
No da ne bom predolga naj povem samo še to da bo v nekaj letih rodovnik pomenil samo to, da je ta pes slabši od nerodovniškega-zato,ker je dokazano da so rodovniški psi manj odporni in že skoraj zkristalizirani,kar pa ni najboljše in kmalu se bo začela iskati rešitev.

Upam,da me tisti ki se ne strinjate z mano ne boste zdej kr za vrat hotli primit,ker sem rekla,da kar koli si mislite je vaša stvar in vam dovoljujem vaše mnenje jaz sem samo obrazložila svojega :)

:)Tvoj ljubljenček je odsev tvoje osebnosti!!!


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #22 : 22 Avgust 2005, 10:52:20

No in zakaj je Gana imela nerodovniško leglo...Ker se boji poka in preko tega enostavno nebi prišli.
Katya samo nekaj, kakor vem je Marko govoril, da se pri vas doma igrate z puško ;) Sem videla tud tarče, ko smo bili pri vas in je rekel tudi, da Gana te poke mirno prenaša.

Sploh pa .. hehe vzrejna komisija streloplahe pse tolerira oz. jim da ponovno možnost, saj naj bi se na pok najprej navadili. Yeah right, pes je streloplah ali pa ni, saj z navajanjem na poke od majhnega najbrž noben pes ne bi bil streloplah, če bi bil izpostavljen vsakodnevnim pokom in bi bil zraven pozitivno motiviran.


Lp nina




Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #23 : 22 Avgust 2005, 11:26:01
To je bilo Smartovo prvo in tudi zadnje leglo, paril ne bo več.

A si o tem prepričana? ;) ;) O tem se bomo pa še pogovorili! Haha  :D :D


mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
Odgovori #24 : 22 Avgust 2005, 11:54:12
No, da še jaz podam svoje mnenje o rodovniku.
Sem videla že ogromno psov, ki naj bi bili čistokrvni, a brez rodovnika. In na žalost nekateri sploh niso bili predstavniki svoje pasme. Tudi karakter so imeli čisto netipičen za pasmo.
Tudi to, da so rodovniški psi bolj zdravi ne bom trdila. Je pa res da je veliko manjša možnost dednih bolezni (vsaj če psa kupiš pri dobrem vzreditelju, ki poskuša za pasmo narediti vse najboljše).
Obstajajo tudi taki ljudje, ki imajo leglo s psičko, ki je recimo zlata prinašalka, očka je neznan, mladički so podobni zlatim prinašalcem in tako jih proda kot čistokrvne zlate prinašalce brez rodovnika. In za pasmo zlati prinašalec ne naredi čisto nič dobrega. Še slabše. Pasmi s tem škodujejo. In če gre tako naprej pasme kmalu ne bodo več to kar so bile in vsi psi rumene barve in velikosti zlatega prinašalca bodo zlati prinašalci. ::) :-X
Če kupiš nerodovniškega psa, ki je tipičen predstavnik svoje pasme, le da je brez papirjov, imaš pač srečo, kajti ne veš če so res vsi predniki tvojega psa res te pasme. Z rodovnikom pa to veš.
Mnogo ljudi pa se odloča za nerodovniška legla zato, ker enostavno vedo, da njihov pes nebi dobil vzrejnega dovoljenja, zaradi kakšne napake, ki je po možnosti še dedna. A ker se vseeno odloči imeti mladiče pari psa, dobi ven bolne mladiče oz. mladiče s kakšno dedno napako, ljudje ki so te mladiče kupili spet parijo naprej in vedno več je mladičkov z dednimi napakami in boleznimi. In če s tem naredijo kaj dobrega za pasmo... :-\

Torej psa sem (in bom tudi v prihodnje) kupila z rodovnikom, ker hočem da je pes tipični predstavnik pasme, za katero sem se odločila (tako po karatkterju, kot po izgledu), ker hočem vedeti kdo so predniki mojega psa, ker hočem nadaljevati rodovniško vzrejo pasme in za pasmo narediti veliko dobrega.

Lp, Marusa


Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #25 : 22 Avgust 2005, 12:14:47
Mary! Vse ti dam prav. Ljudje pač parijo z vsem mogočim, samo da je malo podoben recimo ZP. In ga potem tudi prodajo, kot čistokrvnega ZP. Mi smo parili dva ZP-ja. Oba imata rodovnik in tako smo nove lastnike obvestili tudi kdo so njihovi predniki. Kot je že Ninci povedala, je vsak mladiček dobil zraven tudi "drevo življenja" in lahko vsi vedo kdo so predniki, tudi če nimajo rodovnika.

Rodovnik Gane na netu: http://www.k9data.com/pedigree.asp?ID=145697


katya

  • *
    • Prispevkov: 164
    • Točke: 4
Odgovori #26 : 22 Avgust 2005, 13:23:31
Dedne bolezni so tudi pri ljudeh pa imamo vseeno otroke. Ljudje se med sabo poročajo ne glede na barvo,velikost,...pa nastajajo najrazličnejši mešančki...Bodimo strpni do pasjih mešančkov,ker niso nič krivi.Na svetu so slabi in dobri ljudje, ki bodo za pasmo naredili nekaj dobrega ali pa ravno obratno...Dostikrat smo že ugotovili, da tudi vsi vzreditelji ne delajo vedno v prid pasmi...Zato menim, da če ima pes rodovnik še ni nujo da je rodovniški(oz. kot radi nekateri rečejo po predpisih)...
Zakaj pa vsi vi ne zganjate takšnega cirkusa grede mačk??? Najbrž maste skoraj vsi doma še kakšno mucko,ki ni tipično rodovniška,ali ne?...No jaz sem imela 15 let perzijskega mačkona z rodovnikom,sedaj pa imam same mešančke.Pa niso nič kaj slabši.

No mary,Rinchy ali imasta kakšnega mačjega mešančka doma???

:)Tvoj ljubljenček je odsev tvoje osebnosti!!!


mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
Odgovori #27 : 22 Avgust 2005, 14:10:11
katya: Se ti ne zdi malo nerodno pri tej temi primerjati ljudi in pse?
Sploh pa nimam popolnoma nič proti mešančkom. Ampak glede na to, da so zavetišča polna raznih mešančkov se mi zdi nesmiselno še načrtno vzrejati mešančke. Saj gre vsak lahko v zavetišče in reši kužka, ki je zanj lahko prav tako dober in naboljši, celo boljši od rodovniškega psa. Itak so za nas naši psi naj naj ne glede na poreklo. ;)

Glede muck pa... imela sem enega mačkona-mešančka, ki sem ga dobila od sosede. In sem ga kastrirala, ker sem tako kot pri psih, tudi pri mačkih mnenja, da jih je dovolj po zavetiščih in da je že tako dovolj potepuških mačk in ni potrebe, da bi jih bilo zaradi mojega mačkona še več.
Drugače pa trenutno nimam doma nobenega mačjega prijatelja-ne čistokrvnega in ne mešančka.

Sploh pa spet poudarjam da nimam popolnoma nič proti mešančkom-tako pasjim kot mačjim ali kakšnim drugim. Samo nesmisleno se mi zdi, da jih ljudje načrtno vzrejajo, glede na to da jih je toliko po zavetiščih.

Lp, Marusa


katya

  • *
    • Prispevkov: 164
    • Točke: 4
Odgovori #28 : 22 Avgust 2005, 14:22:49
Primerjavo sem dala samo zato,ker skoz povdarjate dedne bolezni.

:)Tvoj ljubljenček je odsev tvoje osebnosti!!!


mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
Odgovori #29 : 22 Avgust 2005, 14:45:29
Citiraj
Primerjavo sem dala samo zato,ker skoz povdarjate dedne bolezni.

Poudarjamo jih predvsem zato, ker se z načrtnim, premišljenim parjenjem da te bolezni zmanjšati.

Lp, Marusa