Kodrasti prinašalec [Curly Coated Retriver]

Azu · 120083

Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Kodrasti prinašalec



ali Curly Coated Retriever, na kratko Curly.

Curly naj bi bil ena izmen najstarejših pasem prinašalcev. Čeprav njegova točna zgodovina ni znana, naj bi v zgodnjem 19. stoletju v Angliji, male novofunlandce, ki so jih klicali St John's Newfoundlands, križali z Irskimi ali Angleškimi vodnimi španjeli, da bi dobili resnega prinašalca iz vode in kopnega. Možno je, da so pozneje v križanje vključili tudi kodra. Mnogo je tudi namigovanj na Kodrastega španjela ali vodnega psa, ki je imel neverjetne prinašalske in lovske sposobnosti, ki gredo vse zadnje polovice 15. stoletja. Ti vodni psi so najverjetneje v poreklu Curlyja. Curly je bil poznan kot lovski čuvaj in kot tak je razvil sposobnost da najde in prinese plen. Biti je moral uspešen v mnogih raznolikih nalogah saj so se zanašali nanj, da je prinesel hrano na mizo.



Danes je Curly  navdušen in delaven lovski pes. Čeprav je zadržan, neodvisen in previden z neznenci je prijeten spremljevalec svojega lastnika. Pri negi ni zahteven, saj njegov kožuh ne zahteva pretirane nege. Curlyjev kožuh dozori počasi, kar je treba upoštevati tudi pri treningih. Čeprav je inteligenten in se hitro uči, ga veliko ponavljanjanj hitro zdolgočasi in izgubi pozornost. Najboljše rezultate pri tem psu dosegamo s kratkimi treningi, polnimi raznolikosti.
Pasa je zelo popularna predvsem v Angliji, Novi Zelandiji in Avstraliji, kjer ga uporabljajo za lovljenje prepelic in drugih divji ptic. V Združenih državah Amerike ni tako popularen kot ostale lovske pasme.
Curly potrebuje zmerno količino gibanja dnevno. Tudi ne prenese, če je za dalj časa sam. Curly obužuje gibanje; vzredili so ga za vzdržljivost in atletiko na poljih/delu. Curly je inteligenten in je najsrečnejši, ko ima ustrezno vadbo, stimulacijo in igro. Plavanje je idealno, prav tako tudi tek in pohodništvo s svojim lastnikom. Prinašanje ali igra, kot je naprimer prinašanje teniške žogice je tudi dobra vadba za psa. To ni pes za lene lastnike.
Medtem, ko je zunaj aktiven, je odrasel Curly miren hišni pes.



Po izgledu je Curly aktiven, visokorasel in mišičast pes. Po tipu, zgradbi in tempramentu je nekako drugačen od drugih prinašalcev. Pravilen Curly bo na pogled deloval dolgonogo, čeprav je v resnici daljši, kot višji. Kožuh iz gostih, majhni kodrov. Je uravnovešen in gibčen s pridihom vzdržljivosti, moči in elegance.
 
Kožuh je pristnost te pasme. Pravilen kožuh je gosta masa majhnih kodrov, ki ležijo blizu kože. Vzreditelji raje ciljajo na goste in posamezno izrazite kodre, kot pa na spuščene in odprte kodre. Kožuh je dovolj gost, da ščiti pred slabim vremenom in ledeno vodo in proti robidam in resju.
Edina mesta na Curlyju, ki niso pokrita z gostimi kodri, so na čelu, obrazu, sprednjem delu nog, kjer je kožuh lahko kratek, gladek in raven. Spuščeni kodri so dovoljeni na učesih. Pasma naj nebi imela poddlake.
Območja nekodrane dlake za vihrom ali gole lise an dlaki niso zaželjene. Kožuh ne se biti gladek, redek, puhast, suh, groba ali krhek. Gole lise, ki se začasno pojavijo pri rastočih mladičih, ki menjajo kožuh in pri psicah, ki so pred kratkim imele leglo, niso nujno stalen problem.

Pri Curlju sta priznani le dve barvi: solidna jetrna (rjava) in solidna črna. Občasne bele dlake so dovoljene, bele lise pa so resna napaka.
Oči so črne ali rjave pri črnih psih, rjave ali jantarne pri jetrno obarvanih psih. Rumene oči so nezaželjene.
Nos mora biti popolnoma pigmentiran. Pri črnih psi črn, pri jeternih pa jetrne barve.


Jetrna barva


Črna barva

Višina psa je 63-69 cm, teža pa 29-36 kg.

Po temperamentu je Curly živahen pes, ki ljubi zabavo. Odrastejo zelo pozno, kar jih naredi dobro adicijo aktivni družini. Dokler ima Curly dovolj gibanja je lahko miren in zaležan v domačem okolju, kar ga naredi odličnega aktinega psa, kot tudi mirnega družinskega člana. urlyji so odlični psi, tako za lovske preizkušnje, kot za flyball in agilit, saj so zelo radi zunaj , zelo radi delajo z ljudmi in obožujejo razne aktivnosti.
Curlyji so bili vzrejeni za bolj neodvisno delo, kot drugi prinašalci. To jim je dalo sloves zadržanosti pred tujci in so velikokrat obtoženi oddaljenosti zaradi tega. Vendar pa so Curlji zvesti tistim, ki jih poznajo in ljubeči z otroci.
Ta pasma je lahko včasih samosvoja in trmasta. Te posamezniki potrebujejo pazljive motivacijske treninge, saj je preprečevanje nezaženjenega obašanja mnogo lažje, kot popravljanje le-tega.



Življenska doba Curlyja je 9-12 let, nekateri Curlyji pa so doživeli tudi starosti 15-17 let.


Viri slik: 1 2 3
Curly standard v slovenščini

Še nakaj povezav do zanimivih Curly strani/klubov:
Ameriški Curly klub
Južno Kalifornijski Curly klub
Psarna SoftMaple Curly Coated Retrivers
SoftMaple Agility Curlys

Zadnja predstavitev retriverjev. ;D

+1

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #1 : 07 Avgust 2006, 19:00:29
Tole si se dobro spomnila.  :o
A ga sploh ima kdo v Sloveniji?

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #2 : 07 Avgust 2006, 19:28:01
Za Slovenijo ne vem, koliko jih je (če je kakšen), vem pa da jih je nekaj na Hrvaškem (čez par mesecev naj bi jih bilo še več ;)) ter veliko na Češkem.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #3 : 08 Avgust 2006, 10:41:03
Tole piše na strani Slovenskega kluba retriverjev:
Citiraj
V okviru radgonskega sejma smo obiskovalcem zgledno predstavili tudi vse tri pri nas zastopane pasme retrieverjev: gladkodlakega prinašalca, zlatega prinašalca in labradorca.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


flatka

  • *
    • Prispevkov: 390
    • Točke: 3
  • ***FCR***
Odgovori #4 : 08 Avgust 2006, 19:30:00
Super Azu  ;)

Tale pasma me kar malo firbca. Predvsem sam karakter in obnašanje teh psov. So bolj kot labradorci, goldni,... ali imajo čisto svoj način  ???

Me pa prav tako kot flate bolj privlačijo črni, kot čokoladni.  :P Seveda z izjemami.  8)


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #5 : 08 Avgust 2006, 19:39:09
Curly rad dela stvari na "svoj" način. Je zelo zvest svoji družini in zadržan do tujcev (ostali retriverji so navadno ravno obratno ::)) So pa zaradi te lastnosti zelo dobri čuvaji. V primerjavi z labradorci in goldni so na splošno ti psi bolj samostojni in "vzvišeni".

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #6 : 24 Januar 2008, 19:22:48

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 25 Januar 2008, 22:04:02
Pa saj ne more biti res. In še prodal bi jo.  >:(

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #8 : 25 Januar 2008, 22:11:23
Ojej! :o



Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #9 : 21 September 2008, 18:16:01
Curlyka z oglasa zgoraj, slikana v soboto na lovski preizkušnji:

Ful luštna psička. :-*

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #10 : 12 Januar 2009, 11:05:35
O je našla nove lastnike. Upam, da nekoga ki se ukvarja z njo in jo bo tudi na kaki razstavi pokazal ali agiju, ker mene na lovskih preizkušnjah ni :-[

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!




Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #13 : 02 Avgust 2010, 21:35:51
Noro, kir fajn pes  :o  Moja nova najljubša pasma očitno  ;D

barbara10, bi se ti ljubilo kaj več napisat o njih? Me zanima malo bolj podroben opis karakterja, iz lastnih izkušenj po možnosti. Iz kod pa prihaja? Delata kaj ali je le hišni ljubljenček?



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #14 : 03 Avgust 2010, 15:01:14
Heidi je sedaj stara 12 mesecev - skratka velik (sobno cist) otrok brez mlecnih zobkov (se kaksne 2 leti do odraslosti). Iz legla je bila izbrana glede na karakter - skratka, tudi pasemski psi so si med seboj razlicni, a imajo dolocene skupne zadeve (prav tako dobro poznam le 1 "primerek" - to soboto imamo "srecanje" (upam) z "avstrijskim Slovencem" - prav tako crne barve):

- je zadržana do tujcev (nakaže vsako spremembo v okolju, prišleka, in to bolj intenzivno kot NO (primerjam z Umo, ki sem ji bila le zacasna lastnica - enak glas, a je Heidi pri nizji starosti bistveno boljsi "cuvaj" teritorija))
- neodvisna (vcasih celo prevec - a je se mladic in se jo se vzgaja ter uci, kdaj je lahko 100% neodvisna, kdaj pa zal ne) in previdna z neznanci (za dolocene ljudi je rabila vec casa, da jih je sprejela)
- je prijetna (ker je Heidi se otrok, naredi tudi kaksno vecjo ali manjso neumnost in v takih trenutkih ni najbolj "prijetna", a se ucimo - na zacetku ni spala celo noc, in se je tako tu in tam "zaposlila" - sedaj lepo spi in hrani energijo za delo, dnevne aktivnosti...) spremljevalka svojega lastnika (ni kot ZP ali pa labradorec, ki bi za hrano sla z marsikom, ona ve, kaj je njeno, kdo so njeni in se njenih res oklepa kot klop - ta pes ni za v pesjak ali celo na verigo, rad ima blizino svojcev, povsod bi sla z mano, je kot moja senca, v meni vidi tudi varnost (tudi ce komu kaj uspici, pride po potuho in zavetje...) - ponoci spi tako ali tako pri meni, zjutraj gre "odtocit", nato se malo poigrajo psi, potem imajo ostali jutranji pocitek na kavcu, postelji... ona je tu le, ce mene ni, ce pa sem, pa polezuje zraven mene - ce se premaknem, se premakne tudi ona in le zamenja npr. kuhinjsko klop za kavc - doloceni ljudje ne marajo, da jim je pes vedno za petami - potem ta pasma definitivno ni za njih - vsaj Heidi ne)
- pri negi ni zahteven (ne rodijo se kodrasti, kodri se oblikujejo s casom): 2x letno menja dlake, takrat je najhuje. Jaz jo le pocesem z glavnikom (sicer je glavnik "prepovedan"), ki sem jo imela za kodrico, potem pa nujno pod tus, ne le zato, da speres se ostalo dlako, temvec da povrnes dlako v "formo" (kodrasti prinasalec ne sme izgledati kot koder) - ce je zunaj toplo, je niti ne sfrotiram, sicer pa uporabim le brisaco in se posusi znotraj na toplem. Dlaka se ji razmeroma hitro susi. Ko je suha, ce jo polijes z vodo (ne zalijes! z vodo), potem voda le stece z nje in ne pride do koze. Sicer pa so mokri kodrasti prinasalci najbolj popolni, saj se jim krasno vidi vsak koder posebaj. Dan pred razstavo jo vedno se stusiram (to ne pomeni, da je zraven se sampon), na sami razstavi uporabim po potrebi vlazilne robcke ali pa zmocim roko in "podrgnem" po njeni dlaki - ce je dovolj casa, da se osusi do ringa (sedaj, ko smo bili na "balknaski turneji razstav", sem jo takoj po ringu dobro zmocila, saj je bilo vroce, da je bila ohlajena do novega ringa, prav tako pa je bilo vedno dovolj casa, da se je posusila do vstopa v ring). Na dlako se ji prime in sneg in "mariskaj drugega", a ne gre tako tezko stran - samo potrebno je biti dosleden in vse sproti stran (tako niti ne vem, ce se naredijo gumpice). Sicer bi naj te pse trimali, a navsezadnje do sedaj nisem videla potrebe (edino okoli uses ji "stimam" z rokami - tu se ji res naredijo gumpice z odmrlo dlako (sploh po vnetju uses oz. zdravljenju ventih uses zna biti grozno), a zelo lahko odstranljive - samo z roko (brez da bi jo vlekla) se vsako posebaj "obdela".

Po WT, ko je se mokra, a ne vec "premocena":


Pred WT (ko je suha - v mislih je potrebno imeti, da je ta pes izredno aktiven - ni le za hisnega ljubljencka, prav tako je potrebno z njim obvezno iti v pasjo solo na osnovno poslusnost in se kaj vec - obrambe s tem psom ne bi delala, ker so jih uporabljali tudi za lov na divje lovce (vir je "300 pasem psov" ali nekaj takega - svetlo zelena zepna knjizica)):


Na snegu:



- je inteligentna, se hitro uči, kar se nauci obvlada, a ne mara prevec ponavljanjanj - najini treningi doma so iz 2 delov: skupinski in posamezno. Pri skupinskih se dela le poslusnost na priboljske (sedjio v krogu okoli mene..., dajo prostor... - na tak nacin se utrjuje potrpezljivost, da ne dobis vedno prvi oz. da ce si tecka, dobis zadnji, prav tako dobis prej, ce prej naredis... - to 2x po maksimalno 5 minut na dan - oni bi se, vendar je potrebno prekiniti na vrhuncu), posamezno (sedaj, ko ji po voznji vec ni slabo (prej sva morale v solo prihajati 30-60 minut prej, da sva se sprehodile... delale izkljucno na igraco, ker hrana je takrat ni zanimala), delava tudi za hrano - ko je "dojadi", moram na plan za tisto 1 zadnjo ponovitev potegniti ali boljsi priboljsek, ali pa igraco in tako naredi se nor. 1x sedi, potem pa se sprostiva in koncava. Prav tako delava vec zadev pri poslusnosti: ni samo sedi, stoj, prostor... zavrti se se okoli svoje osi in podobno. Kaj veliko igral se ni poskusila, a jo bo ze vse pocakalo (ima se celo zivljenje pred sabo) - mizo, tunelcek, klop, gugalnico, daljinski preskok - a nic od tega ni odlicno, temvec povprecno (ker tega nisva delale - bolj poskusile to in ono). Prav tako jaz ne zdrzim ponavljati eno in isto stvar v nedogled - saj ponavljava, s rade narediva se kaj drugega vmes. Za pozornost v poleg moram kar delati, vendar je cedalje bolje. Obvlada (je izredno hitro pokapirala) 2 miselni pasji igri (le 2 imam) - ko odstranjujejo lesene votle ploscke, pod katerimi je priboljsek in tako, ko morajo ploscke podrsati po plosci, da pridejo do priboljska. Je totalno "mahnjena" na vodo, odlicen plavalec (na prehodu iz nizke v globoko vodo skoci, veliko tudi cofota, tu in tam normalno plava (ce ima prinosilo, potem palva normalno - a prav zaradi cofotanja, si je tudi prinosilo ze potunkala), iz globoke vode prime prinosilo pravilno, v travi in nizki vodi ga je zacela lomiti (sem preforsirala in sla iz dummyjev za otroke na um etno raco/fazana prehitro - sem jo malo zamorila - sedaj popravljamo). Prav tako tudi z njo tecem, sedaj ko je vroce sicer z nobenim. Ker je se mlada, jo bolj pazim, a je doloceno obdobje res odlicno vlekla, potem je malo zablokirala, sedaj pa je spet v redu.

Spricanje v vodi:


Slika je iz filmcka (zato tako slaba kvaliteta):



Kaj se delava poleg teka, poslusnosti, razstav, je seveda WT (working test oz. delovna preizkusnja za prinasalce - simulacija lova prinasalcev - na dummyje) oz. se pripravljava na PNZ (preizkus naravnih zasnov, ki je nadgradnja vzrejne preizkusnje). Po PNZ se bova fokusirali v BBH, po BBH pa poleg razstav WT (globoka voda, gozd, visoka trava) - ce bo sposobna se kaj drugega, bomo videli po BBH. Nameravala sem iti letos na "dogtrekking" okoli najvecjega jezera Tirolske, a so zal odpovedali http://www.canis-validus.com/veranstaltungen/ - bo drugo jesen - tako bo sla takrat lahko tudi Heidi zraven, saj je v neslovanskih dezelah omejitev za psa 18 mesecev, v slovanskih pa 12 mesecev - nameravala sem iti z 2 psoma, priblizno enake velikosti (Heidi in Kala; sicer le s Kalo) in morda tudi moj oce - enako s po 2 psoma priblizno enake velikosti (Gea, Saki ali pa Drobizek)).

- aktivna pasma - dobesedno (tekmujejo tudi v agilityju, flyballu...)
- Heidi je uravnovešena
- je gibčna (ce je to sploh se pravi izraz in ne zalitev za pasmo - spravi se pod avtomobile... ni je luknje, prostora... da ne bi lezla spodaj - psicka v vpregi poleg nje (slika zograj) je tudi lezla pod kavc, a je nehala, ta "soja" se se vedno vsak vecer tlaci spodaj - pravzaprav je ta pes tako gibcen, da ne mores verjeti, pa ceprav vsak dan vidis znova in znova (sploh zaradi velikosti))
- vzdržljiva in močna (tu in tam je v vpregi prav posteno vlekla, da me je bolel kriz... kljub pravi opremi - to moram jaz nekaj narobe delat - po mojem podzavestno zaviram)
 
- ta pasma je lahko včasih samosvoja in trmasta - drzi; tu in tam se zgodi tocno to, resitev je seveda motivacija oz. priboljsek visje kvalitete oz. igraca (to je najvisje)


Iz youtube-a:
- dock jumping: http://www.youtube.com/watch?v=F8XDR6aNlpU
- agility: http://www.youtube.com/watch?v=f9PFPJBj0oY&NR=1
- trikci: http://www.youtube.com/watch?v=Cc9oKDP7IK8&feature=related
- freestyle: http://www.youtube.com/watch?v=6_mu0uttnX0
- flyball: http://www.youtube.com/watch?v=rI4LM8ELTno
- working test (visoka trava, pes ne ve, kje je dummy): http://www.youtube.com/watch?v=IrdGJC5eZpk
- vmes tudi pravi prinasalski lov: http://www.youtube.com/watch?v=y0KBHy2aLqQ&feature=related

- malo zgodovine, standard...: http://www.youtube.com/watch?v=Wj18sjSDN18&NR=1

- specialka v Ameriki 2009: http://www.youtube.com/watch?v=LN1H7LTVnu0&feature=related



Skratka, curly ni le za hisnega ljubljencka tj. aktiven, delaven pes, ki zivi s svojim clovekom (dobesedno) - zunaj dela, znotraj hise je hisni ljubljencek (ce prvega ni, je curly lahko pravi pobalin). Se pa Heidi spreminja, odrasca... tako bova se veliko doziveli skupaj, veliko se naucili ena o drugi, zal pa v tem trenutku mislim, da ne morem povedati bistveno vec. Sicer pa kar vprasaj.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #15 : 04 Avgust 2010, 12:15:31
Kakšno krtačo pa rabiš za to dlako? Pa najbrž je treba večkrat tedensko prečesat, da se ne zvozlja ali pač ne?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #16 : 04 Avgust 2010, 14:48:55
A bi se dalo zgornji post popravit, ker citiranje otežuje branje kvalitetnega posta?

res, kako pogosto pa jo češeš, razen ob menjavi dlake? In kak vonj ima, ko je mokra?

So mi pa res zanimiva pasma in upam, da jo bom kmalu videla v živo. Se jih da videti na naših razstavah?



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #17 : 04 Avgust 2010, 15:42:26
Kakšno krtačo pa rabiš za to dlako? Pa najbrž je treba večkrat tedensko prečesat, da se ne zvozlja ali pač ne?

Priblizno tako, ko menja dlako: http://www.grooming-products.com/index.aspx?source=katalog&kategorija=&nadgrupa=9&grupa=6&id=256006

Ko menja dlako, jo vsak dan precesem in stusiram (le z vodo), ker gre pod vodo tudi ogromno dlake dol, prav tako edino voda povrne dlako v pravo "formo" - pod tusem uporabljam le roko. Sicer se je ne cese, dlaka se ji ne vozla, a je potrebno vse, kar "pobere", odstranit sproti (vsaj jaz tako delam in nimam problemov z dlako). Res z dlako ni nobenega dela (ce odstejemo 2x letno menjavo dlake in sprotno odstanjevanje vsega nezelenega).

Dlaka ji ne raste (to me ponavadi ljudje sprasujejo) in se ne vozla - edino za usesi se zna narediti vozel/gumpica, sploh po uporabi Otonazola - ko se zdravi vneta usesa.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #18 : 04 Avgust 2010, 16:02:46
A bi se dalo zgornji post popravit, ker citiranje otežuje branje kvalitetnega posta?

res, kako pogosto pa jo češeš, razen ob menjavi dlake? In kak vonj ima, ko je mokra?

So mi pa res zanimiva pasma in upam, da jo bom kmalu videla v živo. Se jih da videti na naših razstavah?

Bom ustimala post.

Cesanje je v bistvu prepovedano (naredis vec slabega kot dobrega), razen ko menja dlako (ko se brez cesanja zavlece menjava dlak... takrat je res hudo, saj so majhni, fini, crni kodercki povsod - in res povsod). Vonja nima, niti ko je mokra (ali ga pa vsaj jaz ne zaznam - spi v moji postelji, tako disi po mehcalcu posteljnine; ko zunaj dirja po mokri zemlji, blatu, ima vonj zemlje... predvidevam, da je res njen vonj (cetudi bi bila jaz nanj tako navajena, da ga ne zaznam) minimalen - je pa res, da se trudimo, da so pesjani/mackoni ustimani). Namesto glavnika toplo priporocam tusiranje (sampon le, ko je potrebno - kot pri drugih psih).

Dlaka je njihova posebnost - prav tako zanimiva na otip - mehka, a hkrati so kodri trdi, pa niso trdi - tezko opisati, je potrebno kar probati.

Na razstavah sva ponavadi edine. Upam, da jih bo na specialki vec - greva na specialko v Samobor, nato pa se na evropsko specialko v Pragersko. Sicer sva skoraj na vseh slovenskih razstavah - v Trbovlje greva, na specialko 2.10., na evropsko 3.10., za Vrtojbo pa se ni prijavnic - a sem bom sla po vsej verjetnosti le 1 dan (ko grem le za 1 dan, je to ponavadi sobota). Ter se na par Hrvaskih do konca leta.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #20 : 13 Avgust 2010, 15:25:33
Crna posast se uci poslusnosti za WT:

- sedi "v gibanju" oz. da sedi tudi ce te ni zraven (kje so sele povelja na dalec - OK, malo ze vadiva)

- odpoklic iz sedi (to je ena izmed razlik v primerjavi z BBH)

- v osnovni polozaj po odpoklicu bova morale spremeniti: nic vec okrog (kot sva do sedaj delale - tako delam z vecjimi psi), ampak kar flip

- no, vsaj igra je lahko povsod enaka (in vodniki vsaj tu nismo zmedeni)


Sem pa doma vadila z Drobizkom tunelcek, se je crna frajla pridruzila in sta oba hitro pokapirala ter ga vzljubila (tunelcek namrec). Sedaj pa se v tem otroskem tunelcku hkrati guzvata oba - eden gre v eno smer, drug gre v drugo, vcasih pa kar oba hkrati pri isti odprtini. Se clovek kar nasmeje ;)


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #21 : 10 September 2010, 20:33:45
Vesela Heidi:


Sem si ji skrila v scavje, me je opazila (v naslednjem trenutku sva bili ze obe v scavju):


CAC Trbovlje:


Sedaj ji manjka le se en PRM iz mednarodne razstave pa zakljuci se Slovenski mladinski sampionat (Hrvaskega je sedaj v Puli - ta je bil njen 3. :)).



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #24 : 14 September 2010, 18:32:52
Bravo :D



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #26 : 14 September 2010, 21:13:29
Bravo, cestitke!  ;D

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #28 : 15 September 2010, 16:16:18
Hvala. Pa hvala tudi za vso pomoc.

Ni za kaj ;)

A Tatjana je tud prišla?



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #29 : 15 September 2010, 17:04:19
Ne, ker se ji je pes poskodoval (je preskocil ograjo in si porezal 5 ud - kakor je meni znano - in naj bi zgledalo obupno). Tako sem bila edina od prinasalcev - bila sta se 2 spanjela (en koker in en springer) ter veliko prepelicarjev.