Displazija

Rinchy · 151047

Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
: 16 Avgust 2005, 08:11:55
Tukaj lahko nadaljujemo o displaziji kolkov in komolcev.

Lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
Odgovori #1 : 16 Avgust 2005, 09:46:17
Citiraj
Zato,ker je displazija dedna.In če imata starša displazijo jo imajo tudi mladički.In če pelješ psa na vzrejno dovoljene ga ne dobi,če ima displazijo.
ni nujno.starša imata lahko displazijo C pa lahko data kolke A, lahko pa starši z A dajo C.takih primerov ni veliko, ker je tudi dedna in zato se  pse z zelo uničenimi kolki izloči iz vzreje oz. se ti psi itak ne parijo ker jih nihče ne rabi.
B displazijo se že težko vidi, ker je pes popolnoma normalen, še posebej če je med A in B.
morate pa tudi vedit da je displazija pridobljena in prirojena in pridobljena se naprej ne deduje.
slikanje kolkov bi moralo bit obvezno za vse večje pasme..pa nažalost ni.pa tudi kaj ceneje(kot v tujini recimo)bi lahko bilo....

lanyca kako pa veš da starša nimata displazije?
kako sploh veš da to sta njena starša če nima psica rodovnika?
sicer pa...še eno leglo ZP-a se da fajn zaslužit a?



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #2 : 16 Avgust 2005, 16:44:29
Displazija se lahko tudi slabša. Če ima nek pes pri enem letu B kolke, lahko ima pri treh letih že slabše, in tako naprej, dokler se en zgodi da ne more več hoditi. Ni pa nujno. Operacije pa so hudičevo drage. :-\

Lahko tudi "rata", da ima pes, ki mu "grozi" displazija (se pravi, da so imeli starši hudo displazijo) kolke A. Ampak to je ponavadi možno samo z "čuvanjem" psa (da pes prvo leto res minimalno teče in hodi) in s prehrano (dodajane raznih dodatkov za sklepe in kosti). Ampak meni se to ne zdi ok. Zakaj bi mladičem omejevali gibanje in igro z drugimi psi? Saj ne rečem, pretirano igro se že ustavi... Aja, pa da me ne bo kdo narobe razumel, ko so taki mladički na svetu, je prav da jih pazimo. Ni pa prav da pridejo taki mladiči na svet.

Aha, pa še to -  ni dedna displazija, ampak nagnjenost k displaziji. Zato se tudi da tako obraniti pred njo.

lp, rina

Los je car!


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #3 : 01 September 2005, 16:34:42
Na žalost se tudi pridobljena displazija lahko deduje,

Ammmm kako pa je to mogoče da se pridobljene stvari dedujejo? To je isto kot če bi si nek pes zlomil nogo in imel potem potomce z zlomljenimi nogami. ::) Ali pa če bi (npr. belega) psa pobarvali z (npr. rjavo) barvo za lase in bi bili potem potomci rjave barve, pa če prav pasma obstaja samo v beli barvi. Pridobljene stvari se ne dedujejo!
V Aron je imel displazijo gotovo zaradi česa drugega. Ste nanj pazili ko je bil majhen? Kaj pa koliki mame? Kaj pa če je imel oče prirojeno displazijo in je nesreča samo izgovor, po možnosti neresničen? ???
Pa brez zamere ;)
lp, rina

Los je car!


Lanyca

  • Gost
Odgovori #4 : 01 September 2005, 17:33:36
 Ja rina se popolnoma strinjam zaradi nesreče tega ni mogel podedovati. Pa saj tega ni mel prirojenega. Če bom zdaj jaz mela nesrečo(upam, da ne) pa recimo ne bom več mogla kaj jaz vem... recimo hodit ali po tem tudi moji otroci ne bodo hodili. Mislim, da maš čist prav rina.
S tem ne mislim nič slabega pač povem, kaj mi pade ne pamet.
Lp Lanyca



Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 01 September 2005, 18:12:04
pridobljene težave se ne dedujejo.
to da je imel oče od tvojega psa zamaknjen kolk zaradi nesreče, in posledično tudi tvoj pes je nemogoče...vsaj iz mojih oči, lahko me pa kdo razsvetli z boljše podprtimi argumenti ;) :D



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #6 : 01 September 2005, 19:12:46
Arči je po očetu podedoval ko se je pa nesreča zgodila sem bla pa zravn. Vem da se čudno sliši. Ampak ko si Arčija pogledu od zadi ko je teku mu je nogo čisto čisto isto zamikalo ko fotru. Ko je bil mali se ga ni dalo obvladovat ampak on je umrl pri 6 mesecih ker hodit ni mogu več. Drgač pa vem kok se bedno sliši da je pridobljeno podedval. Tudi jaz se sami sebi zdim ko budala ko to pišem ampak pr Arčiju,... Zadnje noge iste ko fotrove.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #7 : 01 September 2005, 20:08:32
Neyka lahko je šlo v tem primeru za kaj drugega. Ker je to nemogoče oz. bi bil en velik velik fenomen. Poglej če psu kupiramo rep in ušesa se njegovi mladiči ne skotijo kupirani je tako? Ampak imajo dolg rep in povešena ušeska. In če imam jaz brazgotino na desni roki, ko so mi lomili kosti, je možno da jo bo imel tudi moj otrok? Nikakor. To se pač ne more dedovati po nobeni zakonitosti genetike. In v tem tvojem primeru je potrebno iskati vzrok druge. Lahko se je zgodila nesreča, lahko je psa dodatno poškodovala ampak kako je pa hodil pred nesrečo, podatki o displaziji pred nesrečo itd. itd.??

Lp nina



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #8 : 01 September 2005, 20:32:15
Normaln je biu kokr se js fotra sponam sam je pa mešanc tak da genetika je tut čist možna. Pa sej pravim da se mi butasto zdi vse skupi sam ko si oba v rit pogledu ko sta tekla je blo skor tak ko bi gledu enga in istiga sam da je bil Arč na daljših tacah.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #9 : 01 September 2005, 21:32:12
Ma nemogoče da bi Arči to podedoval po očetu.
Dedujejo se tiste stvari, ki so psu dane že ob rojstvu! Oziroma že ob spočetju psa. Misliš da če bi Arčijevemu očetu pred nesrečo odvzeli seme in potem psico umetno oplodili da bi bilo kaj drugače? No, vrjetno bi bilo, ker bi se geni drugače zmešali, ampak DNK bi bila ista kot če bi psu odvzeli seme po nesreči.
To, da sta z fotrom imela tako podobno napako je zagotovo naključje. Mogoče je tudi Arči kam padel ali se kam zaletel ko je bil čisto majhen in morda niste videli. Sprva je skrival da ga boli, potem pa je šlo čedalje na slabše in potem ni mogel več hodit. Ampak slabih kolkov zagotovo ni podedoval po očetu po nesreči. Mogoče jih je po mami - če sploh veste kakšne kolke je imela? Ali pa tudi po očetu, ki je imel slabe kolke že pred nesrečo.

lp, rina

Los je car!


seba

  • *
    • Prispevkov: 57
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 01 September 2005, 22:38:37
oJLA!!
Mene pa predvsem yanima,koliko stane slikanje kolkov? TNX ;D

Have a nice day !!!!


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #11 : 02 September 2005, 10:11:57
Seba mi smo dali eno leto nazaj pri Dr.Čopovi v Lescah 25.000, je bilo pa slikano kot za vzrejnega.

Lp nina



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #12 : 02 September 2005, 10:18:08
Odvisno.

V zagrbu (priporočam da greš tja) je 120kn, ker psa ne uspavajo. Kar je po mojem mnenju precej bolje, saj so mi znani primeri, ko so psu preveč raztegnili kolke ko je ležal na mizi. Neona so trije držali, pa ga slikali.

Pri nas in v Celovcu pa je okrog 25 jurjev ja. Zato ker pse uspavajo.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #13 : 02 September 2005, 19:39:31
a to je cena za slikanje kolkov??? waaaa ...



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #14 : 02 September 2005, 21:53:27
Ja če ti psa uspavajo je svinjsko drago. (se opravičujem za neprimerno izražanje)

120kn pa se mi ne zdi veliko. to je okrog 4000sit.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #15 : 05 September 2005, 14:42:17
nisem rekla za 4000 SIT ampak za 25.000 ...  :)



Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #16 : 05 September 2005, 16:00:07
oJLA!!
Mene pa predvsem yanima,koliko stane slikanje kolkov? TNX ;D

Jaz sem pri Matkotu dal okoli 12.000 ( lani spomladi ). Samo ni bilo za vzrejno ampak samo preventivno.


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #17 : 16 Oktober 2005, 12:12:47
Jaz bom tudi svojo psicko peljala na preventivno slikanje k Matkotu. Baje je dobro da se slika ze pri 6-ih mesecih.

Rekli so mi, da se da takrat marsikaj pomagat. Ne vem no, ker se na to nic kaj ne spoznam.

Sem mislila da je malo bolj poceni kot 12000. Pa ze... :-\


Lp

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #18 : 19 Oktober 2005, 22:01:46
Je verjetno kar okrog 12 tisoč. Tako drago je pa zaradi uspavala/pomirjevala. Prave slike za vzrejnega so pa dražje in tudi ne slikajo povsod za to oceno. Mislim da v sloveniji lahko samo v ljubljani za vzrejnega slikaš.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #19 : 19 Oktober 2005, 22:37:40
Mislim da v sloveniji lahko samo v ljubljani za vzrejnega slikaš.

Pa v Lescah recimo tudi ;) Tako da se prej pozanimaš pri veterinarju če opravljajo slikanja za vzrejno pa ti povedo.

Lp nina



Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
Odgovori #20 : 20 Oktober 2005, 10:23:07
še marsikje lahko slikaš, fora je samo v tem da morajo potem slike poslat v Ljubljano, ker jih mora pregledat zdravnik ki ima licenco za ocenjevanje pač...

jap, pomirjevalo najbrž toliko stane, zato je pa po mojem bolje it do zagreba, ker tam slikajo brez pomirjevala.ceneje je in še bolj prijazno do naših kosmatincev ;)



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #21 : 20 Oktober 2005, 10:47:55
še marsikje lahko slikaš, fora je samo v tem da morajo potem slike poslat v Ljubljano, ker jih mora pregledat zdravnik ki ima licenco za ocenjevanje pač...

jap, pomirjevalo najbrž toliko stane, zato je pa po mojem bolje it do zagreba, ker tam slikajo brez pomirjevala.ceneje je in še bolj prijazno do naših kosmatincev ;)

Tule se pa še jaz podpišem. Predvsem mi je všeč da je brez pomirjevala.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #22 : 20 Oktober 2005, 11:07:57
pomirjevalo mislim da je 5000sit. Zagreb je baje res najboljši.

Lp nina



robidica

  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 03 November 2005, 19:41:20
sem mislila vprašat to, pri katerih pasmah se najbolj pogosto pojavlja displazija..... ;)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #24 : 03 November 2005, 19:57:59
sem mislila vprašat to, pri katerih pasmah se najbolj pogosto pojavlja displazija..... ;)

Pri večini če ne celo vseh psih velikih pasem. Ker vem da se odločaš za labradorca, daj velik velik poudarek na displazijo - oceno kolkov in komolcev!

Lp nina



robidica

  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 03 November 2005, 20:08:09
ja sej sma se nekaj s prijateljico pogovarjale o tem ker mi je razlagala da je nekaj o tem našla tudi na internetu.....pa mi je rekla, da pri labradorcih ( predvsem ko so mali) da moraš paziti, da ne hodijo preveč po stopnicah, da ne delajo nenadnih skokov,.....

pa ko smo si šli ogledat k enemu vzreditelju majhne labradorčke nam je nekaj razlagal, da je videl že tudi ne zelo stare labradorce z zelo obrabljenimi kolko in tako naprej.....seveda je nekaj pomembno od staršev oziroma od prednikov nasploh, potem od prehrane, skrbi za mladička,..... ;)




ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #26 : 03 November 2005, 20:10:07
ja sej sma se nekaj s prijateljico pogovarjale o tem ker mi je razlagala da je nekaj o tem našla tudi na internetu.....pa mi je rekla, da pri labradorcih ( predvsem ko so mali) da moraš paziti, da ne hodijo preveč po stopnicah, da ne delajo nenadnih skokov,.....


Vsaj do 8-ga meseca naj mladičk labradorca ne hodi po stopnicah. Dednost vpliva na displazijo v majhnem procentu, potem pa skrb za mladiča v prvem letu, prehrana, da ne raste prehitro, teža, gibanje itd.

Lp nina



robidica

  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 03 November 2005, 20:11:03
ja sej.....veliko je dovisno tut od tega, ja..... ;)



rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #28 : 03 November 2005, 20:11:20
A lahko zahtevas recimo od veterinarja, da slika (za preventivo), brez pomirjevala?

Ali te upostevajo?

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #29 : 03 November 2005, 20:12:53
A lahko zahtevas recimo od veterinarja, da slika (za preventivo), brez pomirjevala?

Ali te upostevajo?

V sloveniji kakor vem tega ne delajo. Pelji jo v Zagreb se ti cenovno z potnimi stroški vred veliko bolj izplača. Če je rodovniška in se misliš iti vzrejo pa lahko počakaš do 15-ega meseca, da se ti bo ta slika in ocena štela še za vzrejni pregled.

Lp nina