Displazija

Rinchy · 151652

ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #240 : 30 Januar 2012, 21:57:24
Moj ima displazijo pa je tudi to 7-mega leta spal izključno "kot žaba" ::)



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #241 : 30 Januar 2012, 22:08:25
Ja, saj moja nima displazije, ampak poškodbo... Ampak očitno ji zdaj ni več prijetno, če noge stegne nazaj. Tudi vet je z raztegovanjem nog nazaj pregledoval iz kje izvira bolečina in jo je pokazala, ko je tako iztegnil nogo. Zato predvidevam, da je zato nehala tako ležat in se pretegovat, časovno pa tudi sovpada.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #242 : 30 Januar 2012, 22:35:46
Moj ima displazijo pa je tudi to 7-mega leta spal izključno "kot žaba" ::)
ja sej pravim da to ni znanstvena ugotovitev, ampak večini psov z displazijo je neudobno noge nazaj stegnit  ;)
Me pa zanima ali si v teh 7 letih opazila težave zaradi displazije ali je bila vidna samo na sliki?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #243 : 31 Januar 2012, 09:24:30
ja sej pravim da to ni znanstvena ugotovitev, ampak večini psov z displazijo je neudobno noge nazaj stegnit  ;)
Me pa zanima ali si v teh 7 letih opazila težave zaradi displazije ali je bila vidna samo na sliki?

Ja ja, saj vem meni so tudi ves čas to govorili. Samo povem toliko da ne bo kdo razočaran če bo pes stegnjeno spal, pa bodo slike potem pokazale da kolki niso perfektni. Ni imel nobenih težav, še danes pri 10ih letih jih dejansko nima (hvala bogu) 8) edina sprememba je da zadnje tri leta se nikoli več ne uleže stegnjen. Predvidevam, da mu ne paše več, ni pa videti da bi ga kaj bolelo.



TThor

  • *
    • Prispevkov: 67
    • Točke: 0
Odgovori #244 : 15 Marec 2012, 07:20:12
Pozdrav.

Mi imamo trenutno težave pa ne vem kako resna je lahko za deva v tej fazi. Naša Telma pasme Cane Corso je pred kratkim dopolnila 14 mesecev in do sedaj razen ene poškodbe (zvina) prednje tačke, ko je par dni malce šepala ni bilo. Včeraj pa sem opazil da je pri dotiku pri korenu repa malce zacvilila. Danes sem jo na jutranjem sprehodu malce pretipal in ko sem se dotaknil zgornjega dela kolkov je kar pošteno zacvilila, kar od nje nisem vajen. Sedaj pa me zanima ali je to mogoče kak pokazatelj na displazijo ali pa je mogoče le kaka preobremenitev, ki se izraža z bolečino. Sicer moram priznati, da kakih sprememb pri njeni hoji nisem opazil da bi kaj delovalo v škodo motoričnim sposobnostim le navedeno mesto je boleče ni pa zaznati kakih oteklin ali podobnega. Malce sem prebiral forum in navedenih osnovnih znakov, ki bi kazali na displazijo nisem opazil. Ker sem malce zaskrbljen me zanima vaše mnenje kako in kaj bi lahko bilo narobe.

Hvala in lep pozdrav.

Tomaž
 



baron1

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
Odgovori #245 : 15 Marec 2012, 10:45:05
Zdravo, Tomaž

Pojdita čim prej k vetu, saj je lahko uščipnjen živec v hrbtenjači. To se je zgodilo mojemu berniju. Pri hoju ni bilo videti popolnoma ničesar. Ko smo ga pretipali, prav tako nič. Zacvilil je, ko se je z bokom naslonil na mojo nogo. Ko pa ni hotel na mojo posteljo in kasneje z nje (isti večer, kot ga je uščipnilo), pa sem ugotovila, da mora biti nekaj hudo narobe.
Takoj naslednje jutro sem ga odpeljala k vetu, kjer smo dobili protivnetno in protibolečinsko terapijo. Paziti pa smo morali tudi, da ni hitro hodil, laufal in skakal. V bistvu prejeli priporočeno strogo počivanje 14 dni in še vsaj 1 mesec smo morali paziti na hitre gibe.
To je isto, kot če bi mene ali tebe/vas uščipnilo v križu. "Svinjsko" boli.

Hitro okrevanje. :)



TThor

  • *
    • Prispevkov: 67
    • Točke: 0
Odgovori #246 : 16 Marec 2012, 07:53:05
Hvala za odgovor.

Če se stanje ne bo čez vikend izboljšalo bo sledil obisk veterinarja. Moti me predvsem to, da nekih zunanjih znakov, ki bi kazali, da je kaj narobe sploh ni. Razen bolečega dotika je psička živahna in aktivna ter skače in nori kot vedno, tudi vsedanje in vstajanje ji ne povzroča problemov. Osebno poznam kako je ko te nekaj uklešči in se dejansko niti premikati ne moreš tu pa takih znakov ni opaziti. Kljub vsemu kot pravim če se čez vikend nič ne izboljša sledi obisk veterinarja.




ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #247 : 16 Marec 2012, 08:51:58
A rep normalno premika?



TThor

  • *
    • Prispevkov: 67
    • Točke: 0
Odgovori #248 : 19 Marec 2012, 11:58:10
Pozdrav.

No za enkrat se je vse dobro izteklo. Očitno, da je Telma dobila najbrž le kak udarec pri norenju ali pa se je nerodno vsedla na rep. Že naslednji dan je namreč bilo dosti dosti bolje, v soboto pa sem jo lahko že normalno pretipal in njen odziv ni niti malo kazal na to da bi bilo to mesto kakorkoli boleče.
Ninci moram reči, da zunanjih znakov, da je kaj narobe ni bilo videti, ne pri gibanju, ne pri mahanju z repom le dotik je bil tiste dni zanjo boleč. Vsaj kolikor jo poznam bi se najbrž kaka hujša poškodba drugače odrazila saj je bila še vedno preživahna in je norela in skakala kot, da ji nič ni.
Vseeno hvala za nasvete.

L.P.

Tomaž
 



Teqila

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 458
    • Točke: 0
Odgovori #249 : 19 Marec 2012, 12:08:35
Lepo, da je s Telmo vse vredu!!


Kikolina

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #250 : 24 Julij 2012, 15:39:12
Imam vprašanje!
Naša psička je nekaj dni nazaj začela malo čudno hodit. Ni ravno šepanje, pri hoji po stopnicah je mogoče bolj previdna, oziroma se odrine z obema tačkama, prej se je včasih samo z eno. Drugače je še vedno zelo aktivna, ni videt da bi jo karkoli bolelo, pretipala sem celo tačko, kolk, ni kazala znakov bolečine.
Je možno, da se je samo malo pretegnila pri skoku, ali bi bil lahko to znak displazije? Stara je šele 14 mesecev, zato mi displazija ne gre v glavo. Ravno se je začela tudi gonit, če je to kako povezano?

lp



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #251 : 24 Julij 2012, 19:08:43
Displazijo ima lahko tudi pri 14 mesecih, tudi že prej. Če misliš, da hodi drugače in pazi kako obremenjuje zadnji del, jo pelji k veterinarju. Kar tako se displazije ne da zatipati. Pri moji je bilo podobno, ko si je poškodovala kolk - drugačna hoja po stopnicah. Lahko sveda ni displazija, ampak kakšen udarec, nategnjene vezi ipd... Mogoče jo daj za par dni na mirovanje (samo kratki sprehodi na povodcu, nič divjanja) in, če po tem ne bo bolje, k veterinarju.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #252 : 16 Oktober 2013, 13:59:53
Kolki od Bine. Sicer moj vet ni usposobljen za ocenjevanje displazije z ABC...kar v bistvu niti ne rabim, jaz sem samo rabila vedet stanje in pa kako vzdrževat  čim dlje, čim boljšo kondicijo in stanje okostja.

Dobila sem nekaj nasvetov- suh pes, gibanje kolikor ga poželi, enakomerno kasiranje je sploh super, plavanje in tek navkreber (to je nasvet agility inštruktorice), potem sedi-vstani, prostor-vstani, menda krepi mišice zadnjih nog. Dodatki glukozamina, hondrotina.
Nisem pa (še) šla k ortopetu, ker zaenkrat pri Bini ne zaznam da bi zaradi tega imela dodatne težave in stanja tudi ortoped ne more spremeniti (si vsaj mislim).
Še kaj kar je priporočljivo in kar je odsvetovano?


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #253 : 16 Oktober 2013, 14:35:49
Iz "prosi" v stojo na zadnjih tacah in nazaj v prosi (če ji rata, drugače pač samo prvi del), nekako tako kot človeški počepi



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #254 : 16 Oktober 2013, 15:58:07
Cavaleti, balansiranje tac na blazini (http://www.supa.si/indo-board-indo-flo-blazina.html), masaža/streching pa itak vedno paše.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #255 : 16 Oktober 2013, 16:03:55
Tudi vlecenje za igraco baje koristi.

battito animale


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #256 : 16 Oktober 2013, 20:58:03
Hvala lepo. Uhhh prosi, to rabi ona pomoč, da se nasloni na roke, ker sicer bolj klati kot prosi.  :)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #257 : 23 Oktober 2013, 16:38:55
Še nekaj. Nisem več na tekočem z vsemi mogočimi dodatki za sklepe. S čim imate dobre izkušnje?
Za zdaj še imam nekaj mesečno zalogo Joint Care praška. Sta še vedno Cortaflex in Coseqiun vodilna pri učinku (manjši gradniki, boljša absorpcija)?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #258 : 24 Oktober 2013, 08:45:44
Menda, ja. Za kdaj umes za presekat pa praktično kar koli.

Ej a Bini tud ''škripajo'' oz. preskakujejo kolki  ??? Tko, da če daš roko na rito pa, da hodi in čutiš, da se nekak čudno ''zlaga''. Tak prov ''pok pok pok''? Pr tastarmu opažam to  ::)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #259 : 24 Oktober 2013, 10:44:23
Ona včasih z desno taco podrsa, da se kremplji slišijo. Včasih, res včasih, ponavadi ko je zaležana, ji mičkeni škrcne kadar vstane, se pretegne. Sicer poka tudi meni ama čisto vse (prsti, zapestja, komolci, rama, vrat, čeljust, kolena, prsti na nogah, hrbtenica). To ima veze s sklepno tekočino, ki je ni zadosti na pravem mestu. Menda čez čas lahko prinese obrabo sklepov etc. Pri ljudeh je to škripanje povezano tudi, če so premalo ogreti in se začnejo migat, raztegovati.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #260 : 24 Oktober 2013, 10:47:47
To vem ja. S starostjo vsi začnemo po malem ''škripat''  :D Ne sam, ne da se čuje...čuti se. Moji se hecajo, da mu ležaji falijo  ::) Prav čutiš kak mu preskoči.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #261 : 24 Oktober 2013, 15:39:34
Ona včasih z desno taco podrsa, da se kremplji slišijo.

To moja tudi dela, že celo življenje  ??? . Tudi kameljo hojo ima na čase pa če predolgo laufa po asfaltu ob kolesu (bi rekla tak ene 5km) začne nekako čudno hodit (sem probala samo 2x, od takrat je po asfaltu več ne gonim, mogoče 1 km pa še to bolj počasi)...

A bi to lahko bili pokazatelji kakih problemov s sklepi?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #262 : 24 Oktober 2013, 18:05:59
Ja lahko bi bilo. Naš star pes je imel s hrbtenico težave in je na leta začel tako podrsavat. Lahko je pa krivec kaka klopna bolezen, ki so znane po tem, da udarijo po mišicah.

Če imaš € lahko narediš servis pri psu. Lahko pa počakaš, da bo kdaj potrebna sedacija zaradi kake poškodbe in še takrat slikaš kolke in hrbtenico.

http://vizita.si/clanek/kjevasboli/je-pokanje-sklepov-nevarno.html Ja sej, možno da mu fali, na linku je dost dobro napisano.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


srečko1

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #263 : 03 December 2013, 01:03:22
Kaj porečete na tole. Psička je pa stara dobrih 5 mesecev. Veterinar se je zgrozil, ko je videl.Je pa psička iz vrhunskega legla, mama z A certifikatom in celim kupom medalj



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #264 : 03 December 2013, 10:01:19
Tudi jaz sem se zgrozila.
S čim pa je psička hranjena? S čim je bila v leglu? Medalje nimajo veze z zdravjem-razen, če je dobila pri športnih aktivnostih IPO, agility, lovsko delo, reševanje...Razstave pa-po tem se ne izbira psov, ker so na razstavah tudi pokveke od pasem-ki so daleč od standarda, pa pobirajo lovorike. A je slučajno predebela-to pomeni, da se ne čuti reber-psi v obdobju rasti in dokler se kosti ne "zaključijo" morajo biti suhi, brez trebuha, z otipljivimi rebri, tudi če se rebra vidijo pri kratkodlakih psih-bolje to, kot debel pes.

Gibanje-čim več gibanja po primernem, lažjem  terenu (drseča podlaga ni idealna), divjanje po hribu navzdol, po stopnicah navzdol, groba igra z večjimi psi.

Čim manj ponavljajočih gibov-to pa se rado zgodi na privezih, v premajhnih boksih.

Kaj pa ostalo sorodstvo? Displazija je kar kompleksen pojav.

Kaj pa pravi veterinar-kako zdaj naprej?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #265 : 03 December 2013, 10:11:48
HD se gleda generacije nazaj, pa staršev - česar tu ni omenjeno.
Vzrejno A  Ali kaj?
Kje so pa zdravstveni pregledi staršev HD: kdaj??? ( odvisno od pasme ) in seveda pod  sedacijo.
Pri  5 mesecvih "delo" ne igra nobene vloge, tudi prehrana bolj malo.

Katera pasma je to?

 Bodoči lastniki  žal ob nakupu še vedno ne vejo, kaj je potrebno preveriti ,pa mečejo vzreditelje v isti koš. :(



I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #266 : 03 December 2013, 11:18:20
Pa še koliko se lahko do 5 meseca pridela. Sploh, če ne gre za gigantsko pasmo, ki se res nekoliko dlje razvija. Večina psičov povprečno srednje velikosti ravno nekaj po 6 mesecu kar zaključi večinski bitni razvoj. Nekaj večji tam do slabega enege leta. Seveda se pes dokončno razvija (tudi mali) do tam okoli 2. let. Predvsem mišično, na maso, trdnost. Samo sklepi in okostje pa prej zaključujejo tisto fazo pri kateri še lahko kaj vplivaš ali pokvariš.

In spet...mama ima to pa to...kaj pa vsi ostali predniki, fotr, ostalo sorodstvo...? Tu se še išče.
V trenutnem stanju pa krivde na kogar koli valit itak nima smisla. Če je nevedni kupec padel samo na titule enega člena vzreje...žali bog...nismo več v jamah doma, da pred odgovornim nakupom nebi mogli preverit kaj več od debeline denarnice. Če gre za slučaj, da je pa res prav ta eden in edini s tem problemov v celi vzreji...lah kej nardiš? Razen pomagaš psu? In opozoriš vzreditelja, da ve kaj se mu pojavlja v kombinacijah. Če pa je zadeva pridelana...hja škoda, da se na napakah učimo takrat, ko je posredi živo bitje. Psu je treba pomagat, če se mu da oz. tako kot se mu da.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


srečko1

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #267 : 03 December 2013, 12:34:54
Bom poskusil odgovoriti po vresti

Hranila se je z Royal Canin, Maxi Junior, predebela ni bila, rebra so se čutila, smo pazili na to, sicer se strinjam, da prehrana s tem nima veze. Zadeva je bila prirojena. Gibanje po travi predvsem in ravnem terenu, v boxu je bila kakih 5 ur vsega skupaj, drugače pa pri nas v hiši. V sorodstvu tega ni bilo, vzreditelj je bil odkrito zgrožen in presenečen. Dokazano je iz dobrega legla, kjer delajo z dušo in ne za zaslužek, že ca 15 let, če ne dlje časa. Je pa srednje velike pasme, bi bila okrog 35kg odrasla.
Mama ima A certifikat glede kolkov,  Ne bi pisal katera pasma ali vzreditelj je, ker nočem, da bi bilo kakšno slabo mnenje. Takoj so prevzeli vso odgovornost, ponujajo nam denar nazaj ali pa novega kužka. Imajpo še njeno sestro, vendar bi raje počakal na novo leglo.

Kaj pomeni HD? Bi prosil kakšen napotek na kaj naj predvsem pazimo.  Prav zaradi tega smo šli po rodovniškega in ne samo neke štancane pse, ki samo spominjajo na pasmo.Res da od prednikov razen staršev in starih staršev nismo zahtevali pregledov, ali kakšnih drugih dokumentov.
Hvala za vsak nasvet, ki bi nam preprečil podobno, saj je žalost prevelika

Smo se pa z zelo težkim srcem odločili za uspavanje, ker je imela velike bolečine, hodila je že zelo težko, jedla vmes leže, tudi veterinar ortoped je to predlagal, operacija (  delni odvzem kosti, levega kolka, da bi se vleglo bolj noter), ker ji je lev kar skakal ven in not, problem je bil tudi desni, ker ni na mestu . Bolečina bi bila stalno prisotna, v glavnem groza. Naj povem, da nam to ni bil prvi kuža, prej smo imeli Rotweilerko, ki je doživela polnih 14 let in je bila tudi član družine in ne samo neka žival, kar pravijo tudi njena doživeta leta. Tega smo dobili od avstrijskega šampiona ( mama) in je bila po značaju čisti sladkor.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #268 : 03 December 2013, 13:34:42
Em...takšno operacijo je moja ''preživela''. Ne čuti bolečin in čisto ok funkcionira. Sicer manjše pasme. A enake opreacije izvajajo na ponijih...uspešno seveda.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #269 : 03 December 2013, 14:29:13
Smo se pa z zelo težkim srcem odločili za uspavanje

Kaj torej potem sprasujete (glede na to, da psicke ni vec)? Na kaj je treba biti pazljiv v bodoce?  :-[

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album