Displazija

Rinchy · 151517

rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #90 : 09 Januar 2006, 19:34:42
Meni je dr. Matko rekel, da naj se Rosa giblje nekje 4-krat na dan po 10 min (no sprehod mislim) po ravnem in naj se ne igra z drugimi kosmatinci, naj ne hodi po snegu, ker se lahko stanje poslabsa ko se vlece z zadnjimi tackami iz njega...

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #91 : 09 Januar 2006, 21:13:56
rinchy...kot je Ninci povedala izgubit nimaš kaj razen nekaj dinarčkov...zveš pa ubistvu kakšne sploh ima kolke Rinča!

Meni je dr. Matko rekel, da naj se Rosa giblje nekje 4-krat na dan po 10 min (no sprehod mislim) po ravnem in naj se ne igra z drugimi kosmatinci, naj ne hodi po snegu, ker se lahko stanje poslabsa ko se vlece z zadnjimi tackami iz njega...
joj prav smili se mi...upam in vrjamem v vaja, da vama uspe! :-* :)

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #92 : 09 Januar 2006, 21:33:32
Potem bomo pa verjetno kar dali,prvič ko bomo šli tja in bomo slikali in dali kri na pregled(za erlihijo in borelijo).
Hvala vsem za odgovore!

LP,NIna

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Mel

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 2
  • ...moj sonček...
Odgovori #93 : 10 Januar 2006, 10:16:38
Veliko vas piše, da je najbolje psa slikati, ko odraste, se pravi po 1 letu starosti. Kakor pa sem jaz brala, ni vedno tako...baje da je fino slikati pred 6 mesecem, saj se določena stanja do 6 meseca še da pozdraviti, kasneje pa je to veliko težje...Bom posikala na sosednjih forumih to temo, pa bom prilepila link, kjer je ena od forumašic to natančneje opsiala...

LP,
Diana

Srce ima razum, ki ga razum ne pozna...
http://orix.moj-album.com/


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #94 : 10 Januar 2006, 10:52:10
Našega tastarega tudi nekaj kolki zadnje čase dajejo.
Bomo šli na slikanje pa poročam o rezultatih
,



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #95 : 13 Januar 2006, 13:56:05
ja Mel prav imaš. Tudi meni je tako rekel veterinar, dr. Mato, kjer sem bila včeraj.
Da bi bilo super če bi Indiju dali slikat kolke, ker je dovolj star ..

zdej pa vse je odvisno od tega kakšna je cena, če je velika, grem kr šparat  ;)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #96 : 13 Januar 2006, 15:48:15
Pri 6. mesecih se, kolikor sem jaz slišala, pokaže, če ima pes dedno displazijo. Kasneje, ko pes odraste, pa se pokaže dejansko stanje kolkov.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #97 : 16 Januar 2006, 18:50:46
Če ne rabiš slikanja kolkov za rodovnik ampak kar tako, je cena veliko nižja.


~Lunca~

  • Gost
Odgovori #98 : 26 Januar 2006, 16:33:05
Mene pa samo zanima, če se moraš za slikanje kolkov,komolcev in ramen v kliniki v Lescah najavit.Mi smo namreč mislili it jutr, samo sedaj ne vem. Ali kdo ve?? če ve naj mi(če lahko) danes sporoči.
Hvala za pomoč :)



tincy

  • *
    • Prispevkov: 215
    • Točke: 3
Odgovori #99 : 26 Januar 2006, 17:33:01
Lunca-mi smo našemu psu prejšnji teden v Lescah slikali kolke. Prej moraš poklicati in se dogovoriti za datum. Če se le da psa pripelješ dopoldne, ker slikajo dopoldne, ko ga prideš iskat ti pokažejo slike, povejo svoje mnenje nato pa slike pošljejo na oceno v Lj...

Lp

+1 točka


~Lunca~

  • Gost
Odgovori #100 : 22 Februar 2006, 11:20:18
A to pomeni da ti pri vetrinarju ne povedo oceno kolka(A/A,B/B...), ali to izveš šele potem ko so slike v Ljubljani?? :-[ ??? ???



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #101 : 22 Februar 2006, 11:31:27
A to pomeni da ti pri vetrinarju ne povedo oceno kolka(A/A,B/B...), ali to izveš šele potem ko so slike v Ljubljani?? :-[ ??? ???

Ja seveda. Veterinar ti lahko na hitro pove svojo oceno. Dejansko stanje pa boš izvedela po kakšnih 14-ih dneh ko pride rodovnik z oceno kolkov nazaj do tebe ;)

Lp nina



tincy

  • *
    • Prispevkov: 215
    • Točke: 3
Odgovori #102 : 22 Februar 2006, 15:30:21
Ja, tako nekako, kot je ninci napisala. Če so slike, oz kolki "preslabi" jih sploh ne pošljejo na oceno-nima smisla.
Lunca-vašega bernija še niste peljali na slikanje?


~Lunca~

  • Gost
Odgovori #103 : 22 Februar 2006, 15:42:12
No mi smo že nazaj. G.Burja je rekel da so kolki,komolci in ramena uredu, samo oceno bodo pač mogli podat v Ljubljani. Mi ga je blo pa kar žalostno gledat, kako je v 5 minutah zaspal, sedaj pa je tak kot bi imel "mačka" :P  :-[ :-\



rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #104 : 22 Februar 2006, 15:51:53
Lunca, saj mogoče se motim, samo a ni za vzrejno za bernce treba kolke slikat v Ljubljani, na Veterinarski fakulteti? :-\

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


~Lunca~

  • Gost
Odgovori #105 : 22 Februar 2006, 16:05:33
Ne, slikaš lahko kjer koli, oceniti pa morajo na veterinarski fakulteti ;) ;)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #106 : 23 Februar 2006, 10:35:25
Ne, slikaš lahko kjer koli, oceniti pa morajo na veterinarski fakulteti ;) ;)

Tole ne drži popolnoma. Slike nekaterih klinik niso veljavne za oceno na vet. fakulteti tako da... se moraš pred slikanjem pozanimati kje lahko slikaš, da ti jih bodo na vet. fakulteti ocenili.

Lp nina




~Lunca~

  • Gost
Odgovori #107 : 23 Februar 2006, 11:14:27
No ja to je res. Samo ni nujno pa da slikaš na veterinarski fakulteti, lahko tudi v Lesah. Pač na klubski strani SKBPP je napisan da lahko tam, ni pa nujno. :-\ :-[



rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #108 : 27 Februar 2006, 10:57:45
Rada bi vam povedala, da je eden izmed znakov displazije tudi pokanje v kolku. Rosi je skoraj vsakokrat ko je vstala na noge poknilo v kolku. Ta pok se je kar naprej ponavljal (rabanje kosti ob kost - zaradi nepravilne oblike casice kolka; saj namesto da bo kolk v casici lepo drsel, takorekoc riba ob kost)

Nikakor pa ni nujno da pok v kolku pomeni displazijo. Ce se le-ta ne pojavlja pogosto in npr. le takrat, ko se kuza na veliko pretegne - zravna (nekaksen streching), je lahko to isto kot pri ljudeh, ko pac vcasih kje kaj pokne.

+1 točka

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #109 : 27 Februar 2006, 15:16:12
Naš Pago ima ocenjene kolke z D (vsaj tako so nam rekli - slike niso pokazali ???), pa se mu tudi nič ne pozna in ga nič ne ovira.

Lp, Maša

tole sem napisala na sosednjem forumu , pa podajam še tukaj:
"V to problematiko sem se seveda poglobila samo zato, ker sem nenadoma na tem področju bolj doma 
Šla sem po podatkih iz severno evropske baze za borderje in pisala vsem (lastnikom, ne vzrediteljem), katerih psi so bili D ali E, z vprašanjem , če so imeli kakšne probleme in kdaj.
Odgovori so bili presenetljivi 70 % psov je imelo napako vidno samo na rentgenski sliki...20 % je imelo težave po 6 letu , ki so se dale uravnavat z zdravili , samo 10 % je imelo težave že v mladosti in kasneje resne."

zanimivo ,da je tistih 30 % psov ravno iz okolj, kjer niso z njimi delali.
Po mojem mnenju je nesmiselno in škodljivo psa omejevati bolj , kot si sam želi. Močne mišice prevzamejo obremenitev sklepov in kosti.
Bolje, da pes dela kontrolirano- se pravi trenira ogret in pod znanimi pogoji, kakor pa da se ganja okoli po svoje in neogret.
Predvsem pa nima smisla delat panike, dokler pes nima težav. težave n enastopajo zaradi same displazije pač pa zaradi obrabe hrustanca in posledično razvoj artritisa.
Zelo pomembno je, da ima kvalitetno prehrano, morda, a nedokazano koristi dodajanje C vitamina, če, koliko glukaozaminov in kdaj itd si veterinarji niso enotni. Pes mora bit raje presuh kot optimalno rejen in v čim boljši fizični kondiciji. Pri obremenitvah je bolje, da so v aerobnem razponu- pes naj se ne bi preutrujal, ker utrujene mišice spet večjo težo nalagajo sklepom in že običajno nastaja s tem večja možnost poškodbe.

+1 točka

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #110 : 28 Februar 2006, 13:01:08
Nekje (žal seveda se ne spomnim kje) je bila objavljena raziskava, kjer so opazovali razvoj displazije pri mladičih s približno enakimi predispozicijami. Mladiči so imeli druge pogoje enake, razlika je bila v gibanju. daleč najboljše kolke so imeli mladiči, katerih gibanje ni bilo omejeno in so se lahko gibali kolikor jim je bilo drago. Daleč najslabši so bili pri tistih, ki so bili omejeni na majhen pesjak in so bili prisiljeni ponavljati ene in iste gibe. saj je logično. Meni se je zdelo zanimivo, da so bili rezultati tistih, ki so jih forsirali, še vedno boljši od tistih, ki so jih pretirano "šparali".


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #111 : 01 Marec 2006, 08:33:39
Nekje (žal seveda se ne spomnim kje) je bila objavljena raziskava, kjer so opazovali razvoj displazije pri mladičih s približno enakimi predispozicijami. Mladiči so imeli druge pogoje enake, razlika je bila v gibanju. daleč najboljše kolke so imeli mladiči, katerih gibanje ni bilo omejeno in so se lahko gibali kolikor jim je bilo drago. Daleč najslabši so bili pri tistih, ki so bili omejeni na majhen pesjak in so bili prisiljeni ponavljati ene in iste gibe. saj je logično. Meni se je zdelo zanimivo, da so bili rezultati tistih, ki so jih forsirali, še vedno boljši od tistih, ki so jih pretirano "šparali".
Meni se to ne zdi presenetljivo.
Saj veš "što ne  ubija jača"  ;),
S kostmi in sklepi je enako kakor z mišicami, čeprav nekateri to pozabljajo. Namreč zaradi obremenitev se razvijejo močnejše, prilagojene obremenitvam.Tudi kosti in hrustanec se zaradi rabe prilagodijo oz ojačajo. Edini pogoj je, da je zraven material za izgradnjo ( hrana) in med obremenitvami dovolj počitka, da se zadeva regenerira. Škodljivo je le izčrpavanje  brez vmesnega počitka oz izčrpavanje brez vnosa snovi. Pa dejstvo , da ko je utrujenost velika se poveča možnost poškodb.
Najbolj škodljive pa so neenakomerne obremenitve po trajanju ali načinu obremenitve.
Sicer pa trend počivanja in šparanja pri humani medicini , ki je najbrž bolj napredna, že zdavnaj ni več in (razen za akutne zadeve pa š etam ni kaj dosti polevažanja). Vse se usmerja v delovno oz gibalno terapijo. Za vse kronične zadeve svetujejo čim več gibanja, malenkost več kot bi človeku pasalo in predvesem redno. Pa za kritične dele še dodatne vaje. Nikomur s slabimi kolki ali hrbtenico ne rečejo naj se čim bolj špara in po kavču valja. Pač pa naj dela še posebne vaje za krepljenje nosilnih mišic. Psi bi torej rabili ne počitek in 4 x na dan 10 minut sprehoda (še moj 15 letni pes se sprehaja 2 uri dnevno z ostalimi) pač pa fitnes naprave dodatno plavanje ipd.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #112 : 01 Marec 2006, 14:17:01
Rezultati so bili presenetljivi za tiste, ki mladičke zavijajo v vatko, do najmanj dopolnjenega leta če ne kar dveh, komajda mu dovolijo kakšen samostojen korak. V eni angleški knjigi od goldnov (ki je še zdaj v prodaji) recimo piše, da naj bi mlad pes do 18!!! meseca nikakor ne imel več kot 10 minutnih sprehodov  pa še to na povodcu po ravnem terenu. Po tej starosti pa bi sprehode lahko podaljšali, ampak raje ne preveč, da se ne bi razvadili in začeli zahtevati vse več in več. Saj nekaj podobnega lahko prebereš vsepovsod, ampak ta je bila pa najhujša.

Jaz svojih mladih psov nikoli nisem šparala, gibali so se kolikor so hoteli, lahko so skakali če so si sami našli kaj za skakat, lahko so hodili po stopnicah kolikor jim je duša poželela, pri 5 mesecih so začeli s tekom ob kolesu. Edino, kar je bilo prepovedano, je bila groba igra z večjimi psi. Noben ni imel kolkov slabših od B1, večina itak A1, in tudi sedaj, ko so več ali manj že stari, nimajo nobenih težav z gibalnim aparatom.


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #113 : 01 Marec 2006, 14:22:18
Tudi jaz sem pri Atosu pazila le na to, da se ni igral s prevelikimi psi oz. pretežkimi. Že zelo kmalu sva začela s sprehodi, tekel je po travniku, kolikor mu je pasalo, v hrib pa ravno nismo hodili. Z vrstniki se je igral že od treh mesecev dalje, malo kasneje pa tudi z že odraslo bernko. Nasprotno poznam primer, ko so bernca dobesedno zavili v vatko in se je pri 10 mesecih prvič igral z drugim psom (in še to le 10 minut), in je pri 6 mesecih fasal vnetje pokostnice. Mislim, da mladiča ni potrebno pretirano šparati, saj mu to le škoduje.

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #114 : 01 Marec 2006, 14:28:33
Rezultati so bili presenetljivi za tiste, ki mladičke zavijajo v vatko, do najmanj dopolnjenega leta če ne kar dveh, komajda mu dovolijo kakšen samostojen korak. V eni angleški knjigi od goldnov (ki je še zdaj v prodaji) recimo piše, da naj bi mlad pes do 18!!! meseca nikakor ne imel več kot 10 minutnih sprehodov  pa še to na povodcu po ravnem terenu. Po tej starosti pa bi sprehode lahko podaljšali, ampak raje ne preveč, da se ne bi razvadili in začeli zahtevati vse več in več. Saj nekaj podobnega lahko prebereš vsepovsod, ampak ta je bila pa najhujša.



pri tako "zaležanem "psu bi mene skrbel še bolj preslab razvoj srčne mišice in pljuč, kot pa okostje. ???

Bi rada srečala pediatra, ki bi naročil ,da otrok do 16 leta mora samo sedet, še bolje ležat  (in TV gledat), pa šritikrat na dan počasi 10 minut okol bloka  ;D , pa so človeški kolki precej bolj oberemnejeni kot pasji .

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


mefisto

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 4
  • Neapeljski mastifi CARSO DEL DOLAR
Odgovori #115 : 01 Marec 2006, 14:52:25
Citiraj
V eni angleški knjigi od goldnov (ki je še zdaj v prodaji) recimo piše, da naj bi mlad pes do 18!!! meseca nikakor ne imel več kot 10 minutnih sprehodov  pa še to na povodcu po ravnem terenu. Po tej starosti pa bi sprehode lahko podaljšali, ampak raje ne preveč, da se ne bi razvadili in začeli zahtevati vse več in več. Saj nekaj podobnega lahko prebereš vsepovsod.....

Ja, ta je pa res odličen nasvet >:( >:( in podobnih najdeš še pa še >:( , pa še drži: več ko jih sprehajaš, več zahtevajo :)  Saj zato jih pa najbrž imamo, da nam delajo družbo na sprehodih.
Pred časom sem prebrala, da so japonci prenehali izdelovati psa-robotka, ker je bilo premalo zanimanja zanj. Celo oni so se spametovali...


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #116 : 01 Marec 2006, 18:05:17
Ja potem pa tako pol zivljenja ne sme nic kaj hoditi, potem vmesno obdobje recimo lahko, ko je pa starejsi ga moras pa potemtakem spet sparat ker je senior... groza...
Se pravi, da po teh teorijah, sploh ne vem kako se obstajajo lavinski psi kot zlati prinasalci... ???

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


~Lunca~

  • Gost
Odgovori #117 : 07 Marec 2006, 17:56:52
No ker smo dobili izvide od rendgenkega slikanja, pa men zanima če veste kaj je to Norberg-Olsson kot?? Pa še to kaj je boljše 107°  ali 106°??



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #118 : 07 Marec 2006, 18:06:56
Lunca, kakšno oceno pa ste dobili?  :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


~Lunca~

  • Gost
Odgovori #119 : 07 Marec 2006, 18:13:22
HD A/A
ED 0/0
Sam zdei ne vem za te stopinje,kaj pomen ta kot. Dali smo slikat tut ramena OCD, a je možno da je to to??