Displazija

Rinchy · 151034

*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #60 : 11 December 2005, 19:19:17
aha, torej, lahko da lastnik slikat kolke, kakršnemu koli psu, tudi če ni za razstave, sam tko da vidm, če je moj Indek zdrav pa to, pč bolj za info  :)



Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
Odgovori #61 : 11 December 2005, 19:21:16
aha, torej, lahko da lastnik slikat kolke, kakršnemu koli psu, tudi če ni za razstave, sam tko da vidm, če je moj Indek zdrav pa to, pč bolj za info  :)

Seveda lahko. :)

Lp, Maša



mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
Odgovori #62 : 11 December 2005, 19:22:38
aha, torej, lahko da lastnik slikat kolke, kakršnemu koli psu, tudi če ni za razstave, sam tko da vidm, če je moj Indek zdrav pa to, pč bolj za info  :)

Ja, lahko.
Tudi jaz razmišljam, da bi Zari dala slikati kolke (kljub temu, da ne bo za vzrejo) zaradi agilityja, ker če nima najboljših kolkov ni vredno tvegati, da si jih še bolj pokvari. Sicer glede na prednike naj nebi imela slabih, vendar bi mogoče za info. vseeno slikali. :)

Lp, Marusa


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #63 : 11 December 2005, 19:23:08
Se mi zdi, da če ne slikaš kolkov za vzrejno dovoljenje, da ti ne podajo te uradne ocene recimo A, ampak samo povejo kakšno je stanje.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #64 : 11 December 2005, 19:27:42
mi bomo tudi dali slikat kolke, že sam zrd tega da vidmo stanje pa to .. recimo kko pa zgleda če ma pes oceno kolkoc C .. a je lohk to že ful kej narobe, mislim lahko zaradi tega umre????  :-\



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #65 : 11 December 2005, 19:35:30
Zaradi same displazije kolkov psi ne umrejo, se pa zaradi nje težje gibajo oz. se ne morejo.

Sošolkin zlati prinašalec ima že skoraj od rojstva grozne težave s kolki, bil je na kup operacijah in pravzaprav ni imel pravega obdobja otroštva, kjer bi lahko norel naokoli, saj že takrat zaradi displazije ni mogel :(. Zdaj je star par let in lahko zgolj počasi hodi.

Če koga kaj več zanima si lahko prebere tukaj: http://www.shar-pei.si/dysplasia_slo.htm kjer se vidi kaj dejansko displazija je tudi na rentgenskih slikah ;)

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
Odgovori #66 : 11 December 2005, 19:37:07
mi bomo tudi dali slikat kolke, že sam zrd tega da vidmo stanje pa to .. recimo kko pa zgleda če ma pes oceno kolkoc C .. a je lohk to že ful kej narobe, mislim lahko zaradi tega umre????  :-\

Mislim, da se lahko pojavljajo le razne težave pri hoji, teku, vstajanju,... ??? Jaz sem poznala nemško ovčarko, ki letos zaradi slabih kolkov enostavno ni mogla več vstajati. Tako, da je cel dan ležala na mestu, če se je pa že premikala je pa zadnji nogi vlekla za seboj. :'( Zato so jo tudi uspavali.

Lp, Maša



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #67 : 11 December 2005, 19:42:16
pri nas v Varpoljah je tudi en imel novofundlandca, pa je bil star že 11 let in je imel probleme s kolki, in so upali na najboljše .. ni mogel vstajati oz. je vstal zelo težko, in zraven zacvilil  :'( potem je pa v treh dneh poginiiiiiiil  :( :o



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #68 : 11 December 2005, 20:41:01
mi bomo tudi dali slikat kolke, že sam zrd tega da vidmo stanje pa to .. recimo kko pa zgleda če ma pes oceno kolkoc C .. a je lohk to že ful kej narobe, mislim lahko zaradi tega umre????  :-\

Smart ima kolke C, pa še ni mrtev, pa mislim, da ste vsi videli na srečanju, da ga ta ocena nič ne ovira pri ničemer. Niti se mu pri hoji to nič ne pozna.

Lp nina



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #69 : 11 December 2005, 20:46:33
Smart da ma C???????? waaaaaaaaaaaaaaaaa ..



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #70 : 11 December 2005, 20:55:43
Smart da ma C???????? waaaaaaaaaaaaaaaaa ..

waaaa?? ne vem jaz ne vidim problema. On živi normalno pasje življenje, lavfa, skače, hodi, merkam ga ne se mi zdi brez pomena ga v vatko zavijat. Dela pač toliko kot njemu paše.

Lp nina



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #71 : 11 December 2005, 21:16:59
Nastja, če pogledaš, da gredo ocene do F-ja, potem C ni tako grozno ;)
Je pa tudi ocena C dovoljena za vzrejo, z nekimi dodatnimi pogoji.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #72 : 11 December 2005, 21:18:43
Je pa tudi ocena C dovoljena za vzrejo, z nekimi dodatnimi pogoji.

Da pari psico, ki ima A ::)

Lp nina



Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
Odgovori #73 : 12 December 2005, 16:48:16
Smart ima kolke C, pa še ni mrtev, pa mislim, da ste vsi videli na srečanju, da ga ta ocena nič ne ovira pri ničemer. Niti se mu pri hoji to nič ne pozna.
Naš Pago ima ocenjene kolke z D (vsaj tako so nam rekli - slike niso pokazali ???), pa se mu tudi nič ne pozna in ga nič ne ovira.

Lp, Maša



irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #74 : 13 December 2005, 23:11:58
Ko smo mi dobili Rondota je grozno grozno šepal....in smo mu slikali in je imel C. potem smo imeli nesrečo in po nesreči smo mu še enkrat in zdaj ima B(B1)(no to je bilo tako 2 leti nazaj ;)). še dobro da se je izteklo tako kot se je...

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #75 : 13 December 2005, 23:15:47
Hmm ne spoznam se tako dobro na displazijo pa na kolke, pa bi prosil enega da mi razloče kaj pomeni a,b,c kolki oziroma a1 in a2 itd...



Lp, hvala

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #76 : 13 December 2005, 23:27:22
če pregledaš eno stran nazaj ugotoviš, da je zoe že vse razložila ;)

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #77 : 13 December 2005, 23:28:33
aha hvala, vidim zdaj  :) se opravičujem...

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #78 : 14 December 2005, 12:40:30
Zoe si že bila tam? Namreč psa čisto lepo namestijo. In zadržijo popolnoma primiru, če je pa kriza pa mislim da dajo tudi pommirjevalo, ki pa še vedno ni anestetija. Neon je totalen živc, pa so ga trije drežali (so asisteniti tam) pa je bil popolnoma pri miru. Pa če pes ni prav nameščen je po vsej logiki lahko slika le slabša.

Citiraj
Za idealno pozicijo pri slikanju je potrebna sedacija psa, s katero dosežemo mišično relaksacijo in dosežemo realno skladnost kolčnega sklepa.

Citirano iz http://www.shar-pei.si/dysplasia_slo.htm (link, ki ga je dala ninci)...

Drugace pa, mama od nasih avstralckov (Ruby) ima kolke B2. Najprej sem bila ful sokirana, potem pa mi je vzrediteljica razlozila, da je B se cisto sprejemljiva stopnja, pa se oce ima HD frei... Bomo videli, ko nasi malcki zrastejo ???
Jaz Grina pazim, samo kaj, ko je tako ziv, da skace povsod... eni so mnenja, naj se psu dovoli, da se giba, kolikor sam hoce - samo ne vem, ce to vkljucuje skakanje po zidovih ::)

battito animale


~Lunca~

  • Gost
Odgovori #79 : 15 December 2005, 09:42:09
No,ker je Deep dopolnil 2 leti,smo se odločli(edino pravilno),da gremo slikat kolke.Ker je šla Deepova sestrica v Lesce...sem se sama odločila da gremo tudi tja.Če kdo ve kaj več o ambulanti v Lescah(ime,kako delajo...).Res najlepša hvala :-*



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #80 : 15 December 2005, 10:05:08
No,ker je Deep dopolnil 2 leti,smo se odločli(edino pravilno),da gremo slikat kolke.Ker je šla Deepova sestrica v Lesce...sem se sama odločila da gremo tudi tja.Če kdo ve kaj več o ambulanti v Lescah(ime,kako delajo...).Res najlepša hvala :-*

Mi smo bili v Lescah in tudi drugače za vsa cepljenja itd. vedno hodimo tja, čeprav imamo veliko klinik, ki so bližje. Z njihovo strokovnostjo sem jaz zadovoljna full.
Smarta so tudi tam slikali, edino dal mu je premalo pomirjevala in se je vmes že zbudil, kar pa ni fino če imaš psa raztegnjenega na mizi in pod rentgenom, da ti začne trzat okoli ( mi pač ni verjel, da ima 35 kg ::) ;D). Dali smo pa mislim, da 20.000sit to je slikanje + ocena, ker oni potem slike pošljejo na ocenitev in dobiš rezultate po pošti skupaj z rodovnikom, kamor vpišejo oceno. Aja mi smo mislili, da bo slikala Čopova, ker smo se tako tudi dogovorili pa je imela potem eno nujno operacijo in je slikal dr. Marko Mali. So pa vsi ok no, tako da...  ;)

Citiraj
Citirano iz http://www.shar-pei.si/dysplasia_slo.htm (link, ki ga je dala ninci)...
Popravek, link je dala Zoe.

Pa še nekaj glede displazije. Se mi zdi, da imajo psi, ki imajo dovolj gibanja in dobro mišično maso, ter so lažji predstavniki pasme prednost pri displazij pred tistimi, ki se malo ali nič ne gibajo in imajo kakšnih 5 (ali še več) kg preveč.Mišice in vezivno tkivo še vseeno sklepe držijo v nekem položaju, če pa mišic ni je obremenitev na kosti spet drugačna. 

Lp nina




~Lunca~

  • Gost
Odgovori #81 : 15 December 2005, 10:08:15
ninci...hvala za odgovor..potem gremo pa tja ;D
Ali imajo v Lescah kakšno spletno stran,da vidim kje so?Pa kontakt?



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #82 : 15 December 2005, 10:27:04
Kontakt je (04) 537 71 00.

Kako do njih ti pa povem takole na hitro. Če se peljete iz Ljubljane smer gorenjska proti Bledu. Na odcepu za Bled zavijete noter in ko pridete do semaforja zavijete levo proti Lescam peljete se kakšnih 400m in na vaši desni strani bo Klinika za male živali Lesce. Je vse označeno imajo dokaj veliko parkirišče pred ambulanto. Je pa to nova hiša, v okolici pa so same starejše, tako da... praktično ne moreš zgrešiti.

Lp nina



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #83 : 15 December 2005, 10:59:59
Popravek, link je dala Zoe.

Ups, sorry Zoe.

battito animale


~Lunca~

  • Gost
Odgovori #84 : 15 December 2005, 11:05:20
ninci..hvala :-*



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #85 : 09 Januar 2006, 16:28:00
Hoj!

Da ne odpiram nove teme,bom kar tukaj vprašala.Kot veste je Rina sterlizirana,tako da ne bomo vzrejali.Izrazila sem željo,da jo vseeno peljemo preventivno na slikanje kolkov.Če ima slučajno kaj,se da na kakšen način pomagat/pozdravit?Sicer nima nobenih znakov....ali bi bilo to metanje denarja stran,če ni pomoči(če je kaj narobe)?

LP,Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Chantall

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 3
Odgovori #86 : 09 Januar 2006, 16:47:14
Oj Rinchy! Glede na to, da sem precej brala o raznih displanzijah, ti lahko povem da se da zelo dobro pomagat z operacijo, ki pa ni poceni.
A mogoče veš (ali pa kdo drug) kaj vse morajo lastniki berncov predložit na vzrejnem pregledu (slike kolkov, oceno zunanjosti...)?

LP



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #87 : 09 Januar 2006, 17:10:31
Potrebno je samo  slikanje kolkov,potem pa še tisto kar se ocenjuje na samem vzrejnem: ocena zunanjosti,karakter...

Nevem,glede na to da nima nikakršniih znakov(šepanje),tudi če preteče veliko,je še vedno brez šepanja.

LP,Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


~Lunca~

  • Gost
Odgovori #88 : 09 Januar 2006, 18:19:07
Ja Nina,zdej ne vem kaj direktno misliš s tem če se da pozdravit.Kupijo se tablete(okoli 10 tisoč SIT)ki naredijo nekakšno meščobo v sklepu.Operacije(po mojem znanju)niso sto odstotne,tako da ti tega raje ne priporočam.Če pa ne misilite vzrejat pa po mojem mnenju(če Rina ne šepa in kaj pdobnega)ne pelji.Razn če si zelo zelo želiš.Sicr pa(če imata prednika uredu kolke)in če ste jo vsaj malo pazili pri odraščanju,mislim da ne bi smelo biti težav.
Odločitev je tvoja
LP,Nika



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #89 : 09 Januar 2006, 18:29:37
Rinchy moj predlog je sledeč. Če se izkaže da ima kakršne koli probleme jo malo bolj bremzaš oz. krepiš mišice itd. da se zadeva ne stopnjuje in z tem lahko pridobiš kakšno leto ali še več, kvalitetnega življenja psa.
Tudi moj Smart nič ne šepa in se mu pri hoji displazija sploh ne pozna, tako da šepanje in displazija ni nujno da sovpadata. Ona se lahko popolnoma normalno giba, skače, teče, .. pa kolki še vseeno niso idealni.
Jaz bi se torej odločila za slikanje, zgubit nimaš kaj ( razen tistih par jurjov), ob displaziji z pravilnim pristopom pa lahko pridobiš marsikaj ;)

Lp nina