Umetna oploditev

rosa · 26140

roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #30 : 17 Junij 2011, 23:24:52
jaz si ne bi nikoli želela potomca psa (ali psice), ki se ni sposoben sparit naravno  :-\.

Potem pa mi povej, kako se lahko angleški buldog ali pa francoski buldog spari naravno? Kolikor vem zelo, zelo, zelo težko.



kajči

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 18 Junij 2011, 10:54:09
Za angleze ne vem, lahko ti pa ti zagotovim, da se francozi parijo povsem naravno. Jih poznam cel kup tako samcev kot samic in vsi so parili po veckrat, nikoli umetno. Nimam nic proti umetnim oploditvam, vcasih pac ne gre drugace (mrtev samec, razdalja....obcasno pac kaksen noce skocit), mi pa niti malo ni vsec, da vecina predstavnikov neke pasme ne more parit naravno. Tudi jaz ne bi zelela imeti potomca psa, ki je znan po tem, da pari samo umetno ali psice, ki jo veckrat parijo umetno.
Poznam samca ene povsem xy pasme, ki je kao vrhunski plemenjak, bojda daje lepe (kaksne pa karakterno, pa bom rajsi tiho) potomce, pa ni v zivljenju paril naravno. Pa ga ima pol Evrope v svojih rodovnikih. Zdaj ze njegov sin (za enega vem) veselo pari naprej...umetno. Nima nagona in ga gonece psice sploh ne zanimajo. Je pa "lep". :(



roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #32 : 18 Junij 2011, 11:03:22
No moj se ne more naravno, čeprav se trudi ful...Blo bi mi zlo všeč, če bi vsi vi ki ste proti nastopali z malo manj nestrpnosti. Kajti niste zlati, VSAKO PASMO JE USTVARIL ČLOVEK Z NAČRTNIM KRIŽANJEM, vsi vaši psi so plod tega "umetnega nastanka", ker jih pač ni ustvarila narava. Jaz si sam želim potomca maxa, lepo bi bilo če bi lahko opravil naravno, če pa ne bo šlo, bomo probali umetno. Kolikor vem se francozki kotijo s carskim rezom, tko kot angleži. (Sicer pa nisem vprašala kaj si mislite o umetni opoloditvi, ker če bi- bi začela pri ljudeh...ljudje ja a psi pa ne al kako?) Vprašala sem za nasvet TISTE, ki ste parili umetno, kako je potekalo.

hvala



kajči

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 18 Junij 2011, 11:18:34
Sem napisala, da me osebno nic ne moti umetna oploditev, da pa je problem ce velik delez populacije neke pasme pari umetno. Mogoce tvojemu samo psicka ni bila vsec in bi pri drugi paril naravno. :)

Napisala si, da se anglez in francoz zelo tezko sparita naravno. Jaz pa ti povem, da za francoze taksno posplosevanje ne drzi vode.

Pa ne bi o nacrtnem krizanju in nastanku pasem, to nima veze z umetno oploditvijo. Psi pred 500, 400, 300 ali 100 leti niso imeli tezav ne z nagoni, ne tezav s parjenjem zaradi konstitucije (taksne so hitro eliminirali). Takrat se po vecini psov ni selekcioniralo po lepoti temvec po delovnih sposobnostih. Nefunkcionalnost psov je "polomija" zadnjih dveh stoletij.



rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #34 : 18 Junij 2011, 11:21:06
Umetna oploditev ni nič posebnega. Sama sicer raje parim naravno, včasih pa pač ne gre - večinoma so psice tiste, ki ne stojijo (po mojih izkušnjah). Samcu se vzame seme, psici se vstavi kateter, po katerem se seme spusti v psico, in to je vsa umetnost :)

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #35 : 18 Junij 2011, 11:44:14
Sem napisala, da me osebno nic ne moti umetna oploditev, da pa je problem ce velik delez populacije neke pasme pari umetno. Mogoce tvojemu samo psicka ni bila vsec in bi pri drugi paril naravno. :)

Napisala si, da se anglez in francoz zelo tezko sparita naravno. Jaz pa ti povem, da za francoze taksno posplosevanje ne drzi vode.

Pa ne bi o nacrtnem krizanju in nastanku pasem, to nima veze z umetno oploditvijo. Psi pred 500, 400, 300 ali 100 leti niso imeli tezav ne z nagoni, ne tezav s parjenjem zaradi konstitucije (taksne so hitro eliminirali). Takrat se po vecini psov ni selekcioniralo po lepoti temvec po delovnih sposobnostih. Nefunkcionalnost psov je "polomija" zadnjih dveh stoletij.
No mogoče sem res napisala posplošeno,ampak francozi imajo težave s parjenjem. Naj se javi kak vzreditelj, enemu sem že napisala zs, ker me reszanima. Psička je bila godna, on se je trudil dva dni in potem odnehal, medtem ko ona je pa bila še vedno za. Ne pusti pa, da bi mu kdorkoli pomagal, ker gre takoj dol. Zato, prosim tiste, ki imate izkušnje da poveste kako to rešujete. Rožica hvala, imam sam še eno vpr. Kdo to počne pri vas? Hvala



McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #36 : 19 Junij 2011, 00:03:14
No moj se ne more naravno, čeprav se trudi ful...Blo bi mi zlo všeč, če bi vsi vi ki ste proti nastopali z malo manj nestrpnosti. Kajti niste zlati, VSAKO PASMO JE USTVARIL ČLOVEK Z NAČRTNIM KRIŽANJEM, vsi vaši psi so plod tega "umetnega nastanka", ker jih pač ni ustvarila narava. Jaz si sam želim potomca maxa, lepo bi bilo če bi lahko opravil naravno, če pa ne bo šlo, bomo probali umetno. Kolikor vem se francozki kotijo s carskim rezom, tko kot angleži. (Sicer pa nisem vprašala kaj si mislite o umetni opoloditvi, ker če bi- bi začela pri ljudeh...ljudje ja a psi pa ne al kako?) Vprašala sem za nasvet TISTE, ki ste parili umetno, kako je potekalo.

hvala

Nočem zdaj bit moralni apostol, ampak pes, ki še nikoli ni paril naravno se po FCI pravilih NE SME PARIT umetno. Ali je to prav ali ne, ali se to lahko preveri ali ne, je stvar debate, ampak pravilo je napisano in je takšno in nič drugačno!



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #37 : 19 Junij 2011, 07:10:49
Nočem zdaj bit moralni apostol, ampak pes, ki še nikoli ni paril naravno se po FCI pravilih NE SME PARIT umetno. Ali je to prav ali ne, ali se to lahko preveri ali ne, je stvar debate, ampak pravilo je napisano in je takšno in nič drugačno!

Tako je.

Lahko kdo od tistih, ki želijo AI ( umetno oploditev) pove, zakaj  želi umetno, zakaj ne naravno?

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #38 : 19 Junij 2011, 10:14:13
Problem ni tako majhen, kot se zdi. Ker ko enkrat popustimo in rečemo da je čist vse en k... če psa nimata dovolj nagona da bi se normalno sparila ali pa celo če jima to onemogoča njuna telesna zgradba, saj se zadevica povsem enostavno uredi umetno, se začnejo težave kopičiti. Najprej imamo samo navadno  umetno osemenitev, po par generacijah je potrebno vnašati seme direktno v maternico, še malo naprej ne gre več drugače kot z vstavljanjem zarodkov (konkretno to se dogaja predvsem  z nekaterimi pasmami mastifov v Ameriki).

Tudi sem mnenja, da se seme že mrtvih psov ne bi smelo več uporabljati, razen v izjemnih primerih (ko je ogrožena pasma kot taka recimo). Je pa fino, da obstaja možnost umetne osemenitve v primeru, ko je plemenjak zelo oddaljen.

Če psica ne mara izbranega psa ali obratno, ponavadi obstaja povsem dober razlog za to (po nekaterih raziskavah recimo naj bi živali ne marale pariti s partnerji, ki imajo njim inkompatibilen imunski sistem). In je načeloma najbolj modro, če se izbere drugo kombinacijo. Če en ali drug fizično ni sposoben spariti se naravno, naj se pač ne pari. Ker se ta nesposobnost prenaša naprej. In psica, ki se zaradi psihičnih ali fizičnih razlogov ne more pariti naravno ponavadi tudi ni sposobna normalno donositi, skotiti legla in poskrbeti za mladiče.
dejansko  je včasih  je škoda izgubiti psa, ki je sicer v vseh pogledih OK, ima za vzrejo zanimiv rodovnik, a ne zna naskočiti psice, ker pač v mladosti nikoli ni imel priložnosti videti gonečke od blizu ali pa jih je videl od blizu še preveč, pa ni smel naskakovati. A bi se bilo pri takem psu po mojem mnenju pač treba malo bolj potruditi in mu dati več časa, mogoče poskusiti z isto psico večkrat ali pa jo pustiti pri njem dlej časa....a kaj ko mora biti danes vse narejeno takoj


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #39 : 19 Junij 2011, 11:59:31
V enem primeru je moj samec dobil za paritev psico , ki se vpredhodnih gonitvah  ni pustila parit. Vzela sem jo k nam nekaj dni pred plodnimi, da sta se s spom spoznala in sparila sta se potem povsem naravno, večkat v nekaj dneh. Nekatere psice pač nekaj dajo na osebno dostojanstvo in hočejo partnerja prej spoznat in precenit, kar se meni zdi, da imajo vso pravico
Parjenje partnerjev,ki se ne marajo (pa čeprav umetno) se mi zdi bilološko slabo ( ker psi že vejo s kom se ne smejo parit) pa tudi skrajno neetično.
In če se cela pasma ne pari več naravno- ok za mene je to znak, da psi in narava sporočajo, da je človek v teh primerih  z načrtno napačno vzrejo presegel meje biloške tolerance. Ti psi in ta pasma nam sporočajo, da niso  več primerni za obstoj, ker so defektni in izrojeni.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #40 : 17 Avgust 2011, 12:03:36
 :)ok

ker sem našla potencialni samički (druga stran je zainteresirana) bom prosila, če gre psička k nam domov in naj probavata. mogoče pa bo. bomo probali naravno....če pa res ne bo šlo, bom pa seveda z lastnikom psičke, pretehtala umetno. Bomo videli, ko pride do tega. mogoče bo lažje zdaj, ko bo psička, ki se je že parila. v nadaljnje debate ali pa prepire pa se ne mislim več spuščati...nima smisla in to ni moj namen.

lp



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #41 : 17 Avgust 2011, 12:27:53
Jaz bi samo to dodala-da naj bo paritev kvalitetna, se pravi psa morata biti kompatibilna-tipsko, zdravstveno oba neoporečna, prav tako karakterno. Njuna telesna zgradba, pigmentiranost...usklajena oz. taka, da se dopolnjuje. Pomembni so tudi predniki, da se lahko kaj predvideva.
Tukaj pustite na strani, da si želite potomca vašega psa-pomembna je samo objektivna ocena ali bo pes pripomogel h kvaliteti pasmi ali ne. Če je odgovor ne, potem paritev ni smiselna.

Pa seveda rodovniška-oba vzrejno dovoljenje in prijavljena paritev...nisem brala celotne teme, tako da ne vem, če je to že urejeno.

Neizkušenemu samcu je treba včasih pomagat-če mu ne znaš, potem pa imej vsaj nekoga, ki je že dal nekaj paritev skozi in ti bo povedal/pokazal kako psu pomagat.

Glede umetnih oploditev pa sem tudi jaz zelo, zelo skeptična (še pri ljudeh se ne bi smela uporabljati, če se mene vpraša) Nagon parjenja in sposobnost zanositi je z razlogom in tudi pri ljudeh so vse pogostejše umetne oploditve, ker po naravni poti niso več sposobni zanosit...a zdaj bomo še pse tako uničli, da bo vedno pogosteje umetna oploditev?

Vse kar je umetno se je treba izogibat in previdno premislit in predvidet prihodnost čez 30 let. Ker taka prihodnost ni rožnata.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #42 : 17 Avgust 2011, 17:27:14
Sem napisala, da me osebno nic ne moti umetna oploditev, da pa je problem ce velik delez populacije neke pasme pari umetno. Mogoce tvojemu samo psicka ni bila vsec in bi pri drugi paril naravno. :)

Napisala si, da se anglez in francoz zelo tezko sparita naravno. Jaz pa ti povem, da za francoze taksno posplosevanje ne drzi vode.

Pa ne bi o nacrtnem krizanju in nastanku pasem, to nima veze z umetno oploditvijo. Psi pred 500, 400, 300 ali 100 leti niso imeli tezav ne z nagoni, ne tezav s parjenjem zaradi konstitucije (taksne so hitro eliminirali). Takrat se po vecini psov ni selekcioniralo po lepoti temvec po delovnih sposobnostih. Nefunkcionalnost psov je "polomija" zadnjih dveh stoletij.

kaj pa vem, men se zdi, da so buldogi štorasti in ful strastni ;D moj praktično naskakuje tudi sterilizirano prijateljico (psičko) trenutno ;D res je da ko sem probavala je bil mlad, psička in on pa junferaša, ne vem. bomo probali še z drugimi psičkami, uglavem do kakšnega 8-9 leta bo še en francozek pri hiši.


to sem napisala , ker poznam folk, ki ima angleža ali pa francoza in tko delajo in tko trdijo, da ti psi, angleži baje sploh, francozki težko, parijo naravno...zdej pa ne vem, sem pa za angleže ziher, ker tko pravjo tudi knjige itd. moj bivši je imel angleža, paril je 3 krat, vsakič umetno, ker drugače sploh ni šlo. jaz sem napisala ZELO TEŽKO in nisem posplošila na vse ;)



roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #43 : 17 Avgust 2011, 17:31:22
Jaz bi samo to dodala-da naj bo paritev kvalitetna, se pravi psa morata biti kompatibilna-tipsko, zdravstveno oba neoporečna, prav tako karakterno. Njuna telesna zgradba, pigmentiranost...usklajena oz. taka, da se dopolnjuje. Pomembni so tudi predniki, da se lahko kaj predvideva.
Tukaj pustite na strani, da si želite potomca vašega psa-pomembna je samo objektivna ocena ali bo pes pripomogel h kvaliteti pasmi ali ne. Če je odgovor ne, potem paritev ni smiselna.

Pa seveda rodovniška-oba vzrejno dovoljenje in prijavljena paritev...nisem brala celotne teme, tako da ne vem, če je to že urejeno.

Neizkušenemu samcu je treba včasih pomagat-če mu ne znaš, potem pa imej vsaj nekoga, ki je že dal nekaj paritev skozi in ti bo povedal/pokazal kako psu pomagat.

Glede umetnih oploditev pa sem tudi jaz zelo, zelo skeptična (še pri ljudeh se ne bi smela uporabljati, če se mene vpraša) Nagon parjenja in sposobnost zanositi je z razlogom in tudi pri ljudeh so vse pogostejše umetne oploditve, ker po naravni poti niso več sposobni zanosit...a zdaj bomo še pse tako uničli, da bo vedno pogosteje umetna oploditev?

Vse kar je umetno se je treba izogibat in previdno premislit in predvidet prihodnost čez 30 let. Ker taka prihodnost ni rožnata.

vse našteteo je in bo, če bo :)

moj pes ne pusti, da se ga kdorkoli dotika, ko on poskuša se parit, tak je..ne vem zakaj

glede umetnih oploditev pa ne mislim razpravljat, ker ni moje da določam, kdo bo imel otroka...tako kot meni osebno homosekusalci ne kvarijo kvalitete lajfa, zato tudi ne nasprotujem oplodnjam, posvojitvam itd..vse to je del gibanja družbe in vsakdo ima pravico do sreče 8)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #44 : 17 Avgust 2011, 18:44:40
isusek, nekateri pa res ne bi snmeli imeti psov.


roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #45 : 17 Avgust 2011, 18:55:28
isusek, nekateri pa res ne bi snmeli imeti psov.


oprosti, če tole leti name ti moram povedat, da se ne mislim dajat z nikomer nikjer, jaz v svojem življenju ne kratim sreče nikomur in vesela sem da sem taka. zato tudi ne mislim več s teboj netit prepira...srečno 8)