Irski mehkodlaki pšenični terier [Irish Soft Coated Wheaten Terrier]

~BeLa~ · 117109

Janusa

  • *
    • Prispevkov: 142
    • Točke: 0
Je slučajno kdo od vas že imel opravka s softiji IN airedalci, po možnosti z več primerki? Če ja, bi me zanimala ena kratka primerjava karakternih podobnosti in razlik.



samson

  • *
    • Prispevkov: 100
    • Točke: 0
Z več primerki ja, sicer tako, da z enim airedalcem in večimi softyji. Neke večje razlike ni, so terierski, živahni, pametni, in s poudarkom nagajivi  :D
Itak posplošiti se ne da, so izjeme, ampak na splošno gledano pa so si dokaj blizu



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Je slučajno kdo od vas že imel opravka s softiji IN airedalci, po možnosti z več primerki? Če ja, bi me zanimala ena kratka primerjava karakternih podobnosti in razlik.
imela sem 2 airedalca, zdaj pa imam softyja, načrtujemo pa še 1 airedalca. Lahko rečem, da softyji so malo bolj energični in imajo večjo voljo do dela, medtem ko so airedalci bolj trdoživi - softyji so mogoče malo bolj občutljivi kar se tiče strahu in tega, vsaj jaz naših airedalcev nisem mogla sesut pod nobenih pogojem, softyja pa kar hitro, ampak se takoj sestavi nazaj. Ampak res bistvene razlike v karakterju ni. Obojni so trmasti, navihani, razigrani, energični, inteligentni, trdoživi in nasploh terierski. Kar se pa dela tiče sem opazla samo zgoraj navedene razlike ampak so minimalne.


Janusa

  • *
    • Prispevkov: 142
    • Točke: 0
Hvala za odgovore. V kakšnem smislu to misliš sesut? Zakaj?



samson

  • *
    • Prispevkov: 100
    • Točke: 0
Bi rekla, da misli ravno zaradi te večje občutljivosti. Moji pšenični so različni, dve sta recimo taki, da ju nič ne spravi iz tira oz. če sem bila ostra do njiju, se nista "sekirali", kvečjemu še bolje delali. Dva pa npr. bog ne daj niti glas povzdignit. Je treba imeti različen pristop, rezultat je pa vedno OK, ker radi delajo, vsaj večina zelo radi ustrežejo in so vsi happy, ko jih potem pohvališ. Skoraj da ne rečejo "še kaj mi ukaži"  :D



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Hvala za odgovore. V kakšnem smislu to misliš sesut? Zakaj?
v tem, da se pes skrije ali pa vrže na hrbet, ko se od njega preveč zahteva ali pa sumi, da je nekaj narobe naredil in enako je pri ponavljanju, ko pes nekaj zagotovo zna ampak v nekem trenutku tistega noče naredit in sem mnenja, da pes mora tisto naredit. Npr. na treningih agilityja se kdaj odloči, da bo šel mimo ene ovire, namesto da bi jo preskočil in ker mi s popravljanjem še vedno ne uspe, da bi oviro preskočil, bo pes zbežal, če mu pa pobeg preprečim pravočasno se bo pa vrgel na hrbet, da se mi popolnoma preda. Ampak ko pride do takega stanja je potrebna sekunda ali dve, da se pes sestavi nazaj in je pripravljen za delo spet, pa pri delu nisem nikoli ostra, ker nama je delo zabava. Uglavnem so malo bolj občutljivi za terierje, proti kakim ovčarjem se ta občutljivost sploh ne more primerjat, ker so drugače res trden karakter, z veliko mere trme in veseljaki, kakršni pač terierji morajo bit. Z airedalci sem bila veliko bolj ostra pa nisem nikoli koga pripravila do tega stanja, res pa je, da če sta se moja airedalca odločila, da nekaj ne bosta naredila, se sploh nista sekirala in sta šla po svoje, ampak še vedno ostala okoli mene in mi dala vedet, da ju ne morem popolnoma nadvladat, ker sta bila psihično močnejša od mene, Ben je drugače enak, ampak ko se pri delu sesuje, se mi bo pač popolnoma predal, medtem ko naslednjo sekundo mi lahko spet pokaže, da ga nisem čisto nadvladala.


samson

  • *
    • Prispevkov: 100
    • Točke: 0
Na svet ravnokar prihajajo novi softyji   ;D



Janusa

  • *
    • Prispevkov: 142
    • Točke: 0
Aha Zorek, zdaj razumem. Potem delim tvoje mnenje glede airedalcev (za softyje pač ne vem in bom vzela na znanje kar si napisala), mojega ne gane pod milim nebom nič, je iz jekla in kamna  :) Trmast pa ni, pri njem je ves "keč" v motivaciji.



samson

  • *
    • Prispevkov: 100
    • Točke: 0
Ja, softyjev je veliko tako mehkih, kot je njihova dlaka :D So pa tudi taki, ki jih nič ne vrže s tira, in v bistvu je to pravi značaj pasme



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Janja še 1x čestitke za naraščaj :-* Je leglo pri vas? Julija bi imela čas za obisk :)
Aha Zorek, zdaj razumem. Potem delim tvoje mnenje glede airedalcev (za softyje pač ne vem in bom vzela na znanje kar si napisala), mojega ne gane pod milim nebom nič, je iz jekla in kamna  :) Trmast pa ni, pri njem je ves "keč" v motivaciji.
moja2 airedalca sta bila oba trmasta, okej motivacija je pri terierjih sploh pomembna, ampak včasih vseeno pride do tistega trenutka, ko se pes odloči da pod nobenim pogojem nekaj ne bo naredil. Ampak kar se tega tiče je Ben celo bolj trmast kot sta bila airedalca, ampak on je itak extra trmast, ker prekaša nemške lovske terierje, ki sta jih moj oče in deda vzrejala pred leti za lov. Drugače Ben tudi ni plašen ali karkoli, ampak pri delu se pa hitro opazi to, da je vseeno mehek ampak to se res v sekundi takoj sestavi nazaj, najbol pomembna je itak moja energija. Se pa opazi pri nekaterih softyjih da so res bolj mehki in občutljivejši na okolico.
Drugače pa priporočam, da spoznaš čimveč softyjev in narediš sama primerjavo ;)


samson

  • *
    • Prispevkov: 100
    • Točke: 0
To je res najboljše, narediti primerjavo pa primerjati s starejšimi zapisi oz. s standardom. Nekoč so bili čuvaji, zato plašnost pri sedanjih nekaterih nikakor ni tipična.
Ampak takole na splošno so pa the best  :D



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
To je res najboljše, narediti primerjavo pa primerjati s starejšimi zapisi oz. s standardom. Nekoč so bili čuvaji, zato plašnost pri sedanjih nekaterih nikakor ni tipična.
Ampak takole na splošno so pa the best  :D
ja res, žal so pasme preveč vzrejane za kavč pse in potem pride do majhnih sprememb v karakterjih. Moj oče je nor na nemške lovske terierje, ampak da bi dobil takšnega kot so bili pred 30imi leti, bi se pa zelo namučil, da bi našel kaj takega, ker so se enostavno zelo spremenili, ker se ne uporablajo več toliko za lov. Zato mi je pa všeč, če imajo psi možnost delat tisto kar jim je bilo v izvoru, če je pasmam to onemogočeno pa vsekakor, da se vsaj nekaj drugega dela in niso samo kavč psi.
Softyji so itak the best, ko sem se odločla za Bena na hitro, sem bila mnenja, da ne bom ostala pri tej pasmi, pa me je Ben zasvojil s svojim karakter in tako nekako načrtujem imet kombinacijo airedalec in softy, dokler se ne spomnem še kakega ptičarja zraven privlečt ::)


Maksimvs

  • *
    • Prispevkov: 71
    • Točke: 0
Bumpam temo, kot nov član pozdravljam forumaše in predstavljam našega novega člana družine, softija Ponga! :)


Why can´t we all just get along!


samson

  • *
    • Prispevkov: 100
    • Točke: 0
Zdravo, mali "Braxton". Čeprav se mi zdi bolj podoben babici Envy. Veliko veselja z njim!



Maksimvs

  • *
    • Prispevkov: 71
    • Točke: 0
Haha, hvala. Oči je res krasen. Veselja pa je pri hiši veliko. Res. Trenutno se sicer ukvarjamo z grizenjem. Zdi se kot da bi imel čeljusti na motor ki je zaštekal v visokih obratih.  ;D
Če imate kak predlog rešitve, na dan z njim.  :)

Why can´t we all just get along!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Bikova žila, kake prešane kosti in vrvi za vleko, cufo, kong, žoga iz termoplastične gume, kamor daš brikete (en obrok recimo lahko na tak način poje). Pa čim več nagrajevanje želenega vedenja.

Bolj kot psička utrudiš, več kot oblikuješ želena vedenja in jih nagrajuješ, manj bo neželenega. V prostem času pa na varno v kletko, da vaše stanovanje ostane celo in tudi pes.

Potem ugotoviš da pravzaprav ne ostane nič briketov za v skledo, ker si že vso dozo porabil tekom dneva v mini seansah.  :o

zmatran pes je priden pes!
kdor teži nič ne dobi
želeno vedenje je nagrajeno (se splača ubogat po pasji logiki)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Pa če ni nujno da zatežiš, je nujno da NE zatežiš  ;D



Maksimvs

  • *
    • Prispevkov: 71
    • Točke: 0
Saj stanovanjsko opremo pušča pri miru. Problem so roke in noge, predvsem otrok. Počasi ga navajamo kaj je ja in kaj ne, vendar ko je v elementu ti nauki izpuhtijo. :)

Why can´t we all just get along!


Maksimvs

  • *
    • Prispevkov: 71
    • Točke: 0
Včeraj smo imeli prvi dvoboj (oziroma troboj) pri frizerju.

Before


After

Why can´t we all just get along!


samson

  • *
    • Prispevkov: 100
    • Točke: 0
Lepo uštiman!



Maksimvs

  • *
    • Prispevkov: 71
    • Točke: 0
Da še tu nalimam. Zimske radosti! :D


Why can´t we all just get along!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Joj, boscek  :o :D :D

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Maksimvs

  • *
    • Prispevkov: 71
    • Točke: 0
Ja, se je res sam sebi smilil. Ampak čez tri minute od tega posnetka je že  bil pod toplim tušem. ;)

Why can´t we all just get along!


tjaša123

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 0
Konec meseca septembra pričakujemo vrhunsko leglo irskih mehkodlakih pšeničnih terierjev.  :)
Mati legla bo Tribally Leila, psička uvožena iz poznane srbske psarne Tribally, odličnih staršev (EJW 2007, EW 2010, EVW 2014 Tribally Jesabelle & EJW 2008 Eireamhon von der Schönen Lausitz). Oče legla pa je House of Softy Finlay. Prihaja iz ene najbolj poznanih in uspešnih psarn, vzrejen na Švedskem, živeč v nemškem Berlinu.

Finlay je uspešen razstavni pes in se lahko pohvali z naslednjimi razstavnimi uspehi: VDH Jugendsieger Bayern 2009, Jugend Champion KfT 2009, Jugend Champion VDH 2009, Deutscher Champion KfT 2010 ,Deutscher Champion VDH 2010, Sieger Berlin 2011, Polen Champion 2014.
Kar pa je seveda bolj pomembno pa so njegovi zdravstveni rezultati: RD/PRA/HC: frei (2009 & 2011), A – Locus (Black & Tan): AY/AY (free – no carrier), B-Lokus (brown nose): B/B (free – no carrier), E – Locus (blonde): E/E (free – no carrier), K-Lokus: Ky/Ky (homozygous wheat), Hyperurikosurie (SLC): N/N (free – no carrier), Maligne Hyperthermie (MH): N/N (free – no carrier), Protein Losing Nephropathie (PLN): homozygous negative, HD: B.


Za vse ostale informacije sem na voljo na telefonski številki 031-202-146 ali na preko e-maila: [email protected]. Možen je ogled psičke  :)

   
   



tjaša123

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 0
Po neuspešni paritvi, smo Coco ponovno parili in tokrat dobili leglo šestih mladičkov.  :D :o ;)

Starša legla sta:

M: Tribally Leila: psička uvožena iz poznane srbske psarne Tribally, odličnih staršev (EJW 2007, EW 2010, EVW 2014 Tribally Jesabelle & EJW 2008 Eireamhon von der Schönen Lausitz). Na razstavi CACIB Maribor 2015 je dobila naziv BOS.
   

O: Braxton of Allstarman's Clan: pes nemške vzreje, skandinavskih korenin. Braxton je zelo uspešen razstavni pes: JCH-SLO, JCH-CRO, JCH-SRB, CH-SLO, CH-SRB, INT-CH., klubski prvak. Zdravje HD: A/A
     

Mladički so se skotili 15. 4. 2015,5 fantov in ena samička. V nove domove bodo lahko šli po 15. 6. 2015 s pogodbo. Gre za zelo kvalitetno leglo iz skrbno načrtovane kombinacije.


Za vse ostale informacije sem na voljo na telefonski številki 031-202-146 ali na preko e-maila: [email protected]. Možen je ogled psičke in legla.



tjaša123

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 0
Evo, prijetno branje vsem ljubiteljem in lastnikom te pasme. Upam, da se v zapisanih besedah najde tudi vaš softy:  http://www.zurnal24.si/irski-mehkodlaki-psenicni-terier-clanek-271802