Gordon seter [Gordon Setter]

Azu · 179331

Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
: 25 Julij 2006, 13:01:47
Gordon seter

Gordon v razstavni pozi

ali Gordon.

Gordon seter je nenavadno edini lovski pes Škotske, pa vendar ima veliko karaktaristik Irskega in Angleškega setra, zraven pa tudi nekaj zelo posebnih svojih.

Lepota, možgani in smisel za ptice: te besede opisujejo Gordon setra.
Zgodovina predlaga, da je bil obstoj črno/rjavih setrov že v 16. stoletju na Škotskem in v Angliji. Gordonski vojvoda je najbolj zaslužen za ustanovitev pasme s temi karakteristikami v 1820ih letih.
Gordoni so bili sprva vzrejeni kot ptičarji za lov na ptice, kot sta fazan in prepelica. Čeprav imajo še vedno veliko lovskega nagona so dandanes Gordoni čudoviti psi spremljevalci, razstavni psi ter tekmovalci v poslušnosti in agilityju.

Gordon na delu

Od ostalih setrov, Gordon setra takoj ločimo po njegovem videzu. Ta ogljeno črni pes z rjavimi oznakami močno izstop od Irskega setra, ki je rdeč in Angleškega setra, ki je bel s pikami. Gordoni imajo rjavo na šapah in nižjih predelih nog, ob zadnjiku in gobčku, dve piki nad očesoma in dve piki na prsih. Nekaj bele je dovoljene na prsih, vendar je bolje, če jo je čim manj. Rdeči Gordoni so zelo redeki, vendar se še vedno pojavljajo v leglih zaradi izraza rdečega gena.
Njihov kožuh je dolg in svilen na prsih, ušesih, trebuhu in pri zastavicah na nogah, kjer je dlaka tudi rahlo nakodrana.
So najtežji med setri, saj samci tehtajo 25-34 kg, samice pa 20-29 kg. V višino merijo samci 61-69 cm, samice pa 58-66 cm. 
Bolj kot za hitrost so bili ti psi zgrajeni za gibanje z odločnostjo in vzdržljivostjo.
Nekoč ti psi niso bili samo črni/rjavi ampak tudi črni/beli in črni/rjavi/beli.

V gibanju

Gordoni so pozorni in živahni, prijetni in izredno zvesti. Zelo so predani članom družine, vendar niso pretirano prijazni do neznancev. Kot osnovno pravilo, Gordoni raje tolerirajo pozornost nezanih ljudi, kot pa da bi jo iskali sami.
Ne moremo zanikati, da bi Gordon ostal "psiček" za vedno, ampak s pravilnim ravnanjem lahko mlade Gordone šolamo tako, da jim ne zlomimo njihovega duha. To ni pasma, ki bi se dobro odzvala na šolanje z močno roko. Gordoni so zelo inteligentni psi, ki hitro opazijo priložnost, da se igrajo.
Osnovno šolanje poslušnosti je pomembno za dobrega spremljevalca.

Gordoni so se sposobni prlagajati različni življenskim situacijam, dokler imajo ljubezen svojih lastnikov. Dnevno potrebujejo veliko gibanja in zaposlitve, tako psihično kot fizično. Potrebujejo varen, ograjen prostor, kjer se lahko igrajo in tečejo. Pogosto jih je tudi potrebno peljati na sprehode na povodcu.
Ta pasma nikoli ne sme tavati svobodno naokoli, saj imajo Gordoni navado, da velikokrat spustijo nos k tlom in ko zavohajo sled veverice ali ptiče jih lahko to kaj hitro spravi kam na cesto, ko ji sledijo.

Otroci in Gordoni so dobra kombinacija, posebno ko je pes predstavljen otrokom v mladosti. Do mlajših otrok so Gordoni večinoma zelo zaščitniški. Če otrok nadaljuje z draženjem Gordona, se bo le-ta raje prej umaknil, kot pa da bi prestrašil otroka z renčanjem.

Večina Gordonov je odličnih "sogovornikov". Razvijejo lahko precej obširen "slovar" različnih tonov za izražanje. To vključuje tudi veselje ob pogledu na posodo s hrano, potrebo po pitju, pozdrav družine in opozorilo pred tujci. Konstantno mahanje z repom je tudi del njihovega stila.

Gordon in ptica

Kot lovski družabniki so Gordoni pogosto opisani kot "osebni lovski psi" z poudarkom na besedi "osebni". Gordoni uspevajo, ko delijo tako srce kot delo s svojim lastnikom. Raznih keten in verig ne prenašajo dobro.

+1

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #1 : 25 Julij 2006, 16:07:48
Gordoni so bili sprva vzrejeni kot ptičarji za lov na ptice, kot sta fazan in prepelica. Čeprav imajo še vedno veliko lovskega nagona so dandanes Gordoni čudoviti psi spremljevalci, razstavni psi ter tekmovalci v poslušnosti in agilityju.

Gordoni so še danes izjemni lovci, vendar veljajo med setri za najostrejše in najbolj svojeglave ter samozavestne, zato jih med tekmovalci v poslušnosti in v agilityju praktično ni. Oziroma jih je zelo malo.

Po videzu so gordoni najmočnejši in nabolj čokati. So pretežno črni z rjavimi tacami in ožigi, ki ne smejo biti večji kot 2 cm v premeru. Lahko so popršeni z belo po prsih, vendar ni priporočljivo. Druge barve niso dovoljene. Rdeči gordoni? Morda se res kje pojavi bolj rdeč gordon kot ne, ampak čisto rdečega pa res še nisem videla. Kakorkoli že, gordon, ki ni obarvan po jusu, ne velja.

So najtežji med setri, saj samci tehtajo 25-34 kg, samice pa 20-29 kg. V višino merijo samci 61-69 cm, samice pa 58-66 cm.

Standard pravi tu drugače: samci merijo lahko samo 66 cm, samice pa 62 cm, odstopanj ni.

Bolj kot za hitrost so bili ti psi zgrajeni za gibanje z odločnostjo in vzdržljivostjo.

Kot vsi setri so tudi gordoni med najhitrejšimi lovci, ki jih odlikuje izjemna vzdržljivost.

Gordoni so pozorni in živahni, prijetni in izredno zvesti. Zelo so predani članom družine, vendar niso pretirano prijazni do neznancev.

Pozornost ni karakterna vrlina gordonov na splošno, lahko si jo pa privzgojimo. Zvesti in predani ... Gordoni so izjemno svojeglavi in prej dominantni kot ne. Kot tipični lovski psi so izjemno samostojni, pri čemer tudi uporabljajo svojo glavo. Ravno zato so izjemni lovski psi, niso pa ravno zgled zvestobe in privrženosti.

Ne moremo zanikati, da bi Gordon ostal "psiček" za vedno, ampak s pravilnim ravnanjem lahko mlade Gordone šolamo tako, da jim ne zlomimo njihovega duha. To ni pasma, ki bi se dobro odzvala na šolanje z močno roko. Gordoni so zelo inteligentni psi, ki hitro opazijo priložnost, da se igrajo. Osnovno šolanje poslušnosti je pomembno za dobrega spremljevalca.

Čestitam, dobro napisano  ;D Dodala bi morda le še to, da so gordoni lovski psi in kot take jih je treba naučiti, pa če nič drugega, ODPOKLIC.

Gordoni so se sposobni prlagajati različni življenskim situacijam, dokler imajo ljubezen svojih lastnikov. Dnevno potrebujejo veliko gibanja in zaposlitve, tako psihično kot fizično. Potrebujejo varen, ograjen prostor, kjer se lahko igrajo in tečejo. Pogosto jih je tudi potrebno peljati na sprehode na povodcu.
Ta pasma nikoli ne sme tavati svobodno naokoli, saj imajo Gordoni navado, da velikokrat spustijo nos k tlom in ko zavohajo sled veverice ali ptiče jih lahko to kaj hitro spravi kam na cesto, ko ji sledijo.

Setri NIKOLI in NIKDAR ne smejo spustiti šnoflje k tlom, ker jih to v štartu diskvalificira pri preskušnjah za lovske pse. Nos morajo dvigniti visoko v zrak pri iskanju divjadi.

Čestitam za predstavitev. Upam, da nisi huda, ker sem te malo dopolnila.

+1

Los je car.


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #2 : 25 Julij 2006, 16:17:12
Sploh nisem huda.
Še vesela sem, da si me popravila. Na napakah se učimo. ;)

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #3 : 25 Julij 2006, 16:33:55
Prima sta obe naredili... ena je napisala tisto kar se največkrat sliši... oz. tisto kar se da prebrati iz spletnih strani in knjig... druga pa je dodala osebno noto in tudi ovrgla določene mite ;) Bravo punci

P.s.: a sta opazili da imata enako število točk? :D

Lp, Črt



Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #4 : 25 December 2006, 19:01:38
FCI-Standard N° 6 / 25. 09. 1998 / GB

GORDON SETER

Država izvora: Velika Britanija

Datum objave originalnega veljavnega standarda: 14. 06. 1987.

Uporaba: ptičar

Klasifikacija: 7. FCI skupina, ptičarji
   sekcija   2.2   britanski in irski pointerji in setri
(za dosego šampionata potrebuje delovni izpit)

Splošni vtis: Eleganten pes, simetričen.

Obnašanje in temperament: Inteligenten, pogumen, družaben, prijaznega videza.

Glava: Dolžina od lobanjske kosti do stopa je daljša kot dolžina od stopa do nosu. Pod in nad očmi ravna.

Lobanjski del :
Lobanja: Rahlo zaobljenam najširša med ušesi. Ta del je širši kot gobec.
Stop : Jasno izražen.

Obrazni del: Nos : Velik, širok, nosnici odprti; črn.
Gobec : Dolg, liniji sta skoraj vporedni, ne sme biti špičast.
Lape : Ne visijo, ustnice jasno definirane.
Čeljusti in zobje: Čeljusto so močne s popolnim škarjastim ugrizom.
Lica : Tako ozka, kot jih glava dovoljuje.
Oči: Temno rjave, bistre. izražajo navdušenost in inteligenco.
Uhlja: Srednje velika, tanka. Nizko nasajena, glavi priležna.

Vrat : Dolg, tanek, nima podgrline. .

Telo: Zmerno dolgo.
Prsni koš: ne preširok, globok.

Rep: Raven, ne sega dlje od kolenskega sklepa. Nošen ravno ali pod hrbtno linijo. Na začetku debel, proti koncu se tanjša. Zastavica je daljša na začetku, proti koncu čedalje krajša.

Okončine

Prve okončine:
ravne, močne
komolci: priležni telesu

Zadnje okončine
Dolge, močne in mišičaste, spodnji del kratek in močan. Od kolenskega sklepa do tal ravne.

Šape : Ovalne, zaprte, veliko dlake med prsti.

Gibanje: Izdatno, prosto z veliko odriva.

Dlaka: Na glavi, prvem delu nog in konicah ušes je kratka in fina. Na drugih delih telesa je zmerne dolžine, ravna brez kodrov. Na ušesih je dolga in svilnata. N zadnjih delih nog je dolga, fina in ravna. Kolikor je le mogoče, naj ne bo skodrana.

Barva: GLoboka, svetleča črna brez pridiha rjave. Ima rjave ožige. Črne pike na prstih in pod  čeljustjo so dovoljene. Dve rjavi piki ima nad očmi, ki ne smeta meriti več kot 2 cm v premeru. Rjava barva je lahko na vsaki strani gobca, ne sme pa segati čez spodnji del nosu, posnema črto od konca nos. Dve veliki piki ima lahko na prsnem košu. Rjava je lahko nostranja stran zadnjih nog, sprednje noge pa do komolcev. Dovoljena je zelo majhna bela pika na prsih. Druge barve niso dovoljene.

Višina
samci    66 cm
samice    62 cm

Vsak pes, ki kaže fizične ali vedenjske abnormalnosti mora biti diskvalificiran.

N.B. : Samci morajo imeti oba normalno razvita testisa spuščena v scrotum.

+1

Los je car.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #5 : 23 April 2007, 11:38:21


Gordon , ko se mu ne sliši



Gordon ko je v "rožicah"



Gordon,ko za**bava druge



Gordon , ko mu njegovo posest motijo nesramni ptiči


Gordon, v zmagovalni pozi, po uspešnem pregonu nesramnih vsiljivih ptičev iz njegovega vrta


Gordon v " vse pod kontrolo" položaju



kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #6 : 23 April 2007, 15:01:55
Lahko pokazes se gordona v afna pozi? Spomnim se ene slike Damca, na tleh je lezal, jezik iz gobca molel.. skratka, zakon slikca. Sem jo mela nekaj casa na ozadju :-[
Pa mislim da je bila fotka posneta na razstavi al tekmi



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #7 : 23 April 2007, 15:50:17
 A tole misliš?...... To je gordon " dahauski atlet" :D ( iz predstavitve setrov, ja :))


In še gordon v afna pozi ;)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #8 : 23 April 2007, 16:20:14
To mislim ja :D 

Se mu prav iz slike vid, da rad popestri zivljenja okrog njega >:D



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #9 : 23 April 2007, 17:54:09
...ekola te so pa še vroče, danes je bila uradna otvoritev kopalne sezone 07 ;D

gordon v letu



In pa vet look ...( sam s sebi všeč ::))



In danes je še celo nekaj delal ;).... cel teren je preiskal brez , da bi se vmes naveličal :)



ostalo je pa tule http://www.moj-album.com/album/7479707/

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


mia+zar

  • *
    • Prispevkov: 213
    • Točke: 7
Odgovori #10 : 20 Avgust 2007, 21:30:33
tudi jaz mam gordona . pošlem slikce

If there ever comes a day when we can't be together keep me in your heart, I'll stay there forever.
(Winnie the Pooh)


mia+zar

  • *
    • Prispevkov: 213
    • Točke: 7
Odgovori #11 : 20 Avgust 2007, 21:50:28
ne rata mi poslat slikic. Lahko pa povem da je mojemu gordonu ime zorro from the white carniola, njegova mama je Beti Črna kraljica, oči pa Free Minds Cupid. Če kdo pozna katerega od teh psov, a mi lahko prosim sporoči? ;D LP

If there ever comes a day when we can't be together keep me in your heart, I'll stay there forever.
(Winnie the Pooh)


gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #12 : 02 Oktober 2007, 20:17:41
čaw

evo še eden član v klubu ljubiteljev gordon setrov;)
dobim ga čez dva meseca...komej čakam

kok je pa tvoj zdej str mia+zar kje si ga kupla?


     
   
   
 

A dog is for life, not just for Christmas!


silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #13 : 23 Oktober 2007, 16:43:48
lepi so  :)



gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #14 : 24 Oktober 2007, 15:46:41
ja sm res so to najlepši psi.... ;D drgač pa še en mesec in bo pr men....jupiiii hehe držte pesti da bo use uredu
lp grega

A dog is for life, not just for Christmas!


Pikica06

  • *
    • Prispevkov: 52
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 02 November 2007, 11:54:17
ne rata mi poslat slikic. Lahko pa povem da je mojemu gordonu ime zorro from the white carniola, njegova mama je Beti Črna kraljica, oči pa Free Minds Cupid. Če kdo pozna katerega od teh psov, a mi lahko prosim sporoči? ;D LP
Ja seveda poznamo starše od tvojega Zorrota. Mama živi v Beli krajini, očka pa blizu Ilirske Bistrice. Pa tudi vso drugo "žlahto" poznamo. Kolikor vem ima Cupid pravkar leglo na Hrvaškem. Na žalost je v Sloveniji zelo malo legel setrov na sploh (letos prav nobenega). Upajmo, da bo naslednje leto boljše. Je pa v Sloveniji tudi nova psička iz Belgije, ki pravkar hodi na tečaj v DLP.

Pozdrav
Alenka



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #16 : 02 November 2007, 19:55:58
Ta psička pripeljana iz Belgije, ki hodi na tečaj ni gordon seterka, ampak irska seterka.  ;)

Kristinca & Florinca


**~Gemstone~**

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
  • Dogs are my life x3
Odgovori #17 : 04 November 2007, 18:56:49
Ne, ne.

Je tudi gordon setrica hodila =)
Tudi iz Belgije.




Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #18 : 04 November 2007, 20:33:39
Kaj res? Nisem vedela, da je tudi iz Belgije.

Kristinca & Florinca


Aslan

  • *
    • Prispevkov: 51
    • Točke: 0
  • Moja Ruby je moja princeska
Odgovori #19 : 04 November 2007, 21:02:30
Ja res je. Dve mladi setrici sta bili v skupini za VP1 to jesen.
(in edini setrici :(..sem jih pričakovala več...da nisem zmer izjema z "smotko")
Obe sta pripeljani iz Belgije. Ena gordonka in ena irka.

Sva ravno danes z njenim lastnikom klepetala in ugotavljala,
da so tele belgijske sorte nekam "plašne" napram slovenskih setrom.
Tudi njegova se boji velikoooo stvari... ;)

Aslan

Aslan & Ruby


gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #20 : 11 November 2007, 12:37:51
čaw
aslan....a mogoč veš od katere psarne je tista gordon psička iz belgije.....??
drgač pa jst mojga dobim čez tri tedne ...in sicr iz nemčije....komi čakam..;)

lp grega

A dog is for life, not just for Christmas!


Aslan

  • *
    • Prispevkov: 51
    • Točke: 0
  • Moja Ruby je moja princeska
Odgovori #21 : 11 November 2007, 14:14:56
Ne vem Gregec.
Pa veliko veselja s tvojim mladičkom.
Sama sem odštevala dneve...

Aslan

Aslan & Ruby


gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #22 : 11 November 2007, 14:21:32
aha...ok

ja veselja bo kr velik ja....
sam pa skor že odštevam ure tok sm na trnih hehhe;)

lp grega

p.s. sporočim ko ga dobim....

A dog is for life, not just for Christmas!


Pikica06

  • *
    • Prispevkov: 52
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 12 November 2007, 10:34:11
čaw
aslan....a mogoč veš od katere psarne je tista gordon psička iz belgije.....??
drgač pa jst mojga dobim čez tri tedne ...in sicr iz nemčije....komi čakam..;)

lp grega

Mala je iz psarne Bournehouse.

Veliko veselja z vašim malčkom. Od kod pa prihaja on??

Alenka



gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #24 : 12 November 2007, 16:53:32
čaw

a misliš mogoče bournefield??? vzrediteljica Leen??

pomoje je to to....

moj tamau je pa iz Forester of darkmoor....poznaš?

ja sj vrjamem da bo kar veselo ja...;) :D

A dog is for life, not just for Christmas!


mia+zar

  • *
    • Prispevkov: 213
    • Točke: 7
Odgovori #25 : 03 December 2007, 20:09:39
Zdaj pa še malo za hec:
_____________________________ _____________________________ _____________________________ ________________
Gordon seter - pes se sam predstavi

Zgodovina:
Verjetno najpomembnejši trenutek v naši zgodovini je tisti, ko sem odprl oči (takrat sem se začel zavedati, da so ljudje zato, da jim nagajaš). Drugi najpomembnejši tenutek pa je bil, ko sem ugotovil, da je mama pravzaprav igrišče v malem.  Mogoče tudi, ko sem ugotovil, zakaj majo skodelice za hrano gumijast rob.

Obnašanje in temperament:
Pomembno opozorilo: ne verjemi piscem knjig. Oni bi radi samo prodali svoje knjige. To pa je res: obnašamo se, kot se spodobi za psa  ( vklučuje parfume (ne vem, zakaj Mia tega ne mara ??? ) in blatne kopeli (za kožuh je pa res treba poskrbeti!  :) )). Temperament: mali vrag na 4-ih nogah. >:D

Glava:
Večinoma prazna, razen, ko se spomnim, da moram iti tankat ( op. prev. : glej Mio in ugibaj, kaj moraš narediti, pa dobiš tisto, kar skriva v roki). :P

Vrat:
Namenjen temu, da lahko nosim glavo okoli.

Šape:
Rjave v kakršnem koli vremenu.  ;)

Dlaka:
Kot svila (če si pol ure zraven s krtačo).

Gibanje:
Elegantno tekam po travniku, vse dokler se mi pred nosom ne pojavi krtina. Malo prepozno ugotovim da je pisalo 'Osel, dvigni taco!'  :o

Splošni vtis:
Mislim, da misliš, da jaz mislim, da sem najčudovitejši pes. Imam prav?  ;)
_____________________________ _____________________________ _____________________________ _____________

 POMEMBNO OBESTILO:To je narekoval moj pes. Smo se razumeli?

LP Mia  ;D

If there ever comes a day when we can't be together keep me in your heart, I'll stay there forever.
(Winnie the Pooh)


gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #26 : 06 December 2007, 21:51:56
hehe..... zakon........

drugače pa moj Loverboy je že pro meni doma in je že pravi mali vragec >:D hehe

plisss help..

lp grega

A dog is for life, not just for Christmas!


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #27 : 06 December 2007, 22:04:51
Grega dej slikce ce ga ze noces pokazat pridet :P ;)



gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #28 : 06 December 2007, 22:23:28
hehe sasha slikce jutri obljubim....samo če bom lahko...

drgač pa je pravi cukrrr

hehe kako pa kej tvoja labika??

lp

A dog is for life, not just for Christmas!


gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #29 : 06 December 2007, 22:44:43
uff neuspel poiskus da prilepim fotko.....a mogoče kdo ve kako se to naredi???


lp grega

A dog is for life, not just for Christmas!