Gordon seter [Gordon Setter]

Azu · 179352

Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #60 : 09 December 2007, 18:13:23
Grega, me veseli, da imava konstruktivno debato.  ;)

Prav imaš, na razstavah že dolgo nisem videla gordon setra. Je pa res, da mnogi svojih psov ne razstavljajo.  ;)

Kar se tiče irskih setrov, se upam trditi, da lahko slovenska vzreja gladko konkurira tuji vzreji. Moja je slovenske vzreje kupljena v psarni Seterday http://www.geocities.com/seterday/  Moram reči, da je psica celo presegla moja pričakovanja, tako glede izgleda kot tudi glede karakterja.  ;D

Kristinca & Florinca


gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #61 : 09 December 2007, 18:21:06
hja tudi mene veseli;)

ja žal na razstavah ni gordon setrov, nekateri imajo zelo lepe primerke vendar žal...razstavljajo jih ne..škoda :-\

pri ircih pa je to malo drugače, jih je tudi malo več v sloveniji ( gordonov je zelo malo, bi rekel da okrog 10) in če je konkurenca, se vzreditelji bolj potrudijo in poskušajo svoje pse narediti najboljše... posledično boljša kakovost...
tko pa če je vzreditelj eden ali dva...koga briga neumni pes,, men je važn keš sej tako ali tako nevejo kakšen bi pes moral biti...in tko pride ven kar pride...vse pa še kej več,,,predvsem pa nekvalitetno žal....to bo treba spremeniti

A dog is for life, not just for Christmas!


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #62 : 09 December 2007, 18:22:57
hja tudi mene veseli;)

ja žal na razstavah ni gordon setrov, nekateri imajo zelo lepe primerke vendar žal...razstavljajo jih ne..škoda :-\

pri ircih pa je to malo drugače, jih je tudi malo več v sloveniji ( gordonov je zelo malo, bi rekel da okrog 10) in če je konkurenca, se vzreditelji bolj potrudijo in poskušajo svoje pse narediti najboljše... posledično boljša kakovost...
tko pa če je vzreditelj eden ali dva...koga briga neumni pes,, men je važn keš sej tako ali tako nevejo kakšen bi pes moral biti...in tko pride ven kar pride...vse pa še kej več,,,predvsem pa nekvalitetno žal....to bo treba spremeniti

Kaj to pomeni? Imaš namen vzrejati?

Kristinca & Florinca


gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #63 : 09 December 2007, 18:45:00
hehe si pa dobro razbrala iz mojega besedila....mislim ja...čez nekaj let upam....če se bo use izteklo tako kot se mora... 8)

pa ti si že imela kakšno leglo? nameravaš kaj parit?

A dog is for life, not just for Christmas!


gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #64 : 10 December 2007, 22:07:13
evo nekaj informacij o gordonih...sicer samo za tiste ki znate angleško....


History
Black and tan setters existed in Scotland at least by the 1600s, but it was not until the late 1700s that the breed became established as the Gordon Castle setter. The fourth Duke of Gordon kept many of these dogs at his Gordon Castle, thus lending the breed its name. Efforts to breed the finest setters at Gordon Castle continued through the efforts of the Duke of Richmond after the Fourth duke's death. Although the breed's name was changed back to black and tan setter around 1900, the name Gordon setter was restored when the English Kennel Club registered the breed. Gordon setters are the heaviest and slowest working of the setter breeds, and this distinction was accentuated when Gordons first entered the show ring. In 1875, the trend toward an overly ponderous show Gordon was halted largely through the efforts of one man, Robert Chapman. Unlike many sporting breeds, little division between show- and field-type Gordons exists. Gordon setters first arrived in America in the mid-1800s and were among the first breeds recognized by the AKC, receiving the nod in 1892. The breed is a favorite among hunters demanding a one-man shooting dog, though it generally lacks the flash and speed of the other setter breeds. Although it has a steady following, it has never been as popular as the other setters as a pet.

Temperament
The Gordon setter is a capable, close-working bird dog. It can run and hunt all day, and this kind of energy needs a regular outlet or the dog is apt to become frustrated. Gordons make lively, enthusiastic companions and need the company of lively people. Somewhat more protective than the other setters, they are reserved toward strangers and sometimes aggressive toward strange dogs. The Gordon has earned its reputation as a devoted family dog.

Upkeep
The Gordon needs much strenuous exercise every day in order to stay in shape. It can live outdoors in temperate climates, but it must be able to spend ample time with people and does best dividing its time between inside and outside. Its coat needs regular brushing and combing every two to three days. In addition, some clipping and trimming is needed for optimal good looks.

Health
• Major concerns: CHD, gastric torsion
• Minor concerns: PRA, elbow dysplasia
• Occasionally seen: cerebellar abiotrophy
• Suggested tests: hip, elbow, eye
• Life span: 10 – 12 years

Form and Function
The heaviest of the setters, the Gordon is sturdily built with plenty of substance and bone. The suggestion should be one of strength and stamina rather than speed. It is square-proportioned, upstanding and stylish. The gait is bold, smooth and effortless, with head carried proudly and tail constantly flagging. The Gordon setter carries a thicker coat than the other setters. The hair is straight or slightly wavy, always soft and shiny. Longer feathering is on the ears, underside, backs of legs, and tail. The whole impression should be of a rugged dog capable of withstanding a long, active day in the field under a variety of conditions.



kopirano iz strani animal planet..zanimivo;) hehe














 

A dog is for life, not just for Christmas!


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #65 : 11 December 2007, 08:47:22
Lepo, lepo, da spremljaš teorijo Grega :D. Me res veseli.  Samo da ti povem .. teorija je 5 %, potem ko  boš enkrat " hudiča" v bajto privleku in ko bo prišel v puberteto potem boš ti videl teorijo :P ;D ;D

hehe si pa dobro razbrala iz mojega besedila....mislim ja...čez nekaj let upam....če se bo use izteklo tako kot se mora... 8)
zakaj se ne bi izteklo? Mladička si izbral z zelo dobrimi zasnovami. Sedaj je samo od tebe odvisno ali ga boš naredil , da bo tak kot mora biti( delavno in karakterno) ali  pa ne.
Ni sedaj bo ali ne bo. More bit. Da te ne slišim( berem) več drugače govorit! ;) :)

Kdaj ga dobiš?

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #66 : 11 December 2007, 09:24:44
damayanti, ga že ima!  ;)  ;D

Bo treba prebrat vse poste.....  ;)

Kristinca & Florinca


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #67 : 11 December 2007, 09:39:17
  A RES?!!!  a tako nobenga sms-a ni poslal... sej je že prav ??? ( malo ne redno tudi jaz  spremljam forum .. priznam).
Sedaj  bomo pa res morali k Mojci na kavo( bom jaz prinesla kavo k sem že ravno gorenka ;D). Da naredimo en seter-meting ;D.   A sta za? ( obljubim , da si bom  čas vzela)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #68 : 11 December 2007, 17:52:37
gregecc in ostali ljubitelji ptičarjev britanskih otokov,

priporočam branje zadnje (decemberske) številke revije Kinolog. Notri je članek z naslovom Britanski dolgodlaki ptičarji.

Kristinca & Florinca


gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #69 : 11 December 2007, 18:14:46
hehe damayanti...res te ni nič na netu ja.... drugače sem ti pa ravno mislo poslat sms pa si me prehitela ko si klicala;) hehe
drugače pa florinca hvala za obvestila....kje se pa da kupit to revijo,...a je v prosti prodaji....? a je notr tudi kakšen članek o gordonih?

lp grega

A dog is for life, not just for Christmas!


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #70 : 11 December 2007, 18:19:31
Revija je na prodaj v prosti prodaji. In ja, gordoni so ptičarji britanskih otokov, zato je tudi par vrstic o njih.  ::)  Vidim, da rabiš inštrukcije okoli pasem ptičarjev.

Kristinca & Florinca


gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #71 : 11 December 2007, 18:22:52
hehe ja to pa menda vem ja da je gordon ptičar britanskih otokov...samo velikokrat je kar spuščen tako da se nebi čudil če o njem nebi nič napisali....drugače pa osnove pa že vem no...za koga me pa maš...hehe :P

lepo da je v prosti prodaji..kolko pa stane...a kaj veš?

A dog is for life, not just for Christmas!


Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #72 : 11 December 2007, 18:23:45
Čaki čaki, a je zihr, da je naslov Britanski dolgodlaki ptičarji? Hehe, ker če je tako, rabi inštrukcije predvsem pisec članka. FCI delitev namreč predvideva delitev sedme FCI skupine, kamor spadajo vsi možni ptičarji, na dve sekciji:

a) kontinentalni ptičarji (vsi ptičarji, ki niso našteti spodaj)
b) ptičarji britanskih otokov (irski rdeči seter, irski rdeče beli seter, angleški seter, gordon seter, poenter)

Lp Neža

Los je car.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #73 : 11 December 2007, 18:28:20
Grega, cena je 3€

Neža, zihr je tko naslov, zihr. Imam revijo pred sabo. :P
Mislim, da je avtor članka z naslovom hotel povedat, da bo govora samo o setrih, ne pa tudi poentrih.  ;)  Če bi bil naslov Ptičarji britanskih otokov, bi bilo treba omenit tudi poentre, ti pa niso omenjeni. Malo nerodno se je izrazil, to je vse.

Kristinca & Florinca


Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #74 : 11 December 2007, 20:30:23
Hehe, kul, zakaj ni pa potem napisal enostavno setri?  :P :P :P Sicer pa zakaj ne bi komplicirali, če lahko  ;)? Lp Neža

Los je car.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #75 : 12 December 2007, 08:12:57
Imaš prav Neža, tudi jaz sem dvakrat prebrala naslov. Dolgodlaki kaj?  ???  :o  Šele, ko sem prebrala cel članek, sem videla, da je govora o setrih.  ::)

Kristinca & Florinca


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #76 : 13 December 2007, 11:08:36
Sem si vzela čas in šla  prebrat nazaj poste. Razlog da komentiram je pa ; -delno, ker smo seteraši ponavadi čvekavi med seboj in je sedaj izpadlo v prejšnjih postih, da grega vsesplošno kritizira slovensko vzrejo setrov.  Malce narobe je izpadel ta komentar , verjamem , pa ni mislil nič slabega nasplošno o setrih imamo kvalitetne  irce, angleže , kar se pa gordonov tiče pa sory ga čisto podpiram in to z utemeljenim razlogom . Delno pa  prevzemam krivdo za njegov komentar, ker sem ga pač jaz tako poučila. In sicer z besedami; o kvalitetnem gordonu govorimo takrat, ko je pes lep exterierno in poleg tega da je lep , je še delaven.
Predno si je Grega  omislil gordona iskal nasvet na pasjih forumih glede mladiča.   In nihče mu ni dal nekega konkretnega nasveta, kaj naj išče in kje naj išče. ( vsepovsod so mu zgolj limali- med nasvete  FCI standard )
 Nihče- ampak res nihče mu pa med vsemi poznavalci ni povedal kaj gordon je .  In tudi nihče ni poudaril, da gordon seter- glede na to ,da že spada v 7 grupo, mora imeti opravljene delavne preizkušnje razen tistega malega mimogrede kar je že pisalo v standardu. Sicer pa..... No sej ,da ne bomo kritizirali samo Slovenije naj povem, da tudi drugje v ostalih evropskih državah malo pozabljajo na to ,da gordon je delaven lovski pes.
Najbolj  med vsemi komentarji je zaslediti samo to , da pač gordon zna biti problematičen in  trmast.
 Ja res je!..... zna biti in tudi je. Po veliki večini ponavadi pri začetnikih s to pasmo. Vsi vključno z mano bomo to potrdili. 
Zanimivo je le to, da ,če pa vprašaš nekoga, ki ima pa gordone že dalj časa- recimo leta in z njimi tudi dela in dosega uspehe- no tak bo pa izjavil da gordon je fenomenalen pes.
Sedaj se pa lahko malo zamislimo? A je res fenomenalen a je tolk zakompliciran kot  pravijo nekateri.
Jaz osebno sem se kar precej ubadala s tem vprašanjem. In tudi kar precej sem se ubadala z svojim psom. In na začetku ko sem jaz kupovala psa Gordona. Ga ni bilo Junaka v celi širni sloveniji ,ki bi mi dal konkreten nasvet kako vzgajat gordona  že kot mladiča.(In tudi kasneje ko sem iskala nasvete pri seteraših, kar se prevzgoje tiče in konkretnih nasvetov kako in kaj in kam se obrnit, oz kaj naredit  vsem ki lahko rečem hvala je le ; HVALA MOJCA. edina je bila z konkretnimi in realnimi nasveti- na žalost sva se prepozno spoznali, je bil pes že leto in pol star)
 Do takrat smo ga pa  ujčkali in " čujčkali" Do  8 meseca sploh  potem je šel šele v malo šolo( no sej tudi prej je ni bilo nikjer da bi se že začela) In ko sem spraševala , glede na to ali je to dovolj zgodaj ali ne, so vsi rekli " eh bo že..".... No in  je tudi bilo. Moj pes pri enem letu in pol starosti ni delal popolnoma nič drugega kot same kozlarije. In pri enem letu in pol ga jaz nisem več učila ampak sem ga prevzgajala ( sebe in njega). In še dan danes ni Damč to kar bi mogu biti za gordona. Čist odkrito povedano. Vse zna ampak noče in mi serje klamfe in to ravno zaradi tega ker je izpustil tisto osnovno začetno vzgojo, katero bi moral dobiti v prvih petih mesecih.
Sedaj tisti ki me poznate boste mogoče rekli da sem preveč kritična, in da mogoče primerjam Damča in Dino.
Jih ne. Se zavedam , da Dina je kontinetalka in mora pač več znat in delat kot damč ki je pač seter.
In ravno to pač seter mene moti. Ne samo moti ... kar pogrebe me. Sploh ko še od kakšnega lovca slišiš, da ti reče, jah pač setri niso ravno to  kar ostali ptičarji- predvsem nemci.
In ravno iz tega  razloga, kako nekateri zapostavljajo setre( " kao" tam ene drugorazredne ptičarje) sem jaz rekla Gregu , da če bi še enkrat kupovala  gordona, bi ga šla iskat v Foresters of darkmoor. Zato ker tam ti pa vzrediteljica pokaže- demonstrira, kako je tudi gordon seter sposoben opravit vse delo čisto tako kot en preferiran nemec. Pri njej  Gordon  dela tako kot mora seter, in potem ji aportira vse živo- tudi lisico čez prepreko. Da ne omenjam da ji štirje gordoni vsak iz svoje strani drži stojo na enega fazana in ko jim piska down vsi štirje padejo dol kot pokošeni. In vsi ti štirje imajo poleg vseh tistih izpitov( in to z dobrimi rezultati) tudi lepotne titule. Kar se mene tiče, za moje pojme je to kvaliteten vzreditelj.
In nek začetnik, če vidi to, potem se mu vsaj malo približno lahko začne svitat, da si res lovskega psa omišlja. Dokler se bodo pa novi potencialni kandidati za gordona napotal  zgolj na raztave in si omišljali pse  glede na to kako lepo zna stat in kakšno lepo dolgo svilnato dlakco ima, in kolk je prijazen in luškan  in kolk vsakega polubčka-> potem bomo pa še naprej poslušali kolk za***an karakter znajo imet. Da ne pozabim omenit, mi je celo prišlo na ušesa, da znajo biti nekateri gordoni še celo pretirano dominantni in včasih kar malce agresivni. Normalno, da znajo, tako kot zna bit vsak lovski pes z močnim karakterjem( od  vsakega setra do  nemškega žimavca do waimeranera do vižle do poenterja itd. če ga ne učiš  dosledno od malega dalje- pa tudi  če smo čisto odkriti, za učit takega psa mora bit tud sam lastnik dokaj " trden" karakter)

In čisto odkrito povedano, ko me je Grega prvič klical, sem ga totalno zastrašila z gordonom, In glede na to da je vstrajal pri gordonu  kljub vsem kar bo moral z psom delat,( sem mu tudi povedala , da naj se pripravi da v prihodnosti bodo njegovi prijatelji  hodili na kavice brez njega , ker on bo v prostem času v gumijastih škornjih blaten in premočen do ušes z mrtvo raco v roki šetal po travnikih in učil psa) Je bil še vedno zainteresiran za gordona.
In ja pomagala sem mu z nasvetom, kje ga kupiti, tudi kar se tiče cene sem mu povedala da ne bo šlo skozi pod 1000 eur vsaj pri nemcih ne. Sploh tistih nemških vzrediteljih ki  delajo v dobrobit pasme( ne komercialne- šteparije).  Glede na to koliko številno leglo je... ne vem men sicer osebno dol visi, jaz sem mu pomagala izbirat na podlagi rodovnika in sicer zdravstveno( kolki, srce itd) "požlahtanost", če se bo fant odločil za nadaljno vzrejo,  in pa delovni dosežki njegovih prednikov. Lepotne je pa verjetno sam videl ko je šel po mladiča , glede na to da imajo polno bajto " kelihov" in medalj.

Pa tudi čisto odkrito povedano, vzrediteljica psa  vsakemu sploh ne da, če ne preceni , da je novi lastnik sploh dovolj karakterja za gordona in da ima pogoje za gordona.

Toliko o tem. Da ne boste reveža že na začetku njegove pasje kariere čisto zatolkli. Pač je začetnik! se uči ! ( hvala bogu)kar se pa še ni naučil, pa če že debatirate  namesto, da je v postih čutiti ostro naperjenost, ga popravite. V končni fazi... vsi imate( imamo )setre in mislim da nas vse druži neka naklonjenost pasmi. In če nas druži naklonjenost in ljubezen do pasme , potem predvidevam da si vsi želimo da imamo tudi v sloveniji kvalitetne in odlične predstavnike setrov. In lahko bi si malo več pomagali med seboj vsaj z nasveti, ne da je vsak novi lastnik  že v štartu obsojen da bo samouk . Tukaj na forumu nas je pa samo ena mala peščica ki smo pripravljeni delit kakšen nasvet pa še to ne včasih čisto strokoven ampak bolj iz lastnih izkušenj in napak naučen. Vem pa , da so med nami tudi taki ki pa res lahko dajo strokoven nasvet .. no tisti so pa tiho. Zakaj že?

No tako... sedaj sem se razpisala in zlajala kar me je žulilo, sedaj me pa lahko spljuvate ;) ;D

+1

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #77 : 13 December 2007, 13:13:50

Bogi Damč no, kako si ga sesula  :o :o. Kakor se spomnim tvojih začetnih težav, so bile popolnoma enake mojim pri Darku: pes me je fopal in vozil okrog, meni se je pa smilil. Šele ko sem sama pri sebi razčistila in ugotovila, da me pes ne bo zaj***, sva lahko začela resno delati. In do tega moraš priti sam, nihče ti tega ne more vbiti v glavo. Lahko imaš 150 inštruktorjev, pa se ti pes smili, si tam, kjer nočeš biti.

Glede na to, da se Gregecc ni pustil odgnati od gordona in glede na to, da piše tudi tu, je gotovo prebral tudi opozorila, da je gordon med vsemi setri najostrejši in najbolj dominanten. In da potrebuje morda tršo in doslednejšo roko kot morda kaka irska princeska. Gotovo (upam vsaj no) je pripravljen na to, da ga čaka trma trmasta, začinjena še z malo trme. In če je bodoči vodnik setra na to pripravljen in ukrepa TAKOJ in ISTI TRENUTEK, ni tako hudo. Res pa je, da je treba začeti takoj, ko miceni dolgouhi spakec pricopotlja v našo hišo. Vseskozi poudarjam: dobili smo lovskega psa, delati je treba predvsem in v glavnem na ODPOKLICU in OSNOVNI POSLUŠNOSTI od SAMEGA ZAČETKA. Če nam šiba osnovna poslušnost, potem tudi kasnejše šolanje ne bo težavno. Če nas pes priznava za avtoriteto, bo v goflo prijel tudi raco, čeprav bi morda raje bluzil okoli z žogo.

Vsaj jaz Gregorju želim pomagati, ravno zato sem odprla temo šolanje ptičarja in dala link na odličen članek o šolanju ptičarja. Pozvala sem h komentarjem in izmenjavi izkušenj, a tema še kar sameva. Tako da vabljeni tudi tja.


Lp Neža

Los je car.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #78 : 13 December 2007, 14:26:04
Bogi Damč no, kako si ga sesula  :o :o.


Ja čist tako kot je... brez olepšav sem napisala ;D
Sej vem da se smeješ zdejle in si misliš da mi je varovalko ven vrglo :P ;D. Je pa res da sem že dalj časa nekaj hotela napisat nasplošno o tej vzgoji pričarjev ne samo o gordonu.
Pogrebe me samo to ko nekdo sprašuje o določeni pasmi nihče , a ma  nihče ne omenja nič konkretnega. FCI standard se lima pod nasvete. Ti Neža, pa mogoče  še enih par izjem napiše še celo kaj o karakterju in kako se polotit vzgoje  vse ostalo pa ali kr nekaj bluzijo, kar nima blage veze. Tisti ki pa vejo konkretno kaj uporabnega( pa vem da vsi po vrsti berejo forum) pa nihče nič ,pa jih je kar nekaj.

Potem se pa  začetnik ubada z razno raznimi problemi , ki nastanejo in prevzgojnimi ukrepi. A je tega treba?
Ja Neža naju so psi dobesedno j***i v glavo. In tako ti, kot jaz če ne bi bile same pri sebi tolk vstrajne in trmaste  ne bi bilo nič. Samo še dva razpuščena setra več bi bila, a je tako?
 No Sedaj si odprla  temo na vzgojo ptičarja... nočem bit nesramna( upam da se motim) tema sameva in še bo.
 Ne vem a je nekaterim težko  delit nasvete  ali si pa mislijo , ok če moj pes bluzi , zakaj bi bil en drug boljši.
 Pa še nekaj je to glavno kar mi je v štartu stik delalo ... ne bom točno imenovala katera pasma recimo, da dve iz skupine ptičarjev ,da ne bo  spet vik in krik če bom točno napisala kateri dve pasmi .  recimo take , ki so zadnja leta še celo malo bolj " moderne" kot setri.
Pri parih mladih psih( ptičarjih) sem že opazila( čisto tako mimogrede, ali ko jih nekje srečaš, ali se pogovarjaš,  vidiš) da so psi pri 8h  9h ( ali nekateri že celo prej)  mesecih, agresivni- renčijo na svojega lastnika, "šavsajo" nazaj se pretepajo z drugimi psi ipd. In potem pač vprašaš," ja kje ste pa dobili nasvet  za tega psa in kako to, da ste se odločili" . Do sedaj mi je še vsak rekel-  ja všeč nam je bil ker je tako lepe barve, pa v reviji smo prebrali en članek kolk so fajn in  tako prijazno izgledajo pa lepe učke imajo ... bla bla bla... vsi zato k so pač lepe kužke vidl ???.
 Potem po parih mesecih, pa jadijo in tarnajo , da ne vejo kaj naj z njim , da si niso mislil , da njihov pa ne bo čist prijazen da jim vsem po vrsti zobe kaže. In potem še nekako mirno rečeš , ja da tega ga je pa treba odvadit, da pes more vedet kdo je pes in kdo gospodar. Vprašaš a ste ga kaj v šolo peljali, ti rečejo , ja smo samo nismo naredili pa ga ne bomo več. Ko vprašaš zakaj ne   " ja smo obupali ker se je tepel z ostalimi.  Potem ti pa prijavijo same probleme nam dela, sej bi ga enkrat čez rit , samo kje ga pa upam ??? ??? ??? ???

No kaj potem rečt takemu človeku?.........

 - pokličte mizarja naj vam tazgornje kuhinjske elemente spusti za pol metra da se boste lahko  cela familija pred psom na omaro skrili.???!!!?? ???

Ja halooo. Ali bo pa čez kakšno leto en kup ptičarjev v zavetiščih in po cajtngih za oddajo.

A ni potem najboljše , da  že ko te nekdo sprašuje zastrašiš z najslabšim kar se lahko zgodi karakterno. Ne vem no.... včasih res ne vem kaj  sploh še rečt- napisat......

Prav zanima me kdaj bo una tema oživela. In to nasplošno iz strani takih ki se ukvarjajo z vzgojo  mladega ptičarja... ali pa z prevzgojo.

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #79 : 13 December 2007, 14:37:59
Jeps, saj nič ne rečem, prav si napisala. Tudi meni dvignejo pokrov taki, ki nabavijo setra, pa ugotovijo po enem letu, da ga ne morejo hendlat. In potem slišiš bučke, da so setri barabe, neumni, neubogljivi, trmasti. Ja, so, samo nič bolj kot kak drug pasji pubertetnik lovske sorte. Potem pa še slišiš take: Kar naekrat je začel uhajat. Do zdaj ni bil hud, zdaj nam pa zobe kaže. Mhm, toliko o poznavanju pasjega obnašanja, karakterja in o dosledni vzgoji. My ass.

Ja, setri so lepi, elegantni, s pogledom, ki te začara, z dlako, ob kateri samo onemiš ... Pa tako lepo te pogledajo, ko jim kaj rečeš ... Vse to je čisto in popolnoma res. Samo v tej lepi škatlici se skriva lovski pes s svojo voljo in s svojo nalogo v tem svetu, ki pa je lov. To moramo vedeti, preden kupimo to spako in se naučiti to reč obvladati in usmeriti v svoj prid. Kako, je pa že tema vzgoje. Predvsem pa TAKOJ, ZDAJLE in PREC začeti z vzgojo.

Se strinjam s teboj, da je potrebna realna slika pasme. Sama se, vsaj pri ircih, trudim v to smer z opisi pasme, limanjem linkov na koristne članke itd. Upam, da ni to samo lulanje proti vetru. Tudi jaz bi si želela, da bi kak stručko, ki zdaj samo lurka po forumih, kaj konkretnega napisal.

Do takrat pa upajmo na najaboljše. Lp Neža

Los je car.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #80 : 13 December 2007, 14:46:59

glede števila pa...ja tko je pač blo... sicer so legla gordonov že na splošno znana kot zelo velika okrog 10 tu pa ja bilo zares veliko leglo...in glede nato da sem mladiča rezerviral že eno leto prej ga nisem odklonil.... seveda pa so mladiči dobili tudi vso dodatno hrano skrb in nego...brez skrbi

no komentiraj nazaj...

lp grega

Hmmmmmmm, a od aprila letos do decembra letos je eno leto?  ??? 

Če sem prav prebrala na mojpes.netu si še aprila letos spraševal, kje bi dobil kakega gordon setra, če kdo pozna kako psarno. Zakaj bi to spraševal, če si imel mladiča že od lani rezerviranega? Predvidevam, da si teh nekaj mesecev razpooootegnil na eno leto. Laž ima kratke noge.  ;)


dayamanti, ne vem na koga ciljaš, da samo linke od standardov lepi in nič ne svetuje?  ???  V tej temi tega nisem zasledila.

Agnes lepo, da si odprla novo temo, ampak dragi dami najprej mora biti vprašanje postavljeno, da lahko potem dajemo nasvete, se vama ne zdi?

Kristinca & Florinca


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #81 : 13 December 2007, 15:32:36
Ti bom jaz odgovorila na to vprašanje Kristina. Aprila je spraševal. Na mladiča iz tega legla je pa čakal do sedaj. ( podrobno pa v zs ;))

Ne nisem nate ciljala z lepljenjem linkov, kar nasplošno. Pa pojdi pogledat na un forum pod nasvete o pasmi pa še na kakšne druge forume. Ampak ok, tam so pač določena pravila o psarnah in če kaj v smeri" reklame" zineš je post zbrisan. Ok pravila, so tam taka. Drugje pa niso. Pa ravno tako ni nobenih konkretnih nasvetov.

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #82 : 13 December 2007, 15:36:36
Florinca, mislila sem, da zagovarjaš konstruktivno debato. Meni osebno je čisto in povsem vseeno, ali je od njegovih vprašanj 8 mesecev, ali pa 12. Sploh me ne zanima, ali je imel takrat psa rezerviranega ali ne. To sploh ne spremeni situacije. Pes je tu pri Gregccu. Poskusimo mu raje pomagati, da z njim ne bo imel težav in ga bo lahko (z našo pomočjo) vzgojil v prijetnega spremljevalca in korektnega lovskega psa.

Če pa že ravno cepiš dlake. Sama sem vam vrgla kost, glede na to, da vsaj za vaju, Florinca in Damayanti, vem, da sta se ubadali s šolanjem. Pozvala sem k mnenjem in vprašanjem. Nisem pisala tega, da bi želela prebrati vaše izkušnje s šolanjem, ali je morda kdo šolal drugače, bolj uspešno ... Je kdo preskusil kak nov trik, ki se je izkazal za uspešnega. Mislila sem, da je to samoumevno, da bo kdo napisal kaj v tej smeri. Ker očitno ni, ponavljam: vesela bom tudi vaših izkušenj, novih spoznanj, trikov ...

Lp Neža  

Los je car.


yonna

  • *
    • Prispevkov: 56
    • Točke: 0
Odgovori #83 : 13 December 2007, 20:46:55
Se bom tudi jaz strinjala z postom, ki ga je zgoraj napisala damayanti. Znajo bit gordoni med 7 in 9 mesecem problematični. Vsaj jaz sem takrat videla vraga >:(. Itak je bila največji cukr, ko sem jo dam pripeljala in se je ves svet vrtel okoli psa. In pes je to vedel, in ni bilo lahko delo ampak dobesedno garanje 1 leto staremu psu, ki je razvil dominanten karakter dopovedati, da sem JAZ šef. Sedaj bo stara 2 leti in se počasi umirja in se usede še preden rečem sedi. Samo odpoklic šepa, ampak zaradi moje napake, ker je bila kregana, ker ni prišla, pa smo potem spoznali da jo jo treba nagradit, ko pride...
Mi pa je manjkalo informacij na začetku. Smo imeli težave, ker se je povsod zaletavala (v pohištvo, drevesa...) in so mi šele na šolanju povedal, da imajo nekateri mladiči na začetku težave s koordinacijo in da to s časom izgine - sedaj po strmini pleza kot koza. prav tako nisem vedela, da se jim daljša dlaka spusti šele kasneje in smo že mislili, da je mal mešanca, ker pač nima rodovnika (tak nau mladičev, čeprav je škoda, da je 90% slo gordonov iz uvoza).
Me pa naša Zoja še vedno vsak dan preseneča, koliko ima ta pes energije (me ljudje sprašujejo, če jemlje kaj nelegalnega). In to energijo je potrebno v nekaj usmerit, v igro, razmišljanje...ker drugače bo že sama našla kaj s čimer se bo zaposlila...
gregec, in kako kaj novi član?



gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #84 : 13 December 2007, 21:47:41
hja o karakterju bi se dlao pisat še tri dni ja...hehe
yonna moj Boy je super...mi že malo nagaja pa saj veš  kako to gre;)

Florinca...sem kupil kinologa;) ko preberem članek pride komentar
Agnes.. ja hvala vaša pomoč bi mi res še kako prav prišla 8)

lep pozdrav
grega

A dog is for life, not just for Christmas!


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #85 : 14 December 2007, 08:28:16
Neža, meni pa ni vseeno, če nekdo gladko laže.  >:( Taka oseba pri meni izgubi kredibilnost in zaupanje. Napiše, da je imel psa že eno leto rezerviranega, potem pa se izkaže, da to ni res. Ne me imet za neumno, to me žali.

Če je tebi nekaj samoumevno, še ne pomeni, da je vsem ostalim tudi.  ;)  Pri meni gre logika nekako takole: najprej nekdo nekaj vpraša in jaz odgovorim, če seveda znam. Sama od sebe se ne silim.
In še en popravek: najino šolanje s Floro ni stvar preteklosti. Se še šolava.  ;)

Kristinca & Florinca


Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #86 : 14 December 2007, 15:04:37
Florinca, tudi pri meni je tako, a v realnem življenju. Na forume lahko ljudje pišejo, karkoli želijo. Zaradi mene lahko o sebi in o svojih psih kdorkoli piše karkoli. Laž ali pa ne, meni je vseeno. Če pa tebe to tako iz tira spravi, pa še vedno lahko to rešiš z njim po privatni poti in ga ne obtožuješ na javnem delu laži.

Na obeh forumih, kjer sodelujem, sem naklofala približno 1500 sporočil v približno petih letih.Ti si točno drugi človeček, ki mojih sporočil ne razume tako, kot so mišljena. Zato si drznem vseeno misliti, da so moja sporočila jasna in nedvoumna. Vedno in povsod se pa da iskati dlako v jajcu, če ima človek za to čas in voljo, to je pa res. Glede na to, da je bil v prvem sporočilu teme o vzgoji ptičarjev članek na to temo, bi bilo pričakovati tudi odzive nanj, komentarje, pohvale, kritike, boljše predloge, pa če je to napisano poleg ali ne. S tem to temo zaključujem.

Vendar te v imenu konstruktivnosti prosim, da se vrnemo h gordon setrom in veselju in težavam, ki jih imajo vodniki z njimi. Da pa ne bomo smetili teme  o gordonih z drugimi stvarmi, pa lahko moderatorji zadnja sporočila zbrišejo ali prestavijo drugam.

Lp Neža

Los je car.


Aslan

  • *
    • Prispevkov: 51
    • Točke: 0
  • Moja Ruby je moja princeska
Odgovori #87 : 16 December 2007, 14:33:57
A ni trapasto, da Gregca obtožite laži? (mene ste pa kraje pred časom :-\)
probajte biti pozitivni...verjet v dobronamernost našega pisanja.

Kako sem jaz čakala na psa...
Imela sem setra rezerviranega (če bo dovolj mladičkov) pri gospe Pokornovi.
Vmes sem vseeno iskala drugi vir - kaj pa če ne bo dovolj mladičev, če ne bo dovolj psičk??
In nazadnje ko sem že mislila da je psička breja...se je izkazalo da ni. :'(
Na vrat na nos sem s pomočjo Alenke našla psarno Trawricka v Belgiji...imeli so ravno mladičke tri dni nazaj.
Vse sem se zgovorila in plačala v enem samem dnevu. Bliskovita akcija.
Hotela sem setrico takoj in na vsak način...vseeno mi je bilo če grem po njo v Belgijo.
V leglu jih je bilo pa 9.

Kaj sem hotla povedat:
če bi me nekdo bral, poslušal, bi reku, da "lažem", da sem imela v slo naročeno itd... ???
So ti detajli res tok pomembni?
Vse je v tem, kako na koga gledaš, si pozitiven ali že apriori negativno nastrojen...

Gregec tebi pa vse lepo z Gordonko!
Moja je Irka pa lepo shajava skupaj. (je pa malo manjkalo da ni Gordonka ;), ker Ircev ni bilo na trgu)
Setri so tok posebni psi, so pametni, imajo močan lovski nagon, potrebujejo ljubezen in predvsem dosledno vzgojo, jasno postavljene meje.

Aslan




Aslan & Ruby


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #88 : 17 December 2007, 17:11:16
Je v SLO kakšna kvalitetna psarna gordonov?

Lp



yonna

  • *
    • Prispevkov: 56
    • Točke: 0
Odgovori #89 : 17 December 2007, 18:38:39
Kolikor jaz vem je ni, ali pa vsaj nimajo legel glede na to, da letos ni bilo nobenega lansko leto pa je bilo eno samo leglo. jaz sem se mogla mogla zapeljati do berlina...