Živjo!
Pa predstavimo še vižlo.
Tole je iz strani DLP (
http://www.pticarji.net/vsebina/pasme/FCI/057.htm )
DOMOVINA: Madžarska
DATUM OBJAVE ORIGINALNEGA STANDARDA: 06.04.2000
UPORABNOST: vsestranski lovski pes, uporaben na polju, v gozdu in v vodi, ima sledeče tipične kvalitete: zanesljiv občutek za sled, trdna stoja, odlične prinašalske sposobnosti in veselje do dela v vodi. Dobro se znajde na težkem terenu kot tudi v ekstremnih vremenskih pogojih. Naj bi bil učinkovit lovski pes, zato ne sme biti streloplah in plašen pred divjadjo, s slabo stojo na divjad in prinašanjem, prav tako ne sme imeti pomanjkljive vodoljubnosti. Zahvaljujoč njegovi prilagodljivi naravi, zlahka živi tudi v stanovanju.
F.C.I. UVRSTITEV: Skupina 7 – ptičarji.
Podskupina 1.1 - kontinentalni ptičarji , tip brak
Z delovnim izpitom.
KRATKA ZGODOVINA: predniki madžarske vižle v svojo sedanjo domovino prišli skupaj z nomadskimi madžarskimi plemeni. Pisne vire in grafične ilustracije so našli v dokumentih iz 14. stoletja. Od 18. stoletja dalje pa je število teh psov zaradi njihove lovske uporabnosti stalno naraščalo. Ob koncu 19. stoletja so Madžari izpeljali na preizkušnjo ptičarjev pse, ki so se odlično izkazali. V tistih časih so ostale pasme ptičarjev gotovo odigrale pomembno vlogo pri razvoju madžarske vižle. Načrtna vzreja se je začela v letu 1920, leta 1936 pa je madžarsko kratkodlako vižlo priznala tudi FCI.
SPLOŠNE ZNAČILNOSTI: srednje velikosti, eleganten lovski pes, plemenite zunanjosti, s kratko dlako pšenično rumene barve. Njegova lažja, suha in tršata zgradba odseva harmonijo lepote in moči.
POMEMBNA RAZMERJA:
- dolžina telesa nekoliko presega plečno višino,
- globina prsnega koša sega nekoliko manj kot od polovice plečne višine,
- gobec je rahlo krajši kot je polovica dolžine glave.
OBNAŠANJE IN ZNAČAJ: živahen, prijateljski, uravnovešen, lahko učljiv. Ena bistvenih značilnosti je odličen kontakt z vodnikom. Ne prenese grobega ravnanja, ne sme biti ne agresiven, ne plah.
GLAVA
Glava: suha, plemenita, dobrih razmerij.
LOBANJSKI DEL:
Lobanja: srednje široka, rahlo obokana, s šibkeje poudarjeno čelno, ki poteka od srednje razvitega zatilnice do stopa. Obrvni loki so srednje razviti.
Stop: srednje izražen.
OBRAZNI DEL:
Smrček: širok in dobro razvit smrček s čim širšimi nosnicami.. Barva smrčka je, v nekoliko temnejšem tonu, usklajena z barvo dlake,.
Gobec: top, ni koničast, z močnimi čeljustmi, močno mišičast. Nosni greben je raven.
Ustne: tesno prileže, ne viseče.
Čeljust / zobje: močne čeljusti, s popolnimi, polnoštevilnimi in v ravno vrsto postavljenimi zobmi in škarjastim ugrizom, pri katerem naj zgornji sekalci segajo čez spodnje brez vmesnega prostora in v čeljusti stojijo navpično; 42 zdravih zob po zobni formuli..
Lica: močna, dobro mišičasta.
Oči: rahlo ovalne, srednje velikosti. Veke se dobro prilegajo. Izraz je živahen in inteligenten. Barva oči je rjava in usklajena z barvo dlake, zaželena je čim temnejša
Uhlja: nekoliko nazaj in srednje visoko nastavljena. Uhlja sta fina, visita tesno ob licih, končata se v obliki rahlo zaokrožene črke "V". Dolžina uhljev znaša približno tri četrtine dolžine glave.
VRAT: srednje dolg, skladen s splošnim videzom. Tilnik je zelo mišičast in rahlo obokan. Koža na vratu je tesno priležna.
TELO
Viher: izražen in mišičast.
Hrbet: čvrst, dobro omišičen, napet in raven. Vretenca naj bodo pokrita z mišicami. Ledja: kratka, široka, napeta, mišičasta, ravna ali rahlo izbočena. Prehod med hrbtnim in ledvenim delom naj bo čvrst in kompakten. Križec: širok in dovolj dolg, ne sme biti prekratek. Pada v zmerni črti proti repu; dobro mišičast.
Prsa: globoka in široka z dobro izraženim, mišičastim in srednje zaokroženim predprsjem.; rebra naj segajo čim dlje nazaj. Prsnica je v liniji s komolci. Rebra so srednje obokana. Zadnja rebra naj segajo čim bolj navzdol.
Spodnja linija in trebuh: V elegantnem loku rahlo pritegnjena, napeta
REP: nekoliko nizko nastavljen, na korenu močan in se počasi oži. V državah, kjer krajšanje repov ni prepovedano, se rep zaradi lovske uporabnosti skrajša za četrtino. Če rep ni skrajšan, sega do skočnega sklepa in je raven do rahlo sabljast. V gibanju je rep nošen horizontalno. Je dobro in gosto odlakan.
OKONČINE
PREDNJI NOGI: gledano od spredaj, sta prednji nogi vzporedni. Gledano s strani, sta nogi navpični in stojita dobro pod telesom. Močnih kosti in dobro omišičene.
Ramena: Lopatica je dolga, poševna in dobro ležeča nazaj. Ramena prožna v gibanju. Močno in suho mišičevje. Dobra okotenost med lopatico in nadlaktnico.
Nadlaket: čim daljša, dobro omišičena..
Komolci: priležni ob telesu, vendar ne pritisnjeni, niso obrnjeni ne na ven in ne na noter. Dobra okotenost med nadlaktnico in podlaktnico.
Podlaket: dolga, ravna, dobro mišičasta. Močnih, vendar ne grobih, kosti.
Zapestni sklep: močan, napet.
Prednji šapi: rahlo ovalni, s tesno priležnimi, dobro obokanimi, močnimi prsti. Močni, rjavi nohti. Močne, odporne, skrilasto-sive blazinice. V stoji in gibanju sta šapi vzporedni.
ZADNJI NOGI:
Splošno: gledano od zadaj sta ravni in vzporedni. Dobra okotenost. Močne kosti.
Stegni: dolgi in mišičasti. Dobra okotenost med medenico in stegnenico.
Koleno: Dobra okotenost med stegnenico in golenico.
Golenica: dolga, dobro mišičasta in kitasta. Dolžina goleni je skoraj enaka dolžini stegnenice. Dobra okotenost med golenico in piščaljo.
Skočni sklep: močan, suh in kitast, relativno nizko postavljen.
Piščal: navpična, kratka in suha.
Zadnji šapi: Enako kot prednji šapi.
Hoja: tipično gibanje je živahno, lahkotno, eleganten in prostoren kas (trap), z mnogo odriva. Med iskanjem na polju zmeren in vzdržljiv galop. Hrbtna linija je čvrsta in vedno ravna. Pokončna drža. Kljusanje (kamelja hoja) je nezaželeno.
KOŽA: priležna, brez gub. Koža je dobro pigmentirana.
KOŽUH
Dlaka: kratka in gosta, groba in trda na dotik. Po glavi in po uhljih tanjša, svilnata in krajša, na spodnji strani repa nekoliko, vendar ne občutno daljša. Pokrivati mora celotno telo; trebuh nekoliko manj odlakan. Ni podlanke.
Barva: različni odtenki pšenično rumene barve. Uhlja sta lahko nekoliko temnejša, drugače pa je barva enotna po vsem telesu. Rdeči, rjavkasti ali bledi toni so nezaželeni. Majhna bela lisa na vratu in na prsih, ne več kot 5 cm premera, je dovoljena, za hibo pa se ne štejejo niti bele lise na prstih. Barva usten in vek naj bo enaka kot barva smrčka.
VELIKOST: plečna višina: - psi od 58 do 64 cm,
- psice od 54 do 60 cm.
Povečanje plečne višine bi bilo neproduktivno. Srednja velikost je bolj zaželena. Statična in dinamična uravnoteženost in simetrija sta bistveno bolj pomembni kot v centimetrih izražena plečna višina.
HIBE: vsako odstopanje od zgoraj navedenega se šteje za hibe in se sankcionirajo v glede na njihovo velikost, oz. stopnjo:
IZKLJUČITVENE HIBE:
- Izrazito odstopanje od pasemskih značilnosti.
- Močno odstopanje od spolnega tipa.
- Atipična glava.
- Lisast smrček.
- Viseče ustne ali slinjenje,
- Predgrizavost ali podgrizavost, kleščast ugriz in vse prehodne oblike.
- Eden ali več manjkajočih sekalcev in/ali deračev in/ali predkočnikov P2 – P4 in/ali kočniki M1 in M2; več kot dva manjkajoča predkočnika P1, manjkajoči kočnik M3 lahko zanemarimo. Nevidni zobje se štejejo kot manjkajoči.
- Nadštevilni zobje izven zobne vrste.
- Volčje žrelo, zajčja ustnica.
- Svetlo rumeno oko. Zelo ohlapne veke, entropium, ektropium, distihijaza (dvojna veka).
- Izražena podgrlina.
- Peti prst.
- Napake v gibanju.
- Atipična odlakanost.
- Temno rjava ali bledo rumena barva dlake, večbarvnost, neenotna barva. Bela lisa na prsih, ki je večja od 5 cm.
- Bele šape.
- Napake pigmenta na koži, ustnah in vekah.
- Odstopanje za več kot 2 cm od predpisane višine navzgor ali navzdol.
- Vsaka slabost v značaju.
Opomba: samci morajo imeti dve že na videz normalno razviti modi, ki sta popolnoma spuščeni v mošnji.
Vižle so zelo prijazni psi. Če si oseba, ki hoče kdaj pa kdaj mir, si ni pametno omisliti vižle. Saj jo imaš vedno za sabo, so kot tvoja senca.

V Ljubljani jih je okoli 10. Po dolgem času, bo tudi leglo vižl, na Koroškem.
še fotke
http://vid-laura.moj-album.com/lp Vid
+1