Madžarski kratkodlaki ptičar - vižla [Rövidszőrű Magyar Vizsla]

Taja_the_vizsla · 385714

Larra

  • *
    • Prispevkov: 737
    • Točke: 0
Glede stopnic...to je bolj mišljeno, za v kakšne blike, ko so nekateri v 3,4,5 nadstropju da ne hodi pa lepa 5x na dan gor in dol...za tistih 20 stopnic ni panike!
Lulanje...jaz sem mojo psičko (beaglico) kar dolgo navajala da se ponoči ne polula...zdaj se je naučila, da me zbudi. Te 4 ure počasi podalšuj...pol ure pa pol ure...alpa po 15 min.

Za srečanje kakor jaz ven, ga še ni bilo, sem pa takoj zraven, če bo :) Jaz lahko v Naklem zrihtam poligon in smo tam, samo je vižlic iz Gorenjske bolj malo zato bi bilo bolj primerno, da bi se zmenili nekje v LJ.

LP

Psarna LARBONES
(Beagle in Madžarska vižla)


nutrija

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Pozdravljeni!!

Tudi sam sem lastnik  in vzreditelj vižle - tudi nekaj stopnic je pri nas. Kot mladiča sem jo večkrat nesel počasi pa tudi navajal na hojo - predvsem počasi - da ni "  zdivjala " gor ali dol. Glede Lulanja pa sploh nisva imela težav. Ko sva prišlla domov sem bil pozoren na njeno obnašanje in jo velikokrat vozil ven, če se je polalulala ali.... je bila seveda nagrajena. Doma nisva imela nobene " nesreče. "
Srečanje pa bi bilo vsekakor dobrodošlo.
LP



Schnappi

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 0

Glede srečanj ne vem, če so bila, sem še bolj sveža lastnica vižle, bi bilo pa zabavno. :-D Včasih kako srečava, pa so vse silno vzgojene!

O, potem se pa mi še nismo srečali! :o :D

Properly trained, a man can be dog's best friend.  ~Corey Ford


Vesna Ajk

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Ajk je tudi še čist divji, glede vtisa, ki ga daje na sprehodu. :-D

Ljudi še kar ignorira s kakimi izjemami, vsekakor pa takoj leti za vsakim psom in ga v skoku objame. Manjši ponavadi pobegnejo, večji renčijo, sem in tja pa najde kakega kompanjona, ki je tudi  mlad in podobno nor, potem divjata.....Če odkrijem bližajoče pred njim, ga pokličem in primem pa je ok, če sem pa prepozna pa leti in nič ga ne ustavi.

Takoj najde kako svinjarijo, npr gnojnico ali kakšno crknjeno žival in se po njej valja z nogicami v zrak in blaženim izrazom.... hja navodilo iz knjige, da ko to stori ostro rečeš ne smeš....moj Ajk se prime za trebuh, zakrohota in nadaljuje. Ga moram odvlečt stran. A se da to pse odvadit? To bi pa res rada....

Ajk je v stanovnaju doma in pač ne bo smrdel, zato takemu skoku v dišave sledi kopanje.

Drugače je pa zelo priden. Doma že vse obvlada, kaj sme in kaj ne sme, kdaj počiva, ko nimamo časa, kje čaka, ko mi jemo in ne teži, kam gre spat in kdaj ( ja ima neko svojo uro, ko jo popiha v boks), res je hitro učljiv, ni kaj.

Kmalu imamo v šoli izpit. Vaje poslušnosti kar obvlada, pri trikcih pa različno, eni so mu všeč in jih dela samoiniciativno, ene pa naredi, ker ravno mora, da dobi tisto dišečo reč v moji roki....

Ja dajmo se kaj dobit, za vikend recimo....

Drugače sem jaz vsak dan dopoldne okoli 12h kje na Šišenskem hribu ( Rožnik, Mostec, Tivoli) pa tudi PST - nevarnost valjanja.

No PST ima tako vzporedno pot, kamor hodijo vglavnem samo ljudje s psi, to je ob bajerju po desni strani  greš po poti in potem za mostom takoj levo ob gozd. Tam so taki večji travniki in so fajn za dirkanje pa ni vozičkov in starejših, no sploh nobenega ni, ko sem jaz tam ( dopoldne). :-D




Schnappi

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 0
Tole glede valjanja - js tud še čakam na kak koristen nasvet.. ..moj je isti. In najglasnejši, najodločnejši in najbolj gromki "ne smeš" je zanj tko k da bi mu rekel "ooo, ker žur!" >:( Za popent!!

Lahko gremo kak dan res skupaj na sprehod, ja! :o Me prav zanima, kako bi Bart pogledal, ko bi še eno vižlo srečal! :) Mislim, da je še ni, odkar je pri nas. Meni je ob 12h sicer prepozno, čeprav tudi delam popoldne... lahko bi se pa čez vikend kaj zmenili! :)

Properly trained, a man can be dog's best friend.  ~Corey Ford


Larra

  • *
    • Prispevkov: 737
    • Točke: 0
Kar mi zdajle pride na misel glede valjanja, lahko edino probata, da ga imata pač na slednih 10m povodcih in ko se začne valjat, če ne zaleže 1x ga močno potegneš k sebi in rečeš fuj...
Če je pes spuščen ne moreš narediti nič! Zato naj toliko časa za seboj vleče povodec in vedno ko se neha valjat in pride k tebi naj dobi nagrado in pohvalo.

LP

Psarna LARBONES
(Beagle in Madžarska vižla)


Vesna Ajk

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
No saj jaz grem lahko od 9h naprej že ven, se lahko prilagodim tudi med tednom. ;-)

Zadnjič sem videla eno begalico, kako se z dolgim povodcem sprehaja. Ona pa zato, ker pobegne. :-D

No mogoče na travnikih PSTja bi to prišlo v poštev, ker ni ovir. Ali pa mu nastavim eno mrhovino in trenirava. :-D. Uf uf.....




Larra

  • *
    • Prispevkov: 737
    • Točke: 0
Ja, tudi sama sem svojo beaglico tako učila odpoklica... Saj nisem hotela reči, da ti pes pobegne, ampak te pač ŠE ne uboga toliko, da bi ga lahko odpoklicala, ko se ti valja po mrhovini... :)
Lahko mu tudi nastaviš...sam "umetna" nikoli toliko ne smrdi in ni tako dobra, kakor tista iz narave ki že razpada :P Če bo pripet na 10m povodec se ne bo nič manj zletal...itak ga vleče za sabo, pa tudi to je samo začasno. Dobra finta je tudi da ima 10m pripetega, pripet pa je tudi istočasno z navadnim povodcem in ga iz povodca odpneš tako kot ponavadi in bo mislil da je svoboden, vednar bo vlekel povodec za seboj... Nekatere pse na začetku zelo moti, ampak potem se navadijo...
Je pa res, da to ni primerno v gozd, drugače ne bo daleč prišel  ;) To je najboljše vaditi na travniku, pa tudi na daleč že vidiš kdaj se približa mrhovini in se lahko že pripraviš...

LP

Psarna LARBONES
(Beagle in Madžarska vižla)


Vesna Ajk

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Ja odpoklic je še tako tako... doma deluje, če grem stran od njega ali iz vidnega polja deluje, če kaj vohlja deluje, za ljudi tudi deluje, iz igre v šoli tudi, v naravi tudi...
 le pri mrhovini me ni poslušal ali če je letel h kakemu psu, je z zamikom prišel nazaj, pa za ptiči leta, samo ne daleč. :-D Ja tako da to sigurno še ne štima. :-D

Sem pa tudi pomoje malo sama kriva, ker sem ga umila, ko je prišel k meni, saj je zelo smrdel, kar vižla ne bi smela in ga je vonj najbrž motil pa ga je hotel malo popravit  z njegovo različico Coco Chanela in potem sledi začarani krog, on v mrhovino, jaz umivat on spet.... :-D Sedaj je že 10 dni mir. Držim pesti.

Bom poskusila z dolgim povodcem na PSTju- bom šla tja kjer so krti in gnoj, jeee, prava roba iz narave, oboje obožuje. :-D



Schnappi

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 0
Ja, pri nas je blo tko, da takoj ko smo ga umili, je najdu novo mrhovino in... >:D

Vesna Ajk, sta ta vikend za kakšen sprehod? :o

Properly trained, a man can be dog's best friend.  ~Corey Ford


Vesna Ajk

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Lahko jutri - sobota ob 10h. Bi šli na tiste travnike blizu šišenskega bajerja ( levo od potočka)? Samo je treba škornje obut, ker je zelo mokro. Če bi še kdo prišel, vabljen. Lahko se dobimo ob bajerju in gremo skupaj tja.

Kdo pride?



Schnappi

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 0
Vesna Ajk: maš osebno sporočilo. ;)

Properly trained, a man can be dog's best friend.  ~Corey Ford


AleksandraS

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Pozdravljeni!

Že nekaj časa prebiram vse raznovrstne forume o vižlicah, saj si jo tudi sama izredno želim že odkar pomnim.
Vedno sem si želela psa, pa se nikoli nekako ni izteklo.
Z mamo sicer živiva v bloku (tretje nadstropje, 40 stopnic, brez dvigala :(), zato sva vedno odlašale z nakupom, saj nisva bili prepričani ali naj se spuščava v to ter ali bo žival preveč trpela in pač tisti standardni pomisleki, ki se (sklepam) pojavijo pri vsakemu...

Za psa bi skrbela sama. Dolgi sprehodi ne bi bili problem, saj imamo 200m stran od naselja griče, travnike, polja, skratka naravo.
Nisem iz Ljubljane, se pa vsakodnevno vozim v Ljubljano na faks. Tudi to je en izmed razlogov zakaj še vedno nisem prepričana o nakupu psa...
Sprehod zjutraj ne bi bil problem, saj mi zgodnje vstajanje ni tuje. Bolj je problem moj urnik. Včasih se zgodi, da imam faks od sedmih zjutraj in do pol osmih zvečer, kar pomeni, da sem doma šele okoli pol devete ure...
Občasno imam vmes kake 3 ure fraj in bi seveda lahko brez problema šla domov in peljala psa na sprehod. Če bi se sljučajno to izjalovilo, vem da bi bila tudi mami pripravljena peljat psa ven, ampak verjetno samo toliko, da se polula in pokaka...
To nekako pomeni, da bi bili dolgi sprehodi možni zjutraj, predvsem pa zvečer in pa seveda ob vikendih.

Sama vem, da bi se na vse pretega trudila, da bi psu posvečala kar se da mojega prostega časa, saj mi je to čisto zares v veselje.
S psi sem imela že od malih nog konstantne stike (stari starši so imeli nemškega kratkodlakega ptičarja, oče pa je imel labradorca in še enega mešančka).

Sem sem se nekako zatekla po kakšen koristen nasvet, tudi glede karakterja vižlic... Vem, da je vsak pes do določene mere prilagodljiv pa vseeno.
Opazila sem tudi, da je bilo do nedavnega spet neko leglo vižlic v Sloveniji. Zanima me tudi, če je v kratkem še kakšno načrtovano oz. če imate kakšne predlogle glede vzrediteljev.

Zelo bi bila vesela kakšnega odgovora  :)
HVALA!

Lp, Aleksandra



Larra

  • *
    • Prispevkov: 737
    • Točke: 0
Pozdravljena.
Meni je karakter vižel res fenomenalen, saj se znajo prilagoditi vsemu...življenju zunaj v pesjaku (čeprav meni to ni všeč) in seveda v stanovanju. Edino kar mi je včasih tudi že nadležno, je ta njihova hiperaktivnost...ves čas bi rade nekaj delale...nikoli se ne umirijo :) Ampak če gledaš iz druge strani so to super psi za delo, saj so vedno pripravljeni delati in se nikoli ne utrudijo ;)
Sprehodov rabijo veliko...seveda pa ni sprehod vse! Vsakega psa (ne samo vižlo) je treba tudi psihično utrudit, se pravi z kakšnimi trikci, nekaj jih je tudi med reševalci, agility,...da pes sam misli s svojo glavo in mu potem ne hodijo po glavi "traparije".
Svetujem ti, da preden se odločiš za nakup psa, da se z mamo zmenita, kako si bosta razporedili čas in sprehode...kdo bo kdaj peljal... Pri nakupu psa se morajo strinjati vsi družinski člani in si men seboj tudi pomagati, saj je zelo težko, če si za vse sam, sploh sedaj ko še študiraš in imaš bolj malo časa.

Leglo bomo kmalu imeli tudi mi oz. pri mojem fantu, kjer imajo psičko.
Psarne, kakror jaz vem v sloveniji ni nobene, jih imaš pa v sosednjih državah ogromno (madžarska)!

Lep pozdrav

Psarna LARBONES
(Beagle in Madžarska vižla)


CowTarina

  • *
    • Prispevkov: 401
    • Točke: 3
AleksandraS,

pri nas so zaenkrat trije vzreditelji vižel, vsaj ti, ki so v zadnjih letih imeli legla. Vsega skupaj je bilo pri nas dosedaj skotenih nekaj manj kot 50 mladičev. Novo leglo je napovedano za januar 2011. Več pa tukaj KLIK Seveda je malo morje vzrediteljev na Madžarskem, vendar moraš biti precej pazljiva pri izbiri vzreditelja tam, ker imajo zelo različne tipe vižel tako po izgledu, kot po karakterju. Nekatere znajo biti zelo ostre, česar najbrž ne želiš. Pa še dve različni vzrejni organizaciji za vižle imajo tam in le ena deluje pod okriljem FCI.

Upam, da se boš odločila po pameti. Kot je že Larra povedala so vižle delovni psi in zahtevajo precej zaposlitve (umske) in ne samo fizične aktivnosti. Nemalokrat so novi lastniki obupani nad razdejanjem, ki jih mladiči pustijo za sabo, ko so sami doma in niso psihično zaposleni. To velja tudi za ostale ptičarske pasme, da ne bo pomote, pa najbrž še za marsikatero drugo delovno pasmo. Veliko lahko narediš tudi z navajanjem na hišni boks.

Želim ti veliko veselja z bodočim pasjim sopotnikom.

Lp Katarina


Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
AleksandraS, tale psarna vižel je zelo dobra http://www.skyrocket.hu/. Če rabiš o tej psarni še kaj več informacij, mi pa piši na ZS.

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Schnappi

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 0
AleksandraS,
ha, kot da bi mene opisovala, preden sem Barta dobila. :P Js sm ga ful dolgo nosila v tretje nadstropje (brez lifta) - zaradi kolkov. 50 stopnic. :o To, da živiš v stanovanju, je pravzaprav najmanjša ovira (ali pa sploh ni). Sploh, če mu gibanja ne bo manjkalo in če se bosta na sprehodih še učila in igrala. Vižle so tako ali tako rade vedno z ljudmi, pa še to jim je premalo. ;) Moj me ves čas zasleduje po stanovanju. ::)
Samo kar se izhodov tiče, je res fino, da imaš vsaj na začetku zmenjeno z mamo, da ga vodi ven po obroku in po igri, zaradi sobne čistoče. Ali pa če ti uspe tako trofnit, da mladička domov dobiš v začetku počitnic, da imaš res veliko časa na razpolago za vzgojo, socializacijo, učenje sobne čistoče... V to se ti na začetku res splača vložit čim več časa. (To je itak pri vseh psih. ;) )

Edino kar mi je včasih tudi že nadležno, je ta njihova hiperaktivnost...ves čas bi rade nekaj delale...nikoli se ne umirijo :)
No, to je ful res. Ves čas bi nekaj delale, se igrale, crkljale al pa.... karkoli. Dolgcajt je za vižle res nekaj zelo hudega... ne znajo se kar pospravt v kot pa "nič delat". Rabijo veliko mentalne zaposlitve, kar jih tudi utrudi. In veliiiiiiko pozornosti. Moj je čist blažen, sam da ga kdo poboža. :-* Pa ni važno, al je družinski član, inštruktorica v šoli ali pa čist naključni mimoidoči. In ko ga božaš, mu kar nisi in nisi dovolj blizu - kar zlezel bi vate. Tako da nekaterim zna bit to tudi nadležno.
Uničeval nam pa ni nikoli.

Če ti je karakter všeč in če si mu pripravljena posvetit precej svojega prostega časa, ti gotovo ne bo žal. :)

Piši še kaj! :)

Properly trained, a man can be dog's best friend.  ~Corey Ford


AleksandraS

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Hoj hoj!
Najprej hvala za vse te izčrpne odgovore! :) Večina mi je čisto zares dala dodaten zagon!

Glede tega kako bi psa psihično utrudila, lahko povem da imam v namenu obiskovat agility skupaj s kar nekaj znanci, ki že imajo svoje pse
in učenje trikcov bo 100% na tapeti :) prav tako tudi cartanje in razvajanje, ker je moja postelja prevelika, da je ne bi delila!  ::)
to, da stanovanje ni poseben problem me zelo veseli, saj imam kar slabo vest glede stopnic...  če bi imela malega psa to sploh ne bi bilo vprašanje in prav zato mi je moja mati hotela že parkrat ˝podturiti˝ v glavo nakup kakšnega manjšega psa... npr. maltežana, to je zanjo PES  ::) ampak to ni zame... ni šans.
O hišnem boksu še nisem razmišljala, pa bi verjetno lahko, sploh glede na to, da bi bil v stanovanju.
No pa še zadnja stvar. Vem... z mami bi se res morala dogovorit o določenih stvareh, ampak ona noče in ni pripravljena prevzemati odgovornosti. Tole, da bi dobila mladička domov tik pred počitnicami bi bilo res fenomenalno! Sploh ker so počitnice na faksu, če si priden, res tako dolge :)
Sem si ogledala tudi tisti link od Katarine. Eno leglo pričakujejo v Januarju ampak to bo verjetno še prezgodaj. Predvsem za mojo mami. :(
Mogoče pa tudi ne, če se mi uspe zmenit, in me božiček preseneti s kakšnim zakasnelim darilom  8)

@Macika: hvala za link in sem ga že shranila, ampak za enkrat nimam te možnosti, da bi po psa šla v tujino. na žalost. vsaj letos še ne... tako, da če se nakup letos (študijsko leto) ne posreči, mogoče drugo leto :)

Hvala še enkrat vsem in lepe pozdrave tudi vašim ljubljenčkom! :)



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Ravno za naslednje leto je planirano eno izredno lepo leglo  ;)

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


AleksandraS

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
pri skyrocket?



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Ja  :)

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


AleksandraS

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
super :o drugo leto bom namreč tudi sama mela izpit za avto in tujina ne bo več problem!
saj bodo verjetno objavili na strani ko bojo pričakovali, pa te takrat bolj podrobno izprašam, če mi ne bo prej uspelo dobit :)



CowTarina

  • *
    • Prispevkov: 401
    • Točke: 3
Naj ti ne bo problem počakati na mladiča še kako leto. Če so ti všeč mladiči kakšne psarne v tujini npr. ta ki jo je omenila Macika, se zmeni in te bodo obvestili o leglih. Fino, je, ker jih Macika že pozna in ti lahko da informacije o njih.

Zaenkrat je tudi pri nas vzreja vižel precej na nivoju. Mogoče niso vrhunski razstavni psi (ne vem, ker se večina ne razstavlja), so pa karakterno in v delu tipični in zelo dobri pa predvsem zdravi.

Kakorkoli se boš odločila glej predvsem v dobro psa in ne sebe. Najslabše bi bilo, da si psa kupiš, potem pa postane zaradi tvojih obveznosti breme tebi in mami, ki si ga niti ne želi. Verjetno se bo tudi mama omehčala, če bo videla, da se odgovorno lotevaš nakupa. Razmisli tudi, kaj želiš s psom počet in temu primerno izberi mladiča. Če želiš tudi vzrejat, te že vnaprej informiram, da mora imeti vižla opravljeno spomladansko in jesensko vzrejno preizkušnjo za to.

Če te še kaj zanima o delu vižle kot ptičarja, ti z veseljem pomagam, sicer pa je na tem forumu kar nekaj lastnikov vižel, ki ti lahko iz prve roke še kaj več povejo o življenju z njimi.

Lp Katarina


Taja_the_vizsla

  • *
    • Prispevkov: 105
    • Točke: 1
Živjo,

Tudi jaz ti priporočam, naj ti ne bo problem počakat. V Ljubljani in v okolici je kar nekaj vižel iz različnih psarn, kjer lahko vidiš kako se razlikujejo. Toplo ti pa priporočam lovsko šolo, saj boš tako še bolje spoznala svojega psa v naravnem okolju.

Pri nas je Bree po dveh letih še vedno v boksu. Ker še vedno ji ne zaupam, da bo kavč ostal cel  :-[

Samo nekaj psarn na Madžarskem:

- Pitypang http://www.hungarianvizsla.hu/main_kennel_hirek_eng.html
- Sugar http://www.sugarvizsla.hu/
- Vadaszfai http://www.vadaszfaivizsla.hu/unserehunde.html
- http://www.parad.eoldal.hu/oldal/english

lp Vid



Schnappi

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 0
Naš je Sugar! :o

Properly trained, a man can be dog's best friend.  ~Corey Ford


AleksandraS

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
No, po parih dneh zopet pišem.
Ni mi problem počakati kako leto, dve ali celo 3. Če bi razmišljala samo v svoje dobro, bi si že davno omislila malo vižlico...
Res me skrbi zaradi urnika in nikakor ne bi želela mami nakopati take odgovornosti. Tudi nisem tip človeka, ki bi bil sposoben imeti mladiča potem pa ga zaradi takšnih in drugačnih razlogov zavreči. Nikakor. Ravno zato sem pisala na tale forum, vaša mnenja so dragocena saj ste dali skozi že par let življenja z vižlo in imate en kup izkušenj :) Že nekaj časa pravim kako bom počakala, da končam faks, se odselim in si šele potem omislim psa... Da bo imel več prostora, vrt, ko bom imela več časa... ampak misim, da če bom tako razmišljala ne bom nikamor prišla. Realnost je ˝kruta˝ in po faksu bo služba... kako naj vem kako bo potem  ???
Očitno bom počakala, dokler ne bo mami odobrila zadeve...
Med drugim sem na forumu imela možnost prebirati in vsaj malo spoznati karakter nekaterih vaših vižlic, vaše prigode in njihove norčije  ;D
Glede vzreje vem, da mora imeti imeti pes opravljene preizkušnje, vendar se bolj podrobno na to temo ne bom spuščala, saj nimam tega namena... vsaj zaenkrat ne :)
Macika mi je že sporočila o tem, da mi lahko pri nakupu iz tiste tuje psarne pomaga in mi posreduje informacije in ko bom 100% prepričana, se bom malo bolj poglobila v tele psarne. Sicer bi si pred nakupom želela vsaj parkrat obiskati mladička, pa še ne vem kako bi bilo to mogoče, če bi se odločila za tujo psarno.
Z vižlo bi obiskovala agility in se skupaj z njo učila trikcev tudi s pomočjo klikerja verjetno, in ne samo na hrano.
Je lovska šola priporočljiva tudi če psa ne želiš imeti za lov?

LP Aleksandra



s5Ela

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Živjo!

V začetku drugega leta bomo tudi pri nas imeli novo leglo vižel.

Letos sva s fantom psičko Elo peljala parit na Madžarsko s super delovnim psom (psarna Csipkeskuti).  Mladički so bili enkratni, nobene telesne hibe, vsi super značaj, ubogljivi. Dolgo sva jih namreč imela doma (ker so bili "zreli" za oddajo ravno v času dopustov, tako da jih je večina novih lastnikov prišla iskat po dopustih) in so se že kar dobro pokazale značajske poteze... pa nimam nobenih pripomb. Še najbolj samosvoja iz legla je bila psička, ki pa je ostala doma.
Vsi novi lastniki so s kužki zelo zadovoljni.

Doma pa imam 3 vižle. Elo, njeno hčerko Leno in samčka Lukasa, ki ga je "v.d. tast" pripeljal z Madžarske in je star šele 4 mesece.

Vse tri imam v hiši, pa so zelo pridni. Edino Lukas mi je zgrizel copato ampak je bila kriva menjava zobkov ;)

Pri nas je tako, ko gremo na sprehod ali pa ko delam okrog hiše ali s konji....takrat se zdivjajo, v hiši so pa zelo mirni. Tudi ko pospravljam ali pa kuham so lepo vsak na svoji blazini in dremuckajo, le občasno mal počekirajo kaj delam - kontrola pač ;).

Men so ti psi res enkratni  :)!

Kar se tiče pa legla....če koga zanima....bo objava na mojem blogu: http://s5ela.blogspot.com/


LP
Katja


k


Vesna Ajk

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Živjo,

kako pa so kaj Vižle pozimi?

Ajk navdušeno skače po snegu, rije, se valja, lovi snežinke, brez problema uleti v potok.....

Čeprav se mi zdi, da ga malo zebe. Že dvakrat ko sva bila zunaj pred hišo, je po nekem času tekel na vrh stopnic in čakal z izrazom, gremo domov, imam dovolj.

Kaj menite o oblekah, ali so potrebne za vižle, vsaj te stanovanjske nelovske mislim?

Ker doma so na precej toplem potem pa gredo na minus. če ni to prevelika sprememba za nenavajene pse.

Kaj menite?

Lp Vesna



Taja_the_vizsla

  • *
    • Prispevkov: 105
    • Točke: 1
Živjo,

vižle so tudi pozimi čisto ok. Sploh, ko migajo, ni mraz nobena posebna ovira. Najini nista nikoli oblečeni na sprehodih.
Oblekla sva ju le, ko smo šli pozimi v hribe (npr. Velika planina) in to samo na vrhu, ko smo se mi usedli za malico in čaj, onidve sta morali pa počakati. In pa kadar sta morali pozimi v avtu počakati dlje časa.

Sicer pa so tudi vižlice čisto navdušene nad snegom, lovljenjem kep in podobnimi radostmi, ki si jih delijo s podlankanimi psi:)

Pri najini tavelki vižli smo doživeli tudi plavanje v Bohinjskem jezeru, 1. januarja, pri -5°C.  (pa je sicer prava zmrzljivka, ki bi najraje vse noči prespala pod kovtrom, če bi smela;)


avtor: Blumina

Tako, da nič bat, le pogumno v sneg in mraz :)

Lp, la.



CowTarina

  • *
    • Prispevkov: 401
    • Točke: 3
Uf Laura, to pa je pogum. Upam se Taji ni zanohtalo  :D

Je lovska šola priporočljiva tudi če psa ne želiš imeti za lov?

Jaz bi ti vsekakor priporočala lovsko šolo, še sploh če nisi v lovu in nikoli ne misliš bit, ker boš sama težje usmerila nagone v pravo smer. Za razliko od ostalih lovskih pasem, ptičar ne sme gonit divjadi tudi v svojem lovskem poslanstvu. Zato je pravilno naučen ptičar enostavnejši za vodenje po naravi. Osnova za to je pa še vedno najprej vzgoja in šolanje poslušnosti. Brez tega tudi v lovski šoli ne gre. Poleg tega pe še ti spoznaš naravo svojega psa in ga lažje razumeš. Seveda pa je to čisto tvoja odločitev. Govorim ti predvsem iz lastnih izkušenj, saj tudi pri nas ni nihče lovec in nam je bilo v veselje spoznati našo ptičarko v svojem primarnem delu.

LP Katarina