Madžarski kratkodlaki ptičar - vižla [Rövidszőrű Magyar Vizsla]

Taja_the_vizsla · 386874

barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
V zavetiscu v Srbiji, blizu Novega Sada, je madzarska vizla: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=579841038725268&set=a.579839985392040.1073741852.100000981325770&type=3&theater. Ce se zanimate za posvojitev psa te pasme, ce poznate koga v Srbiji, da bi vam pomagal posvojiti tega psa/psicko... Prej se edino pozanimajte, ce je se ziv.


miaz

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Pozdravljeni. Zanima me ce ima kdo od vas izkusnje z leglom vizlic (psarna kumska). Ce ima kdo od vas novega prijatelja iz tam....ze vnaprej se vam zahvaljujem. Lep pozdrav Mia



Majolka

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
No, evo, vse napišem, priložim slikce, potem pa nič...  >:(
Skratka, Lu je že dober teden pri nas, lepo smo se navadili eden na drugega. Tudi Lakija in vseh ostalih sestric in bratcev se dobro spomnim, saj sem obiskala Katjo in Jureta kar parkrat, preden sem psičko odpeljala v nov domek. Ker je to moj prvi kuža, sem se odločila za bolj krotek karakter (če je to pri vižlah sploh možno  :P). Kljub vsemu je zelo igriva, radoživa in prijazna kužka, vse jo zanima, in zelo rada raziskuje. Trenutno jo hranim 3 x na dan, zjutraj in zvečer briketi, opoldan malo bolj konkretno. Sem in tja dobi kakšno kost za obglodat in takrat je ni na spregled tudi eno uro ;D. Že drugi dan sprehoda je plavala, rada prinaša žogice, se crklja in v enem tednu je osvojila že kar precej ukazov oz. navodil (sedi, prostor, prinesi, počakaj, ne skakat...)
Počasi jo tudi že navajamo na službeno in šolsko odsotnost od doma, malo pocvili in pojoka, potem pa se umiri in lepo počaka. Sem in tja ji še uide kakšna lužica, predvsem zjutraj (žal nimam vrta, da bi jo samo spustila ven) in pa včasih od veselja  ::) Sprva je bila nekolk plašna (predvsem do večjih psov), se je kar skrila v kakšno grmovje, in počakala da je šla "nevarna zver" mimo :D Včeraj pa sva bili na obisku pri 1-letnem samčku vižli in sta se znorela, podila, plavala v bajerju, se valjala po travi, mivki,.... skratka bila sta res neumorna. Prav veselje je bilo opazovat tistega ogromnega vižlona, kolk ene nežnosti je blo v njem  ::)
Evo, upam da mi tokrat uspe prilepit (in odposlat) še kakšno slikco naše princeske..

I always listen ' I love you too ' from my dog, even if I didn't say 'I love you'... ♡


barbie8

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Majolka jooj kak je sladka :) pa zelo pridna tudi očitno glede na opis ;) vse dobro in veliko veselja ob učenju ter zabavanju !



Zennie

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Oh, sem vesela, da je tema zopet malo zaživela  ;D

Najin je zdaj star okoli 16 mesecev in se je končno malo umiril. Je bilo pa kar peklensko leto, moram priznati:) Prvi kuža, divji kuža in še dominanten povrhu.
Še vedno imamo težave, ker je vižlek ratal pes čuvaj, ne mara tujcev in je kar malce ljubosumen, če se hoče kdo drug z nama pogovarjat. Po pogovoru s kar nekaj lastniki te pasme sva potem ugotovila, da je to pri vižlah zelo pogosto, če niso pravilno socializirane. In res, toliko sva se ukvarjala s tem, da bo življenje z njim doma znosno, da sva nekoliko zanemarila socializacijo z ljudmi  :-[ Ampak napredujemo, kar nas dela se zelo srečne ;D



Me pa zanima, če so vaše vižle tudi zelo nerodne pri igri? Pri najinem se mi zdi, da mu vsaka tačka posebej leti :D



Majolka

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Se eno vprasanje se mi je porodilo... nekateri me svarijo naj jo po stopnicah nosim. Imamo cca 20 stopnic do stanovanja, ona bi rada vse sama. Iz avta skoci sama, lazi po hribu gor in dol, stopnice sama... Vzreditelji so mi rekli, naj ne kompliciram, drugi mi pravijo, naj jo cuvam, ker energije imajo itak neomejeno in bi zmogla cisto vse. Tudi pri (daljsih) sprehodih nima tezav...

I always listen ' I love you too ' from my dog, even if I didn't say 'I love you'... ♡


barbie8

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Se eno vprasanje se mi je porodilo... nekateri me svarijo naj jo po stopnicah nosim. Imamo cca 20 stopnic do stanovanja, ona bi rada vse sama. Iz avta skoci sama, lazi po hribu gor in dol, stopnice sama... Vzreditelji so mi rekli, naj ne kompliciram, drugi mi pravijo, naj jo cuvam, ker energije imajo itak neomejeno in bi zmogla cisto vse. Tudi pri (daljsih) sprehodih nima tezav...

Mislim da lahko pride do težav s kolki, sicer vižle nismo nikoli imeli, smo pa imeli NO, ki naj bi ravno zaradi stopnic dobil težave s kolki(tako je rekel živinozdravnik). Če hoče sama pomoje ni nič narobe če gre, samo raje ne preveč :)
Lp!



Lusi

  • *
    • Prispevkov: 138
    • Točke: 0
Se eno vprasanje se mi je porodilo... nekateri me svarijo naj jo po stopnicah nosim. Imamo cca 20 stopnic do stanovanja, ona bi rada vse sama. Iz avta skoci sama, lazi po hribu gor in dol, stopnice sama... Vzreditelji so mi rekli, naj ne kompliciram, drugi mi pravijo, naj jo cuvam, ker energije imajo itak neomejeno in bi zmogla cisto vse. Tudi pri (daljsih) sprehodih nima tezav...

Če ne drugega, jo imejte na stopnicah - predvsem po hoji navzdol - na povodcu - da ne bo nepotrebnega skakanja in tekanja gor in dol.

Ne bi ji pa pustila skakanja (iz avta..), pa kakor je meni znano (in logično), tudi hribolazenje ni priporočljivo, dokler se pasje kosti razvijajo.
Tek po hribu navzdol pa lahko pusti trajno poškodbo tudi pri odraslem psu.

Meni je veterinar-ortoped rekel, da smo za večino (poleg dedne nagnjenosti k displaziji itd.) okvar pasjih sklepov krivi lastniki sami, ker je mladiču dovoljeno vse, kar sem zgoraj napisala kot prepovedano in še več.



Majolka

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Hvala obema za mnenje, bom upoštevala in jo "šparala".

I always listen ' I love you too ' from my dog, even if I didn't say 'I love you'... ♡


Majolka

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Spet jaz z novo 'tezavo'  8) Nasa psicka se nikakor ne more navaditi 'samote', ko nas ni doma. Laja in bevska na ves glas, da jo je slisati iz stanovanja ven :'(  Ko gremo (zaenkrat nikoli veckot za 2 uri), pa mi pravijo sosedje, da ne preneha niti za minuto. Je pa res, da jo takrat zaprem v box, ker predvidevam, da bi se v tisti uzaljenosti in jezi lotila vsega, kar ji pride pod nos. Tudi po 2-urnem sprehodu in ocitni utrujenosti se ne umiri. Ko pridemo domov, pa jo zmanjka takoj in spi kot top. Nasveti, predlogi, mnenja....??? Prosiiiim :-[

I always listen ' I love you too ' from my dog, even if I didn't say 'I love you'... ♡


Zennie

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Mi smo našega navadili tako, da smo ga v boks zaprli tudi, ko smo bili doma. Prvih par dni je jokal tudi po 2 uri (pomagalo je, če smo ga pokrili - ko je utihnil, smo ga odkrili). Najprej smo bili v isti sobi (ko je bil tiho več kot 10 min, smo ga vzeli ven in se igrali), naslednja stopnja je bila, da smo za kratek čas hodili ven, na koncu nas ni bilo v sobi. Tako se je zelo hitro navadil. Je pa res nekaj, da dokler se ti bo smilil (ker joka, laja, kraspa), bo to čutil in ne bo utihnil. Najbolje je, da ga ignoriraš popolnoma in si pri temu seveda umirjena.

Btw, naš je čez noč v boksu. Ko še ni bil čisto navajen, je začel včasih jokat, ko smo šli spat. Takrat je pomagalo, da sem se vrnila v sobo, ampak ga pri tem niti pogledala nisem, kao nekaj vzela in šla nazaj. Potem je utihnil.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Boks mu mora bit zatočišče in ne kazen. Naučite psa uživati v boksu ne ga ''zapirat v foglež''.  ;) Čez cel dan. Skoraj bolj pogosto kot pa je pogosto čakanje brez vas.
V pomoč si pogooglajte ''crate games''.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Zennie

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Aja še to, sem pozabila napisat, da je pomagalo tudi to, da smo ga hranili v boksu.
In kot je Lunette napisala - če je kaj narobe naredil, ga nikoli nismo za kazen zaprli v boks. 



barbie8

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
no mi našega višavčka tudi zdaj navajamo, sicer malo laja pa joka na začetku, ampak potem ko pridemo domov(danes smo se iz 2eh ur prestavili na 3) ponavadi spi na svojem mestu, sicer nas ponavadi pričaka lužica, ampak je na plenički ki je temu namenjena tako da smo zadovoljni :) mislim pa da malo pomaga da se ne poslavljamo, ampak samo gremo. Pa tudi ko pridemo nazaj ga ne zasujemo s pozornostjo, ampak ga lepo umirjeno pohvalimo se igramo z njim, itd.



Majolka

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Očitno box res ni bila najboljša izbira. Namreč, zdaj jo pustimo zunaj (j**** ga, nekaj bo sigurno šlo v franže), ampak ona se elegantno spravi na kavč (ko smo mi doma, tja ne sme!) in očitno se ji to zdi tako mikavno in zvito, da nas 'vleče za nos', da kar mirno zaspi in počaka tam gor. Ko vstopimo domov, seveda skoči iz kavča ("mene ni blo gor  8)) in zaenkrat je vse ok. Jutri grem v službo po 2-h tednih in se nam obeta verjetno še kakšen dar-mar...
Sicer pa se počasi privajamo tudi na povodec, ki se mu z vso vnemo upira, ampak ko narediva par "lepih" korakov, je nagrada, da jo spustim. Dojema na polno in me preseneča iz dneva v dan bolj. Načeloma zaenkrat vedno pride na klic k meni, no, če nekaj diši v grmovju, pa tudi ušesa odpovejo :P
Še vedno jo odvajam od skakanja po meni med sprehodom (gre na bolje), počasi tudi že dobiva zaupanje v kolesarje, motoriste in avtomobile (prej se je skrivala po grmovjih in med nogami).
Septembra greva pa v "pravo" pasjo šolo :o, ki jo bova obiskovali v Kamniku. Vem, da je iz tega legla še ena psička šla v Kamnik, tako da bo Lu sigurno zelo vesela, če bo srečala sestrico ::)
Uživajte v lepi nedelji!

I always listen ' I love you too ' from my dog, even if I didn't say 'I love you'... ♡


barbie8

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
No super :) kaj v malo šolo gresta ali na igralne urice?



Majolka

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
No super :) kaj v malo šolo gresta ali na igralne urice?
Greva v malo šolo. Igralne urice imamo doma  ;D

I always listen ' I love you too ' from my dog, even if I didn't say 'I love you'... ♡


Larra

  • *
    • Prispevkov: 737
    • Točke: 0
Kar se tiče stopnic jaz priporočam, da jo še kakšna dva meseca malo šparaš. Seveda to ne pomeni, da po stopnicah sploh ne sme hoditi in da jo moreš nositi ampak da ne leta po svoji volji ves čas gor in dol. Če gre 2x-3x na dan gor in dol (za sprehode) ni panike - vsaj jaz sem ga tako vedno peljala normalno po stonicah, sem pa pazila notri, ker mu je bilo zelo zabavno teči po stopnicah gor in dol med igro  :-\
Jaz ti boks zelo priporočam! Kot so ti že povedali zgoraj, naredi boks psu čimbolj prijeten - ko ste doma jo lahko zapreš notri (ali pa tudi ne če sama leži v njem) in ji daš kaj za žvečit, ko se nimaš časa ukvarjat z psom jo tudi lahko zapreš notri, kljub tvoji prisotnosti da se navadi počakat, notri lahko dobiva obroke,... Zelo pomembno je, da psa nikoli ko joka in hole priti ven ne spustiš ker bo drugače začel izsiljevat. Moja najmlajša psička se je kot mladič umirila šele ko sem jo dala v boks in v trenutku zaspala, saj se ji je zunaj boksa ves čas preveč dogajalo in ni bilo časa za spanje.. Tudi ponoči je kot mladič vedno spala v boksu.

Naš Duke pa je 17.8. dopolnil 2 leti in je za darilo dobil izlet na Madžarsko na srečanje z "familijo" in nekaj kar je njemu najljubše - "lovski" trening ;D ;)
Še ena slika z vzrediteljico in sestrama:



LP

Psarna LARBONES
(Beagle in Madžarska vižla)


LAKI

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Pozdravljeni,

a mi lahko svetujete glede nabave boksa za vižlo, koliko mora biti velik in kateri boks je boljši oz. za vižlo primernejši, plastični ali kletka.

Moj Laki ima na spodnjih vekah pogosto bel izcedek in rdečico, ali kdo ve zakaj in kako mu lahko pomagamo. Veterinar je ob prvem cepljenju rekel, da to ni nič posebnega, zanim pa me če je tudi kdo  od vas imel podobno težavo pri očkah?

hvala za vašo pomoč!



Zennie

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Mi imamo boks 2m x 0,8m x 1,2m  in je skor cel luksuz. Je pa kovinski - kletka.

Za vižle naj bi bilo značilno, da imajo pogosto vnetje očk. Naš vižlek rdečice se ni imel, je pa že imel bel izcedek - sem opazila, da se to dogaja po vožnji z avtom. Predvidevam, da mu klima ne paše.



Larra

  • *
    • Prispevkov: 737
    • Točke: 0
Najverjetneje ima malo vnetje učk. Če tega ni veliko ni panike, če bo pa tega enkrat več in bo izscedek že malo bolj rumen oz. zelen pa pojdite k vetu po Tobreks kapljice ali mazilo.

Glede boksa - za v hišo so primerni kovinski boksi, za katerega je po mojem mnenju bolje, da če imate prostor, nabavite malo večjega. Jaz imam za mojega v stanovanju XL in ima čez glavo prostora.
Za v avto pa kovinski boksi ali platneni niso primerni, saj se ti boksi zložijo, kar pomeni da se bodo zložili tudi ob trku! Za prevoz v avtu mora biti velikost boksa manjša, da se pes v boksu lažje upre v ovinkih in ga ne premetava. Če je boks plastičen je tako po avtu tudi veliko manj dlak, ko je pes moker (kar vižle velikokrat so :) ) se ne sekiraš če daš mokrega ali blatnega psa v avto... Mi imamo za vižlo (ki ima 61 cm plečne) plastični boks Gulliver 5. V tem boksu ima čez glavo prostora in se zelo rad vozi v njem. Občasno v tem boksu peljem tudi večjo nemško ovčarko prijateljice (ki je veliko večja od Duka) pa se vseeno normalno pelje v njem :)
Boks je res super zadeva! Jaz ga zelo priporočam.

Še ena krasna slika mojega Duka iz sobotne tekme:



Lep pozdrav

Psarna LARBONES
(Beagle in Madžarska vižla)


Zennie

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Larra, a agility trenirate ali kaj drugega? Mene malo mika, da poskusimo agility, ampak se bojim, da nimam dovolj njegove pozornosti.



barbi.tjas

  • *
    • Prispevkov: 33
    • Točke: 0
  • tia
Vižlarji zdravo,

tudi jaz sem vesela da ste se spet malo razpisali, vedno ko je kakšno novo leglo in mladički dobijo nove domove se pojavijo kakšna vprašanja in nove slikice. Tudi meni  ste pred par meseci pomagali z nasvet, no zdaj je naša Tia stara že 10 mesecev in lahko rečem da so
začetne težave skoraj že pozabljene. Ker pa zeloooo rada voha je tik pred morjem fasala neko bakterijo iz tal :'(, k ji je pri smrčku povzročila  krasto v premeru 2 cm, pa tudi dlakice so ji tam vse odpadle. No po antibiotikih je bilo kmalu bolje, pa tudi dlakice že rastejo :o.  Laki tudi Tia je imela vnete očke vendar  se je nekje po četrtem mesecu starosti to končalo. Majolka kar se pa tiče stopnic pa so nam rekli, da ni dobro da mladiček hodi po stopnicah, ker lahko dobi pruh . Lu je prava lepotička, želim vam veliko lepih skupnih trenutkov.
No, zdaj je za nami tudi prvi dopust na morju in moram povedat da je bilo čudovito, Tia je uživala v vodi in počivala na ležalniku, kot se za dopust spodobi ;D Bila je prava asica kempa, ker Vižl ne vidiš vsak dan, so  pa res nekaj posebnega ;D. S slikicami ima tudi sama vedno težave, v kakšnem formatu jih pošiljate pa vi?

lp Barbara



barbi.tjas

  • *
    • Prispevkov: 33
    • Točke: 0
  • tia
še slikice....



barbi.tjas

  • *
    • Prispevkov: 33
    • Točke: 0
  • tia
po plavanju pa počitek...



Zennie

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #655 : 02 September 2013, 18:19:20
A je kater/a iz LJ morda? :) Za kakšen playdate... ;D



barbi.tjas

  • *
    • Prispevkov: 33
    • Točke: 0
  • tia
Odgovori #656 : 02 September 2013, 21:45:49
Mi smo iz Slovenske Bistrice, če pa vas pot zanese na štajersko pa ste dobrodošli :)



Majolka

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Odgovori #657 : 06 September 2013, 14:05:29
Ahoooj. Sporočam, da se nimam časa prepogosto javljat, ker tko hitro rastemo, da mi je škoda vsake minute  ::)
Zato tokrat slikica ali dve, pa en link, kjer si naju lahko pogledate "v živo".

http://www.magisto.com/video/KVgbNwICRDUwWgNhCzE
http://www.magisto.com/video/LVgBIUMPHTRpXENgCzE


I always listen ' I love you too ' from my dog, even if I didn't say 'I love you'... ♡


Pirjek

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
  • Sky
Odgovori #658 : 11 September 2013, 15:05:12
Po dolgem prebiranju forumov smo se tudi mi odločili za vižlo. Danes smo jih šli  gledat na hrvaško in se takoj eno glasno odločili, da bo to naš novi član. Edino kar je moramo še počakat dober mesec da še zrastejo in mu izbrati novo ime. In ima kdo izkušnje z uvozom iz hrvaške?



Majolka

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Odgovori #659 : 13 September 2013, 14:53:40
Po dolgem prebiranju forumov smo se tudi mi odločili za vižlo. Danes smo jih šli  gledat na hrvaško in se takoj eno glasno odločili, da bo to naš novi član. Edino kar je moramo še počakat dober mesec da še zrastejo in mu izbrati novo ime. In ima kdo izkušnje z uvozom iz hrvaške?

Lahko samo vprašam čemu na Hrvaško?

I always listen ' I love you too ' from my dog, even if I didn't say 'I love you'... ♡