Dolgodlaki jazbečar [dachshund normalgrosse langhaar]

kanchy · 32385

kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
DOLGODLAKI STANDARDNI JAZBEČAR

Domovina:
 Nemčija

Uporabnost:
Hišni pes, pa tudi lovski pes - lov nad in pod zemljo (lov na lisice, jazbece, srne, divje svinje in zajce). Prvotno so jazbečarje uporabljali kot krvosledce (sledijo sled ranjene živali), saj se mali psi te pasme zrinejo v najmanjšo jazbino in preženejo iz nje prebivalce na plano.

Velikost
:
Na osnovi njihove velikosti ločimo tri velikostne skupine. Največji standardni jazbečarji s prsnim obsegom, večjim od 35 cm, in maskimalno dovoljeno težo 9 kg. Naslednja skupina so srednji jazbečarji s prsnim obsegommed 30 in 35 cm, najmanjši so pritlikavi jazbečarji ali zajčarji s prsnim obsegom, manjšim od 30 cm.

dolgodlaki pritlikavi jazbečar

Dlaka
:
 Najpogosteje je dlaka dolgodlakega jazbečarja enobarvna temno kostanjevo rdeča, rdeče rjava ter črno-čreslasta.

Nega
:
Dolgodlaki jazbečar bo zadovoljen, če ga bomo občasno krtačili, pri čemer posvetimo posebn pozornost predelom, kjer v dlaki radi nastanejo vozlički. Skrbimo tudi da bodo kremplji ustrezno kratki, in postrižemo odvečno dlako med blazinicami.

Značaj:
Ta pes je pogumen, svojeglav, čuječ in intelegenten pes "s smislom za humor", živahen, družaben in igriv. Dolgodlaki jazbečarji so nekoliko blažjega značaja kot kratkodlaki jazbečarji. Vzrok temu naj bi bilo dejstvo, da je ta pasma nastala s križanjem   
kratkodlakega jazbečarja s španjelom in irskim setrom (od tod tudi dolga dlaka)

slika

Šolanje in vzgoja:
Dolgodlake jazbečarje je sicer lažje vzgajati kot njihove kratkodlake sorodnike, vendar so zadosti samovoljni, da je tudi pri njih potrebno precej potrpežljivosti in energičnega ravnanja lastnika.

Družabnost
:
Na prvem mestu stoji "njegova družina", je pa nasproti tujcem prijaznejši kot dolgodlaki jazbečar. Z otroki se dobro razume pod pogojem, da smo ga nanje navadili že v mladosti. Prav tako običajno dobro shaja z drugimi psi, problematično pa je lahko druženje z manjšimi domačimi živalmi - dolgodlaki jazbečar je in ostaja lovski pes! Mačke pa ponavadi pes te pasme tolerira, kot vedno pa tu velja da moramo psa že v maldosti navaditi nanje. Nikakor pa med dolg. jazbečarjem in mačko ne smemo pričakovati posebne naklonjenosti.

slika 2

Gibanje:
Dolgodlaki jazbečarji potrebujejo veliko gibanja zato jih redno jemljimo s seboj na dolge sprehode.

slika 3

slika 4

ostrodlaki, kratkodlaki in dolgodlaki jazbečar

Vir: Enciklopedija psov, Esther J.J. Verhoef-Verhallen


+1



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #1 : 09 November 2006, 20:26:35
Je mogoce na forumu kaksen lastnik jazbecarja, ki razstavlja?



*alfa*

  • *
    • Prispevkov: 170
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 07 December 2006, 15:21:37
Je mogoce na forumu kaksen lastnik jazbecarja, ki razstavlja?

Jaz imam sicer dolgodlako jazbečarko pripeljano s Češke, vendar je ne raztavljam...pa tudi je že sterilizirana... drugače je pa dober tale opis..pa ti...ali imaš ti jazbečarja?

lp urška


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #3 : 15 Januar 2007, 10:21:37
Na celjski razstavi nismo bili, smo pa zato Lucy peljali v soboto na Ljubljansko razstavo. Glede na to, da je bila to prva razstava tako zame kot za psičko je bilo kar nekaj treme. Psicka dobila oceno odl  in naslov prvak mladih.   ;D Za pomoc in instrukcije se zahvaljujem forumovki Maši (lastnici border collijev Lynn in Deepa).  :)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4 : 15 Januar 2007, 10:37:04
Čestitke!!

Lp nina



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #5 : 15 Januar 2007, 11:54:08
Hvala  :)



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #6 : 15 Januar 2007, 18:01:58
Čestitke!  8)



*alfa*

  • *
    • Prispevkov: 170
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 12 Februar 2007, 20:50:35
Čestitke tudi z moje strani! ;)

lp urška


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Imajo ga sorodniki iz LJ!!!Res srčkan ta psiček.Nevem če ima rodovnik,bo pa letos dočakal 8 let! ;)
Ime mu je Tedi in poliže prav vsakega ki se približa njegovemu smrčku. :P (razen če ga ne pozna.Pottem laja  ::) )

LP Alja ;)



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Pa je res zamrla ta tema...Približno tako izgleda Tedi/Teddy:(slika je iz neta)

http://www.mojpes.net/galerija/albums/pasme/thumb_doljazbecar004.jpg



KRISTINA ERŽEN

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
  • kiki***
Odgovori #10 : 19 Avgust 2007, 22:00:13
čaw...mela sm jazbečarja...sicer je bil resasti ampak vseeno...zdej imam čivavo...ampak o jazbečarjih vem kar veliko...če rabite kar uprašajte :)caw



kikinka

  • *
    • Prispevkov: 698
    • Točke: 0
  • kikinka
Odgovori #11 : 15 Oktober 2007, 21:19:32
heiilaaa***
pr vs pa tale tema kr neki izumira** :-\
zato vam mal pišem da mau popestrim*haha
no lepo se imejte..cauu :-*



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #12 : 15 Oktober 2007, 21:38:57
A ti psi lahko živijo tudi zunaj??(predvidevam da ne)
Povej nam kaj več o tvojem (bivšem)jazbečarju,kikinka! :) :-*

lp



kara

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • hov,hov :)
Odgovori #13 : 30 November 2007, 19:47:38
ali kdo ve vec o tej pasmi ? mi je zelo vsec in pomoje se bi tudi sama odlocila zanjo :) mislim izkusnje,posebnosti... ::)


kikinka

  • *
    • Prispevkov: 698
    • Točke: 0
  • kikinka
Odgovori #14 : 02 December 2007, 14:06:10
čauu**

Ja takole je zgledalo. Moj jazbečar po imenu Bas je bil že kot mladiček operiran na hrbtenici, zato ga nisem upisala v pasjo solo, ker se ni smel preveč naprezati. Sicer so pa jazbečarji zelo pametni. Bas je umrl pri 13 letih njihova povprečna življenska doba pa je tam nekje okoli 15 let. Bas je bil velik crkljanček, oboževal je otroke, nikolo ni ugriznil in zelo se naveže na ljudi, kot se tudi mi na pse. Jazbečarji so zelo hvaležne živalice, ki ti nikoli ne bi naredile kaj slabega. (sicer je to odvisno tudi od gospodarja)...Najpogosteje zbolijo na hrbtenici ali pa dobijo tumor. Bas ni lajal veliko le redko kdaj če je bil nevoščljiv.. :o

tako zdaj sem vam povedala nekaj o mojem bivšem psičku in o njegovem karakterju, če pa želite zvedeti še kaj me kar uprašajte.



*alfa*

  • *
    • Prispevkov: 170
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 02 December 2007, 16:46:28
no še moje izkušnje...mislim pa da za jazbečarja ne moreš rečt da ne bi nikol ugriznil...poznam 5 jazbečarjev...pa je vsak malo drugačen...naprimer moja pokojna psička Alfa(umrla pri treh letih, še zdaj nevemo zakaj)je bila cukr na kvadrat pridna,pogumna psička, sicer se je bala otrok in jih ni preveč marala,drugač pa je bil vredu z ljudmi...res si ne bi mogel želet boljšga psa...zdej ta jazbečarka ki jo imam, Ylsa(3 leta)...je pa pogumna,močan lovski nagon...tko da je v gozdu ne spustim več,ne mara nobenih tujcev,zelo nezaupljiva,zato me je kar strah če je kakšen otrok v bližini, da ne bi prec začela kažina delat,...poznam še jazbečarko od babi,Išo(2 leti),ki je pa karakter svetovn...vesela,ful prijazna z ljudmi,z otroki prijazna da bolj ne bi mogla bit, samo da se corta pa je vredu,pridna na kvadrat...poznam še dva jazbečarja od sestrične, k ista pa podoben karakter kakor moja pokojna psička...sicer Ares(7 let),je tud že ugriznu, Ada pa je že bolj skulirana, saj ma že kr ene 10 let.tko da nevem kaj bi rekla za jazbečarja, kakšen karakter ima,ker ti jazbečarji, ki jih imam jaz,niso niti približno enotni po karakterju...tko da ne vem no

lp urška


kara

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • hov,hov :)
Odgovori #16 : 03 December 2007, 19:11:48
no potem so pa res v redu psi...a ne!  :D


kikinka

  • *
    • Prispevkov: 698
    • Točke: 0
  • kikinka
Odgovori #17 : 05 Januar 2008, 15:41:34
Jaa super pasma
 :-*



skar

  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 3
Odgovori #18 : 09 Marec 2009, 10:17:21
Živjo,

tole je res še iz leta 2006
Citiraj
Je mogoce na forumu kaksen lastnik jazbecarja, ki razstavlja?

ampak vseeno. Pri nas doma imamo 4 dolgodlake jazbečarčke, 2 samčka in 2 samički. Neli je čisto majčkena, kunčje velikosti - pravi drobižek, ostali trije so pa pritlikavi. Karakterno so zelo podobni, čeprav so vsak iz svojega konca = vzreje, nobenih problemov ni z njimi. Razen seveda na sprehodu, ko oni "lovijo" naokrog, jaz pa potem lovim njih, da ne zaidejo predaleč. Pravi projekt je vse 4 peljat na sprehod, če jih potem spustim, je veselo....So nezupljivi do tujcev, ampak ne grizejo, zelo malo lajajo, so pač na distanci. Največ laja Rambo, ki je prav v ponos svojemu imenu - majhen pes, veliko srce. Sicer pa laja iz gole ljubosumnosti, če ni vedno prvi in glavni. Verjetno bom tri izmed njih pripeljala v Maribor na razstavo - Rambo bo kar doma, ker je kriptorhid. Pa tako ime ima, ne?

Takole, malo za popestrit temo. Mejte se, Carine




oskar

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 21 Marec 2009, 23:03:06
Pozdravvljen skar
tudi jaz imam mlado pritlikavo dolgodlako jazbečarko, staro 11 tednov.Pripeljali smo jo iz Češke.
Drugače pa se z jazbečarji ukvarjam že več kot 25 let .N ajprej z kratkodlakimi standard ,sedaj pa z resastimi standard.Ker sem lovec jih uporabljam za delo v lovišču.Poleg tega imam še lovsko terierko rjave barve z svetlo rjavimi oznakami.
V Mariboru na rzstavi jo bom razstavljlal prav to.Želim si da bi se srečali in da bi malo počvekali

Lep pozdrav :) :) :)



skar

  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 3
Odgovori #20 : 23 Marec 2009, 11:21:08
Odlično, se vidimo v Mariboru. Aja, pa razstavljam samo dva - samčka in malo Neli. Sem se premislila za Dajo - ima preveč "oguljena" ušeska.



skar

  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 3
Odgovori #21 : 01 Avgust 2009, 00:11:29
Že kar nekaj časa je minilo od naših zadnjih dopisovanj. Moram vam povedati veselo novico, da naša Nelika v naslednjih dneh pričakuje mladičke. Komaj čakamo.....Lep poletni pozdrav



skar

  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 3
Odgovori #22 : 03 Marec 2010, 10:11:48
Pozdravljeni,

več slikic jazbečarjev- odraslih in mladičkov si lahko ogledate na www.jazbecar.si

LPC





roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #23 : 20 Avgust 2011, 16:11:01
tudi ena mojih najljubših pasem :)



Kayya

  • Gost
Odgovori #24 : 29 December 2011, 13:38:59
Meni je pa to najljubši pes od vseh jazbečajev. Po navadi sem "nora" na dolgodlake pse, so pa tudi izjeme. :P



jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 17 Avgust 2012, 14:20:52

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


Bonnie_YT

  • *
    • Prispevkov: 104
    • Točke: 0
  • I stand for animal rights!
Odgovori #26 : 17 Avgust 2012, 15:45:37
upam da ga bo tudi dobil.
Jaz pa še kar ne razumem, kako ljudje po 5, 6, XY letih lahko oddajo svojega ljubljenčka. Jaz bi takim kar eno okol ušes!

Since rescuing animals I lost my mind but I found my soul


roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #27 : 21 Oktober 2012, 23:27:30
bogi ???

če bi bila psička bi se zelo ogrela za posvojitev. želim si to pasmo.




SpartaMe

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 20 Marec 2023, 14:51:55
Na celjski razstavi nismo bili, smo pa zato Lucy peljali v soboto na Ljubljansko razstavo. Glede na to, da je bila to prva razstava tako zame kot za psičko je bilo kar nekaj treme. Psicka dobila oceno odl  in naslov prvak mladih.   ;D Za pomoc in instrukcije se zahvaljujem https://promocijazdravja.com/ Maši (lastnici border collijev Lynn in Deepa).  :)

Pozdravljeni,

Zelo mi je všeč ta jazbečar [dachshund normalgrosse langhaar], izgleda zelo pameten in ljubeč. Žal pa lahko potrdim, da lahko vsi psi zbolijo za različnimi boleznimi, ne glede na to, kako zelo je pasja vrsta zdrava. Zato je zelo pomembno, da se skrbno izbere pasja vrsta in da je pes pravilno skrbljen.

Ker je to tema o jazbečarjih, bi rada izrazila svoje občudovanje do lastnikov, ki se trudijo, da njihovi psički pridejo na tekmovanja in razstave, kot je to storil tudi forumovski uporabnik Maša (lastnica border collijev Lynn in Deepa). To je res zelo pogumno in zahtev