Psička si liže tačke

eva · 21565

eva

  • *
    • Prispevkov: 1.325
    • Točke: 3
  • Živa in Dru
: 22 Avgust 2005, 17:22:48
Pri nas imamo pa problem.Naša psička si skos liže rane in sta se ji naredili že dve rani(ena na 1.levi tački,2. pa na zadnji desni na blazinici).
Zanima me če ima kdo s to težavo izkušnje in zanima me če kdo ve kako to težavo ospraviti.
Zanima me tudi ali je to povezano s psiho ali pa je kaj drugega.

hvala za odgovore.

lp



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #1 : 22 Avgust 2005, 17:48:05
Kašne rane pa ima?Ker Ron si tudi včasih liže tačke ampak ni hujšega (razen razpokanih blaziic...kar pa ni od lizanja).

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


eva

  • *
    • Prispevkov: 1.325
    • Točke: 3
  • Živa in Dru
Odgovori #2 : 22 Avgust 2005, 18:14:20
živi se je naredila kakor razjeda na prvi taci.saj ni hudega amapak si skos liže tace.

lp



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #3 : 22 Avgust 2005, 21:04:37
Poskusi namazati s kakšno ognjičevo kremo ali vazelinom...ter ji povij tačke.Mogoče bo pa pomagalo ;)

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4 : 22 Avgust 2005, 21:12:01
Eva, če ima psička rano jo razkuži (Vodikov peroksid, alkohol, jod, bepanthen plus krema), nato pa povij. Daš lepo gazico in čez povoj (najbolje Coban, ker se lepi sam nase).
Toliko da Živi preprečiš grizenje.

Razmisli, če je jedla kaj kar bi ji lahko povzroičilo alergijo, ste zamenjali hrano, se pojavljajo taka mesta še kje po telesu, ... Če se bo ranica lepo zacelila ni skrbi, če pa se bodo pojavljala še kakšna nova, kjer si bo prav tako lizala pa bo potreben veterinarski pregled ;)
Sicer pa je pri takih kožnih boleznih full težko govorit nekaj na pamet. Jaz sem samo napisala kaj bi jaz naredila.

Poskusi namazati s kakšno ognjičevo kremo ali vazelinom...ter ji povij tačke

Če gre res za razjedo, nikar preveč ne pacaj sploh ne z vazelinom, ker rane ne smeš preveč "zamastit". 

Lp nina



Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #5 : 27 Februar 2006, 11:47:47
Jaz imam podoben primer.. Johny si že kar nekaj časa vedno pred spanjem liže in gricka obe zadnji tački, nekje pri gležnju in še malo višje.. to počenja že ne vem približno kaki mesec, hrano ima že dalj časa isto, tako da zaradi menajve hrane to ne more biti..
zdaj pa me je začelo skrbet, ker si johny zadnjih par dni full intenzivno gricka - zdaj pa samo eno tačko-, da si je zgrizel že do kože :( .. kaj bi to lahko bilo? kaj naj naredim?.. res je, da je zdaj zadnjih par dni jedel drugo hrano, samo vseeno si pa je že pred tem vsako večer grizel.. ćez dan tega nikoli ne dela, samo zvečer pred spanjem (ali pa nisem opazila).
Pa rane nima nobene na tačkah, sem cele pregledala pa pretipala, pa nič..
Se komu kaj sanja zakaj si to dela?.. me je prav vstrasil včeraj moj, ko je povedal, da si je že do kože zgrizel (johny je še vedno z mojim pri njegovih starših).




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #6 : 27 Februar 2006, 13:01:42
Tej težavi pravijo "licking granuloma", malo poguglaj, se da dosti najti na to temo. Vzrokov je lahko ogromno, od poškodbe do alergij, artritisa ali čisto psihološke. Ponavadi je na začetku kakšna malenkost, ki je niti ne opazimo, pes se liže, to mu pride v navado in v končni fazi so lahko posledice zelo zoprne. Včasih se začno lizati iz čistega dolgočasja, pa zadeva sčasoma preraste v pravo kompulzivno vedenje, ki ga je zelo težko odpraviti.
V vsakem primeru je treba lizanje preprečiti, ponavadi ne gre drugače kot z dolgotrajnim nošenjem ovratnika kadar je pes brez nadzora. Rana se ponavadi potem, ko jo pes ne liže več zaceli brez večjih težav (če ni prišel že do kosti - kar sem že videla na lastne oči)


Zala

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 2
  • moj moj:)
Odgovori #7 : 27 Februar 2006, 19:55:02
To si je večkrat delal tudi Ares. in ne samo na tačkah, tudi na zadnjih nogah. Rane so bile velike tudi 10 cm.
 Jaz sem mu razkužila, mu namazala z b-panthenom in zalepila. če si je gazo in povoje dol dal, sem mu dala tudi krožnik okoli vratu. ko je imel ze vsaj malo zaceljeno, mi je pa veterinar rekel, da naj mu posprejam z hanzaplastom v spreju in rana se mu je kar hitro zacelila.
lp, Zala

Zala & Ares


Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #8 : 28 Februar 2006, 13:00:55
uff.. ste me malo prestrasli, malo pa pomirli, ker vsaj priblizno vem kaj je in kako naj ukrepam :-\
ce spet ne bo kaj vmes prislo, pride danes johny nazaj k meni, pa bom  pogledala, kako to sploh zgleda, pa ce je res tako hudo..
thanx za odgovore :)


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #9 : 14 Marec 2006, 12:36:44
Z Astorjem imam spet "težave"  :'(
Včeraj zvečer sem opazila, da si intenzivno (skoraj podivjano - ker ni hotel odnehati, ko sem ga poskušala odmakniti) liže in grizlja eno izmed tačk. V bistvu "obdeluje" predel med in okoli blazinic. Zjutraj je imel dlako na tački čisto mokro - po čimer sklepam, da si jo je grizljal še večkrat ponoči.

Hrane nisva menjala, dobil ni nič takšnega kar ne bi že prej. Torej glede zaužitih stvari ni bilo nobenih posebnosti - običajna hrana kot vedno.

Danes sem pregledala tačko in nisem našla nobenih posebnosti - razen, da je malo bolj rdečkasta - kar je konec koncev lahko tudi posledica grizljanja. Nisem našla razjed ali ran. Z krempeljčki je tudi vse v redu. Ko si je ponovno grizljal, sem sledila njegovim zobkom in na tistem mestu nisem našla nič posebnega oz. nenavadnega. Na dotik ga ne boli - tudi ko sem mu s prsti intenzivno šarila med blazinicami ni nič trznil (pa sem pritiskala, malo raztegovala blazinice - nič).

Aha - pa še to - do sedaj mu nisem nikoli postrigla dlake na tački, ker sem se parkrat spravila, pa Astor ni bil ravno navdušen in sem vse skupaj opustila.  :-[ Je mogoče vzrok tudi tukaj? Kako globoko pa bi morala postriči dlako med blazinicami?

Vem, da je najboljša rešitev veterinar - vendar, da ne bi po nepotrebnem hodila tja (imava tako ali tako v ponedeljek kontrolo zaradi ušes) me zanima če lahko še na kakšen drugačen način preverim kaj je z njim narobe oz. mu kako lahko preventivno pomagam?


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #10 : 14 Marec 2006, 13:00:02
Mojca, mene je veterinarka vprašala, če si Atos kaj liže tačke- on si jih sicer ne, je pa to lahko znak za alergijo.

Lp, Urša

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #11 : 14 Marec 2006, 13:02:23
Vem, da pride tudi alergija v poštev - vendar mi je čudno, da si liže/grizlja samo 1 tačko in to šele od včeraj pozno zvečer. Nikoli prej nič podobnega.  ???


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #12 : 14 Marec 2006, 13:04:37
To je pa res čudno, mogoče ga samo srbi :-[ Včasih tudi mene na enem mestu tako srbi, da se praskam in je koža vsa rdeča. Samo ugibam :-\

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #13 : 14 Marec 2006, 13:07:12
Milo rečeno - nimam pojma. Sklepam, da če bi ga kar tako (brez konkretnega razloga) srbelo - da bi se popraskal (četudi intenzivno) in potem bi bilo ok. Sedaj pa tole obdelovanje tačke traja že 13 ur - no ja - ne grizlja jo nonstop - ampak tako 1x-2x na uro. Kar se mi vseeno zdi preveč.  ???


Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #14 : 14 Marec 2006, 13:13:04
scythe zdaj ko je spet bilo malo snega, solijo kaj zunaj pri vas??
mogoce se mu je kaj soli zmuznilo med prste.. probaj mu full dobro sprati tacke :-\


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #15 : 14 Marec 2006, 13:16:04
Najbrž so kaj solili - vendar se z Astorjem zelo malo gibljeva po cesti - vsega skupaj 5 minut na dan.
In ker sva tako malo na cesti mu nisem nikoli spirala tačk - torej bi lahko sklepala, da če bi bila sol bi morala biti že prej (ker nisem nikoli izpirala)?

Bom šla izpirat tačke po sprehodu in bomo videli. ???


Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #16 : 14 Marec 2006, 14:10:17
scythe saj je vseeno koliko se sprehajas po soljenih cestah.. jaz vsak dan, tacke pa spiram le vsake toliko, pa se nisem imela problemov.. samo glede na to, da je pri tvojemu ostalo vse enako (od hrane,..),  ne vem kaj bi to lahko bilo drugega.. se je sol pac malo skrila med tacke :D .. saj bos vidla, kako bo, samo res temeljito speri ;) .. upam da je to to, pa da ni res kaj drugega ???


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #17 : 14 Marec 2006, 14:16:18
No, ravno v tem trenutku je Astor začel "obdelovati" še eno izmed sprednjih tačk (prej je zadnjo desno). Sicer ne tako krčevito kakor zadnjo, ampak vseeno jo grizlja in liže.
Odhajava na sprehod - potem bomo dobro izprali tačke. Ne vem zakaj - ampak sumim, da ni zgolj sol....  :'(


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #18 : 24 Junij 2006, 05:39:17
no, da še tukaj nekaj besed napišem o tem... mogoče bo pa komu pomagalo  ;)

VNETJE KOŽE ZARADI PRETIRANEGA LIZANJA:
vnetje zaradi pretiranega lizanja je kožna rana, ki je običajno locirana ob zapestju prednje noge. včasih jo opazimo tudi na sprednji ali na zunanjistrani zadnje noge tik nad stopalom. v obeh primerih gre za mesto, ki ga pes doseže z jezikom, to pa počne pogosto in kompulzivno (čuti močno neobvladljivo potrebo).

SIMPTOMI:
- odebeljena, ovalna, gola, rdeča mesta na koži.
- v nekaterih primerih imajo rane zagnojena središča, iz katerih se cedi.
- pes prizadeto mesto liže kompulzivno.

VZROKI:
- pravi vzrok še ni znan, čeprav se zdi, da je za vnetje odgovorna kombinacija dejavnikov. pri nekaterih psih naj bi rane nastale zaradi stresa ali dolgočasja, pri drugih pa celo zaradi obsesivno-kompulzivnega neravnovesja. z lizanjem si pes krajša čas.
- psihološki vzroki, kot je strah pred ločenostjo, nov ljubljenček ali otrok v hiši, sosedov pes, ki vdre na ozemlje psa itd. lahko povzročijo stres. pes se, ko se osredotoči na točno določeno mesto in ga neutrudno liže, znebi stresa.
- vneje kože zaradi pretiranega lizanja se lahko pojavi, kot posledica alergij. alergija povzroči razdraženost kože, kar sproži vnetje in srbenje, zaradi česar se začne pes lizati. zato je pri psih, ki imajo vnetje kože zaradi pretiranega lizanja ali pa jim ta vedno znova ponavlja, dobro opraviti teste za ugotavljanje alergije. pri vsakem srbenju kožepreverite tudi, ali je pribor za nego brezhibno čist.
- poleg poškodb ali bolezni se lahko naknadno pojavi še vnetje kože zaradi pretiranega lizanja. bolečine v kosteh ali sklepihlahko preusmerijo pozornost psa k zapestju ali gležnju in da bi si olajšal nelagodje, se začne lizati po koži v predelih sklepa.
- tujek, kot sta bodica ali iver, lahko v koži sproži reakcijo in prizadeto mesto pritegne pozornost psa.
- pri nekaterih primerih vnetja kože zaradi pretiranega lizanja, igra pomembno vlogo povečano delovanje ščitnice. modro je opraviti pregled delovanja ščitnice, še posebej pri črnih labradorcih.

KAJ LAHKO STORITE SAMI IN KAJ VETERINAR:
- če vzroka ni mogoče najti se vnetje kože zdravi simptomično. zunanje zdravljenje z antibiotičnimi mazili, s kortizonskimi kremami in anestetičnimi preparati pomaga nekaterim psom. kortizonske inekcije v rane in okoli njih, rane začasno skrčijo, vendar se psi začnejo kasneje znova lizati.
- primeri, katerih vzroki so psihološki, se lahko ugodno odzovejo na preproste spremembe življenjsega sloga (zmanjšanje stresa ali preprečevanje dolgčasa). pri težjih primerih lahko razmislite o pomirljevalih na recept, medtem ko je pri nekaterih psih blagodejna akupunktura.

ZELIŠČNA ZDRAVILA:
na mesto poškodbe dajte raztopino velikega trpotca (plantago major). naredite jo tako, da liste rastline zmešate z 250ml vode. mešanica naj vre približno 5min in precedite. raztopino nanesite 2x na dan.

VIR: knjiga Naravno zdrav pes, avtorice Dr.Carol Osborne  :)