Afganistanski hrt [Afgan Hound]

*nastya_lony* · 159142

Ferry

  • Gost
Odgovori #120 : 06 December 2007, 07:01:20
Andreja,

Zanimivo! Tukaj je imel lastnik zgleda željo po konkretni frizurci, mogoče je imel prej pudle! ;)

Sky,

večini so te psi zanimivi oz. lepi, veliko pa je tudi obratnega odziva, da so exstremno grdi. In prav je, da obstaja toliko različnih okusov, ker čene, bi imeli vsi eno pasmo, to pa spet nebi bilo fajn.  ;)

Lp



Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #121 : 06 December 2007, 07:37:34
Men se prej zdi, da se je lastnik nostalgično spominjal časov hipijev  ;D

Drugače pa se mi njegova barva dopade. Taka temna ...


Ferry

  • Gost
Odgovori #122 : 06 December 2007, 08:08:57
Ja, se strinjam Sanja, afghanci so prav zanimivih barv, posebej so zanimivi te modri (svetlejše sivi, tak kot je Eric), pa tudi ta je zanimiv, na temno sivo povleče in če ima še belo barvno na sebi, zna bit prav lep. Najmanj so mi všeč brindl - tisti, ki imajo črtaste proge po dlaki, pa beli in domino.

Lp



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #123 : 06 December 2007, 11:42:09
Meni pa črni in ravno brindel, čeprav tista bela psička je tudi krasna!

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Nina

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 1
Odgovori #124 : 06 December 2007, 13:04:16
Kaj pa pravite na tole leglo:
http://www.of-meadow-valley.de/



Ferry

  • Gost
Odgovori #125 : 06 December 2007, 13:19:11
Ja, te kužki bodo pa pomoje v večini brindel barve, redeče ali plave brindel, ker sta tudi oba starša brindel, ona je rdeče brindel, oče pa plavo brindel. Ta gen, ki daje ven mladičke brindel je očitno izredno močen, zato se v Evropi pojavlja izredno veliko te barve, skoraj 80% mladičkov se rodi brindel in mislim, da se bo ta tendenca še stopnjevala. Npr. na Češkem se v razredu puppy in najmlajših pojavljajo samo še brindel in domino.

Lp



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #126 : 06 December 2007, 13:51:03
Jaz bi pa tega imela  :P
GG


Ferry

  • Gost
Odgovori #127 : 06 December 2007, 13:58:35
Lep, samo potem boš imela pa še več dela z dlako kot mi, baje, da so svetlejše barve zahtevnejše.  ;)

Lp



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #128 : 06 December 2007, 14:00:47
VEM  :'( :'( ampak enkrat ga bom imela in točno te barve...  ;D GG


Ferry

  • Gost
Odgovori #129 : 06 December 2007, 14:01:47

Še ena slikica iz zimskega coursinga v Avstriji, drugo leto bo spet in mi gremo najbrž tja gledat, pomoje bo super!!!




Lp



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #130 : 06 December 2007, 15:13:08
Prekrasno...zakaj imajo nagobčnike ??? GG


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #131 : 06 December 2007, 15:23:54
Prekrasno...zakaj imajo nagobčnike ??? GG

ker je tak predpis za vse "uradne" dirke hrtov, kolikor vem  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Nina

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 1
Odgovori #132 : 06 December 2007, 15:36:27
Ferry, super slikca :o :o :o Bilo bi fantastično, da bi imeli kakšen sončen dan, potem bi resnično uživali tudi gledalci in ne samo tekmovalci :o :o :o, hrtki bodo itak utrgani :o
Nagobčniki so obvezni na vseh tekmah in uradnih treningih za vse hrte razen irske volčje in male italijanske.



*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #133 : 06 December 2007, 15:49:08
Ferry, super slikca :o :o :o Bilo bi fantastično, da bi imeli kakšen sončen dan, potem bi resnično uživali tudi gledalci in ne samo tekmovalci :o :o :o, hrtki bodo itak utrgani :o
Nagobčniki so obvezni na vseh tekmah in uradnih treningih za vse hrte razen irske volčje in male italijanske.
Zakaj pa to?  ???

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


Nina

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 1
Odgovori #134 : 06 December 2007, 15:59:42
Vsak coursing se konča tako, da psi ujamejo vlečko. Vlačka simulira plen in velikokrat se psi na koncu v plen / vlečko na zaženejo in jo vzamejo med zobe (kar je tudi zaželejno obnašanje). Pri coursingu gre namreč za simulacijo lova in brez nagobčnikov bi lahko hitro prišlo do poškodb, saj je na isti vlečki istočasno več psov.



*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #135 : 06 December 2007, 17:35:41
Nimam pojma kako to gre..tako da res hvala za odgovor...  ;) Še vedno pa nevem zakaj smo te dve pasmi ne potrebujeta nagobčnika?

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


Nina

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 1
Odgovori #136 : 06 December 2007, 19:51:22
Irci in italijančki ne potrebujejo nagobčnika zaradi izredno nežne narave teh dveh pasem.
Tukaj je lik do posnetka whippetkov na lure coursingu; če ga pogledate do konca je lepo vidno kako hitro pride do konflikta med "lovci": http://www.youtube.com/watch?v=4IUxQw9YoLg
Poleg tega je nagobčnik zelo priročen iz čisto praktičnega razloga, nekateri hrti na koncu proge veselo zagrabijo vabo/plen in z njo naredijo zmagovalni krog po poligonu :D :D, če imajo nagobčnik to ni možno in je ritem treninga , tekme hitrejši.




*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #137 : 06 December 2007, 20:10:23
Zdaj je vse jasno (sorry ker mi je treba tolko razlagat) Hvala  :)  :)

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


Ferry

  • Gost
Odgovori #138 : 06 December 2007, 20:17:02
Nina,

jaz tudi upam, da bo lepo vreme, pa da se naredijo lepe slikice in da vsi malo použivamo v sončku in šprintih hrtkov.

Filmček je res dober in poučen za tiste, ki tega še niso videli, sploh je užitek gledati te male dirkače, jo gredo kot strelice.

RES to je za hrte največji užitek in pa seveda za njihove lastnike, ko gledajo, kako se njihovi kužki z veseljem predajajo hitrosti.

Nagobčniki so obveznost, ker niso vsi hrti tako nedolžne stvarce, mi velikokrat na razstavah opazimo, da zna biti med njimi kar nekaj "vroče krvi". Tudi afghanci znajo sekati kot krokodili.

Sara, ni panike, zato pa smo na forumu, da se pogovarjamo in eden od drugega kaj novega zvemo.  :D

Lp



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #139 : 07 December 2007, 12:28:24
To mi je najlepša barva





Tudi ta barva deluje izjemno elegantno in nežno  ;D GG





Ferry

  • Gost
Odgovori #140 : 07 December 2007, 13:44:17
Predzadnja slikica mi je zanimiva (sem že iskala po internetu pa nisem nobene take našla), ko ima psička "turške hlače" - (tudi na tej slikici se slabo vidi) - to je po FCI standardu dovoljeno in to pomeni, da spodaj, kjer ima tačke, nima dolge dlake. To se ponavadi psičkam zgodi ko se gonijo, nekatere odvržejo dlako tudi drugje - npr. po bokih, spredaj na prsih, po ušeskih, ... res zanim pojav pri afghancu.

Seveda je to čisto normalen pojav (ampak samo pri psički) in velikokrat ljudje, ki ne poznajo pasme, mislijo, da je to povezano s slabo kvaliteto psa, vendar temu ni tako.

Tudi v času bejosti, psica odvrže veliko dlake, tudi okoli seskov, kar pa je tudi logično. 

Lp



Leiah

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 2
Odgovori #141 : 07 December 2007, 13:54:49
Ferry kaj lahko malo razložiš na kaj moraš biti pozoren pri nakupu mladiča, kakšne karakteristek (v videzu-konstrukciji) so že lepo nakazane pri mladičih? Npr. kako lahko veš (če gledaš slike na straneh) da bo mladič imel rinko na koncu repa, ker večinoma vsi vzreditelji držijo rep ravno na koncu in iz tega ni razvidno kako mu v realnosti stoji rep. A se sploh to da videti pri mladičih ali lahko samo upaš na to  ???  Pa tudi preveč odlakan rep ni ravno zaželen, a se da to predvideti že v rani mladosti?
No če se ti da malo opisati kako izbirati mladiča, bi bila zelo vesela!
Hvala že v naprej!

Lp, sonja


Ferry

  • Gost
Odgovori #142 : 07 December 2007, 14:44:57
Leiah,

načeloma je za vsakega, pa naj bo laik ali poznavalec, izbira mladička, najtežja odločitev in to je predvsem zato (kot si že napisala),  ker ne veš kako se bo razvijal in kakšen bo odrastel.

1. Prva in osnovna stvar, ki ti jo svetujem je, če imaš že v startu slabe pomisleke, glede določenega vzreditelja, potem ga ne izberi. Največja napaka je, ko ljudje kupijo psa, ker je bil vzreditelj blizu oz. ker je bila cena ugodna. Tu potem ne moremo govoriti o pametnem nakupu psa, kar se tiče kvalitete.

2. Druga stvar je - na mladičku boš težko oz. nemogoče videla ali je vse korektno ali ne (napake se kažejo šele z odraščanjem), npr. je pa nekaj stvari, ki jih lahko preveriš npr. ko greš po kužka in če stvari niso Ok, nakup zavrneš, to so zobki (mi smo našega prevzeli pri 5 mesecih in je že imel vse zobke, potem pri samcu - če ima dva jajčka, tudi rep boš videla ali ima rinko ali ne, pa seveda glava - ne sme biti preozka). Najbolj pomembno pa je, da si dobro ogledaš mati in očeta (sploh ni važno ali sta Ch. ali ne, važno je kako izgledata) in pa rodovnik. Če imaš koga, ki se spozna na linije afghanistancev, ga prosi za nasvet.

3. Seveda, je pomembna tudi barva. Izberi barvo po tvoji želji, ne vzeti tistega, kar ostane. Zavedati pa se moraš, da so svetlejše barve zahtevnejše od temnejših. Tudi npr. samci zahtevajo veliko več nege, ker imajo več dlake!

4. Kar se pa tiče, prevelike odlakanosti repa, je pa to še najmanjši problem, vzameš škarjice (efilirke) in mu samo rahlo razredčiš dlako na repu, vendar pri večini to niti ni potrebno, s starostjo jo sam izgubi!

Lp



Leiah

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 2
Odgovori #143 : 08 December 2007, 12:00:51
Hvala za izčrpen odgovor!
V čem pa so svetlejše barve zahtevnejše od temnejših ??? Jaz se sicer odločam za samičko v rjavi oz. gold barvi - črna maska je zaželjena. Edina stvar ki mi pride na misel je ta da se svetlješe prej umažejo, samo kakšna druga stvar mi ne pride na misel, tako da z besedo na dan  :P
No sej vem, da je mladička težko oceniti, mene je bolj zanimal tale rep, če je že pri mladičkih nakazano ali bo imel zavitega ali ne!
Samo te barve afganistanskih mladičev, me vedno bolj fascinirajo. Čez celotno odraščanje se jim barva neverjetno spreminja. Videla sem dosti primerkov ko so kot mladiči temnejši in v zrelosti posvetljivo - res fascinantno!
Aja, kakšne pripomočke za nego dlake pa ti uporabljaš? Če lahko malo našteješ, saj približno se mi sanja, kaj vse potrebujem, samo kaka izkušnja lastnika te pelepe pasme bi pa prišla prav  ;D

+1

Lp, sonja


Ferry

  • Gost
Odgovori #144 : 08 December 2007, 20:07:45
Leiah,

ni problema, bolje, da se prej pozanimaš, da potem ni neprijetnih presenečenj. Taki kupci so pravi!

Svetlejša dlaka je zahtevnejša zaradi tega, ker je popolnoma druge strukture, kot temnejša dlaka. Svetlejša dlaka je tanjša, nežnejša, suha in bolj svilnata in se hitreje naredijo "cofi", kot na temnejši. Večina svetlejših psov ni toliko odlakana in zato je treba z dlako ravnati res previdno. Npr. naš ima črno in belo dlako in kar je najbol zanimivo, da sta na enem psu 2 vrsti dlake, ki sta si različni kot noč in dan. Skoraj vedno je na delih, kjer je bela dlaka, vse skupaj en cof in tu izgubimo največ časa pri razčesavanju.

Repek - ko boš šla po kužka (npr. pri 3 mesecih), mora rinko že imeti.

Barva je res čudovita in tudi jaz razmišljam o nakupu take barve, potem bi bila z našim Nahidom super kontrast.  ;)

Pripomočki - nič novega, vse kar uporabljajo vsi lastniki dolgodlakih pasem, šamponi, blazami, več vrst krtač, sponke za lase, elastike. Ko kuža dobi dlako rabiš še "snood" (tuba iz blaga za čez glavo, da zavaruješ ušeska, ko kuža je).

Kar se pa tiče znamke šampona - pa ti težko svetujem, ker jih obstaja polno morje (Laser lites, KW, ...) in seveda je ustreznost določenega proizvajalca odvisna tudi od vrste dlake. Najbrž boš potem morala na kužku sama preizkusiti, kateri najbolj ustreza. Mi uporabljamo Laser Lites.

Drugače pa so veliki ljubitelji te barve Nizozemci in vse psarne, kar jih obstaja, vzrejajo oz. se vsaj trudijo vzrejati, te vrste barvo. Drugače pa je v Evropi že izredno redka, saj kot sem že prej omenila, je trenutno najbolj zastopana barva, brindel, domino, bela in črna.

Lp

+1
 



Leiah

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 2
Odgovori #145 : 09 December 2007, 17:44:20
Hvala za odgovore, se priporočam še za naprej  ;D
Ja BM gold bi pa bila z Nahidom res lepa paša za oči.
Ma sej sem tudi pri zdajšnjima psoma probala že več vrst šamponov in dokler ne najdeš dlaki primernega imaš lahko res katastrofo doma. S tem ki ga imam sedaj pa se res tako lepo razčese dlaka, v celem njihovem življenju ni bil niti en vozliček na dlaki, tako da bom najprej tudi pri afiju probala s tem šamponom pa bomo videli kako se bo obneslo.
Ja to sem pa tudi sama opazila, da je vedno več brindel barve in pa popolnoma črne. Meni je osebno rjava najboljvšečna (verjetno ker imam tudi zdej doma psa marelične barve  :)), pa tak kot je Nahid.
Ja za snood vem, da je potreben. Sem že doma fanta angažirala, da bo treba kakega naredit ko ga bomo dobili  :P Sej je zelo simpel narejena zadeva - vsaj kolikor sem na slikah videla, no pa tudi na razstavah.
Na hrtih so pa meni osebno poleg postave seveda, nabolj všeč te prelepe široke ovratnice, ker jih naredijo še toliko bolj aristokratske!
No ko bo prišel čas nakupa, se ti javim, da mi svetuješ pri linijah mladičev  :P

Lp, sonja


Ferry

  • Gost
Odgovori #146 : 10 December 2007, 06:50:39
Super Sonja,

najbolj pomembno je, da se ti pri nakupu ne mudi!

Lp



Leiah

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 2
Odgovori #147 : 10 December 2007, 12:00:25
Ha, mudi ali ne mudi to je sedaj relativno. Jaz bi hotela čim prej kupiti  ;D, ker si to pasmo želim že najmanj 10 let, vendar enostavno v sedanji situaciji še ni možno iti v nakup.
Najprej moram sprejeti najtežjo odločitev v življenju (starejšega kužka moram peljati na evtanazijo, ker je bolan... :'(), trenutno pa še s fantom pričakujava naraščaj, tako da bo potrebno nakup za kako leto odložiti, ker dva otroka je težko naekrat vzgajati  :P
Tako, da sedaj (intenzivno že skorj 2 leti  ;)) nabiram čim več informacij, da bo potem nekako odločitev lažja kaj kupiti!
Izkušnje lastnikov so pa vedno dobrodošle, tako da lepo da si se začela oglašati in tudi kaj več povedati o lastnih izkušnjah z afganom!

Lp, sonja


Ferry

  • Gost
Odgovori #148 : 11 December 2007, 07:24:05
Sonja,

vse ob svojem času. Tudi jaz bi imela najbrž ob sebi že cel kup štirinožnikov, če me nebi določene stvari trenutno omejevale (čas, prostor, ...). Všeč mi je, če se človek tudi za nakup kužka odloča odgovorno. Mislim, da si ga vsak želi takoj in nekateri ga potem tudi takoj kupijo in niti ne razmislijo o vseh pomembnih stvareh, zato pa toliko teh ubogih živalic v zavetiščih, zapuščenih, ljudje se z njimi ne ukvarjajo in so jim potem kužki v breme itd..

Mislim tudi, da je zelo dobro, če kužek pride k družini za otrokom, čeprav mislim, da pri afghancu nebo problema. Paziti boš morala tudi, ko boš izbirala mladička, da povprašaš tudi po karakterju mamice in očeta. Npr. naš Nahid je po karakterju čista mamica - nežen, miren, nič agresiven, res pravi srček. Drugče pa ima npr. ta ista vzrediteljica psico, ki tako "seka kot krokodil", da moraš res paziti, da se ne znajdeš v bližini (to opažam tudi na razstavah, da je izredno veliko agresivnih afgancev). Seveda so najbrž ti psi z domačimi bolj prijazni in niso agresivni, samo pri otroku se ne splača tvegati.

Ko boš ugotovila, da je primeren čas za nakup afija, ti bom z veseljem pomagala, da boš imela lažjo izbiro in mi je v veselje, če lahko pomagam. Res me veseli, da se bo populacija afghancev v Sloveniji povečala, potem bomo pa prirejali srečanja, piknike, ...

Lp



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #149 : 11 December 2007, 08:37:25
trenutno pa še s fantom pričakujava naraščaj, tako da bo potrebno nakup za kako leto odložiti, ker dva otroka je težko naekrat vzgajati  :P

moje izkušnje so, da je najbolje imet mladiča v nosečnostiin prvo leto  :) .Takrat si doma, otroka samo oskrbuješ in se nikoli ne pritožuje  ;D.

Najslabše pa med otrokovim 1 in 3 letom. Takrat otrok lazi in hodi naokoli ,pri čemer je nepredvidljiv in ga moraš vsako minuto gledat. Ne moreš ga nekam posadit in pričakovat,da bo tam ostal.
Potem pa spet med 6 in 10 letom.V tem obdobju služiš večinoma kot "butler" in taksist, ki streže njegovemu malemu visočanstvu in ga spremlja z dejavnosti na dejavnost, saj še ne more smostojno  hodit po svetu, kar pa ti vzame ogromno (večino  >:() časa. Da ne bi o tem,da so psi večina povsod , kjer so otroške aktivnosti nezaželjeni  ::). Poleg tega se mularija v tej starosti pričenja  pritoževat nad spremljanjem staršev na njihove aktivnosti (pasji sprehodi in treningi, da o tekmah ne govorimo), sam doma pa še ne more ostajat.

Vsekakor , če si prveč odgovoren in preveč kompliciraš, potem idealnega časa za imet psa sploh ne dočakaš  8) . Ker ga ni.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!