Afganistanski hrt [Afgan Hound]

*nastya_lony* · 159160

deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #60 : 03 December 2007, 14:28:12


Dva primera afganistancev z uničeno dušo brez pasemsko tipičnega "ponosa, vzvišenosti, samostojnosti"  ;)

http://www.youtube.com/watch?v=r0h7oTf6sAc

http://www.youtube.com/watch?v=hdsI76oqF4o&feature=related

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #61 : 03 December 2007, 14:36:16
Tole je zame depresiven afganec.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #62 : 03 December 2007, 14:40:50
oz  v čem je npr duša tega "zadavljenega" puppya
http://www.youtube.com/watch?v=ODSDp8SJLXQ

ali pa teh tipičnih lepotcev bolj svobodna, vzvišena in samostojna ?

http://www.youtube.com/watch?v=uRvSwe8mU-U

kakor od psa,ki teče agility ali dela obedience


ali pa celo  teče svobodno ob konjih npr?  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Ferry

  • Gost
Odgovori #63 : 03 December 2007, 14:52:55
Se strinjam s tabo satin, vendar iz svojih izkušenj vem, da mu šola ni potrebna. On tako hitro ve za kaj se gre, samo povzdignem glas in dobim njegovo, pozornost. Če rečem ne, tega ne bo naredil, če rečem pridi, pride, če rečem počakaj, me počaka in zakaj bi potem hodila z njim v šolo, če me pač uboga sam od sebe. Nimam pa absolutno neke želje, da bi z njim delala izpite iz poslušnosti, tako kot si napisala tudi ti. Vem tudi iz izkušenj, da mu veliko ljudji in psov ne predstavlja nekega veselja in najraje vidi, da če se le da, da ga pustimo na miru in da spi.

No ja, tisto o lepšem ravnanju, nevem, vem samo, da se je v zgodovini afghanca skoraj iztrebilo, ker je po prepričanju tam prisotne vere postal vir zla in so jih na veliko sežigali na garmadah, kot čarovnice. Njegovo življenje v afghanistanu ni bilo tako veličastno in ni bil tako poveličevano bitje, kot je bil npr. saluki. Šele z prenosom te pasme v Evropo je to postal aristokratski pes v taki obliki kot ga poznamo mi. Dejansko ko vidiš stare slike stepskih ali "hribovskih" afghancev, najprej pomisliš na najbolj zanemarjeno ščene iz kakšne revne četrti nekje v indiji, seveda, pa je bil pes takega življenja navajen in mu to ni predstavljalo nekega trpljenja, kako lepo so pa z njim delali pa je ?. Glede na to, da je bila država (in je še) izredno revna, se s psom niso prav dosti ukvarjali.

LP



Ferry

  • Gost
Odgovori #64 : 03 December 2007, 15:04:57
Lej deteljica, afghanec ne bo prostovoljno tekel ob konju in če to ne moreš sprejeti, je to tvoj problem.

Tisti filmčki, so malenkost, proti vsej svinjariji, mučenju, trpinčenju, ki se v pasjem oz. popravljam živalskem svetu dogaja. Če se ti pa že to zdi tako mučenje potem mi pa odgovori na eno izmed zgoraj zastavljenih vprašanj tebi, ki sem ti ga zastavila, pa nisem dobila odgovora.

Pod 3 - na tvojo in mojo žalost se to ne dogaja samo po razstavah, glede na to da imam beagla, vem kaj ljudje z njimi delajo pa so ravno tako veliki sovražniki razstav, ker se tam pse muči. Tisto, kar pa delajo oni je pa OK. Samo na hitro naj omenim (čeprav sem rekla, da to spada k beaglom), da kar nekaj lastnikov beaglov na tem forumu te revčke oblači v smešne obleke, pokrivala, jaknice, plaščke, jim dela posebne milne kopeli, spanje v pojsteli, zadelani s dekicami in obloženi z igračkami, ..., dejansko počlovečjuje - kot, da bi imeli otroke, jih prekomerno vlačijo po veterinarskih ambulatah jih filajo z zdravili, antibiotki za vsak drek, itd. a to ni mučenje???

A zdaj pa ti misliš, če se lastnik čez dan s psom ukvarja, trenira agiliti, obedience, ... , zvečer pa na njega navleče cotice, kapice, skopa kot dojenčka, da spat kot dojenčka, se obnaša do njega kot do dojenčka, pa potem dober lastnik, ki ne muči psa??? Pa to, da ga npr. za učenje izključno hrani samo s klikerjem in to samo briketek po briketek in da nikoli ne dobi konkretnega obroka itd., a to pa ni mučenje ?????

Lp



Ferry

  • Gost
Odgovori #65 : 03 December 2007, 15:16:49
Deteljica,

tisti zgoraj - agiliti, ni veselje afganca, ampak je naučeno obnašanje, tudi moj beagel zna oponašati pijanca in se na moj ukaz valja po tleh, samo mislim, da pri tem ne poka od veselja.

GG, mislim, da je na tisti sliki nekaj opazil in lovi. Njegov način lovljenja je mačji, oz. tako kot levinja, začne se skoraj plaziti, glavo da nižje in dela izredno počasne korake, potem ko pa je blizu pa skoči kot izstrelek, dejansko spominja na leva v lovu.

Aja, pa še nekaj deteljica, če že vztrajaš pri teku ob konju, da bo tekel ob konju boš uspela le tako, kot je zgoraj prikazano na filmčku z mladičkom v ringu - na vrvico in vleči za sabo in potem bo tekel ob konju.

Lp



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #66 : 03 December 2007, 15:30:41
Omejujem se na izjavo, da je hranjenje po briketih mučenje... Ma dobro kaj ste blesavi!? :o ::)

Najbolje, da kar vse spustimo in ne naučimo nič ali kako, ali je bolj humano kako cukanje ali psa fizično postavljat v kak položaj?!

Tu ne mislim na afganistanca, ampak na splošno.

Ali je pa mogoče bolj zdravo, da je enkrat na dan?

V vsem tem pa je ključno vprašanje: KJE JE DOKAZ DA PSU ŠKODI, ČE DOBIVA VEČKRAT PO MALO IN SI SVOJ OBROK ZASLUŽI?

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #67 : 03 December 2007, 15:47:26
Andreja ali je to res
Citiraj
IN SI SVOJ OBROK ZASLUŽI
  meni se zdi da imamo dolžnost psa hraniti...

Spominjam se moje Sudanske izkušnje.. tam je pes ena odvečna "stvar"..ko pride en mimo in je pes v bližini ga samo brcne in ima pravico samo brskati po smeteh... tam sem si vzela za družbo enega mladička..lastniki mame, ki je bila NO so bili arabci in njihov odnos je bil popolnoma drugačen... ko me ni bilo doma so ga sigurno delavci (črnci) brcali...ker jih je sovražil...iz mojega kužka, dala sem mu ime Shibak (ki pomeni dober dan v dinka jaziku) so naredili "belega psa"...  GG


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #68 : 03 December 2007, 15:52:41
Aja, pa še nekaj deteljica, če že vztrajaš pri teku ob konju, da bo tekel ob konju boš uspela le tako, kot je zgoraj prikazano na filmčku z mladičkom v ringu - na vrvico in vleči za sabo in potem bo tekel ob konju.

Lp

hm, spet bom morala telefonirat  ::)
sem namreč povprašala tele iz Komende in ja  :o- njihov afganec jih je občasno spremljal ob konju - brez vrvice vendar nikoli sam ampak  skupaj z ovčarjem . Vendar oni niso kaj dosti jahali po terenu - oz bolj na sprehod in samo občasno, ker so intenzivno trenirali dresuro in preskakovanje ovir.
Torej Golden Girl- kaže da ni povsem brezupno  :o čeprav je to bilo pred 20 leti in so imeli samo tega psa te pasme, kar ni ravno karakteristični profil  ;D
Kako so naučili pa spet nisem vprašala. ::) Ampak kolikor jih poznam , niso nič učili, ampak sta psa pač po lastni izbiri šla zraven ali ostala pri hlevih  ;)

Glede oblačenja, ko me že sprašuješ, se mi ne zdi mučenje ampak v večini primerov nepotrebno. Moram pa preči ,da se mi beagli zdijo dovolj karatkodlaki,da v naših klimatskih razmerah lahko beaglom celo koristi- če npr so dalj časa brez gibanja zunaj ob nizkih temperaturah. Pa tudi kadar psu ni ravno potrebno mu  nič ne škodi in ga tudi ne moti (ob pravilni izbiri materiala in kroja), vsekakor manj ali enako kot šali za ušesa in povojčki za dlako, s to razliko,da noben pes ne nosi oblekic neprestano , zaščite za dlako pa še doma in ponoči ne odstranijo- v kolikor torej zabava lastnika, je zame sprejemljivo.
Tudi se mi ne zdi nepotrebno ali mučenje če afgancu (ali španjelu) zaščitiš ušesa preden je kaj mastnega ali mokrega.
Še manj se mi zdi ,da psu kakorkoli škodi spanje v postelji- če to čemu škodi je to samo souporabniku postelje in morda partnerskim odnosom, če je govora o zakonski postelji.

glede "mučenja" na zgornjih videih-meni se ne zdi mučenje- vprašanje je bilo v čem je razstavljanje bliže "svobodnemu" duhu afganistanca kot kakšen pasji šport, kar je bila tvoja opredelitev in katero se lastnikom in vzrediteljem očitno zdi za pasmo nadvse primerna "zaposlitev".

glede hranjenja "po briketih"
jaz sicer ne hranim po briketih in velikokrat- ker pač nimam časa za te procedure. Pohranim pa kar velik del dnevnega obroka za nagrado- pri psih ,ki so ješči in v fazah učenja.
Za psa je najbolj naravno na svetu,da mora do hrane nekako prit- ne da se mu pojavi v skledi- torej nič nenaravnega, ampak celo spodbudi tek pri psih,ki so sicer manj ješči in jih skoraj brez izjeme izredno zabava.

Bi pa sicer spet kot nepoznavalec pasme upala reči,da hrti niso ravno primerki požeruhov,ki bi se za priboljške na zobe postavljali.
Občasne okusne nagradice v zernih količinah in predvsem izkoriščanje nagona plena pa bi znale dat dobre rezultate- in prav nič v nasprotju z njegovo lovsko naravo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


terry

  • *
    • Prispevkov: 434
    • Točke: 0
Odgovori #69 : 03 December 2007, 15:58:36
Samo na hitro naj omenim (čeprav sem rekla, da to spada k beaglom), da kar nekaj lastnikov beaglov na tem forumu te revčke oblači v smešne obleke, pokrivala, jaknice, plaščke, jim dela posebne milne kopeli, spanje v pojsteli, zadelani s dekicami in obloženi z igračkami, ..., dejansko počlovečjuje - kot, da bi imeli otroke, jih prekomerno vlačijo po veterinarskih ambulatah jih filajo z zdravili, antibiotki za vsak drek, itd. a to ni mučenje???


Spremljam temo afganistancev že kar nekaj časa, zadnje čase je še malo bolj pestro.... :D

Malo me je presenetila zgornji citat, saj ne vem kdo bi od beaglaškov na tem forumu to delal  ::) :-\....ok izvzamem veterinarje, h katerim gremo nekateri po posvet, kadar niso sigurni ali je z njihovim pesjanom vse ok.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #70 : 03 December 2007, 16:02:13
Spremljam temo afganistancev že kar nekaj časa, zadnje čase je še malo bolj pestro.... :D



 ;D ;D ja eni znamo poskrbet za popestritev tem  ;) :P
je zanimivo  iz hiške zbezat poznavalce pasem  :D
Drugače je vse samo oh in ah  in doolgčasss :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


terry

  • *
    • Prispevkov: 434
    • Točke: 0
Odgovori #71 : 03 December 2007, 17:32:01
Sem opazila, da se je vrinilo nekaj tipkarskih škratov   ::) :-[
Res ne vem kaj je problem, da če je folk nesigurn vase oz. ne pozna toliko "medicine", da gre k veterinarju. Sama sicer ne hodim za vsako figo, sem bila do sedaj z mojim le na rednih cepljenih. Samo če pa je kdo bolj panične sorte, pa naj hodi.

Drugače me pa nekaj zanima Ferry, glede na to da vem da ste precej prisotni na razstavni sceni. Kolk je dejansko treba pazit na dlako vašga fanta pred samo razstavo. A se mu pri laufanju naokoli fejst razcefra konica al ni take panike in je to samo neka fama, ki kroži okoli dolgodlakih pasem?

Lp
Eva



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #72 : 03 December 2007, 18:07:53
Vi to iz kakih posebnih izkušenj pri šolanju?  ::) :o

Kar sem jaz do zdaj vidim, čisto vsi psi, ko vidijo, da se gre "delat" za hrano ponorijo od veselja dosti bolj, kot pa, ko vidijo hrano.  ::)

Zdaj pa ne vem ali je to prisila ali želja po tem, da se malo razmišlja. Celo posvojenec, ki je k nam prišel pri njegovih devetih letih, dobesedno ponori in če na sprehodu dobi en bogi briketek, se ga ne rešiš več in hodi poleg zraven, kot da bi ga kdo šolal (pa ga v bistvu nismo) in bolj kot ga podiš stran, bolj je tečen. Očitno nikoli v življenju ni delal za hrano in zdaj je v sedmih nebesih, ker mora (zahteva) bužec garat za vsak grižljajček. ::)

Grozni mi, ki se mu pustimo res.  :D

Moram pa priznat, da smo bolj leni in ne delamo toliko, kot bi si on želel.  :-[
Pa njemu nikoli nismo nič kliknili pa ga moram zapret, preden začnem delat z mojo kak nov trikec, ker drugače začne on ponujat vedenja kar pomeni da se ponavadi dere zraven  ::)

No zdaj sem pa zasmetila temo, ampak me je kar pošteno zmotilo to pisanje na pamet.


http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Ferry

  • Gost
Odgovori #73 : 03 December 2007, 18:23:56
Kakorkoli že deteljica, mislim, da se tukaj vrtimo okoli malenkosti, enemu se zdi neumna jakna, ki jo nosi beagel na sprehodu, enemu pa "snoods", ki jih imajo afghanci ko grejo ven. Če si priznamo je vse eno in isto sranje, samo pasma psa je druga. Torej, diskusija brez pomena. Glede raznih papirčkov, pa sem že prej povedala, da večina lastnikov afghancev te papirčke ne uporablja (pridi na razstavo in se prepričaj).

Kar se tiče spanja v pojstelji - me očitno nisi razumela, ni problem, tudi moji spijo občasno na pojstelji (se pač ponoči pritihotapita gor) in tu ne vidim ničesar napačnega, ampak jaz sem mislila s tistim le obnašanje - počlovečenje psa v otroka, kar se dogaja pri veliko ljudeh, najnovejša moda, ki pa se bo sigurno kmalu pojavila tudi v Sloveniji, če že ni, je prevažanje kužkov v vozičkih, ki so skoraj tako podobni, da večina ljudi misli, da je v takemu vozičku otrok. TO JE TISTO, KAR ME MOTI. In mislim, da tudi psu, tako pretirano obnašanje ni ravno po godu.

No, npr. hranjenje po delih kot nagrada, za katero mora nekaj narediti, pa je vsaj v mojem primeru popolnoma neučinkovit postopek. Kljub temu, da imam tudi beagla, ki naj bi bil ena izmed požrešnejših pasem, pa je v času šolanja popolnoma zavračal kakršno koli hrano. Na koncu sem ugotovila, da gre brez nje veliko boljše in mi tudi ni treba konstantno imeti v žepu priboljške, kot jih ima veliko lastnikov. Afghanistanec je isti, absolutno bo zavrnil kakršnokoli nagrado, ki mu jo podtikaš, da bi ga prepričal, da te uboga.

Npr. od beagla se razlikuje po tem, da tudi če mu ponudiš priboljšek kar tako, bo povečini zavrnil, če pa pride sam do tebe, takrat ti pokaže, da sedaj pa bi nekaj dobrega. Enako je pri božanju, če prideš k njemu, da ga boš pobožal - tega ne mara in se bo odmaknil, ko pa bo sam to želel, bo prišel do tebe in ti dal glavo pod roko in ti s tem pokazal, da si sedaj pa to pač želi.

Terry, mi ga ne spuščamo, da prosto teka okoli, ampak je vedno na vrvici, ker so me že predhodno opozorili, če bo vidi nekaj, kar mu je interesantno bo to lovil in vprašanje kje bo končal. Spustimo ga na velikem ograjenem travniku moje tete in tam se svobodno zdirja in potem gremo vsi zadovoljni domov, ker je travnik (pa ni umetna trava!!) se dlaka ne poškoduje. Najbrž pa če bi ga spuščali v gozd, bi bilo drugače. Najbrž je večji problem pri manjših pasmah z dolgo dlako, kot je naprimer ši-cu, ko dejansko pometa s trebuščkom.

Lp



Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #74 : 03 December 2007, 18:38:20
Zanimivo, vzrediteljica, ki jo poznam je imela NO, kraševce in sedaj pšenične terierje ... in še vedno so njeni psi učeni BREZ kakršnihkoli priboljškov in pridejo do nje zaradi nje same, ne pa zaradi hrane.

Sem to soboto njeno mlado punco (15 mesecev) vabila k sebi z odličnim priboljškom, ona je že sedela pri meni in čakala, ko jo je pa lastnica poklicala k sebi je kot šus stekla do nje.
- mislim, da si tako pozornost in spoštovanje psa vsi želimo.

Spremljam tole dogajanje pri afganistancih in čeprav se nekatera mnenja krešajo, je pravzaprav vse to kar poučno.
Res je, da se da z veliko volje marsikaj naučiti, ni važno za katero se gre, ampak vidim pa, da veliko psov izgublja svoj "nagon". Psi so bili včasih delovni spremljevalci, vsak je imel svoj namen, danes pa so le spremljevalci.
Imam željo videti nekaj pasme na delu; recimo (ni važno katerega) hrta na delu, lov s psi itd. ...
Počlovečujemo včasih vsi, ampak nekateri se še vedno zavedamo, da je pes le pes in nas ne razume.

Osebno se mi zdi, da bi tek ob konju afganistanca prej dolgočasil kot pa zabaval. Ni lepšega, ko vidiš hrta kako se podi po travniku s tisto hitrostjo, ki ti vzame dah. Meni je to kar velik užitek gledati.
Počasno kasiranje ob konju pa ravno ne... GG s tem ne mislim, na tvoje škote, ampak ciljam samo na splošno predstavo s hrtom.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #75 : 03 December 2007, 20:32:58
Glede nege so mi vzreditelji rekli, da je približno 3 ure tedensko...kopnaje, šamponiranje, 2 steklenici balzama in fen...  ;D

Ferry daj gor kakšno sliko od tvojega fanta   ;) GG


terry

  • *
    • Prispevkov: 434
    • Točke: 0
Odgovori #76 : 03 December 2007, 20:40:29
hehe Ferry pol imate še enega izrazitega lovca doma. No ja vsaj nista ljubosumna drug na drugega, v primeru če bi en prosto tekal naokoli  ;)

Sem pa zadnjič slišala, da naj trava tudi ne bi bila ok za dlako, ker naj bi se le-ta navlekla zelene barve. A to drži? Al se jo da normalno potem spucat?



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #77 : 03 December 2007, 20:46:30
Če imaš rjavega ali pa črnega se zelena trava na dlaki ne opazi  ;) Pri blondinkah je problem  :P GG


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #78 : 03 December 2007, 20:49:03
Točno!
SLIKEEE! Da bo tema bolj barvita.  ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Ferry

  • Gost
Odgovori #79 : 04 December 2007, 07:27:24
Na žalost ima bele tačke, ampak zaenkrat še ni bil zelen od trave.

Naš Nahid - star 15 mesecev:



in še najboljša prijatelja skupaj:



Sta nerazdružljiva, zdi se mi, da ko je Ferry dobil svojega štirinožnega prijatelja, da je veliko bolj srečen, saj ima sedaj res prijatelja 24 ur na dan, s katerim se lahko igra.

Lp



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #80 : 04 December 2007, 08:11:10
Lep je Nahid- zakaj ne žalost bele tačke- meni je prav všeč. Bolj kot čisto črn.
Sem pa včeraj popoldne ponovno ugotovila,da jaz nikoli ne bom mogla imet kaj kosmatega- sprehajam se namreč v takem blatu, da o stanju našega vadišča ne govorimo , da sem se včeraj na sprehodu po tej temi ponovno spomnila, zakaj sem tudi pudla izločila iz ožjega izbora, ko sem iskala malega psa.
Žal za moje "ciganske razmere" pridejo v poštev samo kratkodlaki psi oz zelo zmerno odlakani s samočistilno dlako.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Ferry

  • Gost
Odgovori #81 : 04 December 2007, 08:23:34
Na žalost bele, sem mislila v smislu, zaradi umazanije, ne zaradi izgleda.

Ja za take razmere, kot jih imaš ti, je pa naš beagelček bolj primeren, vse pade od njega in ima vedno bele tačke.

Lp



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #82 : 04 December 2007, 08:25:43
Zelo lep. Od kod pa je?

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Ferry

  • Gost
Odgovori #83 : 04 December 2007, 08:45:04
Iz Nemčije, tko kot beagelček, praktično sta sonarodnjaka.

Lp



terry

  • *
    • Prispevkov: 434
    • Točke: 0
Odgovori #84 : 04 December 2007, 08:46:10
Ful sta dobra skupaj.  :o :o



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #85 : 04 December 2007, 09:50:05
Krasen je...kaj pa pomeni njegovo ime  ;D GG


Ferry

  • Gost
Odgovori #86 : 04 December 2007, 10:17:22
Njegovo polno ime je Nahid Shams-an-Nahar. Nahid je arabsko ime in pomeni generosity-radodarnost, shams-an-nahar - pa pomeni jutranja zarja ali nekaj podobnega, mogoče jutranje sonce, sončni vzhod.

Lp



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #87 : 04 December 2007, 10:19:35
ČUDOVITO... ;D In še to. Glede tvojih izkušenj,  ali so francoski ali nemški vzrediteljo boljši ker se tiče afgancev??GG


Ferry

  • Gost
Odgovori #88 : 04 December 2007, 10:57:59
Predvsem za nemce vem, da imajo izredno stroga pravila vzreje, kar mi je všeč in sicer od pregleda krvi (da niso mešančki npr. z salukiji - kar delajo zelo veliko, da izboljšajo njihov tek na coursingih in hitrostnih dirkah in potem pade kvaliteta dlake itd.), tudi pogoji, da si vzreditelj so zelo strogi, baje,da celo pregledujejo, kje boš te kužke imel, koliko prostora itd. Sodelujem tudi na njihovem forumu (forum Afghanen-freunde - prijatelji afghancev) in res se trudijo, da se pso čimbolj kvalitetni in da živijo v čimbolj naravnem okolju in da se jih čim manj muči. Res zagovarjajo čimvečjo svobodo psa in čimbolj naraven razvoj. Seveda vse to dokazujejo s slikami, kako njihovi kužki prosto tekajo po gozdu, plažah, ... (bom probala kakšne dol potegnit).

Npr. zato se ne morem v veliko stvareh strinjati z deteljico (razni tekoči trakovi itd. - seveda so izjeme), ker oni se že razburijo, če na razstavi vidijo psa, ki je postrižen ali pobrit ali pa v papričkih ali kaj podobnega, da pa bi slišali za vzreditelja, ki jih muči po trakovih, bi ga takoj prijavili njihovi vzrejni komisiji, ki bi mu takoj odvzela dovoljenje in prevpovedala nadaljnjo vzrejo.

Tudi v franciji obstaja nekaj dobrih vzrediteljev, ki vzrejajo pse, ki so v ponos pasmi.

Dejansko pa je dejstvo, bolj ko greš na vzhod, bolj se slabša kvaliteta afghancev in odnos vzrediteljev do psa (britje, razna trpinčenja - z vislicami). Npr. kamorkoli gremo na razstavo v tujino na zahod - predvsem Nemčija, Švica, Avstrija - je povsod prepovedano pudranje, sprejanje, striženje in tudi obešanje psa na vislice. No, pri nas sem vislice doživela na tej zadnji razstavi v Sloveniji na CACIB-u v Vrtojbi, ko je hrvaški lastnik afghanca zavezal na te vislice, da ga je lahko potem krtačil. TAKE STVARI SOVRAŽIM TUDI JAZ!!!!

Za nakup afghanca na zahodu pa se nisem odločila le zaradi kvalitete, ampak tudi zaradi kljubovanja vzrediteljem z vzhoda (tukaj notri so tudi Češka, Slovaška, Madžarka, Hrvaška, ...), ki podpirajo mučenje te pasme.

Lp

+1



Leiah

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 2
Odgovori #89 : 04 December 2007, 11:30:38
Pozdravljeni vsi ljubitelji te prečudovite pasme!
Ferry mene pa zanima katere psarne mi priporočaš za nakup afganistanca. Sama sem do sedaj kontaktirala z vzreditelji s hrvaške (celestian), osebno se mi zdijo dokaj vredu vzreditelji, moti me le to, da so skoraj v vsakem leglu isti potomci (če ni samec isti, pa je to mati). In dosti teh psov nato pride v Slo in bi v nadaljne v kolikor bi se odločila tudi za paritev imela kar dosti problemov dobiti samca (v Slo seveda). Pa tudi kolikor sem videla nekaj njihovih mladičev nimajo tiste zaželene rinke na koncu repa in se bojim, da bo vedno več psov netipičnih (tako kot tudi sam/a praviš)!
Drugače pa lahko prilepiš še kako sliko tvojega lepotca v mladih letih, da vidimo tisti prelepi "opičji" obraz  8)

Hvala že v naprej za odgovor!

+1

Lp, sonja