Afganistanski hrt [Afgan Hound]

*nastya_lony* · 159163

*nastya_lony*

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 13
  • uživam pasje življenje...
: 31 Julij 2006, 14:58:21
DOMOVINA: Afganistan

DATUM IZDAJE ORIGINALNEGA STANDARDA: 26.06.1987

KLASIFIKACIJA FCI: Afganistanski hrt spada v 10. FCI skupino-sekcija 1-hrti z resasto in dolgo dlako. Ta pasma je brez delovnega izpita.

UPORABA: Dirkalni pes in pes spremljevalec.

VELIKOST: Psi so veliki med 68 cm in 74 cm. Psice so velike med 63 cm in 69 cm.

BARVA DLAKE: Dovoljene so vse barve.

SPLOŠEN VTIS: Pasma daje vtis moči in dostojanstva. V pasmi se združujeta hitrost in moč. Gibanje pasme je elegantno in ponosno.

GLAVA: LOBANJA je dolga, vendar ne sme biti preozka, z izraženim temenom. SMRČEK je črn, malce svetlejša barva(jetrna barva) je dovoljena svetlim psom.GOBEC je dolg, s čeljusti ki lahko močno zagrabijo. OČI so temne in so trikotne oblike. Tudi zlata barva oči je dovoljena. UHLJI se tesno prilegajo glavi, nastavljeni so nizko in daleč nazaj. VRAT je dolg in močan.

TRUP: HRBET je zmerno dolg in raven. PRSI so globoke, morajo biti pravilno zaobljene rebre. REP je nizko nasajen in na koncu zvit. V gibanju je rep nošen navzgor.

DLAKA: Dlaka pri tej pasmi je dolga in tanka(predvsem na sprednjih in zadnjih okončinah ter na bokih). Dlaka je na glavi od čela nazaj dolga. Na gobcu je dlaka kratka. Noge in uhlji so dobro odlakani.

VIR: http://www.hrti.si/html_si/X-FCI_skupina/Afganistanski%20hrt.htm

+1



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #1 : 31 Julij 2006, 16:23:46
ZNAČAJ: Temperament tipičnega afganistanskega hrta je vzvišen, počaščen, neodvisen, vendar srečen in razigran. Ta pes ima veliko "mačjih" lastnosti in vam ni suženjsko vdan. Lastniki afganistancev ne bi smeli biti presenečeni če njihov pes kakšno povelje tudi presliši. Čeprav so v Evropi in Ameriki malokdaj uporabljeni za lov na živali, so afganistanski hrti pogosti udeleženci v coursing prireditvah, priljubljeni pa so tudi na razstavah.

http://en.wikipedia.org/wiki/Afghan_hound

In še angleško ime: Afghan hound



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #2 : 19 Julij 2007, 17:17:26
Jaz bi pa malo več napisala o zgodovini in nastajanju te prekrasne pasme:

Afganistanski hrt:
Legenda pravi, da je bil prednik Afganistanskega hrta izbran, da se okrca na Noetovo barko kot predstavnik vseh psov.

Lokalno ime afganistanskega hrta je Tazi. Našle so se risbe na stenah neke votline na severu Afganistana na katerih so bili narisani psi zelo podobni današnjem Afgancu. Risbe so stare več kot 4000 let.

Afganistanski hrt naj bi nastal v Afganistanu s križanjem hrtov tipa »saluki« in dolgodlakimi ovčarskimi psi. Od slednjih naj bi podedoval dolgo dlako potrebno za življenje v visokogorju ter pogumen temperament, zaradi katerega so ga lahko  uporabljali tudi za lov na gorsko pumo.

V svoji domovini so bili afganistanski hrti večinoma uporabljeni zaradi njihove lovske spretnosti, ki je vezana zlasti  na njihovo neverjetne hitrosti. Ne glede njegove dolge dlake, lahko afganistanski hrt lovi, pazi in brani čredo. Ne boji se ne volkov, ne gorske pume. Lahko celo lovi v skupini z udomačenimi sokoli.
 
Leta 1809, je bil Mountstuart Elphinstone prvi Anglež, ki je obiskal Peshawar. To je prvič ko je nek Evropejec videl teka neverjetnega psa. Celo stoletje so poskusili uvoziti to pasmo v Anglijo, ampak brez uspeha. Leta 1888 so neki britanski oficirji uspeli nezakoniti pripeljati tega psa čez Afgansko mejo v Indijo.

V Angliji je bil prvič razstavljen leta 1907. V Franciji leta 1930, ko je bil prvič razstavljen je tudi postal zelo popularen, zlasti okoli leta 1950 in to zaradi Pablota Picasso!

Afganistanski hrt, je zelo odporen pes, ki se zelo hitro prilagodi klimatskim spremembam. Afganistanski hrt ima zelo občutljiv in neodvisen karakter.

Splošen vtis: Afganistanski daje občutek moči in dostojanstva, vzdržljivosti in hitrosti hkrati. Glavo vedno nosi z  impresivnim dostojanstvom.

Bistvena značilnost: Karakter/obnašanje:  Orientalski izraz/pogled je značilen za pasmo. Afganistanski hrt vas »prebode« s pogledom. Je zelo dostojanstven in vzvišen in divjo gorečnost. 

Afganistanski hrt v akciji!



+1


missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #3 : 21 Julij 2007, 22:20:20
Slikice iz razstave v Oberwartu:







Lp


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #4 : 23 Julij 2007, 13:20:37
Missy! Super...Ali ima kdo Aganca tukaj na Forumu ??? GG


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5 : 23 Julij 2007, 13:27:36
nočem bit zlobna bolj za šalo -ampak po mojih opažanjih jih radi hendlajo "toplovodarji ".
psi bi bili krasni,če ne bi za pravo "moderno"  formo dlake potrebovali doživljenskega "papričkanja" in šalov  >:(

Psi ,ki jih vodijo na razstavnih pistah imajo z originalom pasme  tolk skupnega kot jaz z Jojo Ferari  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6 : 23 Julij 2007, 13:35:43
Če nisi opazila je veliko handlarjev ne glede pasme bolj usmerjeno v .... ;)

Kar se tiče afganca...sem ga hotela kupiti...in mi je priznana vzrediteljica iz Francije odsvetovala...kopanje in česanje 3 ure na teden... in sprehodi samo na angleški travici..ni za v gozd ali za na travnik... lahko ga pa postrižeš...in je vse ok...ampak ni več "TAPRAV" afganec  ;) GG


missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #7 : 23 Julij 2007, 13:48:06
nočem bit zlobna bolj za šalo -ampak po mojih opažanjih jih radi hendlajo "toplovodarji ".
psi bi bili krasni,če ne bi za pravo "moderno"  formo dlake potrebovali doživljenskega "papričkanja" in šalov  >:(

Psi ,ki jih vodijo na razstavnih pistah imajo z originalom pasme  tolk skupnega kot jaz z Jojo Ferari  ;)

 "ampak po mojih opažanjih jih radi hendlajo "toplovodarji "-  ;D LoL

GoldenGirl- mislim da je kar dobro, da ti je odsvetovala. To je bolj pes za tiste gospode v Veliki Britaniji, čeprav so krani in vse. Ampak tule ne moreš niti na normalen sprehod iti!

Lp


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8 : 23 Julij 2007, 14:07:27
Ja res je...in jaz sem iskala psa, ki bi šel z nami na teren s konji... prvič afganec, je lovec in takoj ko bi slišal divaj...papa...poleg tega se bi dlaka uničila v eni ježi...  ;) GG


missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #9 : 23 Julij 2007, 14:33:34
Huh, ja zato pa prav gotovo ni. Me prav zanima- ko bi ušel- kakšen bi se vrnil nazaj  :D Mislim da bi ga mogli kar obriti.
GoldenGirl- za katero pasmo pa si se potem odločila? Škotskega?

Lp


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #10 : 23 Julij 2007, 14:48:50
Točno... ;D Škota  ;D Podoben videz glave...odlakanost...krasno gibanje...pa super karakter po vrh  ::) GG


missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #11 : 23 Julij 2007, 15:07:28
Pa še na času negovanja si prišparala.  ;D Glava je res podobna, ja.
Lp


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #12 : 23 Julij 2007, 15:30:52
Pri česanju...in pri stroških šampona in balzamov...afganca moraš kopati,"balzamati" da mu raščešeš dlako in fenati 1X tedensko..traja pa približno 3 ure.... ::)

Ja glava je zelo podobna, ker da so "ustvarili" škota so malo vmešali borzoia...to je pa blizu afganca  ;) GG


missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #13 : 28 Avgust 2007, 08:32:42
Še ena slikca iz razstave (Trbovlje):



Lp


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #14 : 04 September 2007, 19:35:57
Ja v Trbovljah jih je bilo kar veliko za slovenske razmere...tudi eden je zmagal se mi zdi v FCI 10...Meni so krasni..gibanje je fenomenalno in ta dlaka... GG


Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #15 : 25 November 2007, 13:29:22
Imam vprašanje; na razstavah videvam čedalje več afganistancev s krajšim striženjem; ni več videti tiste njihove lepe dolge dlake kot včasih. Vse gre bolj na kratko ...
Zakaj to?


Ferry

  • Gost
Odgovori #16 : 26 November 2007, 13:44:42
Sanja, to pa je zato, ker se tudi pri tej psami dogaja, da kvaliteta izredno pada, kar pa se pozna ne samo na raznih napah, kot je npr. raven rep, premalo globok prsni koš, krive noge, slabi koti nog, zelo kratki vratovi, ozke glave in pa seveda izredno slaba dlaka.

In kot vedno bolj opažam tudi na razstavah, da za to psamo obstaja kar nekaj zelo slabih sodnikov, ki na take kvalitete kot so dobra dlaka in pes v standardu, ne dajo nič in potem postajajo afghanistanci championi, ko pa ga vidiš pa se dejnsko zgroziš nad napakami, ki jih ima.

In seveda posledično se potem taka slaba kvaliteta veselo prenaša na naslednike in rezultat je tu, afghanistanci, ki zgledajo že skoraj tako kot slukiji ali šnavcerji.

Lp



Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #17 : 26 November 2007, 23:29:07
Lani na razstavi se spomnim ene lastnice afganistanca, ki se je pogovarjala s svojo kolegico (obe hrvatici) in sta se obe "p!"%ili" čez sodnika, da nima pojma o standardu ... tako, da čisto verjamem...

Kakšna pa mora biti točno dlaka? Sem par bolj bombažnih oz že malo proti volni prečohala, sam ne vem kakšna mora biti točna na otip.

Lp, Sanja

P.S. Imaš mogoče kake slike standardnega in bolj malo standardnega afganistanca, za primerjavo?

Hvala.


Ferry

  • Gost
Odgovori #18 : 27 November 2007, 06:57:44
Sanja, dlaka je različnih tipov, nekateri imajo svileno (ponvadi so to tisti krem), potem pa tako kot si ti rekla, imajo dlako lahko tudi volnato, jaz npr. sem božala afghance, ki imajo tako trdo dlako skoraj kot žimovci.

Načeloma mora biti dlaga mehka, dolga, negovana, željeno je seveda, da je te dlake veliko (seveda spet ne preveč, ker potem zgleda kot bobtail), vendar je takega res že težko najti.

Ta vikend je bilo na CACIB-u v Zagrebu prijavljenih  15 afghancev in vsi so bili ena srednja žalost.

Bom poiskala slikice in boš videla razliko.

Lp



Ferry

  • Gost
Odgovori #19 : 27 November 2007, 07:31:47
Sanja, najprej slike kvazi afghanca - nisem izbrala najslabših, ampak tudi take že srečaš na razstavah, problem je ker potem s takimi spački parijo naprej, GROZA!!!


Potem pa še sliki afghanca, ki res predstavljata svojo raso, tako kot je treba!

Razlika je več kot očitna.

In zaradi takih spačkov, se kvaliteta te pasme izredno hitro slabša, seveda pa se na razstavah vidijo lepše verzije spačkov, vedar pa se v ozadju pari še z večjimi spački.

LP



Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #20 : 27 November 2007, 13:10:27
No recimo zadnja dva se meni zdita lepa predstavnika, prva dva pa sta tista tipa, o čemer sem prej govorila - in se mi ne dopadeta prav nič.

Afganistanec je meni vedno predstavljal psa, ki izgleda elegantno, z dolgo mehko dlako - da ti zastane dih.
Lani v Mariboru je bil en krem afganistanec, vodila ga je ena punca; mislim, da se je tudi uvrstil na višje stopničke - bil je prečudovit.

Dlako se, kot sem nekje pobrala, da uničiti tudi že z nepravilno nego; v mestu vem, da je en afganistanec, ki je pa bolj žalosten primerek; na kratko ostrižen, pa dlaka bolj volnena deluje.

V kakšnih barvah pa vse pridejo? Ta v mestu je namreč bolj brindle ...


Ferry

  • Gost
Odgovori #21 : 27 November 2007, 13:45:26
Prav imaš, dlaka zahteva veliko nege in če tega ni, potem izgleda vse skupaj bolj žalostno, kljub temu da ima dobre gene.

Mogoče je bil tisti afghanec, ki si ga videla od hrvatice, velik, krem, negovan, če je bil ta pes, ta je res lep.

Afghanistanci so v veliko različnih barvah, kot so rdeči (bolj temno krem) z masko (temejše rjav gobček) in brez maske (gobček enake barve kot celo telo), rdeči-brindle, potem so krem (svetlejši krem) z masko ali brez maske, kremno-beli in beli, plavi in srebrno-plavi (sivi) in plavi brindle, black & tan (v 2h variantah - črno-beli ali črno-krem), domino v več variantah (plavi domino, svetloplavi domino, krem-domino, srebrni-domino, črn (črn, črnoplav, črnosiv, črnosrebrn, črno-brindel.

V glavnem barv je izredno veliko.

Ravnotako se ne strinjam s striženjem dlake tem psom, saj se struktura dlake s striženjem začne spreminjati, sploh pa ne vem zakaj se ljudje odločajo za to pasmo, saj morajo vedeti, da dlaka zahteva nego in vse ostalo. In ko vidijo, da je to preveč za njih, ga postrižejo, kar pa se meni ne zdi prav, s tem spreminjajo njegov izgled in na koncu od elegantnega psa ostane samo še skrpucalo. Drugače je z afghanistanci, ki so že starejši in nebi zdržali toliko ur zahtevne nege, takrat zaradi zdravja odobravam nekoliko krajše pristriženo dlako.

Lp



Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #22 : 28 November 2007, 23:35:56
Še eno dlakasto vprašanje; nič ne piše ali mora biti dlaka popolnoma ravna ali rahlo valovita?

Drugače pa Ferry hvala, ti podatki mi prav pridejo  :)


Ferry

  • Gost
Odgovori #23 : 29 November 2007, 07:01:16
Kar se tiče tega, pa je spet odvisno od genetike, željeno je, da je dlaka čimbolj ravna, čeprav je tudi to danes na razstavah že redkost.

Seveda se da valovito dlako lepo zgladiti, če se kuža po pranju suši s fenom in krtačo.

Lp



Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #24 : 29 November 2007, 12:33:14
Spet vprašanje (res sem firbčna oseba  ::) ) ;
Kako je pa z repom? Zadnja dva imata lepo zavitega na koncu - prva dva pa niti ne. Ali je nepravilen rep velika napaka?


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #25 : 29 November 2007, 13:04:49
Sanja, za vse pasmi, ki so priznane s strani FCI imaš na njihovi domači strani standarde.  ;) 

Link: http://www.fci.be/nomenclatures.asp?lang=en&sel=0

Kristinca & Florinca


Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #26 : 29 November 2007, 13:10:40
Florinca vem, sam sem želela bolj slovensko obrazložitev ...  :)


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #27 : 29 November 2007, 13:41:37
Dlaka.... dolga, svilnata

COAT - HAIR : Long and very fine texture on ribs, fore and hindquarters and flanks. In mature dogs from shoulder backwards and along the saddle, hair short and close.  Hair long from forehead backwards, with a distinct silky « top-knot ».  On foreface hair short.  Ears and legs well coated.  Pasterns can be bare.  Coat must develop naturally.


TAIL : Not too short.  Set on low with ring at end.  Raised when in action.  Sparsely feathered.

Tole piše glede repa...

REP Ne sme biti prekratek, je nizko nasajen in na koncu zvit. V gibanju je rep nošen navzgor.


Ferry

  • Gost
Odgovori #28 : 29 November 2007, 16:21:34
Sanja,

jaz npr. najprej pogledam rep. Po standardu mora imeti rep na koncu rinko - to je značilnost afghanca, vendar kot si najbrž že sama spoznala je tudi to redkost.

Drugače pa je tako, kot je napisala GoldenGirl

Lp



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #29 : 30 November 2007, 12:24:42
Tale mi je krasen
SBIS Int Fin S N Dk Est Lv Ch EXXOS CRUSADER



pa tale Multi CH WIND AGAINST DREAMS COME TRUE



in še tale punca Int. Dk. Ch. Dur-I-Durrans Masquerade x Dk. Ch. KBHV'94 Sheer Khan's Moonshine)



 ;D GG