Nizozemski schapendoes [Schapendoes]

Nika · 743200


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #61 : 24 Julij 2007, 21:55:27
jojjj res luškan filmček   ;D tamala ej ress takkkk cukr  :-* :-* Se pa parav grozno počutim, ker je Šušu tako dolgko brez svojega krokodolčka  :'( Mi bomo od ponedeljka naprej, noraml doma, ker ammi nima več dopust, do takrat pa sem doma samo še jutri in v četrtek dopopoldne (dans samo pa prišli)...tako da se bomo potem zmenili, da šušu-jki vrenemo krokodilčka

LP



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #63 : 27 Julij 2007, 13:10:43
Upam, da Šušu ni podedovala očetove odlakanosti :-\ :-\ :'( :-\ :-\

Men se zdi, da je bolj odlakana od bratca.
Se boste šli pa frizerja in jo mal strigl  :o :D :P


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #64 : 27 Julij 2007, 16:21:15
Men se zdi, da je bolj odlakana od bratca.  :o :D :P

To se meni tudi zdi :(, ampak ves čas upam :), da  narobe vidim oz. se tamalega ne vidi dobro.
Sky ko je bila mladič, je bila najbolj kosmata, sedaj pa ni; mogoče bomo imeli to srečo tudi pri Šušu :) :).



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #66 : 10 Avgust 2007, 16:16:08
Uhhh super slikce ;D
Šušu je pa res faca :-*




kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #68 : 11 Avgust 2007, 18:45:16
jaa Šu pridno raste!  :o Je že prava mala damica  :-*



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #70 : 30 Avgust 2007, 10:16:43
Mene pa zanima kako pogosti so v leglu rjavi shapiji? Se je treba kar namatrat, da prideš do legla z rjavimi? Sem ze kontaktirala eno vzrediteljico, ki pa je rekla, da ima izkljucno sivo crne pse......sem namrec cisto obsedena z rjavo barvo in ko vidim rjavega predstavnika zeljene pasme, se mi cist utrga.

Tale Šu pa je neverjetna lepotička.

aja, pa kaj je zaj s tem...nemški in nizozemski shapiji? V čem je sploh bistvena razlika, da se tako vsak na svoji strani trudi poudarjat iz katere države izvirajo linije? Je razlika samo v velikosti ali tudi v karakterju?

Lp, tina


Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #71 : 30 Avgust 2007, 16:51:18
Rjavi so zelo redki(trenutno so ga imeli v psarni: http://www.unser-schapendoes.de/) , nikoli jih ne morejo najavit oz. nisem zasledila, da bi jo.Najbolj zaželjeni so črno-sivi.

 Imam nemško knjigo o Schapendoes-ih :o :o :o(dobila tri dni nazaj, v angleščini ne obstaja nobena) vendar še nisem prišla do genetike, ti še ne morem povedat.

Tako ali tako izhajajo vsi iz Nizozemske, dolgo jih niso prodajali v tujino.Večina Nemcev( te, ki imajo psarne) pari z nizozemskimi samci. Stvar pa je tudi v temu, da moraš imeti veze, da  ti dovolijo samca za paritev(lastnik samca, Nemci in Nizozemci imajo stare zamere).

 Pozorna moraš biti, ker v Nemčiji obstajata dva kluba za Schapendoese, ne vem pa točno, če sta oba registrirana pri FCI. Strožje pogoje vzreje , registriran pri FCI, registriran in sodeluje z matičnim klubom v NL( http://www.schapendoes.nl/ ), za izbiro samcev potrebna potrditev obeh klubov ( NL in nemškega), strožji pogoji v kupoprodajni pogodbi,...:  http://www.schapendoes.com/index.html

Kar se tiče velikosti , imaš povsod vse. Pač na NL je več psaren in s tem večja izbira. Tudi na NL imaš večje in male, v Nemčiji je pa več večjih. Razlike ni ne v velikosti ne v karakterju,  sem se pogovarjala z Nizozemci in mi lahko verjameš.
Pač Nemci parijo z NL samci in pazijo, da dobro mešajo pasmo in s tem "prinesejo svežo kri".
Malo pa  se tudi kao bolje sliši, da imaš  nizozemskega shapija. Vendar še vseeno je lani na klubski razstavi(NL) med prvakinjami zmagala nemška psička.
Okviren karakter je za vse enak, potem pa je vsak pes zase. Pravijo, da si dva nista podobna, veliko pa je odvisno od vzgoje.Tudi če pomislim na tri psice Šušujinega vzreditelja(mama in dve hčeri), so si bile kar različne po karakterju. Okviren karakter pa enak.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #72 : 30 Avgust 2007, 17:43:42
Felina,

 psarna, kjer so že imeli rjavčke: http://www.schapendoes-rossmann.wsbk.de/

in rjavček Bacio iz njihove vzreje: http://www.bruno-bacio.de/

Če pogledaš njegove mladiče, vidiš, da se da napovedat možnost rjavih.Če pa pariš dva rjava, so pa sami rjavčki.
Bacio in Gizzy( psička, ki je imela sedaj rjavčka, njihov link sem ti napisala) sta brat in sestra.



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #74 : 31 Avgust 2007, 10:03:18
minči, hvala za vse te linke in razjasnitev pojmov.......malo me daje, ker večina linkov o shapijih je ali v nemškem, francoskem ali pa nizozemskem jeziku...morem zaj fanta aktivirat, da bo malo prevajal, ker sem totalni pek za jezike.

So se mi pa sline cedile v slapovih ob vseh teh rjavonosih rjavčkih...ubijajo me! ja, očitno se bo treba za rjavčke kar fajn potrudit...sicer pa imam še dovolj časa in upam, da mi bo dano (življenje se vedno zna obrnit drugače kot je zaželjeno), da bo čez leto ali pa leto in pol do dve leti prišel shapi.

Heheheheh...ne morem verjet, da se te zamere poznajo še pri psih...hihihihih...prav zabavno...dobro, da jih do Slovencev nimajo. ;)

Kje pa si naročila knjigo? ker sem iskala malo preko amazona, pa nisem nič izbrskala...je pa to bilo kar daleč nazaj, mogoče še ni obstajala, al ap sem sama spet kaj zamutila :-[......bi jo fantu dala v branje, itak se mu že meša od dejstva, da ga imava namen nabavit. :o

Kaj s tamalo imaš namene na kakšno razstavo prit ali bo striktno agilitašica...bi jo rada videla v živo, to kepico  :)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #75 : 31 Avgust 2007, 13:19:21
Nekaj linkov v angleščini: http://www.desunsetdesautres.com/
                                  http://www.engl.schapendoes.at/
                                  http://perso.orange.fr/deuxchasse/schapendoes/
                                  http://www.schapendoes.net/
                             
Knjigo sem naročila preko nemškega kluba, link: http://www.schapendoes.com/html/literatur.html , prva knjiga, klikneš "hier bestellen".

Šušu je pri nas prvo družinski pes in agility bo v drugem planu. Ne bomo pretiravali, bo to bolj zabava za njo in zame. To je bil tudi eden od pogojev vzreditelja in da ne sme biti v pesjaku( pogoj kluba).

Drugi pogoj je bil , da se udeležimo nekaj razstav(iz pogodbe nam je črtal pri njih obvezna: pregled legla in  ocena psa pri njihovem klubu- razdalja prevelika- 900 km).Tako, da imamo v planu tudi razstave, prvo načrtujemo v razredu mladih- to pomeni, po devetem mesecu starosti- to bo Ljubljana.

Lahko pa jo vidiš na agility tekmah, kjer hčera tekmuje s Sky.Če pa je želja velika, pa se lahko oglasiš tudi pri nas.

Eden od  pogojev, da smo dobili prav Šušu je bil, da bo imela leglo. Tako, da bodo pri nas mladički.
Sterilizacija ali kastracija je pri njih( klub)  dovoljena samo zaradi zdravstvenih razlogov, s privolitvijo vzreditelja. To opravičujejo z naravnim razvojem psa.

Poleg tega pa je bil tudi pogoj, da jo bodo hodili obiskovat vsako leto, ko bodo šli na morje na Hrvaško in obvezno javljanje in poročanje o njej.Če pa je ne bi hoteli  več imet, pa  jo moramo obvezno  samo njim prodat in nobenemu drugemu. Tudi redno nas kličejo po telefonu.


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #76 : 31 Avgust 2007, 13:42:29
Eden od  pogojev, da smo dobili prav Šušu je bil, da bo imela leglo. Tako, da bodo pri nas mladički.

 :o :o Takrat me boste mogli pa kar stran držat, da vam kakšnega ne ukradem!  :D  :-[

Ko sme prebrala tele pogoje...samo jih je kar veliko, za kastracijo/sterilizacijo, leglo, razstave....Klub si res veliko prizadeva ta pasmo  ::)


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #77 : 31 Avgust 2007, 14:08:15
Nisem še vseh naštela :P, jih je še kar nekaj,...

 Eden od teh je tudi bil, da smo morali že prej k njim pridet :o(vsaj enkrat preden prideš po psa) in pa da je vzreditelj videl in spoznal Sky- in s tem nam dal na izbiro tri  primerne psice od osmih( in upošteval še, da bo še malo za agility, razstave in razplod). So mu vsi ( klub) odsvetovali >:(, da proda mladiča k "odrasli" borderki, pa je to naredil na svojo odgovornost :o :o- in pravi, da mu ni žal :o, ker se s Sky odlično razumeta :o :o.



icey

  • *
    • Prispevkov: 253
    • Točke: 0
Odgovori #78 : 31 Avgust 2007, 14:22:48
Živjo!

Berem tole temo čisto po nesreči...zanimivi so tile nizozemčki - kako je z nego dlake pri odraslem psu? Se feclja???
Mi je pa izredno zanimivo brati o vseh pogojih pri prodaji Šušu - pri nas se bomo v tej smeri začeli pogovarjati leta 2000-nikoli... Žal, ampak vse te omejitve so koristne za pasmo, bodočemu lasniku pa tudi naprtijo neko mero odgovornosti - super!

Uživajte z malo sivko!
LP



Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #79 : 31 Avgust 2007, 14:35:31
Sterilizacija ali kastracija je pri njih ( klub) dovoljena samo zaradi zdravstvenih razlogov, s privolitvijo vzreditelja. To opravičujejo z naravnim razvojem psa.

Poleg tega pa je bil tudi pogoj, da jo bodo hodili obiskovat vsako leto, ko bodo šli na morje na Hrvaško in obvezno javljanje in poročanje o njej.Če pa je ne bi hoteli  več imet, pa  jo moramo obvezno  samo njim prodat in nobenemu drugemu.
Jaz imam pri Wi tudi tole v pogodbi (pa še cel kup drugih stvari).

Včeraj sem v nemški reviji Hunde prebrala v oglasih, da ima nekdo leglo samo rjavih schapendoesov. Samo sem pozabila prepisat naslov spletne strani. :-\

Pride Šušu jutri na tekmo? :)

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #80 : 31 Avgust 2007, 15:00:05
Eden od teh je tudi bil, da smo morali že prej k njim pridet :o(vsaj enkrat preden prideš po psa) in pa da je vzreditelj videl in spoznal Sky- in s tem nam dal na izbiro tri  primerne psice od osmih( in upošteval še, da bo še malo za agility, razstave in razplod). So mu vsi ( klub) odsvetovali >:(, da proda mladiča k "odrasli" borderki, pa je to naredil na svojo odgovornost :o :o- in pravi, da mu ni žal :o, ker se s Sky odlično razumeta :o :o.


Ja kok jih jer bilo pa v leglu??  :o


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #81 : 31 Avgust 2007, 15:07:14
icey, hvala za lepe želje.

Dlaka se feclja, če je ne češeš, s tem, da jih ne smeš prepogosto česati, ker potem ni skravžljana. Največ 1x na teden oz. čim manj.Naš vzreditelj to naredi 1x mesečno ampak so potem cofi.

Ja, jutri smo na tekmi :o.

Šušu-jina mama je zeeeelo plodna(in tudi babica, pa teta) :o jih je bilo 12 :o :o, povprečje nekje 5-6.


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #82 : 01 September 2007, 13:14:21
Jooooooooj koliko pogojev...to mi je všeč......no, glede na to, da tega čupavca želimo nabaviti čez cca 2 leti (če se bo vse razvijalo kot se do sedaj) je najboljše, da že zdaj kontaktiramo vzreditelje....ker se moremo fejst štulit, da smo res primerni...... ;)

Malo me skrbijo tile pogoji s kastracijo  in sterilizacijo....ker imamo doma že dva samca (en kastriran, drugi ne, in nekastriran je tudi absolutni šef), kako bi se vse to skupaj poglihalo..ker o samici ne razmišljam (ravno zaradi posedovanja samcev in tudi zaradi karakterja...mi samčkasti karakter bolj ustreza), mali ki pa je sedaj šef, pa ne vem kako bi preživel, da mu nek prišlek ukrade pozicijo...glede na to, da bi bil shapi 3x večji od njega, bi znala to biti kar velika psihična borba, pa upam da do fizicnih ne bi prišlo, ker bi mali podlegel (mislim, da se mali ne zaveda svoje velikosti...zadnjič je prišel na obisk tibetanski mastif in si je hotel sposodit kost od malega in mali se je zakadil vanj in bil totalno pripravljen na pretep...sem ga komaj nazaj potegnila).

To glede dlake je tudi meni ena vzrediteljica povedala, da jih počeše 1x na 14 dni in da sploh ni problema...za 4 pse porabi uro in pol...toliko jaz porabim za enega psa, ko ima tako komlicirano dlako (no sedaj ne več, je postrižen :P)

Azu.......si naročena na to revijo ali pa je kje na internetu?

minči, hvala za vse informacije...se še priporočam.... ;D...čimveč tem boljše.


Torej se bomo, upam da videli kje na kakšni agility tekmi ali pa razstavi, če pa mi ne bo uspelo nikamor prit, se bi pa zelo radi povabli na obisk :-[...ker ta pasma naju je s fantom uročila, prvo iz slikic in opisa psov, potem pa še v živo na eni razstavi, jih je ena gospa imela štiri....blagor za najudva, sva sedela med njimi in jih čohala celo večnost.

Je v pogodbi mogoče tudi kakšen pogoj glede na prostor bivanja psa...ker midva sicer živiva v hiši (psa živita tudi z nama v hiši...pesjak pri nas ne pride v poštev ali pa izključno bivanje zunaj tudi ne), vendar dokaj v mestu in do preselitve izven mesta bo še lep čas potekel, je pa v planu.

bom mogla zaj še malo te linke poštudirat, pa kakšne pasemske klube kontaktirat, da pridemo do vzrediteljev in tudi kontaktirat direktno vzreditelje za kaj več informacij...



Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #83 : 03 September 2007, 10:36:14
Kar se tiče pogojev glede kastracije, mislijo kar resno. Glede na to, da ima tudi Azu isto v pogodbi, mislim, da bo tega vedno več.

Ni problem, če se ne bomo videli na tekmi ali razstavi, se bomo pa dogovorili za obisk. :)

Prostor bivanja- striktno ne sme biti pesjak, tudi če je to samo nekaj ur.

Zelo pa opozarjajo, da rabi ta pasma daljše sprehode. Našega vzreditelja je zanimalo, če smo v centru Ljubljane; ko je videl, da smo ob travnikih in gozdu, se je šele pomiril( je hotel že pri rezervaciji točen naslov, da si je ogledal).

Še ena nemška psarna, kjer sta bila rjavčka :o: http://www.kautzenfleck.de/


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #84 : 03 September 2007, 11:18:42
jooooooooojjjjjjjjjjj...rjavč ki me uničujejo..... :-[

Ne, saj pesjak ni opcija,niti pod razno.....živimo pa v Mariboru in je
pohorje 15 minut peš od nas, tako da narava je zelo blizu in glede na to, da imam že sedaj psa navajene na vsaj eno uro sprehoda dnevno plus še dnevni dodatki...ker kaka se samo izven vrta, doma bog ne daj  :), tako da dnevno nanese sigurno 2 uri...potem čez vikende pa po več ur na pohodih po Pohorju. Ker oba sta takšna hiperaktivca, da če ju ne bi zlaufala, bi mi demolirala stanovanja (preverjeno, ko sem se enkrat malo preveč učila). Plus tega s škotom hodiva tako za zabavo na agility, da malo možgančki delajo, shih-tzu je samo lep in smatra, da je to dovolj, on noče delat v travi nič...ga po trebuščku zgečka ::)...

Pa še v prihodnosti se imava s fantom namen preselit izven mesta, da bo narave preko dovolj...saj pravim, če pogoji ne bodo idealni, tega psa tudi ne bova kupila, če pa bo čez 2 leti vse tako potekalo kot je sedaj usmerjeno, pa mislim, da smo več kot ok kandidati.

joooooj, za kak obisk se pa takoj priporočava....da se nama še dodatno zmeša...to sploh ne vem, če je preveč pametno.... ;)

Bom sedaj fanta malo v akcijo poslala, ker obvlada nemščino, da malo potipa pri vzrediteljih in pasemskih klubih za rjavčki, kako so sploh pogosta legla, kako so rjavčki pogosti in tako naprej.....sedaj se je vrnil iz pohoda, tako da ga lahko vprežem.  :D

Lp

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #85 : 11 September 2007, 10:55:17
Živjo!

Berem tole temo čisto po nesreči...zanimivi so tile nizozemčki - kako je z nego dlake pri odraslem psu? Se feclja???
Mi je pa izredno zanimivo brati o vseh pogojih pri prodaji Šušu - pri nas se bomo v tej smeri začeli pogovarjati leta 2000-nikoli... Žal, ampak vse te omejitve so koristne za pasmo, bodočemu lasniku pa tudi naprtijo neko mero odgovornosti - super!

Uživajte z malo sivko!
LP



Saj ravtno v tem je poanta-najti resne in odgovorne lastnike-tudi ti lahko daš pri katerikoli pasmi pi nas te pogoje, pač zapišeš v pogodbo overiš...Jaz se zelo strinjam  strogimi načeli vzreje psov.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #86 : 11 September 2007, 11:01:56
tudi, če imaš pogodbo z novimi lastniki psov, še ne pomeni, da se le-te držijo. Posebno, če prodaš psa v tujino, ne moreš prav dosti preverjati razvoj psa.  :-\


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #87 : 11 September 2007, 11:33:09
Lahko preverjaš, če hočeš ali pa že prej izbereš odgovornega bodočega lastnika.

 Mi smo morali( njihov predlog oz. pogoj, da nas bolje spoznajo) v Nemčiji obakrat prespat in biti dva dneva z njimi (tudi na večerji). Mislim, pa da v štirih dnevih že lahko dobiš oceno o ljudeh in njihovem odnosu do psa.

 Poleg tega sem že omenila, da je bila Sky na testiranju na sprehodu z njihovimi psicami (na prvem obisku), zadnji dan  pred odhodom (zadnji obisk) pa še zadnji test- Sky in Šušu skupaj na sprehodu(brez njihovih psov). Na našo srečo se je Sky lepo obnašala in jo ignorirala. Lahko bi se zgodilo, da bi odšli domov brez Šušu.



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #88 : 11 September 2007, 11:37:19
Lahko preverjaš, če hočeš ali pa že prej izbereš odgovornega bodočega lastnika.

LAhko preverjaš, ni pa to tako preprosto, kot se sliši. Pa poceni tudi ne (če imaš psa na drugi strani Evrope recimo).


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #89 : 11 September 2007, 12:25:48
Zato jih pa nekateri ne prodajajo v tujino.

Nekaterim je glavno samo da prodajo mladiče, tudi potem ne bodo previrjali.

Ostali se pa že prej prepričajo v kakšne roke bodo šli mladiči. Kdor piše pogodbe mu ni vseeno, se že prej potrudi za bodoče odgovorne lastnike.

Če je druga stran Evrope - Moraš pa filmčke pošiljat, iz katerih pa se da tudi marsikaj razbrati.