Terierji za lov

Janusa · 2440

Janusa

  • *
    • Prispevkov: 142
    • Točke: 0
: 18 Marec 2011, 10:01:39
Sem prebrala, da t.i. terierji za lov potrebujejo delovni izpit za dosego mednarodnega šampionata. Bi se dalo komu napisat, za katere pasme terierjev gre, pa zakaj ravno te pasme, ostale pa ne. Potem me zanima še, koliko lovci v praksi uporabljajo terierje, za kakšne naloge točno in katere pasme so to. Pa kako izgleda šolanje in delovni izpit. Se ga lahko udeležijo tudi tisti terierji, ki uradno ne spadajo med terierje za lov?
Sem radovedna, pa o terierjih se mi zdi, da se ful malo piše. Upam, da se bo kdo javil.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #1 : 18 Marec 2011, 14:04:05
kateri so to piše v opisu uradnih standardov. Jaz imam NLT in spadajo not. Po novem so menda tud parsoni ? Preveri za svojo pasmo oz te, ki te zanimajo. PNZ je za vse jamarje podoben delovne preiskušnje pa ne.
Jaz lahko povem kakšen je za nemške lovske terierje. Za delovni izpit se šteje VUP (vsestranska uporabnostna preiskušnja).
K VUP lahko pristopiš, ko imaš PNZ narejen ( PNZ = preiskus naravnih zasnov, obsega preiskus vodoljubnost, glasno gonjo zajca, strelomirnost in preiskus dela n alisico v rovu - umeten, na rešetko ali naravni).
VUP pa obsega vse kar ima PNZ ( včasih se kakšna disciplina prepiše, navečkrat je to gonja  , ni pa nujno) +: krvna sled, vlečka zajca , vlečka prejadi, prosto iskanje s prinašanjem, izvlačenje lisice iz rova, vodno  delo , šarenje prazno in za raco , prinašanje iz vode, vodljivost in odlaganje v lovišču s strelomirnostjo.
Točen pravilnik si lahko ogledaš na spletni strani društva ljubiteljev jamarjev.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #2 : 18 Marec 2011, 14:11:09
Kaj lovci uporabljajo: večinoma uporabljajo nemške terierje za vse, ker so po specifiki dela vsestranski se pravi za delo pod in nad zemljo, pred in po strelu.
Nekaj uporabljajo pri na tudi fokse, zelo malo parsone. Vem samo za enega srba, ki uporablja border terierja. Te pasme večinoma uporabljajo samo za jamarjenje.  Da bi kdo pri nas uporabljal kakšno drugo pasmo terierja za lov meni ni znano.
So pa bile neke govorice, da se da airedale uporabljati za lov na prašiče, iz česar sklepam da je kje kdo ,ki ga uporablja v ta namen.
Šolanje ni organizirano (izjema občasno priprave na PNZ za rov). Jaz se za delo po strelu priključujem ptičarjem in prinašalcem za treninge. letos pa sta razpisana dva kao treninga- preiskušnji za prinašanje v okviru KLPJ. Ampak to bodo enodnevne prireditve, kjer lahko dejansko sprobaš kar si že izšolal, ne pa neko izobraževanje.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Janusa

  • *
    • Prispevkov: 142
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 24 Marec 2011, 14:34:47
Hvala za odgovor, zdaj mi je malo bolj jasno. Sem vprašala zgolj iz firbca, ker se mi je zdelo zanimivo, zakaj nekateri terierji sodijo v skupino za lov, drugi pa ne, čeprav imajo najbrž kar vsi dobre predispozicije (nagone) za tako delo. Za svojo pasmo (airedale) vem, da ne sodi v to skupino. Sem pa tudi jaz slišala, da jih nekateri uporabljajo za lov na divje prašiče.
Pa tudi zato sem spraševala, ker sem dobila (dez?)informacijo, da so jamarjenje pri nas prepovedali, pa me je zanimalo, kaj vse terierji lahko počnejo.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #4 : 24 Marec 2011, 14:46:25
Ne, jamarjenje ni bilo nikoli preovedano. Prepovedanio je samo trenirat ali preiskušat naravne zasnove v umetnem rovu s kontaktom.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!