Surova hrana

irenchy · 1184750

inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #120 : 28 Avgust 2009, 11:08:36
Meni so pa zanimivi rezultati ankete. Namreč, vidim, da nekateri psi le niso navdušeni nad surovim mesom.
Moj recimo, je bil baje navajen s strani vzrediteljice tudi na surovo meso (ne pa izključno), ker so mladički dobili surove zrezke kot priboljšek. Kasneje sem mu večkrat dala kak majhen košček, ko sem meso rezala, pa se nikoli niti dotaknil ni, ne glede na to, katere vrste meso je bilo. Enako je s kostmi - gloda smo kuhane, surovih sploh ne povoha - samo na daleč. Po svoje me to jezi, ker sem prebrala, da psi surove kosti lažje drobijo in se bolje prebavljajo (upam, da je to res). Pa tudi zato, ker ima moj pes problem z oblogami na zobeh, pri katerih nič ne pomaga, razen čiščenja in poštene kosti.
Druga pesem pa je zelenjava - surovo naribano korneje redno dobiva, ker pač celega ne bi pojedel. Tudi druge zelenjave dobi nekaj, a precej manj. Sadja pa sploh ne mara nobenega, odkar je bil star 6 mesecev, razen če je pečen v kolaču, seveda :D. Zanimivo mi je pa, da rad poje kak surov mandelj.
Tako da je pri nas hrana rutinska: ne preveč kuhano meso (0,5 kg kos kuham največ 20 minut), makaroni in naribano korenje. K mesu dodam obvezno strok ali dva česna, petršilja in rožmarina (malo pred koncem kuhanja), solim le za noževo konico. To poje z največjim veseljem, brikete pa imamo kot suho hrano, kadar kuhane ni, to pa je največ do tri dni na teden. Jetrca in srčke pa predvsem puranje in ne prepogosto.
Kar se tiče drobovine, je treba vedet, da se v vseh teh organih kopičijo številni strupi (kovine, hormoni, antibiotiki in druga onesnaževala iz krme in okolja živali), zato s tem ni dobro pretiravat. Včasih to ni bil tak problem, kot je danes :(



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #121 : 28 Avgust 2009, 14:41:21
inka, če poje madelje bo tudi orehe, laneno seme, mleta sončična semena, česen, por, bučke, zelje (navadno, rdeče ali kitajsko), jogurt, nekja žlic paradižnikove mezge, sardele, tuna, celo ribo, olivno olje, laneno olje, ...probaj še to...




Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #122 : 28 Avgust 2009, 14:54:44
Moj avstralec zadnje case je cisto vse... sicer so primarna hrana briketi, ampak me preseneca, da poje tudi vsakrsno surovo zelenjavo ali sadje, meso itak (surovo ali kuhano), skratka karkoli mu dam.
Vcasih je bil bolj izbircen.

inka za cistit zobe so dobre tudi kuhane kosti, posebej tiste votle goveje iz juhe... vazno, da jih ne more tako hitro zgrizt in pojest.

battito animale


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #123 : 28 Avgust 2009, 14:58:59
Vsi moji obožujejo surovo meso zlasti drobovino... tudi tamali, ki niso bili navajeni na to s strani vzrediteljev... zlasti Lexy je smešna..njena vzrediteljica mi je rekla, da slabo je in, da surovo meso tudi ne povoha.. pri meni je pa že prvi dan pojedla 150gr ledvic  ::) in sedaj se tudi stepe za surovo meso  :D GG


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #124 : 28 Avgust 2009, 15:00:41
Konkurenca ful koristi :P

battito animale


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #125 : 28 Avgust 2009, 15:07:55
Res je  :o Ampak prava konkurence... pri Lexy v leglu ne glede, da jih je bilo 8 konkurenca ni bila dovolj  :P GG


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #126 : 06 November 2009, 13:14:59
Tudi jaz dajem Starju parkrat na teden surov obrok - to je piščančje meso brez kosti, goveje požiralnike, piščančje vratove, svinjsko meso.. Ampak meni se ne zdi, da bi bil to poceni obrok - npr. v Perutnini kupim kose piščanca (kg je cca. 2,10€), ampak potem ko izločim vse kosti (prsa, hrbti, bedrce..), ostane mesa ravno za 1x.  Tudi goveji požiralniki so npr. 2,20€/kg, s tem, da to seveda ni cel obrok in dobi tudi brikete.

Me pa še nekaj zanima - npr. piščančji hrbti - a to dajete skupaj s kostmi? Ker mene je piščančjih kosti resnično strah, čeprav dobiva kosti že od malega.

Lahko mogoče napišete kakšno ugodno varianto, kje se dobi meso, kako se mu reče... Ker jaz te stvari bolj slabo poznam. :-[



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #127 : 06 November 2009, 13:26:16
Baje, da piščančje kosti, če so surove niso nevarne. Samo pečene in kuhane. Hrbtne in rebra sploh v nobenem primeru ne. Jaz tudi pri pečenih odstranim samo votle cevaste ( od nog in daljši del od perutničke).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #128 : 06 November 2009, 14:19:03
Jaz dajem vse piščančje kose surove skupaj s kostmi. Še nikoli do sedaj nismo imeli problemov ;). Če deješ samo meso to ni ok, mora bit zraven tudi določen del kosti (zaradi razmerja Ca:P). Cene pa so kar take kot praviš (no hrbte in vratove dobimo mi pod 2 evra za kilo). Cenejše so tiste zmlete zadeve, ampak to meni ni všeč. Jaz kupujem še goveja rebra, ribe, lososove repe, mesnate kosti, vampe, drobovino, etc... Pa zraven še en kup dodatkov... 8)

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #129 : 06 November 2009, 21:07:06
Mi smo kakšne 3 tedne nazaj prešaltali komplet na surovo hrano in se res super obnese, vendar pa res ni prav poceni. Prej smo dali za hrano 76€ na mesec, zdaj po pa kakih 100. In to zelo premišljenih nakupov (je pa res, da s 30+ kg potrebuje vsega skupaj 1kg mesa in kosti dnevno in da ne dajem piščanca, ki je od mesa še najbolj ugoden). Dobi se lahko morda bolj ugodno kakšno madžarsko meso, vendar pa je tu morda potrebno malo paziti, sem slišala, da Madžari nimajo enakih standardov in futrajo živino z enimi kar močnimi steroidi z dosti stranskih učinkov (ne morem pa gotovo trditi, da je to res točna informacija).

Ker nisem prepričana, ali ima Unai (še vedno) alergijo na piščanca, tega zaenkrat še ne dajem, bom v prihodnosti naredila test. Kupujem pretežno goveja rebra (tisti prsni del kosti, ki jih povsem zdrobi in pa meso z reber brez kosti - sem ugotovila, da se tako še najbolj splača), poleg tega pa za malo variacije nekaj ovčjega mesa s kostmi, zajca, mogoče bom dodala še raco ipd. Rib še nisem poskusila, naj bi se dale cele, pa me je tam res malo strah teh bolj ostrih kosti, morda bi ble kakšne manjše sorte primernejše. Pa seveda nekaj drobovine in občasen orešček, kos sadja, kak krožnik polizat itd. :)

Sem brala, da dodatki ob taki prehrani pravzaprav niso potrebni, ker dobi pes vse vitamine in minerale, ki jih potrebuje. Tisto, kar v naravi predstavlja napol prebavljena hrana iz želodca plena, bi naj šlo nadomestiti z ostanki naših kuhanih obrokov (do 10% dnevne količine).

Zaenkrat nam kaže zelo lepo, kakci so lepo trdi in res ne smrdijo, včasih se v njih najdejo majhni koščki kosti, in zaenkrat so še prevlečeni s kar konkretno plastjo sluzi, ampak mislim, da se bo to sčasoma uredilo in gre samo za prilagajanje črevesa.

Koliko pa je tukaj takšnih, ki hranite psa/pse izključno s surovo hrano? In kakšne so izkušnje?

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #130 : 06 November 2009, 21:45:41
Tudi mi smo hranili kitajčico samo z surovo hrano - piščančji vratovi, peruti, drobovina, ribe, pa seveda vsa zelenjava in tudi pečeno meso, občasno kakšna stvar z mize. Brikete je dobila mogoče 1x na dva tedna, ali pa še to ne. Pri nas se je super obneslo.
Je pa res, da sem ji v drugem mesecu brejosti dajala en svež obrok in en obrok briketov, sedaj po kotitvi pa isto, nekje pol briketov, pol sveže. Seveda pa počasi prehajamo na vedno več sveže hrane.

Moja recimo ne mara surovih jetrc, zato dobi le ta popečena na olivnem olju. Sicer pa obožuje vso surovo meso. Najboljši se mi zdijo vsekakor piščančji vratovi, tudi hrbti - samo za male pasme jih je potrebno malo sesekljat. SIcer pa kupujemo tudi mercatorjeve piščančja bedra, kjer naredim tako, da meso odrežem z kosti in dam posebej psu, surovo kost pa primem v roke in pustim da pogrize oba konca, srednji del pa vržem - to je ta votli del, ki se mi zdi da ima lahko ostre robove. Pri nas to funkcionira :)


saba

  • *
    • Prispevkov: 489
    • Točke: 1
Odgovori #131 : 07 November 2009, 09:43:13
Za piščanca in piščančje kosti ti je že Deteljica odgovorila, jaz ti pa lahko povem, da jim grejo surove ribe tudi v slast  :) Moja dobiva surove postrvi, sardelce, lososove glave (samo presekane na polovico, ker je cela prevelika) če pa naletim še na kakšne druge v akciji, pa tudi te. Drobovino očistim samo iz postrvi, ker nevem če je moka za ribe v njihovem drobovju primerna za pse, vse ostalo ji dam pa neočiščeno.
Je šla enkrat z mano v ribogojnico, pa se ji je skoraj zmešalo, ko je videla in vohala svojo hrano še "živo"  :D

Drugače pa moja je vse, prioritetno surovo meso in zelenjavo, če pa je prazen zamrzovalnik ali pa v stiska s časom, pa tudi konzerve in brikete. Zobe si pa čisti še s posušenim kruhom, jabolki in s surovimi kostmi. Perutnine ne dobiva v nobeni obliki, ker je nanjo občutljiva - praskanje in prhljaj.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #132 : 10 November 2009, 12:58:51
saba, samo v vednost. Morske ribe dajemo surove, za sladkovodne pa se priporoča toplotna obdelava.


Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #133 : 10 November 2009, 13:08:40
Kako pa je z ribjimi koščicami? Če npr kupiš lososove glave v Intersparu, imajo kar nekaj večjih, malo ploščatih, špičastih koščic... Se jim psi izognejo, jih potegnete ven ali te koščice pogoltnejo brez težav?



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #134 : 10 November 2009, 13:23:31
Jaz sem kosti vedno odstranjevala (razen perujcema). OK, izjema so ribe, ki imajo hrustanec.


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #135 : 10 November 2009, 13:26:19
Datelj, vidim, da imaš ti iste probleme - sluzast iztrebek. A to je zaradi prilagajanja? Ker jaz pri Starju sedaj velikokrat opazim veliko sluzi.  :-\



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #136 : 10 November 2009, 17:50:51
Jaz kosti nisem nikoli odstranjevala iz rib in ni nikoli bilo problemov (pa jih je npr. Diva jedla že kot mladič) :). Je pa res, da večinoma kupujem repe (ki imajo tudi  precej več mesa) ::). Kadar dobim nabavim tudi postrvi, ki jih v ribogojnici odlavljajo med rastjo zaradi kakih lepotnih napak (poškodbe) - so pa nekoliko manjše, kot tiste ki jih dobiš v ribarnici (ampak idealne za pse ;)). Tudi te dajem surove, samo brez drobovine. Pa tudi sardelice in podobno se znajde na jedilniku.
Datelj jaz hranim kakih 80-90% s surovo (včasih tudi kuhano, pečeno-npr. kako drobovino) hrano in nimamo nobenih problemov. Je pa res da jih tudi pred leti, ko sem hranila bolj ali manj na brikete nismo imeli... ;D
Dodajam pa ne vitaminov, ampak lososovo olje, glukozamin in podobne reči :).

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


saba

  • *
    • Prispevkov: 489
    • Točke: 1
Odgovori #137 : 10 November 2009, 22:15:06
saba, samo v vednost. Morske ribe dajemo surove, za sladkovodne pa se priporoča toplotna obdelava.
Nisem še slišala za to - je kakšen poseben razlog?

Bambi, moja zmelje lososovo glavo brez problema. Če bi v njej ostala kakšna dolga kost od hrbtenice ali reber, potem bi jo verjetno odstranila, ploščate kosti pa niso problematične.

V intersparu sem enkrat naletela na zelo prijaznega mesarja, ki mi je poleg štirih lososovih glav v vrečko dal še ene 8 "kosti" po njegovo - v bistvu so bili pa to celi zrezki, ki so imeli po sredini kost. No, teh Lola ni dobila, ker smo jih pojedli mi  :D Računal mi je pa vse enako, 1 ali 2 eura za kg  :o



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #138 : 11 November 2009, 10:32:32
saba, zaradi nevarnosti okužbe s salmonelo in ostalimi zajedavci...


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #139 : 11 November 2009, 13:50:42
jaz iz rib odstranim koščice...oz kosti tiste ostre.  Dobita glave, repe ,kožo in meso. ( to od ostankov)( orada , brancin, skuša, lokarda)
Škarpene ne dobivata.

Več ali manj ostale ribe imata iz konzerve( merkatorjeve sardine). Ali pa ponavadi kupim osliča/ file. Tega sta imela ravno danes na meniju( z rižem in kruhom+ briketi)

Sem jima pa že enkrat hotela dat hobotnico s krompirjem( malo preveč se jo je naredilo :-X) tiste pa nista marala...
To je pa približno to kar od rib dobita.

Surovih jima pa ne dajem.

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Odgovori #140 : 05 December 2009, 15:06:38
Tudi mi zdaj probavamo surovo meso med vikendi (ker v študentu ni prostora v hladilniku.. preveč piva  :P) in se obnese super. Edino jetra in ledvičke morajo biti zmrznjene, če ne jih samo povoha. Dajem pa cele piščance in tanajbolj poceni ribe iz ribarnice.



kana212

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #141 : 28 December 2009, 11:36:27
Naj še sama povem svoje izkušnje s surovo hrano. Morda prvo to, da imam pse že 4 desetletja  in v skladu z leti, se je spreminjala tudi prehrana. Sama pač ne verjamem, da bi mi prehrambena industrija nudila kvalitetno hrano in še manj to, da bi bilo pri naših štirinožcih, kaj bolje.
Ko se prvič slišala za surovo hrano sem se malce namrdnila. Povezano je bilo pač z odporom in komotnostjo, ki jih nudijo briketi. Ko pa je začel naš mladič šepat in mi je veterinar rekel, da je to normalno, da mu naj dajem občasno aspirine, sem se odločila preučiti primerno hrano za psa. Na spletu sem našla ogromno linkov kot je recimo tale:

http://kuzki.povejnaprej.net/ in brskala naprej tudi po tujih portalih.

V avgustu semi prešla na pripravo surove hrane. Kaj sem opazila?
- pes je po parih dneh nehal šepati
- iz oči mu ne curlja smrkelj
- analne žleze niso več zamašene
- postal je aktivnejši
- dlaka se mu sveti
- iztrebki so zanemarljivo veliki
- zmanjšala se je potreba po vodi
- ušesa so čista
- ni več prdenja

Nekako se držim predlogov z omenjene spletne strani in zdrave kmečke pameti. To pomeni, da so jedilniki sestavljeni uravnoteženi po letnih časih (kot v naravi) in v tedenskih terminih. Tako dajem vsak dan kakšno drugo zelenjavo, maščobo. Meso nabavljam v predelovalnih industrijah, kjer ga dobim ceneje in tako smo iz 120 evrov mesečnih stroškov prišli na cca 70.

Na ta način hranim svojega psa pet mesecev in če pride do kakšnih novih opažanj, vam sporočim. Svoje izkušnje sem delila z mnogimi pasjeljubci, ampak naj povem, da se še nihče ni odločil za tak način prehranjevanja. Upam, da preberete vsaj kakšne dodatne informacije in se odločite v prid vaših štirinožcev!
Naj se v naslednjem letu uresniči slogan: ZA NAŠE PSE GRE!




_Dakota_

  • *
    • Prispevkov: 536
    • Točke: -1
  • - Če ne tvegaš,ni vredno živeti! -
Odgovori #142 : 30 December 2009, 14:22:50
ojla

prebiram o prednostih surove hrane, in mi je čedalje bolj všeč  :o tako da še malo preberem po raznih forumih, kaj se hrani in kako, potem poskusim kaj bo rekla moja izbirčna rit  ::) za začetek eno vprašanje: s čim sekljate mesno-zelenjavno kašo?


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #143 : 30 December 2009, 17:28:50
kana212...mi lahko prosim poveš kje kupuješ meso? lahko tudi na zs. ker sem brez idej kam naj grem še vprašati - vsi jatini diskonti in peritnina ptuj sploh nimajo take prodaje da bi imeli kaj ceneje...mah sem res brez idej.

sicer pa tudi sama zagovarjam surovo prehrano, čeprav sedaj ko so mladiči je tudi mamica na pol briketi pol surovo, prej je bila na čisto surovo. Mladiči pa najprej briketi in postopno uvajanje surovega + ostalih zadev.

Priznam jaz mesne kaše nisem še naredila enostavno zato, ker pojemo ogromno zelenjave in jo tudi psi dobijo že itak vedno sproti, tako da dajem pač posebej meso in zelenjavo, sadje. Dobijo pa seveda tudi kaj kuhanega - kakšno ajdovo in proseno kašo, in razne dodatke :) ampak poanta je v tem da je njihova glavna hrana surovo meso in kosti + hrustanec in ne briketi.


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #144 : 30 December 2009, 17:53:58
Mi nič ne sekljamo :). Meso gre celo s kostmi vred, zelenjava pa običajno kuhana (odvisno kaj je na jedilniku) ;).

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #145 : 30 December 2009, 18:30:17
Iris je pa danes prvič dobila ribico ;D sem mogla mižat ko sem ji jo dala, tak čudn občutek je bil kot da bi me riba gledala ::) Iris jo je pomalicala v manj kot minuti, zraven se je slišalo kako se kosti lomijo..Mi je pa smešno, ker je zraven kar lajala :D tako kot včasih v sanjah..očitno se je že tako počutila :P ..ali pa je hotla pokazat, da je ona ulovila in ubila takšen plen in je imitirala strašen boj med njo in ribico ::) ;D


kana212

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #146 : 31 December 2009, 16:04:26
Bom kar tu odgovorila, morda pride še komu prav. No, sama ne delam nobenih kašic, ker sem po svoje poenostavila. Nekako takole izgleda jedilnik:
Ob vikendih delam iz domačega mleka jogurt, kislo mleko in skute. V teh dneh dobi to in ono z mlečnega področja. Jeseni sem začela s kislim zeljem. Zvečer ga dam v skledo in nanj položim meso. Čez noč se prepoji zelje z vonjavami in zjutraj dam psu prvo zelje. No, malo okleva, potem pa se ga loti. Zatem pridejo na vrsto SM (surovo mesne kosti ali meso. Pod meso mislim dele govedine kot je požiralnik, drobovina in podobno. Jetra dajem psu izključno zraven SM, ker so odvajalo in ima pes drisko, če je same. Več krat na teden, ko kuham za nas, mimogrede nastrgam korenček in mu ga dam. Paradižnik sem poleti dala v skrinjo, svežega in sedaj občasno dam pred hrano tudi tega. Z različnimi olji polivam kosti. Olje uporabljam hladno stiskano, tako kot za nas. Aha. Vsak dan mu dam česen. Te stvari mu dam mimogrede, ko ga pač uporabim v kuhinji, včasih ga narežem med njegovo hrano. Solate, zelje, ohrovt in drugo zelenjavo dobi takrat, ko jo pripravljam zase. Nasekljam jo in jo polijem s kakšno maščobo. Ribe dobi s konzerve, včasih surove sardele, jajca zdrobim in jih poje z lupinami. Ima okoli 60 kg, pa jih dobi kar 4-5 na teden. Domača, seveda. Veliko mu dajem lanenega semena, ki ga vedno zmiksam cel zavitek in nato posujem po mesu takrat, ko se mi zdi, da je potrebno. Oreščke in vse sladice mu dajem takrat, ko jih jem sama.
Ja, ne vem, če si boste s temi detajli kaj pomagali. Na vsakem izmed vas je, da preštudirate literaturo in se ODLOČITE. Sama ne kompliciram okoli uravnotežene prehrane po dnevih, pač pa gledam, da skozi teden, mesec dobi kvalitetno hrano. Morda kdaj pozabim kaj, nato nadoknadim. Pes je zdrav, krasen, aktiven.
Okoli nabave pa je tako: pozanimala sem se okoli privat mesarij in 2-4 krat na mesec nabavljam. Moj pes poje okoli 1.5-2 kg surove hrane, zato imam v zmrzovalniku vedno zalogo mesa pakiranega po 5 kg. Vsakih tri dni odmrznem vrečo in dajem po občutku, včasih več, drugič manj.
 Povprašajte tam, kjer je predelovalna industrija, direkten zakol, v trgovinah boste težko dobili kaj ceneje. Vsega ne dobim v svojem kraju, pa se odpeljem v šoping drugam.
No, morda se bo zdelo komu komplicirano. To sem vzela kot način življenja. In si rečem: včasih smo hodili po čokolade v Avstrijo in zakaj ne bi sedaj naredila 80 km za psa?
Ker ne vem od kod ste, je neumesno govoriti o kraju nabave. Pokličite mesarije, najdite klavnice, gotovo imajo surovo mesne kosti, drobovino. Za info: moje meso je od 1-1.5 evr kg.
Upam, da nisem koga celo odvrnila od tega načina prehranjevanja. Morda se sliši zapleteno, ampak ni. Je pa res, da ni tako kot so briketi: nabaviš, vržeš in greš.

OLJA: olivno, laneno, sončnično, maslo, karitejevo maslo, ribje olje. Vse so naravna, hladno stiskana. Upam, da uporabljate to tudi zase!!
Spreminjajmo navade bi rekla in vam zaželela srečno in zdravo novo leto!




irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #147 : 31 December 2009, 17:08:37
Če koga zanima, imam še cca 5-8kg domače koze (zmrznjeno). Meso s kostmi; vrat, plečke, hrbet, rebra ter meso z nog, brez "nožnih" kosti.
Konapes je alergična na veliko vrst mesa, med drugim tudi kozje.
Če ni nobeden zainteresiran, bom skuhala in pofutrala malima dvema, ampak za tiste, ki hranite surovo, vem, da zna bit koza dobrodošla. :)

"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


kana212

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #148 : 31 December 2009, 17:47:55
WAU, se priporočam za meso. Ima ceno ali bova menjali za kakšno drugo meso? Bi napisala ZS, pa žal še nisem našla tega. Imam pa eno vprašanje za tiste, ki imate starejše pse. Torej, moj Khan je star eno leto in nekako še nisem prešaltala na hranjenje en krat na dan. Zdi se mi, da mu bo trebuh počil, haha in zato ga hranim dva krat. Ja, povezano je s časom, čiščenjem. Kako je to pri vas?



irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #149 : 31 December 2009, 18:07:19
Ja, z veseljem menjam za purana, raco ali kunca, tudi piščanca.
Jaz zagovarjam hranjenje dvakrat dnevno, zaradi zelo močne kisline in pa zato, da ne poje preveč naenkrat. Zdi se mi, da se psi bolje počutijo tako.
To mi je enkrat razložila veterinarka, moje izkušne pa so enake.....


"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou