Surova hrana

irenchy · 1188218

Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #300 : 05 Julij 2010, 23:54:28
Če koga zanima, to je abstrakt članka o govejih požiralniki (o sestavi):

Preliminary physico-chemical and histological characteristics of beef gullet meat tissue

The muscle layer of beef gullet meat tissue is made up of striated muscles and the tissue layer is composed of compact muscle bundles. The muscle fibres (43.3 μm in thickness) are tightly joined by endomysium. The protein content of the gullet meat tissue is similar to that found in less valuable sorts of meat. The muscles are high in collagen. The amino acid composition of the gullet protein shows a favourable balance of essential amino acids, including a high lysine level. Moreover, the raw material is a valuable source of mineral substances. The results obtained in the present study prove that this unconventional offal can be utilized as a substitute for processed beef.


In še goveji sapniki/traheje (vsebujejo kondroitin sulfat in hialuronsko kislino, fensi):
Separation and characteristics of different mucopolysaccharides from bovine trachea cartilage



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #301 : 06 Julij 2010, 07:24:57
bučke imajo zelo radi, tudi nekaj ostale zelenjave obožujejo...moji so itak bolj po rusko, vse kaj ni zmrznjeno ali beton je za pojest...pa še zmrznjeno je potrebno poizkusit, nikoli se ne ve ;)...zdaj ravno jejo maline, probajo celo, če gre enostavno dol ali ne, če ne niti ne silijo, ker verjetno vedo, da še ni zrela...
saj to ne štejem za prehrano, tako vmes, občasno, ne v vsakem obroku...Sena si je vedno poslužila tako z orehi (cele je trla :-\), hruškami (tudi pet na dan, vemo vsi kaj je posledica), jabolkami, lubenico z mize, skratka vse možno...sem vesela, da smo se odselili in orehov, hrušk, jabolk ni več kdaj koli na razpolago, nič več samoposluga sadovnjak

te kosti so spotrte od mašin (verjetno, ne vem kako izgleda v klavnici) in so zelo špičaste...so vmes kosti kot je zglob,  te ne pojemljem ven...torej dobijo tudi kosti v vsakem obroku
pa pri mojih je problem v tem, da se kregajo, prerivajo in se jim je že tudi kaj zataknilo...seveda, ko sem dala piščančje bedro, hrbet ...pri tem mesu se mi to ne more zgodit...pri meni ve samo en pes "normalno" jest, tudi če jih ločim po sobah





lely

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #302 : 06 Julij 2010, 13:43:09
mi dajemo vsem nasim psom surovo hrano razen malini ki je alergik pa ji vse skodi..dobimo pa pri mesarju vsak dan sveze najrazlicnejse kosti z mesom in drugo:vampi,piscancji vratovi...vse nam da popolnoma zastonj in toliko kot zelimo..nasi psi so s taksno hrano zadovoljni in nimajo nobenih zdravstvenih tezav..drugace pa dobijo tudi zelenjavo..vecinoma surovo..



yonda1

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #303 : 07 Julij 2010, 10:15:39
mi dajemo vsem nasim psom surovo hrano razen malini ki je alergik pa ji vse skodi..dobimo pa pri mesarju vsak dan sveze najrazlicnejse kosti z mesom in drugo:vampi,piscancji vratovi...vse nam da popolnoma zastonj in toliko kot zelimo..nasi psi so s taksno hrano zadovoljni in nimajo nobenih zdravstvenih tezav..drugace pa dobijo tudi zelenjavo..vecinoma surovo..
[/quote

 :P,
Lely,Jaz vam dam čisto prav kako hranite svoje pse.Tudi jaz sem  prej hranil moje pse tako in sem imel zelo
lepe in zdrave pse.Ne sme pa se pozapit redno pregled in dajat zdravilo proti glistam in E,vitamin.



habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #304 : 08 Julij 2010, 20:48:31
Živjo,

zanima me, če ima kateri od vaših psov, ki jih hranite s surovo prehrano, težave z zaprtjem?

Mislim, da je moj pes kar precej nagnjen k zaprtju. Kakšne večje goveje kosti ali svinjske stegnenice mu ne smem dati, ker se potem naslednji tako muči pri iztrebljanju, da cvili zraven. Že piščančje perutnice ga zaprejo.

Ima kdo kakšen nasvet kako mu pomagati pri tem?

Hranim ga večinoma samo s piščančjimi hrbti in govejimi rebri.
Prebrala sem, da je vsake toliko časa dobro dati malo večjo kost za zobe in dlesni pa še za njegov užitek, ampak mojemu že ena taka kost na 1-2 meseca dela težave.

Nina




agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #305 : 08 Julij 2010, 21:17:37
Mogoče, da kombiniraš z organi, ki odpirajo? Ali pa surovim jajcem?

Vseeno počakaj, da ti recimo odgovori Taar, ki je bolj izvedenka za to..


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #306 : 08 Julij 2010, 22:19:52
Kosti zapirajo, v prehrani naj jih bo maksimalno 10%.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #307 : 09 Julij 2010, 10:49:18
Ne razumem, zakaj bi po vsej sili tlačili kosti v prehrano tistih psov, ki jim ne denejo dobro.
In ne glede na vse dosedaj napisano, bi bila skrajno previdna pri kosteh puranov in drobnice. Če enemu ne škodi, ni rečeno da drugemu pa ne bo. Navsezadnje, ena moja psica brez vsakih težav je surov krompir, najpekočejše feferone, obožuje čili, je brez škode požrla četrt kile čokolade na podlago iz 20 dek kave, pa ne bom trdila, da to drugim pa nikakor ne more škoditi. Navsezadnje, če moje psice brez škode požrejo na kile sadje s koščicami vred, ne pomeni, da drugim pa ne more škoditi (vem za psa, ki so mu morali operativno odstraniti eno samo samcato slivovo koščico.)

10% kosti v hrani sploh ni malo.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #308 : 09 Julij 2010, 11:08:20
Živjo,

zanima me, če ima kateri od vaših psov, ki jih hranite s surovo prehrano, težave z zaprtjem?


Hranim ga večinoma samo s piščančjimi hrbti in govejimi rebri.
Nina


Ni čudn ,da ima težave. Piščančji hrbti so 50 % kost. Ne vem, zakaj bi jih še dodajala? Morala bi obratno bistevno zmanjšat vsebino kosti v obrokih.
Povečaj tudi delež zelenjave.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


lely

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #309 : 09 Julij 2010, 11:16:20
yonda1 nasim psom odpravljamo zajedalce redno in tudi vitamine dobijo toliko kot rabijo..delam na vet kliniki zato s tem ni problema... ;) nasi psi kosti sploh ne jedo ampak samo meso dol poberejo tako da nimajo nobenih tezav z zaprtjem...



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #310 : 09 Julij 2010, 12:13:44
Rada bi enega od lastnikov mojih malčkov prepričala, da začne surovo hranit...potrebujem nek članek kjer piše konkretno glede salmonel...mogoče kdo ve? rabim Fakten Fakten Fakten   ;D ;D



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #311 : 09 Julij 2010, 18:49:25
Najprej svetujem VSEM, ki jih zanima surovo hranjenje, se še odločajo ali so že začeli, da se vpišejo v forum, ki se ukvarja samo s surovim hranjenjem:
http://pets.groups.yahoo.com/group/rawfeeding/

Notri je ogromno veteranov, ki izključno surovo hranijo desetletja, vzrejajo mladiče na surovem, razstavljajo, delajo... Tudi če ne mislite hraniti surovo, je v arhivih na tosče postov o vseh možnih delih teles/organov, kaj hraniti, kaj ne...

Druga stran, ki jo res priporočam, je v bistvu foto galerija vseh možnih kosov/vrst mesa, ki jih psi jedo, da se dobi občutek, kako VELIKI kosi so primerni ali neprimerni za vašega psa. Vedno je treba gledati na velikost psa, torej jorki in rotvajler ne bosta dobila istih rezov/kosov:
http://www.rawfeddogs.net/Recipes



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #312 : 09 Julij 2010, 19:04:25
KOSTI

Kosti niso opcija, kosti so nujne, vendar jih naj bo le 10% celotne količine/teže pohranjenega mesa. Tukaj je razlaga, kateri minerali so v kosteh:

http://www.anlene.com.au/default.asp?menuid=36

Sicer je člank za nek dodatek za ljudi s slabimi kostmi, ampak razloži IZ česa so kosti sestavljene in torej KAJ pes dobi, ko kosti je. Ponavljam, vloga kosti v surovi prehrani je PREHRANSKA, ne kozmetična in ne zgolj za čiščenje zob.

10% kosti v prehrani pomeni ZELO malo in večina ljudi nehote pohrani preveliko količino. V mojem primeru pomeni, da hranim kos mesa s kostjo noter 2x, največ 3x tedensko. Torej trije obroki na teden, to je maksimum. Starejši psi tolerirajo še manj.

Npr. moja dva sta v nedeljo dobila vsak svinjsko kost od krače. Bili sta pokriti z mesom in sta ga potrgala dol in malo obglodala. Tako velikoh kosti skoraj nikoli ne hranim, ampak sem 2x kupila kračo in mi je pač ostalo, dala sem, da vidim, kako jesta. Starejša psica je kost pustila (po pričakovanjih), mali pa je več obglodal. To sem nato vrgla stran. Od nedelje do danes kosti ni bilo, danes sta jedla za kosilo srce, za večerjo pa bo kos zajca (s kostmi noter). Spet čez nekaj dni bosta dobila vsak en svinjski repek (sta manjša in je rep zanju primerno velik, za večje pse pa ne).  Od kosti moja šeltija jesta (2-3 kose na teden, nikakor ne vsak dan):
- kose piščanca (nikoli vratov, so premajhni in sama kost),
- kose zajca,
-svinjska rebra/repke/hrbte (če jedo hrbet z rebri, malo obglodata, večino vržem stran!).






Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #313 : 09 Julij 2010, 19:42:47
RAZMERJA:

80% mesa (sem spadajo ob mišičnem mesu jeziki, srce, vampi, vse kitasto, hrustančasto, kot npr. sapniki, goltanci, penisi, koža, kurji želodčki, ki pa so premajhni, razen če imate mini čivavo)

10% kosti

10% organov, od tega naj bo 3-5% jeter, ostalo pa je lahko: pljuča, možgani, ledvice, oči, testisi, vranica, razne žleze, kot npr. češarika.

Pljuča so nekje vmes med mesom in organi, ker niso ravno izločevalni organ, imajo pa toliko specifično strukturo, da jih spet ne moremo hraniti namesto mesa.

Kemična strukturo/analizo kosov mesa:
http://www.nal.usda.gov/fnic/foodcomp/search

Razmerje je doseženo v enem ali dveh tednih, torej v nekem časovnem obdobju, ne vsak dan. Jetra so nujna zaradi vitamina A in D, ne sme pa se jih predozirati. Razmerja temeljijo na približnih analizah sestave celega plena. Slovenska diplomska naloga o klavni kakovosti kozličev ima izračunana razmerja delov telesa:

http://www.drobnica.si/files/brosure/Zulic_diploma_2008.pdf

10% je zelo malo. Več kosti vodi v zaprtje, zato je treba vedno pogledati kakec, če je vse okej. Če je kakec svetel/siv, če se pes napenja, je to napak tistega, ki hrani – odločno preveč kosti! Okoli obroka s kostmi je treba zorganizirati obroke samo mišičnega mesa in organov, ne pa dati 3 obrokov koščenega zajca zapored. Organi po drugi strani mehčajo kakec in preveč organov naenkrat vodi v mehak ali celo tekoč kakec. Tudi jajca mehčajo blato.

Nikakor pa to ne pomeni, da bi hranili kurje hrbte in bi potem dodali jajca in jetra v upanju, da se bo kakec zmehčal! Osnova je mišičasto meso.

PREPOVEDANE kosti:

- VSE kosti NOG velikih živali (goleni), razen svinjske niso toliko trde, še jagnječje so mojim pretrde
- večina govejih, razen mogoče reber, če so zakopana v mesu, ne po eno samo rebro (jaz osebno ne dajem ničesar govejega, mogoče telečje hrbte z rebri, goveje kosti so najtrše namreč)
- kar vidiš, da je toliko trdo, da ne more takoj pregrizniti, lahko potencialno nalomi zobe.
- kosti za juho, kosti z mozgom, narezane kosti kot npr. kotleti (so kot britvice), majhni kosi narezanih kosti
- gole kosti, brez mesa gor
- tako majhne kosti, da vabijo k goltanju - za večjega psa so kurji vratovi in perutničke brez veze, še hrbti so sama kost in verjetno premajhni. Vem, pri barfu se pa ravno take kosti priporočajo, vendar so primerne občasno za mačka ali jorkija, ne pa za nekaj večje pse, ki npr. vrat pogoltnejo kot bombon.


PRIMERNE kosti:

- pol ali cel piščanec, del purana ali pol ali cela kurja ali puranja prsa (kurje kosti so votle in so okej), pol zajca
Če je cel piščanec ali če daš polovico, je okej, da je gor perutnička, ker je ne more takoj pogoltniti. Ampak tudi moja dva recimo sta puranjo nogo parkrat ugriznila, naredile so se špice, ki sta jih hitro pobrala in požrla. Zgodilo se ni ČISTO nič. Kakec je bil okej.
- rebra (svinjska, telečja, goveja, jagnječja), samo morajo se držati skupaj, ne po eno samo in pokrito mora biti z mesom
- hrbti z rebri, ki štrlijo ven. Skratka dol poberejo večino mesa, ostane hrbtišče z rebri. Tako zadevo dam 1x na teden, ne večkrat, najraje svinjsko, ker so mehkejše kosti. Ko poglodajo meso in ostane samo še hrbtišče, kar vzamem in vržem. Za večjega psa mora biti to definitivno najmanj 20 cm dolg kos hrbta, raje več. Ko pobere meso dol, malo pogloda, lahko ta trdi center vržete.
- namesto govejih kupite teletino (mlajša žival, mehkejše kosti)
-kosti, ki so globoko zakopane v mesu, recimo kaj od ramena, lopatice, medenice
- Glave (posebno manjših živali, npr. zajcev, ovac, koz)

PERUTNINA:

Cel piščanec vsebuje cca 30% kosti in jih je torej 3x preveč. So pa piščančje kosti najmehkejše in s kosi piščanca nekajkrat tedensko notri komot prinesemo skupnih 10% kosti. Najceneje je kupiti celega piščanca in ga razrezati na polovico ali četrtino. Spodaj so pa kosi piščanca in % kosti v njih – v večini jih je odločno preveč in nikakor ne morejo tvoriti osnove jedilnika. Še prsa s kožo imajo 20% kosti!

breast, meat and skin                           20%
drumstick, meat and skin                   33%
thigh, meat and skin                           21%
leg, meat and skin                           27%
neck, meat only                                   75%
wing, meat and skin                           46%
wing, meat only                                   68%

Torej posamezni hrbti, perutnice in vratovi NISO primerni za že srednje velike pse – premajhni in prekoščeni so!


RIBE: če pes ribe je (moji jih žal ne), se da cela, neočiščena riba (najbolje skuše ali sardele, ker ne morejo biti gojene in imajo največ omega 3). Pri celem plenu kosti ni treba računati, ker je plen tak, kot je (ne gre niti v + niti v – glede količine kosti). Vendar pa so ribe bolj dodatek, da popestrijo jedilnik in niso primerne, da bi predstavljale večji delež prehrane. Večina hrane naj bo rdeče meso (ne perutnina in ribe), idealno bi bilo, da je hranjeno na travi, ne pitano, torej divjad/ovce/koze.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #314 : 09 Julij 2010, 19:52:42
Hranim ga večinoma samo s piščančjimi hrbti in govejimi rebri.
Prebrala sem, da je vsake toliko časa dobro dati malo večjo kost za zobe in dlesni pa še za njegov užitek, ampak mojemu že ena taka kost na 1-2 meseca dela težave.

Nina

To je absolutno preveč kosti. Povedano drugače, to je absolutno premalo mesa, nič organov... joj!

Za dlesni in zobe ni primerno in je popolnoma škodljivo dajati večje kosti, če si pod večje kosti predstavljamo golo golen!!!! Če želimo psi dati nekaj, kar bo žvečil dolgo časa, priporočam hrustančast kos, npr goltance, sapnike, penise (surove, ne sušenih bikovk, da ne bo pomote), celo glavo. Vse hrustančasto in kitaste se tako ali tako šteje pod mišično meso, tako da ne moreš predozirati v smislu, da bo kakec pretrd.

Večje gole kosti BODO slej ali prej nalomile zobe. Govejim kostem se jaz izogibam v loku, še rebrom. So enostavno pretrde. Rebra dam svinjska ali telečja, pokrita z mesom in MORAJO biti pripeta na hrbet. Recimo moj 8-kilski šelti dobi 20 cm svinsjkega hrbta. Potrga meso dol, malo požveči mehke robe reber in vse ostalo pusti - gre v koš. To dobijo moji psi mogoče vsak drug teden, ne večkrat!

Večino jedilnika naj sestavljajo mišičasti kosii mesa, jezik, srca, kaki vampi, goltanci, sapniki. 2x ali 3x na teden kos mesa s kostjo. piščanca ali purana ali zajca, telečja ali svinjska rebra na hrbtu (da ne more pogoltat). Nekaj kosov organov na teden.

Nina, kako velikega psa pa imaš? Tip kosov je odvisen od velikosti psa namreč.




Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #315 : 09 Julij 2010, 20:02:03
Pa še za občutek, kaj sta mojadva šeltija jedla ta teden. Jesta 2 obroka na dan. Del kakega obroka je tudi naseckan na koščke za klikanje. Imam pa tudi brikete od homeopata Krušiča (ribe, zelišča), vendar jih imam le za v žep za na sprehod in jih vsak dan pojesta ene par).

Nedelja:
svinjsko meso, svinjska golenica (izjemoma, ker sem 2x kupila kračo, kost pa je bila še pokrita ze mesom in kitami, ne gola!)

Ponedeljek:
še malo sta obglodala kost od nedelje, svinjsko meso

Torek:
svinj. srce+ vsak pol vranice
svinj. pljuča

Sreda
svinj. jetra, telečji penis (vsak 20 cm kos)

Četrtek:
Svinj. srce

Petek:
svinj. srce, zvečer bo zajec (vsak pol prsi s kostjo)

Naslednja koščena zadeva bo svinjski rep, recimo v ponedeljek.

Ta teden je bila na jedilniku pretežno svinjina, to pa zato, ker nisem bila v klavnici že nekaj časa. V torek grem v klavnico, ker bodo imeli ovčje in telečje (dobim nezaželjene ostanke, vampe, golatnce) in pošiljko divjačine. Tako da to bo na jedilniku naslednje tedne.




n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #316 : 09 Julij 2010, 20:47:16
Še eno mejčken drugačno vprašanje...
predvidevam, da po takih obrokih okolica, kjer psi jedo ni preveč čista...  kako tisti, ki hranite surovo rešujete ta "problem"?


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #317 : 09 Julij 2010, 20:53:21
Recimo moj 8-kilski šelti dobi 20 cm svinsjkega hrbta. Potrga meso dol, malo požveči mehke robe reber in vse ostalo pusti - gre v koš.

Jaz sem jim danes dala svinjska rebra (vsakemu po eno z veliko mesa)  in ga je Minu požrla v manj kot  5 minutah in ni ostalo nič  :-\ Slišalo se je samo drobljenje kosti med zobmi... Ne vem kako ji naj ga vzamem predno pride do kosti, ker vse skupaj zmelje med zobmi in nič ne trga mesa dol...?

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #318 : 09 Julij 2010, 22:06:16
Po eno rebro hraniti ni okej (povedano drugače, kakor je tvoj pes jedel, je bilo normalno za pričakovat, ker kaj dosti drugega ne more). Tudi ne more kaj dosti trgati dol, ker nima pes kam s tacami prijeti/stopiti, da bi zadržal. Sploh če je je eno rebro, ki se je držalo hrbta, pomeni, da je bil hrbet žagan, kar ni okej, so preostri robovi. Če je bilo rebro brez hrbta, potem je bolje, samo še vedno bi bilo bolje, da so bila tri rebra skupaj, bi šlo počasneje.

Zdaj hvalabogu, da so bila svinjska, kar je še vedno bolje kot goveja, in psu ne bo čisto nič. Vendar pa se je treba izogibat kratkim, žaganim rebrom, ki jih drži le meso, ker jih lahko psi le eno po eno pogoltajo, nič ne zgrizejo in se to v trebuhu zadrži toliko časa, dokler kislina ne raztopi (kar ni nujno takoj).

Če imamo primer 'stupid eaterja', torej vidi-inhalira, je res treba paziti, da ko je obrok s kostmi, je večje kot njegova glava, četudi pol večino kosti zavržeš. Recimo moja starejša psica je rebrca tako, da poje le meso in rebra pusti gola in njej čisto zaupam. Ta mali bi rebra jedel kot sendvič (vse skupaj) in mu po eno rebro nikoli ne bi dala.

N+n, poleti jedo na travi na vrtu. Pozimi noter na brisači ali v boksu na brisači. Upam, da moderator tole sliko dovoli:) Svinjski repki:






EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #319 : 09 Julij 2010, 22:17:40
Svinjsko sem prav za namenom kupila, ker naj bi bile še sprejemljvo "mehke" kosti. Ampak rebra (kosti) se sploh ni nikjer videlo (nobenih ostrih delov) ker je bilo čisto obdano z mesom in kitami dolgo je bilo pa cca 20-25cm.

A "stupid eaterju" bi ti dala lopatice in medenice zakopane v meso? Katero kost sploh ponudit takšnemu psu razen cele glave?

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #320 : 09 Julij 2010, 22:42:43
Za stupid eaterja mora biti kos enostavno dovolj velik, da ga je treba gristi, ni druge. Lahko pa je komot pol piščanca, recimo prerežeš vzdolžno, ali četrtina. To ni panike, tudi če hitro je. Medenic ali lopatic jaz še nisem hranila, ampak naj bi bilo okej, ker so mehkejši deli (vedno raje teletine kot govedino, starejša žival >> trša kost). Samo mora biti v mesu zakopano, ne golo. Recimo del ramena.

Rezi svinjine:
http://www.virtualweberbullet.com/meatcharts_photos/pork.pdf

Jaz velikokrat dobim tisti del, kjer piše loin. Torej rebra se držijo hrbtenice, vmes je še nekaj mesa. Če je zelo debelo hrbtišče, dam po 10 cm dolgo (pa raje sama razrežem doma, ne da mi žaga, daš nožek tam, kjer je sklep, prirežeš, ročno zavrtiš in ločiš). Če je bolj golo, dam 20 cm dolg kos in pustim, da pojesta dol kar je mesa, zraven ša še malo kosti.

Niso pa všeč rebra v obliki 'loin back ribs', ker se ne držijo skupaj s hrbtom, tako da se hitro ločijo in stupid eater bi prehitro celo rebro pogoltnil.

2x sem že kupila 'hock', pa ne vem, ali je bilo to shoulder hock ali hock leg. Cena 2,5 eru, gor ogromno mesa. Meso sem porabila za nekaj obrokov, ost še z nekaj mesa sem pa dala za koščen obrok. Tara je seveda vse na čisto dol potrgala in se kosti niti lotila ni, Pje pa je zgrizel sklepa, potem sem pa kar vzela. Priznam, pred tem sem jima s sekirco razbila kost, da sta mozeg ven polizala, potem pa v koš. Dobro da je poletje:))



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #321 : 09 Julij 2010, 22:50:51
Aha, tole sem mislila, če bi bila rebra tako na kratko nažagana - to nikakor NI v redu:

http://www.cleanfoodconnection.com/catalog/images/beef_short_ribs.jpg

Samo mislim, da tako pri nas reber ne režejo. Rebra so v bistvu čisto kratka, kot ene žogice. Ravno pred kakimi 2 tedni je bilo na forumu za surovo težava, ker so dali psu to jesti in se je pes potem čudno držal, ker se tole ni moglo hitro prebaviti. Seveda se ni moglo, ker so debele okrogle kosti nezgrižene pristale v želodcu. 



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #322 : 09 Julij 2010, 23:02:00
Rada bi enega od lastnikov mojih malčkov prepričala, da začne surovo hranit...potrebujem nek članek kjer piše konkretno glede salmonel...mogoče kdo ve? rabim Fakten Fakten Fakten   ;D ;D

The risk of salmonellae shedding by dogs fed Salmonella-contaminated commercial raw food diets
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1716752/pdf/cvj48pg69.pdf

Tukaj so umetno kontaminirali surovo hrano s salmonelo eni skupini psov, druga pa je jedla surovo, v katerem ni bilo salmonele.

http://k9joy.com/dogarticles/doghealth01salmonella.pdf




habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #324 : 10 Julij 2010, 15:10:38
Živjo, hvala vsem za nasvete.

Mojega psa- greyounda hranim s surovo prehrano šele pol leta, nekaj sem se že naučila, veliko se pa še moram. Ne hranim ga samo s hrbti in rebri, 1krat do 2krat na teden dobi organe-jetra, pljuča, srce, čeprav organov ne mara in jih moram narezati na majhne koščke in nekako zakumuflirati med koščke srca, ki ga ima rad.
Tudi jaz sem mu do sedaj dajala samo po eno govejo rebro z mesom-vem, napaka. Svinjskih repov mu tudi več ne dajem-preveč kosti, od goveda dobi tudi rep.

Samo hiter odgovor, zdajle pa grem podrobno brati vaše poste.

Pozdrav, Nina



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #325 : 13 Julij 2010, 19:29:54
Danes sem prevzela naročenih 10 kg divjačinskih odrezkov, za neverjetnih >>> 6 eur! Ne morem verjeti mišičasto meso srne, samo so pač obrezki.

Skoraj na dom v Novo mesto so mi jih dostavili iz škofjeloškega podjetja NIMROD:
http://www.nimrod.si/

Imajo dostavo po restavracijah po celi Sloveniji, tako da se da dogovoriti, da vam še paket za pse prinesejo. Je pa zmrznjeno v enem kosu, ampak bom že rešila.

Pa iz domače klavnice sem prinesla par vreč dobrot: telečje jezike in srca ter vrečo jagnječjih organčkov (slednje je zastonj). Moji psi menijo, da je življenje kruto. Ker se ne da vsega naenkrat pojesti.



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #326 : 13 Julij 2010, 21:27:56
Danes sem prevzela naročenih 10 kg divjačinskih odrezkov, za neverjetnih >>> 6 eur! Ne morem verjeti mišičasto meso srne, samo so pač obrezki.

Nisem mogla verjeti, ker sem med obrezki dobila prov lepe kose mesa  :o

Moji psi menijo, da je življenje kruto. Ker se ne da vsega naenkrat pojesti.

Res jim je težko :D



habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #327 : 13 Julij 2010, 21:32:53
Imam še par vprašanj  :-[:

Mogoče kdo ve za kakšno klavnico na Dolenjskem? V Kočevju vem, da je ni več. Sem pa iz Grosuplja.

V Leclercovih reklamah sem pogosto zasledila, da prodajajo svinjska stegna s kostjo, to tudi kupujete? Malo sem skeptična glede Leclerca, ker sem enkrat na veliko kupila goveja prsa in rebra, ker so bila v akciji, pa je imel moj pes po njih grozno drisko, namreč ko sem odtajala meso, ni bilo skoraj niti ene kapljice krvi/tekočine, zato sklepam, da je bilo to meso že kar staro.

Glede olj-Grizzly Salmon oil je še najboljše, kajne?

Naši sosedje na Krku, kjer imamo hiško, redijo ovce in upam, da mi bojo ugodno prodali organe, glavo itd., edino švercat bom mogla :D

Taar, kako boš pa razdelila 10kg zamrznjenega mesa, boš s sekiro razsekala ali najprej odtajala?

Hvala,

Nina




habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #328 : 13 Julij 2010, 21:35:13
Joj, še tole: surov beljak se tudi lahko daje psu? Eni pravijo da ne, drugi da ja.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #329 : 13 Julij 2010, 22:33:25
Jaz sem osebno bila v teh klavnicah:

1. Mesarstvo/klavnica Bobič v Šentrupertu, ob avtocesti cca 20 km proti Brežicam:
07 30 77 670

Mislila sem iti tam danes, pa niso imeli toliko klanega ta ponedeljek. Potem me pa sredi dneva pokličejo, da če pridem in sem rekla, da sem že nekje drugje vzela, pa so rekli, da mi pripeljejo v Novo mesto, ker nesejo vzorce na veterinarsko inšpekcijo testirat. Ha! In so mi pripeljali zastonj občje sapnike:))) Zastonj:))) Ne moreš verjeti...
Tukaj koljejo občasno konje, jagnjetino, dobiš original vampe, lulke, požiralnike...
Poklicat je treba v četrtek ali petek, vendar vedno DO 10.30 ure, ker potem že končajo v klavnici (začnejo že sredi noči delat). Tako se pozanimaš, kaj bodo klali. Prevzameš pa vedno pol v torek, vendar do 10.30 ure.

2. rezalnica/predelava Graben od Kmetijske zadruge Krka.
07 393 18 98
Sem dobijo cela telesa, ki jih je treba še razkosati za trgovine. Kupim jezike, srca. Dobila danes jagnječja osrčja, juhej, včasih imajo ful lepa svinjska rebra na hrbtu, poceni...
Velja isti režim za poklicat v četrtek, petek ali ponedeljek, kupit prideš v torek ali sredo dopoldne.

3. Mesarstvo Cvetan, Mokronog. To bi bilo še najbližje Grosuplju. Pa bi mogoče njih vprašala, če je kje kaka klavnica tebi  še bližje. Ziher se med sabo poznajo.
http://www.storitvenik.si/podstrani/mesarstvo-cvetan-anton-cvetan-sp.htm
Tu še nisem bila, ampak se da verjetno isto zmenit. Sem pridejo klati kozličke!

Ja, od tekočih je Grizzly pri nas za dobit. Samo ne vem, če je najboljše. meni je proti koncu malo žaltavo ratalo, to pa res ni okej. Drugače sestava je v redu. Ma to bi morali imeti v hladilnikih!!!
Če kdo zve za kako ČLOVEŠKO omega 3 olje, ki je v flaškahg, naj pove, bi raje vzela, ker je bolj kakovostno.

Ne me vprašat, kako bom razdelala 10kg zmrznjen kos. Načeloma za pse ni nič narobe, če napol odmrzneš in potem razrežeš. Baje da dajo eni kar na cirkularko... moj oče jo ima... :) Poskusila bom malo odmrznit in rezat... BOmo videli.

Ja, meso iz supermarketov po izgledu ne more konkurirat temu iz klavnice, kjer je še vse sveže, krvavo. še nič posušeno... Ampak jaz v našem novomeškem Mesnem centru MIR od Panvite dobim resnično lepo svinjino. Zgleda, da je to ista zadeva v Ljubljani:
http://odpiralnicasi.com/spots/panvita-mir-mesnica-vic-ljubljana-trzaska-e0b341c686
Poskusite tu. No, tukaj jaz vzamem svinjsko kračo, torej ne šunko, ampak manjši, nižji del noge. Cena je okoli 2,50 eur na kg. Gor je še koža. MOji šeltiji dobijo iz tega kar nekaj obrokov, ta mali je pa to kost noter skoraj do polovice pojedel!!! Tako da če šelti zmore, bi malo večji pes gotovo polovico pogrizel.

JAJCA: daš celo, lahko z lupino vred. Šteje kot cel plen:) Lahko pa povzročajo mehak kakec, če jih daš preveč ali če pes še ni navajen. Torej začni z enim ali celo le s polovico.