Surova hrana

irenchy · 1180649

Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #3210 : 08 Marec 2016, 13:35:33
Razlogov je več zato, da smo šli na surovo. Eden je tudi ta, da si da pes opravit z mesnatimi kosti, kitami, ... da se krepijo čeljusti in čistijo zobje, da počasi pojedo in ne zgoltajo v sekundi. Zame je pes mesojedec, seveda pa poje tudi marsikaj drugega.
Nikogar nič ne prepričujem. Tako jaz hranim in samo o tem lahko povem kaj.



Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #3211 : 08 Marec 2016, 13:49:16
Fiola, če si na fejsbuku, imaš tam malo morje skupin, ki so namenjene debatam o surovi hrani, imajo navodila kako začeti ter kaj in kako hraniti. Pa tudi na internetu je ogromno materiala, le poguglati je treba malo.
Če nasuješ tisto, kar si opisala, psu v posodo, je zelo vrjetno, da se bo vse skupaj po hitrem postopku na drugem koncu izlilo iz psa. To ne bi bilo prijetno ne zanj, ne zate.



aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #3212 : 08 Marec 2016, 14:39:33
Ce hranis psu po volcjem sistemu, potem kakec ne bo nikoli enake trdote in tudi ne sme bit. Vec kot bo kosti bolj bo trd, manj kot bo kosti bolj bo kakal mehko. Ce bos psu hranila samo misicnino bo kakec bolj podoben gavrilovic pasteti, ki jo stisnes iz tube



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3213 : 08 Marec 2016, 14:47:07
Jah mi smo ugotavljali glede na prebavo in ph urina

Sem enkrat brala o primernosti vampov pri težavah z ledvicami, nekaj s fosforjem povezanega. Pa marsikaj se da narediti že z samo izbiro mesa, ampak je odvisno seveda od težav, verjetno pa največ materiala najdeš pri pasmi dalmatinec, so že doktorirali iz ledvic.

Moj ima po samem mesu/organih (ali bilokaki domači hrani brez kosti) vedno lep, kompakten kakec. Nikoli paštete.



Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #3214 : 08 Marec 2016, 14:58:28
Potrebno je tudi zagotoviti različne proteine, ne daljši čas samo eno žival. Npr. govegino.
Na FBu je skupina Surova mesna prehrana psov mačk alimkaka angleška raw feding friends.
Jutri je brezplačno predavanje v Šk.Loki. Tam bo.o BARFu.



aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #3215 : 08 Marec 2016, 15:36:36
Nika tudi ce 3 dni hranis samo meso npr. Govej bocnik ti bo pes se vedno kakal kompaktno da poberes iz tal brez problema? Ampak to pomen brez kasnih dodatkov in priboljskov. Ceprav so psi ki so sposobni prezivet tudi cel obrok organov.



fiola1

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
Odgovori #3216 : 08 Marec 2016, 15:54:21
Hvala  :) Prošnja za skupino na FB poslana.
Še sem iskala po spletu, sem in tja najdem kaj. Nekako sem se odločila, da bom sledila navodilom z enega od tvojih linkov, aegir.
Se mi pa zdi v redu, da pes dobi zraven še kaj zelenjave in sadja, sploh če ima rad. Najbrž nič ne škodi.

Tole je potem dobil danes dopoldne - kakšno mnenje? Najbrž sem dala malo preveč korenja... Bova nekaj časa na piščancu, pa počasi naprej. Sem tudi z vzrediteljico govorila in je rekla, da je že pri njej v leglu večinoma surovo jedel, je bil pa zdaj celo leto na briketih.
Večinoma berem, da ko greš na surovo, je pametno brikete že takoj čisto opustiti - jih lahko uporabiš kot priboljške (kar je še ostalo od 12 kil) na sprehodu?



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3217 : 08 Marec 2016, 16:00:21
Lahko probama, časti mi bočnika za tri dni pa ti povem :D

Zdej čistega mesa v stilu bočnika si res ne morem privoščit za psa in se vedno zraven držijo še kake kite, vezi, maščoba.., ampak ja, tudi po parih dneh take prehrane brez kosti je kakec kompakten. Ali pa recimo ko gredo jagnjeta v skrinjo, ima kak dan samo njihove organe za jest, isto brez problema. Je sicer srce zraven, kar je bolj mišičnina, po drugi strani pa tudi maščoba in malo loja, kar bi moglo še dodatno eskplodirat. Mu pa teče iz riti po govejih goltancih, sem probala surove in kuhane pa ni razlike.



Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #3218 : 08 Marec 2016, 16:56:28
Večinoma berem, da ko greš na surovo, je pametno brikete že takoj čisto opustiti - jih lahko uporabiš kot priboljške (kar je še ostalo od 12 kil) na sprehodu?

Ja, komot.

Obrok izgleda zelo po BARF regelcih.



Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #3219 : 08 Marec 2016, 17:09:39
Ja tole je bolj BARf. Kaj bo pa naslednje dni jedel?
Ker eno tako bedro ima okoli 27% kosti, torej ima za naslednje dva dni dovolj kosti. Zelenjava zgleda kuhana, a se motim?
Pojdi v Loko na predavanje, če si blizu.



Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #3220 : 08 Marec 2016, 17:11:18
Aja. Briket nekateri nikoli ne opustijo, samo ni jih priporočljivo mešati, ker se različno dolgo prebavljajo.



fiola1

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
Odgovori #3221 : 08 Marec 2016, 17:26:06
Ja tole je bolj BARf. Kaj bo pa naslednje dni jedel?
Ker eno tako bedro ima okoli 27% kosti, torej ima za naslednje dva dni dovolj kosti. Zelenjava zgleda kuhana, a se motim?
Pojdi v Loko na predavanje, če si blizu.

Za naslednje dni sem nameravala kar isto, ker sem kar na nekaj straneh prebrala, da je pametno začet s kakšnimi koščenimi deli piščanca in po tem počakat, da se prebava uredi. Tole:  I recommend feeding chicken backs for the first 2-3 days. Chicken backs are higher in bone content. The higher the bone content the firmer the stools will be because bone is a constipating agent. Too much bone can cause problems but shouldn't be an issue in the beginning. After the 3rd day I would add in chicken quarters alternating with backs every other meal. Chicken leg quarters have a bit more meat to them and less bone. You don't want your dog to become constipated on nothing but chicken backs. Continue with alternating chicken backs and quarters until you have noticed consistent firm stools for at least 7 days in a row.
Hrbtov nisem našla v nobeni od treh trgovin kamor sem danes šla. Nekje drugje je pisalo, da so nogice tudi v redu za začetek, pa sem vzela nogice.
 Zelenjava je pokuhana, tako da je malo še za pogrist.
Sva ravno s sprehoda, kakec je bil zaenkrat še normalen, čez kakšno urico dobi večerjo, pred spanjem pa na krajši sprehod - bomo videli kako bo takrat s kakcem.



aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #3222 : 08 Marec 2016, 17:54:51
Sem enkrat brala o primernosti vampov pri težavah z ledvicami, nekaj s fosforjem povezanega. Pa marsikaj se da narediti že z samo izbiro mesa, ampak je odvisno seveda od težav, verjetno pa največ materiala najdeš pri pasmi dalmatinec, so že doktorirali iz ledvic.

Moj ima po samem mesu/organih (ali bilokaki domači hrani brez kosti) vedno lep, kompakten kakec. Nikoli paštete.


Tole se svetuje pri whole prey-ju. Je pa čist odvisn kaj je sploh narobe. Se pa da vso prehrano prilagoditi psu.

Is this an acute issue resulting from physical damage and can be fixed? Or is it chronic renal failure that is progressive and cannot be cured?

Diet for both versions are similar, at least to start. You do not have to reduce protein, but you do have to reduce phos, and this is at least to begin with done by feeding fatty meats like lamb, pork and dark poultry meat like drumstick and thigh (not breast or rabbit other white meats). Dark meat has more fat, and since fat and protein cannot occupy the same place at the same time, the protein in fatty meat is reduced. And phos is reduced along with it. Eggs are also useful. However! Pancreatitis can be a problem for renal dogs, so you and your vet need to watch amylase and lipase levels in the bloodwork. Gastric upset is also something to look for.

You do not want to feed bones; they are high in phos. Ground eggshell will take care of the need for calcium. Calcium is also a phos binder, which can help reduce the phos level, thus reducing the dog's discomfort. Depending on what's reducing phos and what's not, carbs such as sushi rice may be needed. You can also supplement with Omega 3 fish oil, and COQ10 may reduce creatinine levels.

Green tripe (preferably raw--if you're gonna do it, go for the best) is also high in calcium and low in phos. Its smell may also encourage your dog to eat.

No diet will cure renal disease; all we can do is help the dog feel better, and to stay as healthy as it can. So in addition to rejecting any diet that is based on low protein and commercial crap, you also have to work closely with your vet to tr to test for cause--cancer? Diabetes? Urinary tract infection? Poison?

NO green beans, sweet potato, etc. Sticky rice (sushi rice will help absorb phos, as will calcium. Whatever the "etc," is, you can probably skip that as well. Along with chicken dark meat, don't forget about green tripe.



Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #3223 : 08 Marec 2016, 19:24:54
Fiola1 si izračunala koliko na dan mora pojest?
Jaz bi vseeno dala zraven še samo meso ali en obrok bedro en meso. Npr. goveje ali prašicje srce, to bi morali imeti npr. v Mercatorju v mesnici. Meni je že dal zmrznjeno, samo ne sme biti dren, potem te zavrne. Al pa kaka svinska zadeva brez kosti, kje na vsake tok v reklamah v prospektih. V Eurospinu sigurno dobiš kaj primernega. Tam imajo tudi purana za juho, no, to je koščeno. Kvibo iz Tržiča ima včasih ugidno ponudbo. To je to podjetje, ki dobavlja gostincem. Sedaj je pleče 2,29€/kg. Kar ni drago, še zase lahko odrežeš zrezek.  :) Kadar imajo dostavo v tvoj kraj, se da dogovorit za prevzem.
Če bi jedel ribice, se dobijo zmrznjene sardelce v Hoferju naprimer. Pa fino je, ko lahko daš samo dve, lahko cel obrok....
V tisti fb skupini na vsaketoliko kdo ponudi kaj, goveje je 1€/kg na primer.
Poizkusi dat zelenjavo surovo, če jo je bo bolje. Naj bi bila zmleta, naribana ali zblendana, tako pes lahko iz nje kaj počrpa.



fiola1

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
Odgovori #3224 : 08 Marec 2016, 20:11:37
Sem sem zračunala - 400g na dan vsega (20 kil ima, zdajle je sicer kar malo koščen), se pravi 200g na obrok mu dam. Bom pregledala po vseh trgovinah, še pri kakšnem mesarju povprašala.
Skupino sem že pregledala, vidim, da je skoraj vsak dan nekaj. Za Nimrod tudi malo premišljujem, pa me zanima, je kak razlog, da je za psa tako poceni, običajna cena pa približno 10x večja? Sicer se mi zdi super, če ne drugega za sem in tja. Ribe pa tudi v prihodnosti, zagotovo.
Menda se kuhano zelenjavo lažje prebavi, zato jo pokuham, čeprav pustim da je še malo trd korenček. Pa tudi ne vem, če bi surovo pojedel - sem mu nekaj časa nazaj dala košček korenčka, je vzel in mu je kar padlo iz gobčka ... Sadje pa je, vse.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3225 : 09 Marec 2016, 07:34:11
Potem pa pridem navzkriž (za ledvice je še vse v referenčnih vrednostih, ampak je CREA tik pod zgornjo mejo), bili so kristali v urinu in povišan PH urina (hrana z 70% mesa, pol sem šla na 50% mesa)...Potem se je pojavil reflux po mastni hrani. Še najbolje se obnese piščanec, govedina, ribe, divjačina in jagnjetina kot priboljšek.

Moja ima 32kg, zmerno aktivna, se hitro zredi (mislim, res hitro), ona dobi surovo/kuhano na dan 600g (je dobivala 2 obroka po 300g). In če je dobila premajhen delež zelenjave je bila zelo hitro spet lačna (po 4 urah).  No, pol je bil reflux, predno sem stuhtala, da je kriva druga sorta hrane, ki je bila bolj mastna...In sedaj smo na 3 obrokih dnevno, s pretežno piščancem, zajcem in ribo. Če futram brikete, je njena dnevna doza 240g.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #3226 : 09 Marec 2016, 08:48:57
Cena je taka, ker ni za prehrano ljudi. To so klavniški odpadki. Včasih je to zelo lepo meso, včasih je več maščobe, hrustanca,... Ampak pes to mora imet.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3227 : 09 Marec 2016, 12:49:02

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


fiola1

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
Odgovori #3228 : 09 Marec 2016, 14:00:11
3 surovi obroki, ali mogoče bolje če rečem barf, so za nama. Upam da ni nič narobe, če pišem v to temo, čeprav dam zraven tudi zelenjavo.
Kakec je mehkejši kot običajno, ni pa tekoč. Malo pred peto zjutraj me je zbudil, da bi šel na vrt kakat - upam da se bo čimprej umirilo. Danes sem bila spet v trgovini, kupila sem mu 1,5 kg piščanjčjih hrbtov, ki jih včeraj nisem našla, tako da ima za nekaj dni, bom poiskala še nekaj brez kosti.
Zanima me, kako je z ribami. Se jo da kar celo, ali koščice ven, kolikor se pač da? Videla sem, da imajo tudineko ribo za v juho, ampak so bile več ali manj glave. Je to v redu?
Počasi ugotavljam, da se kar dobi v trgovini, samo v malo več trgovin je treba it.

No jaz zračunala pri njemu za 2% telesne teže pa da vidim kako bo. Dnevna porcija briketov zanj je 200 g (Trainer Natural Medium), malo sem prilagodila, ni po tabelci, ker se mi zdi, da se bi se nazaj zredil če bi predlagano količino jedel.



Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #3229 : 09 Marec 2016, 14:21:50
Ja mi2 sva kupila Candyjevo z 6 predali. V Mercatorjevi spletni trgovini, na obroke. Bi mogla mojga vprašat kok je bila in ker model. Za enx dela brezhibno, trkam. Jaz imam majhna psa in je dovolj, zaloga dolgo traja.

Ribje glave lahko je. To prodajajo verjetno liste, ki jih filirajo, glave so potem za ribje jušne osnove, brodete itd. Za probat je, če bo jedel bo fino. Kje si jih videla?
A piščanca je lepo? Grize? Potem bo tudi ribje glave. Cele ribe se daje cele, nič spucane.



aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #3230 : 09 Marec 2016, 14:43:30
Jst bi 20kg psu dala za pojest recimo celega piščanca. Mu pustila da ga poje recimo 200g in mu ga potem odvzela. Zvečer mu ponovno vrgla istega piščanca in pustila da poje cca. 200g. Nasledn dan spet ponovimo vajo. V začetku se mora pes tudi naučiti prehranjevati s takšno hrano. Naučiti se mora žvečit kosti. Ljudje delajo napako ker psu dajo premajhne kose kot npr. piščenčjo perutko, ki jo pes ne zna obdelat, na koncu pa celo pogoltne in je štala. Hrbti so koščeni. Mislim da vsebujejo skoraj 70% kosti. To je absolutno preveč kosti in lahko pripelje v kontra učinek, ki se pokaže v driski in razdraženem črevu.
 
Obrok za začetek sestaviš tako da je nekje 75% mesa in 25% kosti. Če se ti pač zdi da bi pes moral dobiti še kaj drugega mu po obroku s piščancem v skledi ponudi še tisto zelenjavo, ki jo želiš.

Drugače pa kot je men poznano se pri pravem barf-u obroke pripravlja z mletim mesom, mletimi kostmi (nekateri jih sploh ne hranijo ampak dodajajo kostno moko, jajčno lupino), zelenjava, zelišča, različna olja,žitarice....

Z ribami bi jst za začetek še malo počakala. Vsak nov protein se psu uvaja in se ga postopoma dodaja. Rajši začni po parih dneh piščanca uvajati kakšno rdeče meso. Npr. govedina. Ribo je priporočljivo hraniti občasno, pa še to naj se jo samo doda zraven npr. piščanca ali govedine.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3231 : 09 Marec 2016, 19:12:34
čara, a imate potrjen refluks?



Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #3232 : 09 Marec 2016, 21:11:30
Čara sori, sem prehit prebrala. V en predal gre na okroglo 10 kg,  raje rečem 8kg.
Tko, da bi ti manjša zadostovala. Kaj pa se bolj splača, je pa drugo?



Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #3233 : 10 Marec 2016, 12:28:02


Drugače pa kot je men poznano se pri pravem barf-u obroke pripravlja z mletim mesom, mletimi kostmi (nekateri jih sploh ne hranijo ampak dodajajo kostno moko, jajčno lupino), zelenjava, zelišča, različna olja,žitarice....



 BARF je mlet ali pa ne mlet.
Če kupiš pripravljen BARF je logično, da ga ponudijo mletega.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3234 : 15 April 2016, 14:09:52
20kg telečjih in svinjskih klavnih odpadkov od mesarja


Malo za šalo in malo zares pa zadaj že raste 20kg kunca, 20kg piščanca in okrog 60 jajc tedensko



Bolj surovo ne gre  :P



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3235 : 27 Oktober 2016, 09:38:48
Iz druge teme:

Ker imam to za izhod v sili, kadar pozabim pravi čas vzeti futer iz skrinje (traja dva dni, da se te mesne kocke odtalijo).

Jaz ne vidim nobenega problema v tem, da če slučajno pozabim, vržem zmrznjeno meso v vročo vodo in je obrok pripravljen v pol ure. Za ljudi to ni priporočljivo le zaradi "strukture" mesa, je bolj žvečljivo/gumijasto al neki takega, ampak iz ostalih vidikov pa ni s takim mesom nič narobe. Ali pač?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3236 : 27 Oktober 2016, 11:22:53
Ne bi vedela kaj o tem. Ampak delno se že mora odtalit, da sploh v pisker spravim, brez poplave vode ob tem. Zdaj prakticiram, da če že res pozabim- potem pustim zunaj, ne dajam v hladilnik. Pa malo je odvisno kak kos je.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3237 : 27 Oktober 2016, 12:35:12
Zakaj pa v hladilniku odtajaš?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3238 : 27 Oktober 2016, 13:31:09
Tako povsod svetujejo, vsi mojstri, vsa navodila na že predpripravljenih, na že zmrznjenih izdelkih. Verjetno zaradi kakih bakterij? Mi vedno vse v hladilniku odtaljujemo. Poleti sploh. In pol traja dva  dni, da se ti odtali, kak bolj zajeten konc pa še dlje. Sicer se trudim, da razkosam že prej, ravno zaradi odtaljevanja. Za Bino pa sedaj na okenski polici pred kletjo odtajam.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3239 : 28 Oktober 2016, 09:09:12
Čist iz firbca, a mogoče veš če na zmrznjeni zelenjavi isto piše? Mi damo zvečer iz skrinje, drug dan porabimo - za pse in ljudi. Če je slučajno kje kaka bakterija se za ljudi itak skuha, psom pa ne škodi.