kavkaški ovčar [Kavkazskaia Ovtcharka]

puNć* · 67275

puNć*

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
: 22 Avgust 2006, 17:14:48
sprva en lep pozdravček*..ker sem nova na tem forumu,sem se odločila,da sprva preletim teme in ugotovim kaj bi lahko iz svojih izkušenj še sama dodala..opazila sem namreč,da pasma kavkaški ovčar še ni odprta ::)

..sama imam doma dva predstavnika te pasme,psička je stara kakšnih devet mesecev,"pubec" pa 3-4 leta[sem spet pozabila natančno starost :-\]..

..no bom kar začela:..
sami smo se za to pasmo odločili predvsem iz razloga,ker smo potrebovali čuvaja,..dolgo smo se odločali in na koncu je padla odločitev za KO[krajšava pasme]

..moram povedati,da je pasma precej samostojna,dominantna,in tudi trmsta..zato je zanjo potrebna močna oseba..

..so tudi veliki in masivni psi,..in prav zaradi tega ima večina ljudi o teh psih slabo mnenje,in jih vse~prepogosteje napačno označijo..to so vendar psi,ki niso igračke ampak so čuvaji v pravem pomenu besede..

..je pa tudi res,da se kot vsi psi tudi psi te pasme močno razlikujejo drug od drugega po značaju..
..naša sedaj devet mesečna psička je veliko bolj "crkljiva" in ubogljiva,.čeprav moram priznat,da se je od~kar imamo njo na pozitivno obrnilo obnašanje nekoliko starejšega samčka..

..sama se z njima zelo dobro razumem,pa s časom tudi moje prijatelje lepo sprejmeta..

..do"čisto pravih tujcev" pa sta zelo nezaupljiva [predvsem samček]..

pa še kratek opis pasme:

Domovina: Rusija – Kavkaz

Uporaba: odličen čuvaj, pastir 

Značaj: Kavkaškega ovčarja še danes uporabljajo v njegovi domovini (kavkaške gore) za čuvanje živine pred štiri- in dvonožnimi sovražniki. Je zelo pogumen, čuječ, nepodkupljiv, samozavesten, samostojen, težko podredljiv, močan in zadržan pes, nezaupljiv do tujcev, ima zelo močan, prirojen občutek za varovanje svoje črede.

Družabnost: Vse in vsakogar, kar spada k družini - to so otroci, mačke, kokoši ali karkoli drugega - smatra kavkaški ovčar za svojega pripadnika "njegove črede" in ga spoštuje in ščiti. Otrok ne pustimo samih s psom, če se igrajo s svojimi prijatelji, saj lahko pride pri igri med otroki do sporov in v tem primeru bo kavkaški ovčar začutil dolžnost "svoje otroke" braniti. Za tujce je priporočljivo, da se psu približajo z veliko previdnostjo, nasprotno pa družinske prijatelje ta pes zelo toplo pozdravi. Do drugih psov se lahko kavkaški ovčar vede izredno dominantno.

Gibanje: Ta pasma je primerna za lastnike večjih zemljišč, kjer psi lahko sami poskrbijo za potrebno količino gibanja. Ker jih debel kožuh varuje pred vremenskimi neprijetnostmi, so kavkaški ovčarji primerni za bivanje na prostem.
Problemi z zdravjem: displazija

 :) ::) :)

..no za začetek bi bilo to vse==>vsekakor bom s dnevi dodala še kakšno informacijo,sicer pa si lahko njune fotografije ogledate na: http://kosmatincki.moj-album.com/

uzivajTe* :P



quantum

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 22 Avgust 2006, 18:01:36
Super da se je nekdo oglasil, ki ima to pasmo ;D
puNć* ali sta tvoje dva kavkaška ovčarja rodovniška?



Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #2 : 22 Avgust 2006, 18:11:16
Zanimiva pasma!
Kako si pozabila natančno starost  ???

Sem si pogledala slikce tvojih kosmatincev in ta  http://kosmatincki.moj-album.com/album/4562314/?os=4562482  mi je ta bolša.

LP


puNć*

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 24 Avgust 2006, 10:08:41
ma..rodovnika sta dobro shranjena,zdaj vem da je psička stara 9mesecev in pes 4leta!
..upam da so slike ok..samo moram še kar nekaj dodat,pa nimam tolko časa ker jaham vsak dan,..bom se potrudla pa čimprej dodala :-[



ČiraĆara

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 11 Januar 2008, 10:49:18
Evo, da še jst dodam nekaj slikc mojega kavkaškega ovčarja, na slikah starega mesec in pol.

http://www.moj-album.com/uredi/ciracara/10617115/




ČiraĆara

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 11 Januar 2008, 10:54:13
O kavkaških ovčarjih nisem zasledila kaj dosti na internetu in tud drugje ni napisano veliko. :-\ 

Če ima kdo osebne izkušnje z njimi bi prosila, če napiše njihov značaj...

Hvala



Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #6 : 16 Februar 2008, 08:56:44
Evo moja botrca in tudi veterinarka je lastnica 10-mesečne psičke te pasme.
Mala je baje prava čuvajka, zelo samostojna, ampak pravi cukrček in se npr. zelo dobro zastopi z drugo 10-letno psico.

V živo je še nisem videla, upam da jo bom kmalu.
Sem pa včeraj nekje drugje videla 3 kavkaške ovčarje, pa sem šla zato malo pobrskati o njih. :)

***

Kavkaškega ovčarja lahko pravzaprav razdelimo v 3 skupine glede na dolžino dlake:
° z dolgo dlako,
° s srednje dolgo dlako in
° s kratko dlako.

> POREKLO: Kavkaz

> VZREJNA DRŽAVA: Rusija

> VIDEZ
To je izredno močan in mišičast pes z ravno krovno dlako in gosto podlanko, ki ga ščiti pred velikimi temperaturnimi razlikami.
Kožuh sme biti sive, bele ali kostanjeve rjave barve, lahko je marogast, svetel z rdečkasto rjavimi ožigi.
Glava je masivna s koničastim gobcem in glede na barvo kožuha črnim ali rjavim smrčkom.
Tudi oči so temne. Uhlji so zapognjeni ali pokončni.
Rep je odlakan in dokaj dolg, sicer pa ga lahko tudi skrajšajo.

> PLEČNA VIŠINA:
psi: 65 - 80 cm
psice: najmanj 62 cm

> IDEALNA TEŽA: priblično 50 kg

> ZGODOVINA
Kavkaški ovčar izvira iz avtohtonih psov gorskih območij Kavkaza. Najverejetneje so bili to potomci mastifov in špicev. V njihovi prvotni domovini so jih pastirji uporabljali za varovanje čred. Pri vzreji se je tako upoštevala njihova telesna moč in pogum.
Pasma je bila priznana leta 1952 v Sovjetski kinološki zvezi. Par let kasneje, leta 1979 pa so jo spoznali tudi po Evropi.

> ZNAČAJ
To je izvrsten pastirski pes in odličen čuvaj. Je oster, samostojen in zelo nezaupljiv do neznanih ljudi. Dobro prenaša mraz.
Lahko bi rekli, da je to na nek način udomačen medved. Zaradi kakršnekoli spremembe ali zvokov na njegovem teritoriju bo kavkaški ovčar začel glasno lajati in renčati, še posebno ponoči.

> ŽIVJLJENJSKO OKOLJE
Kavkaški ovčar zelo dobro prenaša mraz. Zaradi svoje preteklosti in ostrih razmer ni namenjen bivanju v stanovanju.

Par slik kavkaškega ovčarja:




> VIR: http://www.dogomania.com/breed/breed121/


Par stari vzrediteljev:
* http://www.geocities.com/caucasou/home-2.html
* http://www.ruskiizvor.com/english/kennel.htm

+1

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #7 : 16 Februar 2008, 09:10:19
Poglejte tega  :-|~




vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 16 Februar 2008, 11:05:23
To je Dato iz Ruskog Izvora. http://www.ruskiizvor.com/serbian/pedigree/d_leglo_pedigree/d-leglo.htm.
Moral bi pristati v Sloveniji, ampak je na mojo žalost odromal nekam na vzhod Evrope (Romunija?).  :-\



oktalz

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 07 Januar 2009, 08:34:46
Imam 4 mesece staro kavkaško ovčarko Luno. Mi lahko prosim kdo posreduje svoje izkušnje s to pasmo?



Gala-V

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 04 Februar 2009, 13:59:14
@ ČiraĆara: Njegova podobnost z mladiči Kraškega ovčarja je osupljiva, tudi črto, ki gre od učka proti "ličkom" ima. Enkrat sem zasledila, da obstaja možnost, da sta s kraševcem povezana. Če ne bi vedela, da gre za kavkaškega, bi mislila, da je na slikah mlad kraševec.

Je pa velika škoda, da pasma izgublja na ugledu pri nas. Kljub temu, da je nepoznana, so očitno šteparji ugotovili, da se da na njihov račun tudi kaj zaslužit. Na bolhi je že polno oglasov za nerodovniška legla. Verjetno se potem te uboge kužate promovira kot "hudo" pasmo ipd.

Koliko je pri nas sploh rodovniških?


vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 04 Februar 2009, 15:58:01
Verjetno se potem te uboge kužate promovira kot "hudo" pasmo ipd.

To pasmo ne more ravno imeti vsak, ki si želi "kužeka", o njih pa ne ve kaj dosti. Kavkaški ovčarji imajo MOČAN obrambni nagon in kaj hitro gre lahko kaj narobe. Tega psa skoraj nikakor ne moreš fizično obvladati, ampak moraš biti psihično močnejši od njega, da te uboga in je obvladljiv.

Pa še slikcice tistega mladička dva sporočila višje, sedaj ko je star 1.5 let. Tega psa bi moral dobiti jaz, ampak na srečo, ker ga takrat sigurno ne bi znal pravilno izšolati in obvladovati, ga nisem dobil. Odšel je na Hrvaško.








ps. na eurodogshowu je zasedel 4. mesto, ker je v ringu poskušal napasti sodnika in ga zato ta potem ni uvrstil med prve 3



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #12 : 04 Februar 2009, 22:39:19
Imam 4 mesece staro kavkaško ovčarko Luno. 
Kakšna slikca od tvoje lepotičke Lune bi bila zelo dobrodošla :D

lp


Gala-V

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 05 Februar 2009, 12:47:01
To pasmo ne more ravno imeti vsak, ki si želi "kužeka", o njih pa ne ve kaj dosti. Kavkaški ovčarji imajo MOČAN obrambni nagon in kaj hitro gre lahko kaj narobe. Tega psa skoraj nikakor ne moreš fizično obvladati, ampak moraš biti psihično močnejši od njega, da te uboga in je obvladljiv.

S tistim stavkom zgoraj sem želela namigniti, da jih bodo začeli veselo štepati za klientelo, ki bi si želela psa za show off in klanje, vzgoja pa bo tudi temu primerna. Nekako tako, kot se je začelo z buliji in amstafi.

Če bi bil tale KO iz zadnjih slik rjave barve, bi ga verjetno kakšen gobar zamenjal za medveda. Kakšna žival!  ;D


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #14 : 05 Februar 2009, 14:16:38
Kaka mrga  :o Sama glava ga je

A poznamo kej ljudi, ki imajo kavkazce kot notranje pse? Vsaka pasma rabi človeka, sam glede na njegov karakter si ne predstavljam, da rabi toliko človeške bližine kot večina ostalih pasem. Kako se počutijo, ko cele dneve stražijo neko zemljišče? Jim je dolgcajt al uživajo, ker so za to pač bili vzrejeni?

Js ga bom tut enkrat mela  :D



vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 05 Februar 2009, 14:53:16
Kavkaški ovčar jemlje čuvanje kot zelo resno stvar. V otroštvu so ti psi tudi igrivi in bi tekali za žogicami, ampak po puberteti ga do igre mine, in njegova edina naloga postane čuvanje. Takrat pa kamor ga postaviš, tam čuva. Tako da pri teh psih ni bojazni da bi sami odšli malo na potep, ker ne bodo. Ker če bi šli, ne bi mogli več čuvati ozemlja, ki si ga lastijo. In tudi če ga velikokrat pelješ po isti poti na sprehod in npr. sediš velikokrat na isti klopci, si jo pes čez čas prilasti in jo začne ravnotako čuvati in ne pusti nikogar blizu. On ima v krvi čuvanje in to v pravem pomenu besede. V primerjavi z njegovim "bratrancem" srednjeazijskim ovčarjem, je tudi bolj dosleden pri svojem delu. Ker azijec vseeno ljudi obravnava drugače kot ostala živa bitja, kavkaškemu ovčarju je pa vse ravno. Kdorkoli pride na njegov teritorij je nepovabljen, pa naj si bo to štirinožni ali dvonožni vsiljivec.
Ti psi imajo verjetno najbolj stabilen in preudaren karakter. Ker vem za enega psa, ki je bil celo življenje (4 leta) na planini v Rusiji in je potem z letalom odletel nekam drugam, in vse te kolobocije, ki jih je prestal, je prenesel popolnoma mirno. On še v življenju ni bil med toliko ljudmi, kaj šele da bi se kdaj vozil z letalom, pa je deloval tako, kot da bi to počel že celo živlljenje.



vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 05 Februar 2009, 17:02:47
Je pa še ena druga stvar pri teh psih zanimiva. Skoraj nikoli, ko se ti psi med seboj stepejo, ne pride do kakšnih hujših poškodb. Ker v Kazahstanu, Uzbekistanu, in podobnih deželah, je še zmeraj aktualno prirejanje pasjih bojev, kjer pač dobijo najmočnejšega psa in ta pes potem lahko zaplodi največ psic. Ponavadi v takšnih bojih (kjer se med sabo tepejo le kavkaški ovčarji), niti ne pride do krvi. Ker te pse ponavadi uporabljajo za čuvanje črede pred volkovi. In ko pridejo volkovi napasti, takrat nastopi groza. Volka oz. volkove lahko premaga le malokatera pasma psov. Tudi med kavkaškimi ovčarji se najde kar nekaj psov, ki si ne upajo kreniti na volka. In zato je toliko bolj pomembno da so vsi psi v krdelu zdravi in sposobni za boj. Ravno zaradi tega, pa ko želi nek pes zdominirati drugega psa, to stori tako, da ne pride do kakšnih poškodb, ker poškodovan pes nima kaj za početi, če pridejo volkovi, ker je že vnaprej obsojen na propad. Zato se med seboj "pazijo".



jake13

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 07 Februar 2009, 12:49:26
Vov kakšen krasen pes!

Pa super sestavka vohlec. Če imaš še kakšne take zanimive informacije kar na dan z njimi.



vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 11 Februar 2009, 07:33:51
Ko sem govoril o fizični moči. Tu sta prisostvovala kar dva moška.

http://s168.photobucket.com/albums/u200/Wayakan/izlozba/CACIBbg2009/?action=view&current=5d361b0e.pbr



jake13

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 11 Februar 2009, 22:59:03
impresivno  8)




Gala-V

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 12 Februar 2009, 09:41:46
Pravi "družinski pes". Ga lahko pelje na sprehod cela družina pa še ni rečeno, da jim ga bo uspelo zadržati.  ;D
A se je že kdaj zgodilo, da je KO na kakšni razstavi napadel drugega psa (poleg sodnika)? Kako se to takrat sploh zadrži?


oktalz

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 18 Februar 2009, 08:23:49
Pozdravljeni. Naša Luna je sedaj stara 5,5 mesecev in živi z nami v stanovanju kot peti član družine. Je zelo prilagodljiva. Seveda pa ji gibanja ne manjka, saj živimo na deželi in nas obkrožajo travniki.  :). Moram povedat, da je to ena prava cartljiva muca. Je pa res, da že zdaj daje prednost domačim in poznanim kot pa tujcem. Se ne da podkupit niti s slastnim priboljškom. ;)



jake13

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 18 Februar 2009, 18:13:31
slikce?  :)



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #23 : 18 Februar 2009, 18:23:52
slikce?  :)
Se pridružujem ::) - oktalz, nas boš kaj razveselila s slikcami od Lune :D


oktalz

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 18 Februar 2009, 20:09:09
Evo slikice naše Lune.



oktalz

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 18 Februar 2009, 20:10:29
Tukaj na teh dveh slikah je stara nekaj več kot 4 mesece.



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #26 : 18 Februar 2009, 20:17:27
Pa smo dočakali slikce    Ful je luštkana :-*


oktalz

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 19 Februar 2009, 08:50:22
Aska- hvala! :)



oktalz

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 27 Marec 2009, 18:27:08
Luna, ki se vsemu čudi. ;D



yonna

  • *
    • Prispevkov: 56
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 27 Marec 2009, 19:02:35
Res lep pes  ;D