Češkoslovaški volčjak [Ceskoslovenský Vlcak, Czechoslovakian Wolfdog]

westyca · 139426

tanali

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Lepe slike  :)
Po mojem osebnem mnenju, je taka stvar čehcu veliko bolj logična in naravna (trekking al kako naj temu rečem) in mu ni treba nič posebej razlagat kako naj se obnaša v naravi
Ravno zaradi tega mene čehci fascinirajo, se mi zdi, da težko najdeš boljšega spremljevalca za večdnevna potepanja po hribih...jim je to preprosto v krvi.

A pa zna zalajat tud, ko je ponoči na straži, a samo brunda?  :)



OmaDawn

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Zdravo!

Ja 10 mesecev je glih na tisti meji nekje enega leta... ne vem, po občutku. Vem, da za uradne canicross in bikejoring tekme je prepovedano tekmovat s psi, mlajšimi od enega leta, res pa je da tam gre za vleko. Če ne bo ful nekih višinskih razlik, potem ji pomojem ne bi naredili škode. Moja pot pa je bila približno: Ukanc pri Boh. Jezeru, Koča pri Savici, Črno jezero, Koča na Komni, Koča pod Bogatinom, Koča pri Triglavskih jezerih in nazaj. Tud ni ne vem kaj od razdalj, ampak mi je blo to tud kot mal priprave za neko usposabljanje in je bil nahrbtnik "dobro" naložen :) če boste šli slučajno podobno pot, bi samo odsvetoval relacijo Koča pri Savici - Črno jezero, ker je res strma in deloma varovana z žico. Jst sem šel prvič tu, pa je bil kar izziv zaradi nahrbtnika, pes pa če je spuščen bo že sam znal pomojem, če pa mora bit privezan zna bit pa zlo zoprno, mora met svobodo pri skokih itd. drugač je sam kaos. Tista jugozahodna pot do gor (Koča pri Savici - Komna), po kateri sem jaz šel dol, pa je zelo "user friendly", ampak se pa vleče :)

tanali, ponoči in podnevi, ko se nekaj približuje (velja bolj za naravo) samo renči/brunda z zaprtim gobcem,je zelo globoko ampak le toliko glasno, da mene opozarja, torej kot da ne bi hotla izdat lokacije, zalajala ne bo dokler ne bomo "odkriti" :) pa če se še približuje se tudi postavi v tisto smer. Zna pa zalajat, seveda. Ornk zna zalajat :) s tem, da na žival mislim da ne zalaja praktično nikoli, mogoče v živalskem vrtu, ampak to le na "plenilce", na "plen" pa ne, tudi če je velika žival. Ponavadi bolj na ljudi, ki so boječi/nesigurni ali enostavno čudaki :)

Lp, Ivan



OmaDawn

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Novi mucek, ki je pri nas v začasni oskrbi, je takoj našel mesto za crkljanje. Se mi zdi da se kar varno počuti pri njej :)





Lp, Ivan



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Ooooo <3

battito animale


arči

  • *
    • Prispevkov: 126
    • Točke: 0
Ivan, krasna psička. Tudi v našem okolišu (okolica MB) ima en gospod to pasmo. Samca. Sedaj je pomoje star kakšna 4 leta, 5. Drugače imajo hišo, tako da se lahko prosto giblje, največkrat pa sedi na zunanji leseni mizi v takšni ponosni pozi  ;D. Res je zelo lep in spoštovanja vreden. Enkrat ko je bil mlajši, jim je pobegnil, sem ga srečala z mojim psom (višavcem) pa naju je samo od daleč opazoval (tako iz oči v oči), ko sem mu rekla kakšno "prijazno" besedo, je pa kar začel z repom migati. Zdaj ko je starejši, se je kar umiril ( ne pobegne več), tega gospoda večkrat srečam v gozdu (Pohorje), pes je spuščen in ga je zelo lepo videti v takšnem okolju. Nima nobenih težav z odpoklicom. Res pa je, da včasih, ko je spuščen, če se srečajo s kakšnimi pohodniki, jih gre povohat, oni pa se ga bojijo. Amapk potem ga lastnik pokliče ali pa ga že prej pripne, pa vse štima. Mi je pa rekel ta lastnik, da je enkrat kuža napadel enega prijatelja, ali sorodnika, ko so prišli na obisk. Ko je bil ta sorodnik na parceli, je bilo vse ok, ko pa se je obrnil, ter nardil par korakov, da bi šel ven, torej domov, pa mu je pes skočil na hrbet za vrat in ga začel grist. Zdaj mogoče je lastnik ta "napad" narobe razumel in celo ni bil pravi napad. To sem omenila zato, ker sem brala Ivanove poste in razmišljala, da ga pes mogoče hotel obdržati v krdelu, tako kot je omenjal za svojo psico. Nevem, ker nisem poznavalec. Drugače pa je res čudovit. Bom kdaj kakšno slikico nardila. Aha, pa še to je zanimivo. Ko je na vrvici, vedno hodi ob lastniku, hoja je bolj sključena, glava malo nižje. Ko te pa pogleda naravnost v oči, pa te kar malo zmrazi. Iz spoštovanja seveda. Pa en Nemec, ki res ne mara psov, in znori na vsakega, ko gre mimo njegovega boksa, na tega volčjaka pisnit ne upa.  :o ??? Krasni psi.

"Dogs are not our whole life but they make our lives whole." [Roger Caras]


bamfel

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Ja, krasni psi  :)



OmaDawn

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
arči; težko kaj konkretno razložim zakaj bi skočil komu na hrbet, si pa predstavljam kako to zgleda ja. Ko odraščajo na ta način poskušajo kontrolirat različne situacije in testirajo in se učijo, sem pa skoraj prepričan da to ni kak napad v pravem pomenu besede. Težko si to predstavlja nekdo, ki ni lastnik. To je stalnica pri njih da kar skačejo in grizejo ko odraščajo. Kako pa je ime temu čehcu, mogoče poznam? :)

Je pa res da je cel kup zgodbic okoli čehcev kako določenih ljudi niso prenašali na noben način in potem se je ugotovilo za njih, da so bli kaki družinski nasilneži ipd. Zanimivo je blo ravno ta zadnji vikend na sprehodu na rožniku, je bilo kar veliko ljudi na glavni poti gor in je Vila že od daleč renčala na enega mlajšega moškega, ki je bil pač umsko moten. Ampak to sem opazil šele ko je šel mimo mene, Vili pa ni bil všeč že od daleč. Ni pa to res, da ji noben z kakršnimi koli motnjami ne odgovarja, jih je spoznala že več, pa če majo oni radi živali potem ni problema...

To da imajo pa ta poseben pogled ki zmrazi, pa je dvorezen meč :) lepo je, če je Vila privezana na sprehodu, jo ljudje spremljajo z občudovanjem in veliko sprašujejo pa želijo spoznat itd. ...če je pa spuščena, pa takoj drugače gledajo nanjo - z velikim strahom (reakcije so včasih tragikomične) in potem tud Vila ne reagira lepo... ...poleti enkrat v centru Ljubljane je skupina turistov iz nekje bližnjega vzhoda kar kričat in vpit začela od strahu in se na vsaj 10m Vile izognila :D ampak oni imajo ta strah pred takim psom že nekaj kulturno pogojen.

...bolj ko se z leti učim in razmišljam kako jo pogruntat, kateri človek ali pes ji bo všeč in kateri ne, bolj ugotavljam, da ta pes pač ni nek sistem, da bi ga pogruntal in z njim manipuliral... enostavno ima svoj karakter in se sama izraža kaj ji odgovarja in kaj ne. Največ kar lahko od nje zahtevam je, da nekaj tolerira, če ji že ni všeč. (to pa nikakor ne pomeni in ne sme pomeniti, da je ona gazda ;) )

Lp, Ivan



arči

  • *
    • Prispevkov: 126
    • Točke: 0
Hvala Ivan za izčrpni odgovor  :). Pozabila sem, kako je psu ime, mislim pa da je King. Vem samo, da je žena od onega gospoda Vera. So pa iz Ruš oz. okolica (Lobnica). Poznaš slučajno? Nevem če hodijo na kakšna srečanja. Poznam jih tak na videz samo, ker jas sem direktno iz Ruš doma, tam samo na sprehod grem večkrat  ;)

"Dogs are not our whole life but they make our lives whole." [Roger Caras]


OmaDawn

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Izletek na Veliko planino in Vila med žafrani :)























Lp, Ivan in Vila



Panama

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Little Dreams come true...
Super model, izgleda res ko volk v tej megli.:-)

Be My Sp´Icy Dream-Dreamy
www.mojalbum.com/panama


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Hude slike! :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


arči

  • *
    • Prispevkov: 126
    • Točke: 0
Čudovite slike  :o

"Dogs are not our whole life but they make our lives whole." [Roger Caras]


OmaDawn

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
No tako. Že dolgo govorim, da si bom mogolče enkrat privoščila....in ko se je pokazala priložnost, sem končno zbrala pogum.
Vani oziroma Veni (da ni preveč podobno Laki), stara 12 tednov:
https://www.flickr.com/photos/116482612@N04/19002914196/in/dateposted-public/

Kaj zelo veliko pametovat po enem tednu ravno še ne morem (sem prej dovolj in napisala tudi nekaj neumnosti), lahko pa že zdaj rečem, da sem dobila neka povsem drugega od pričakovanega. Najprej. Od polarca v njej ne vidim nič. Je pa res, da se izredno lepo odziva na metode, ki jih uporabljam pri polarcih. Od nemca v njej vidim veliko, a je veliko njenega vedenja in reakcij drugačnih tako od nemcev kot tudi ostalih psov, s katerimi sem kdaj delala. Kar se mene tiče izjemno zanimiva živalca. Že sedaj lahko rečem, da plašnosti ni niti za vzorček. Lahko rečem, da ima zelo močan, stabilen karakter in je  povsem neobčutljiva na hrup (prvi večer sem jo imela na dvorišču za vsak slučaj še na fleksu. V temi je šla raziskovat na pod, kjer se je fleks zataknil za kosilnico. Namesto da bi ostala tam in cvilila ali paničarila, je  je lepo mirno prišla ven in vlekla kosilnico za seboj, na klančini jo je kosilnica dohitela, ropotalo je kot pri norcih, ona se je pa samo odmaknila in tekla vzporedno s kosilnico, potem pa mirno počakala, da sem jo odvozlala).

Do ljudi je izrazito zaupljiva in prijazna, tako da je moram edino paziti, da ne lazi k tistim, ki jim to ni všeč. Čeprav do enajstega tedna ni bila na povodcu in ni videla prometne ceste, je šla že prvič ven brez problema. S psi razen z mamo ostalimi mladiči iz legla ni imela stikov. Sprva je bila do psov zelo previdna, zlasti jo je motilo lajanje. Po dveh dneh se je z neznanimi psi že igrala. Ima zelo zanimiv pristop, ki ga pri enako starih mladičih nisem vajena - zelo spoštljiv a ne izrazito podredljiv, v bistvu je pristop zelo podoben kot ga ima Laki. Razlika je v tem, da je Laki rabila eno leto, da se je naučila tega, kar je ta žvav prinesla že iz legla.

Silver in Laki sta jo sprejeli (glede na njun siceršen odnos do psov, tudi do takih, ki so prišli gostovat) presenetljivo sovražno. Ne ravno tako, da bi jo strgali, je pa bilo ogromno renčanja in tudi par klofut je padlo, če je prišla preblizu. Veni se zaradi tega ni pretirano sekirala, renčanje je ignorirala, klofute je vzela na znanje in je pustila njun osebni prostor pri miru. Zdaj se je situacija že zelo umirila, Vani ju čisto počasi osvaja. Laki ji občasno že dovoli, da se jo dotakne, Silver sicer še ne, a Vani že lahko spi na istem kavču ne da bi jo dobila po nosu.

Ena stvar, na katero so me opozorili že pred nakupom je ta, da je zelo nerada sama. Noben pes, zlasti ne mladič ni rad sam, polarci so pri tem kar izraziti, ampak Veni je pa res ZELO nerada sama. Kar pomeni, da me mora imeti na očeh. Tudi kadar spi se ne morem izmuzniti iz sobe, ne da bi to opazila in prišla za mano. Niti ograjce čez katero vidi, ne sme biti vmes. Ves čas jo imam za petami. Kar mi sicer ni všeč, a kaj češ. Ko moram od doma ali res nimam časa zanjo, jo enostavno zaprem v boks (ne, žal nisem imela časa, da bi jo postopno in na lep  način navadila na boks), punca sicer zelo vztrajno  protestira, zavija in razgraja, ampak ko pridem domov in jo odprem ni videti prav nič stravmirana.

Še eno presenečenje je to, kako lepo uboga navodila. Zelo hitro sva bili zmenjeni, da počaka, ko odprem vrata, da se vsede ko fehta in podobno. Dva dni sem morala imeti uče na pecljih, da sem ji težila, kadar je hotela kaj zgrist, zdaj približno ve, kje so njene igrače in škatle, ki jih lahko uničuje kolikor ji zobje dajo. Prepovedane stvari zaenkrat pusti pri miru. Z izjemo čevljev. (hvala lepa gospod vzreditelj, gor ste spravili odlične pse, samo prosim, ko boste imeli naslednje leglo, dajte jim za trgat kaj drugega, ne čevlje). Trenutno imamo čevlje na vrhu omar, na peči, celo na mizi.

Ko smo že debatirali o delovnih sposobnostih: kolikor lahko ocenim mladiča, ima punca potencial. Z njo se bo definitivno dalo delat. Ne vem če bo meni uspelo kaj narediti z njo, a če mi ne bo, to ne bo po krivdi psa. Navsezadnje, njena babica ima med drugim narejene izpite za reševalnega psa (res pa je, da je edina čsw v bazi podatkov, ki ima izpit za reševalnega psa višje stopnje) in sledarski izpit IPO3. Kar pomeni, da se delat z njimi da tudi kaj bolj zahtevnega, očitno pa zdaleč  ni tako lahko delat z njimi kot recimo z dobrim nemcem, ker bi bilo sicer opravljenih izpitov v podatkovni bazi veliko več.

Več slikc:
https://www.flickr.com/photos/116482612@N04/sets/72157654473547848?fb_action_ids=915101081883173&fb_action_types=og.shares


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Vauu, čestitam :D :D

Boš tudi z njo delala reševanje?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48

Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Čestitam!  :)




JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Čestitke! In hvala za obširen zapis.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Hvala za čestitke. Bom poročala, tako da se boste lahko zabavali, ko ji bodo rasli rožički, jaz si bom pa pulila lase.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Čestitke  :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


arči

  • *
    • Prispevkov: 126
    • Točke: 0
Jooj Lanabela kako je lepa tamala  :o Ogromno užitkov z njo! Pa veliko prispevkov, slikic...hehe  ;)

"Dogs are not our whole life but they make our lives whole." [Roger Caras]


Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
No, Lanabela pa si le videla, da čehci niso toliko napačni, plašni, polom za delo, kot sem ti pred meseci želela dopovedati  :) VSAK pes si zasluži šanso,. ne glede na splošno mnenje, pasmo, preteklost, in mnenje na podlagi parih predstvikov, o lastnišvu pa ni sledu  :)

Tamala je PREČUDOVITA  :-* Srečno z njo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Hvala. Jaz dam priložnost vsakemu psu. Če ne, ne bi delala s polarci. Da so čehci sposobni delat ti pove že vpogled v njihovo bazo podatkov. Da je tistih, ki imajo opravljeno kaj več od osnovnih stopenj zelo malo, pa pove, da z njimi ni lahko delat. Res je, da so imeli vsi mladiči, ki sem jih videla v tem leglu zelo trden karakter in niso bili plašni, res pa je tudi  da so potomci delovno uspešnih prednikov.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Naj razložim, zakaj menim, da CSW niso po defoju delovni (oziroma službeni) psi, tako kot so to nemci ali malinovci. Najprej: pri šolanju službenega psa hočeš doseči čimboljši rezultat v čimkrajšem času. Že tu imaš drowback, saj  CSW dozorijo precej kasneje od omenjenih pasem. Naslednja stvar: službeni pes naj bi brez neke hude travme zamenjal lastnika, pri večini CSW to ne gre. Tudi bi težko uspeval v standardnih tečajih ker: ne mara ponovitev enih in istih vaj, noče delat vaj ki se mu ne zdijo smiselne/zanimive/dovolj bogato nagrajene - že v običajnem BBH tečaju bi se na smrt dolgočasil. Na fizično prisilo (tu ne mislim samo na grobo silo ampak na prisilo nasploh) reagira z odporom. Pol je pa treba lomit trmo. Zato trdim, da prvotni načrt, torej izboljšati nemškega ovčarja kot službeno pasmo ni uspel. Ne vem če to velja za vse CSW, pri Veni se vsekakor te lastnosti nakazujejo, zato tudi tako lepo reagira na metode ki se obnsejo pri polarcih. Razlika je mogoče v tem, da je pri polarcih motivacijo treba šele narediti, pri Veni vsaj pa ni nobenega problema s tem, saj bi za surovo meso naredila vse (kasneje se bo verjetno dalo narediti tudi solidno igro). Prav tako ima že zdaj "wish to please", ki ga je pri polarcih tudi treba šele zgraditi. Toliko lahko rečem zdaj, čez kakšno leto se bo pa videlo, koliko sem se zmotila.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48

tanali

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
O luštno, čestitke. Smem vprašat, po kakšnih kriterijev si izbrala mladiča iz legla? In po kakšnih linijo/starše/vzreditelja?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Zelo preprosto: dala sem roke čez ograjo in gledala kateri manj grize in kateri je manj nesramen :) Firbčni in korajžni so bili itaq vsi. Potem smo izbrano psico vzeli ven, sem malo gledala kaj počne, pa malo sem jo prečohala, se mi je zdelo da sva kompatibilni in to je to.
Drugače pa nisem nič izbirala linij pa tega, ker pasmo za kaj takega premalo poznam. Sem pa videla leglo, pozanimala sem se pri vzrediteljih matere, si pogledala podatke o prednikih v češki podatkovni bazi (kar imajo ful dobro urejeno) in bila zelo zadovoljna z videnim.
Sicer pa ne kompliciram veliko. Če mi je pes všeč in vidim, da mu nisem zoprna, potem je to to.


Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Naj razložim, zakaj menim, da CSW niso po defoju delovni (oziroma službeni) psi, tako kot so to nemci ali malinovci.

Res je. In ravno to jih dela posebne, neodvisne, pse, ki na silo, tepež ne bodo rit stiskali ob tla in vseeno ubogali kot mnogi ovčarji  :) (pa nič proti pasmi)
Malo kolebam zadnje čase, vse bolj razmišljam, pes je moj prijatelj, moj partner, zvest član družine, moj svet. Ne nekdo, ki bo zame delal.
Nekdo, ki bo delal z menoj. ČE bo to želel. In čehec BO delal, ČE bo on želel.


arči

  • *
    • Prispevkov: 126
    • Točke: 0
Lanabela, ko si dala roke čez ograjo in gledala kateri manj grize in kateri je manj nesramen si se ozirala tudi na spol? Se spola glede karakterja pri tej pasmi močno razlikujeta? Ali so ti psice že na splošno bolj kompatibilne ne glede na pasmo? Ker sem malo razmišljala...mislim da je ta pasma nastala s križanjem Nemca in Karpatskega volka (če se motim, me popravite, nisem šla teme nazaj gledati) in pri volkovih so ponavadi ALFA samice. Se to kaj pozna tudi pri tej pasmi, glede na volčje prednike?

"Dogs are not our whole life but they make our lives whole." [Roger Caras]