Češkoslovaški volčjak [Ceskoslovenský Vlcak, Czechoslovakian Wolfdog]

westyca · 139174

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Ja res. Saj Silverca recimo naredi cel kraval, tako zavija ,kadar jo piči, ampak ob temle ti grejo pa kocine pokonci. Tudi meni je zelo všeč.


bamfel

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Tale Vila je prečudovita ;D.
Kot cenzor na forumih ostalim članom družine pokažem sem in tja kakšen posnetek ;) :P. Med drugim pevske sposobnosti vaše Vile. Rezultat? Mož bi najraje šel takoj po enega takšnega na Češko. (zaradi drugih razlogov ga bo pot prav kmalu peljala tja)  Saj vem, da si želi NO, so ga pa slike vaše Vile čisto prevzele. Sama si trenutno niti slučajno ne čutim sposobno vzgojiti enega takšnega psa. Bom morala temo blokirati, da ne bo kakšne traparije.

Uživajte še naprej, naj poje ali govori, prečudovita je. Sploh pa fotografije, da padeš dol :-*.



OmaDawn

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Ja Vila se lepo zahvaljuje za lepe komplimente! :) hahahaha, da je tko mikaven pes, da je treba cenzurirat?! :D poznam... sem nekje tri leta gledal slikce in se "slinil ", vedel  sem da bom enkrat mel Čehca, potem sem pa bolj spontano dobil malo vzpodbude in skočil not z obema nogama :) hehe, res je prava življenjska izkušnja tole, ker je zahtevno zelo. Šele zdaj vidim koliko, ko imam veliko stika tudi z drugimi psi...  Sem pa vesel, da sem se odločil za njo v študijskih letih, da ji lahko ponudim ogromno časa in energije, ker kasneje s službo in družino verjetno ne bi šlo na tak način kot zdaj. Sicer pa se vse da, če je prava želja.

S slikanjem smo pa malo zaspali, ko bo kaj lepega spet pa objavim ;)
Lp, Ivan



Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Čudoviti psi :)

Sem jih imela možnost spoznati na razstavi v Mariboru :) S fantom sva bila oba navdušena nad crkljivostjo ene izmed psičk/psov:


greenshot

Ker sva oba taka pasja " tipa" se kar nisva mogla odlepiti od teh psov :P Psička na sliki je pa vsa navdušena ves čas "silila" k nama :D

In še ostale:








greenshot download


lp


OmaDawn

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Zdravo!

Objavljam nekaj slikc z zadnjega prelepega srečanja Češkoslovaških volčjakov in njihovih lastnikov :) ...imeli smo še posebno in še malo bolj eksotično gostjo ;)











































Upam, da nisem preveč slikc objavil :)  celoten album (141 slik) pa si lahko ogledate na FB ali pa na https://plus.google.com/photos/113194317844860522929/albums/5934313202871789137?authkey=CIOSsIX_jcysDg

Lp, Ivan in Vila



bamfel

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Noro, kako so to lepi psi.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Prekrasni :-*

battito animale


OmaDawn

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
...pa še video verzija albuma iz srečanja ;)

http://youtu.be/mzVAfOUMo24


Lp, Ivan in Vila



Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
... kaj pa je ta eksotična gostja? Drugače pa vsi lepi lepi!



OmaDawn

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Tale bela eksotična gospodična je pa "high content" wolfdog. Večinoma arltični/tundrski volk s ščepcem enega polarčka ;)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Ta bela? Huda kombinacija :) kje so jo pa dobili?

battito animale


OmaDawn

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Iz ZDA z letalom ;) kej bolj konkretno pa že ne znam povedat. Je pa pred kakim letom začel delovat tudi na nizozemskem vzreditelj, ki ima lepo linijo ameriške in arktične krvi. Občutki glede vsega tega foha so pri meni mešani, še posebno ker so cene vrtoglave, ne vem če bi se sam spuščal v to, znam pa občudovat take živali :)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Aha, ma ne, sej ze to, da je uvozena iz ZDA, je zanimiv podatek :) kako pa se obnese sobivanje z njo, a kej ves?

battito animale


Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Po videzu sem sklepala, da bo kaj takega, nisem pa vedela, da je taka žvau tudi v Slo :). Krasna je! Koliko je pa stara, je prišla sem že kot papi? Me zanima isto kot Lilit.



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Krasni psi :) Sem poznala prvo predstavnico te pasme v SLO.


Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
A lahko vprašam kateri s ok vzreditelji teh psov, predvsem karakterno stabilni in zdravstveno ok?

Zanimajo me iz tako iz SLO kot iz Češke, Slovaške, Polske, Italije, vseeno  :)

V SLO vem, da imamo eno vzrediteljico:

http://ceskoslovaskivolcjak.pavliha.net/pasma.htm

Kaj pa tile iz CZ so ok?

http://www.vlcitlapka.wbs.cz/Aileen-Vlci-tlapka.html

Če pozna kdo?  :)

Sem malo zdravstvene preglede čekirala, se mi zdi ok. Pa čudoviti psi  :)
hvala!


OmaDawn

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Maš odgovor na FB ;)





OmaDawn

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Zdravo!
Smo spet imeli eno lepo srečanje, tu je nekaj fotk in še video :) v družbi takih živali človeka kar zamika, da bi šel živet nekam daleč od vsega in mel cel trop čehcev, hehe  ;D :-[






























Pa še video iz slikc:
https://www.youtube.com/watch?v=SRvIzjhisZI



Lp, Ivan in Vila




čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Je pri tej pasmi možno doseč zanesljiv odpoklic tudi v bližni divjadi?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


MANDY

  • Gost
 :) Lepe fotografije in predvsem čarobni pogledi psov  :).



OmaDawn

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Zdravo!
Glede divjadi ne morem govoriti za pasmo, lahko samo delim izkušnje s svojo psičko. Pogosto srečujemo srne in zajce, pa se je stvar ustalila nekje pri 3 letih na točki, kjer Vila ne bo niti stekla za divjadjo, če je sama z mano oz. samo z ljudmi, ker razume da ima sama zelo malo možnosti za ulov, pa tudi njen nagon na tej točki še ni prevladal in uboga praktično vse. Če smo pa skupaj z njenim "tropkom", v katerem sta še dva sposobna psa, pa bojo stekli za divjadjo, ker razume da imajo skupaj večje možosti za uspeh in se ji kar malo zenice razširijo in nagon prevlada. Vedno pa je to za nekaj 10 metrov ali pa kvečjemu 100m, nikoli pa ne gre kar v nedogled. Zelo se nas drži, še posebej če so drugi psi zraven, je pravi pastir svoje črede. Po mojem mnenju ni primerljivo s husky-ji. Tudi doma imamo vedno mlade mucke iz zavetišča v začasni oskrbi, pa 3 svoje. Tudi petelina in zajčke je že spoznala, pa nima te obsesije. Torej tko bi rekel, če se pravilno spodbuja občutek pripradnosti tropu, ji bo vedno trop bolj pomemben od ene divjadi in bo raje ostala ko stekla... šolski "odpoklic" pa tu ne igra nobene vloge, ko je v igri nagon. Gre samo za to, ali ji bo nagon narekoval, da ostane s tropom, ali pa brezglavo lovi neko žival. Socializacija pa ima pri tem pomembno vlogo ;)

ps. Po tem, kaj vidim pa na raznih youtube vide-ih glede poslušnosti, pa bi rekel da ja, definitivno se da doseči odpoklic in ubistvu vse s to pasmo. Lohk rečem samo, da bom moral jst še velik žgancev pojest, da bom znal tako dobro s to pasmo delat, tko da kapo dol tistim, ki jim vse uspe tudi v praksi... ne samo na poligonu ;)

Lp, Ivan



tanali

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Torej, Ivan, glede na to, da si napisal, da je bilo v debati v temi Saarloosov napisanih veliko neresnic in pretiravanj, bi te prosila, če nam lahko objasniš, kaj točno so po tvojih izkušnjah pretiravanja/neresnice...in kakšno je tvoje mnenje o temah, o katerih smo pisali. Delovna sposobnost, karakter kot takšen...

Mene zanima tudi, če mogoče kaj veš, kakšne preizkuse karakterja imajo na Češkem. Če kaj vem so pogoj za pridobitev njihovega vzrejnega dovoljenja (?). Se ti zdi, da večina psov ustreza karakerju, ki je napisan v standardu. Se ti zdi, da gre vzreja v pravo smer, kar se tega tiče. Je res težko dobiti karakterno ustreznega psa. Kar se lovskega nagona tiče, si tukaj  že odgovoril, tako, da je to to, kar me trenutno zanima.

Hvala za odgovor!

Lp



OmaDawn

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Zdravo!

Ja na kratko kolikor se spomnim iz teme:

Čehec je pol volka ali več (torej % volčje krvi) : bullshit
Kaj je zdj čehec - pes, volk, hibrid? : bullshit
Čehec ne more bit delaven pes : bullshit
Čehec je prvobitno delaven pes : bullshit (moje osebno mnenje)
Čehec je ultra sposoben ne vem kakih naporov : bullshit (z opombo)
Rusi uporabljajo v vojski izključno čehce : bullshit
Plenski nagon hujši od husky-jev : bullshit (vsaj iz lastnih izkušenj)

Pa bom najprej razčistil samo glede volčje krvi, ki je ponavadi prvi kamen spotike. Vsi čehci imajo % volčje krvi nekje med 23 in 33 %, vendar - to je matematični izračun ki je informativne narave, ampak na večjem vzorcu vseeno nakazuje pravo sliko. Obstaja orodje, ki za vsakega čehca z rodovnikom izračuna točen % volčje krvi, vendar kot je vsakomur jasno je to za posameznega psa brezpredmetno, ker tiste volčje/ovčarske gene, ki jih mi najprej opazujemo (izgled in karakter) so le delček genskega zapisa in to ne pomeni da ima nek primerek X % volčjega karakterja in enako X % volčjega izgleda itd. Prilepim slikco izračuna za mojo psičko... res pa je da se zdi, kot bi imeli več kot le 1/4 oz. 1/3 volčje krvi, ker se od NO močno razlikujejo na vseh frontah. Zato morda nekateri trobijo o 70+% ker se tko zdi, ni pa res.  Kar se tiče označevanja s "pes", "volk", "hibrid"... uradno je čehec pes in pika. Zakaj? Štejejo se generacije oddaljenosti od volka in enkrat so se eni majstri ARBITRARNO odločil da nekje pri 5. generaciji oddaljenost (t.i. F5) se ne šteje več kot volk oz. hibrid ampak se ga lahko uradno označi za psa, ker naj bi tu nekje bil bolj podoben psu kot pa volku. Ampak sej pravim, "tu nekje", pač zmenjeno je tko, za samega čehca pa je ta debata čist trivialna. Jst o svoji razmišljam bolj kot o psu, ker se udejstvuje preko interakcije s psi in je rasla z njimi in jih posnemala in se od njih učila. Ima pa velik svojih izrazito volčjih vzorcev obnašanja. Ubistvu jo tretiram za to kar je, čehica, kot neko ločeno kategorijo - torej jst bi reku na to ali je pes ali hibrid? Bi rekel čehec je čehec, čim ga tlačimo v neko kategorijo so potem hitro napačna pričakovanja.

Glede delaven nedelaven bi jst tko reku. Osebno gledano. Čehec je na prvem mestu član tropa, če kdo pozna kej psihologije volčjega tropa ve, da ne gre samo za alfa in omega, ampak je cel spekter nalog, ki jih člani tropov opravljajo. In na prvem mestu se čehec mora izpolnit kot član tropa, ker pač tko razmišlja... vse kar pride za tem, delo če v njem uživa in se ga ne sili v to je pa pač toliko bolje, pa nima veze če je slab v tem, če mu je fajn :) ampak, da pa čehec ne more delat so pa buče. Znajo zlo dobr delat, ampak tuki je pa hec ane... tiste ki jih jaz spremljam ki so super v delu in so slikice kako delajo - vedno sledijo slikice njih kako so povsod skupaj z družino, na počitnicah, tudi na kavču pred televizijo, praktično spijo en na drugem in otroki in mačkami, zelo so povezani z družino. Zato ker so najprej člani tropa. Seveda nič ni gotovo, ampak nekaj pa je na tem, o tem sem prepričan. Iskreno nimam pojma zakaj in kdo jih je tlačil med delavne pse. Jst ne rabim delavnega psa in sploh ne vem zakaj je taka debata okoli tega, ker redko kdo dejansko dela s svojim psom... procentualno govorim. Potencial pa majo ogromen, res iskreno povem, naučit se jih da svašta, res pa je da jim delo (se mi zdi) ni tako pomembno, bolj jim je interakcija in vezi, ki jih naredijo z drugimi psi in ljudmi, to jim bistveno. Glej, če koga zanima imam cel kup linkov kaj in kako delajo, pa niti ne iz youtube-a, tam vsak lahko najde. Ampak se mi ne gre za pasmo prodajat, raje vidim da ima čim manj ljudi tega psa, samo tisti ki ga res želijo. Tko da ja, meni osebno je čehec najprej spremljevalec, pa bi me verjetno kak vreditelj zdle na grmado dal :) to da pes neki protokolarno dela se je človek izmislil in ni del narave volka, logično. Zmožni so pa, brez skrbi.

Tista debata "ko je jači", in da čehec pa skače do nebes in teče okoli lune itd. Pa kaj ma to veze, kateri od lastnikov je zmožen tega? Večina psov na splošno ne izkorišča svojega potenciala fizičnih sposobnosti in jim lastnik praktično škodo dela, tudi čehcem. Jst jutri planiram za 3 dni v Julijce it z Vilo, pa ne vem kdo bo koga zadrževal, ker letos je bolj malo po hribih hodila. Da o marsikaterem drugem lastniku čehca ne govorim, ker njihovi psi res niso dovolj zmatrani... no pa malo objektivno, zdi se mi... kilo na kilo je čehec močnejši od ovčarjev, če ima pa šlank postavo pa je res vzdržljiv, sej je logično da je treba tudi psa trenirat, ampak hecna mi je debata o domnevnih sposobnostih ki so dosegljive samo če bi jih vrgli v naravo pa naj si sami hrano iščejo, drugače so tiste sposobnosti 100km na dan itd. izjemna redkost. Enega spremljam na FB, ki se skos potepa po Mongoliji in Himalaji in tisti je pa res "žvad", vred z lastnikoma. Se mu pa že po konstituciji vidi bolj prave volčje poteze (ne une za naslovnice ;) ) - dolge noge, zelo lahka postava.

Tisti prispevek o čehcih v ruski vojski sem jaz videl že dolgo časa nazaj in je bila takoj debata na wolfdog.org. Ma se jim že na pol kilometra po izgledu vidi, da ne vejo kaj so. Skratka ti "čehci" niso nobeni čehci, morda so jih ene par na črno pripeljali brez papirjev in začel eksperiment (uradno je to eksperiment) s paritvami, ker ruse boli K za rodovnik in linije, to je vojska in oni gledajo samo sposobnosti za urjenje in karakter (kar dejansko v tem primeru nimam nič proti, če je ravnanje na nivoju je pa druga stvar) in ti psi tam so velik bolj delavni kokr tole o čemer je tukaj kreganja velik. Skratka tisti psi so različni okusi ovčarjev, čehcev, saarloosev, velik je kitajskega kuming psa in pa verjetno tud kaj volka vmes, sem pa tja nekaj polarca itd. Sem bral rezultate, ne vem kok so verodostjoni, zlo radi majo to volčjo kri ker so prepričani po rezultatih sodeč da je pretkanost, voh, instinkt, vzdržljivost itd. boljša. Ne vem pa kako jih motivirajo, da vsi tko lepo delajo...

Glede plenskega nagona pa sem nekaj že napisal, kar imam jaz izkušnje... huskyji prej padejo v obsesijo, že sam pogled na nek plen jih lahko pahne v skoraj trans, če jim daš negativno ojačitev pa grejo v tesnobo ker so čist razdvojeni, skratka v tem smlisu se mi zdi, da znajo bit hujši od čehcev. Pač doma mamo 4 mačke in v Vilini glavi so del tropa, če bi mel pa zajčke pa kure, bi pa ti bli njeni, ni obsesije tu... se mi zdi da lov pri čehcih ni tko individualna stvar, kakor je pri husjyjih in dojemajo pravi lov mal drugače kot samo reakcijo na dražljaj.

Evo pa je padel roman :) o karakterju nism pisal velik, ker je premalo prostora internetu za sve. Skratka pasma ni polom, daleč najbolj razširjena "volčja pasma" je in tudi lastniki ponavadi ostanejo na isti pasmi če je le možno, tudi zase bi si želel čehca skozi celo življenje, bomo vidli. Je pa težko, res je zaj#!o in znajo narest pravo štalo. Mogoče je tud tuki en čar, zna bit bolj zanimivo. Če sem zdj bolj nakladal o smislu pasme, ki zame sploh ni pomemben, je bolj bitno kako je dejansko živet z njimi, ker zato jih lastniki obožujemo. Nekak je druga valovna dolžina sporazumevanja in dojemanja. Tu je govora tud o bolj čustveni ravni in ni racionalno, na papirju bo NO vedno bolj delaven in border bolj zagnan in labradorc boljši z otroki, pa kaj naj ko mi dol visi za to :) podobno je pri avtomobilih mogoče, ene znamke se bolj kupujejo na podlagi boljših statistik, ene se pa bolj s srcem kupujejo. Pol pa eni drugim s statistikami in linki in papirji mahajo... drugim pa dol visi. Smo si ljudje pač različni. Zlo omahujem tukile pisat karkoli, ker je normalno da ima vsak svojo najljubšo pasmo itd. Največ nardim, ko grem z Vilo v center kot sem šel v četrtek in pustim da jo ljudje božajo in se slikajo z njo in sprašujejo o pasmi. Tukile pa je fajn da kdo kej konkretno vpraša, ne mislim pa zagovarjat pasme kot nek internetni bojevnik.

Tisti Lupo Italiano zaenkrat ni vse skup nič realno gledano. Pa ne da žalim, sam tko je. Saarloosi pa nimam načeloma nič proti, ampak kje pa so? Sem že take pse videl, ki naj bi bli Saarloosi pa ne vem kakšen izgled sploh iščejo, ostali ki so pa čemu podobni so pa isti kot čehci, sam da so Saarloosi. Ne vem, ne vidim poante, če je že izgled tako drastično drugačen, potem tudi karakter verejtno ni "rock solid". Ena stvar pa je, ki je tipična za Saarloose, nosi gen za rdeč pigment dlake :) tko da če vam kdo hoče prodat čehca z rdečkastim odtenkom, roke preč ;) hehe

Vzreja me niti ne zanima toliko, razstav pa ne maram. Ne vem kaki testi so, vem da so zelo občutljivi sodniki na plahost in agresijo, to je takoj diskvalifikatorni fakor se mi zdi in je pomojem večinoma naravnano okoli tega. Večinoma so psi zlo uredu plahosti je bolj malo, agresija se bolj izraža kot nezaupljivost do tujcev in pa dominanca na enak spol, serjejo ga nekaj francozi z mešanjem Saarloosa v linijo in volka in ponarejanje rodovnikov, enako v Italiji kjer so čist nori na to pasmo, je blo nekaj ponarejanja. Prihaja do manjšega odstopanja od načrtovane skice čehca pokojnega Karla Hartla - ustanovitelja pasme, ampak nič bistvenega. Morm rečt da je fajn, ko ni velike populacije pasme, se lahko drži pregled nad vsem, zlo fajn je ker se res zdj dobro testira za vse dedne bolezni (DM) in pa kolke, ne vem kok dosledno to delajo pri NO, ampak pri čehcih je blo takoj ko je blo možno so vzreditelji začel testirat.






pa še ena cukrasta :P

 


Če koga še kej konkretno zanima, z veseljem odgovorim, ko se vrnem.








Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Super Ivan!

Upam, da je zdaj jasno, da nisem govorila, da je to prvobiten deloven pes, temveč ima velik potencial če lastnik zna.
Super, da končno nekdo razjasni.
Sklepanje iz samo enega kluba kako delajo čehci je pa tudi bullshit.

LP


tanali

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Hvala za mnenja! :) Nekaj me še konkretno zanima. V nekaterih državah so hibridi prepovedani (nevem sicer po kakšnih kriterijih) in ponekod naj bi baje zraven spadali tudi volčjaki (čeh, saarloos). Tudi to mi ni jasno kako in zakaj ampak ok. Mogoče veš v katerih državah so čehci prepovedani? Vem, da v Avstraliji komplicirajo kar se hibridov tiče, na Norveškem tud... ampak konkretno za čehe pa prvič slišim ???



OmaDawn

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Na Norveškem so še vedno prepovedani, se en gospod trudi dokazat da so tudi delovna pasma lahko in mislim da bojo kmalu dosegli ukinitev prepovedi. Je pred kratkim zbiral od vseh gradivo kaj in kako čehci delajo da bo predstavil tam oblastem. V avstraliji mislim da niso (mogoče za hibride, ampak čehci majo vsaj FCI), je ravno nedavno bilo par čehcov tja poslanih vendar morajo biti tam vsaj 3 mesece v karanteni kar je brutalno za zgodnjo socializacijo. Nism pa prepričan konkretno. V ZDA pa ima vsaka država posebej svoje zakone in omejitve, pri tistih ki prepovedujejo hibride, imajo to mejo f5 oz. če se izvora ne da dokazat ločijo hibri dejansko "po občutku", če izkazuje velik volčjih lastnosti telesno ali pa karakterno ga označijo za hibrida in ga odvzamejo lastnikom, uspavajo če je naredil veliko škodo oz. ga dajo v kak sanctuary. Lastniki čehcev v ZDA morajo skos s papirji dokazovat da gre za psamo in ne za hibrida :) drgač pa so čehci v AKC (american kennel club) mislim da opisani in standardizirani v skupini pasem, ki čakajo na potrditev.

Lp, Ivan



OmaDawn

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Zdravo!

No, sva se vrnila iz 3 dnevnega potepanja po Julijcih :) nism vedel kako bo za Vilo pa morm rečt, da me je čist presentila. Ubistvu je bla čist domača v naravi. Prvi del poti je bil tak, da sm še sam mal cvikal kako bom s težkim nahrbtnikom, ker so bli deli poti varovani z žico, ona pa ko gams brez strahu, vendar zelo suvereno po skalah. Na vrhu sva redno srečevala gamse in je blo zelo zanimivo en večer, sem jo gledal vsaj kakšnih 5 min kako je strmela nekam v gozd pred nama v sedečem položaju, vendar nisem videl kaj gleda, enostavno nisem ne opazil ne slišal, da se približujejo vsaj 3 gamsi. Ko so bili le kakih 20m stran oddaljeni sem jih le opazil in malo šokiran hitel pripravljati fotič, pa sem seveda nekaj zaropotal in jih prestrašil  >:( grrrr. No kar mi ni šlo potem iz glave še dolgo časa je to, da Vila sploh ni imela interesa jih preganjat, celi čas ko so se približevali (veter je pihal proti nama in dobro sva bila maskirana, tko da verjetno naju niso sploh opazili) je Vila sedela in gledala, niti ni šla v ležečo prežo, niti ni renčala (z zaprtim gobcem, je redna praksa ko se nekaj približuje predno ve zakaj gre), ko so pa gamsi odskočili pa je tudi ona sicer naredila skokec, ampak brez neke želje da bi šla za njimi. No skratka meni je izgledalo nič drugače kot, da bi se učila... jih opazovala in se učila :) ker prejšnjo noč pa so okoli skakali in se nekaj oglašali in je Vila vsakič opozorila z nizkim brundanjem, da se nekaj približuje. No tudi naslednji dan sva hodila mimo njih, ko je cela čreda skakljala po steni gor, je bila spuščena pa je samo pogledovala proti steni, sam jih niti opazil nebi, ker so neverjetno tihi! Tko da, lovski nagon... zapletena zadeva, ni črno belo, vsaj pri njej ne. Še ena hecna stvar... je ležala ravno po svoji večerji briketov na dekici, in proti njej priteče miška (oz. nek drug mali glodalec) in ravno njej pod nos in se skrije pod deko, Vila pa je samo vohala in gledala... pa je že ulovila in pojedla kar nekaj mišk, pa surovo meso od gamsa (kupljeno) je tudi že jedla :) 

Je pa bla spuščena med hojo skoraj vedno, nikamor jo ni vleklo, samo do ovinka, kjer se je razgledala in povohala zrak, ampak nikol ni izgubila vidnega kontakta z mano. Oprsnico sem ji dal, da je imela gor podatke, pa tudi zato, da ljudje ne mislijo da je volk... namreč se je že dogajalo, da so ljudje kar proti njej začeli mahati s palico, ker so mislili da je volk... pa tudi izgleda kot da je kaka šolana reševalka nekaterim ljudem in jih potem manj strah - posledično jih tudi Vila bolj ignorira. Ponavadi pa sem jo malo prijel, ko so šli planinci mimo, ker jih je slišala izza ovinka pa je malo brundala (celoten izlet je imela vklopljen, ne vam kako naj rečem "beast mode" instinkte :D ...še posebej ob mraku, zori in ponoči), potem pa so se večinoma vsi malo ustrašli ko so jo zagledali, pač izgled ji včasih malo krivice naredi, ker tisti ki so bli pa brez strahi in skulirani tudi, ko je Vila šla do njih in kak zvok spustila pa jih je takoj sprejela. Ene par jih je pa gladko nahrulila  >:D ampak sej pravim, odvisno od več faktorjev...

Morm rečt, da je bla zlo usklajena z mojim ritmom, ko sem jedel, je ona jedla, ko se je hodilo se ni ustavljala in vedno šla po poti, ko je bila pavza se je ulegla zraven opreme in zadremala, ko je bilo spanje je poleg mene spala in čuvala... nič želje da bi kam tavala. Zadnji del poti sva hodila brez pavze skoraj 6 ur, ker naju je zelo močno pralo, pa se tudi ni nič zmrdovala. Malo sem pričakoval, da bi se upirala toliko hodit, ker v mestu na povodcu zna biti svojeglava in trmasta in tudi lena... v naravi pa ko stroj, zelo robustna. 3 dni hoje večinoma po kamnih, kar dobre višinske razlike, pa tudi tačke niso bile nič obrabljene. Tko da mogoče se moram malenkost ugriznit v jezik, za tisti komentar, da znajo bit čehci leni če se ne trenira z njimi... pomojem je bolj vezano na pogoje - brez povodca in v naravi, da je zanimivo in jim je izziv, pol so pravi stroj.   

Po mojem osebnem mnenju, je taka stvar čehcu veliko bolj logična in naravna (trekking al kako naj temu rečem) in mu ni treba nič posebej razlagat kako naj se obnaša v naravi, kot pa nek poligon takšen in drugačen. Zato sem že dlje časa želel it za več dni tkole, ampak najprej je bila premlada zaradi kolkov. Sicer smo velik hodili na enodnevne izlete, ampak to je nekak posebna izkušnja :) tudi potencialni novi lastnik bi se moral bolj nagibati v to smer aktivnosti s psom, se mi zdi da je velikokrat (poznam primere) delo v raznih šolah in tečajih matranje psa, ki mu pač ne paše za lasten ego, ali pa zato, da lastnik lahko drugim pokaže nek papir o opravljenem tečaju, češ da pa potem ne bojo mogli čez pasmo kaj govorit... seveda pa to ne velja za vse.





































...upam da ni preveč slikc :) celoten album pa lahko vidite na:
https://plus.google.com/photos/113194317844860522929/albums/6049344275445113569


Lp vsem, Ivan in Vila




xmark9x

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
Sem z veseljem pogledal cel album, super sta !  :o Vila je res kot volkec

Lahko na grobo opišeš pot? Nekaj takega imam v mislih že celo poletje, pes fotr in jaz - ampak bolj 'v izi', manj višinskih razlik in za 2 dni. Pa me vseeno skrbi da je še premlada (10mesecev).

lp, Mark