Češkoslovaški volčjak [Ceskoslovenský Vlcak, Czechoslovakian Wolfdog]

westyca · 139154

westyca

  • *
    • Prispevkov: 63
    • Točke: 1
  • westy, I love it :)
ZGODOVINA

Človeku je volk od nekdaj vzbujal spoštovanje in veliko zanimaje in v nekdanji Češko - Slovaški je s križanjem volka in psa nastala pomembna pasma. V 50 - ih letih prejšnega veka, sta major František Rozik in inženir Karel Hartl, aktiven kinolog, v vojski začela s poskusnim križanjem nemškega ovčarja z karpatskim volkom. V prvi fazi sta križance dobila s parjenjem karpatske volčive Brite in nemškega ovčarja Cezarja z Brezovrho haje, 26. maja 1958 v vzrejališču psov Libejovicich. Volčico Brito sta ponovno parila še z nemškim ovčarjem Kurtom z Vlaclavkyin in tako dobila prvi dve liniji križancev. Razumljivo, da sta bili le dve krvni liniji premalo za nastanek nove pasme, zato sta zastavila še tretjo. Karpatskega volka Arga sta sparila z nemško ovčarko Asto. V letu 1974 je bila potomka tretje generacije Xela parjena s karpatskem volkom Šarikom, ki je oplodil še eno samico, Urto - to pa so že imenovali češki volčjak, kar je ostalo ime za vse križance od leta 1968 dalje. Poslednjič je bila leta 1983 parjena z nemškim ovčarjem karpatska volčica Lady. S tem je bilo dobljenega dovolj vzrejnega materiala za novo pasmo in križanja z volkom niso bila več potrebna.
Pasma je bila dokončno potrjena na zasedanju mednarodne kinološke organizacije FCI v Mehiki 1999.


--------------------------------------------------------------------------------

UPORABNOST

Česko - Slovaški volčjak je izvrsten, zelo vodljiv delavni, čudovit obrambni pes, ki dosega odlične rezultate tudi v sledenju. Pasma je zaradi svojih sposobnosti primerna tako za delo na ruševinah, kot za iskanje utopljencev. Dozoreva nekoliko kasneje kot druge sredne velike pasme. Ima odlično razvita čutila, zlasti voh, odličen smisel za orientacijo in v družini naveže tesen socialni kontakt z vsemi družinskimi člani. Ima izredno telesno sposobnost, saj lahko brez težav preteče tudi 100 kilometrsko razdaljo s povprečno hitrostjo 11 - 13 km/h, česar ni sposobna večina pasem razen nordijskih psov, selekcioniranih za vleko sani.


--------------------------------------------------------------------------------

SPLOŠNI VIDEZ

Srednje velik pes, čvrste konstitucije, pravokotne oblike telesa. Telesna zgradba, gibanje in odlakanost, pa tudi barva dlake in temna maska spominjajo na volka.


--------------------------------------------------------------------------------

ZNAČAJ

Temperamenten, zelo aktiven, vzržjiv, lahko učljiv, hraber pes hitrih reakcij. Nezaupliv, vendar ne neutemeljeno. Skrajno iskren do lastnika. Odporen je na vremenske vplive in vsestransko uporaben.


--------------------------------------------------------------------------------

VIŠINA

Pes najmanj 65 cm teža najmanj 26kg, psica najmanj 60 cm in teža najmanj 20 kg.Zgornja meja višine ni določena, pomembna je skladnost med težo in višino.


--------------------------------------------------------------------------------

Vzeto iz strani http://users.volja.net/hotelperun/volcji%20pes.htm

L.p westyca ;)

Živali so biseri sveta!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
ZGODOVINA


UPORABNOST

Česko - Slovaški volčjak je izvrsten, zelo vodljiv delavni, čudovit obrambni pes, ki dosega odlične rezultate tudi v sledenju. Pasma je zaradi svojih sposobnosti primerna tako za delo na ruševinah, kot za iskanje utopljencev.
Vzeto iz strani http://users.volja.net/hotelperun/volcji%20pes.htm

L.p westyca ;)

kakšna lažna propaganda  ::)

bolj pravilno in edino pošteno bi bilo:
eksotična pasma,primerna za posebne ljudi .
Po značaju bližje nekaterim nordijskim in pratipskim psom,kakor delovnim ( npr ovčarskim , službenim) ali družnim pasmam.
pogosti problemi s socializacijo do urbanega okolja in do drugih psov. Pogosto zadržanost-plašnost do tujcev.
Izjeme poztrjujejo pravilo, sicer pa primeren kot spremljevalec ali pes za rekreacijo , brez vnaprej določenih ciljev oz načina uporabe.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
¸jaz poznam enega in mu deteljičin opiš čisto ustreza ::)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Meni so izredno všeč in in mogoče si bom kdaj kašnega celo privoščila. So pa taki, kot jih je opisala Deteljica - s službenimi pasmami nimajo nič skupnega.  Če gledamo na pasmo kot na poskus izboljšave nemškega ovčarja so popolna polomija.


Aramis E

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 0
  • Aramis, Bodri ... pa še nekaj čornobejloga

Se strinjam z Deteljico. Tudi jaz poznam tega kot Kalahit, poudarila bi pa še, da potrebujejo STABILNEGA vodnika, brez kakršnih koli psihičnih problemov, ker jih to žal prizadene.
Sem se pogovarjala z eno vzrediteljico in mi je poudarila, da so plašni in zato strogo neustrezni za obrambo. Mislim, da bo kar imela prav, glede na to, da jih je imela več in jih je natančno opazovala.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
ja sej jaz tudi nimam nič prot nobeni pasmi,vsaka ima svoj čar.
me pa vedno znova razbesnijo napačni podtaki,ki se množično in javno objavljajo.
ptem pa imamo problematične pse in nesrečne lastnike zaradi nerazumljenih psov. Zadeva se pogosto tragično konča,za psa ali za okolico ,samo zato ,ker nekateri "poznavalci" ne morejo brez praznega širokoustenja.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
V zadnji številki Delo dom je lep članek o tej pasmi :)


wolfdang

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: -10
članek sem prebral, čeprav me sama pasma ne zanima, poznam pa lastnika in psico. Ta je za razliko kar stabilna.

Jih je pa pred leti nekaj v Slovenijo pripeljala vojska, pa se niso obnesli. Tako so ostali kar na NO in Malionajih. Pa tudi drugje v svetu jih ne uporablja ne vojska, ne policija. Mogoče Slovaki kakšnega, samo še nisem zasledil, da bi z njim kdaj kdo tekmoval.

Večinoma je strahopetnih, le malo jih je, kateri so stabilni do ljudi. Pa tudi za šolanje niso ne vem kaj. Vse zavisi po tem, ali je pes potegnil karakter po volku, ali NO.
 
Pes sam je sicer lep na pogled, resnično spominja na volka, po vsej verjetnosti tudi dober spremljevalec, res pes za posebneže.
Komur je pasma všeč, naj si ga le privošči, saj končno bo to le njegov pes, tako in tako pa je vsak pes takšen, kakršnega narediš. 



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Pa tudi za šolanje niso ne vem kaj. Vse zavisi po tem, ali je pes potegnil karakter po volku, ali NO.
 
Pes sam je sicer lep na pogled, resnično spominja na volka, po vsej verjetnosti tudi dober spremljevalec, res pes za posebneže.
Komur je pasma všeč, naj si ga le privošči, saj končno bo to le njegov pes, tako in tako pa je vsak pes takšen, kakršnega narediš. 
So mi všeč tudi ti psi, pač podobnost volku ;) :P Kar se tiče šolanja se da vsakega in ti psi niso "butasti" ;) Samo z nekaterimi pasmami je potrebno mnogo več potrplenja, medtem ko druge se lažje uči. Če niso primerni za vojsko pač niso, so pa kateremu drugemu dober spremljevalec. Vse pasme niso za vse primerne ;) Samo za šolanje je potrebno pač pri takih imeti dobre živce, biti dosleden, pa vstrajen :)

lp


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Lepa spletna stran od francoskih vzrediteljev te pasme... http://lasevenloupcie.site.voila.fr/seven_loup/accueil.html

Zanimiva in tudi poštena in, ki pove "Le chien loup tchécoslovaque est un chien qui se mérite"- to je pes ki se mora "zaslužiti"...  GG



wolfdang

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: -10
saj je lepo razvidno iz francoske spletne strani, pes za posebneže, iz fotografij razvidno, da je le pozer. Nikjer nobene fotografije, ki bi zajemale kakšen kader šolanja. Ne poslušnosti, ne sledenja, ne obrambe. Pa tudi nisem zasledil, da bi kdo z omenjeno pasmo tekmoval. Lep pes na pogled, vendar le kot spremljevalec za vsakdanja potepanja.

Če bi bili res tako dobri, bi se jih kar trlo na kinoloških tekmovanjih.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Na razstavi v Grazu je bilo celo 10 prijavljenih psov. Avstrijci so čisto nori na to pasmo, bilo je zelo veliko zanimanja zanje. Doživela pa sem tudi i ugriz tega predstavnika in to  sodnico. >:(


amonra

  • *
    • Prispevkov: 278
    • Točke: 0

inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Na Eurodog Showu jih je bilo 45 ... :-\. Ko sem jih šla pogledat, me je v njihovi bližini kar malo zmrazilo, saj so izgledali čisto kot tisti volkovi v živalskem vrtu. Ampak so se čisto vzgojeno in socializirano pasje obnašali :).



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Izredno lepi psi (sem čisto 'nora' na volkove, verjetno se mi tudi zato tako zelo dopadejo). :) Ne vem pa, če bi si ga upala imeti, zaenkrat se še nič ne počutim, da bi jim bila kos. Bom kar pri škotih (oz. mešancih) ostala. :P



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Tudi meni so to lepe živali, ampak ta podobnost z volkovi je res kar malo grozljiva. Glede na to, da je pes sicer najstarejša človekova domača žival, nisem preveč zagovornica danes tako razširjenih teorij o sorodnosti psa z volkom :-\, ne glede na dejstvo, da se lahko med seboj uspešno parita.
Tudi v temi o naravni hrani za pse je bilo veliko tega napisanega ... .
Ne ve se namreč zagotovo, kako se je razvil pes v pradavnini, ko je postal "član" človekovega ognjišča. In pri tem je kar nekaj variant ugibanja, kdo so bili pravi bližnji predniki psov. Poznani so tudi primeri, ko so lovci ali kmetje udomačili pravega volka ali celo lisico - ponavadi je volk postal "skoraj" kot pes, lisica pa nikoli.
Poznam osebo, ki je odraščala ob volku, ki ga je dedek prinesel domov kot mladiča (ker je ustrelil volkuljo, seveda >:() in se z njim dolga leta igrala, dokler ta ni nekega mimoidočega ugriznil in ga je potem dedek lovec "preventivno" ustrelil. Meni se zdi takšno ravnananje zelo neodgovorno, do volka in do ljudi.
Vsekakor je pes od volka precej drugačen v vseh pogledih ;). Prvi sodi k človeku, drugi pa samo v divjino - in tam naj se ga občuduje le od daleč ::). Do te pasme pa sem zelo skeptična, kaj sploh je :-\.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Poznani so tudi primeri, ko so lovci ali kmetje udomačili pravega volka ali celo lisico - ponavadi je volk postal "skoraj" kot pes, lisica pa nikoli.
Ne bo čist res. Udomačitev se pri vseh dogodi v nekaj generacijah, je pa razlika v tem,da je volk bolj krdelna žival in ima boljše predispozicije prilagotive v prvi generaciji, lisice pa živijo bolj same oz v parih, poleg tega se zadržujejo bližje človekovih bivališč in je zato naravna selekcij(oz bolj človeška   ::))v zadnjih tisočletjih intenzivno izločala vse, ki niso bile "človekoplahe".

http://www.youtube.com/watch?v=PRQbSdMXBk0&feature=related

Kar se mene tiče pes je volk oz udomačena varianta in ne da izhaja iz njega (osebno mnenje , ne strokovno  ;) ). Po moji logioki lahko govorimo eventuelno o podvrsti. Je pa jasno, da v 10 000 letih pride do precejšnjih razlik in da bog si ga vedi iz katere "pasme oz veje" volkov so se izcimili.
Glede zunanjosti pa- raje vidim, da izgleda pes kot volk,kot pa kot spaka, kar bi lahko rekli za mnoge pasme :P. Edino neugodno je, če se ti zgubi ti ga še prej šicenjo  ::)
Značaj sicer ni optimalen, ampak precej pratipskih pasem je samosvojih, tako, da  to mnogim ustreza. IN zagotovo v zadnjih letih pridno ven mečejo volčje značajske karakteristike in se tako vedno bilj približujejo NO delu genetike, kar se značaja tiče- predvsem, ker so spoznali,da z delovnimi ambicijami ne bo nič in so pričeli delati selekcijo izključno na značaju za spremljevalca.
Tako da bi rekla,da obstaja dobra možnost,da bodo ti volkci po izgledu čez leta parvi naročni cucki po značaju  :D


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
No nekateri na srečo še vedno ohranjajo ravno tisto, kar ga loči od nemškega ovčarja (in ga, kar se mene tiče, dela zanimivega - če hočeš nemca pač vzameš delovno varianto z volčje sivim kožuhom).

Moram pa priznati, da so mi saarlosovi zadnje čase bolj všeč - so manjši in bolj pripravni in ne trudijo se tako zelo, da bi iz njega naredili zanič nemca.

Volkove pa so znali včasih kar lepo domačiti, pod pogojem, da so dobili mladiča starega največ  tri tedne. So jih prodajali, včasih, največ  v Bosni kar na tržnicah za drobiž. Spomnim se enega takega, ki ga je lastnik vodil okrog kot "volčjaka".


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Jaz sem tudi poznala enega iz okolice Poreča,ki je hodil z enim pravim volkcem po lokalih- pred 20 leti cca. Sicer pa je vzrejal in šolal ptičarje za prodajo .

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Pri moji noni so imeli pol volkuljo pri hiši med 2.sv.vojno, baje je bila super pes.
So jo Švabi skinili, ker se je drla vsakič, ko so se ponoči okrog hiše motali.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Deteljica, super zanimiv film :). Lisice so res precej drugačne od volkov in psov, pa tudi različne klasifikacije vseh teh podvrst Canis lupusa se kar precej razlikujejo.
Če je res, da v cca 8 generacijah iz divjih lisičk vzredijo ljubljenčke, kaj se je šele zgodilo v 10.000 letih s psi :o. Pa kakšne fizične spremebe so se že pojavile v tako majhnem številu generacij ??? :o.
Ja, tehle udomačenih živalic je bilo včasih na podeželju več. Jaz sem se še kot otrok srečala z dvema lisičkama na dveh različnih kmetijah ena je bila na Primorskem, druga na Štajerskem, izgleda pa, da sta spadali ravno v tisti procent plahih :(. Obe so imeli sicer zaprti v pesjaku ali na dolgi verigi >:(.

Meni je pri tej pasmi všeč njihov "prvinski" videz, kar je lahko le v primeru, da niso posamezni psi premočne konstitucije tipa NO. Delovni značaj pa itak ne gre z volčjim videzom skupaj  :D, pa tudi ljubitelji volčje narave po mojem niso obenem tudi ljubitelji hudo poslušnih in delovnih psov - po tem se razlikujejo tudi ljubitelji mačk od "pasjeljubcev". Pri tej pasmi gre po mojem za bolj družabno funkcijo kot pa kaj drugega, čeprav se jih večina ljudi boji ... ampak, da bi jih uporabljali za službene pse in obrambo, si pa ne predstavljam ::).



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto

DOB

  • *
    • Prispevkov: 376
    • Točke: 0
Baje, da je trenutno le en živeč pri nas, to mi je danes povedal gospod ki ga ima.. Ogromen, hiter, vsaj zaenkrat zelo prijazen do vseh (z mojo sta se super ujela), star šest mesecev (69 cm, 35kg). Se je baje kar namatral da ga je dobil, Čehi ga neradi dajajo pravi. Hodi pa v KD Ljubljana, bil je v mali šoli ali vrtcu, misli pa nadaljevati šolanje (nisem ga pa čisto razumela katera smer). Aja, pa sprehajata se po 8h na dan :o.
 Pa nevem kako bi opisala, ampak je drugačen od "navadnih" psov.. Drugače se obnaša. Verjetno ga bom še kdaj srečala, ker živi blizu, pa upam da bom mela fotoaparat s sabo.



matej80

  • *
    • Prispevkov: 163
    • Točke: 0
Ali je to Andy ali pa Andie iz Šiške?



DOB

  • *
    • Prispevkov: 376
    • Točke: 0
Ja, to je ta! Nisem se mogla spomnit imena prej.



matej80

  • *
    • Prispevkov: 163
    • Točke: 0
Hahaha, Andy je kr faca ja. Z lastnikom sva že parkrat padla mal v debato. Mislim, da se je celo prijavil na blejsko razstavo.

Je pa res drugačen od drugih psov in ogromen za svojih šest mesecev. Meni deluje precej precej samosvoj, neustrašen in nepopustljiv. Mojmu psu skos krade žogco tam na enmu travniku ;).

lp

Matej



DOB

  • *
    • Prispevkov: 376
    • Točke: 0
Ja je tudi lastnik rekel, da je zelo velik za svojo pasmo, jaz pa kar nisem mogla verjet da je star šele 6 mesecev. Zelo mi je zanimivo kako hitro teče, pa sploh ne zgleda, ampak ko mojo pogledaš zraven, kako se trudi in šprinta, pa je med hitrimi, Andy pa lagan galop, potem šele vidiš atleta :)



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Ampak ni edini v Sloveniji. Vem za vsaj dva druga. ;)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Ali je to Andy ali pa Andie iz Šiške?
pol sem ga pa tudi jaz imela čast spoznat, ampak ne v dobri luči  >:D. Spuščen se je ob zunanji strani ograje agilitya in motil trening, njegov gazda pa se je delal butastega. In na prošnjo naj ga umakne je bil še nesramen  >:(.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


matej80

  • *
    • Prispevkov: 163
    • Točke: 0
To zna biti ta ja. Ste imeli vsaj fajn motnjo, hahaha. Lastnik pa ima pač svoje nazore- mal hecne včasih.