PNZ (preiskus naravnih zasnov)

Sunshine_1 · 51160

Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
: 28 Avgust 2006, 21:20:39
Zdravo! Nekaj vprašanj imam o PNZ-ju ampak prej prosim, da če sem narobe napisala (saj je preiskus naravnih zasnov, ne?) me prosim popravite in če obstaja kakšna (podobna) tema, prosim, če to moderator ali admin lako prestavi tja (jaz je nisem našla).

Zanima me, pri katerih pasmah je za vzrejno dovoljenje potrebno opraviti PNZ in kako vse to poteka?

Hvala za odgovore,

Lp


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #1 : 28 Avgust 2006, 22:10:13
Vem, da morajo za vzrejno PNZ narediti vsi prinašalci (zlati, gladkodlaki, kodrasti, novoškotski in cheasapeake prinašalec in labradorci). PNZ imajo tudi goniči in vsi lovski psi (če se motim, naj me kdo popravi).

PRAVILNIK O PREIZKUŠNJI NARAVNIH ZASNOV RETRIEVERJEV
(PNZ-R)

A. SPLOŠNI DEL
V skupino retrieverjev spadajo: Golden retriever (zlati prinašalec), Labrador retriever (labradorec), Flat
Coated retriever (gladkodlaki prinašalec), Curly Coated retriver (kodrasti prinašalec), Cheasapeake
Bay retriever, Nova Scotia Duck Tolling retriever.

PNZ lahko organizirajo kinološke in lovske organizacije z namenom ugotavljanja prirojenih naravnih
zasnov retrieverjev. Prireditelj je dolžan prireditev prijaviti KZS in jo organizirati skladno s PSD KZS.
Predhodna prijava prireditelju je obvezna. Število udeležencev je omejeno na 15. Isti kos divjadi lahko
prireditelj uporabi za najveć
tri pse.

PNZ lahko pes ali psica opravljata v starosti 9 -24 mesecev.

PNZ lahko sodi le sodnik, ki je sodnik za delo retrieverjev.

Opravljena PNZ se vpiše v rodovnik. Pes lahko neuspešno opravljeno PNZ ponavlja najveć
dvakrat.

2. STROKOVNI DEL
PNZ je sestavljena iz naslednjih disciplin oz. predmetov:

a) Prinašanje pernate divjadi
b) Prinašanje race iz globoke vode
c) Obnašanje ob strelu
č) Vodljivost

a) Prinašanje pernate divjadi
Prinašanje pernate divjadi (raca, fazan, jerebica) na planem se izvede tako, da je navezan pes ob
vodnikovi nogi, medtem ko pomočnik v oddaljenosti 15-20 m odvrže čim dlje kos pernate divjadi, tako
da pes vidi. Teren mora biti poraščen s travo ali nizkim grmovjem (do 40cm). Na povelje vodnika
mora pes odvržen kos divjadi poiskati, ga prinesti ter oddati vodniku.
Pri tej disciplini se ocenjuje voljo do iskanja, način iskanja, hitrost prinašanja ter oddaja divjadi. Pri
oddaji pes lahko stoji. Najveć
je možnih 15 točk, vsako odstopanje v delu zmanjšuje število točk.

b) Prinašanje iz globoke vode
Prinašanje race iz globoke vode se ocenjuje tako, da v stojeo vodo pomočnik odvrže raco čim dalj od
obale, tako da pes vidi. Pes je na povodcu ob vodnikovi nogi. Na povelje mora pes v vodo po raco, jo
prinesti iz vode vsaj 2 m, ne da bi raco spustil (šele potem naj bi se otresel) ter jo prinesti vodniku.
Voda mora biti tako globoka, da mora pes plavati do odvržene race. Pri oddaji pes lahko stoji. Najveć
je možnih 15 točk, vsako odstopanje v delu zmanjšuje število točk.

c) Obnašanje ob strelu
Obnašanje ob strelu se ocenjuje tako, da se najveć
5 vodnikov z navezanimi psi razporedijo v vrsto.
Povodci morajo biti popuščeni. Sodnik da z razdalje, s katere lahko opazuje vse pse naenkrat, znak za
strel iz puške. Pomočnik -strelec naj bo od psov oddaljen 30 korakov.
Pes ne sme pokazati znakov panike ali pretiranega strahu, ne sme se trgati s povodca, cviliti ali se
tresti. Lahko pokaže le zanimanje do dela (prinašanja).
Za normalno obnašanje je največje možno število točk 5, za nenormalno in plaho obnašanje pa 0 točk in s tem diskvalifikacija.

č) Vodljivost
Vodljivost se ocenjuje ves čas poteka preizkušnje, dodatno pa še obnašanje med ljudmi. Pes naj bi
hodil ob levi nogi vodnika, ne vlekel in ne zaostajal. Pri stikih z ljudmi ne sme kazati nikakršnih znakov
agresivnosti ali bojazljivosti.
Najveć
je možnih 15 točk, vsako odstopanje zmanjšuje število točk.

Maksimalno število dobljenih točk po posameznik nalogah:

a) Prinašanje pernate divjadi 15 točk
b) Prinašanje race iz globoke vode 15 točk
c) Ponašanje na strel 5 točk
č) Vodljivost 15 točk

Pogoj za opravljeno PNZ je najmanj 25 točk in pozitivna ocena pri vseh disciplinah.
Pse ne razporedimo po razredih, temveć
se v rodovnik vpiše "opravil PNZ" z navedbo števila točk.

Vir: http://www.klub-retrieverjev.si

+1

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #2 : 29 Avgust 2006, 12:23:29
Azu, hvala za odgovor!

Mislim, da morajo PNZ opraviti tudi špringer španjeli...

LP


meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #3 : 29 Avgust 2006, 15:14:14
Se mi zdi, da PNZ ni potreben za vzrejno dovoljenje. Samo če ga imaš ti potem na vzrejnem ni treba delat prinašanja. Imajo pa tudi psi 7 grupe PNZ.

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #4 : 29 Avgust 2006, 15:33:21
Aja, hvala za odgovor Meta! :) Jaz sem bila pa 100% da psi, ki morajo opraviti PNZ ne dobijo vzrejnega dovoljenja, če nimajo PNZ-ja opravljenega...  :-[ Kje se ga pa povsod da opravljati?


Lp


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #5 : 29 Avgust 2006, 15:37:47
Pred PNZjem morajo biti psi prvo telesno ocenjeni in stari najmanj 9 mesecev.

Pri goničih se na PNZju preizkuša streloplahost, psa se potem spusti v iskanje kjer ocenjujejo iskanje, nos, glas, poslušnost in gonjo zajca/lisice.
Za odlično je potrebna gonja zajca 15min/lisice pa 16,5 minut.
Ponekod, kjer je malo zajcev v praksi gonijo tudi srne, ponekod pa je gonja srne diskvalifikacija. Pa pravilniku se srn ne sme goniti.

Pri jamarjih se zopet prvo preveri streloplahost. Pri delu na planem ocenjujejo vrednost nosu, sledovoljnost in zanesljivost na sledi. Pes mora biti sledoglasen ali vsaj vidoglasen. Preiskusi se tudi vodoljubnost, kjer mora pes na povelje v vodo (dovoljeni so pripomočki, če pes ne mara na povelje v vodo).
Pri delu v naravnem rovu se ocenjuje preiskava rova (čas + zanesljivost), glas v rovu, ostrost in vztrajnost.

V pravilniku za vzrejo retrieverjev tudi piše:
2.4. pes/psica, ki jo želi vzreditelj uporabiti za vzrejo, mora na vzrejnem pregledu opraviti VPR s pozitivno oceno ali pa predložiti potrdilo o opravljeni preizkušnji ( PNZ, LPP-R, VUT-R ali Preizkušnjo dr. Heraus oz. opravljen Field Trial).

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #6 : 29 Avgust 2006, 21:30:07
Sunshine najbolje da si pogledaš pravilnik za vzrejo, ki se nanaša na tvojo pasmo, pa boš najbolj točno vedela. Za retriverje zaenkrat PNZ ni potreben, ker se v določeni meri preverja že na vzrejnem pregledu. Vendar če imaš narejen PNZ, padeš v višji vzrejni razred. Sem pa slišala, da namerava tudi klub retriverjev predpisati PNZ, lovsko preizkušnjo ali lovsko tekmo kot pogoj za pridobitev vzrejnega dovoljenja. Samo vprašanje je, kdaj če sploh bo to realizirano.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #7 : 12 Januar 2007, 09:45:15
PNZ ali preskus naravnih zasnov opravlja tudi celotna sedma skupina. Vsebina PNZ-ja je odvisna od tega, za katero pasemsko skupino gre. Sedma FCI skupina mora tako pokazati, kako jim dela nos (iskati morajo z visokim nosom), sistematicnost iskanja, povezanost z vodnikom, vodljivost ... Preskus naravnih zasnov je tu zaenkrat dovolj za vzrejno dovoljenje, medtem ko je za dosego šampionatov (kjer mora biti en CAC osvojen v razredu delavnih) potrebna poljska preskušnja za britanske ptičarje in jesenska preskušnja za kontinentalne ptičarje. V čem se razlikujejo, pa kmalu (beri ko najdem pravilnik). Lp Neža

+1

Los je car.


CowTarina

  • *
    • Prispevkov: 401
    • Točke: 3
Odgovori #8 : 12 Januar 2007, 09:57:18
PNZ ali preskus naravnih zasnov opravlja tudi celotna sedma skupina. Vsebina PNZ-ja je odvisna od tega, za katero pasemsko skupino gre. Sedma FCI skupina mora tako pokazati, kako jim dela nos (iskati morajo z visokim nosom), sistematicnost iskanja, povezanost z vodnikom, vodljivost ... Preskus naravnih zasnov je tu zaenkrat dovolj za vzrejno dovoljenje, medtem ko je za dosego šampionatov (kjer mora biti en CAC osvojen v razredu delavnih) potrebna poljska preskušnja za britanske ptičarje in jesenska preskušnja za kontinentalne ptičarje. V čem se razlikujejo, pa kmalu (beri ko najdem pravilnik). Lp Neža

Da te samo malo popravim. PNZ je za vzrejno dovolj samo za britanske ptičarje. Kontinentalni ptičarji potrebujejo tudi JZP ali ŠPP, oziroma PP (francoski ptičarji).

+1


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #9 : 12 Januar 2007, 10:19:47
Za vse, ki imate ptičarja, bo verjetno prav prišel tale link http://pticarji.net/ (Društvo ljubiteljev ptičarjev). Malo pobrskajte, najdejo se tudi pravilniki. Zelo dobro narejena stran, priporočam.


Kristinca & Florinca


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #10 : 08 Oktober 2007, 09:06:45
Midve sva v soboto opravili PNZ za terierje z vsemi možnimi točkami v vseh disciplinah ( kar znese z nekimi faktorji preračunavajnje skupno možnih vseh 188 točk. Čudna številka , a ne ?) .

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 09 Oktober 2007, 11:32:13
Bravo! Čestitam. Sicer sem pričakovala, da bosta potegnili vsaj 110% in zaokrožili maksimalno število točk na 200. :P
Kakšne obraze so pa naredili lovski kolegi, ko jih je namazala kr ena "civilistka"?


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #12 : 09 Oktober 2007, 11:56:39
Bravo! Čestitam. Sicer sem pričakovala, da bosta potegnili vsaj 110% in zaokrožili maksimalno število točk na 200. :P
Kakšne obraze so pa naredili lovski kolegi, ko jih je namazala kr ena "civilistka"?


Lovci so bili  so nadvse prijazni in kooperativni. Po pravici povedano brez namiga vodje iz LD , kje naj pogledava za zajci ne vem, če bi bili tako uspešni :-[ . Tudi celoten sodniški zbor je bil izjemno pozitivno naravnan. Ve se, da kjer so ocene "umetniške" se pravi brez nekih merilnih instrumentov ampak plod subjektivne ocene sodnika je lahko pes tudi zlat , pa  če sodnik ni za to ne dobiš polnih točk nikakor.
Takoda vse navedeno + sreča je dalo dosežen rezultat.


Obenem je dejstvo, da z nobenim trudom in  kvaliteto ne moreš popolnoma nadomestit potrebne kvantitete- in tu bom imela izjemne težave pri pripravah za tekme, če se bom za to odločila.

Če slučajno bere kdo od kluba ljubiteljev ptičarjev- posebne javne zahvale klubu za odprtost, da me kot "neptičarja" sprejemajo na njihove treninge in še za dodaten trud posameznikov za napotila gelde "specialnega terierskega " programa.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13 : 09 Oktober 2007, 13:08:18
Super cestitke tebi in Fiti! Kaj pa naprej?



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #14 : 09 Oktober 2007, 14:09:31
deteljica, iskrene čestitke!  ;D

Vse se da, če se hoče.  ;)

Kristinca & Florinca


CowTarina

  • *
    • Prispevkov: 401
    • Točke: 3
Odgovori #15 : 09 Oktober 2007, 22:44:51
Fitka mini ptičar raztura!

Deteljica čestitke, zdaj pa kar pogumno na kako tekmo.


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #16 : 10 Oktober 2007, 06:55:15
O,čestitke Fita in deteljica!   :o   ;D


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #17 : 12 November 2007, 16:18:28
hej

Ne vem kam bi postavila tole vprasanje, pa naj bo kar tukaj. Mogoce kdo ve, kje bi se dobila perjad za trening PNZja? Na koga se je to potrebno obrniti, na kaksno lovsko drustvo ali kaj? In koliko recimo ena raca stane?

Hvala za pomoc!  ;)

Lp..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #18 : 12 November 2007, 17:36:10
Najbolje da se obrnes na lokalno lovsko kinolosko drustvo. S katerega konca pa si?
Ceno za race nevem natancno, ampak mislim da ni prevec draga. So pa fazani kr dragi. Cene se gibljejo okoli 12 evrov.

Lp



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #19 : 12 November 2007, 17:42:55
Iz Zasavja sem, tako da imam najblizje LKD Zasavje iz Litije.. Kaj pa lovci? A se tudi s tem ukvarjajo, recimo ce enmu narocim kaj zelim?

Potem me pa se zanima, slisala sem, da se lahko eno perjad veckrat uporabi (kolikokrat??). Kaj pa vmes, kako se jo shrani? V hladilniku, ali mogoce zamrznjeno? (mogoce je neumno vprasanje, ampak s tem res nimam izkusenj, tako da se ze vnaprej opravicujem, ce je izpadlo kot bedarija)..

Thanx za info  ;D

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
Odgovori #20 : 12 November 2007, 17:46:09
mene pa zanima kje ste se učili in trenirali s svojimi kužatami za pnz? kako dolgo je trajalo? najpogostejši problemi s katerimi ste se srečevali? še posebej me zanima za lastnike labradorcev-kaj ste rajši naredli za vzrejno, pnz al lovsko preizkušnjo

lp

+1



popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #21 : 12 November 2007, 18:05:19
Tezko je rect kolikokrat lahko eno divjad uporabis. Ponavadi jo imas za en trening, ker je tako ali tako na koncu cist scufana. Ce pa malo sparas pa jo lahko uporabljas tudi veckrat. Drugace pa divjad das v vrecko in jo zamrznes. Preden jo uporabis jo odtalis v kropu.

Za tecaje se obrni na Slovenski klub retrieverjev (najbolje ce poklices na stevilko komisije za delo).
O problemih je tezko govorit, so dokaj specificni za vsakega psa. vecina jih pa ima tezave s spuscanjem divjadi. Je pa osnova vsega poslusnost. Brez tega se ne da delat. Pes pa seveda mora delati z veseljem. Ce ni veselja do dela se tudi da natrenirat dolocene stvari vendar to ni to. Plus tega je treba vlozit 2x vec dela kot pa s psom, ki sam sebe zene in je motiviran.
Za 1 vzrejni razred ti steje PNZ, tako da zacnes s tem. PNZ vbistvu ni tolko zahteven, ker pes vidi divjadi in jo samo mora prinesti. Tu je pomembno da natreniras pravilno oddajanje divjadi in to da je ne spusti. Lovska poreizkusnja ti je nadgradnja kjer je vec iskanja. pes ne vidi divjad in jo mora iskati in prinesti. plus tega se delajo vlecke. Lovska tekma pa je se zahtevnejse in ima dolocene discipline, ki jih preizkusnja nima. Vec si preberi na pravilnikih.

Drugace pa imam jaz z mojo opravljen PNZ, lovksa preizkusnja je sla po gobe...Je pa zato bilo teden kasneje toliko boljse na lovski tekmi, ki jo je tamala odlicno opravila in bila uvrscena v 1 nagradni razred.

Lp

+1



black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
Odgovori #22 : 12 November 2007, 20:12:52
popo hvala za odgovor. sej sm brala pravilnike samo so tak čisto suhoparni, malo bol težki si je predstavljat kak to vse zgleda.  :-\ vbistvu je ponavadi potem veliko lažje ko pa bereš tam tisti pravilnik.
zanima me za mojo labiko (če jo bom dobla čez 1mesec-še nevem) ko nameravam pol vzrejnega delat, pa me zanima kaj je najbolše da naredim. vem da je dobro da maš neko preizkušnjo kr si pol uvršen v višji vzrejni razred.
popo kje si pa ti svojo šolal? na SKR al kje drugje. se da to tudi v kinološkem društvu al pa v lovskem? kje si pa perjad dobo? kakršne koli informacije mi bojo prav prišle :)

lp



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #23 : 12 November 2007, 20:34:02
popo, ne vem, a ti to iz lastnih izkušenj?
Namreč- divjad se ne zamrzne nazaj za drugo uporabo. lahko se jo zamrzne svežo pred uporabo- odstraniš čreva prej (skozi zadnjično odprtino, ne poškoduješ trupa). Po uporabi jo osušiš,  zaviješ v časopis- ne daš v polivinil,ker rata ogabna in shraniš v hladilniku. Nekaj dni, dokler ne smrdi do največ en teden.
lahko pa jo delno  odereš (trup) in nasoliš in polniš s peskom- taka drži cel mesec, ni pa čist original.Za delo v vodi lahko daš nori poleno namesto peska.
Scufana ne me bit, vsaj ne kaj dosti, še sploh pa ne, če šolaš retriverja al pa ptičarja.
Zato najprej izšolaš miren ugriz z dummyji.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #24 : 12 November 2007, 21:07:39
Black beauty: Huh, ti pa zelo vnaprej razmisljas...
Delal sem pod okriljem SKR, ki je organiziral tudi tecaj za PNZ, tako da je najbolje, da kontaktiras njih, ko bo cas.
Divjad dobis v LKD-ih. Sploh ni problem dobit vse kar rabis. Drugace pa je to zame hobi in mi ni cilj samo narediti tekmo. Imam ambicije tudi naprej tako da bova s tamalo zaplavala v tekmovalne vode. Krst sem prestal. Mali je vse skupaj rutina. Ponavadi je tako, da so vodniki nerodni in ga biksajo. Psi ze vedo kaj morajo.

Glede vzreje...tisti razred gor al dol ni pomemben in delat PNZ zaradi tega razloga, da imas psa v visjem vzrejnem razredu je nesmiselno. Konec koncev to ne spremeni nic. Je pa seveda zelo zazeljeno ce imas namen vzrejat in treba se je zavedat, da je labradorec v osnovi lovski pes. Ne gre se samo za delo kot tako. Stvar je malo globlja, ker potegne zraven osnosvne karakteristike labradorcev. Dokler pes ne poskusi delat na divjad dejansko ne mores vedet ali je pes natrgac ali zagrebac divjadi, v koliki meri kontrolira svoj ugriz (softh mouth), uporaba nosu, dojemanje prostora in orientacija... vse to so kljucne zadeve pri vzreji labradorcev v pravem pomenu besede.
Seveda ni nic narobe ce nekomu pac ni do tega. To je zgolj moje osebno mnenje in moja filozofija vzreje labradorcev.

Deteljica: nisem mislil da zamrznes nazaj ze enkrat uporabljeno zival. Ce ze, gre, kot si napisala, v papir in hladilnik za dan-dva. Ponavadi pa dobim kr zamrznjeno. Ce je sveza in je ne uporabim isti dan gre v zamrzovalnik. O sami pripravi divjadi iskreno povedano nimam pojma, ker jo kupim taksna kot je.
Drugace se pa lahko vcasih kr scufa oz. poskoduje. Ze napacen prijem je lahko dovolj. Pri fazanu se vcasih zgodi, da ga pes, preden se nauci uravnavat tezko divjadi, nese za vrat in ga takoj zguli. Vcasih zgrabi za krilo. Predvsem na zacetku, ko se pes spoznava z divjadjo. Taksne so vsaj moje izkusnje. Je ze res, da psa sprva ucis na dummy. Aport mi je osnova za vse. Je pa na zacetku, prvi stiki z divjadjo, precej nerodno prijemanje. Vecina jih na zacetku, kljub temu, da so pred tem delali z aporti in vedo kaj je njihovo delo, ob prvem stiku z divjadjo le-to nerodno nesejo 3-4 metre, spustijo, malo vlecejo, zopet nosijo, skacejo okoli nje, itd.

Se slikovna priloga ;)







Avtor vseh fotografij je T. Sterniša. hvala za super fotke!!!

Lep pozdrav



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #25 : 13 November 2007, 08:52:13
Za prve poskuse nošenja fazana se obnese,da krila prilepiš s selotejpom k telesu (dva psaka) al pa povežeš z vrvico- tako pes nima možnosti,da se nauči  primjemati samo krilo.
Če dobro naštudiraš ugriz na razne oblike naj bi pes prijemal na sredini. Prehodne stopnje se obnesejo umetne race (tiste , ki jim glava visi), dobro pride tudi prinašanje 1,5 litrskih plastenk polnjenih z vodo- če pes ne prime na sredini mu pade iz gobca.
Pol pa najprej s peskom polnjena divjad, ki manj provocira  plen.
Kdor začne s slabo pripravljenim psom na divjačini delat seveda porabi oz poškoduje več in sveda vsakemu komadu se pozna uporaba sčasoma  ;).
Opazila pa sem, da večina ljudi pride na lovske tečaje z zelo slabo predpripravljenimi psi, kar se prinašanj atiče. Večina se ni samo navajala na divjačino,ampak so se šele učili tisto osnovo, ki  bi morali že znat  :-\ .

Jaz nisem lovec in imam zato otežen dostop do divjačine, pa tud hladilnika nimam glih velikega  ::). Zato sem poskušala čim več naučit z drugimi pripomočki.
Takole sem  učila nosit mal težje zadeve (na sliki sem 12 tednov):


prijemanje na sredini:

(foto A.Šobar)
včasih prime krila, a ni čudno , ker je zelo majha (34 cm) pri večjih zadevah ne uspe obseči celega trupa, nisem pa opazila,da bi od tega se kaj raztrgalo::

(foto A. Šobar)
zaključek prinašanja:


Pri meni so bile poškodbe izključno od igre po prinašanju, nikoli od samega prinašanja.

+1

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #26 : 13 November 2007, 17:37:25
haha. Vedno mi je veliko veselje pogledat tako male "prinasalce"  :o. Deteljica: res super fotke. Tamala me je res navdusila. Bravo!  :D
Se strinjam, da ljudje pridejo nepripravljeni. Nekateri pridejo na vzrejni pregled in jim pes sploh ne gre vodo, ni nikoli imel aporta v gobcu, itd.
Kot sem napisal je zame aport osnova vsemu. Pes, ki zna poiskat in prinest aport, po uvodnev spoznavanju z divjadjo ne bo imel probleme z prinasnjem in iskanjem le-te.
Jaz sem prav vesel da sem dosegel stopnjo, ko se dela brez vecjih napak. Ampak je pa bilo vlozenega veliko dela. Od priprav na PNZ potem lovsko preizkusnjo in nazadnje se za lovsko tekmo. Je pa res meni to v veselje in treniram bolj ali manj vsaki dan. Ampak ne z divjadjo. Divjad uporabim tu in tam za prinasanje, obcasno pa se kaksna vlecka.

Drugace pa veliko veselja in uspehov vsem, ki se boste lotili podobnih zadev.  ;)


Trening s prinosilom


Lp, Marko



black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
Odgovori #27 : 13 November 2007, 19:06:44
popo hvala za vse odgovore. ja sej vem da že ful vnaprej študiram ampak res ne bi rada bla nepripravljena ko bo enkrat do tega prišlo. :) če ne zdaj pa čez kakšno leto ;)
že od nekdaj mi je to ful vlka želja, sicer imam doma že enga labradorca ampak zaradi hibe z njim nisem uspela veliko delat-mu pri razburjenju zraka zmanka tak da mi je parkrat že pado skor skup pa sm potem pustila vse skupi.
deteljica dobre ideje maš ti to, jih bom ponucala ko bom svojo učila, pa še takrat poprosla za kaki nasvet.

 s to psičko katero čakam al bo al ne bo( še 2tedna) imam pa res vlke želje in cilje tak da upam da mi bo vse skupi ratalo. samo ko sm taka amaterka v vsem skupi da... pa sej ste vi tuki da mi pomagate ;) ;D

lp



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #28 : 13 November 2007, 21:08:10
zakaj ne bi ratalo? Treba je samo delat, občutek imet in nagrajevat dobro. Nima veze kolk imaš izkušenj od prej itak je vsak pes drugačen, sistemi dela se pa tudi spreminjajo. Važno , da te veseli.
Že primladiču spodbujaj plen, za šolanje v prvem letu pa se kliker najbolj obense, ne glede na to, kako delaš kasneje.
Tudi kakšno perutničko lahko že zgodaj predstaviš mladičku, pa zajčjo kožo. To se vtisne v spomin. Sploh vadi prijemanje čim več materialov že v prvih mesecih- skozi igro. Potem lahko mal pospraviš divjačino v predal, dokler nimaš narejeno šolsko prinašenje.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #29 : 13 November 2007, 21:25:03
Sicer sem prebrala ze temo o prinasanju, ampak me se vseeno nekaj zanima. Recimo, doma nama gre prinasanje super, ga dam na sedi, mu vrzem, on caka, na ukaz prinese, in stoje odlozi v moje roke, vmes nic ne spusca po tleh, ugriz je pa rahel, ne premocen (ce mu dam ukaz sedi ko pride do mene, spusti aport iz gobca, ampak prebrala sem, da lahko na izpitu tudi stoje odda). Zunaj je pa cisto drugace, ce je to palica, jo bo odnesel in grizel, isto z aportom. Danes sem ga dala na flexi, pa mu ni bilo nic jasno, niti pobrat ni sel.. Ko je pa sel, in hotel po svoje, sem ga malo potegnila, in je spustil in prisel do mene. Kaksna ideja, kako ga navadit, da zunaj vajo izvede isto kot doma?

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album