Portugalski vodni pes [Portuguese Water Dog]

Azu · 27878

Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Portugalski vodni pes

Slika 1: Portugalski vodni pes

ali Portugalski vodni pes, Cao de agua ali Căo de agua Portuguęs ali na kratko Portie.

Zgodovina Portijev sega vse do začetkov 16. stoletja na Portugalskem. Pasmo so vzredili Portugalci za spremljevalce na morju. Po velikosti so podobni Pšeničnim terierjem, njihova barva dlake pa je navadno črna lahko pa tudi rjava ali bela.
Pasma je bila stoletja znana ob obalah Portugalske, kjer je bila zelo cenjena s strani ribičev zaradi njihovega živahnega značaja in poslušne narave. Cenili so jih tudi zaradi robustnega, srednje grajenega telesa, ki jim je omogočal celodnevno delo v vodi in izven nje. Portugalski vodni pes je plavalec in potapljač z izjemno gibčnostjo in vzdržljivostjo, s katerima je pomagal gospodarju na morju s tem, da je prinašal uničene/raztrgane mreže, zganjanjem skupaj večje skupine rib in prenašanjem sporočil med barkami in na obalo. Pomagali so tudi ribičem, ki so padli v morje. V sezonah, ko ribiči niso lovili, so Portugalski vodin psi služili kot ovčarji. Je zvest spremljevalec in čuječ čuvaj. Čez čas je komercialna ribiška oprema nadomestila pse. Njihova cenjenost je padla in so skoraj izumrli. Prišlo je do točke, ko je bilo na svetu le še 25 predstavnikov te pasme. Od takrat vzreditelji previdno širijo populacijo Portijev po celem svetu. Danes jih je po celem svetu več sto.
Portugalski vodni pes daje neizbrisen vtis moči, živahnosti in solidnosti.

Samci merijo od 50cm do 57cm, idelna višina pa je 54 cm. Samice merijo 43cm do 52cm pri njih pa je idelna višina 46cm.
Samci tehtajo 19-25kg, samice pa 16-22kg.

Kot omenjeno že zgoraj, lahko Portija vidimo v večih barvnih kombinacijah oz. barvah, ne samo črni. Med priznane solidne barve spadajo črna, bela in različni odtenki rjave. Pri kombinacijah pa so dovoljene črno/bela in rjavo/bela. Pri belih psih so nos, usta in veke črne. Pri psih s črno, belo ali črno/belo dlako je koža jasno modrikasta.

Slika 2: Rjava barva in valovit kožuh

Slika 3: Črno/bela barva in kodrast kožuh

Po pasemskem standardu imajo Portugalski vodni psi 2 tipa kožuha: kodrastega in valovitega.
  • Kodrasti (Curly Coat): Kompaktni, valjasti kodri. Dlaka na ušesih je včasih valovita.
  • Valoviti (Wavy Coat): Nežno padajoča valovita dlaka, brez kodrov z rahlim leskom.
Pod dlako imajo zelo zanimivo barvo kože, ki je rahlo modrikasta in jo je zelo težko opaziti pod črno dlako. Njihove šape imajo rahle plavalne kožice, ki jih lahko opazimo le, če poskušamo dati prst med pasja prsta. Ker je Portie pes z enojno plastjo dlake lahko živijo med ljudmi, ki trpijo za alergijami na pasjo dlako. Ti psi neizgubijo svoje dlake. Dlaka odpade samo, ko umre korenina dlake (tako kot pri človeških laseh).

Slika 4: Retriever Cut

Slika 5: Lion Cut

Njihovo gibanje je kratko z živimi koraki. Tek je v dolgih korakih z uravnoteženim gibanjem.

Temperamentno so to živali z živahnim nagnenjem, pogumne, trmaste in zelo neutrudljive. Pes izjemne inteligence in zvest družabnik, ki uboga gospodarja s spretnostjo in očitnim užitkom. Uboga tiste, ki zanj skrbijo ali tiste, ki z njim delajo. Ker so delovni psi, so zadovoljni, če so lahko ob strani gospodarja ves čas. Tipično za to pasmo je, da sledijo skrbniku kamorkoli gre. Išče pozornost in mu se dobro počuti, če je vključen v kakšno aktivnost. Zaradi svoje odločnosti do ubranitve svojega ozemlja in zelo glasnega in razpoznavenga lajanja je Portie odličen čuvaj.
Ko nimajo nič za delati oz. ko jih je dolgčas Portiji radi žvečijo. Žvečilne igrače za pse lahko Portija dobro zaposlijo. Zdolgočasen Portie lahko postane uničujoči Portie.

Portiji imajo večoktavski glas. Čeprav niso nagnjeni k pretiranemu lajanju imajo navadno veliko lestvico raznih vzdihov, lajajočih glasov in godernjanj. Portiji imajo tudi svoj "smeh" - glasen, nenavaden, dihajoči sopih, ki ga izdavijo med igro ali pri pozdravljanju.


Še nekaj povezav do zanimivih strani o Portijih:


+1

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Nati

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 1
Odgovori #1 : 26 September 2007, 12:39:25

Ravno danes je v prilogi Delo in Dom predstavljen Boštjan Romih in njegov potugalski vodni pes Teki (Tequila). :)
Zelo zanimiv članek o teh zelo simpatičnih kužkih.

Lp,
Nati



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #2 : 26 September 2007, 12:42:05
Ravno danes je v prilogi Delo in Dom predstavljen Boštjan Romih in njegov potugalski vodni pes Teki (Tequila). :)
Zelo zanimiv članek o teh zelo simpatičnih kužkih.
A je njegov kuža še vedno tako plašen in nezaupljiv?

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #3 : 26 September 2007, 12:47:28
A ni imel on tudi nekaj belega? Višavc, maltežan... ? nekaj v tej smeri?

Lp nina



polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #4 : 26 September 2007, 12:48:03
Piše, da je do tujcev še vedno nezaupljiv, zadržan...v hiši, pa da je tih in skoraj neopazen.

A so tie psi vedno tolk nezaupljivi?? ???

:)


Nati

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 26 September 2007, 12:53:07

Ojla,

Ne Boštjan Romih je imel samo tega kužka Tekija. Je imel pa še 3 muce ampak je vse vzela cesta, na žalost :(.

Teki je zdaj star 4 leta in je odličen družinski kuža do domačih; zelo rad ima domača otroka 3-letno Roso in nekaj mesečnega Dana.

Ja mislim, da je še vedno plašen in nezaupljiv do ljudi in se jim raje izogne, zato tudi ni branil stanovanja pred vlomilci ;)
Sama sem ga videla, ko je imel nekaj mesecev, kasneje ne več.

Pasjo družbo pa ima zelo rad (vsaj tako piše) in se rad igra.

Lp,
Nati






Nati

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 1
Odgovori #6 : 26 September 2007, 13:05:55
Citiraj
Piše, da je do tujcev še vedno nezaupljiv, zadržan...v hiši, pa da je tih in skoraj neopazen.
A so tie psi vedno tolk nezaupljivi??

Ne to ni značilnost pasme. Ti kužki so ponavadi precej samozavestni, živahni in zelo prijazni do vseh ljudi. Kar nekaj teh kužkov dela uspešno kot terapevtski psi, dobri so tudi v agilitiju, poslušnosti in seveda so odlični tudi kot družinski psi in hišni ljubljenci.

Verjetno je Teki bolj plašen tudi zaradi neustreznega ali nezadostnega ukvarjanjas strani vzreditelja, ko je bil še mladiček.

Kolikor videvam portije na različnih razstavah, sem imela vedno občutek, da so to zelo prijazni in živahni kužki, ki so se vedno pustili pobožati tako meni kot drugim obiskovalcem razstave.

Lp,
Nati



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #7 : 26 September 2007, 21:00:56
Ne to ni značilnost pasme.
Jaz sem pa že v kar nekaj knjigah o šolanju zasledila to pasmo kot primere, kako so jih zaradi nezaupljivosti do ljudi morali prav posebej navajati na stike s tujci (pa to ne kakšne nesocializirane pse).

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #8 : 27 September 2007, 05:42:56
Ravno danes je v prilogi Delo in Dom predstavljen Boštjan Romih in njegov potugalski vodni pes Teki (Tequila). :)
Zelo zanimiv članek o teh zelo simpatičnih kužkih.
Si me prehitela ;)

Azu mislim, da bi bilo pri opisu te pasme pomebno tudi to, da bi vire navedla na koncu ;)

Mi je pa tudi ta pasma prav simpatična :)

lp


porti

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 7
  • Portiji so zakon! :)
Odgovori #9 : 27 September 2007, 09:41:39
Verjetno je Teki bolj plašen tudi zaradi neustreznega ali nezadostnega ukvarjanjas strani vzreditelja, ko je bil še mladiček.

Garantiram, da to NI res. Najin Amos je od iste vzrediteljice in je definitivno strel v prazno.

Ti kužki niso plašni, rabi pa recimo najin minutko, da se spozna s človekom, preden pusti, da se ga dotika. Ne pusti takoj, da ga kdo po glavi čoha. Ima rad svoj mir.

Drugače je pa tudi on v hiši zelo tih. Je pasemska značilnost, da ne lajajo veliko, ko pa se mu od srca nasmejiš, ker mu ponavadi kaj ne paše in to potem izraža z (dejansko) več oktavnim glasom. To je pa potem za nasmejat, da je joj. :D

Je pa plašnost oz. pretirana plašnost lahko napaka.

Glede vlomilcev pa ... hmmm, ne vem če bi Amos koga ustavil. Je pa zanimivo, da je včeraj ponoči, ko je slišal slišal, da je en avto odpeljal zelo zalajal in se postavil v pozor. V literaturi lahko zasledite, da niso dobri čuvaji, da so preveč vljudni do tujcev, da bi lahko bili dobri čuvaji, po drugi strani pa so zelo dobro čuvali čolne ribičev ... hmmm, kaj je bolj res ... ne bi vedela.


porti

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 7
  • Portiji so zakon! :)
Odgovori #10 : 27 September 2007, 09:42:47
A, pa še to, tudi najin Amos obožuje druge kužke. NO, vsaj dokler kje ne zagleda kakšne palice. :D


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #11 : 27 September 2007, 15:27:24
Azu mislim, da bi bilo pri opisu te pasme pomebno tudi to, da bi vire navedla na koncu ;)

Viri so povezave na koncu. Največ je seveda s PWDCA strani.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #12 : 28 September 2007, 08:07:40
Viri so povezave na koncu.
Ne piše pa zraven povezav viri ;) :P


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #13 : 28 September 2007, 09:05:53
Ne piše pa zraven povezav viri ;) :P

 ::) Dej aska ne kompliciri. Povezave do strani, ki jih je obdelala Azu in od tam iz posameznih strani pobrala posamezne informacije so navedeni. Če imaš pa kakšne probleme, ki se ne tičejo pasemske teme so pa vedno na voljo zasebna sporočila.

Lp nina



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #14 : 27 Avgust 2013, 00:05:18
hej

Sicer ze dolgo ni nihce sem pisal, pa vseeno.. A imamo ze kaj vec predstavnikov te pasme v Sloveniji? Mogoce tudi kaksnega clana na forumu? Mogoce ima kdo kaksno informacijo glede preverjenih vzrediteljev te pasme (v Slo jih verjetno ni, kaj pa tujina)?


Lp..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Larra

  • *
    • Prispevkov: 737
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 27 Avgust 2013, 10:00:25
Živjo,

Mesec nazaj so ljudje iz Kranja dobili samičko. Zdaj se ne spomnim iz kje točno so jo pripeljali (ampak mislim da je iz SLO). Ko jih srečam, jih bom vprašala in ti povem ;)

LP

Psarna LARBONES
(Beagle in Madžarska vižla)


hovakaj

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 264
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 25 September 2013, 15:33:47
Pozdrav!
Nova Portugalka v Sloveniji je psička Rea (Sweet Obsession Born To Be My Baby). Prihaja iz psarne Sweet Opsession s Hrvaške.  http://www.sweet-obsession.com/  Rea je izredno prijazna, razigrana in zelo, zelo navihana. :D





Larra, Sloveniji ni nobenega vzreditelja te pasme, vsaj kolikor je meni znano. Baje je le 5 ali 6 predstavnikov te pasme pri nas, točno št. uradno zavedenih v slo. rodovno knjigo pa lahko sporočim, ko bom dala vpisat psičko od prijateljice.


MANDY

  • Gost
Odgovori #17 : 25 September 2013, 19:46:18
O kako je luštna. V soboto sem na agility tekmi občudovala psičko te pasme. Čudoviti so.



rudageba

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 0
  • Eboneys midnight star
Odgovori #18 : 09 December 2015, 08:37:58
Pozdravljeni
Zanima me če je v Slo mogoče že kakšna psarna, ki vzreja portije?  Zdijo se mi namreč čudovita pasma in definitivno v ožjem izboru pri izbiri za pasjega druzinskega clana stevilka dve ;D



MANDY

  • Gost
Odgovori #19 : 10 December 2015, 12:37:48
Najbližja psarna je v Zagrebu, smo letos občudovali njihovega mladička v Splitu, krasen kuža.



rudageba

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 0
  • Eboneys midnight star
Odgovori #20 : 11 December 2015, 12:38:25
Hvala za odgovor. Sem ze pogledala spletno stran ene zagrebske psarne. Verjetno mislive na isto. Link sem nasla na zgornjih postih v tej temi.hvala. lp  ;D