Pes napade psa!

Herr-Thor · 706056

barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #1680 : 15 April 2013, 15:24:41
Vse lastnike bul pasem, ki sem jih srecala, ne morem oznaciti kot neprimerne lastnike, kot cudake, kot karkoli negativnega... Glede na stereotip so me s svojimi psi pozitivno sokirali :)


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1681 : 16 April 2013, 08:10:58
Citiraj
samo dosledno dovolj kaznovati,

kadar  gre za tako resne napade, se stremi po preventivi, preden se psu "v glavi zgodi klik"

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #1682 : 16 April 2013, 13:00:09
Jaz pa v ta "klik" ne verjamem. Mislim, da gre za zaporedje dogodkov/signalov, ki jih vsi zgrešijo. Potem pa pride do nečesa, so pa šokirani. Pa tudi ni klik, če je pes napaden in se brani. Pri napadih na pse. Kako je pri ljudeh?


Se spomnim ene oddaje, pa zaboga ne morem najdt tega, ker je že zelo dolgo nazaj. Je pes ubil eno žensko. Nakar so strokovnjaki videli, da pes z napadom reagira na eno besedo in ponori, drugače je pa ok. Ker ga je mož te ženske treniral, da mu je ubil ženo. A se še kdo tega spomni?  ???



*Gina*

  • *
    • Prispevkov: 62
    • Točke: 0
Odgovori #1683 : 16 April 2013, 15:32:33
ja se spomnim tega primera... Hotu se je znebit žene in je psa streniral da je na določeno besedo napadel, da bi na psa zvalil krivdo.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1684 : 16 April 2013, 17:42:25
Jaz pa v ta "klik" ne verjamem. Mislim, da gre za zaporedje dogodkov/signalov, ki jih vsi zgrešijo.
Evo tudi jaz ne verjamem v ''klik'' (no v onega s pomočjo klikerja pa ;)) kot ga eni želijo prikazat. Vedno gre za zaporedje dogodkov...samo kaj ko je znanje lastnikov in ostalih mimoidočih na stopnji
http://www.youtube.com/watch?v=U1Q-TLpwN1E
Kaj več od tega, o signalih psa in znanju, ki ga mora osvojit za sobivanje pa ni-ni.

Problem ''teh pasem'' (pa še marsikatere druge manj ''problematične'') je v izražanju signalov. Ljudje, ki se tega zavedajo psa primerno vzgajajo oz. se naučijo brat signale in pravočasno ukrepajo (torej preden naredi pes ''klik'' ;)). Pa ne gre za neko ''težko kategorijo'' znanja in usposabljanja, da tega nebi zmogel praktično vsak. Samo zraven se je treba spravit ter ne psa imet z namenom ''kuža pazi z repkom miga tačko da''.

Pes preden mu ''klikne'' izrazi nelagodje/opozorilo ''dost mam'' z repom (odlakan se bolj vidi), uhlji (neporezani pridejo bolj do izraza), naježena dlaka različno za različne signale (spet povsem mikro kratkodlaki so na slabšem), žnablji v različnih pozicijah za različne signale (pes z izrazito ''nabito'' glavo spet težje ''žnablajo'' kot psi z rahlo bolj ohlapnimi), pogled je še pika na i...in še mnogo tega. Potem imaš pa izrazito kratkodlakega psa, z močno nasajenim repom, po možnosti posekanim uhljim in dobro treniranim žnablim na gumah...vsa možna signalna področja prikrajšana na minimum...zraven pa dodaš še drvast pristop ter vodnika, ki se najde v zgornji pesmici. Potem pa čakajo na ''slabo izkušnjo'' namesto, da bi se naučili svojega psa ''prebrat''.
Ma kolikorat vidimo posnetek napadov, ko pes preden useka, da signalov za malo enciklopedijo. Samo kaj, ko vsi ostali čakajo do končnega ''klika''. In potem smo spet tam...''nevarne pasme''.  ::) Ko se pa govori o izobraževanju za splošno varnost tako lastnikov kot mimoidočih smo pa nerealni. ;) Kuža pazi. :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #1685 : 16 April 2013, 22:00:56
ja se spomnim tega primera... Hotu se je znebit žene in je psa streniral da je na določeno besedo napadel, da bi na psa zvalil krivdo.

Ja. In tukaj so to k sreči ugotovili, čeprav je na prvi pogled verjetno res zgledalo, da je psu nekaj kliknilo v glavi. Pa mu pravzaprav ni, samo nalogo je opravil.



Papillonček

  • *
    • Prispevkov: 284
    • Točke: 0
  • Papillon & Tibetan spaniel owner
Odgovori #1686 : 16 April 2013, 22:28:25
bom kratka z vprašanjem...
dva psa, oba odvezana na sprehodu kjer ni veliko ljudi... večji je planil na manjšega, rodovniškega, in ga ubil. lastnica ovčarke noče izplačat odškodnine, policija in vurs sta obveščena, policija zaenkrat potalala samo kazni, od ukrepanja vursa ni sledi... kako naprej - izterjat odškodnino? veterinarka je videla truplo, a ni napisala poročila... kaj sedaj?? če se kdo spozna, prosim če mi pomaga :(
lahko napišem celo zgodbo ampak odvisno, če se bo komu dalo brat ..



Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1687 : 17 April 2013, 09:17:06
Če se izogiba plačilu odškodnine, verjetno ne bo šlo drugače kot po sodni poti. Policija in vurs lahko ukrepata zaradi kršitve predpisov, za katere sta pristojna, v zvezi z izterjavo odškodnine pa ne. Kaj pa vem. Nekaj teh reči pokrivajo zavarovanja za stanovanje, pa se mogoče splača vprašat na svoji zavarovalnici, če lahko pomagajo pri uveljavljanju odškodninskega zahtevka. Če ne pa odvetnik in pravda, ali pa kakšna družba, ki se ukvarja z uveljavljanjem odškodnin. Poravnava recimo.

Nočem izkoriščat tegale, zato ne bom komentirala, bom pa za Davorja in ostale paranoike samo poboldala en podatek. (Glede na zakladnico idej v zvezi s takim in drugačnim ukrepanjem zoper agrisivne pse, bi pa bil verjetno tule dobrodošel kakšen praktičen nasvet...)
bom kratka z vprašanjem...
dva psa, oba odvezana na sprehodu kjer ni veliko ljudi... večji je planil na manjšega, rodovniškega, in ga ubil. lastnica ovčarke noče izplačat odškodnine, policija in vurs sta obveščena, policija zaenkrat potalala samo kazni, od ukrepanja vursa ni sledi...

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1688 : 17 April 2013, 09:55:26
sem prebral,mene sicer zanima kaj je ženska počela ves čas ko ji je klal psa ? nadzor gre v obe smeri in včasih odgovoren lastnik  tudi mora poseči vmes da zavaruje sebe ali pa svojega psa; ampak ajd, če njena plat zgodbe drži bi rekel da je najboljši način civilna tožba

sicer pa sem že v tej temi zapisal da bi morali biti NOji (in recimo huskiji) marsikje pod večjim nadzorom, prvi so pa itak iz strani tule zveličane pasje vzreje že tako izrabljeni da sploh ne spominjajo več na originalno pasmo in priljubljeni ketnaški psi, drugi pa so problem zaradi močnega plenilskega nagona;

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1689 : 17 April 2013, 11:18:43
sicer pa sem že v tej temi zapisal da bi morali biti NOji (in recimo huskiji) marsikje pod večjim nadzorom, prvi so pa itak iz strani tule zveličane pasje vzreje že tako izrabljeni da sploh ne spominjajo več na originalno pasmo in priljubljeni ketnaški psi, drugi pa so problem zaradi močnega plenilskega nagona;
No sej to. :) Problem je na tistem, koncu, ki drži povodec v rokah, in ne ravno v tem kako zgleda pes, ki naj bi bil na ta povodec pripet. Ker za ustvarjanje panike pred bul psi (zlasti zaradi napadov na ljudi), res ni kakšne primerne osnove. Je pa za pregnjat vse neodgovorneže in tiste, ki zlorabljajo pse za ustrahovanje (in jasno še na mnoge druge načine), ne glede na pasmo ali izgled psa. Tiste torej, ki si to res zaslužijo.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1690 : 17 April 2013, 12:23:37
No ja. S huskiji nekih hudih problemov nimamo, ker jih velikanska večina lastnikov ne spušča na neograjenih prostorih. Razen kadar uspejo nadmudriti neizkušene lastnike in uidejo. Na našem koncu je bil en, ki je večkrat ušel in je njegov lastnik plačeval kure, zajce in eno ovco - pa bi rekla, da jih je njegov pes pospravil manj kot pol, kriv je bil pa za vse kar je bilo poklanega nekaj kilometrov okrog - odkar ga je povozil avto ni več nobenega problematičnega, pa jih je precej. Tudi z nemškimi ovčarji je prav malo težav, sploh glede na njihovo število. Tudi zelo redko vidimo na ketni nemške ovčarje (v vsem mojem okolišu trenutno ni niti enega NO ketnarja, pred parimi leti pa je bil en) So pa problemi z mešanci podobnimi Nojem, ki pa so ponavadi res obešeni na ketne. Zaradi keten in ne zaradi "pasme", da se razumemo.


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #1691 : 17 April 2013, 13:16:02
He, he, še vedno se ravsate o tem, zakaj bi morali nekatere pasme ukiniti?
 :D :D :D
Neverjetni ste!


Papillonček

  • *
    • Prispevkov: 284
    • Točke: 0
  • Papillon & Tibetan spaniel owner
Odgovori #1692 : 17 April 2013, 20:50:26
huh, kaj sem počela tačas...
nemško ovčarko je imel en mladoletni mulc. psica je mojega takoj zagrabila in je bilo(na srečo-da se revček ni matral) takoj konec. potem je psica šla ovohavat mene, sem bla čist v šoku...
mulc je prišel šele čez 2 minuti in rekel da se verjetno psica hoče igrat... v mojih rokah je pa videl okrvavljenega psička..
kaj pa naj s tem poročilom od veterinarke ki ga NI??
je že imel kdo podoben primer? priporočate kakšnega odvetnika/odvetnico?



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #1693 : 18 April 2013, 16:14:00
katerga psa ti je pa zdaj ubila?

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Papillonček

  • *
    • Prispevkov: 284
    • Točke: 0
  • Papillon & Tibetan spaniel owner
Odgovori #1694 : 18 April 2013, 17:24:24
papillona :(



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1695 : 18 April 2013, 18:12:41
Vem, da ti ni fajn...ampak moram - Zato se imajo tudi mali pridni psički na povodcih! Ali toliko pod kontrolo, da so pri tebi preden priteče ''veliki volk''. Spuščene šetkati v okolju kjer ne vidiš okolice je pa toliko bolj tvegano (pes izza vogala).
Če je tvoj pes na dosegu tebe ga dosti lažje postaviš za sebe in silovit napad morda lahko preprečiš. Seveda je predpogoj tudi to, da tvoj pes ne bevskari mimo tvojih nog.
Če poročila nimate, nimate kakršnega koli tehtnega dokaza in niste ukrepali takoj po napadu vsaj s kakšnim konkretnim obvestilom policije...bo vse dosti težje iztržiti. Sicer pa kolikor sem razumela ste tudi sami pokasirali kazen za spuščenega psa. Žal tko je, če sam doprineseš nesrečnemu koncu. Rodovniški ali ne tukaj nima popolnoma nobene veze.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1696 : 18 April 2013, 19:12:08
Ja taki so naši zakoni. Čeprav imaš lahko (po zakonu) psa spuščenega kjer ni veliko ljudi, v primeru, da tvojega spuščenega psa nekdo napade potem še plačaš kazen. Kar se tega tiče smo verjetno res svetovni unikat. Naslednja stvar: majhni psi so psi in samo zato, če so majhni še ne pomeni, da morajo biti vedno in povsod na povodcih samo zato, da jih ne bi spuščen večji pes zamenjal za plen. Seveda je vprašanje, kaj se je dejansko dogajalo in kaj je počel tamal, ampak glede na doslej povedano je šlo za plenski napad - v bistvu edini napad, ki je zares nevaren in pri katerem je manjši pes lahko mrtev še preden lahko naredi lastnik manjšega karkoli celo če ga ima na povodcu (tipičen plenski napad se zgodi od zadaj).

Seveda ima to, da je pes rodovniški zvezo. Namreč, materialna škoda je večkja in se jo "splača" izterjat.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1697 : 18 April 2013, 19:32:51
To je sicer vse res, ampak iz konteksta napisanega si predstavljam ''kraj kjer ni veliko ljudi'' samo kraj, ki ni podoben Prešernovemu trgu še vedno pa je ovčarka lahko pritekla iz ''skritega kota''...torej si predstavljam naselje.
Če imaš psa spuščenega na travniku npr. ter se ukvarjaš z njemu obstaja nekaj več možnosti, da napadalca ugledaš pravi čas.
Z miniaturci v ''norem'' okolju živim in funkcioniram že krepko 25+let pa k sreči še nismo imeli žalostnega zaključka kljub dokaj rednim napadom. Pa še zdaleč niso skoz za povodcu. So pa vedno tam kjer od drugih želim isto (torej pot med hišami in na samem obrobju hiš). Ko smo izven kraja ''kjer ni veliko ljudi'' so psi spuščeni BP, na prehodih/ovinkih/nepreglednem terenu pa nikoli niso sami naprej/nazaj ampak vedno zelo blizu mene.
Pri psu, ki je manjši od poljskega zajca je pa poleg nevarnosti izza vogala smiselno bit en mal previden tudi pri plenilcih iz zraka. Žal sem že videla primer, ko je tud mačka ''poletela''.
Davek na mini kužatke - ekstra previdnost serijsko, ker je že malenkost preveč.
Cena psa konec koncev ni bitna za potrebno previdnost. Da pa izkušnja ni poceni-hja te pa nikoli niso.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #1698 : 29 April 2013, 17:33:28
ETO! Ena za pasje psihologe ... Sosedova psička, podobna čav-čavu je edini pes, ki ga naša Črnuha ne mara. Načeloma se je boji, saj sta imeli manjši kratek stik, ko je bila Črnuha še majhna. Zadnjič je "soseda" pritekla z neograjenega dvorišča, se zakadila v Črnuho, ki je bila na povodcu, jo ugriznila v rep, nato pa obrat za 180 stopinj in juriš domov. Črnuha je seveda vlekla v drugo smer ...
Kaj je hotela povedati?  :)  ;D


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1699 : 29 April 2013, 17:43:23
Ne hodi po mojem pločniku (cesti, dvorišču...) seveda.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1700 : 29 April 2013, 18:07:38
Včasih niti ni slabo, če imaš namesto pasje barbike psa (pasmo) z jajci:



HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #1701 : 29 April 2013, 22:02:55
To še ni nič! Menda je nekoč nek nemški ovčar celo skočil in prestregel bombo, da je rešil svojega gospodarja? V Drvarju?


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #1702 : 30 April 2013, 07:24:43
To še ni nič! Menda je nekoč nek nemški ovčar celo skočil in prestregel bombo, da je rešil svojega gospodarja? V Drvarju?

Ja, tako pravijo.  Nekoč, med II.svet. vojno je pes z imenom Luks rešil Josipa Broza Tita.  Sutjeska.

Ej, HUDMA, lepo te je brati..
Pozdrav.



Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #1703 : 31 Julij 2013, 01:11:27

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1704 : 31 Julij 2013, 08:24:26
Pozabli so prikazat da v primeri zmage lahko nasprotnika pojedo  ::)



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #1705 : 31 Julij 2013, 09:22:27
mislim, da sta krepko zgrešili tematiko tega topica


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #1706 : 31 Julij 2013, 10:46:56
Mene nekaj zanima če ima vzreditelj pse v tropu 5 odraslih samcev +10 - 15 odraslih samic in mladičev je to ekvivalentno našemu izpostavljanju mladičev tujim psom? (male šole itd.) Bi mladič iz takšne psarne imel vseeno težave s tujimi psmi ali je zadostno socializiran?

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #1707 : 31 Julij 2013, 10:53:18
BD, lahko ti povem da je od kolegice psička, dokler ni šla iz legla, imela odlično socializacijo - ogromno stikov z ljudmi in ogromno psi (različnih pasem - kar je imela vzrediteljica doma), v mali šoli spet socializacijo, pa je kasneje vseeno začela kazat znake, kot da ne bi imela nobene socializacije.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1708 : 31 Julij 2013, 11:37:32
Odvisno, kako psi pri vzreditelju živijo. Če mladiči odraščajo skupaj z večimi psi obeh spolov in različnih starosti, je to lahko zelo pozitivno (ker se u nulo naučijo komunikacije, bontona....) ali pa izredno negativno (če v tropu ni reda in močnejši zatirajo šibkejše). Ni pa to zadosti - kasneje mladič potrebuje tudi nadzorovane stike s čimveč različnimi tujimi psi, od karakterja mladiča pa je odvisno ali bomo izbirali pretežno mirne in potrpežljive pse (ob katerih si bo nesiuguren mladič pridobil samozavest) ali pa take, ki znajo preveč predrznega mladiča kaznovati. Pri pubertetnikih, ki jim delajo hormoni je treba tudi sicer odlično socializiranemu psu spet pokazati kje so njegove meje (da je napihovanje, merjenje moči...s tujimi psi nezaželjeno recimo)


Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #1709 : 02 Avgust 2013, 01:25:02
Mene nekaj zanima če ima vzreditelj pse v tropu 5 odraslih samcev +10 - 15 odraslih samic in mladičev je to ekvivalentno našemu izpostavljanju mladičev tujim psom? (male šole itd.) Bi mladič iz takšne psarne imel vseeno težave s tujimi psmi ali je zadostno socializiran?
No pri nas sicer ni takega stevila, jih je pa vseeno veliko.
Mladici odrascajo z odraslimi po cel dan spusceni skupaj, ponoci so pa loceni.
In hitro dojamejo pravila igre, sem in tja se najde kdo ki "pozabi" da se odraslim psom med hranjenjem v skledo ne rine in je pac opozorjen, dovolj je da odrasel pes zarenci ali zaviha znable.
Nikoli ampak res nikoli se noben mladic ne postavi po robu starejsim od sebe, so pa (mladici) taki gangsterji cim pride v hiso nov mladic in ga sprva ne sprejmejo, predvsem je odvisno od karakterja in obnasanja novinca. To pomeni da ne smes biti panik, ne smes se dret, podredi se in bodi tiho, pa bos hitro eden od njih. Ce se pa ze v startu ne pustis zajebavat bos takoj zasluzil njihov respekt. Izjema so redki dominantnejsi mladici ki bi se sprva sli malo kdo je kdo, ce je tadrugi dominanten.
Znajo super funkcionirat ravno zato ker jih tukaj ne zavijamo v vatko, jasno pa pretepi niso dovoljeni.
Eden tak je naprimer se cisto majhen tezil in napadal svojega bratca in v eni od takih situacij (bili so v ogradici) sem ga prijela od zgoraj in za sekundico scukala za kozo, ni vedel od kod je prislo,  verjetno je mislil da je bil tadrugi mladic in to ga je tako prizemljilo (dobesedno zmedel se je kaj je blo zdaj to hehe) da sta bila potem pa prijatelja. Ker mladici znajo biti taki bastardi, cim je nekdo od njih reva se ga lotijo, lahko celo skupinsko. In je res odvisno od tega kako reagira, ce panicari, jim je vse skupaj se bolj v uzitek.
Jaz mislim da je zelo zdravo da mladic prihaja iz packa vecih psov, kar pa seveda ne more nadomestiti kasnejse socializacije v novem domu. Ker se zna zgodit tudi da bo vajen "svoje pasme", vsi ostali mu bojo pa cudni ker cesa takega se ni videl, ce pri vzreditelju ni hodil med tuje pse. Kot popotnica v nov dom je pa vsekakor pozitivno, ce seveda prihaja iz mentalno zdravega in normalno sestavljenega packa.
Seveda je od prihoda v nov dom vse odvisno od novega lastnika. Ce je slampast, je bilo zaman vse kar se je z njim delalo pri vzreditelju.
Moji se nikoli niso sli kaksnih igralnih uric s tujimi, nepoznanimi psi, pa jih se vedno lahko spustim v urbanem okolju in se ne bojo tepli. Na sprehodih grejo pa potencialni napadalci ki rinejo vanje meni bolj na zivce kot njim.
Prav tako je vecinoma za sranje pri srecanjih z drugimi psi kriv prav lastnik (naprimer s svojim pripetim psom sreca drugega sprehajalca s svojim psom pa se gresta malo vohat ali celo igrat), ogromno psov se spuscenih v isti situaciji nebi steplo, pripeti pa. Pa da ne bo kdo zdaj tega smatral kod propagiranje spuscanja v urbanem okolju. Pac vsak pozna svojega psa in svoje sposobnosti.

Na sliki je primer 9 mesecne psice ki odrasla v packu (in zraven nje 4 mesecna mladicka ki tudi), ni kaj ekstra hodila med tuje pse. Sem jo pustila da se gre pozdravit s potepuskim psom ki lokacijo smatra za svoj teritorij in je zato cel nasrsen. Sta se povohala in cela srecna je pritekla nazaj k meni.








Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.