Pes napade psa!

Herr-Thor · 708151

rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #570 : 21 Januar 2013, 16:19:26
Najin sprehod na žalost izgleda tako, da naju vsake 10min. napade pes in se stepeta jaz se pa derem kot največji bik in brcam psa, ki je velikokrat celo težji od mene.  >:(

Zaenkrat ne težim, ker sem pač mladoleten in si vsak misli kaj mi bo ta "froc" pamet solil. Sem pa odločen, da če bo moj pes imel SAMO prasko pokličem policijo in zatežim na vse možne načine.

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #571 : 21 Januar 2013, 16:26:15
bravo mladenič  ;D



Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #572 : 21 Januar 2013, 16:27:22
Je že fajn, da posprejaš PRED napadom oz. ko je pes vsaj kak meter stran, zato, da tvoj ne faše tega spreja, ker ima domet okoli 1-2m.

ravno o tem sem razmišljala, da jih ne faše še naš ja heheh.
kaka je razlika med sprejem za ljudi in sprejem za živali?? ??? ??? ???



rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #573 : 21 Januar 2013, 17:07:58
Jaz teh sprejev raje ne bi uporabil, saj lahko psa zagrabi še večja panika in so lahko posledice hujše kot bi bile sicer.

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #574 : 21 Januar 2013, 17:30:07
Ne verjamem. Če je sprej kolikor toliko vreden, psa onesposobi. saj ga že navaden kis, če mu ga poliješ po frisu. Meni se zdi še največja korist od teh sprejev ta, da se posrani lastniki psov počutijo bolj varne in samozavestne, kar zna dobro vplivati tudi na njihovega psa in posledično je tudi manjša nevarnost, da pride so spopada. ker roko na srce, psov, ki bi si upali napasti drugega, če lastnik pravočasno in dovolj samozavestno stopi med oba in dovolj avtoritativno zahteva mir, je izredno malo. Je pa res, da deluje samo, če lastnika res ni strah. Goljufanje tu ni možno.


Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #575 : 21 Januar 2013, 18:01:59
pa nikoli nisme imela ne vem kak strah pred psi, ker živim na vasi in se vsi med seboj poznamo in naše zverine v večini dobro "sodelujejo", sem pa sedaj res  2 x že srečala tujega psa ( ogromna kosmata kepa :P), pa razmišljam kako bi se ubranila, se pa malo tolažim s tem, da imam psičko heheh, ker jo  moška populacija "kao" ne bo glih napadala, kar se tiče pa žensk..pa sej veste, lajat znamo na dveh al pa na štirih nogah  :P :P :D



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #576 : 21 Januar 2013, 18:38:56
.. kar se tiče pa žensk..pa sej veste, lajat znamo na dveh al pa na štirih nogah  :P :P :D
Samokontrola pa to  ;D
Iskreno povedano čim manj se sekirat (pri takem razmišljanju se dostikrat sploh nič ne zgodi v primerjavi s tem da non-stop razmišljajš kdaj pa kako...) in pa ko pride do napada -hja svojga met v kontroli in hitro reagirat. Do takrat pa chill-out. 8)
Če je potrebna brca, vihtenje povodca, kar koli...ampak manj ko je panike manj se resnega zgodi. Predvsem pa svojega psa naučit, da se ne postavlja pred tebe in bevska. Pravzaprav že pred napadi. Svojega psa vedno na nasprotno stran on možnega uleta iz dvorišč, vedno na nasprotno stran srečevanja z drugimi mimoidočimi, pred prehodi/stičišči/ovinki poklicat, če ne vidiš naprej...
Pa čim več samozavesti -saj kar tako pa tudi se vse povprek ne grzie, no. Če pa se napadi dogajajo...pogovorit (no pogovarjaš se ko se zgodi prvič), če ne gre v prvo, drugo -prijavit. V manjših naseljih je dovolj samo enkrat. Se hitro razve  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #577 : 21 Januar 2013, 18:45:58
Ja dokler govorimo o normalnih psih, samci ne bodo napadali samic RAZEN kadar branijo svoje ozemlje (kar ponavadi pomeni tudi pločnik in cesto pred hišo in avtomobil) ali svojega lastnika. Izgubljeni in potepuški psi načeloma niso napadalni, ker nimajo niti svojega ozemlja, niti ni zraven lastnika, niti se ne počutijo dovolj samozavestne, da bi izzivali pse, ki so tu doma. Samice med seboj pa ne samo lajajo, ampak nekatere   samice, ki niso dovolj vzgojene in socializirane napadalne do drugih samic. Mislim resno napadalne, saj se pogosto ne drže pravil, ki se jih drže v medsebojnih obračunih vsi normalni samci. In samice, ki so žleht do drugih samic pogosto svoje sovraštvo razširijo še na kastrirane samce. Kjerkoli, ne samo na svojem ozemlju. Če se take žleht psice sterilizira, se stanje samo še poslabša. Toliko, da ne bo kakšnega presenečenja.


Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #578 : 21 Januar 2013, 18:56:56
lanabela, to mi je nekak jano ja. moja kimi je že pri 4 mesecih videla, kaj pomeni jezna odrasla psička, pa je sam sedela zraven mene v gostilni  :P :P, mapak tista 8 let stara pa je mela tak odpoklic, da ko je lastnik zarenčal, je obstala ko vkopana ;D. pri nas tega še ni  8)



Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #579 : 21 Januar 2013, 19:02:52
kakšen bi lahko bil razlog, da je psica napadalna na mojega Noxa (je kastriran in ima zelo igriv pristop, nikoli nima pristopa, da bi brano ali pa napado), v bistvu ga ni nič povohala in nič, kar direkt se je zapadila (oz. sta se, ker sta 2)... Pa ni pri vseh psih tako, nekatere ne napadata, spet druge ja  :-\ .. Pa vedno ko se vidimo, se zapadi proti nama, če le lahko >:(



Saga

  • *
    • Prispevkov: 288
    • Točke: 0
Odgovori #580 : 21 Januar 2013, 19:35:19
saj se pogosto ne drže pravil, ki se jih drže v medsebojnih obračunih vsi normalni samci. Če se take žleht psice sterilizira, se stanje samo še poslabša. Toliko, da ne bo kakšnega presenečenja.
Kakšnih pravil se držijo samci, ki se jih samice ne?
Pa še glede sterilizacije... če ni napadalna do psic pred S, je možnost, da postane po njej? Ali velja poslabšanje samo za že napadalne?



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #581 : 21 Januar 2013, 19:56:29
Moja prejšnja je bila ko devil na druge psice. Odkar jo je povaljala sosedova ovčarka in kasneje še pitbulka. Slabo socializirana. Premalo znanja tudi z moje strani. Ob trdem in dolgotrajnem delu vsaj ni več izzivala in so se konflikti zmanjšali na minimum. Odpoklic se je naredil iz nule tudi mimo psic BP.
Ena od zdajšnjih -smotana odvisno od lune, dneva, nasprotnika, nima veze kdaj kdo kako. Pridelala tako obnašanje v šoli  ::) Sedaj obvladljiva in vsaj uboga tudi če bi se prej v isti situaciji pognala.
Druga od zdajšnjih - skrajno nekonfliktna. Še nikoli zašla v problem. Od vsega pa najrajši vidi prav druge samice. :o In prav zanimivo, da tudi pri najbolj zateženih nasprtonicah ni nikoli dobila groznega odziva. Samčki so ji QL ampak tisti, ki preveč vohajo so ji tečkani pa se jih ogne.
Zna bit da ni vse v S/K  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #582 : 21 Januar 2013, 20:00:51
kakšen bi lahko bil razlog, da je psica napadalna na mojega Noxa (je kastriran in ima zelo igriv pristop, nikoli nima pristopa, da bi brano ali pa napado), v bistvu ga ni nič povohala in nič, kar direkt se je zapadila (oz. sta se, ker sta 2)... Pa ni pri vseh psih tako, nekatere ne napadata, spet druge ja  :-\ .. Pa vedno ko se vidimo, se zapadi proti nama, če le lahko >:(

Očitno ima tvojega psa za grožnjo.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #583 : 21 Januar 2013, 20:04:38
Pravil se držijo tudi nekatere samice, sploh tam, kjer jih živi več skupaj. Ta pravila se imanujejo ritualna agresija, razvila pa so se še pri volkovih zato, da med spopadi ni prišlo do hujših posledic. Teh pravil je več, najpomembnejša so verjetno: upoštevanje pomiritvenih signalov, položajev telesa ki blokirajo napad, vdaje.  Do pravega spopada pride šele, če po buljenju, renčanju in postavljanju noben ne odneha. So pravila, v katere dele se lahko grize (tace, ušesa, rep, okrog gobca..) in kje se ne grize (vrat, trebuh...)
Psice, ki se ne drže pravil grizejo kamor pade, kolikor pade in ne odnehajo, ko se šibkejša vda. Pa še nekaj: medtem ko so samci, ki se medseboj počijo ponavadi takoj, ko si razjasnijo kam kateri sodi spet lahko prijatelji, so psice mnogo bolj zamerljive. Včasih se med njimi razvije pravo smrtno sovraštvo, ki ga je nemogoče "pozdraviti". Če taki sovražnici prideta skupaj, se znata tepsti tudi do smrti.

Seveda se prav nobenega od teh pravil ne drže psi, ki napadajo druge pse kot plen (in ki so k sreči zelo redki)

Kolikor mi je znano, psice, ki pred sterilizacijo niso imele problemov z drugimi psi, jih tudi kasneje nimajo. Prav s 100% gotovostjo pa tega ne morem trditi.

Nox: psice, ki so agresivne do drugih psic so pogosto enako agresivne do kastriranih samcev (pač dišijo po babje) in se enako ne držijo pravil do njih, kot se jih ne do drugih psic.


rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #584 : 21 Januar 2013, 20:07:14
Kako naj bi izgledal ta avtoritetni pristop do agresivnega psa? Jaz vedno pristopim agresivno in odločno ter se zaderem na psa. Pasjega ugriza se res ne bojim in bi si upal pristopiti tudi k kakšnemu manj vzogejenemu Pitbullu. Kje je torej problem, da pes z napadom vedno nadaljuje?

Možno da je tudi to, da ko nek pes zarenči na mojega ta renči nazaj... Upam da bom vsega tega rešen po kastraciji. :) Ker bi bilo res lepo iti na sprehod po domačem okolju brez raznih izgredov.

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Saga

  • *
    • Prispevkov: 288
    • Točke: 0
Odgovori #585 : 21 Januar 2013, 20:15:13
Lanabela hvala za odgovor!
Me je zanimalo če je nasploh povezana netoleranca s sterilizacijo ali samo pri agresivnih. Spet pa ne poznam dovolj psic, da bi si sama ustvarila neko sliko o tem.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #586 : 21 Januar 2013, 20:24:04
Citiraj
Možno da je tudi to, da ko nek pes zarenči na mojega ta renči nazaj
Še bolj možno je, da začne izzivati prav tvoj, pa tega niti ne opaziš (pri mojih psiceh so se njihove medsebojne ribarije nehale takoj, ko je bila "napadena" kaznovana enako kot "napadalka". Na posnetkih je tako izzivanje mogoče opaziti, če veš kaj moraš gledat, sploh če daš v slow motion, v živo pa ponavadi spregledaš, ker se zgodi skoraj neopazno, dokaj na daleč  in zelo hitro).
Pomaga vzgoja, kastracija sama po sebi prav nič.


rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #587 : 21 Januar 2013, 20:29:28
Tole je sicer cisto možno. Bova ob priliki posnela. :)

http://www.bolha.com/rekreacija-sport/lov/obrambni-sprej-antihund-solzilec--1275878267.html?aclct=1352457575

A lahko tole kakorkoli dolgotrajno poškoduje psa? Sem sicer že enkrat nekaj spraševal o tem pa sem takrat naročil drugi sprej, ki pa ni pomagal in bom naročil nekaj močnejšega.

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #588 : 21 Januar 2013, 22:14:16
Kako naj bi izgledal ta avtoritetni pristop do agresivnega psa? Jaz vedno pristopim agresivno in odločno ter se zaderem na psa.
Ne agresiven, ne avtoritetni ... oba pristopa sta enako nepotrebna (ali celo slabša) kot prestrašen in nesamozavesten pristop. Agresija se ne obnese. Avtoriteta pa se lahko potrjuje samo v istem krdelu in ne v nasprotnem (za kar se smatra nasprotni pes proti tvojemu).

Če bi se osredotočila samo na dolžnosti vodje (krdela, tima, skupnosti...poljubno) so dolžnosti predvsem to da se mora poskrbet za varnost krdela. Skratka ti kot vodja bi mogel poskrbet za varnost - posledično bi morali ostali krdelniki ''povprašat'' kako naprej. Se bomo spopadli, se bomo umaknili, bomo šli mirno mimo? Če se spopad začne pa je zanj odgovoren predvsem vodja in prav tako vodja rešuje težave ali pa kot ekipa rešijo težavo. Nikoli na pobudo ostalih članov, nikoli ostali člani mimo vodje.
Žal pa večinoma izgleda nekaj v stilu - pes sika po svoje, lastnik skače nekje zadaj/umes/kriči/krili...in nasploh dodatno pospešjue konflikt.

Zdaj mi pa povej kako bi naj nasproti hodeč napadalec čutil znak premoči, če pa se ti in tvoj pes ne uskladita -dva šibka člena, ki sekata vsak zase  ;) Po možnosti še med tem svojega korigiraš.
Team! Na team pa redko kdaj kdo uleti brezglavo. Tisti so skrajno agresivni in takim res ni pomoči niti s solzilcem. Jih je pa izjemno malo.
Kratko - samozavestno, pametno in v timskem duhu. Vsekakor v slogu ''kwa pa teb ni jasno'' pes pa naučen/socializiran do te meje, da ne posega v tvoje odločitve kaj bosta z norcem, ki je uletel. Drugače sta s psom samo dva posameznika, ki sta toliko šibka, da niti ne vesta kaj bi sama s sabo -lahka žrtev. ;) Kar se tega tiče so psi pa matematiki. Dobro preračunajo koliko premoči imajo v spopadu.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #589 : 21 Januar 2013, 23:01:57
Ob zadnjem napadu na naju, ko naju je naenkrat od zadaj "napadel" oz. bolje receno se zapodil proti nama pol vecji krasevec/sarplaninec/bernc mix sem odreagirala tako, da sem zarjula ko budala, z mocnim globokim glasom (ne svojim piskajocim), ko sem videla, da je pes zacel oklevati in se ustavil pobrala najblizji kamen, mislim da sem mojega dala na sedi (ker sem opazila, da se je zacel postavljati, ker je vedel da nekaj ne stima), stopila sem cez njega, da mi je bil nekje med nogami, nato se parkrat zarjula in vrgla kamen proti psu. Nato se je pocasi obrnil, malo presnofal teren, in se umaknil nazaj "na svoj teritorij" (ceprav dejansko sva se njegovemu teritoriju v krogu izognila, ker nikoli ne maram hodit tam mimo ker vem da zacne lajat, ampak naju je opazil tam kjer se ta pot, ki gre mimo njih in ta kjer sva naredila ovinek srecata in stekel za nama, ker je bil takrat pac prosto spuscen lastnika pa nikjer ::)). Potem, ko je vse mimo in sva sla lepo naprej, sem se pa seveda tresla kot siba na vodi, pa se spomnila, da imam poprov sprej v zepu (mozno da ce bi do dejanskega napada prislo, da bi se ga prej spomnila in ga uporabila  :-[).

Pomoje je pomembno to, da se postavis za svojega psa tako, da stopis cez njega ali pred njega, zavpijes karseda z globokim glasom, pa seveda pomembno je, da je tvoj pes umirjen, ne da se zacne postavljati, lajati in se zaganjati v psa. Ampak ja, kot so ze drugi napisali, ce naletis na "psihota" ne pomaga nic. Takrat tudi ce gres posegat vmes se zna zgodit, da jih fases..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #590 : 22 Januar 2013, 08:02:05
Pomoje je pomembno to, da se postavis za svojega psa tako, da stopis cez njega ali pred njega, zavpijes karseda z globokim glasom, pa seveda pomembno je, da je tvoj pes umirjen, ne da se zacne postavljati, lajati in se zaganjati v psa. Ampak ja, kot so ze drugi napisali, ce naletis na "psihota" ne pomaga nic. Takrat tudi ce gres posegat vmes se zna zgodit, da jih fases..
8) Tko ja.  :) Ti kot odločilni, kot pravi vodja se postaviš za svoje ''krdelnike''. Oni pa morajo sodelovat pri tvojih odločitvah. V tem primeru je tvoj pes sodeloval pri ukazu sedi in tvojem posredovanju. Po večini pa ljudje svoje pse tiščijo oz. silijo v položaj sedi s stilu, ''daj ne seri ko bo še sam slabš če boš renčal'', hkrati pa imasta s tem še dodatnega več dela sama s sabo kot s samim napadalcem.  ::) Tko pa ne gre ;)

Zato pa povsod piskamo, da je še kako pomembno najprej sovjega poštimat, ker se prav s tem ognemo ogromno tudi nenapovedanim težavam. To pa lahko dosešemo samo z delom, delom, delom...s psom, svojim, ne tujim. Če so težave neizogibne, naš pes pa že ima utrjeno napačno sliko srečevanja se pač dela doma. Zlato pravilo, ki tudi tukaj velja - nikar vaje, ki je pes v detajle ne obvlada kazat/uporabljat v situacijah na katere še ni pripravljen. V situaciji morta s psom že bit homogena celota. Da se tam prepucavata kaj bi kdo moral delat je prepozno  ;)

In pa eno tako skoraj resno pravilo. Tisti psi, ki so redni potepinkoti, ki redno branijo svoje večinoma vedno zbežijo, če se delaš (ali celo res) da pobiraš kamen, ki jim ga misliš zagnat. Tisti solzilec iz žepa je bolj tko tko -se spomneš nanj potlej ko je mimo ali pa ga iz žepa montiraš dlje od nujenga ali celo imaš drugo jakno  :P Da ga pa zarad panike stalno v rokah nosiš pa ni dobro za karmo  :D
Pri tisti, ki napadajo zarad svoje zabave (ker so že dobivali potrditve) pa praktično vedno ustavijo napad, če se pes umakne za svojega lastnika, le-ta pa odločno nastopi proti njemu.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Saga

  • *
    • Prispevkov: 288
    • Točke: 0
Odgovori #591 : 22 Januar 2013, 11:17:16
Je pa res, da deluje samo, če lastnika res ni strah. Goljufanje tu ni možno.
če se pes umakne za svojega lastnika, le-ta pa odločno nastopi proti njemu.

Ok, men je teorija kristalno jasna. Vse kar opisujete je logično in ker cenim vajino mnenje, ga upoštevam.... ampak.... kako naj jaz sebe prepričam, da bom mirna in odločna? Na zunaj že zgledam, znotraj sem pa (ob določenih pasjih primerkih) posrana... kar bi pri človeku še delovalo, pri psu pa ne!




Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #592 : 22 Januar 2013, 13:14:22
Na zunaj že zgledam, znotraj sem pa (ob določenih pasjih primerkih) posrana... kar bi pri človeku še delovalo, pri psu pa ne!

pod tole se podpišem tudi jaz  :D



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #593 : 22 Januar 2013, 13:34:16
Citiraj
Kako naj bi izgledal ta avtoritetni pristop do agresivnega psa?

Saj gledaš CM ne? Tako kot se on nosi se pes userje še preden odpre usta. E tukaj ga je pa vredno posnemat. torej se spraviš v CM držo, stopiš pred svojega psa, lahko se nanj zadereš, lahko udariš z nogo ob tla, lahko se delaš da pobiraš kamen, mu zagroziš s povodcem....in se ne umakneš. Če ti k samozavesti pomaga solzivec v žepu ok. Če pa te je strah, te je pač strah. pomembno je, da spoznaš, da je problem v tebi, ne v vsem ostalem svetu. V tem primeru je bolje zavzeti čim manj grozeč položaj (ne greš direktno proti psu ampak pod kotom ali pa se ustaviš,  ga ne gledaš direktno ampak gledaš stran, vendar se ne umikaš. Fino je, če lahko svojega psa zamotiš, da ne gleda drugega, da ni obrnjen proti njemu ampak pod kotom (najbolj pomirjujoče deluje, če je pod kotom 90 stopinj, in ne gleda direktno v psa ampak mimo njega). Ne ga dajat naprostor ampak raje na sedi, kar je nevtralen položaj. Če tvoj pes ni problematičen v  praksi ponavadi preprečiš spopad že s tem, če popustiš povodec, da se pes lahko postavi kakor se hoče, sam pa se obrneš stran.


Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #594 : 22 Januar 2013, 14:09:48
uff, sliši se čist "simpl" sam..ko si enkrat vtaki situaciji,moraš bit res priseben  ;)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #595 : 22 Januar 2013, 15:50:49
Tako kot se on nosi se pes userje še preden odpre usta.
:o :D :D :D Primerjava da ni kej  ;D
No tud če ne gre v tem slogu (ej sori to morš bit pa egocentrik v dušo da to narediš spontano brez igranja in vaje pred ogledalom  :P) je v vsakem primeru pomembno da pes ne sika mimo tebe. Torej svojega prepričat, da tudi takrat ko se ti userješ ne rabi on ''mami'' zaščitit.  ;)

In pa najbolj pogosta napaka ki jo videvam -pse si na kratko navijajo na roko ali pa flexe zelo visoko dvigujejo.  ::) Tako še najbolj posran pes stoji v visoki pozi (glava dominantno ponosno gor - ko na razstavi). Če svojega že moraš bolj na kratko prijet ga je smiselno čim bolj v stran in proti tlom ter v dolgem odločnem potegu, ne s cuki. V teh situacija so meni zlate one halti oprsnice. Psa ne dvignejo ampak obračajo v stran. Tko kot je Lanabela rekla ''pod kotom''. Ter nikar v statične vaje (sedi, prostor...) če jih pes resnično ne obvlada tudi med motnjami. Je bolje umirjen premik v loku od napadalca stran izvest. Seveda spet pod pogojem, da si ti med svojim psom in tujim.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #596 : 25 Januar 2013, 14:10:48
Statične vaje ala sedi in prostor bi tudi jaz odsvetovala. Ne glede na vse, moraš svojemu psu pustiti možnost da odreagira v primeru da bo napaden in iz sedi ali prostor to stori težje, oziroma v nenaravnem in prisilnem sedi ali prostor pa se mu kvečjemu poveča panika, nelagodje ali karkoli že od negativnih čutenj, ki potem vpliva tudi na obnašanje in reakcije v takih situacijah.

Jaz imam pa en čuden primer. Ma načeloma s psico nimam težav, stepla se ni še nikoli, tudi nje ni res ugriznil še noben pes (en jo je popraskal z zobmi po smrčku, ko je bila še mlada), se jih je pa že kar nekaj zapodilo vanjo. Hec je, da je psica po eni strani zmedena dominantna važička, ki se v določenih, sicer redkih primerih, ko zataji da bi jaz to pravočasno opazila in preusmerila nasproti drugim psom nosi visoko (rep gor, glava gor, mogoče celo malo nasršen viher, ampak tak lahkoten in poskočen korak in skoraj veselo miganje z repom), pa zmedena sem napisala zato, ker je v resnici ena posranka in se načeloma izogiba konfliktom, oz. jih želi tudi ustavit, če natanejo.. če jo pa kakšen od teh psov potem "napade", se pa v momentu sama avtomatsko postavi v skoraj podrejen položaj - torej glavo dol in med rame (pa ne tisti grozeč položaj, ampak bolj tisti.. kot ko se človek pokrije z rokam čez glavo, da se zavaruje), rep spusti, ampak ga ne da med noge, kot 90 stopinj na napadalca, ali pa celo nastavi hrbet oz. rit  ::) in tako ji je doslej še vedno uspelo ustavit napad. Ja ne vem.. bi rekla da je ena provokatorska packa  ???

Kot pravim.. niti ne iščem tule nasvetov, ker sem to sprejela - zame (in za okolico - ker sama ne napada in se tudi ne približuje psom) je psica čisto neproblematična za vsakdanje življenje, mi je pa to njeno obnašanje zanimivo in delim z vami še en vidik pasjega vedenja.



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #597 : 25 Januar 2013, 20:12:53
Jaz mislim da je najslabša stvar, ki jo lahko narediš v primeru napada to da se umakneš proč od svojega psa. Ker pes s tem postane lahka tarča. Se mi je že zgodilo da sem mogla skočiti pred tujega psa in ga braniti pred svojim, moj je bil čisto nasršen, renčal in gledal kako bi on prišel mimo mene do tujega psa. Ampak ni mogel.

Zato ker je pes pripravljen napasti drugega psa še ne pomeni da je enako velja za ljudi. Ko se postaviš pred psa ki napada tvojega, ti nisi tarča ampak zgolj ovira. Saj verjamem da se najdejo psi ki napadejo karkoli pač dobijo, ampak to že krepko presega neko normalno vedenje.

Tole z navijanjem psov na kratek povodec pa jaz čisto razumem. Čim dlje je pes od tebe tem težje ga nadzoruješ. Če je pes velik in ga imaš na dolgem povodcu ga fizično ne moreš obvladat. Ker se bo s tacami zakopal in te vlekel naprej.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #598 : 25 Januar 2013, 21:11:00
Sicer odvisno od situacije, a psom, ki si upajo (ker imajo za ritjo lastnika, ki jih bo branil in spravil iz dreka, če padejo vanj) in pri tistih, ki mislijo, da morajo (ker morajo braniti nase privezanega strahopetnega lastnika) umik od psa (ali bolje rečeno povsem popuščen daljši povodec, vodnik obrnjen stran od psa) zelo zmanjša grebenček. S tem, ko zategnejo povodec in spravijo psa k sebi vodniki sicer lahko da dobijo večjo kontrolo nad psom, a hkrati močno povečajo agresijo svojega in prihajajočega psa. Svojega iz že zgoraj omenjenih razlogov, tujega pa zato, ker so svojemu psu onemogočili normalno komunikacijo z drugim in ga postavili v položaj, ki je za drugega nevljuden in izzivalen.

Kar se tiče statičnih vaj (sedi, stoj, prostor) pri srečanjih: najbolje je seveda, da psu omogočimo da se normalno povoha in opravi spoznavno proceduro s prihajajočim psom. Če tega iz takega ali drugačnega vzroka nočemo, je seveda bolje, da zahtevamo od našega psa pozornost nase in se gibljemo tako, da imata oba psa čimmanj možnosti izzivati drug drugega (kar predvsem pomeni, da se ne smeta gledati). Pri nekaterih psih in v nekaterih situacijah pa je vseeno lažje, če damo psa na sedi. Stoj je sicer čisto ok, a pes, ki ga lahko postavimo v vajo stoj tako, da gleda nas in ne drugega psa ter ima pri tem nevtralno držo je sposoben obvladati situacijo sam in našega posredovanja sploh ne rabi. Položaj prostor pa je podrejen, se zna zgoditi, da ga kakšen bolj težaven pes celo napade. Večini psov je zelo neprijetno če morajo biti v tem položaju pri srečanju z neznanim psom. Položaj sedi je nevtralen in če se psa ne gledata, je možnost spopada zanemarljivo majhna.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #599 : 25 Januar 2013, 21:53:16
Sicer odvisno od situacije, a psom, ki si upajo (ker imajo za ritjo lastnika, ki jih bo branil in spravil iz dreka, če padejo vanj) in pri tistih, ki mislijo, da morajo (ker morajo braniti nase privezanega strahopetnega lastnika) umik od psa (ali bolje rečeno povsem popuščen daljši povodec, vodnik obrnjen stran od psa) zelo zmanjša grebenček.

Zakaj bi se napadalnost v primeru da pes res ščiti lastnika prenesla na pse? Ali ne bi takšen pes napadal tudi ljudi, ki se znajdejo v bližini lastnika? Zakaj bi drug pes bil večja grožnja kot pa človek?

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.