Ligri

Gost · 5684

Lanyca

  • Gost
: 02 September 2006, 17:53:45
V živalskem vrtu Everland v Južni Koreji živita dva mlada ligra Chris in Rapido.
Chris in Rapido sta na prvi pogled prav takšna kot druge velike mačke v živalskem vrtu. :)
 Mladiča leno poležavata na skalah, drug drugemu igrivo grizljata rep in se gostita s kosi mesa.
Brata še zdaleč nista navadni mački. Chris in Rapido sta ligra, redka mešanica med levom in tigrico.
Ligri imajo proge, včasih razkuštrano dlako, rjovijo kot levi in pihajo kot tigri.So veliko večji od levov in tigriov.
Tehtajo lahko skoraj toliko kot lev in tiger skupaj. Na dan pojedo do 15 kilogramov mesa. Njihove glave so velike kot košarkaška žoga. :o
V naravi se to ne bi moglo zgoditi, ker se levi in tigri ne srečujejo.
Tigri so bolj samotarji, levi pa živijo v skupinah.
Ligre torej ljudje ustvarjajo namenoma po navadi iz koristoljubja.
Nekateri ligri so tudi nastali po naključju ko so skupaj v eno ogrado spustili leva in tigrico, da bi se spoznala.
Lev in tigrica sta se sparila in nastal je liger.
Na svetu živi danes 30 ligrov.
Znanstveniki pravijo, da ligri niso naravni in, da ne bi smeli obstajati.
Ligri imajo tudi velikokrat kake zdravstevene težave zaradi pomešanih genov leva in tigra.
Kaj pa pravite vi, ali ligri res ne bi smeli obstajati?
So spake ali osupljiva bitja??

Slika očeta in mame.

Na internetu sem našla le tu eno slabo sliko ligra.


lp

p.s.:če tema ni na ustreznem mestu, prosim, da jo premaknete.



westyca

  • *
    • Prispevkov: 63
    • Točke: 1
  • westy, I love it :)
Odgovori #1 : 02 September 2006, 18:07:57
Živ!

Nekaj slikic najdeš na www.junior.si
Glavna tema septemberske številke national geographic junior so Ligri.
Meni se zdijo prav srčkani :P
Na žalost nekateri ljudje res mislijo da so Ligri spake.
Ligri niso spake!!!
Drugače pa, če se parita tiger in levinja pa nastane Tigon ???

L.p westyca

Živali so biseri sveta!


Lanyca

  • Gost
Odgovori #2 : 02 September 2006, 18:11:41
Živ!

Nekaj slikic najdeš na www.junior.si
Glavna tema septemberske številke national geographic junior so Ligri.
Meni se zdijo prav srčkani :P
Na žalost nekateri ljudje res mislijo da so Ligri spake.
Ligri niso spake!!!
Drugače pa, če se parita tiger in levinja pa nastane Tigon ???

L.p westyca
Ja, ja Tigon saj piše v reviji pa sem očitno pozabila omeniti.
Hvala za link do ligrov.
A ne kako so luškani?


lp



westyca

  • *
    • Prispevkov: 63
    • Točke: 1
  • westy, I love it :)
Odgovori #3 : 02 September 2006, 18:25:09
Živ!

Res je :D
Vendar pa je Ligrov zelo,zelo malo, še manj pa je Tigonov.
Škoda da se ne morejo razmnoževati :-\
Vendar zakaj jih ne spustijo v divjino ???
Mogoče bi pa preživeli.
Čeprav pa po vseh zdravstvenih težavah to skoraj ni mogoče :(
Kaj vse človek naredi za obiskanost Zoo-ja ali česa podobnega :'(

L.p westyca

Živali so biseri sveta!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #4 : 02 September 2006, 19:59:04
A noben ne vec ne zna po netu iskat?

Liger
http://images.google.si/images?q=liger&hl=sl&btnG=I%C5%A1%C4%8Di+slike

Tigon
http://images.google.si/images?svnum=10&hl=sl&lr=&q=tigon

se mi pa zdi, da majo glave vecje od kosarkarskih zog



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #5 : 02 September 2006, 20:42:38
Moje skromno mnenje?Ligri niso spake,niso pa nekaj kar je ustvarila narava.Namesto,da bi se ljudje trudili za obstoj tigrov in pand,križajo nevemkajvseskupaj da dobijo eno x žival ven :(.Žalostno,kam gre svet...kmalu bodo na svetu žirafe z vzorcem zebre,nosorogi z rilcem slona,gazele z oklepom pa ne vem kaj še vse...bolano!

Westyca pravzaprav ni nobene škode...veš kakšne genske napake se lahko pojavijo pri vsem tem?Groza ni kaj :(.

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #6 : 03 September 2006, 11:10:44
Hay,
ligri niso spake seveda pa res ne bi smeli obstajat, ker jih ni ustvarila narava. So pa zelo luštni. Ligri in tigoni lahko imajo mladiče samo nekateri ne.
lp,
Anja


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #7 : 03 September 2006, 11:15:43
Vkolikor je do nastanka ligrov prišlo naravno - ok. Menim, da tak živalski primerek ne bo preživel. Če bo, se bo razvila popolnoma nova vrsta. Super.
Vkolikor so ligri produkt igračkanja človeka, ki se igra vsemogočnega boga in pari vse živo - ne odobravam. Pa ne mislim, da so ligri spake. So luškani in vse. Ampak človekovo početje, ko se igra boga in pari vse možne kombinacije je nedopustno! Kristus no. Pa se je ljudem res čisto zmešalo?  :'(


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 03 September 2006, 13:18:17
Hay,
meni sploh ni jasno kako se lahko imajo nekateri za vsemogočne, ko pa sploh niso.
Sploh pa kako si upajo dati leva in tigra skupaj v ogrado, če v naravi se sploh ne srečujeta.
Če bi jih pa v naravo spustili pa sploh ne bi kateri liger preživel, ker za vse skrbi človek in jih ljubkuje pa potem b liger iskal ljudi, ki bi ga carkljali in skrbeli zanj, kar bi pa bilo zelo nevarno (posebno s kmeti), ker ga lahko kdo ubije in se ima za ne vem kaj in kaj je najdel (kao neko novo živalsko vrsto) itd.
lp,
Anja


newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Odgovori #9 : 03 September 2006, 13:32:55
Kakšno pa je vaše mnenje o mulah?

Lp

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 03 September 2006, 13:36:27
Hay,
glih tako kot za ligre.
lp,
Anja


newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Odgovori #11 : 03 September 2006, 13:52:13
V naravi se baje takšne mešanice tudi pojavljajo, seveda med divjimi mačkami, ki živijo v istem okolju. Med tigri in levi pa res ne. Sicer pa smisla v parjenju teh dveh vrst med sabo ne vidim. Zgolj filanje človeškega ega in nič drugega.

Mule pa....nič nimam proti. Itak so sterilne, uporabljajo se za delo, torej ne trpijo nič več, kot kakšen konj, osel, vol ali kaka druga delovna domača žival. Pa še bati se nam ni treba, da bi mule spuščali v naravo. Pa tudi če bi jih, ne bi nobenega pojedle.

Lp

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #12 : 03 September 2006, 14:00:52
Hay,
newka v bistvu se strinjam s tabo. Samo a se ne že mule pojavljajo v naravi?
lp,
Anja


westyca

  • *
    • Prispevkov: 63
    • Točke: 1
  • westy, I love it :)
Odgovori #13 : 03 September 2006, 18:11:03
Živ!

Se mi zdi da se Tigri in Levinje ter Levi in Tigrice Srečajo samo v eni pokrajni, ki pa naj bi bila suha in pusta in tako Ligri in Tigoni
tudi, če bi se tam skotili nebi mogli preživeti :-\

L.p westyca

Živali so biseri sveta!


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #14 : 03 September 2006, 18:39:07
Meni se to zdi čisto pretiravanje ::)
Za denar , ki ga porabijo za oskrbo teh ligrov, in mačakov in tigonov in nevem kaj še, bi lahko poskrbeli za intenzivno zaščito, tigrov, gepardov ( morda veste, da se število gepardov izredno manjša ??? v leglih je manj mladičev pa še to postrelijo divji lovci ) , levov in antilop pa še česa...
Ne rečem da je treba vse te "izrodke" postrelit ali uspavat, ampak ni prav da jih namerno križajo.
V naravi to ni mogoče, in res ne vidim nobene koristi v tem.
Glede mul pa jaz mislim tako, v muli so združene dobre strani osla in konja, in mula je izjemno koristila človeku, tako da v tem ne vidim nič slabega, čeprav križanje ni naravno....



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #15 : 20 September 2006, 15:14:06
Hay,
newka v bistvu se strinjam s tabo. Samo a se ne že mule pojavljajo v naravi?
lp,
Anja
Tudi če se pojavljajo se v naravi ne morejo razmnoževat in so škodljive cca. toliko kot srne- praktično nič



Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #16 : 20 September 2006, 15:57:56
Malo pobrskajte po internetnih straneh še posebaj ameriških, zakaj vam to pravim, ker so pri američanih levi in tigri zelo priljubljeni kot domača bitja in imajo tudi veliko potomcov križanih med njimi. Tudi jaz sem zaljubljena v te velike lepe in ponosne živali, kljub temu da bi tudi jaz veseljem ponudila dom kateri od njih pa je to samo v mojih mislim, kajti najlepši so v svojem naravne okolju in ne nekje v premajhnih kletkah, kjer ljudje vse prevečkrat pozabljajo na to da so to v srži še vedno divje živali ki niso nikdar in nikoli 100% udomačene, ko boste tako malo prebrskavali boste ugotovili da mnogi od njih živijo v katastrofalnih razmerah, da je mnogo nesreč s smrtnim izzidom, ki so posledica človeške "vsevednosti". Glede Ligrov in Tigonov, so prekrasni, vendar produkt človeške nečimrnosti, kjer le ta ni gledal na to da s tem mačkam na dolgi rok škodi, zakaj, ker s tem ko je vrste križal, je omogočil to da bodo ti križanci prenašali bolezni med vrstami, v primeru da se jih kdaj ispusti v divjino in ja se taka razmišljanja že pojavljajo. Sicer teoretično naj ne bi preživeli v divjini ker so rojeni v ujetništvu in s tem nevajeni da si svojo hrano uplenijo, ampak priznajmo si da mnogokrat teorija in resničnost ne hodita z roko v roki, torej se lahko nekateri izmed njih lahko privadijo življenju v divjini in takrat bodo tako purebred levi kot tigro ogroženi. Človek vse prevečkrat zmotno misli da je ukanil in da lahko nadzoruje mati naravo, le ta pa nam zadnja leta vse večkrat kaže svojo moč in nas za našo domišljavost kaznuje. Če je bilo zgoraj omenjenim križancev kdaj namenjeno da se pojavi v naravi bi se že oz. naj bi se to zgodilo po naravni poti skoz čas in evolucijo, zakaj mati narava počne tako kot jih počne ve samo ona sama in najbrž ne brez razloga, le zakaj bi se mi potem igrali BOGA in ustvarjali nekaj na novo. Poleg tega je treba pri teh križancih še nekaj vedeti poleg zdravstevnih problemov, kar vam bod večina lastnikov teh živali sicer težko priznala , vendar je le res karakterno so velikokrat nestabilni. Sicer kar se je zgodilo se je, vendar mislim da bi bilo potrebno njihovo nadaljno vzrejo prepovedati, v dobro velikih mačk.