Pomoč pri učenju

sandra p · 3081

sandra p

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
: 28 Avgust 2005, 14:44:47
Pozdravljeni!

Imam problem in sicer kako bi naučila svojo 4-mesečno psičko še kakšnih drugih trikov kot so (sedi, sem, lezi in prosi). Prvič v življenju imam psa in si resnično ne predstavljam, kako bi motivirala kužka, da recimo prinese eno stvar in jo na koncu izpusti. Pri igranju uporabljam piskajočo igračko, jo vržem in jo seveda prinese, a traja kar precej časa, da jo kužka izpusti. Do sedaj sem jo zgoraj naštetih trikov učila s pomočjo piškotkov in mi je uspelo, drugih stvari pa je ne znam naučiti.
Resnično bi bila hvaležna, če bi mi kdo znal pomagati in mi napisal kako naj jo pripravim do tega, da naredi najbolj osnovne stvari. Če je kaj odvisno od pasme: naša je mešanka med pudlico in šnavcerjam, vendar ima več lastnosti šnavcerja.

Hvala lepa!

Sandra P.



mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
Odgovori #1 : 28 Avgust 2005, 15:51:45
Živjo!
Ti bom poskusila pomagati. Ponavadi ni odvisno od pasme, res pa je, da nekatere pasme rabijo veliko več motivacije.
Pa pojdiva na tvoj primer 'prinesi-spusti'. Po tvojem pisanju se mi zdi, da psička igračko, ki jo vržeš, prinese nazaj, le spusti je ne? Če se motim me popravi. Torej ko psička prinese igračko nazaj, imej v roki piškotek (nekaj kar ima rada), reci ukaz spusti, ji pred gobček daj piškotek in ko bo spustila, naj dobi tisti piškotek.
Tako sem delala jaz s svojo psičko in je hitro pokapirala, da mora spustiti igračko na ukaz, če hoče dobiti piškotek (res pa je tudi, da je moja psička izredna požeruhinja ;D). Tako, da to je moj nasvet.  ;)

Lp, Marusa


Lenny

  • *
    • Prispevkov: 971
    • Točke: 2
Odgovori #2 : 27 December 2005, 12:27:55
Sandra!
Jaz ti predlagam, da s psičko obiščeta malo šolo. Tam vaju bodo (ti bodo pokazali kako psičko naučiti) naučili osnovne vaje. Če boš imela voljo in čas pa po mali šoli nadaljujta z zahtevnejšim šolanjem. ISP A, B-BH...
Lp



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 27 December 2005, 14:34:29
Če ima psička raje igračo kot hrano, ji daj, potem ko prinese prvo igračo v zameno drugo in se z njo poigraj. Nikoli ji ne jemlji igrače, sicer je kmalu ne bo več hotela prinesti. torej: igračko vedno zamenjaj, lahko za drugo igračko ali za hrano. Pa vesaela bodi, da psička rada prinaša.Mala šola in BBH pri tem prav nič ne pomagata, prinašanja predmeta se ne po enem ne po drugem programu ne uči več. Žal.


Lenny

  • *
    • Prispevkov: 971
    • Točke: 2
Odgovori #4 : 27 December 2005, 18:03:04
Od kdaj pa ne?
ja no....sicer je res že ene 2 leti od kar je Lenny bla v šoli, ampak to pa res nisem vedela....škoda....ker je prinašanje (oz. aport kot smo mi rekli )zanimiva igra....

Pozdravljeni!

Imam problem in sicer kako bi naučila svojo 4-mesečno psičko še kakšnih drugih trikov kot so (sedi, sem, lezi in prosi).Hvala lepa!


No za te druge trike (razen prosi) pa mislim, da so še v programu  ;D ;D ;D v mali šoli



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #5 : 27 December 2005, 18:34:41
Da malo zaidem iz teme :)

Lenny ... v zadnjem času se šolski programi v kinologiji hitro spreminjajo.. ne vem sicer ali zaradi evrope ali nastopa kak drug dejavnik... je pa dejstvo da je sedaj vse spremenjeno.

ISP-A in B-BH sta zelo podobna kar se tiče povelij, razlika je v tem da se gre pri B-BH po poligonu tudi brez povodca, vodnik piše test in opravi se preizkušnja v urbanem okolju.

Ukaze ki jih učijo v okviru ISP-A pa so: sedi, poleg, prostor, sem, potem je pa mislim da kar se tiče obveznih stvari konec...

Imam doma priročnik za oba izpita ... vendar ga moram še prepisati.. potem pa se bo objavilo na portalu pod VZGOJA :)

LP, Črt



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #6 : 28 December 2005, 14:59:06
In s tem so tečaji poslušnosti postali še bolj nemogoče dolgočasni za malce bolj pametne pse. Pri starem programu B je bila vključena vaja prinašanja in vaja naprej, kar je za večino psov pomenilo nekaj malce bolj dinamičnega in zanimivega.


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #7 : 28 December 2005, 15:06:09
 ;D ;D Lanabela ... kako si neverjetno zadela konico na glavico :)

Moja Rumbalaja je sicer hiperaktivno dekle in vedno polna energije.. na srečo pa je bila na poligonu vedno dokaj mirna in ubogljiva ... se pa strinjam da je pri trenutnih tečajih absolutno preveč sedenja in s tem pravo dolgočasje, tako za vodnika kot psa :) Edino kar ji je pognalo kri po telesu je bilo preskakovanje ovire (ni pomembno za izpit) in vaja SEM ... kjer je ponavadi tako priletela da se je komaj ustavila :)

No ja... po drugi strani pa je tečaje zelo težko prilagoditi vsakemu psu in vodniku posebej ... edino kar bi jaz spremenil ... bi bilo da bi določene starostne omejitve ukinil. Recimo ne vem v čem je poanta da more bit pes star leto in pol da opravlja B-BH??? Se komu svita?

LP, Črt