Preganjanje vsega živega in mehanskega

Prue · 2649

Prue

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
: 13 November 2014, 12:09:01
Pozdravljeni!
Imam psa starega 16 mesecev, ki bi rad preganjal vse kar se premika(tekači, kolesarji, avti). Je moj prvi pes in priznam, da sem naredila veliko napak in nisem takoj pravilno ukrepala, ko je začel razvijati to obsesijo. Pred enim letom je bilo tako hudo, da ko je nekdo šel s kolesom mimo naju je cvilil od vznemirjenosti. Približno eno leto hodiva na sprehod tako, da vedno vleče špago za sabo, začela sva s 15m(zdaj ima vrv dolgo nekje 3m, ki je samo za slučaj če ne bo ubogal), ker sva pilila tudi odpoklic, ki je dober, samo ko srečava druge pse imamo malo probleme koncentracije, vendar ne pustim da doseže svoje. Delala pa sem tako, ko sem videla da se kdo približuje(kolesar, pešec, tekač) sem ga odpoklicala in se je moral vsesti in me gledati in vmes sem mu dajala priboljške, potem ko ga niso več tako motili, je dobil samo en priboljšek ko so šli mimo naju. Potem sem nadaljevala tako, da sem ga odpoklicala in je moral hoditi poleg mene in me gledati in motnja je šla mimo naju. Zdaj ko vidim da se nekdo približuje ga pokličem k sebi in mora hoditi poleg in če vidim da ga motnja preveč zanima, mu rečem ostro 'ne' in ko me pogleda ga pobožam. No problem je, da se je najino 'napredovanje' ustavilo tu, potem ko ga odpokličem in priteče in gre nekdo mimo, ga pohvalim in mu rečem 'gremo' ki je nekakšen ukaz prostosti in on začne ali zelo hiteti ali teči za tistim človekom, če rečem 'ne' se ustavi in spet ko greva naprej spet hiti za njim. In zdaj ne vem kaj naj naredim v tem primeru, saj lahko govorim 'ne' dokler je tisti človek pred nama in to ni rešitev. Imate kakšno idejo kako doseči, da po tem ko rečem 'ne' pusti tistega na miru in hodiva mirno naprej? Povejte mi kaj delam narobe? :(
Moja napaka je tudi, da sem verjetno malo preveč učila s pomočjo priboljškov in ko kaj naredi prav in ga pobožam, se kdaj kar umakne ker vidi, da ne bo dobil nič. Ko ga odpokličem in priteče ga nagradim tudi s tem da se igrava z igračko, kar obožuje in je isto ok kot priboljšek. Če se da, bi rada priboljške nekoč tudi ukinila :-\ Če ne doma si mora vedno vse dobrine pridobiti z nečim, če hoče kam it se vedno vsede in moram reči da je zelo kulturen in ne teži ampak se vsede in čaka. Ko greva na sprehod, pridno čaka na dvorišču in ko ga pokličem lahko skoči v avto. Vaje vadiva tudi na sprehodu na katerem travniku, kjer so bolj oddaljene motnje. Sicer pa je zelo navezan name in od malega sva se igrala skrivalnice najprej doma, kjer imamo velik travnik, potem na sprehodu in me vedno išče kot nor. Doma mi sledi kot senca, za ostale člane družine mu ni mar. Na sprehodu pa rata bolj neodvisen težava je tudi da, hodi naprej in non stop gleda če sem zadaj in se vedno bolj oddaljuje, dokler me ima na očeh in je cesta ravna bi se on oddaljeval zelo daleč samo da me vidi, če menjam smer ali se skrijem to takoj vidi in priteče nazaj, vendar ko nadaljujeva se spet začne oddaljevati. Aja kjer hodiva na sprehod je ob vikendih veliko ljudi s kolesi, otroci itd in brez problema hodi poleg in me gleda(seveda dobi priboljšek, če ne upošteva večje motnje).
Torej imate kakšno idejo kako bi te probleme popravila? :-\



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #1 : 13 November 2014, 13:19:31
Meni se zdi, da si si stvar pravilno zastavila, le prehitro hočeš preveč. Če psa neka motnja moti na 50 m razdalje, potem tudi na tej razdalji še vedno nagrajuješ umirjenost ali pozornost. Ne šparaj z nagradami. Pri božanju se ti izmakne, ker božanje zanj ni nagrada. Pes je še mlad zato se jaz ne bi obremenjevala še z ukinitvijo priboljškov. Ukinjanje priboljškov mora biti tako postopno, da je pes še uspešen in zanesljiv pri izvajanju naših zahtev. Še posebaj v situacijah, kjer se mora pes res potruditi in se kontrolirati, mora biti nagrada za njegov trud toliko večja. Torej po besedici "ne" vzdržuješ pozoronost dokler ni motnja tako daleč, da psa ne moti več. Druga opcija je tudi, da pustiš, da gleda motnjo in nagrajuješ umirjeno vedenje. Seveda spet na taki razdalji, da se pes še lahko kontrolira. S tem ga učiš tudi kako naj se v takšni situaciji obnaša. Sam "ne" ne bo pomagal, če pes ne ve kakšno je zaželjeno obnašanje v tej situaciji (sedenje, umirjenost, počasna hoja, ignoriranje...).



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2 : 13 November 2014, 13:25:52
Za večino psov božanje sploh ni nagrada. Je bolje psa naučiti, da skače po tebi. ;)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Prue

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 13 November 2014, 13:54:48
Hvala Roxy za odgovor! Je dobro vedeti, da sem se težave lotila vsaj pravilno :)
Torej bom začela nazaj nagrajevat vsak majhen napredek.
Glede priboljškov se samo bojim, da ne bom za vedno na njih ostala, ne bi rada da me celo življenje uboga samo zaradi njih :-\



nxyz

  • *
    • Prispevkov: 48
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 13 November 2014, 14:19:43
Ne vem kaj misliš kot priboljške ampak, če ga hraniš z briketi mu lahko tiste daješ namesto kakšnih drugih. Mi naši samo brikete dajemo tudi pri takšnih stvareh, grejo stran od dnevne doze in pač to dobi na sprehodu.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5 : 13 November 2014, 14:25:08
Če nagrajuješ, potem na neki točki začneš delat po variabeli....Če pa podkupuješ psa pol se pa res nikamor ne premakneš.
Pri takmu psu je res fajn spodbujat igro z lastnikom (lov igrače na vrvi, cufanje, žoganje, skakanje po tebi, osebna igra, igra z vodo...).  Če je usekan na igro jo lahko uporabiš kot nagrado. Ne rabi biti vedno hrana, je pa marsikdaj praktično. Kadar učiš mirno vedenje, je navadno hrana boljša izbira.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #6 : 13 November 2014, 14:51:12
Tako kot je napisala že čara, če pravilno nagrajuješ ne bo problemov pri (postopnem!) umiku nagrade. Če pa moraš psu pokazati kaj imaš, da potem premisli, če se mu splača priti, je pa problem. Ampak glede na napisano, mislim, da sta na dobri poti. Tudi to, da uboga na NE in spremlja kje si na sprehodu je pokazatelj, da gradita dober odnos s psom.

Drugo je pa tudi to, da je takega psa na sprehodih dobro zaposliti, da ne počenja neumnosti. Najdi nekaj drugega kar mu je užitek početi in bo s tem sproščal svoje nagone, namesto s preganjanjem stvari. To je lahko igra, prinašanje, tek, iskanje....



Prue

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 13 November 2014, 15:00:12
Nad briketi ni prav nič navdušen :-X. Kar koli drugega, samo da niso briketi, pa magari arašidi vseh vrst.
Priboljške mu ne kažem in dobi vedno po opravljeni nalogi. Nikoli ne ve kaj bo dobil. Je tako prav?
Zelo rad se igra z mano ala 'ravsanje', lovljenje ko lahko skače name, ko pa rečem stop takoj preneha z igro. In zelo rad se cufa in lovi igračke( no prinaša jih ne prav rad, vendar je čisto nor ko letijo po zraku) :)



nxyz

  • *
    • Prispevkov: 48
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 13 November 2014, 15:09:17
Glede briketov. Pri naši smo bili na tem, da jih ni jedla več niti politih z mesno omako, se spraševali kaj je narobe, itak, razvajena rit. Potem par dni ni bilo drugega kot sami briketi, najprej je puščala nato je pa skapirala, da drugega ne bo in je bolje, da začne jesti. Od takrat dalje brez težav poje brikete in tudi na sprehodih, ko dela razne vaje dobi za nagrado brikete, vse vzame.



Prue

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 13 November 2014, 15:23:08
Saj če ne brikete mora pojesti, če jih ne, drugega ne dobi, priboljške pa delam čim manjše da mu ne bi to predstavljalo obrok. Je pa zanimivo, da poje eno malo pest briketov vedno po sprehodu v avtu. To sem uvedla ko je trmaru in ni želel it domov in mi je parkrat pobegnu(to je bilo še preden sem začela s slednim povodcem). Tako, da tudi domov je bilo fajn it, saj se je dobilo za jest. Če je šel not je dobil za jest in zdaj je navdušen in komaj čaka da odklenem avto. Dobi pa prav te brikete ki jih ne mara doma in polovičko piškota.