BBH izpiti - razmišljanja

skar · 286371

Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #240 : 12 Marec 2008, 01:26:25
SG, če te pes tako zelo uboga, potem ne vem zakaj bi bila problem katerakoli ovratnica. Imata pa oba moja kovinske nealergijske ovratnice s širokimi členki, ki ne poškodujejo dlake in ne dražijo kože (in mi ne pade na pamet, da bi za vratom nosila karkoli bolj obelanega, barvanega ipd.).  Whippeti pa lahko na povodcu vlečejo, če jih tega nismo odvadili, popolnoma enako kot katerikoli drugi pes.


SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #241 : 12 Marec 2008, 06:20:28
Ni mi jasno, zakaj vsi tako norite. Naslov te teme je BBH IZPITI-RAZMIŠLJANJA.
In ker nismo vsi požrli vso pamet sveta raje vprašamo. In imamo pravico dvomiti. Je tako?

In če že RAZMIŠLJAMO o izpitih, se potem sprašujem, v čemu je sploh poanta izpita. Zakonsko  (za enkrat) še ni določen oz. predpisan.
Seveda vidim smotrnost v izobraževanju vodnika in psa, izpit pa naj bi bil nekakšen logičen zaključek le-tega....
A vseeno koliko psov imamo v urbanem okolju ki niso, nimajo in nikoli ne bodo imeli opravljenih izpitov.
Torej, pričakujem argumente!

P.s. Videl sem mnogo whippetov in lahko z gotovostjo trdim, da razen izredno redkih osebkov ne vlečejo na povodcu.



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #242 : 12 Marec 2008, 10:09:33
Pa kaj je tak problem v kovinski ovratnici -kupiš eno poceni, pes naj jo ima gor samo na izpitu in vsi boste preživeli. Če so pravila, naj pač veljajo za vse. Tudi moja je imela kovinsko ovratnico izključno na izpitu in mogoče še na enem treningu prej, pa je zaradi tega ni bilo konec. Strošek zanjo je bil pa celih 200 tolarjev. Tisti, ki pa se bojite, da vam bo kovinska ovratnica poškodovala dlako, si pa nabavite kakovostno ovratnico s polnimi členki (samo so pa občutno dražje), pa teh težav ne bo. Z mano v paru je delal en samojed, ki je imel tako ovratnico in mi je lastnica rekla, da je to edina ovratnica, ki mu dlake ne poškoduje.

Zakaj pa ne dovolijo ostalih ovratnic, so pa že drugi napisali. Da pa mora biti nujno kovinska, pa ni vzrok samo v tem, da sodniki nimajo časa vsakemu psu pregledati ovratnice, ampak da so tisti psi, ki so šolani na neprimeren način, navajeni, da ko dobi usnjeno ali pleteno ovratnico (na kateri je ponavadi pritrjena elektrika) takrat bo delal zaradi prisile. In tudi če mu da lastnik gor samo ovratnico brez tiste elektrike, bo pes še vseeno mislil, da ima na sebi ovratnico z "elektriko". (se oproščam za laične izraze, ampak ne vem, kako se zadeve imenujejo). 

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #243 : 12 Marec 2008, 10:18:56
A tudi na izpitu je torej to popolnoma normalna ovratnica (če je zapeta skozi rinki)..samo pač kovinska. Ok, to bova pa lakho prežvele  :) kr z
Točno tako je kot navadna ovratnica samo kovinska ;).


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #244 : 12 Marec 2008, 10:37:28
Ni mi jasno, zakaj vsi tako norite. Naslov te teme je BBH IZPITI-RAZMIŠLJANJA.
In ker nismo vsi požrli vso pamet sveta raje vprašamo. In imamo pravico dvomiti. Je tako?

In če že RAZMIŠLJAMO o izpitih, se potem sprašujem, v čemu je sploh poanta izpita. Zakonsko  (za enkrat) še ni določen oz. predpisan.
Seveda vidim smotrnost v izobraževanju vodnika in psa, izpit pa naj bi bil nekakšen logičen zaključek le-tega....
A vseeno koliko psov imamo v urbanem okolju ki niso, nimajo in nikoli ne bodo imeli opravljenih izpitov.
Torej, pričakujem argumente!

P.s. Videl sem mnogo whippetov in lahko z gotovostjo trdim, da razen izredno redkih osebkov ne vlečejo na povodcu.


Daj malo umiri živčke, stres škoduje zdravju. Poleg tega pa je tvoj stil pisanja žaljiv in ga zelo težko razumem kot razmišljanje. Na tako ukazovalen način kot ti zahtevaš od nas odgovore ti lahko samo napišem... - pa ne bom, ker ni vredno.

Tudi jaz sem videla mnogo whippetov in jih vleče toliko, kot ostalih psov. Aja, pozabljam, da gre za pasjo nadraso, ki se ne obnaša po pasje  ::)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #245 : 12 Marec 2008, 12:58:15
Tudi meni se zdi predpisovanje ravno in edino zatezne ovratnice za izpite (vsaj tiste nižje stopnje) brez veze. Zaradi mene, če se kdo boji bodic ali podobnih bedarij pod navadnimi ovratnicami, se lahko dela tudi brez ovratnice. Res je pa tudi, da ne bo nikomur krona z glave padla, če za tistih 10 minut psu natakne predpisano ovratnico. Prava reč. Samo pred časom sem iskala primerno ovratnico za mojo psico - morala bi biti precej krajša kot za kakšnega nemca, in je v bližnih petšopih nisem našla. Ker je predolga ovratnica za psico med hitrim gibanjem za moje pojme nevarna, je delala izpit z navadno zatezno ovratnico. Sodnik ni rekel nič.


Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #246 : 12 Marec 2008, 13:04:53
Džizus, malo spremljam nekatere teme na tem forumu, pa skoraj moram pristavit, da se v osnovi zelo strinjam s SG. In prav nikjer  ??? ne zasledim žaljivih tonov kot si se izrazila Urška. Sicer pa pravijo, da ko zmanjka argumentov, je napad najboljša obramba ;). Samo tega nam še manjka ja, da tako nefleksibilni kot so, uzakonijo še izpit >:(...

Lp, Mateja



T in T

  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 2
  • Leili
Odgovori #247 : 12 Marec 2008, 21:58:44
Zelo zanimivo branje o čem ste zapeli...o ovratnici... ;) na izpitu ko je to najmanjša težava tako pri vodniku kot pri psu, vse drugo bo predstavljalao večjo težavo. :)
Popolnoma razumem SG da sprašuje okoli ovratnice ker res nikakor ne gre kovinska ovratnica in to z ta velikimi rinki in wipet skupaj.
PA njegovo pisanje ni popolnoma nič žaljivo ker o stvari razmišlja so pa vaši odgovori na njegovo razmišljanje dosti bolj žaljivi zato tudi z odgovori malenkost pazite na ton ko ga vaše sporočilo nosi.

lp

P.S.
Upam da tudi jaz nisem bil žaljiv do koga.



chory

  • *
    • Prispevkov: 616
    • Točke: 0
Odgovori #248 : 13 Marec 2008, 11:12:58
Kovinsko ovratnico nosijo vsi psi , ki so vključeni v tečaj poslušnosti in sicer naj bi jo po oceni lastnika psa nosili lahko le med potekom pouka, na lastno željo pa stalno.Ker omenjene ovratnice ,predvsem mlajšemu psu ponavadi lahko ogolijo predel vratu ,se večina ljudi odloči ,da njihovi psi nosijo kovinsko ovratnicoi le med poukom,oz.tečajem.Ovratnica mora biti nameščena tako da lahko členi prosto  drsijo v prvotni položaj in na zateg.Ker te ovratnice ob potegu zarožljajo je poleg čutnega prisoten tudi slušni ali avdialni zvok , ki psa opozori da je vlekel in da tega ne sme.Na tečaju se psi ki nosijo to ovratnico od začetka šolanja nanjo odzivajo povsem normalno, ker jo vodniki uporabljajo v skladu s predpisi in pozitivnimi učinki.Ovratnice se ne uporablja za mučenje psa,psihično ali fizično. :-* ;D ::)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #249 : 13 Marec 2008, 11:27:16
Mislim da bi bilo bolj prav takole: kovinsko ovratnico LAHKO nosijo psi med potekom tečaja in med vadbo poslušnosti po želji lastnika. Nikakor jim je ni TREBA nositi, če lastniki tega ne želijo. tečajem, kjer obvezno zahtevajo kovinsko ovratnico, bi se sama izognila. Iz principa, ne zato, ker bi mislila, da predstavlja neko mučenje. Kovinska ovratnica NI primerna za stalno nošenje.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #250 : 13 Marec 2008, 13:17:38
Mislim da bi bilo bolj prav takole: kovinsko ovratnico LAHKO nosijo psi med potekom tečaja in med vadbo poslušnosti po želji lastnika. Nikakor jim je ni TREBA nositi, če lastniki tega ne želijo. tečajem, kjer obvezno zahtevajo kovinsko ovratnico, bi se sama izognila. Iz principa, ne zato, ker bi mislila, da predstavlja neko mučenje. Kovinska ovratnica NI primerna za stalno nošenje.

Se čisto strinjam. In pri mlajšem psu sploh nima kaj delat pripeta na zateg. Da se navadi in da pes ve, da ko dobi to ovratnico se dela poslušnost, je dovolj da jo ma gor in to je to. Pa magari brez štrika.
Je škoda, če jo pes dobil samo na izpitu in se pol bolj z njo ukvarjal, če bi ga motla...

Mislim pa da nihče ne bo kompliciral, če se iz kakega posebnega razloga na izpit pride brez kovinske ovratnice. Recimo, da manjši pristisk tudi zdravstveno moti psa recimo in da mora imet na sebi samo široke ovratnice ali oprsnico.
Govorim malo na pamet...  ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #251 : 13 Marec 2008, 13:32:24
Kovinska ovratnica NI primerna za stalno nošenje.

Zakaj pa ne? Jaz jih ponoči snamem zato, ker me moti zvok, ko se kakšen od psov zloži na tla. Drugače pa jih nosita cel dan, pa ju niti ne moti, niti ne uničuje dlake. Ajko vse ostale ovratnice motijo in se stresa do onemoglosti, če komu pada na pamet, da ji da za vrat karkoli drugega.


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #252 : 13 Marec 2008, 13:33:21
Mislim pa da nihče ne bo kompliciral, če se iz kakega posebnega razloga na izpit pride brez kovinske ovratnice. Recimo, da manjši pristisk tudi zdravstveno moti psa recimo in da mora imet na sebi samo široke ovratnice ali oprsnico.
Govorim malo na pamet...  ;)
Ja sodnik bi te poslal ven. Če pes ni zdravstveno/psihično spodoben nositi kovinske ovratnice tudi na izpitu nima kaj delat  ;)
Ovratnica za izpit/tekmo je predpisana z razlogom in se ga niso izmislili v Sloveniji.
Za mladiča jo je uporabljati neumno, z odraslega psa pa je rostfrei z dolgimi členi od Sprengerja zakon  :o


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #253 : 13 Marec 2008, 13:55:36
Če so ravno prav dolge, da zadnji člen prav nič ne visi in če se pes ne giblje po goščavi, če se takrat, ko je recimo na vrtu brez nadzora ne more popolnoma nikamor zatakniti,če ga nikamor ne privežeš,  če je temen in ima kratko dlako potem je seveda vse v redu. Žal sem že imela primere, ko se je med tekom psu rinka zataknila za sprednji slednik. V enem primeru se je tako grdo zatrgal, da ga je bilo treba odstraniti. Tudi se je že zgodilo, da si je uspel pes zatakniti rinko na zob, vendar ni bilo razen cviljenja in panike nič hujšega. Tudi se je že zgodilo, da se je pes, ki je haral po grmičju zataknil za ovratnico, vendar se tudi ni zgodilo nič hujšega kot to, da je moral lastnik po psa v trnje. Lahko pa bi se. Primerov, ko so lastniki psa "samo za trenutek" pustili privezanega na zatezni ovratnici, pa so našli zadušenega je pa nič koliko. Meni se je nekoč davno recimo zgodilo, da sem pustila psico privezano za ograjo pokopališča. Sem šla samo rožam vodo zamenat. Ko sem prišla nazaj, je psica visela na drugi strani zidu. Kako je uspela priti pod ograjo, mi še danes ni jasno. Je preživela, ampak manjkalo je pa prav malo da ne bi. Oči je imela že čisto motne.

Psa kovinska ovratnica na izpitu ne bi smela motiti, celo če bi res imel kakšne zdravstvene probleme. Saj na izpitu pes ne vleče, kajne. Cukati ga pa itak ne smeš. Če ima predpisana ovratnica na višjih izpitih in na tekmah mogoče res nek smisel, ga na nižjih nima. Če se sodniku zdi vedenje nekega psa sumljivo, si menda lahko ovratnico tudi pobliže pogleda.


Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #254 : 13 Marec 2008, 14:02:50
Ja sodnik bi te poslal ven. Če pes ni zdravstveno/psihično spodoben nositi kovinske ovratnice tudi na izpitu nima kaj delat  ;)
Ovratnica za izpit/tekmo je predpisana z razlogom in se ga niso izmislili v Sloveniji.

A bejži no  :o. Me pa res zanima, kakšni so razlogi kovinske ovratnice (predpostavljam da zdravstveni) na izpitu A in BBH ???. Mogoče na odpoklicu :D...  
Se čisto strinjam z lanabelo, da gre samo za princip. In Urška, da ne boš mislila, da imam kaj proti kovinskim ovratnicam: moj 8 letni prinašalec jo ima od šestega meseca starosti (včasih tudi spi z njo) in se zdaj super obnese, na borderko pa je niti pod razno ne mislim dajat, ..še najmanj za ceno nekega izpita, ki meni osebno itak nič ne pomeni. In na malih "nežnih" psih še toliko bolj...

Lp, Mateja



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #255 : 13 Marec 2008, 14:05:59
Meni se zdi predvsem neumno, da pes na izpitih in tekmah MORA nositi karšnokoli ovratnico.
najbolj mi je všeč predps od agilitya,kjer psi tečejo brez vsake ovratnice.
Enako bi naredila za vse BBH in IPO. Ali da pes mora bit brez ovatnice, kot opcijo pa bi imel npr kovinsko ali pa samo del, ko mora prit privazan na poligon- zakaj že  ::) ? pa bi se toleriralo tudi tiste 2 v enem zadeve ( v bistvu laso).
Super da zdaj tud v RO obstaja uradno opcija brez ovratnice  :).
Ampak zdaj je kakor pač je - vprašajte n  a FCI v čem je poanta, jaz ne vidim nikakor :-\. Zato pač za vsak BBH kupim novo, ker jo vmes vsakič založim :D.
samo kot rečeno, to je finta od FCi in mi tukaj lahko pametnjačimo kolikor hočemo- pravilnik ne bomo spremenili  :-X

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #256 : 13 Marec 2008, 14:13:25
Jaz pa mojih nisem zgubila, so mi pa vse po vrsti zarjavele (tiste navadne, do imenitne s širokimi členki še nisem uspela priti. Če bom s tamalo prisiljena delat BBh jo bom pač morala nekje stakniti). Za druge izpite se jo itak ne rabi.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #257 : 13 Marec 2008, 14:39:14
Kaj pa tisti, ki majo hitro lahko kolaps sapnika ali kaj je že tista zadeva? Ali kaka druga trajna poškodba ali bolezen? Ne mislim na začasno bolezen...
In v nekatere države (če se ne motim) moraš imet narejen izpit za psa spremljevalca, če hočeš bit brez nagobčnika. Nekje sem to slišala in se mi ne sanja če je res.
A pol naj bi ostal kar brez izpita?


http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #258 : 13 Marec 2008, 14:40:06
A bejži no  :o. Me pa res zanima, kakšni so razlogi kovinske ovratnice (predpostavljam da zdravstveni) na izpitu A in BBH ???. Mogoče na odpoklicu :D... 
Se čisto strinjam z lanabelo, da gre samo za princip. In Urška, da ne boš mislila, da imam kaj proti kovinskim ovratnicam: moj 8 letni prinašalec jo ima od šestega meseca starosti (včasih tudi spi z njo) in se zdaj super obnese, na borderko pa je niti pod razno ne mislim dajat, ..še najmanj za ceno nekega izpita, ki meni osebno itak nič ne pomeni. In na malih "nežnih" psih še toliko bolj...

Lp, Mateja

Razlogi so verjetno čisto praktični, za kaj več pa vprašaj na FCI  :P
Če pes ni sposoben nositi kovinske ovratnice je verjetno nekaj narobe z njegovo in/ali vodnikovo psiho  ;D ;D ;D


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #259 : 13 Marec 2008, 14:53:11
Se strinjam, da bi lahko imel gor kovinsko ovratnico tudi pasji kripl ali tak s kolapsom sapnika, bi ga pač lastnik toliko bolje pripravil, tako da pes ne bi niti pred prijavo sodniku nič potegnil. Gre samo za princip. Meni se dopade pravilnik za ruševinarske izpite, kjer imaš na poslušnosti lahko kovinsko ovratnico s širokimi členi, lahko imaš navadno ovratnico lahko pa imaš nič od ovratnice. Kakor ti drago.


Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #260 : 13 Marec 2008, 15:06:46
Razlogi so verjetno čisto praktični, za kaj več pa vprašaj na FCI  :P
Če pes ni sposoben nositi kovinske ovratnice je verjetno nekaj narobe z njegovo in/ali vodnikovo psiho  ;D ;D ;D
Sem mislila, da boš ti vedel odgovoriti, z ozirom na tvoje široko znanje in raznorazne komentarje na tem (in še kakšnem ) forumu :P :P.
Tvoj drugi stavek pa je itak možen le od klasika, ki lahko tudi tisočkrat prebere napisano, pa še vedno ne bo razumel.... pardon, ne bo sprejel  ;)(in ne nujno, da se z njo strinjal!) druge razlage.
Je pa tudi deteljica lepo napisala, mogoče pri njej bolj razumeš ;).

Pa lep pozdrav,
Mateja



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #261 : 13 Marec 2008, 15:12:37
Super da zdaj tud v RO obstaja uradno opcija brez ovratnice  :).
A res ??? Upam, da do tega ne pride in imajo psi lahko navadne ovratnice gor kot dosedaj :). Kdorkoli pa želi, pa naj brez nje dela s psi ;)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #262 : 13 Marec 2008, 15:17:47
Lanabela, od kdaj pa pri reševanju?

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #263 : 13 Marec 2008, 15:25:44
Ne mi rečt, da so spet spremenili pravilnik :o :o :o


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #264 : 13 Marec 2008, 15:28:22
Sem mislila, da boš ti vedel odgovoriti, z ozirom na tvoje široko znanje in raznorazne komentarje na tem (in še kakšnem ) forumu :P :P.
Tvoj drugi stavek pa je itak možen le od klasika, ki lahko tudi tisočkrat prebere napisano, pa še vedno ne bo razumel.... pardon, ne bo sprejel  ;)(in ne nujno, da se z njo strinjal!) druge razlage.
Je pa tudi deteljica lepo napisala, mogoče pri njej bolj razumeš ;).

Pa lep pozdrav,
Mateja
Vidim da v tvojih malih možgančkih zeva luknjica.
KOVINSKA OVRATNICA JE PREDPISANA ZATO, DA ONEMOGOČI MALVERZACIJE NA IZPITIH OZ. TEKMOVANJIH.
Za kaj več pa pokliči Puš-a  ;D ;D


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #265 : 13 Marec 2008, 15:46:41
Pojma nimam! Pred enim letom se ni smelo, ker sem sprašala, če lahko...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #266 : 13 Marec 2008, 16:08:44
Vidim da v tvojih malih možgančkih zeva luknjica.
KOVINSKA OVRATNICA JE PREDPISANA ZATO, DA ONEMOGOČI MALVERZACIJE NA IZPITIH OZ. TEKMOVANJIH.
Kaj si ti načitan :o :o! Klasik, ki se izraža v tujkah O0, saj ne morem verjet. Teorijo dobro obvladaš, ni kaj 8):D
Lp, Mateja



IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #267 : 13 Marec 2008, 16:11:09
Princ, a maš ti mogoče kakšno zamero do klasikov  ???


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #268 : 13 Marec 2008, 16:15:44
Irena, glede na to, da ovratnice obstajajo v vseh možnih dolžinah, se da vedno dobiti ravno pravo. Ajka jo ima recimo iz inoxa in jo nosi cca 16 ur/dan. Ni ne siva, nikamor se ne zatika čeprav nori skozi grmovje, nič ne poškoduje dlake, členi so zavarjeni, pa lažja je ed vsake ovratnice iz blaga. Izgleda pa takole



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #269 : 13 Marec 2008, 16:40:36
Zgleda v redu, ampak psica ima tudi lepo debel vrat. Kaj pa če ima med šarjenjem glavo dol, tako da ovratnica zleze proti ušesom, takrat pa vsaj pri naših, ki imajo tanjše vratove vsaj malo visi dol. Krajše ovratnice pa čez glavo ne moreš spraviti. Ravno toliko, da takrat, ko ima glavo dol lahko zahakla s krempljem.
Da o bedakih, ki imajo na psu četrt metra predolgo ovratnico ne govorim. Ampak to že sodi pod napačno uporabo.P
riznam, da že mnogo let nisem kupila nove in da novih materijalov ne poznam. Prav gotovo so današnje boljše.  Stare so mazale in cufale dlako, najslabše so tudi rjavele, pa še prav nič lahke niso bile.