BBH izpiti - razmišljanja

skar · 285537

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #390 : 03 Julij 2009, 15:12:58
Meni se pa vrane krasno obnesejo. Ker so psici silno všeč, ker je večinoma všeč tudi vranam (in nalašč letajo v nizkih krogih ter dražijo pse - kadar jim ni všeč ali takoj zletijo nekam na varno ali pa se postavijo nazaj in naženejo psa), ker, če pes slučajno ne uboga, vrana ne odleti kar nekam ampak se vrača nazaj na začetek. In potem lahko po mili volji vadiš odpoklic: preden pes steče, ko steče, sredi gonje.... Če psu vrane niso všeč, pa seveda ne gre.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #391 : 18 September 2009, 21:08:22
Ali je kovinska zatezna obvezna tudi na A izpitu?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #392 : 18 September 2009, 21:51:03
ja, itak.



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #393 : 15 Februar 2010, 13:55:27
Ali lahko psa za izpit učiš doma, pa greš le na izpit v neko KD?



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #394 : 15 Februar 2010, 14:17:47
Ali lahko psa za izpit učiš doma, pa greš le na izpit v neko KD?

Ja  ;D

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Rika

  • *
    • Prispevkov: 195
    • Točke: 0
Odgovori #395 : 21 Junij 2010, 14:29:59
Dan,

eno vprašanje....kakšna je razlika med izpitom A in B-BH? Kolikor mi je znano, se izpit A opravlja na vrvici ves čas, kajne? In kakšen "naziv" dobi pes (ali vodnik) ko opravita A ali B-BH?
Hvala za pomoč

Rika


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #396 : 21 Junij 2010, 15:11:15
Dan,
eno vprašanje....kakšna je razlika med izpitom A in B-BH? Kolikor mi je znano, se izpit A opravlja na vrvici ves čas, kajne? In kakšen "naziv" dobi pes (ali vodnik) ko opravita A ali B-BH?
Hvala za pomoč
Rika
Kolikor jaz vem, je razlika v vrvici, ja. Pa v urbanem delu in preizkusu vodnika.
Definicija izpitov:
A: izpit za psa spremljevalca
B-BH: izpit za psa spremljevalca s preizkusom obnašanja v urbanem okolju in strokovni izpit za vodnika

Na tejle povezavi je cel pravilnik, noter vse piše kako se izvaja kateri in vse ostalo:
http://www.solanje-kzs.com/LinkClick.aspx?fileticket=ydP1R%2fr64pc%3d&tabid=57&mid=400

Pes torej v obeh primerih dobi naziv psa spremljevalca, s tem, da pri B-BH ima torej opravljen še preizkus obnašanja v urbanem okolju. :D



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #397 : 21 Junij 2010, 17:18:56
Pri A psa odvežeš na odlaganju in potem psi veselo letajo okoli, ker je toliko novih psov in ljudi (to je moja naredila) ::)
Žal mi je, da so A tako oklestili, moralo bi ostati vodenje BREZ vrvice. Tako se lastnik presneto bolj potrudi, da njegovega psa ne zmotijo novi psi, ljudje in je skoncentriran na vodnika.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #398 : 21 Junij 2010, 17:25:32
pri A morajo biti psi tudi na odlaganju na varovalnem povodcu, ki je dolg cca 2m..



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #399 : 21 Junij 2010, 17:56:19
Sej A je bil vedno z vrvico. Morajo bit pa psi tud pri BBH privezani na odlaganju.



MANDY

  • Gost
Odgovori #400 : 22 Junij 2010, 09:32:58
Razlika je v tem, da je pri izpitu A pes ves čas na vrvici pri B pa izvaja isto vajo (začne se pri skupini ljudi) še brez povodca.
In seveda preizkusa urbanega okolja ni.



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #401 : 22 Junij 2010, 10:10:38
Moje mnenje je, da se že v osnovi dela direkt za BBH. Če dosežemo, da izvaja res lepo vajo na povodcu, ne vidim zakaj je ne bi še brez. Na poligonu sta itak istočasno samo dva psa - eden dela, drugi odlaga. In če so strpni tudi "gledalci", da psa ne motijo pretirano, smo na konju  :)

vedno se mi je pa na tekmah zdelo smešno, da so znali tako zakomlicirat zaporedje zadev  ;D  se opravičujem če bom "po novem" streljala mimo, ampak takrat sem dojela to, da je pri A na odlaganju najprej prevez na varovalni povodec, potem povolje prostor, pri BBh pa najprej povelje, zatem prevez. Tekmovalec pred mano jih je takrat pošteno slišal od sodnika, ko je zadevo obrnil.  ;D
Kakorkoli, ni mi všeč pa to, da se samo v ravni črti sprehodiš skozi skupino ljudi - prej, ko je bilo potrebno narediti še dva zavoja okrog ljudi v skupini, se je bolj videlo, če ti pes sledi in je osredotočen nate.

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #402 : 22 Junij 2010, 10:13:05
pri A morajo biti psi tudi na odlaganju na varovalnem povodcu, ki je dolg cca 2m..

Pri nas niso bili.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #403 : 22 Junij 2010, 10:13:57
Sej A je bil vedno z vrvico. Morajo bit pa psi tud pri BBH privezani na odlaganju.

Ni res. 12 let nazaj je bila vključena poslušnost brez vrvice-to se tudi mama spomni, ker je delala s Karotom.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #404 : 22 Junij 2010, 10:44:51
Pri nas niso bili.

To je meni čudno  ???  zakaj odvez pri A, ki je itak že v osnovi vaja na povodcu. Poleg tega gre vodnik tu potem še stran za koliko.. 30, 40 korakov. Čisto brez veze potem pride do kakšnih nevšečnosti zaradi radovednega psa.
No, saj ne trdim da ni možno  ;)  očitno so izpiti na različnih kinoloških društvih malo po svoje prilagojeni. Na tekmah do sedaj še nisem srečala odvezanega odlaganja, niti pri BBh.

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #405 : 22 Junij 2010, 10:45:37
Ko sem jaz s prvim psom delal A poslušnost (ene 15- 20 let nazaj) je bilo odlaganje brez vrvice + prinašanje predmeta (+ poleg celotne sedanje BBH sheme s poleg vajo in vajami v gibanju brez vrvice seveda). In vsi iz tečaja smo bili pozitivni (poleg službenih pasem in labijev smo imeli v tečajo tudi kokra, srednjega šnavcerja in jazbečarja)
Tile standardi šolanja drastično padajo iz leta v leto, kljub ne vem kakšnim sodobnim ah in oh metodam.
Tak A kot je sedaj dejansko sploh nima nobenega smisla, razen da se mal blagajno s pristopninami napolni.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #406 : 22 Junij 2010, 11:27:56
Res je. Najprej je imel A program podoben  kot sedanji BBH, samo da je bil odpoklic iz sedi in ne iz prostora + prinašanje + vaja naprej. Odlaganje seveda brez priveza (tistemu, ki bi takrat hotel privezati psa na odlaganju, bi se še krave smejale, ker pes, ki je vstal s prostora ni imel kaj delat na izpitu). Potem so iz A umaknili vajo naprej in prinašanje, to je šlo v B. S tem je kar se mene tiče A izpit izgubil ves žmoht. Ko so iz njega umaknili še vodenje brez povodca in začeli privezovati na odlaganju, je izgubil tudi ves smisel.
Je pa res, da se je včasih na tečaju delalo (dril pa to), ne pa sedelo in čakalo na vrsto.


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #407 : 22 Junij 2010, 11:56:44
Pri A psa odvežeš na odlaganju in potem psi veselo letajo okoli, ker je toliko novih psov in ljudi (to je moja naredila) ::)

Pri nas niso bili.

Pri Bini???

Ker pri A je samo preklop na privez, pes ni spuščen na odlaganju.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #408 : 22 Junij 2010, 12:06:46
Potem so iz A umaknili vajo naprej in prinašanje, to je šlo v B.
Tega sedaj tudi v B (oz. BBH) ni več



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #409 : 22 Junij 2010, 12:16:29
Kakorkoli, ni mi všeč pa to, da se samo v ravni črti sprehodiš skozi skupino ljudi - prej, ko je bilo potrebno narediti še dva zavoja okrog ljudi v skupini, se je bolj videlo, če ti pes sledi in je osredotočen nate.

Tuki se zdej skupina obrača namesto vodnika http://www.solanje-kzs.com/FotoVideo.aspx



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #410 : 22 Junij 2010, 12:17:27
Pri Bini???

Ker pri A je samo preklop na privez, pes ni spuščen na odlaganju.

Ja mislim, da ne. Nisem videla. Ampak sem pa lepo vidla kako je dirjala naokoli po poligonu, ko je bila na prostoru in bi morala priti na "sem". Samo to pa tudi ni bilo ravno odlaganje, a ne. :-[  Bla je komanda prostor in čakanje na odpoklic. ::) Se vidi, da nisem delala jaz in mam zmešane pojme.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #411 : 22 Junij 2010, 12:19:01
Ja tisto je bil odpoklic, tam seveda ni bila privezana ;)
Na odlaganju so vsi bili.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #412 : 22 Junij 2010, 12:52:17
Citiraj
Tega sedaj tudi v B (oz. BBH) ni več

Res je. Še malo, pa se bodo tudi odpoklici delali s povodcem v roki. Ker ne bo psov, večno pripetih,  noben boh več sposoben naučiti odpoklica.


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #413 : 22 Junij 2010, 13:43:09
Ah, vse skupaj je šlo kar nekam.

Ko sem bila na tekmi v Avstriji, sem zgrešila pravo kategorijo, in se prijavila v 2-jko, sem mislila da je enako našemu BBhju. Pa je bilo vključeno še aportiranje in vaja naprej, kar sem ugotovila šele, ko se mi je sodnica zadrla Zuuuum apoortieeren  ;D no kakorkoli, prav super se mi je takrat to zdelo, in še zdaj mi ni všeč da tega ni več v BBh. Prav luštni vaji, pa vsak pes lahko to naredi.

A je tudi meni brezpomenski. :/

Nika, ja vem približno kako je sedaj s skupino. Samo pravim da mi je pač prej bilo bolj všeč s tistimi obrati. Je bila vsaj ena stvarca, ki je bila malo "težja", če pes ni imel prave pozornosti. Pa še tole stvar so zdej odmaknili iz BBh. Oziroma že kar nekaj časa nazaj.

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #414 : 22 Junij 2010, 14:10:59
Res je. Še malo, pa se bodo tudi odpoklici delali s povodcem v roki. Ker ne bo psov, večno pripetih,  noben boh več sposoben naučiti odpoklica.
No ja.. čeprav moji psici, ki žal v RL še danes ni 100% zanesljiva v odpoklicu, na poligonu pri odpoklicu zaupam 110%.

Saj ravno zato so mi pa nasploh ti izpiti z vidika nekega dokazovanja poslušnosti in vodenja psa, malo mimo.



MANDY

  • Gost
Odgovori #415 : 23 Junij 2010, 09:55:55
Se strinjam Izpit A brez veze, vodnik hodi na tečaj z vodniki, ki delajo B in samo zaradi ??? ??? omejitve starosti psa na izpitih običajno kak teden ali mesec ne delajo izpita B. Se pa naredi, da znajo več kot ostali, ki delajo izpit B- bedarija.
Jaz sem z psičko obiskovala tečaj RO in sva lepo naredili izpit B, s tem, da sva se veliko, veliko več naučili na lep način brez dolgočasnega ponavljanja. Res pa je, da sem morala jaz vložit veliko več truda, iznajdljivosti kot ostali, ki so tri mesece delali prostor, sedi......
Če so že tako oklestili izpite (aportiranje, skok čez oviro) bi bilo pametno razmišljati v tej smeri.
Nama je bilo zelo fino, za kar se morava zahvaliti Maji.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #416 : 23 Junij 2010, 10:01:26
Tudi meni se zdi  boljše začeti z Rally obediencem, kot z BBH Poleg tega zdaj na izpitih RO  lahko narediš tudi urbani del in imaš BBH priznan.
Čudi me, da tako malo ljudi izbere to pot.
Predvidevam, da še vedno premalo klubov sploh pozna RO. Če bi vodnikom, ko pridejo z željo nekaj izšolat predstavaili obe možnosti mislim, da bi se marsikdo odločil za BBH izpit preko RO tečajev in izpitov.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


MANDY

  • Gost
Odgovori #417 : 23 Junij 2010, 10:05:21
Pa še manj bi bilo prestrašenih psov. Verjetno je res ta možnost premalo znana, bo treba kaj naredit na tem  :) :).



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #418 : 23 Junij 2010, 10:16:22
No, jaz sem se odločila z obema psičkama za tak bbh, preko ROja. Ok, sicer predvsem zato, ker itak delamo RO in
se mi je zdelo brezveze it delat bbh posebej in plačat še en izpit dodatno.
Pa še meni so RO vaje zelo zabavne. ;D



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #419 : 23 Junij 2010, 10:46:36
Če bi js hotla delat Bbh bi za urbani del mogla porabit OGROMNO časa-ker moji je mesto zelo zanimivo, vsak stol, koš, papirček, vhod v trgovino, hrana, drek in povodec nikakor ni ohlapen, na poleg pa tudi pozabi takrat. ::)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!