Pirenejski ovčar [Berger des Pyrénées]

Evarty · 70366

**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #30 : 15 April 2008, 15:47:30
Citiraj
A to je eno tistih modernih legel,kjer imata lahko dva samca mladiče.     
;D
Ne, mislila sem oba starša, drugače pa se po 10 minutah še vedno smejim teli izjavi  >:D :P


Punce ::) Pirenejec v prvi vrsti NI pasma, ki bi ti bila všeč 1 teden niti je ne smemo tako jemati, sploh danes ko vsak ki vidi uspehe Silviinih psov takoj reče to je pasma zame. Ne, pasma je zelo zahtevna, niti podrazno lahka za šolanje, nekateri imajo grozne probleme z motivacijo in veliko pomnejo na podlagi izkušenj. Torej, je potrebno biti pri vzgoji strašno pazljiv in mirno lahko rečem da je to ena zahtevnejših pasem.
Jaz se o pasmi sami zanimam že slabi 2 leti in še vedno si ne upam trditi, da bi takoj vzela pirenejca k sebi.
Tako, da mi niti podrazno ni všeč tole kao popularnost, saj večina, ki se zanima za to pasmo meni, da se pes že rodi z znanjem, pri takih se kasneje pokaže več in več problemov.

Je pa definitivno pes, katerega srce bije za vodnika, če je le ta pravi.
Tako, da ne trdim da ne bi bile prave vodnice. Ampak mi pa ni nikakor všeč tole "preseravanje" s takimi pasmami od danes na jutri  ;)

+1



mayča

  • *
    • Prispevkov: 526
    • Točke: 0
  • Brigitka in Nelči-Belči
Odgovori #31 : 15 April 2008, 16:03:22
Te razumem, ampak če lahko samo pripomnem svoje - tyashy je samo povedala, da ji je ta pasma všeč - in mislm, da to ne pomeni da si bo jutri kupila enega pirenejca in ga na vrat na nos pripeljala domov.... ::)

Meni so tudi pirenejci zelo všeč (so na lestvici med prvih 10), ampak imela ga zaenkrat ne bi, ker se bolj ujamem s svojima borderkama  ;D


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #32 : 15 April 2008, 16:12:15
Saj nisem ničesar rekla zoper nje, samo ugotavljam in opozarjam, da ne bi bil kdo na koncu razočaran, če se s psom ne bi ujel.
Še enkrat- ne navezuje se na nikogar, samo je pa postala že prava moda, da se ljudje zanimajo za pasmo katerih posamezniki blestijo.
Vendar opozorjeno, blestijo v pogojih kjer blesti njihov vodnik.
Danes pa si vse več ljudi kupuje pirenejca samo na podlagi všečnosti in na koncu se veliko takih psov oddaja, ker se preprosto ne vklopijo noter.
Ni bilo mišljeno da jaz ne priporočam pirenejca. Samo pazljivo in ne prenaglo ;)
Pa hvala mayča za tale post- da ne bo kdo res mislil, da koga napadam  :P



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #33 : 15 April 2008, 18:52:16
Se popolnoma strinjam s tabo **Jackie**.
Ampak nikjer nisem napisala, da si mislim pirenejca kdaj omisliti. Napisala sem da mi je všeč, in da bi rada še več informacij o njih. In mislim da je več kot dobrodošlo da ljudje že več let pred nakupom preštudirajo čimveč pasem, da na koncu ne bo težav z novim članom.
To kar je dosegla Silvia, je res neverjetno, in dvomim da bo tako hitro to dosegel še kdo.

Za pasmo sem se začela poodrobneje zanimati pred slabim mesecem, zato o njej vem tako dobro kot nič. :) Se mi pa zdi zelo zanimiva, in to je razlog da bi o njej rada vedela čimveč.

Tvoj post se mi ne zdi napadanje, ampak opozarjanje oz. opominjanje da ta pasma ni za vsakega. Nikoli nisem trdila da je zame, ki sem jo komaj bolje spoznala. Sama se trenutno nagibam k pasmam, ki imajo ogromno energije. Ne premajhnim, ne prevelikim. In na prvi pogled se zdi pirenejček perfekten, čeprav to v resnici ni. Mogoče za koga drugega. Nekako me ne pritegne njihova nezaupljivost. Drugače pa imam ogledanih par drugih pasem, ki ustrezajo meni in mojemu karakterju. Tako da, brez skrbi. ;D

Lp



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #34 : 15 April 2008, 19:00:53
Točno tako, Alja!  :)



TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #35 : 16 April 2008, 12:55:41
Oj!
Vem, da je ta pasma zahtevna, mi je tudi Silvija to povedala, pa tudi brala sem, da so ''trmasti''... :)
Pirenejček bi se mi (če se mi sploh bo) pridružil čez NAJMANJ 5-6 let, ker prej ni pogojev...
Alya, dobiš čez vikend, moram priti na drug comp in se prijaviti na drugem T2 mailu  ::)
Lp, Tjaša



najchy

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 2
Odgovori #36 : 16 April 2008, 14:31:57
A boš še meni?

LP Anja
Naj album


TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #37 : 16 April 2008, 15:07:55
A boš še meni?
Oj!
Bom, bom :)
Lp, Tjaša



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #38 : 16 April 2008, 15:27:37
Ne bi mogli reči, da so ravno trmasti, potrebujejo pa visoko mero navezanosti z lastnikom, da izpolnijo recimo temu stvari, ki jih večina ljudi o pirenejcu misli.

Jaz sem kontaktirala že ogromno ljudi, lastnikov te pasme. In čisto vsak mi jo je najprej, brez da bi me sploh poslušal, odsvetoval (razen Silvie, ki mije napisala, na kaj naj bom pozorna itd.). In sedaj to popolnoma razumem. Pirenejec je pasma, ki mora biti socializirana do potankosti, in mora točno vedeti kaj sme in kaj ne, sicer so lahko prav nadležni cucki. Torej- 2ooo ovc ali pa prve mesece ves čas vlagati samo v novo pridobitev.

Po forumih, spletnih straneh in drugje sem dosti slišala o plašnosti in seveda o tem povprašala tudi Silvio in ostale lastnike. Res je, da se pri nekaterih psih to razvije v bolestno plašnost, nekaj je tudi genetike- se pravi zbiramo uravnovešene karakterje staršev, vendar pretirana plašnost ni specifika pasme (tu spet poudarjam ob pravem lastniku) - bolj nezaupljivost do tujcev, pa če smo že pri tem, imam raje da je pes pozoren name kot da skače v naročje in se dobrika vsakemu tujcu.
Sem drugače tudi kontaktirala go. Ozimek, bivšo vzrediteljico te pasme, ki mi je natančno povedala kako negativne izkušnje vplivajo na nadaljni psihološki razvoj.

Če koga zanima še kaj, lahko seveda vpraša- če ne bom vedela pa vprašam naprej  :P



silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #39 : 24 Junij 2008, 09:58:12
Tudi mene je pasma navdušila s svojim karakterjem in energijo, pa čeprav je zaenkrat ne bi imela.

A mogoče kdo ve koliko pirenejčkev je trenutno v SLo?



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #40 : 25 Junij 2008, 17:06:53
2 psički od Silvie Trkman, 2 psički in pes Anabele Kokalj, Leonida Ozimek ima 2 psički... to je pa vse kar jaz vem- po moje še kakšen več nisem pa prepričana  ;)



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #41 : 05 Marec 2009, 10:06:00
No, pa da se javim še v tej temi, da ne bo čisto zamrla. Sicer rodovnika še nisem dobila in torej še nismo vpisani v SLR, me pa prav zanima, katero številko bo naša punčka dobila.

Zaenkrat še nimam veliko izkušenj, tako da ne bom preveč pametovala. Lahko pa rečem, da take navezanosti tako hitro nisem pričakovala. Tamala se je prvi hip odločila, da midve paševa skupaj, in je ravno tako zacopana vame kot jaz v njo. Pretirano plašna ni, ampak ko pride kam na novo rabi par minut za aklimatizacijo, sem pa definitivno pričakovala, da bo s tem več problemov. Zaenkrat se res boji samo kamionov, ampak tudi ob cesti se jo da sprostit in jo prepričat, da jih odmisli.

Plen ima noro dober, igra se z vsem in zraven renči. Pogosto zaspi z igračo v gobčku (ker seveda nori, dokler se dobesedno ne zruši po tleh in zaspi), pa tudi v spanju igračo drži tako močno, da je ne spraviš ven. Je zelo hitra, vedno pozorna in fuuuuul gibčna - včasih mi sploh ni jasno, katera tačka je kje in moram dvakrat pogledat ::)

Je nekupirana, slednike ima vse (torej vsega skupaj 6 s sprednjma dvema vred), samo na enem nima nohta. V leglu so bili 4 mladiči (3 punce in 1 fant), ki so si po karakterju zelo različni. Dva mladiča sta bila zelo zaprta, skos sta se podrejala in bila zelo previdna, čeprav sta tudi prišla se motovilit med noge, samo da sta se ob tem metala na hrbet. Druga dva (vključno z mojo) pa sta bila že v leglu bolj pogumna, za hrano sta se kregala s tavelikimi (ja, kljub temu, da v "nasvetih vzreditelja" piše, da ne smemo hranit od mize, tudi njim pogosto kaj "pade" na tla) in bila v hipu zraven, kjerkoli je bila akcija. Vsi mladiči so bili prodani za agility, tako da upam, da jih kdaj kje srečamo (oziroma da mi rata dobit vse kontakte). Naslednji teden začneva malo šolo pri Silvii, potem pa upam, da bova delali čim več stvari in da bo v vseh maksimalno uživala.



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #42 : 05 Marec 2009, 14:46:29
Evo - da še jaz malo zasmetim - čez 14 dni jih sodim na Švedskem (a ni očka iz Švedske?) in prijavljenih je 20! Komaj čakam! V zadnje, ko sem jih tam videla, je bilo nekaj fantastičnih  :o

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #43 : 05 Marec 2009, 15:50:33
Xsara
ker sem tudi jaz imela beagla in potem avstralca ti verjamem, da te je mala očarala s svojo navezanostjo nate..kot noč in dan

a nista starša ista kot od La???

v katerem nivoju pa bo?? po pričakovanju

meni so sicer  všeč, ampak premajhni.. :D

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #44 : 05 Marec 2009, 15:54:33
Xsara, čestitke za malčico. Sem videla fotke v tvoji temi - ful je lušna.  :-*  Koliko pa bo velika, ko bo odrasla?

Kristinca & Florinca


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #45 : 05 Marec 2009, 18:55:20
Pri pirenejcu nikoli ne moreš vedeti velikosti. Majhni mladiči lahko pridejo od velikih staršev in obratno. Samci so bili pri vzrediteljici vsi ogromni, samičke pa ful drobne. Če bo po mamici, bo super (ona je veika tam nekje kot Xsara), če ne bo pa pač ne bo. Sicer imam ful rada agility in bi zelo rada tekmovala z njo, ampak nisem je kupila zato, da bi z njo dosegala neke rezultate, ampak zato, da nam bo lepšala življenje vsak dan, karkoli bova počeli skupaj. Za moje pojme sicer pes takšne konstitucije in nad 43 cm lahko skače vsaj 55 če že ne 65, tako da v skrajnem primeru bo tekla v enki (če ne bomo ustanovili kakšnega hobby razreda, kot ga imajo Madžari). Vzrediteljica je sicer rekla, da bo po njenem majhna, tudi Silvii se je zdela zelo majhna, kako hitro bo rastla bomo pa videli. Zaenkrat se mi zdi, da itak ful raste, tako kot pač vsi mladiči. Doma sem jo namerila cca 27cm, včeraj je imela pa 10 tednov. V roku ene 4 mesecev bomo že vedeli, kakšna bo 8)

Kolibri: ja, očka je s Švedske, ampak je v solastništvu in je do junija pri Catherine. V zameno ima Monica Boutasa, ki je v Stockholmu zmagal na svetovni razstavi in ga zdaj ona razstavlja po Skandinaviji.

martina.o: mamica je ista, očka pa ne. Je pa Sia spoznala dve hčerki od Victorja na seminarju in pravi, da imata neverjetno dober karakter.



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #46 : 05 Marec 2009, 18:59:13
OT: Jaz se takoj strinjam z uvedbo hobby razreda za pse, ki so čez mejo razreda pa jim tako visoko skakanje ne predstavlja več zabave.  :)


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 05 Marec 2009, 19:11:42
OT: Jaz se takoj strinjam z uvedbo hobby razreda za pse, ki so čez mejo razreda pa jim tako visoko skakanje ne predstavlja več zabave.  :)

OT na kvadrat: ravno zadnjič smo se pogovarjali, koliko je takih po tečajih, ki sploh nikoli ne pridejo na nobeno tekmo - pa se mi zdi ful škoda. Predvsem npr. kakšni mešančki iz zavetišč, ki delajo iz veselja, res pa nimajo prave konstitucije, da bi skakali 65 - bi pa komot na nižjih ovirah. Mislim, da bi super, če bi imeli tak hobby razred izven konkurence, pač za zabavo (na foro kot veterani). In če bi skakali isti parkur kot ostali, ne bi zavzemali dosti časa - samo rezultate bi gledali ločeno pa je problem rešen.

Sicer pa po pravici povedano moram priznat, da me kar malo živcirajo vprašanja tipa "kaj boš naredila, če bo prevelika za M". Noge ji bom odrezala pa jo prodala na Bolhi ::) Kakšno bedasto vprašanje, res. Ravno tako jo bom imela rada, ravno tako bova delali vse, v čemer bo uživala, ravno tako bo hodila z nami v hribe in na morje in se zvečer crkljala na postelji, ravno tako bom naredila vse v moji moči, da bo njen repek migal non-stop (zato so ji ga pa pustili ;D)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #48 : 05 Marec 2009, 19:17:56
Zakaj bi bil pa problem, ce bo zrasla za L? Kolko pa je recimo Ulm visok?

battito animale


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #49 : 05 Marec 2009, 19:23:16
Xsara, kupm  ;D :P



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 05 Marec 2009, 19:29:13
Zakaj bi bil pa problem, ce bo zrasla za L? Kolko pa je recimo Ulm visok?
Kar se mene tiče niti ni problem - saj pravim da psi takšne konstitucije in nad 43cm za moje pojme lahko skačejo L. In če lahko skačejo, je itak kul - problem je pri psih, ki tega dejansko ne zmorejo. Za Ulma nimam pojma, koliko je visok, je pa ziher L. Samci znajo bit kar velki, pa tudi bolj nabiti. Jih je pa tudi nekaj fenomenalnih v M - kot že rečeno, pasma, pri kateri nikoli ne veš, kaj bo ven zraslo (velikost, dolžna dlake in repa, št. prstov ...). Kot Kinder jajček ;D

cacy: hahaha ;D za nič na svetu!



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #51 : 05 Marec 2009, 19:43:32
Problem pri psih, ki so višine 43 ali 44cm ni, da ne bi mogli skakat višine 55 ali 65cm. Lahko skačejo.

Problem pa je,  da  bi to višino redno trenirali. Eno je,  če je to sposoben skočit in drugo, če je zanj dobro da to višino redno trenira.


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #52 : 05 Marec 2009, 19:48:05
Vidla očka - lep, lep. Ta Švedinja ima ful dobre (in z dobrim karakterjem). Kakor vem, ful sodeluje z vzrediteljico od tvoje. Mogoče je pa med temi dvajsetimi tudi Boutas. Bomo videli  ;)

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #53 : 05 Marec 2009, 21:22:07
Problem pri psih, ki so višine 43 ali 44cm ni, da ne bi mogli skakat višine 55 ali 65cm. Lahko skačejo.

Problem pa je,  da  bi to višino redno trenirali. Eno je,  če je to sposoben skočit in drugo, če je zanj dobro da to višino redno trenira.

Odvisno od konstitucije. Od 44cm do 55cm je samo 11cm. Xsara npr. skače 7cm nad svojo plečno (pa res nima lahke konstitucije), La pa 8cm, kar je % gledano primerljivo glede na njeno velikost. Tako da se res ne da posploševat na vse pse mejne velikosti - enim 55cm ni problem (tudi redno ne), drugim pa - in za to skupino bi bil hobby razred odlična rešitev.

Vidla očka - lep, lep. Ta Švedinja ima ful dobre (in z dobrim karakterjem). Kakor vem, ful sodeluje z vzrediteljico od tvoje. Mogoče je pa med temi dvajsetimi tudi Boutas. Bomo videli  ;)

Ja, res je. Psarni HobNob's in de Loubajac veliko sodelujeta, ker sta Monica in Catherine prijateljici z zelo podobno vizijo o pasmi. Očka sem pri Catherine videla tudi jaz in mi je jako simpatičen, res lep pes.

Bom zelo vesela kakega poročila o razstavi iz prve roke :) 20 je res lepa številka!



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #54 : 05 Marec 2009, 21:48:02
Odvisno od konstitucije. Od 44cm do 55cm je samo 11cm.

Do  65cm pa je 21cm. In večina gre potem v dvojko.In ni vse v konstituciji, odvisno je še od marsičesa drugega  (sklepov, vezi, zdravja,.......).


To mnenje ni zraslo samo na mojem zelniku, je tudi mnenje kar nekaj ljudi, ki se že dolgo in resno ukvarjajo z agilityjem. Smo veliko debatirali na to temo, zaradi naše Šuši.


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #55 : 05 Marec 2009, 21:55:44
Saj sploh nisem govorila o vaši Šuši  ??? Za svojo sem rekla, da ČE bo prišla v L in ČE bo imela težave s 65, jo bom pustila v enki do veteranov, ČE bo lahko skakala 55 (sicer pa bom upala na hobby razred). To je to. Sploh ne vem, zakaj se morajo vse debate razvit v neke polemike.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #56 : 05 Marec 2009, 23:30:58
Vem, da nisi govorila o naši Šuši, ne mislit, da hočem jaz polemike.  :)

 
Sicer pa po pravici povedano moram priznat, da me kar malo živcirajo vprašanja tipa "kaj boš naredila, če bo prevelika za M".


Vsa ta in podobna vprašanja sem tudi že jaz dala velikokrat skozi. Velikokrat sem bila  presenečena nad ljudmi, ki jim je to bilo najbolj pomembno. S tem, da sem še naletela na veliko ljudi, ki jim sploh ni bilo logično zakaj sem kupila Šapija in ne BC. Tako, da te čisto razumem, da jih že imaš na vrhu glave  in so mi taka vprašanja res čist neumna.

Za hobby razred izven konkurence  bi pa tudi jaz takoj bila. :o


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #57 : 06 Marec 2009, 07:50:51
Kinderjajček - kako dobro napisano!  :o  :D  :D

Kakšna pa je dlaka pri teh psih? Mislim občutek - žimasta, mehka?

Kristinca & Florinca


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #58 : 06 Marec 2009, 08:08:04
Mogoče se komu zdijo vprašanja o pričakovani velikost neumna, ampak so logična. Logična pač, ker kdor dela agility je vedno razporejen v nek višinski razred. In navadno, če si kdo kupi psa ima neko vizijo, kaj bo počel, če pes ne bo za noben velikostni razred primeren.
In normalno je, da ljudi firbec matra.
Če povem svoj primer- hotela sem psa za small- točno za small ne za medium, ne glede na to kako velik bi zrasel in kako z lahko bi skakal. In točno sem vedela kaj bom počela, če bo medium. V tem primeru sploh ne bi delala agility ampak bi se usmerila izključno v lovsko šolanje in obedience. In če me je kdo vprašal kaj bom, če bo medium, sem povedla, da v tem primeru pač ne bom delala agilitya z njo. Kar ne pomeni, da bo stališče do mediuma vedno enako. Mogoče si bom nekoč kupila psa prav za medium. Vsekakor pa obstaja cela vrsta športov in nikjer ne piše ,da moraš delat z vsakim psom isto- al pa da moraš delat vse življenje isto.
Kar se tiče psov , ki ne morejo skakat polne višine- takih je precej in pogosto ni povezano z velikostjo, še s konstitucijo ne. Nekateri primerki pač niso skakalni.
Meni se zdi najbolj logično takega psa usmerit v drug šport tekmovalno. Npr RO je zdaj odlična alternativa.
Nastane pa dolgčas, če je to eden od mnogih psov lastnika,ki sicer teče agility.
Mislim, da dokler jih je malo bi lahko tekali kot predtekmovalci pri veteranih. Če pa bi bilo več ineteresa pa bi lahko predlagali komisiji d abi tekli skupaj z veterani- potem pa la bi se točkovali al pa tud ne. Pa lahko bi tekli na željeni višini tste neuradne ekstra parkurje o katerih smo se menili,da bi bili kjer je možnost dvojnih ovir, pa vse for fun tekme. U glavnem  za hobby kar dovolj priložnosti, če se lastnik mal znajde.

Sicer pa sem za tole miško prerpičana, da bo majhen medium  ;). Sam glej, da jo boš tolk futrala, da ne bo small na koncu  :D



Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #59 : 06 Marec 2009, 08:58:44
deteljica: meni so tudi logična vprašanja, kako velika bo - in me tudi ne motijo. Pač povem, da ne vem :P Sem se pozanimala o ostalih potomcih teh staršev (prav te kombinacije še ni bilo) - mladiči od Pecquelette so vsi v M (čeprav un japonski samček je na meji, je pa samček in ti so večji), od Victorja so pa samičke velike tako nekako kot njihove mamice. Tiste, ki so v agilityju, so vse v M - par je mejnih, ampak so mejne tudi mamice (medtem ko Pecquelette je majhen M).
Prej sem govorila izključno o vprašanju, kaj bom naredila, če ne bo M? Ja, kaj pa lahko naredim? Če bo lahko skakala 65 ali 55, potem ni problema, če nikakor ne bo šlo, se bova šli pa makar enkrat letno diskat, tako da bom z njo teoretično aktivna tekmovalka in bova pač uživali na treningih, ker mi je agility res všeč in bi ga z njo zelo rada delala, če ji bo do tega (kar sploh ne dvomim, da ji bo). Ampak zdaj mislim da nič ne kaže na to, da bo prevelika za M, tako da ...
Ostali športi me tudi zanimajo in nameravam delat tudi RO, frizbi, trikce, mogoče ovčke, upam da flyball, če se pri nas razvije ... pa mogoče se še kaj najde. Vsekakor nama ne bo dolgčas.
Kar se hranjenja tiče pa, tamala je tak požeruh kot beaglovska sestrica :D Tako da če je ne bom dovolj futrala, si bo sama vzela, hehehe.

Kakšna pa je dlaka pri teh psih? Mislim občutek - žimasta, mehka?

V standardu piše "texture somewhere between goat’s hair and sheep’s wool". Se pa zelo lepo sama čisti in rabi zelo malo nege. Jaz ji v bistvu vsake toliko počešem okoli rite, ker se tam nabere največ umazanije, pa pazim, da ne dobi dreadov, ker jih ne bi imela (čeprav so dovoljeni). Postriga sem ji samo dlako med blazinicami, kar je tudi dovoljeno, ker je bila kot jeti in se ji je tam nabiralo blato, potem je pa čudno hodila.