Pirenejski ovčar [Berger des Pyrénées]

Evarty · 70565

sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #60 : 06 Marec 2009, 09:01:37
Ah neverending  debate o višini L. Sam poglejte trenutni A3L pa koliko psov je blizu 65 cm sploh? Večina jih je 15-20cm pod to višino. Primerno za zdravje? Hm ne vem kako bodo lastniki teh psov vas še kdaj prijazno gledali, če jim boste razlagali svoje argumente ;)
Sej mislim, da veste kaj hočem povedati ane?



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #61 : 06 Marec 2009, 09:14:30
Deteljica, meni so ta vprašanja čisto mimo, ker sem si kupila psa zase, za družino in ne zgolj za agy. :P

Zbirala sem glede na karakter in mi je bila višina čisto nepomembna. Ker pa mi ni agy prva stvar in ker mi je prvo zdravje in zadovoljstvo psa, se čisto strinjam  s tvojim mišljenjem. Na srečo je še dovolj drugih pasjih špotrov.


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #62 : 06 Marec 2009, 09:28:59
Tudi jaz sem psa kupila zase, ampak sem se pozanimala o vsem: linijah, prejšnjih potomcih, karakterju, zdravju, razstavnih dosežkih, pa tudi o višini - pač o vsem, kar sem lahko izvedela (žal je od Francozov včasih težko dobit odgovor, tako da sem včasih tudi komu malo težila). Najlažje na svetu se je zaljubit v mladička, zato jaz absolutno ves research naredim prej. Časa sem imela pa itak dovolj, ker se je mamica začela gonit pol leta kasneje kot je bilo predvideno.



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #63 : 06 Marec 2009, 11:18:01
Xsara - valjda, da boš dreade pustila!!!! A veš kolk je malo psov, ki jim imajo!!! Zdanje čase v ringih srečuješ take, ki imajo grivo kot škotski ovčarji - prava razporeditev dlake je redkost, dreade pa sploh.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #64 : 06 Marec 2009, 11:39:50
Ampak (sprašujem kot totalen laik - ne me pojest  :-[ ), kako je pa potem s kožo pod tako dlako? A ni nevarnosti, da se vname ali kaj podobnega?  ???

Kristinca & Florinca


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #65 : 06 Marec 2009, 11:42:01
Zaenkrat resno dvomim, da bo imela sploh dovolj dolgo dlako za dreade. Če bo tako dolga kot pri mamici (midi-long), bo utak težka. Itak pa nimam razstavnih ambicij. Pri Catherine so imeli drugače dreade skoraj vsi.

A imajo take grive zato, ker jih preveč češejo/kopajo ali pač prirojeno razporeditev in kvaliteta dlake nista pravi?

Ampak (sprašujem kot totalen laik - ne me pojest  :-[ ), kako je pa potem s kožo pod tako dlako? A ni nevarnosti, da se vname ali kaj podobnega?  ???

A to misliš pod dreadi? Meni se zdi, da ta dlaka zelo dobro ščiti pred zunanjimi vplivi. Sicer nima kake hude poddlake tako da jo zna vseeno zebst, ampak voda ji ne pride zlahka do živega, prav tako ne umazanija.



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #66 : 06 Marec 2009, 11:56:06
Ja, dreade sem mislila. Hvala za odgovor.

Kristinca & Florinca


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #67 : 06 Marec 2009, 13:05:52
Prirojena nepravilna razporeditev. In tudi kvaliteta. Meni se zdijo dreadi ena tipična značilnost pasme in jo, vsaj jaz osebno, ne jemljem kot "za razstave".

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #68 : 06 Marec 2009, 13:44:09
Bomo videli, kakšna sploh bo ta njena dlaka. Zaenkrat je še zeloooo mehka, pa diši po mladičkih (ni lepšega vonja!).



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #69 : 06 Marec 2009, 17:16:40
To je pa res. Mladički imajo tak poseben vonj, pa tudi ostali živalski (in otroški) mladiči. Meni je noro všeč. Zato malčke kar rada prevoham :-[

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


ursika

  • *
    • Prispevkov: 84
    • Točke: 0
Odgovori #70 : 06 Marec 2009, 17:45:26
Xsara: najprej čestitke za malčico! Ti kar malo zavidam, ker jaz o tej pasmi sanjam že odkar sem videla Silviino Lo, ko sem vidla La sem pa itak tja padla. Jaz sem se kot 11(tu nekje) letna smrklja čist zaljubla v Lo, to je bilo že leta nazaj in do danes sanjam o tem, da bom nekoč imela pirenejčka. Ta moja želja je zdaj spet stopila v ospredje, ker sem se spet malo bolj posvetila kinologiji.
A ti lahko kdaj pa kdaj malo zagnjavim za kakšne informacije? Ker res srčno upam, da bom tudi jaz enkrat začela bolj aktivno iskat mladička zase. Zdaj sploh ne upam kaj preveč gledat kje imajo legla, ker rahlo živčna postanem, ko vidim da imajo kje mladičke. ::)



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #71 : 06 Marec 2009, 18:57:13
ursika: lahko gnjaviš, ampak ne vem, koliko ti lahko pomagam - če bom lahko, pa z veseljem. Vsekakor smo ugotovili, da imaš bistveno največ šans za odgovor od vzreditelja, če pišeš v francoščini. Legla so načeloma objavljena na strani njihovega kluba, ampak najboljših legel sploh ne objavijo, ker so že vnaprej vsi mladiči rezervirani. Najbolje, da direktno vzreditelja, ki ti je všeč, vprašaš, kaj in kdaj bo paril in če bi se našel v leglu kak mladiček zate.



ursika

  • *
    • Prispevkov: 84
    • Točke: 0
Odgovori #72 : 07 Marec 2009, 08:17:39
Zna kdo francozko? ;) Trenutno se mi vseskupaj itak zdi še fuuul daleč in v meglo zavito, ampak želim pa čimveč izvedet in ne se na vrat na nos v nekaj zagnat.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #73 : 07 Marec 2009, 09:29:00
Ta čas se pa francosko naučiš :D Bo kar koristilo, spolh potem, ko dejansko prideš vzreditelju. Ponavadi francozi niso najboljši v tujih jezikih.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #74 : 07 Marec 2009, 09:46:02
Jaz sem se v tem času malo naučila, ampak delam gromozanske napake :-[ Na srečo sem imela prijazno pomagačico, ki mi je popravljala napake v mailih :-* hvala! Razumem pa večino, sploh če je napisano (pomaga obvladanje italijanščine).

En uporaben link za vse, ki jih pasma zanima, je tudi to: KLIK

sicer ni vseh psov notri v bazi, jih je pa zelo veliko in si lahko preštudirate njihove rodovnike in sorodstva.



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #75 : 23 Marec 2009, 10:03:46
Kolibri, ste se vrnili z razstave? Ste videli kaj lepega?



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #76 : 23 Marec 2009, 20:59:00
Nazaj, nazaj.
Ja - videla nekaj lepih, nekaj pa slabih. Posebej pri"face rase" so bili slabši... 
BOB pri face rase je bil Azur Bleu de la Roselle - super merl samec (moram prav pogledati, če ga nisem sodila že kot mladička).

Pri poil long je bilo nekaj super psov - tako vizuelno, kot karakterno. BOB je bil Sarradet de Loubajac. R.CACIB - drugi najlepši samec je bil Ufo du Pic d'Espade, ki je prav tako super izgledal (ampak žal ne morejo vsi zmagati), treji je bil pa Light my Fire Loudeac. Pri psicah je zmagala Bagail Di Grand Bestiolan pred Ardoise de Loubajac. Obedve zelo super psički.

Prvič sem imela primer, da sta bila uhlja praktično pokončna, samo konica je bila zapognjena. In prvič, da je imel "face rase" delno obraščen gobec... Verjamem sicer, da Francozi to prakticirajo, ampak, ker gre za dve pasmi (z nekaj pomembnimi razlikami), mi to ni ravno najljubše.


Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


bp

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #77 : 23 Marec 2009, 21:45:33
Ah, ta imena pa razložijo vso zadevo. Sem kar zastrigla z ušesi, ko so mi povedali, da se po forumih govori, da imajo na Švedskem lepe pirenejce. Švedska in Nemčija namreč slovita po "ne-pirenejcih", švedskih pirenejcev se skorajda ne da locit od tibetancev (malo karikiram, ampak vseeno), pri nemških pa tudi pojma nimaš, kaj je to za ena pasma (seveda z nekaj izjemami). Obstaja cela vrsta internih for na ta temo, Finci recimo namesto "netipičen" rečejo "švedski".:) Samo tako, v opozorilo, da se ne bi ne kdo lotil iz tam uvažat.

Tale imena zmagovalcev stvar razložijo. Vsi navedeni psi so direkten uvoz iz Francije:). In prej omenjeni Victor, proglašen za Šveda, je sicer tam res rojen, oba starša pa sta seveda čistokrvna Francoza. Njegova lastnica ima sicer kar nekaj lepih psov, ampak cela njena vzreja bazira na Loubajacih, Švedi tu nimajo prstov vmes. Njena naslednja generacija je že srednja žalost. Tako, da če bo kdo kaj uvažal: Francija, sledi Finska.

Kar se tiče zaraščenih gobcev: to pride ven celo pri dveh face rase. Medsebojnih paritev ne prakticirajo samo Francozi (oni v bistvu ZELO redko, ker imajo največ izbire znotraj obeh pasem), ampak povsod. Drugače niti ne gre, face rase so prevec redki. Vse čiste face rase linije so šle čez zgornjo mejo standarda in mu tudi po obliki in temperamentu ustrezajo manj kot face rasi z dolgodlakimi psi v rodovniku.

Prav tako ne drži, da ne moreš predvideti velikosti. Sem sodelovala pri nakupu 15-20 pirenejcev za medium in so vsi medium, vključno s samci. In za Ulma sem takoj, ko sem videla rodovnik, rekla, da bo large. Je pa Ulm velik large (48cm?) in seveda ni panike. 43cm veliki large so edini problem, ampak teh itak ni, so samo 47cm veliki mediumi:).



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #78 : 23 Marec 2009, 21:59:54
če se ne motim, sta Sarradet in Ardoise od Monice (Hobnob's), Light my Fire Loudeac pa sin od Sarradeta.

Da se višine ne da predvidet je meni rekla Catherine. Je pa seveda čisto možno, da se jo da predvidet, samo se ona ne ubada preveč s tem ;)

Ja seveda, Victor je po krvi Francoz, je pa rojen na Švedskem in tam načeloma tudi živi (ko ni na izmenjavi). Se opravičujem, če je kdo narobe razumel.



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #79 : 23 Marec 2009, 22:11:02
Ja, se strinjam - nekaj PL pirenejcev je bilo res bolj podobno TT-jem kot pirenejcem. Nekaj FR pa je bilo bolj podobno debelim mešancem kot FR-jem. In ja, podobnost s TTji res obstaja, tako na Švedskem ko tudi drugod po Evropi (sedaj, ko si omenila, sem se spomnila, da na Finskem jih pa res še nisem sodila niti nisem bila na njih pozorna). Netipična kvaliteta dlake in nepravilna obraščenost (če grem samo na zunanje znake, brez da se sputimo v konstitucijo, gibanje in obnašanje) je pogosto prisotna v različnih državah. In - roko na srce, večina psov, ki je bilo pri meni plasirano na najvišja mesta, je bila francoskih - z izjemo enkrat, ko je ena Švicarka pripeljal dve fantastični psički, direktno s farme in se opravičevala, da "dreadov" (čeprav seveda to ni pravo poimenovanje oblike dlake) ni imela časa "pocufati" s psic.
Verjetno tisti, ki vam je pirenejček najljubša - ali ena najljubših pasem - poznate tudi ozadja rodovnikov - jaz jih pač ne (niti kot sodnik ne poznam psov, ki jih dobim v ring). In - popolnoma verjamem, da to delajo. Verjetno nek smisel v dveh različnih standardih je, drugače jih ne bi bilo, in jaz moram ocenjevati samo po njih. Mislim, da so, poleg odlakanosti, razmerje gobca in lobanjskega dela, dolžina telesa in plečna višina tisti "pointi", kjer se med seboj ločijo. Ker ne poznam ozadja tistega psa, težko rečem, ali je bil rojen kot PL in bil prepisan v FR ali ne - kar pa sploh ni pomembno. Ugibam pa lahko, da veliko sodnikov itak ne ve, kaj gleda (četudi je res, da se to lahko vsakemu zgodi).
Ko je bila omenjena Nemčija - mislim, da so vzreditelji iz Nemčije lani ali predlani, iz Francije, seveda, uvozili enega dobrega samca (jaz sem ga videla lani) in, če bo dal kaj pametnega od sebe (in bo s kakšnimi pametnimi psicami paril), bodo lahko marsikaj popravili.

Višina pa - saj standard kot tak daje slutiti, da so psi in psice lahko medium in large (se mi zdi, da celo čez 50 cm pri FR). Riziko je vedno, to je pač treba vzeti v zakup. Itak je pa svetovni prvak v agilityu lahko samo eden  naenkrat ;).

Me pa veseli, da se lahko iz info o sojenju razvije debata - kar je zagotovo odlično za tiste, ki se bodo odločali za pirenejčke. Da bodo vedeli, kaj naj iščejo in kam naj gledajo.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


bp

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #80 : 23 Marec 2009, 23:04:47
Večina zaraščenih FR se rodi (prav tako delno zaraščenim...) FR staršem. Pri FR je res problem, da jih je tako malo, da parijo vse živo in tudi meni so ljudje na vprašanje "o, s čim pa je tale vaš kuža mešan" že odgovarjali, da je FR...

V Nemčiji pa zelo malo uvažajo iz Francije, ker so po njihovem vsi francoski psi displastični (???) in kljub bližini nič ne hodijo tja parit, tako da imajo že čist eno svojo pasmo. Vem, da so imeli na posojo tam Toulicou-ja (enega najlepših pirenejcev ever), za kakšen drug uspešen uvoz pa ne bi vedela. Njihov pasemski klub je živa žalost, sem bila čisto zgrožena, ko sem v toku pogovora ugotovila, da njihov predsednik ne ve niti tega, kako se deduje merle barva in da ima veleumno teorijo, da če pariš dva fawn psa, dobiš rjave smrčke (!!!) in je zato to v Nemčiji prepovedano (zaradi česar imajo tam same brindle) itd. Svašta!

In ja, xsara, seveda je Monica lastnik. Kdo je pa njun vzreditelj? :) Če se pogovarjamo o izgledu, mene zanima izkljucno vzreditelj. Ko se pogovarjamo o agility tekmah, me zanima samo lastnik.



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #81 : 23 Marec 2009, 23:43:13
Kdo je vzreditelj je pa itak logično ;D Nisem nič namigovala s tem, ko sem rekla, da sta njena, samo imena so mi bila ful znana pa sem ugotavljala zakaj. Nisem še tako zverzirana na tem področju pa moram včasih kaj preverit. Saj se bom naučila :D



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #82 : 20 April 2009, 23:04:38
Par novih slikic (hvala Iztok Noč!) pri dobrih 16 tednih (teža 4.5kg, z "giljotino" zmerjena trenutno 32cm):












Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #83 : 21 April 2009, 09:31:04
Še Tančkina družina (samo bratec, na žalost, ne odgovori na mail, je pa v Franciji):

D'Razzmatazz de Loubajac (oziroma Razz) je v Španiji (Barcelona). Še vedno je precej plašna. Fant, ki jo ima, teče tudi z mini šnavcerji, tako da ima družbo in prijatelje za igro - rada pa tudi z njimi poležava na kavču in se podi po peščenih plažah.


Dazzling Rayas de Loubajac (oziroma Rayas) je v Švici. Gospa, ki jo ima, teče tudi z bearded colliji. Hodi v nek tečaj za trikce, kjer je daleč najmlajša v skupini, saj pri njih menda ni ravno običajno, da bi mladiča učil trikce. Ima tudi svojo spletno stran.



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #84 : 21 April 2009, 09:39:19
Xsara, tale tvoja malčica pa je tako kjut (čudovito prisrčen čupko), da me je zgrabilo, da bi v prihodnosti menjala pasmo ;D ;)

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #85 : 21 April 2009, 13:52:54
Xsara, tale tvoja malčica pa je tako kjut (čudovito prisrčen čupko), da me je zgrabilo, da bi v prihodnosti menjala pasmo ;D ;)

Hvala, Živa ;D Pasme ti pa ni treba menjat, se čisto OK razumejo s Hrvati, tako da imaš komot oboje ;)



tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #86 : 21 April 2009, 14:29:49
Xsara, ful so dobre fotke ratale  :o :o :o sploh 1. ko je v "zraku", pa zdaj šele vidim, da je med
z "giljotino" zmerjena trenutno 32cm

 :o :o :o



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #87 : 21 April 2009, 16:36:20
Jaz tudi nisem opazila rožic - mogoče jih je pa naknadno s Photoshopom gor dodal ;D Hvala, ker si jo pomagala držat!



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #88 : 21 April 2009, 17:55:13
Jej, je lušna.  :-*  Pa več v zraku kot na tleh hehehe.  :D  :D  :D

Kristinca & Florinca


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #89 : 22 April 2009, 08:04:08
Hvala, Živa ;D Pasme ti pa ni treba menjat, se čisto OK razumejo s Hrvati, tako da imaš komot oboje ;)

 ;D Saj nisem mislila, da bi menjala psa (no ja, čeprav me včasih prime >:D), samo pasmo (pri naslednjem mladiču) ;D

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…