Malce morbidno... kam s truplom?

Tecka · 14032

Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
: 12 November 2006, 22:36:28
Ko sem se vračala iz veterine, kamor sem peljala muca na evtanazijo, so se mi začela v glavi postavljati morbidna vprašanja...

Če živalico evtanaziraš, na veterini poskrbijo zanjo. Kaj pa če umre doma? Majhnega psička ali muca lahko sicer načeloma zakoplješ. Tu je vprašanje, če je to sploh pametno (če gre za zastrupitev in jo izkople druga žival, recimo) in dovoljeno? Kje ga lahko (če ga lahko) pokoplješ? Kaj pa če gre za veliko žival? Sicer upam, da je do tega še zelo daleč, pa vendar, če moja bejba umre doma, si ne predstavljam, da bi nekje kopala tako veliko luknjo... Se lahko truplo odpelje na veterino? Ali ti potem poleg izgube drage živalice zaračunajo kremacijo (sklepam, da jih kremirajo)?

Se opravičujem za mojo morbidnost, se mi pa zdi, da bo mogoče komu to prav prišlo (upam da čimkasneje...)...
lp
T.

8)


Nemški_o

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 12 November 2006, 23:08:42
Pokličeš na vet kliniko in pošljejo higijenika, ki odpelje kadaver. Včasih je potrebno manjše čakanje, ker pobira po celi Sloveniji, pride pa sigurno. Odvoz je brezplačen.



Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #2 : 12 November 2006, 23:18:28
Z istim vprasanjem sem se ukvarjala jaz 1 leto nazaj, ko sem morala dati uspavati naso psicko (novofundlandec). Sicer sem si nadvse zelela, da bi jo lahko nekje pokopala, vendar bi bil kar problem skopati tako velik grob itd... nakoncu sem jo z tezkim srcem pustila na veterini.

Oz. bilo je tako, da psica ze po naravi ni prenasala voznje z avtomobilom, zato je nisem zelela vznemirjati se tik pred smrtjo in je veterinar na mojo zeljo  prisel na dom, kjer jo je uspaval. Sicer to baje ni cisto po pravilih ampak ok. Cez par ur so pa prisli ponjo in jo odpeljali. Ceprav sem bila opozorjena, da lahko vcasih traja tudi kaksen dan, da higieniki pridejo. Baje jih dajo v krematorij...res pa je, da me takrat razne podrobnosti tudi niso zanimale, ze tako mi je bilo zelo hudo.

Ker pa je zadnje par dni njeno zivljenje viselo na nitki, sem se prej zanimala tudi pri veterinarjih kaj narediti v primeru, ce psica umre doma. In so mi rekli naj jim sporocim, da oni pridejo po psa... temu sledi pa obicajen postopek, kot ce bi psa uspavali na veterini.

Sicer me se danes pece vest, da sem jo prepustila v roke enim tujcem...ampak takrat se mi je zdela edina moznost, ker nisem imela ideje kje pokopati 70 kg psa, pa se sneg je bil in zmrznjena zemlja. Drugace je pa baje zakonsko prepovedano pokopavanje malih zivali.. vsaj tako so mi rekli na veterini. Aja za odvoz pa nismo placali nic, naj bi to ze vsteto v ceno uspavanja - vsaj tako je pri nas.

Tecka, naj ti na tem mestu se izrecem se iskreno  sozalje za muco :'( :'(  Vem kako je tezko... sozalje  :'( :'(


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 13 November 2006, 13:05:18
Kolikor je meni znano, jih sežgejo skupaj s klavničnimi odpadki in drugo crkovino, potem pa gredo v (sedaj nevaren odpadek, včasih pa cenjen prehranski odpadek) kostno moko. No ja, vsaj recikliranih v piščancih ne dobimo več nazaj.


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #4 : 13 November 2006, 15:59:30
Kolikor je meni znano, jih sežgejo skupaj s klavničnimi odpadki in drugo crkovino, potem pa gredo v (sedaj nevaren odpadek, včasih pa cenjen prehranski odpadek) kostno moko. No ja, vsaj recikliranih v piščancih ne dobimo več nazaj.
Kruto a realno  :-X. Kaj pa zakopavanje na lastno pest, recimo manjšega psa (muca, hrčka,...). Če imaš lasten vrt najbrž lahko, kaj pa tisti, ki zakopljejo v gozdu? Je to dovoljeno ali reskirajo kazen?
lp
T.

8)


meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #5 : 13 November 2006, 16:02:15
Kolikor je meni znano, jih sežgejo skupaj s klavničnimi odpadki in drugo crkovino, potem pa gredo v (sedaj nevaren odpadek, včasih pa cenjen prehranski odpadek) kostno moko. No ja, vsaj recikliranih v piščancih ne dobimo več nazaj.

Zdaj ko sem pa tole prebrala me je pa kar stisnilo :-\ Da pomislim, da psa ki te spremlja vsa dolga leta nato preprosto sežgejo (ok saj tudi ljudi po smrti ampak vseeno pa njihovih ostankov ne vržemo kar starn) in vržejo stran :'( Že za činčilo, ki mi je poginila sem jokala ko dež pa ga je zakopan tu pod Šmarno (sicer ne vem kje ker mene ni bilo doma ko se je to zgodilo :(). Če pa pomislim, da bodo Atro ko pogine preprosto zažgali....upam da se do takrat to kaj spremeni, ko bo prišlo do tega trenutka...

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #6 : 13 November 2006, 16:24:00
Tecka meni je bilo receno, da je zakonsko prepovedano in sledi kazen, ce te dobijo, te kdo prijavi itd. Kaksne so kvote in kateri pravilnik to doloca pa ne vem.  Ko mi je umrla muca, sem jo seveda pokopala. Ko sem sla k veterinarju, da povem, da muce nimamo vec, da je poginila.. da mi ne bodo posiljali "vabil" na cepljenje sem bila delezna ocitajocega pogleda, ko sem povedala kje muca je... in odgovor naj mi bo, ampak da ni po zakonu in da naj bo to zadnjic :-\ :-\

Meta.. je kruto, ampak tako je. Verjetno je situacija veliko drugacna pri manjsem psu. Ce pa racunas, da imas psa 50+ kg pa situacija postane bolj komplicirana. Prvic skopati moras zelo globok grob in samo upas lahko, da je bil res dovolj globok, da se kaksna zival ne spomni izkopavati itd.  Ce pa gledas iz druge plati, se mi zdi pa bolj normalno, da psa pac sezgejo, saj se se predobro spominjam casov izpred parih let, ko so razni Rexi in flokiti po svoji smrti bili lepo odvrzeni v prvo malo bolj oddaljeno grmovje :'( Truplo pa kot ves razpada, smrdi, sirijo se infekcije...

Kljub vsemu pa mislim, da se je skoda obremenjevati z tem, da si naredil nekaj slabega, ker si psa preprosto pustil tam, ce je prej bil delezen lepega pasjega zivljenja. Ne potrebujes grudo zemlje, da se ga spominjas in da zivi v tvojiem srcu.. rabis samo koscek srca, ki za vedno pripada njemu  :'(





T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #7 : 13 November 2006, 16:42:29
Jaz imam doma pokopana 2 hrčka...5 let nazaj,ko pa so na dom prišli uspavat Šarplaninko (odpoved zadnjih nog,razpadanje maternice...) je veterinar rekel,da če imamo željo jo lahko pokopljemo doma in tako zdaj počiva ob robi ene jase...zakopana je dovolj globoko (ja fajn da ima stric kopača doma in koplje izkope :))

Nelly zadnji odstavek pa ne bi mogla lepše povedati :-*

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #8 : 13 November 2006, 16:42:59
Ali ne gre veliko trupel tudi v raziskovalne namene na veterinarsko kliniko?


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #9 : 13 November 2006, 16:55:22
Jaz imam pokopane doma vse razen enega, ki ga je pobralo sredi najhujše zime in se res ni dalo skopati jame. Se ne sme, ampak kaj še vse drugega se ne sme pa se dela. Pravzaprav je na vrtu pokopanih že tooooliko psov - vsi kar jih je pocrkalo v zadnjih 100 letih, kolikor je stara bajta...Mačkov sploh ne štejemo.


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #10 : 13 November 2006, 17:12:14
Kaj pa je zdaj s tistim pasjim pokopališčem pri MB, o katerem se je govorilo pred leti? In lepo bi bilo, če bi se kdo spomnil in izpeljal tak projekt do konca ...

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #11 : 13 November 2006, 17:22:59
Jaz se spomnim da so imeli na enem ranču kjer sem jahala čez počitnice pokopališče za živali. Sicer je bilo samo za tiste, ki so umrle na domačem ranču...pokopali so pa tam vse...konje, pse, mačke....

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #12 : 13 November 2006, 17:56:19
Kolega se zanima za ''odprtje'' pasjega oz. pokopališča za hišne ljubljenčke. Ima mogoče kdo kako informacijo na koga se obrnit?



Ribica_Tina

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 3
Odgovori #13 : 14 November 2006, 19:26:16
naš pokojni labradorček Tim počiva na našem vrtu. trata, kjer je pokopan, je zasajena z rožicami...legalno ali ne, meni je to všeč. se ga večkrat spomnim, ko gre mimo. sicer pa tudi jaz osebno ne bi imela svojega groba. najraje bi videla, da gre pepel pač stran (kamorkoli že). ljubi ljudje in ljube živali mi živijo v spominu. ne potrebujem plošč, da se jih spominjam. in srčno upam, da bo tako tudi z menoj...



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #14 : 14 November 2006, 19:30:32
Kolega se zanima za ''odprtje'' pasjega oz. pokopališča za hišne ljubljenčke. Ima mogoče kdo kako informacijo na koga se obrnit?

Mogoče na občino??

Citiraj
sicer pa tudi jaz osebno ne bi imela svojega groba. najraje bi videla, da gre pepel pač stran (kamorkoli že). ljubi ljudje in ljube živali mi živijo v spominu. ne potrebujem plošč, da se jih spominjam. in srčno upam, da bo tako tudi z menoj...

Enako. 8)

Lp nina





majcek

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 1
  • Maks pa ima zelo zelo košat rep :D
Odgovori #15 : 19 December 2006, 17:29:09

Kljub vsemu pa mislim, da se je skoda obremenjevati z tem, da si naredil nekaj slabega, ker si psa preprosto pustil tam, ce je prej bil delezen lepega pasjega zivljenja. Ne potrebujes grudo zemlje, da se ga spominjas in da zivi v tvojiem srcu.. rabis samo koscek srca, ki za vedno pripada njemu  :'(




to si pa lepo napisala :'( :'( :'( ;)

je tvoja ljubezen je tvoja sreča je tebi vse, želiš si da nikoli ne umre.

LP, ***MAJA***


TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #16 : 19 December 2006, 17:33:10
mi smo nesli mojo hrčico aki uspavat pa smo jo pustili na kliniki(gorkičeva 6 vič)čeprav sem jo jaz hotela pokopati pa je mami rekla da mi dedi ne bo pustil da jo pokopljem na vikendu čeprav sva bila z dedijem že zmenjena!!AKI PA JE ŠE  VEDNO V MOJEM SRCU

SOŽALJE!!! :'( :'( :'(



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #17 : 20 December 2006, 11:04:43
Ojla!

Me je kar stisnilo pri srčku, ko berem tole... čeprav je že minilo tri leta in pol od kar smo se poslovili od našega prečudovitega nemškega ovčarja Ricka, ne morem opisati kako hudo mi je še danes... :'(
Naš Ricki je nažalost umrčkal na veterinarski mizi, ko smo ga hoteli še zadnjič punktirati - namreč, nabirala se mu je voda okoli srca in kasneje na obdukciji smo izvedeli, ker je bil neke vrste rak, da se je razširil s srca tudi na pljuča - v glavnem je bil revček, usoden pa je bil srčni infarkt... :'(
Oče ga je pustil na veterinarski kliniki, jaz pa sem hotela imeti vsaj nekaj od njega, pa se je mami pozanimala, če je možno, da bi dobili pepel, pa je veterinarka rekla, da je tudi ona to hotela pri svojem kužku pa se baje ne da.... :-\

Bo pa moj Rick v mojem srčku zavedno, brez dvoma, saj se ga spomnim vsak dan in tako živi naprej v mojem spominu... :) :'(

Kar se pa tiče tega, če kuža umrčka drugje, so pa tak primer imeli pri mojemu fantu, ko je njegov kuža na sprehodu doživel kap, padel je in konec... :'( pa so ga odpeljali na veterinarsko v upanju, da bi se dalo še kaj storiti - saj veste - upanje umre zadnje - pa se ni dalo nič.... tako da so ga pustili tam - brez problemov....

Tako, da po moje v primeru smrti kužata doma, ga odpelješ na veterinarsko in oni poskrbijo za njega dalje.....

Kar se pa pasjega pokopališča oziroma živalskega tiče, se mi zdi da bi bilo to zelo lepo, saj je večini ljudi hišni ljubljenec enakovreden član družine, ki si zasluži, po želji lastnika tudi svoj grobek.... pa čeprav bo vedno živel v njegovem srcu in spominu....

Lp, Tina



Lena

  • *
    • Prispevkov: 121
    • Točke: 3
Odgovori #18 : 20 December 2006, 21:24:26
Samo informativno naj povem, da je kazen, če vas kdo prijavi, da ste pokopali psa, 400.000,00 SIT

Sicer bi ga pa verjetno tudi jaz. Upam, da o tem ne bom rabla še dolgo razmišljat.


*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #19 : 22 December 2006, 12:00:31
ja, najbrš tudi zato veterinarji neradi pustijo, da bi svojega psa pripeljal domov. Ko je dedek peljal našega Oskarja na evtanazijo, mu veterinar ni pustil, da bi ga pripeljal domov (naj bi imel neko nalezlivo bolezen... dva dni pred tem, ko smo ga peljali uspavat pa tega ni videl ???), tudi sicer pa je to, da velikega oz. kakršnega koli psa odpelješ domov, odsvetoval. :'(

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #20 : 22 December 2006, 19:38:17
Ali ne gre veliko trupel tudi v raziskovalne namene na veterinarsko kliniko?

najbrz mislis veterinarsko fakulteto? Nekaj ze ...
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --