Uf malo daljša bom, ker je potrebno tukaj najprej razložiti nagon plena, da bomo vedeli kako in kaj.
Da bomo vsi vedeli o čem govorim, bom pisala bolj plastično, zato tisti, ki imate malo več kinološkega znanja ne replicirajte strokovnih izrazov, ker bodo predelani v vsem razumljiv jezik. Čez vseh 7 faz, bom opisovala isti primer.
1. zaznava plena
primer: smo na sprehodu, pes je spuščen, se sprehaja, kar naenkrat obstane. Ali ima nos na tleh - to pomeni da je nekaj (plen) zavohal. Ali nepremično gleda nekam - je zaslišal ali pa zagledal nekaj (plen).
2. trenutek odločitve
Pes se odloči da bo plen dobil in začne z lovljenjem
3. lovljenje plena
Pes teče za plenom. Tisti, ki ga je zavohal ima nos na tleh in teče, tisti ki ga je zaslišal ali zagledal teče z dvignjeno glavo.
4. naskok in ulov plena
Plen ulovi, skoči nanj in ga ugrizne
5. ubijanje plena
Najprej ga začne stresat in ga trese toliko časa, da se plen umiri. Potem ga začne trgat. Vsakič, ko plen trzne, začne zopet s tresanjem in potem trganjem
6. preverjanje plena
Pes se umiri, plen spusti in preveri če je živ. Če ni gre nazaj v fazo ubijanja le je gre v zadnjo fazo.
7. Zaužitje plena
Plen poje.
Zdaj vemo kako nagon plena deluje pri psu.
Sedaj pa dajmo to "znanje" prenesti še v igro.
Aja še nekaj. Pes lovi za zabavo ali pa zaradi nagona po preživetju - torej hrano.
Torej imamo igračko (žogca, ki je na špagi, da jo lahko vlečemo, igralna klobasa, palica,....)
1. zaznava plena
Pes zagleda, da imamo nekaj v roki. Otrpne za sekundo
2. trenutek odločitve
Začne spremljat vsak naš gib, lajat in je v pripravljenosti, da gre.
Mi vržemo in pes steče.
3. lovljenje plena
Pes teče za igračo. Če jo skoz vidi jo spremlja z očmi, če jo vmes izgu, da nosek na tla in jo išče. Vsi ste že kdaj samo nakazali da boste vrgli pa niste, pes je stekel in ste videli kaj vse je počel, da bi našel (tukaj lahko spremljate kaj vse pes uporablja da najde plen)
4. naskok in ulov plena
Pride do igrače ali ga samo prime (recimo palico, ki je že na tleh) ali pa skoči nanj in prime ( žogica, ki se še kotali). Imamo tudi frizbije, ki se jih naučijo loviti v zraku - tudi skoči (naskok na plen) in potem ugrizne.
5. ubijanje plena
Igračo začne ubijat in gristi
Ko kužka še ne naučimo, da prinaša igračo k nam nazaj, gremo do njega in v veliki večini ko pridemo do njega kuža še bolj vneto plen ubija, zraven renči in ga nosi stran od nas - ČUVA PLEN. Ko končno dobimo kužka le ta renči, se razburja,....in imamo problem kako mu ta plen vzeti.
Ko psa naučimo, da nam plen - igračo prinaša, pa med tekom nazaj stresa igračo, nekateri zraven renčijo in na začetku imamo spet problem kako naj mu plen vzamemo.
6. preverjanje plena
V igri je to takrat, ko ga med igro spusti na tla in se spet začne igrati z njim naprej in spet je stresanje, renčanje.....
7. Zaužitje plena
Tega pri igri ni, ker mu ni cilj hrana, ampak to da plen lovi, zato o tej fazi ne govorimo, je pa pomembna za eno stvari.
KO SE IGRAMO, MORA PES VEDNO ZMAGAT - TOREJ SE VLEČEMO Z IGRAČKO - PES MORA ZMAGAT, KER JE TO NJEGOVA NAGRADA.
Če govorimo konkretno o " namenskem igranju" zaradi učenja ugriza, nošenja in spuščanja bomo za to uporabljali igralno klobaso, za katero je priporočljivo na začetku, da je dovolj mehka in da ni iz pregosto tkane jute, ker ima pri tem pes boljši občutek. Gre se za to, da ima pes filing, da je res v nekaj ugriznil in če klobas ni pregosto tkana mu ne drsi toliko na začetku.
Torej, klobasa mora biti "zajček". Vedno vsem dam primer zajčka, ker je osnova, da se klobasa premika po tleh in ne po zraku. Vsak zajček teče po tleh in ne po zraku. Igrača mora biti tudi živa, torej jo morate premikat, ker se tudi zajček premika ko teče in s tem v psu prebudite nagon plena. Na začetku je predvsem važno, da psu omogočite, da klobaso, ko je premikate po tleh lahko ulovi in mu jo ponudite tako, da jo bo lahko prijel. Torej naj bo obrnjena tako, da bo imel pes možnost ugriza. Na začetku naj klobaso dobi takoj, ko ugrizne, ker drugače lahko izgubi zanimanje, ko to obvlada, pa se začnite z njim ruvat zanjo. Osnovno pravilo je, da niste vi močnejši, vaša roka je kot elastika. Ko potegne on, potegnete vi kontra, a pazite, da ne boste premočni, da mu jo ne potegnee iz gobca. Na začetku takoj ko potegne pustite, da dobi klobaso, ker si s tem krepi samozavest. Ko to obvlada pa podaljšujete to ko se vlečete za klobaso - temu se reče igra z klobaso.
Seveda je potrebno psa tudi naučiti spuščanja. To naredite z zamenjavo. Vi njemu hrano on vam igračo....
Kako popravljamo ugriz? Če smo mu že na začetku omogočili ugriz, bo kuža sam pravilno ugriznil oz. bo preko igre okrepil svoj ugriz. Napaka je, če smo "premočni" in če smo prehitri, ker potem dobimo ugriz s sprednjimi zobki, ker hoče čim hitreje do plena.
Popravljamo pa tako, da ko ugrizne s sprednjimi zobki plen - klobaso ustavimo in mu damo možnost popraviti ugriz in skoraj vsi ga.
Torej pri namenski igri uporabljamo tretjo, četrto in peto fazo nagona plena - ruvanje za igračo= ubijanje plena. S tem, da moram paziti, da smo tako hitri, da ne pride do direktnega stresanja igrače, to pa dosežemo z vlečenjem.
No upam, da sem dovolj plastično opisala.