IPO Izpiti

Bugz · 83470

Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #120 : 17 September 2013, 23:56:17
And that's suppose to be funny ???

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


JuventusSC

  • *
    • Prispevkov: 68
    • Točke: 0
Odgovori #121 : 18 September 2013, 10:16:48
Jp, naš je že štiri delavce komunale pojedel.. No, vsaj večerje ni bilo treba doma delat...




Kaj vse lahko človek prebere v letu 2013  ...


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #122 : 18 September 2013, 10:56:39
Lahko prebere statistiko letošnjih žrtev


Saga

  • *
    • Prispevkov: 288
    • Točke: 0
Odgovori #123 : 18 September 2013, 14:25:02
Jp, naš je že štiri delavce komunale pojedel.. No, vsaj večerje ni bilo treba doma delat...

Še cucki se zavedajo da je kriza... pa pomagajo prišparat kak dinar :D



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #124 : 18 September 2013, 14:55:33
Borba ni obramba...
Moja reševalka obožuje borbo pa zaradi tega ne bo zagrabila roke. Bo pa definitivno hodila po krempljih (če bi lahko, bi poletela), ko bo zmagala :P

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #125 : 18 September 2013, 20:55:24
Andreja, verjetno je prišlo iz tega
Je že res da se na začetku dela na nagon plena, vendar se kasneje dela tudi na borbi (ne najdem pravega izraza) in pes, ki tu ne zdrži psihičnega pritiska (ta pa pride od človeka, ne od rokava) bo itak odpadel, tisti ki pa ga, ga pa ga zato, ker je tak pes in .. no, naprej naj si vsak svoj scenarij razvije.
Namreč tudi Jazz se bori za "plen", v "kao" pravi konfrontaciji ko jo nekdo "psihično" ogroža, pa se konfliktu rajši izogne.
In primeren izraz za to je?



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #126 : 18 September 2013, 21:11:15
Aha, razumem. Stvar izražanja ;)
Jaz bi rekla verjetno kar "prava obramba". Čisto iz "mojega zelnika" :P

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


JuventusSC

  • *
    • Prispevkov: 68
    • Točke: 0
Odgovori #127 : 19 September 2013, 09:17:07
To kar iščete je "obrambni nagon" ... Tu se dejansko pokaže karakter psa oz. kot pravi citat spodaj, ali se bo pes odzval bojevito ali se bo taki situaciji izogibal ( taki psi niso primerni ... )

Kopirano iz reisenadler bloga:

"OBRAMBNI NAGON:
izvira iz potrebe psa po preživetju lastne vrste. Izraža se predvsem takrat, ko se naš kuža počuti OGROŽENEGA. Kaže se v: BOJEVITOSTI ali IZOGIBANJU. Ti dve »nasprotujoči si obliki« se v psu med seboj mešata in le od trenutnih okoliščin je odvisno, katera bo prevladala. Enak vzrok lahko enkrat pri psu sproži željo po izogibanju, spet drugič pa bojevitost. Odziv psa se lahko celo v trenutku spremeni, ko se zaradi istega vzroka »izogibanje« sprevrže v »bojevitost«. " http://reisenadler-solanje.blogspot.com/2009/06/solanje-7-del.html


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #128 : 19 September 2013, 15:18:22
Juventus, ful hvala!  ;) Vidim da bom res morala prebrati vse, kar sem zamudila (res že zelo dolgo nisem brala) na temle blogu, ker znam najti odgovor na marsikatero vprašanje, ki si ga zastavljam.

Npr. moja psica ni popolna "reva" in ni popolnoma brez obrambnega nagona. Zna tudi pokazat zobe, zares zarenčat, ob slabih izkušnjah s konkretnim drugim psom je npr. čez nekaj časa samoiniciativno že kar sama vnaprej nahrulila tega psa - izgledalo je čisto zares (drug lajež, zagnala se je v njega, da je bil tudi ta pes toliko šokiran, da ni potem nikoli več renčal nanjo) in vprašanje ali bi se ustavila ali ne, če ne bi bila privezana - mislim sicer da ja, vem pa ne. Drug primer je pa ko je stisnjena v kot, brez izhoda - tudi tu nisem dopustila da bi pokazala česa je res sposobna, sem pa že morala posredovati med njo in kom, ki jo je stisnil v kot in ji grozil, ona pa nazaj, čisto zares - kot je pisala Lanabela je to podoben primer, ko so včasih take pse na tak način prisilili v ugriz - vprašanje kako daleč bi šla, če ne bi jaz vztrajno od malega v vsakdanjih situacijah take zadeve, ki bi utegnile biti "resne" zatirala oz. preusmerjala in jo mogoče  ??? tudi skozi to navadila izogibanja konfliktom oz. reševanja konfliktov na tak način (dokler se lahko umakneš, se daj) - dobro, osnova za to je sigurno v njej, na splošno pa itak že malo pasemska posebnost, pri enih bolj, pri drugih manj izražena (pa se sprašujem ali gre za linije ali morda za lastnike - take, ki imajo VŠ samo za delo in take, ki jih imamo tudi za med ljudi) - VŠ bo zelo razmišljal in naredil marsikaj drugega, predno bo dejansko napadel pravijo eni, drugi pa znajo biti skoraj enako explozivni kot malince.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #129 : 19 September 2013, 16:12:16
Bi rekla da gre za linije, sem videla tako navite VŠ, da res ni.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #130 : 19 September 2013, 17:06:50
Ne govor o navitostii!  :) En tak VŠ (najin ex sošolec na obrambi) je navit da dol padeš. Pred kratkim je začel s tekmami, pa samo upam, da bo nadaljeval tako uspešno kot je začel. Je iz delavne linije, je pa tudi res, da ni hkrati tudi "družinski" pes in ga tako na "free" ne moreš imet kot imam jaz Jazz, čeprav vodnika bolj uboga in ima z njim boljši odnos. Je tudi edini VŠ, ki ga poznam in vem kako živi in kako dobro dela, kje je zanesljiv in kje ni in ravno zato sem napisala, da se sprašujem ali gre za linijo ali za lastnika oz. kako pes sicer živi. Hkrati pa vem, da ima tudi svoje VŠ finte. Ga je na eni tekmi zmotilo, ker je hotel (ali pa celo je) drug pes skočit vanj (pač taka situacija - verjetno bi se v drugih okoliščinah stepel, če bi imel možnost), je šel dol s poligona in ga ni bilo več šans spravit nazaj gor za uspešen nastop.

Sem sicer sigurna, da neka osnova je v genih, sprašujem pa se koliko tistega dodatnega je v "vzgoji" in koliko je v mojem primeru to pomanjkanje agresije (kot pravi Polona v CM temi) prevagalo (poleg seveda hormonskih zadev, ki so v različnih obdobjih vplivale na različne jakosti njenih želja, pa bi ji mogoče kdaj želja po plenu tudi malo zameglila pogled na "psihični pritisk"). Saj ne da bi mi bilo žal - za moj način življenja imam rajši psa, ki konflikte rešuje tako kot jih Jazz, bi pa bilo seveda fino, če bi lahko združila oboje.

Sicer pa ja.. kjerkoli v razmišljanjih lahko brcam v temo, ampak se mi zdi koristno na glas razmišljat, ker potem takole dobim še kakšen koristen odgovor, ki mi vrže drugačno luč na vse skupaj, pa spet vem malo več (in se seveda pozna tudi na napredku v odnosu z Jazz,..).  ;)



Evriale

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #131 : 19 September 2013, 17:24:25
Vidim, kako se pogovarjate o obrambnem nagonu (tudi v temi CM :P ) pa me nekaj zanima... Namreč, jaz sem videla obrambo pri IPOtu kot igro za psa... Pač se igraš vlečenje s psom, saj psa dejansko ne zanima roka, ne želi (naj ne bi) ugrizniti človeka. Tudi ko se "rokav" sname, se pes igra z njim, ne poskuša ugrizniti v roko. Torej pes ne poskuša zaščititi lastnika ali sebe, ampak se želi igrati z "rokavom" (kar lahko stori le pod določenimi pogoji, ko mu je dovoljeno). Glede na prebrano pa izgleda, da sem čisto zgrešila  ???



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #132 : 19 September 2013, 19:57:40
Nisi čisto zgrešila in ta del ki si ga opisala je del treninga IPO obrambe - nagon plena.

Potem je pa še tisti drugi del. Ta pa meni še vedno ni čisto jasen (moram prebrat tisto na linkanem blogu - če mi bo potem kaj bolj jasno). Kot jaz trenutno vidim (pa mogoče čisto napačno sliko) tudi pri tistem drugem delu pes ne želi ugrizniti markerja in se mi zdi, da v večini primerov tudi vodnika ne branijo, tudi sebe ne, ampak se z markerjem dejansko bori za plen, ampak marker vrši nad psom psihični pritisk (kot bi se dva psa vlekla za kos mesa in bi eden zarenčal - zagrozil, drugi bi se pa umaknil in spustil plen) in pes, ki ta pritisk zdrži ima dober "obrambni" nagon (čeprav še vedno razmišljam tudi o tem, da ni vse samo v agresiji in mogoče res extremno močen plenski nagon, ali želja, povzroči da pes sploh ne opazi ogrožanja - tudi ne vem kako bi si razlagala pse, ki se v nagonu plena hudo poškodujejo, pa še kar ne odnehajo - saj tiste fotke bulla s polno glavo ježevčevih bodic ste verjetno videli  ::) - bi rekla da nagoni, ki omogočajo preživetje niso povsod najbolj uravnoteženi).  ;)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #133 : 20 September 2013, 09:48:15
Obrambni nagon. Fina stvar. V dovolj stabilnem psu se lepo meša tale izogibanje in bojevitost. In z obrambnim nagonom ni nič narobe, ker je osnova preživetja. Ok pes je v osnovi ne rabi, ker smo mi lastniki tisti odgovorni za preživetje pa vseeno ga ima v ''duši''. Dovolj stabilen pes z zelo dobro osnovo pri vodniku oz. v stabilnem krdelu bo z zelo prefinjeno mero izbiral pravo kombinacijo. Zato, da ne bo drezal tja, ko ni treba ali pa intenzivno ter neposrano izvedel zadano. Lahko smo spet pri tem, da je ne samo za ipo ampak za povprečenga lastnika včasih boljši ravno prav ''dominanten'' pes, ki se ga samo pod kontrolo da, kot pa ''posrane''.

Zdaj pa ne samo linija (ja je precej pomembna a ne čisto odločilna do konca) je tudi prvo/zgodnje pomnjenje in potem nadaljna socializacija, pa osnove začetnega dela s psom itd. skratka mešanica ogromno dejavnikov privede, do tega a bo pes rajši izbiral bojevitost (pod kontrolo in v skupno korsti z vodnikom) ali izogibanje.
In nadaljujemo lahko tudi tako, da tudi zarad tega je fajn že pred malo šolo videt nadaljne možno delo, ki nas zanima. Da podlago delaš kolikor toliko kompatibilno za nadljevanje (tema o sledenju ;)).

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #134 : 20 September 2013, 10:09:13
Torej pes ne poskuša zaščititi lastnika ali sebe, ampak se želi igrati z "rokavom" (kar lahko stori le pod določenimi pogoji, ko mu je dovoljeno).
Kolikor je meni logično - Pes v ''divjem življenju'' bi obrambni nagon uporabljal čisto mirno tudi pri boju z jelenom. Torej ne boj za zaščito krdela pred napadalcem (markerjem), ampak v kombinaciji plenskega nagona in obrambne pred dejansko nevarnim plenom. Si lahko predstavljaš jelena, ki sicer zgleda plen (šibek) pa se pri lovu z adrenalinom našopa in se mora potem krdelo zelo bojevito odzvat da ga obvlada? Ali rajši spustit in bežat, ker rogovje ni fina zadeva. ;) Zajca podret (samo plenski nagon) npr. pomeni šprint-taktiko-začupat. Ni boja.
Če poskusim potegnat vzporednico na markerja. Ker pes naj neb štartal na markerja in zaščitil lastnika ali sebe in bi naj samo želel rokav. (čeravno slika Ipo tko nekak vizuelno izpade)
Si lahko predstavljam, da je smiselno predstavit rokav kot plen in borbenost na plen. Vodnik pa psu pomaga to v glavi vzrdževat, marker pa je samo dodatek, ki zadevo (boj s plenom) simulira. Tko kot mašina za coursing :P ajd ni čist isto je pa podbno. Pes tud ne štarta na mašino ampak plen Vsekakor pa je marker zelo pomemben člen, ker njegovo delo še kako vpliva na delo psa. Tudi z vidika tega, a bo pes markerja začel ''pucat'' al samo rokav.

A čem omenit še to, da se obramba začne delat iz poprej dobro samokontroliranega psa...in lastnika. Vzkipljivost in hitra užaljenost nekak ne spada v to kategorijo.  8)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #135 : 20 September 2013, 11:04:36
TibiqQ saj ni tako komplicirano.  :) Kot že rečeno, obramba je mešanica plenskega nagona in agresije (borbenosti). Plen je rokav, odnos s katerim pes pride do plena, mora pa bit za dobro obrambo v stilu: Je..&%$$ ma..&%&/ da ti bom vzel rokav danes, ne pa "a če zdajle malo lajam in maham z repkom, a mi boš dal rokav?" Ta mešanica seveda ni pri vseh psih povsem enaka, eni so bolj na agresivni, drugi bolj na plenski strani, kar se lepo vidi pri delu. Kakorkoli že, zame poanta obrambe ni rokav. Moja starejša psica je povsem mirno zagrizla tudi v ring obleko, za potrebe filma pa tudi v "golo roko" (pod navadno obleko je bila samo trda zaščitna plastična manšeta).

Tvoja Jazz enostavno nima dovolj enega in drugega nagona, da bi lahko prenašala obremenitve. Tudi moji Šaj je bila obramba žur samo do trenutka, ko smo se šli enostavno draženje na vrvici, ko se je počutila, da ima še mene za backup, potem se je pa navdušenje končalo in sem nehala trenirat. To, kako se tvoj pes obnaša do drugih psov, nima (skorajda) nobene veze s tem, kako se bo odzval na pritisk s strani človeka. (pa tudi - rjovenje in zaganjanje po opisu sodeč, je bolj znak nesigurnosti, kot neke dominance, borbenosti...). Pes, ki ima res noro visok plenski nagon, bo seveda preživel obremenitve, samo takih ni ravno neskončno veliko. Tudi to, da se različno odziva na različne markerje je povsem logično, dva markerja s katerima si delala, sta kot markerja precej močna, čeprav se eden od njiju zna in je pripravljen se metat na zobe in po kolenih da bi pes, ki ima probleme grizel. Ampak še vedno je poanta obrambe na neki točki prenašanje pritiska in če ne gre čez to točko, pač ne gre.

p.s. Ravnokar izvedela da sta  Maja in Galanti na svetovnem prvenstvu pokatala ODLOČNO OBRAMBO in dobila 97 od 100 možnih točk!!!!! Kar je še lepše je, da sta včeraj v enako vrhunskem slogu opravila tudi z sledjo in dosegla enako število točk, držimo pesti še za poslušnost!!!



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48

pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #137 : 20 September 2013, 12:43:22
Bravo Polona!...........čestitke tudi Maji 8) ; brez vrhunskega psa se lahko vrhunski vodnik "po zobeh" meče pa duo še zmeraj ne bo vrhunski. In to velja za vsako bolj resno, zahtevno, specifično delo s psom. Pa da ne bo pomote,še enkrat čestitke Maji!
Na žalost pa se prevečkrat vse skupaj meče v en koš ....... in potem cirkus :o
Še hujše pa so sodbe ala: seveda ker ne uporabljaš edino trajne PM  :-[



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #138 : 20 September 2013, 13:15:08
Wau! Bravo Maja in Galant - čestitam in držim pesti še naprej!

Polona hvala! Mi še malo več pomeni, ker veš kdo je Jazz, s kom in kako je delala, pa mi konkretno zanjo lahko daš bolj realen odgovor kot nekdo, ki samo bere kar jaz napišem  :)

Se strinjam da ni ne dovolj dominantna, ne dovolj borbena in potem še tisto kolikor je plenska, je premalo, da bi ji to odtehtalo na obrambi. Saj to sem spoznala in ko sem, sem zaključila z delom na tem področju  :)

V glavnem če sem te prav razumela, sem kar v pravi smeri razmišljala ko sem pisala prejšnja sporočila - nekaj ima tako dominance (dokler ne ugotovi, da je mogoče nekdo prevelik zalogaj zanjo  :D), kot nagona po preživetju in plena, ničesar od tega pa ne dovolj, za resno delo na obrambi in ker ima teh stvari premalo (pa še ker jaz nisem najboljši vodnik), je posledično seveda tudi manj stabilna in nesigurna  ???  :)

Kar se tiče pa tistega opisa ko je skočila v drugega psa "preventivno" - ja, če pomislim s tega vidika, zna biti res bolj znak nesigurnosti, lahko da sem si razlagala drugače, ker se ni zaganjala in rjovela, ampak se je zagnala in zarjovela in to je bilo to - in tudi sicer se ne zaganja v pse in sem tudi (kolikor je mogoče) prepričana, da ne bo ugriznila, če ne bo ogrožena stisnjena v kot, za razliko od tega pa sploh zadnje čase pogosto dela ježka (če psa ne pozna in dokler ni konec uvodnih predstavitev) - to pa sigurno je znak nesigurnosti.



Evriale

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #139 : 20 September 2013, 13:27:48
Kolikor je meni logično - Pes v ''divjem življenju'' bi obrambni nagon uporabljal čisto mirno tudi pri boju z jelenom. Torej ne boj za zaščito krdela pred napadalcem (markerjem), ampak v kombinaciji plenskega nagona in obrambne pred dejansko nevarnim plenom. Si lahko predstavljaš jelena, ki sicer zgleda plen (šibek) pa se pri lovu z adrenalinom našopa in se mora potem krdelo zelo bojevito odzvat da ga obvlada? Ali rajši spustit in bežat, ker rogovje ni fina zadeva. ;) Zajca podret (samo plenski nagon) npr. pomeni šprint-taktiko-začupat. Ni boja.
Če poskusim potegnat vzporednico na markerja. Ker pes naj neb štartal na markerja in zaščitil lastnika ali sebe in bi naj samo želel rokav. (čeravno slika Ipo tko nekak vizuelno izpade)
Si lahko predstavljam, da je smiselno predstavit rokav kot plen in borbenost na plen. Vodnik pa psu pomaga to v glavi vzrdževat, marker pa je samo dodatek, ki zadevo (boj s plenom) simulira. Tko kot mašina za coursing :P ajd ni čist isto je pa podbno. Pes tud ne štarta na mašino ampak plen Vsekakor pa je marker zelo pomemben člen, ker njegovo delo še kako vpliva na delo psa. Tudi z vidika tega, a bo pes markerja začel ''pucat'' al samo rokav.

A čem omenit še to, da se obramba začne delat iz poprej dobro samokontroliranega psa...in lastnika. Vzkipljivost in hitra užaljenost nekak ne spada v to kategorijo.  8)

No, saj dejansko se najini stališči ne razlikujeta, le malce drugačen besednjak uporabljava :P  Ne gre za "obrambni nagon" kakor ga jaz razumem (torej da bi pes želel obvarovati sebe ali vodnika), ampak za plenilski nagon (pes želi ujeti in obvladati plen). Tako ali tako je skoraj ves plenilski nagon uporabljen v igri - met žogice/frizbija (lovljenje plena), igranje s cufo, vrvmi (ubijanje plena), kar so tudi najpogostejše igre za pse :)



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #140 : 20 September 2013, 14:42:06
A čem omenit še to, da se obramba začne delat iz poprej dobro samokontroliranega psa...in lastnika. Vzkipljivost in hitra užaljenost nekak ne spada v to kategorijo.  8)

Raje ne omenjaj nič več ;) ............... bavi se z visjo matematiko in prevzgojo psov še naprej z uspehom tako kot do sedaj :o ;) ;)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #141 : 21 September 2013, 08:21:48
No sej. Tko kot je Polona rekla ''Je..&%$$ ma..&%&/ da ti bom vzel rokav danes'' pes pod pritiskom res čopa z žarom, čeravno mu marker ''roge kaže''  :D Lepo za videt. :) Od vsega najlepše mi je pa videt takšne pse pod samokontrolo. :-*
Izrazoslovje pa ja...ne uporabaljam strokovnih terminov  :D

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #142 : 21 September 2013, 09:41:04
Nekaj sem se spomnila, kar tudi prispeva k zmedenosti glede moje Jazz in postavlja pod vprašaj pomen želje nasproti stopnje obrambe. Po vadbi poslušnosti, sem jo dala na frei in je na poligonu našla neko kost. V določenih (takih) primerih običajno ne dela menjave (pustimo ob strani vprašanje zakaj ne, ker želim povedat nekaj drugega). In sem rekla enemu teh markerjev, s katerimi ona noče imet več opravka, ker so ji prevelik zalogaj, naj ji pa on reče naj spusti kost (kao - valda ga bo ubogala). Je poskusil, ampak v tistem primeru bi se pa stepla z njim (pa ni bila stisnjena v kot) - za kost ja, za rokav pa ne. Sicer bi jo on potem verjetno razbil, vsekakor pa sem že videla preveč stresno situacijo, zato sem rajši posredovala in kot običajno potem rešujem take zadevve, sem jo čisto mirno "obesila" da je kost izpljunila. Ampak ali gre res torej za tako majhen obrambni nagon, ali je bolj problem premajhna želja po nečem? Namreč tudi sama sem taka (hehe.. kakršen lastnik, tak pes), da se mi za večino stvari ne zdi vredno se boriti, ali pa vsaj ne boriti se "na smrt". V primerih pa, ko gre za neko željo, oz. se mi za neko stvar zdi vredno boriti, grem pa lahko "do konca".

No, ne glede na odgovor, je dejstvo, da Jazz pač ni primeren pes za obrambo, samo me pa seveda zanima zakaj potem v primerih, kot je zgornji, kar naenkrat ne reagira več na psihični pritisk z umikom. Ali pa si mogoče narobe razlagam in hec ni v želji, ampak kje drugje?  ???



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #143 : 21 September 2013, 10:18:58
A na 'pusti!' pa jazz ne spusti kostke?


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #144 : 21 September 2013, 11:10:23
O motivacija, ja. In jaz še vedno trdim, da je to tesno povezano z začetki, ko psa učimo, kaj pomeni ''možnost izbire'' ali pa ''prostovoljni mus''. Rokav je bil vedno pod ''kontrolo'', kost pač ne. Kaj je slajše?  ;) Četudi je rokav bil vedno predstavljen kot plen/nagrada...pa mogoče ni bil tako predstavljen poligon, povodec, delo z vodnikom...ni bilo morda one samoiniciative ''stara dejva delat''. Stvari, ki jih počneta po čisto drugem konceptu (trikci npr.) pa so ravno zarad možnosti izbire temu primerno boljši, pa še najbrež teh njej ''spornih'' zadev ne uporabljata.
A agi zdj pa dela?

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #145 : 21 September 2013, 13:50:13
...naj ji pa on reče naj spusti kost (kao - valda ga bo ubogala)...
Ni čist na tole vezano...samo a ni tko, da marker na tekmi npr. nima kaj psu poveljevat  ??? al sm kej zgrešila.
Mislim iz tega mi je čist mim, da se psom na treningih poveljuje prek markeja (praktično redno videno). Ni neko delo markerja samo kvalitetno nastavljanje rokava, omogočanje korektnega ugriza, kontrole in izvajanje pritiska (kao on del ''preizkus hrabrosti'', al kak že)... Delo vodnika pa poveljevanje. ???
Mislim, zakaj bi naj pes prvenstveno ubogal markerja? Ok dober, fajn je, če pes uboga komando, ne pa kdo jo izreče. Še vedno pa mislim, da prvenstveno naj pes uboga lastnika,potem pa dalje.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #146 : 21 September 2013, 18:57:00
Weaver, čisto odvisno za kakšno kost gre - v bistvu je enako z igračo, kjer načeloma spušča vse, razen kakšne "ukradene" drugemu psu, ki ji jo jaz potem hočem na hitro vzeti ker bi jo sicer uničila. V bistvu še najbolj pa je odvisno od tega koliko vidi v meni željo dobiti  nekaj kar ima ona. Pa sem enako danes doživela z enim drugim VŠ. Ni hotel spustit igrače, potem sem se pa začela igrat z njim in postala dejansko bolj igriva, kot pa zahtevala da mi jo da in v čisti igri mi pa je spuščal brez problema. Ampak kot sem rekla.. vprašanje spuščanja ni problem, o katerem bi želela sedaj govoriti, niti ne potrebujem odgovorov, ker vem kje je problem in kako ga rešiti, samo se nikoli nisem lotila, ker prav velike potrebe po tem nimam.

Lunette, ja, agi dela, ampak saj dela tudi poslušnost z veseljem, pa je bila npr. pri poslušnosti veliko bolj nepravilno obravnavana kot na sami obrambi, kjer v bistvu ni bilo korekcij, pa je imela čisto možnost izbire, tko da te v bistvu nisem čisto razumela.

Kar se pa tiče poveljevanja s strani markerja. Ja, je oz. naj bi bilo tako, kot si napisala in tudi na naših treningih je bilo tako. Ko sem mu rekla naj ji on poveljuje, sem mu rekla zato, ker sem mislila da ga bo ubogala ker je toliko psihično močnejši od nje, da zarad tega tudi obrambe ni hotela več delat.




Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #147 : 23 September 2013, 16:31:32
Že že. Ampak je na sebi imela opremo, ki bi lahko bila korekcijska oz. tisto od korekcij pri poslušnosti? Pol pa na enem treningu je bilo nekaj korigirano nekaj pa ne?
Mah točno vejo, kdaj so na ''dosegu'' in kdaj ne.  ::) Temu primerno se kaže veselje do dela in če lahko brez ''posledic'' izberejo ''ne bom delal'' je to prva stvar, ki jo naredijo.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #148 : 23 September 2013, 21:58:51
Ne vem če te razumem. V tem primeru, ko ni hotela spustit kosti, je imela gor zatezno - kovinsko. Jo ima tudi na agilitiju in jo je imela tudi na obrambi. Mislim da ne povezuje ovratnice. Oprsnice (ki jo je imela na obrambi) pa sploh ne.



lely

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #149 : 28 Oktober 2015, 12:15:27
zivjo...A je kdo opravljal visje izpite (ipo) s psom brez rodovnika oz.mesancem?
 Je to sploh dovoljeno?