S kako starim samcem pariti?

*LuNa* · 5675

*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
: 03 December 2006, 23:10:14
Pri samičkah je omejeno z leti, kaj pa pri samcih?

Sprašujem zato, ker so nam v vzrejno knjiižico kot 2. priporočljivega samca napisali že skoraj 10-letnega psa. Meni se zdi to že prestar pes za parjenje. Ne vem pa kakšne so izkušnje.

+1

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #1 : 04 December 2006, 02:05:09
            Ojla!

    Samec lahko pari do konca zivljenja, ce je seveda v dobri kondiciji in zdrav. Ce mislimo parit starega samce,je v  takih primerih dobro, da vemo kdaj je zadnjic paril oz. koliko je bilo mladicev. Dobro je pa tudi prej iti na pregled sperme.
Ce je s samcem vse ok, nebi smelo bit problemov zaradi njegove starosti.

  Cao-Slavi



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2 : 04 December 2006, 11:45:02
Poleg vsega je prednost starejšega psa še ena in sicer najbrž je dal skozi že kakšno paritev (najbrž ne samo eno), tako pač vidiš kakšne potomce daje, z kakšnim zdravjem itd. Če pariš z samcem, ki bo paril prvič tako kot ti Luno je vse skupaj malo večja uganka.

Lp nina



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 04 December 2006, 13:10:31
Če je samec star 10 let in še ni paril, potem po vsej verjetnosti ne bo naredil nič. Lahko poskusite, a imej raje izbranega rezervnega samca.


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #4 : 04 December 2006, 13:22:43
Mi bomo našo psičko drugo leto parili s samcem, ki bo takrat star 10 let. Ne vidim nobenih zadržkov za to - posebej, ker je samec že preizkušen. Na internetu sem našla veliko njegovih potomcev, pa tudi nadaljnje generacije. In se še prepričala, da je izbira prava.

Drugače pa - vpisan plemenjak je le predlog - vedno se lahko odločiš sama, s kom boš parila. Pomembno je le, da ima samec ustrezna dovoljenja, ki jih prizanva tvoja vzrejna komisija in pa - da nista v sorodu bolj, kot je dovoljeno.

+1

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


paty

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 04 December 2006, 13:52:17
Luna,

najbrž sta oba predlagana samca iz Slovenije kajne?
Ker vem kako kvalitetno psičko imaš, ti predlagam da pariš s samcem iz tujine. Pri nas tako ali tako parijo bolj ali manj isti samci, kar ni dobro.

A jo boš spomladi parila?
Komaj čakam, me firbec matra kaki bodo mladički, če je že Luna tok fletna kok bodo šele tamali a ne?
papa



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #6 : 04 December 2006, 21:38:18
O parjenju še ne razmišljam, sem pa samo pogledala kakšne samce so mi predlagali (predlagani so trije, prihajajo pa iz dveh največjih psarn pri nas  ;)). Malo me je šokirala starost tega psa, zato sem vprašala, ker nimam izkušenj.

Sicer pa bom verjetno tako ali tako parila v tujini (če se bom seveda odločila za leglo), ker me pri nas še noben samec ni prepričal. Malo se bojim, da ne bi našla primernih lastnikov za male kepice (bom kr tečna in zahtevna kar se tega tiče  :P ).

Paty, a v celje prideta?

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


paty

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 1
Odgovori #7 : 05 December 2006, 11:36:25
Luna,

se mi ja kar zdelo ja. Mislim, da pri nas itak predlagajo več ali manj iste samce, čeprav po rodovnikih ne sodijo ravno skupaj. Tako da tukaj bodi kar previdna.
Samček, ki se ti zdi prestar za parjenje pa mislim da je celo očka mojega Taya.

Ja iskanje primernih lastnikov, zna bit kar problem, če želiš, da bodo malčki res v dobrih rokah moraš dobro izprašat bodoče lastnike.
Če bom jaz imela leglo z bodočo psičko - upam, da se bo našla primerna zame, bom glede tega tudi jaz imela svoje zahteve.

V Celje ne prideva oba, ampak samo jaz, da malo pofirbcam.
A ti prideš?
lp





tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #8 : 10 Junij 2008, 19:47:48
Kaksna pa je najnizja starost za parjenje? :-[

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 10 Junij 2008, 20:23:31
Pri borderjih samčki 15 msecev, samičke 18 mesecev. Pri ostalih pasmah predvidevam, da podobno vse to pa določa vzrejni pravilnik, ki ga sprejmejo pasemski klubi. Pri BOC je to SKBOP.


Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #10 : 25 Junij 2008, 10:43:50
Jaz bi parila tudi s 15 letnim samcem, če bi bil zmožen za parjenje. Obstaja pes ki je star že 10 let, za parjenje z njim bi mogla kar nekaj prepotovati, z obzirom na starost pa je tako parjenje rizično ker je tu stroškov veliko, mladičev pa lahko da malo. Bi pa šla zgolj zaradi sebe, ker želim njegovo direktno hčer in ker je parjenje Luchine polsestre z njegovim očetom dalo kar nekaj odličnih psov, med drugim psa ki je v pasmi pustil velik pečat. Omenjeni samec ne daje več prav velikih legel, ena samica je bila pred kratkim celo prazna (to v bistvu niti ne rabi bit odvisno od samca). Je riskantno torej, poleg tega bi brejost pa bi ugotavljali šele po povratku ker psice na polovici brejosti nebi več dajala na avion. V primeru da psica ostane prazna govorimo o nekaj tisoč evrih minusa.

Tako da se strinjam z ostalimi, spremljat njegova legla, dat po možnosti pregledat spermo, psici delat progesteronske teste da točno določite "the day" in parjenje večkrat ponovit.
Na te 12. in 13. dneve se ni za zanašat (razen če je samec blizu in lahko ponavljate kolikor vam je oz. psoma volja), moja je bila obakrat najbolj plodna okrog 18. dneva in obakrat je bilo leglo veliko.

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.