Smisel vzrejnih pregledov

ninci · 5413

ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
: 11 Junij 2008, 22:46:19
Danes se mi je postavilo eno vprašanje, pa kar nanj ne vem odgovora mi mogoče lahko kdo pomaga. Torej če je nekaj pri pasmi smatrano kot RESNA napak, ne diskvalifikacijska ampak RESNA in je psu/psici z tako napako vseeno podeljeno vzrejno dovoljenje, kakšna so pravila za parjenje s tem psom/psico? So sploh kakšna? Kdo to nadzira?
Zakaj imamo vzrejno komisijo in vzrejne preglede, če se psov z resnimi napakami ne izloči iz vzreje? Se izloča samo tiste z diskvalifikacijskimi? Pa je za tiste z resnimi kakšen pravilnik kakšen mora biti izbran samec/samica? Ali dejansko kdo preveri, če izbran samec/samica take napake nima (če je recimo iz tujine, kjer vzrejnih pregledov nimajo?).
Razumem - pomembna je vest vzreditelja... a če je nimajo....  ???

Lp, nina



Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #1 : 17 Junij 2008, 15:47:41
Hm, če bi vse pse z resnimi napakami izločili iz vzreje, bi se po mojem mnenju povečalo število nerodovniških legel.
In to je sigurno tudi eden izmed razlogov, da se dovoljenja takim psom tudi dajo.

Sama osebno sem bolj za to, da se psom, ki imajo večje napake, vzrejno dovoljenje ne izda.
Manjše napake se lahko tolerira in seveda upa, da bo lastnik psa/psice kombiniral parjenje s predstavnikom, ki teh napak nima - poskušal izboljšati stanje pri mladičih.

Recimo, da pes nima dobre okotenosti - naj se ga pari s psom, ki ima super.
Če ima pes slab ugriz - parjenje s psom, ki ima pravilen.
Slabša pigmentacija - probat najti psa, ki ima normalno oz. dobro.

Drugače pa, kolikor mi je znano, se ponavadi psicam, ki imajo pogojno vzrejno, določi samca, ki je že preverjen.
Tako lastnik te psice, če hoče rodovniško leglo, pelje svojo psico k temu določenemu plemenjaku.

Sicer pa veliko psov, ki imajo tudi diskvalifikacijske napake dobijo dovoljenje za vzrejo ... Na žalost pasme.


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #2 : 17 Junij 2008, 15:59:50
Ne izdaja vzrejnega ne spremeni nic! Pac lastnik, ko prodaja mladice, rece da sploh ni opravljal vzrejni pregled. S tem pa prikrije napako svojega psa. Pri psu, ki ima taksno napako, da preprosto ne more v vzrejo, treba preprosto stisnit pecat VZREJNA PREPOVED!

Glede dolocanja oz. pomoci vzrejne komisije pri dolocanju vzrejnih kombinacij pa je tako...ce ni povratnih informacij iz prejsnih legel posameznega samca oz. samice, ne mores svetovat. Ce ti ne ves kaksne pse je dal posamezni samec, ne mores naredit analize, kaj se deduje po kateri strani, in ne mores dolocenega samca priporocit oz odsvetovat. To pa je na plecih vzrediteljev, ki po oddaji ne spremljajo svojih mladicev, ne svetujejo svojim kupcem, da slikajo kolke, opravijo vzrejni pregled oz. pridobijo telesno oceno,... Tisti, ki pa razpolagajo s temi podatki, pa jih ne posredujejo vzrejni komisiji. Kako pa naj potem ta opravi svoje delo?




Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #3 : 17 Junij 2008, 20:34:38
Ne izdaja vzrejnega ne spremeni nic! Pac lastnik, ko prodaja mladice, rece da sploh ni opravljal vzrejni pregled. S tem pa prikrije napako svojega psa. Pri psu, ki ima taksno napako, da preprosto ne more v vzrejo, treba preprosto stisnit pecat VZREJNA PREPOVED!
Hočeš reči, da se lahko greš rodovniško vzrejo brez vzrejnega dovoljenja? To pa prvič slišim ... :-\

Drugače pa - tudi, če nekdo dobi vzrejno prepoved, to ne spremeni ničesar, saj lahko kljub temu štepa nerodovniške. ::) Treba je določiti sankcije, drugo ne bo pomagalo. Poleg izobraževanja ljudi oz. potencialnih kupcev seveda.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #4 : 18 Junij 2008, 00:47:08
Hočeš reči, da se lahko greš rodovniško vzrejo brez vzrejnega dovoljenja? To pa prvič slišim ... :-\
Seveda ne! Tega nisem nikjer napisal. Nevem kako si iz mojih misli to razbrala  ::) Ampak razllika je ce stepar pokaze rodovnik psice na katerem ne pise nic in preprosto rece, da ni opravljal vzrejnega pregleda. Kot dodatek pa pove, da je psica oh in sploh.
Ce pa se taksni psici na rodovnik da stempl vzrejna prepoved pa rodovnik ne bo kazal, ce ga pa pokaze pa bo bodocim kupcem dalo mislit... No, sej pri taksnih, ki iscejo psa zdaj in takoj, ne bo nic pomagalo...pa vendar...
Se strinjam glede nerodvniske vzreje. Takemu je preprosto vseeno. Ampak se zmeraj mislim, da bi bilo treba veckrat stinit pecat vzrejna prepoved in ne sparat na tinti!




Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #5 : 18 Junij 2008, 09:30:53
Ne izdaja vzrejnega ne spremeni nic! Pac lastnik, ko prodaja mladice, rece da sploh ni opravljal vzrejni pregled.
Iz tega. ;)

No, zdaj mi je jasno, kaj je bilo mišljeno. Sicer pa ne vem, kaj spremeni dejstvo, da starša imata rodovnik, če jih mladiči nimajo.

Pri psu, ki ima taksno napako, da preprosto ne more v vzrejo, treba preprosto stisnit pecat VZREJNA PREPOVED!
Taki ponavadi sploh ne grejo na vzrejnega. Pa tudi drugače se tale vzrejna dovoljenja preveč milo delijo.

Sicer pa se mogoče ne bi smela oglašati, ker nimam osebnih izkušenj s tem. Še. Se opravičujem tistim, ki jih bo to zmotilo.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #6 : 18 Junij 2008, 10:17:19
Tudi jaz sem mnenja da se psa ki ima resnejše napake ne vzreja in se jim v rodovnik napiše vzrejna prepoved.


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #7 : 18 Junij 2008, 12:10:00
Ne bos verjela kaj vse pride na vzrejnega. Ljudje nimajo pojma kaj sploh vzrejni je, kaj sele kaj je vzreja, skrb za leglo, telesna ocena, standard, naravne zasnove, itd. Glavno je da imajo rodovnisko psico s katero bi radi imeli leglo, rodovniski psi pa so 2x drazji. To so razmisljanja ekaterih. In taki pridejo na vzrejni pregled. In taki so pravtako "nevarni" kot stepari na veliko.
Moram pa povedat, da ceprav so nekateri pesimisticni, sem jaz veliko bolj optimisticen, ker stvari se premikajo in vzrejne prepovedi se podeljujejo. In kar me zelo veseli, podeljujejo se tudi zaradi karakternih napak!



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #8 : 18 Junij 2008, 16:30:48
Ko sem sodnici/vzrediteljici zastavila vprašanje, zakaj dajo vzrejna dovoljenja vsem psom in zakaj nimajo strožjega načina izločevanja je bil odgovor:

Mah da mamo vsaj te trapaste rodovnike, da vsaj neko evidenco vodimo in da nam ne štepajo nerodovniške vzreje še tisti z rodovniškimi psi.

Tudi če se psu da pogojno dovoljenje KZS ne drži roke nad tem kar se pari, sploh pa stvari ne preverja, pač pa če se ne motim pregleda 1/3 mladičev in če nimajo te napake dobi pes vzrejno dovoljenje za stalno.

Moti me tudi to (ne vem kako je za psice, jaz imam samca) da sem domov dobila kartonček, da ima moj pes prvo vzrejno oceno, do kdaj dovoljenje velja in njegove podatke. Nobenega opisa in nič. Ja saj mi je sodnik povedal kaj je in tudi sama vem kakšne napake ima moj pes ampak lepo bi bilo če bi imel komu pokazat oceno ko pride parit.

popo tudi mene osebno veselijo vzrejne prepovedi psom, ki si to zaslužijo. Ampak nekateri imajo potem fiksno idejo, da so jih nategnili in naštepajo nerodovniško lelgo pravih čistokrvnik cuckov da bi njihova psica le izkusila materinstvo, včasih jim stvar celo rata všeč, ker je pri vsem še nekaj zaslužka in psica mlaidče itak v štirih, petih tednih sama gor drži. Pravzaprav se sploh ne znam odločit kaj je bolje. Slaba rodovniška vzreja ali nerodovniška kvazi čistokrvna.  :-\

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 18 Junij 2008, 17:18:04
Malo naprej od vzrejnega pregleda sicer, pa vendar.
Jaz sem bila šokirana pa takrat, ko je prišel vzrejni referent pregledat leglo. Pasme ni videl še nikoli. Pojma ni imel, kakšen naj bi mladič zgledal. Ni imel pojma, kako določiti in vpisati barvo posameznega psa. Na koncu je izgledalo tako, da sem jaz narekovala, on pa pisal. Da ne govorim o tem, da mu je bilo čisto brezveze za edino psičko v leglu napisat opombo, da NI primerna za vzrejo. Sem mu 1 uro tumbala zakaj, pa še potem sem se mu zdela nora verjetno.
In to je žalostno, res.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 18 Junij 2008, 18:30:25
Pomagalo bi tudi, če bi se bodoči lastniki pozanimali o pasmi in bi vzrediteljem postavili vsaj toliko vprašanj, kakor vzreditelj njim ( tisti, ki to pač počne). In če vzreditelj nič ne ve in ni pripravljen tudi kasneje sodelovati ( in obratno ) potem se gre drugam...

Ker vzreditelj mora tudi vedeti povedati zakaj je izbral določeno kombinacijo, ne?
Ah, saj se človeka takoj spregleda, no - tako bodočega lastnika kot vzreditelja, ki pozna pasmo in o vzreji nekaj ve. Pa tudi koliko časa nameni maldičem in njihovi socializaciji..
Stokrat predebatirana tema, pa ljudje še vedno kupujejo  pri preprodajalcih..






I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 18 Junij 2008, 18:52:00
Pomagalo bi tudi, če bi se bodoči lastniki pozanimali o pasmi in bi vzrediteljem postavili vsaj toliko vprašanj, kakor vzreditelj njim ( tisti, ki to pač počne)...

Aha. No, jaz sem prejemala klice v stilu, da bi psa za 2-letno hčerko. Ja, itak, psa, ki ima kot odrasel lahko 60cm ali več plečne, res "podarjamo" otroku. Sploh pasme, ki sem jo imela jaz.
Pa npr., ker je atraktiven. Itak, baje, da sosedje imajo že NO, pa ta drugi bernca, oni pa bi radi nekaj posebnega.
Pa npr., ker so v stiski s časom, bi jim tak prišel prav, ker ga ni treba česat. Itak, da ne, je pa treba si vzet ČAS za kar nekaj 10km teka dnevno.
Pa taki, ki so "spravili v red" že NO, pa RW, dobermane ipd. in sem totalno mimo, ker razlagam, da gre za specifično pasmo. Baje, da če ne gre zlepa, gre pa zgrda.
In potem tip, ki bi rad posebnega psa, ker je tudi sam poseben. Hm, res je bil. Prišel je na ogled mladičev popolnoma zadet in postal histerično agresiven, ker mu kljub metanju keša po fletu psa nisem dala  ??? ::)
Svašta doživiš, res.


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #12 : 18 Junij 2008, 22:11:45
Jaz pa vidim bolj problem v"kupcih" kot pa v preprodajalcih in šteparjih. Dokler je pri "kupcih" takšna miselnost, da je pes samo ena stvar, pa dejmo dobit enga "kao pasemskega" pa čim ceneje, toliko časa se stanje ne bo spremenilo. Ko se bodo pa ljudje malo bolj s pametjo odločali za psa, pa šteparji enostavno ne bodo preživeli, tako kot je to v tujini.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si