?Cepljenje?

*nastja* · 117028

Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #60 : 24 December 2006, 17:04:14
 Da ne bi bilko kakega nesporazuma, bi prosil samo za nasvet katero cepljenje veterinarji posiljujejo, je pa popolnoma nepotrebno ali celo odveč.



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #61 : 24 December 2006, 17:31:51
Glede na to, da je novi član star 3 mesece je verjetno že bil cepljen pri vzreditelju.

Lahko ti pa povem, da mi, ko smo dobili našega psa, smo ga pri 4ih mesecih dali cepeti proti steklini. Malce kasneje smo ga dali še proti pasji kugi. Sedaj pa ga vsako leto spet na novo proti steklini, ki je obvezna, in pa proti pasji kugi, ki pa ni obvezna.

Pred cepljenjem pa smo bili pri veterinarju in je Indi dobil še tabletke proti glistam, v glavnem proti zajedavcem (Pratel) in jih je popapcal. In pribl. 14 dni po jemanju tablet je bil cepljen.



Lp, Nastja




Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #62 : 24 December 2006, 17:51:24
 Ne tri mesece, ampak tri tedne. ???



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #63 : 24 December 2006, 18:00:39
Ups .. se opravičujem!!!  :P

Torej, verjetno bo še cepljen pri vzreditelju  :)


Kopiram:

PO ZAKONU JE ENKRAT LETNO OBVEZNO CEPLJENJE VSEH PSOV PROTI STEKLINI. PRVIČ SE CEPIJO, KO DOPOLNIJO 3 MESECE.
ENKRAT LETNO JE POTREBNO VSE PSE CEPITI TUDI PROTI DRUGIM KUŽNIM BOLEZNIM (PASJA KUGA, LEPTOSPIROZA, ADENOVIROZA, PARVO IN CORONA VIRUSNA INFEKCIJA, BORELIJOZA!)


vir: http://www.toplica-vet.net/psi.htm


Lp



Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #64 : 24 December 2006, 22:02:48
 Hvala. Ker bo novi član prišel kot darilo lastnika kjer je privekal na svet, bomo stroške cepljenja v celoti prevzeli mi. Takoj ko novi član prispe ga bom predstavil v sliki in z besedo.



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #65 : 03 Januar 2007, 20:11:18
Če je mama cepljena, se proti kužnim boleznim (torej kombinirano) cepi pri 8. in 14. tednih (potem pa čez eno leto) , pri 16. pa proti steklini. Če mama ni cepljena, se kombinirano cepi pri 6., 10. in 14. tednih (potem pa čez eno leto), pri 16. proti steklini. Tudi proti steklini se cepi na eno leto.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #66 : 03 Januar 2007, 20:20:50
v bistvu se program cepljenja malo spremeni, ker ze vsaj leto dni velja zakon, po katerm mora biti pes proti steklini cepljen do 12. tedna ...
Mislim, da gre tako nekako: mati ni cepljena: 6, 10, 14 kuzne bolezni, vmes pri 12ih tednih steklina, ce je mati cepljena, pa 8, 14, pri 12ih steklina. So pa potem se drugi programi, samo tale se izvaja nekako najbolj pogosto.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #67 : 03 Januar 2007, 20:52:06
Ups ...  :-[ Se vidi, da sem imela mladiča pred dobrimi štirimi leti ...

Drugače pa Miki - poleg cepljenja, morajo biti v leglu mladiči nekajkrat tudi razglisteni ...

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #68 : 04 Januar 2007, 08:54:24
 Hvala za odgovore. Bo poskrbljeno za njega po najboljši meri.



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #69 : 17 Februar 2007, 11:32:23
Res niamm pojma kam naj tale vprašanje sam pa bom kar tukaj vprašala... kaj pomeni da je bolezen zoonoza?  ???




Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #70 : 17 Februar 2007, 11:57:55
Bolezen, ki se lahko iz živali prenese na človeka oziroma se z njo okuži.
lp
T.

8)


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #71 : 17 Februar 2007, 15:55:04
Hvala  :-*



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #72 : 20 Marec 2007, 21:25:44
Koliko casa po prvem cepljenju se priporoca izolacija pred drugim psi? Ali to sploh se velja?  :-[



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #73 : 21 Marec 2007, 08:08:56
jaz se tega ne držim. Niti pred ,niti po cepljenju.
Mladiči redno cepljene matere so itak imuni najprej po mami. Če slediš cepilnemu programu so imuni po cepljenju še preden se popolnoma porazgubi cepljenje po mami.
Poleg tega se moji psi itak gibljejo v krogu psov, ki so vsi precepljeni .
Večja verjetnost je torej,da se bi okužili brez stika psa na zelenici pred hišo ali na npr barju od kakšne divje živali ali pohajajočega psa,ki je šel mimo pred časom in tam pustil svoje  mikroorganizme pa ga še srečali nismo. Al pa, da jim jaz kaj na obleki prinesem.
Tako in tako svojih psov v nobeni starosti  ne spuščam v kontakte z nepoznanimi psi iz drugih razlogov ( tudi  ne s takimi sumljivega izgleda njih samih ali vodnikov in nikoli pa s psi, ki so  brez vodnika)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #74 : 21 Marec 2007, 08:57:07
Super hvala!  :) Se mi na splosno zdi, da se ljudje vedno manj drzijo tega, pred 13-imi leti, ko sem nazadnje imela doma mladega psa so vsi prvih nekaj tednov tako bestijalno ščitili svoje psicke pred druzenji z drugimi psi. Mama je cepljena in mladicki so zdaj bili 1x cepljeni mislim, da bi to moralo zadostovati, edino moja shih-tzujka ni cepljena proti kuznim boleznim le proti steklini amapk mislim, da to ne bi smel biti problem.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #75 : 21 Marec 2007, 09:51:42
Super hvala!  :) Se mi na splosno zdi, da se ljudje vedno manj drzijo tega, pred 13-imi leti, ko sem nazadnje imela doma mladega psa so vsi prvih nekaj tednov tako bestijalno ščitili svoje psicke pred druzenji z drugimi psi. Mama je cepljena in mladicki so zdaj bili 1x cepljeni mislim, da bi to moralo zadostovati, edino moja shih-tzujka ni cepljena proti kuznim boleznim le proti steklini amapk mislim, da to ne bi smel biti problem.

Ni problem, če ni cepljena, važno da j zdrava. S tem da so psi večinoma precepljeni sem mislila to kot zagotovilo,da niso bolani.
Sicer pa je doktrina o ceplneju zanana. Pred boleznijo v bistvu deluje precepljenost populacije ( v najmanj ne vem koliko procentih) ne toliko cepljenje posameznega osebka.
Cepljenje posameznega osebka v necepljeni populaciji ob izbruhu bolezni največkrat samo omili potek bolezni za ta osebek, redko ga povsem prepreči.
Pred mnogo leti je bilo manj psov cepljneih, predvsem pa ta predsodek izvira iz časov, ko psi sploh niso bili cepljeni in je samo omejevanje stika lahko preložilo okužbo na kasnejši čas, ko so bili psi že večji in močnejši in tako z večjo možnostjo preživetja.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #76 : 21 Marec 2007, 14:13:59
Načeloma svojim mladičem ne omejujem stika z drugimi psi - še toliko ne kot Deteljica. Kljub temu pa se iz previdnosti pri veterinarju pozanimam, kakšno je trenutno stanje z nalezljivimi boleznimi na njegovem terenu in se izogibam najbolj popularnim pasjim sekretom. Precepljenost psov se namreč manjša (ljudi ni več strah nalezljivih bolezni, ker ne vedo več kako izgledajo in ker mislijo, da so veterinarji vsemogočni, eni bi radi malo prihranili, drugi pa so nasedli internetnim skrpucalom o škodljivosti cepljenja).
Dobro se še spomnim tiste nagnusne epidemije parvoviroze pred 15 leti, baje je bil en zelo virulenten sev. Takrat je poginilo veliko psov, na našem koncu vsi dobermani in precej rotvajlerjev, tudi odrasli, čeprav so jih zdravili. Takrat je bila Lana ravno toliko stara, da bi morala biti drugič cepljena (prvič je bila cepljena tako mlada, da je malo verjetno, da bi cepivo prijelo). In takrat sem imela enega katastrofalno zanič veterinarja. Ko sem jo pripeljala cepit, je izjavil, da jo bo cepil samo proti kugi, ker da divja epidemija KUGE (!) in bo cepivo za eno samo bolezen bolj prijelo. Tako je ostala necepljena proti parvovirozi in ena smrklja je nalašč spustila k njej svojega mladega rotija, ki je bil že bolan in ona je to vedela. Roti je čez nekaj dni poginil, Lana ni zbolela, čeprav je bila v tesnem stiku z bolnim psom, kako me je bilo pa strah tisti čas inkubacije in kako sem telefonarila po Avstrijskih klinikah kje bi se dalo dobiti gamaglobuline če bi jih rabila pa raje ne bi...Glede na to, da se pri psih od preprodajalcev v zadnjem času pojavlja tako parvoviroza kot kuga, bi bilo nekaj malega previdnosti vseeno na mestu.


zlatolasska

  • *
    • Prispevkov: 483
    • Točke: 0
  • Elly
Odgovori #77 : 08 Julij 2007, 11:00:42
Joj...
Tole o cepljenjih...  :'(
Se preden sem dobila mojo kuziko, sem se zanimala, kdaj jo cepit. Sem klicala na VURS in mi je lepo razlozila, da je obvezno cepljenje DO 3. meseca starosti... In tudi, da mora biti pes cepljen vsaj 21 dni preden gre cez mejo (na Hrvasko). Mi gremo na morje z njo, ravno ko bo dopolnila 3. mesece. In sem tako pac izracunala, da jo moram cepit najkasneje JUTRI! (se pravi, ko bo stara 2 meseca in dober teden). Sem se ze narocila na kliniki, tabletko za razglistenje je ze pojedla v petek... Zdaj me pa muci, ce bi vseeno poklicala enega veterinarja, ce bi mi dal samo stempelj, da je cepljena, cepila pa bi jo kasneje...
Glede na to, da ni dobro, da jo cepis tako malo..  :'( ???
Kaj naj naredim?


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #78 : 08 Julij 2007, 14:10:50
Joj...
Tole o cepljenjih...  :'(
Se preden sem dobila mojo kuziko, sem se zanimala, kdaj jo cepit. Sem klicala na VURS in mi je lepo razlozila, da je obvezno cepljenje DO 3. meseca starosti... In tudi, da mora biti pes cepljen vsaj 21 dni preden gre cez mejo (na Hrvasko). Mi gremo na morje z njo, ravno ko bo dopolnila 3. mesece. In sem tako pac izracunala, da jo moram cepit najkasneje JUTRI! (se pravi, ko bo stara 2 meseca in dober teden). Sem se ze narocila na kliniki, tabletko za razglistenje je ze pojedla v petek... Zdaj me pa muci, ce bi vseeno poklicala enega veterinarja, ce bi mi dal samo stempelj, da je cepljena, cepila pa bi jo kasneje...
Glede na to, da ni dobro, da jo cepis tako malo..  :'( ???
Kaj naj naredim?

Ja, jst sem naredila prav slednje ... Prvič je bil proti steklini cepljen šele zdaj - pri 14. mesecih  ::) Sem ga pa lani "dala cepit" samo kakih 10 dni preden smo šli na morje, tako da tadum ni bil star 21 dni preden je prečkal mejo, pa ni bilo nič narobe. Kakor vem, kužka res ni dobro cepiti tako zgodaj, tako da se poskusi zmenit pri vetu, da ti da štempelj (in verjetno mikročip) že pred morjem, potem pa prideš še po cepivo. Sam mislim, da navadno ne komplicirajo preveč  ;)



zlatolasska

  • *
    • Prispevkov: 483
    • Točke: 0
  • Elly
Odgovori #79 : 08 Julij 2007, 18:02:46
Ja, sem vprasala pri Zaninovicu glede tega, pa mi je una mlada 'tajnica' skoraj zabrusila nazaj, da to ni mozno...  :-\
Bom poklicala mojega, da vprasa enega vaskega veterinarja, ce bi to naredil..


kathy

  • *
    • Prispevkov: 801
    • Točke: 1
Odgovori #80 : 08 Julij 2007, 21:17:25
Jaz imam podoben problem kot zlatolasska. Našo cotonko smo dobili včeraj in bo 11 julija dopolnila 3 mesece takrat pa naj bi jo tudi cepili proti steklini. Ker sem že slišala da je lahko to tudi nevarno zaradi močnega cepiva razmišljam da bi ji dali samo štempelj da je ceplena cepila pa bi jo kasneje.
Gremo pa tudi 20 julija na morje. Zaradi meje se ne sikiram preveč ker če bo treba jo lahko skrijemo in je vrjetno sploh nebodo opazli. Me je pa strah če jo v kampu ugrizne kakšen potepuški pes s steklino kar je pomoje čisto možno. Pa z vzrediteljem sem tudi zmenjena da jo bomo cepili okoli 11 julija.

L.p


zlatolasska

  • *
    • Prispevkov: 483
    • Točke: 0
  • Elly
Odgovori #81 : 08 Julij 2007, 22:05:49
Kathy, lepo da nisem sama v teh problemih...
Ker se mi ze malo mesa..
Ampak najbrz jo bom kar dala cepit. Ce je obvezno je pac obvezno, pa tudi ne bi reskirala, da imam potem kaksne probleme z njo. Sicer veterinarja se nisem dobila, ga bom se jutri poklicala, da ga vprasam za mnenje. Ce ne pa jo grem kar cepit.
Ja za mejo se tudi jaz strinjam, da se jo lahko skrije. Ampak Murphy pri meni deluje 100/h, tako da bi mi jo po moje ziher nasli..  :D


kathy

  • *
    • Prispevkov: 801
    • Točke: 1
Odgovori #82 : 08 Julij 2007, 22:12:57
Ampak najbrz jo bom kar dala cepit. Ce je obvezno je pac obvezno, pa tudi ne bi reskirala, da imam potem kaksne probleme z njo.
Čula sem da so lahko problemi tudi če je psiček ceplen prezgodaj. Zato sem jaz v dvomih. Manjši kot je slabše lahko prenese cepivo. Tako sem jaz slišala, če je pa res pa nevem.


zlatolasska

  • *
    • Prispevkov: 483
    • Točke: 0
  • Elly
Odgovori #83 : 08 Julij 2007, 22:15:42
Ja, sem tudi jaz slisala in sem zato v dvomih...
Samo mi ni logicno, zakaj so potem taka pravila ??? Ok, denar.. Smo ocitno materialisticna drzava in jako NEsocialna..  :'(


kathy

  • *
    • Prispevkov: 801
    • Točke: 1
Odgovori #84 : 08 Julij 2007, 22:24:49
Jaz bom vrjetno šla do veterinarja da mi tole o ceplenju proti steklini bolše razloži. Mogoče pa le ni takšne nevarnosti da pride do problemov ob ceplenju mladih psov.


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #85 : 09 Julij 2007, 09:01:26
Ja, sem vprasala pri Zaninovicu glede tega, pa mi je una mlada 'tajnica' skoraj zabrusila nazaj, da to ni mozno...  :-\
Bom poklicala mojega, da vprasa enega vaskega veterinarja, ce bi to naredil..

Jst na tvojem mestu ne bi klicala, ker receptorke/sestre ti tega tako in tako ne smejo dovolit! Konec koncev niti ne vedo, kdo kliče (lahko je tud npr. skrita kamera in majo pol probleme). Pejdi do veta in se zmeni z njim osebno! Če pa noče, pa pač obrni in pojdi drugam.


Zaradi meje se ne sikiram preveč ker če bo treba jo lahko skrijemo in je vrjetno sploh nebodo opazli.

Pa skrivala ga jst med prtljago raje ne bi, ker ... No, če nič drugega, tudi otroka verjetno ne bo kar skril, ne? In če ga najdejo, so problemi lahko res veliki, sploh za nazaj!!! Sama imam od lani malo slabe izkušnje na meji, ko smo morali vsi, ki smo čakali na prehod, odpret avtomobile in pokazat (precej natančo), kaj je notri. So pač en dan prej pri nekom nekaj nešli in so bili zelo neprijazni. In tega ne moreš napovedat vnaprej. Skrit pes je pa lahko kar dober razlog, da si dooolgo na meji!

Kakorkoli, upam, da vama uspe veta prepričati, pa srečno in lepo se imejta na morju!



zlatolasska

  • *
    • Prispevkov: 483
    • Točke: 0
  • Elly
Odgovori #86 : 09 Julij 2007, 09:03:47
Ne, saj ne bom klicala na kako kliniko, ampak veta osebno.. ga pozna od mojega mati in mi je dala njegovo tel. Tajnice pa vem, da mi ne bi nic koristnega povedale...
Mam se nekaj ur, da se odlocim..  ???


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #87 : 09 Julij 2007, 10:12:41
Močno upam, da vam nikjer ne bodo "cepili" psov tako, da bi vam v knjižico pritisnili štempelj, cepivo pa pustili v hladilniku. Ne rečem, pri kakšnem starem bolehnem psu, ki je bil v preteklosti že tolikokrat cepljen, da ima titer do neba. In skorajda ne gre več iz domačega vrta.  Mladiča pa ne cepiš zaradi štemplja ampak zaradi zaščite. Zaradi takih in podobnih goljufov imajo težave tudi lastniki resnično cepljenih psov, če le ti pridejo v stik s sumljivo živaljo. Ker se na štempelj v knjižici nihče ne more zanesti.
Kolikor je meni znano, gredo lahko mladiči, ki so še premladi za cepljenje, čez mejo tudi necepljeni - vsaj tisti naši mladiči, ki so dobili lastnike v tujini so lahko šli (ampak od takrat je že nekaj let tako da so se predpisi lahko tudi kaj spremenili).
Če se tako zelo bojite za svoje mladiče, jih pa ne vlačite čez mejo za vsako ceno. Navsezadnje, veliko večja je verjetnost, da bo mladič poškodovan v prometni nesreči ali da ga bo prizadela vročina na potovanju, kot pa da bi dobil kakšno hujšo reakcijo na cepivo.
Da o tem, kaj bi se zgodilo, če bi prišel v stik s sumljivo živaljo (na Hrvaškem steklina še daleč ni iztrebljena) ne govorim. Štempelj v knjižici pač ne naredi titra.


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #88 : 09 Julij 2007, 10:23:02
Močno upam, da vam nikjer ne bodo "cepili" psov tako, da bi vam v knjižico pritisnili štempelj, cepivo pa pustili v hladilniku. Ne rečem, pri kakšnem starem bolehnem psu, ki je bil v preteklosti že tolikokrat cepljen, da ima titer do neba. In skorajda ne gre več iz domačega vrta.  Mladiča pa ne cepiš zaradi štemplja ampak zaradi zaščite. Zaradi takih in podobnih goljufov imajo težave tudi lastniki resnično cepljenih psov, če le ti pridejo v stik s sumljivo živaljo. Ker se na štempelj v knjižici nihče ne more zanesti.
Kolikor je meni znano, gredo lahko mladiči, ki so še premladi za cepljenje, čez mejo tudi necepljeni - vsaj tisti naši mladiči, ki so dobili lastnike v tujini so lahko šli (ampak od takrat je že nekaj let tako da so se predpisi lahko tudi kaj spremenili).
Če se tako zelo bojite za svoje mladiče, jih pa ne vlačite čez mejo za vsako ceno. Navsezadnje, veliko večja je verjetnost, da bo mladič poškodovan v prometni nesreči ali da ga bo prizadela vročina na potovanju, kot pa da bi dobil kakšno hujšo reakcijo na cepivo.
Da o tem, kaj bi se zgodilo, če bi prišel v stik s sumljivo živaljo (na Hrvaškem steklina še daleč ni iztrebljena) ne govorim. Štempelj v knjižici pač ne naredi titra.

Se absolutno strinajm, Lanabela! Povedala sem samo, da je možnost, hm ... odloga, če res nekam greš. Vem tudi, da to ni dobra rešitev niti ni prav.  :-[ Lum je zdaj seveda cpljen, prej smo pa zelooooooo pazili nanj.  :-\



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #89 : 09 Julij 2007, 10:46:58
Če nočeš dati psa cepiti in si pripravljen kršiti zakon - prav, pa ga ne daj cepiti in ga imej doma (in upaj da ne bo slučajno koga ugriznil tačas). Da pa psa ne daš cepiti in si daš pritisniti štempelj v knjižico...