Spet preprodajalci

dafna · 42983

dafna

  • *
    • Prispevkov: 597
    • Točke: 2
: 07 December 2006, 19:54:54
Psička je bila pred nakupom okužena s kugo ali ste brale v večeru

vse kar daš se ti podvojeno vrne
http://dafna.moj-album.com/


dafna

  • *
    • Prispevkov: 597
    • Točke: 2
Odgovori #1 : 07 December 2006, 19:59:26
Psička je bila pred nakupom okužena s kugo
Saši Alenc je Nelly umrla kmalu zatem, ko so jo kupili. Vse več je preprodajalcev psov, ki jim gre le za denar in prodajajo tudi bolne pse




Vzreditelji psov morajo imeti vzrejno dovoljenje, kar zagotavlja kakovost mladičev in seveda tudi njihovo zdravje.

 


Saši Alenc iz Slovenskih Konjic je pasji mladič poginil kmalu zatem, ko so ga njeni starši kupili pri vzrediteljici. Obdukcija je pokazala, da je vzrediteljica prodala bolnega psa. S svojo zgodbo želi pozvati bodoče lastnike psov, da previdnost pred nakupom ni odveč.

"Ko sem dobila psičko Nelly, se mi je izpolnila velika želja. Od tistega trenutka naprej sva bili neločljivi, zasidrala se mi je na dno srca," je pričela pripovedovati Saša Alenc. Vendar je Nelly še isto noč, ko je prišla v novi dom, začela kazati znake bolezni in kmalu zatem poginila. Obdukcija je pokazala, da je bila še pred nakupom okužena s pasjo kugo. Sogovornica si sedaj želi novega psa iste pasme, pravi pa, da bo pred nakupom trikrat premislila in psa dala večkrat pregledati.

Kratkotrajno veselje

Saša Alenc je psičko dobila od staršev. Kupili so jo za sto tisoč tolarjev pri vzrediteljici, na katere oglas so naleteli v Salomonovem oglasniku (imena vzrediteljice ne želi izdati zaradi postopka na sodišču; odločila se je namreč, da vzrediteljico toži za primerno odškodnino). Tisto popoldne, ko je Saša Olenc dobila psičko Nelly, sicer pasme jorkširski terier, je ta še vsa razigrana tekala po travi, se podila za žogico, a veselje je bilo kratkotrajno. "Naenkrat je ostala brez moči. Ponoči je dobila drisko. Naslednji dan je šlo z njo samo še na slabše. Ni imela apetita, imela je krče, neprestano je bruhala in imela izcedek iz smrčka in oči. Že po prvi noči smo psičko odpeljali k veterinarju, ki ji je dal štiri injekcije, da bi ji bilo bolje. Klicali smo vzrediteljico, ki je hladnokrvno dejala, da je to normalno. Popoldne je Nelly spala, ker je dobila pomirjevala, ko se je zbudila, pa je bilo najprej videti, da je vse dobro."

Vendar nista minili niti dve uri, ko je pričela psička cviliti. Odpeljali so jo k veterinarju v Slovensko Bistrico, ki je dejal, da ima psička pasjo kugo. "Ugotovil je, da je bila bolezen vidna najmanj štirinajst dni, preden smo jo kupili, kar pomeni, da je vzrediteljica za bolezen morala vedeti," je poudarila Saša Olenc. "Tistim, ki kupujejo psa, svetujem, da se prepričajo, kdo lastniki sploh so in kakšna je njihova skrb za pse. Vse več je preprodajalcev psov, ki jim gre le za denar in prodajajo tudi bolne kužke."

Pri nakupu psa obvezni potni list

Kako se lahko bodoči lastniki psov izognejo nevšečnostim, kakršna se je pripetila Saši Olenc? Jože Vidic, veterinar in predsednik komisije za izobraževanje in izpite pri Kinološki zvezi Slovenije, svetuje, da psa kupijo pri vzreditelju, ki vzreja pse po pravilih Kinološke zveze Slovenije. "V takšnem primeru imajo vzreditelji vzrejno dovoljenje, kar zagotavlja kakovost mladičev in seveda tudi njihovo zdravje. Večina skrbnikov naredi le enkrat v življenju napako, da si omislijo psa pri trgovcu oziroma pri množičnem vzreditelju. Po neuradnih podatkih jo naredi vsako leto od tisoč do dva tisoč Slovencev," je pojasnil Vidic. Ljudje naj bi si omislili psa pri trgovcu zato, ker tako najhitreje dobijo želeno pasmo, seveda pa tudi zato, ker je cena teh psov nižja kot pri pravem vzreditelju.

Ob nakupu mladiča bi moral novi lastnik dobiti tako imenovani potni list, v katerem so vpisana vsa cepljenja in drugi preventivni ukrepi. "Če je pes rodovniški, mora imeti ustrezen dokument s suhim žigom FCI, mednarodne kinološke zveze. Zelo pomembno je tudi, da s prodajalcem sklene ustrezno pogodbo," je opozoril Jože Vidic. Sicer pa ima zdrav mladiček bister pogled, je živahen, ne sme imeti izcedka iz oči in nosu, na zadnjični odprtini ne sme imeti ostankov blata, ne sme zaudarjati, dlaka mora biti svetleča, ne sme imeti napetega trebuščka, notranjost uhlja mora biti čista. "Še najbolje je, da se na nakup mladiča odpravimo skupaj z veterinarjem ali pa vsaj z dobrim poznavalcem psov. Pravijo, da je pes edini prijatelj, ki ga lahko kupimo. Storimo to tako, da nam ne bo žal," je poudaril. Zgodi se tudi, da nekateri prodajalci psa cepijo kar sami, zato je treba v potnem listu preveriti, kdo je psa cepil.

Mladiči s tujih pasjih farm tudi v Slovenijo

"Največji trgovec s psi v Sloveniji je iz okolice Celja, ki vsako leto proda približno tisoč psov. Dela legalno, z dovoljenjem Vursa. Poleg njega je še nekaj manjših trgovcev, ki prodajajo pse bolj ali manj na črno," je pojasnil Jože Vidic. Na vprašanje, ali v Sloveniji sploh obstaja mehanizem, ki preverja trgovce s psi, Vidic odgovarja: "To bi morali delati pristojni veterinarji, nekdanji veterinarski inšpektorji. Prodajo živali namreč nadzira Veterinarska uprava Republike Slovenije. V praksi to bržkone ne teče tako, kot bi bilo treba. Če bi pristojni uradni veterinar redno preverjali, ali živijo mladiči za prodajo v ustreznih zoohigienskih razmerah, ali so cepljeni zoper kužne bolezni psov, ali so brez notranjih zajedavcev, bi nedvomno lahko trgovca velikokrat oglobil ali pa zanj celo napisal kakšno kazensko ovadbo," je prepričan Vidic.

V Sloveniji je nekaj ljudi, ki vzrejajo več različnih pasem psov zaradi dobička, pravi Jože Vidic. Ni pa tako imenovanih pasjih farm oziroma "tovarn", kakršne poznajo v tujini. "Največ množične vzreje psov je na Slovaškem, Češkem in Madžarskem. To so nekakšne pasje farme, kjer vzrejajo komercialno zanimive pasme. Z mladiči oskrbujejo predvsem zahodnoevropske države, nekaj teh psov pristane tudi v Sloveniji. Množično vzrejanje psov ima samo en cilj - dobiček. Te farme delujejo mimo nacionalnih kinoloških zvez, čeprav prodajajo tudi rodovniške pse," pravi Jože Vidic.

Mladiči, ki jih trgovci s psi pripeljejo v Slovenijo, po navadi niso cepljeni zoper kužne bolezni psov, okuženi naj bi bili z notranjimi in tudi z zunanjimi zajedavci. Ker so do prodaje živeli v slabih razmerah, so po navadi bolj občutljivi in zato hitreje zbolijo, tudi za katero od bolezni, proti kateri so bili cepljeni. "Po neuradnih podatkih se le redko zgodi, da bi pri trgovcu dobili povsem zdravega psa. Pri tem ne gre zgolj za organske in kužne bolezni, ampak tudi za različne dedne hibe in bolezni, ki jih skrbniki opazijo kasneje, kot so težave z očmi, sluhom, kožo," je opozoril veterinar. Mladič s pasje farme ima po navadi tudi psihične težave, povezane z neželenimi oblikami vedenja, kot so strah, popadljivost, fobije ...





NATAŠA RIŽNAR

vse kar daš se ti podvojeno vrne
http://dafna.moj-album.com/


tjasav

  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 0
  • R&R
Odgovori #2 : 07 December 2006, 20:00:04
Ja...mala yorkica je bila... :'( Pa tud punca se mi ful smili; tega res ne privoščim nikomur.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 07 December 2006, 20:02:40
Pa ni bila kupljena pri preprodajalcu in niti tako skrajno poceni ni bila - če predvidevamo, da je bila nerodovniška.


dafna

  • *
    • Prispevkov: 597
    • Točke: 2
Odgovori #4 : 07 December 2006, 20:03:20
Ja meni je to tudi dosti  :'(

vse kar daš se ti podvojeno vrne
http://dafna.moj-album.com/


tjasav

  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 0
  • R&R
Odgovori #5 : 07 December 2006, 20:05:02
Cene nerodovniških yorkijev so ponavadi okoli 100 000 sit, ker jih je ponavadi malo v leglu.



dafna

  • *
    • Prispevkov: 597
    • Točke: 2
Odgovori #6 : 07 December 2006, 20:07:34
Koliko pa rodovniški stane ???

vse kar daš se ti podvojeno vrne
http://dafna.moj-album.com/


tjasav

  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 0
  • R&R
Odgovori #7 : 07 December 2006, 20:11:26
Moj je bil 750 eurov. Če pa hočeš imeti vrhunskega, torej za razstave pa 1200 - 1500 eurov.
Ta punca bo spomladi kupila novega yorkija za 250 000 sit pri kvalitetnem vzreditelju in upam, da se bo vsaj malo potolažila.



dafna

  • *
    • Prispevkov: 597
    • Točke: 2
Odgovori #8 : 07 December 2006, 20:13:45
Jaz to tudi upam in ji želim VELIKO LET uživanja z novim kužkom-ali jo poznaš?

vse kar daš se ti podvojeno vrne
http://dafna.moj-album.com/


tjasav

  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 0
  • R&R
Odgovori #9 : 07 December 2006, 20:16:02
Ne, brala sem njen prispevek na sosednjem forumu z naslovom Nelly ni te več.



dafna

  • *
    • Prispevkov: 597
    • Točke: 2
Odgovori #10 : 07 December 2006, 20:17:09
Aja -hvala ;)

vse kar daš se ti podvojeno vrne
http://dafna.moj-album.com/


malena3

  • Gost
Odgovori #11 : 08 December 2006, 00:02:51
Ja, bil je nerodovniški.

Mene pa bolj zanima, kdo je tisti "znani" Celjan, ki proda na tisoče mladičkov? ::)



TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #12 : 08 December 2006, 07:36:41
Ne, brala sem njen prispevek na sosednjem forumu z naslovom Nelly ni te več.


na katerem forumu?če na tem v kateri temi?



dafna

  • *
    • Prispevkov: 597
    • Točke: 2
Odgovori #13 : 08 December 2006, 10:29:58
Ja, bil je nerodovniški.

Mene pa bolj zanima, kdo je tisti "znani" Celjan, ki proda na tisoče mladičkov? ::)
[
Ja Matuš ne

vse kar daš se ti podvojeno vrne
http://dafna.moj-album.com/


dafna

  • *
    • Prispevkov: 597
    • Točke: 2
Odgovori #14 : 08 December 2006, 10:33:25
mojpes.net,v spomin-Nelly ni te več

vse kar daš se ti podvojeno vrne
http://dafna.moj-album.com/


Mel

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 2
  • ...moj sonček...
Odgovori #15 : 08 December 2006, 14:17:21
Kje je bil pes kupljen?

Srce ima razum, ki ga razum ne pozna...
http://orix.moj-album.com/


lorry

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 913
    • Točke: 1
  • imejte radi svoje žival'ce
Odgovori #16 : 08 December 2006, 14:25:00
Ja, bil je nerodovniški.

Mene pa bolj zanima, kdo je tisti "znani" Celjan, ki proda na tisoče mladičkov? ::)

To je Matoša iz Škofje vasi. Pri njemu je bilo kupljenih že ogromo bolanih psov.


Mel

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 2
  • ...moj sonček...
Odgovori #17 : 08 December 2006, 14:40:43
A pes je bil pri Matoši kupljen, ali kaj? Nisem brala vsega ...

Srce ima razum, ki ga razum ne pozna...
http://orix.moj-album.com/


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #18 : 08 December 2006, 14:43:06
Ne Mel starši od punce so ga kupili pri vzrediteljici


malena3

  • Gost
Odgovori #19 : 08 December 2006, 18:09:39
V bistvu sem se ravno danes zgovarjala z veterinarko, da sramota, da v prispevku, ki je bil na pop tv glede Matoša, si upa en, ki se ceni sam sebe, da je izkušen človek na področju veterine, tako oblatiti tiste, za katere se resnično trudijo proti takim primerom.

Je pa baje tudi ona že zdravila kakega njegovega psa....bolezni, da boli. :(



dafna

  • *
    • Prispevkov: 597
    • Točke: 2
Odgovori #20 : 08 December 2006, 20:03:02
malena3 oprosti samo te nisem zdaj nič razumela ???

vse kar daš se ti podvojeno vrne
http://dafna.moj-album.com/


malena3

  • Gost
Odgovori #21 : 08 December 2006, 23:43:35
Dafna, tisti gospod, ki je delal veterinarski pregled pri Matoši, in ga je kazalo po tv, ko je najprej rekel, da se njemu zdijo razmere zadovoljive, potem pa kmalu spremenil mnenje...da bodo dali postopek.....Na take "gospode" je letela debata.
Sploh, ker veliko rejcev, ki oddaja mladičke brez papirjev, malo na leto dinarčkov potalajo in jim nobeden ne diha za vrat.

To sm mislila.



dafna

  • *
    • Prispevkov: 597
    • Točke: 2
Odgovori #22 : 09 December 2006, 14:21:07
Ja to pa imaš prav so vsi podkupljivi >:( >:(

vse kar daš se ti podvojeno vrne
http://dafna.moj-album.com/


Saša ALENC

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
  • Nelly pogrešam te :(
Odgovori #23 : 16 December 2006, 16:02:08
Ewo se še oglašam tudi tu. Jaz sem avtorica članka v Večeru oz. punca, kateri je lastnica prodala psičko okuženo s pasjo kugo.

Boleča izkušnja, drugih besed več nimam :( :(

Samo še kratko sporočilo z moje strani:

Imejte živai radi, pa naj bodo to, mucke ali psi, ali ribice ali prašički. Živali so isti kot ljudje, le da imajo drugačne navade. Isto čutijo, trpijo ... Ne mučite jih, ker si tega ne zaslužijo. In pa preverite lastnika, če se odločite za nakup živali.

Saša

*SaSHeeQ*


lorry

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 913
    • Točke: 1
  • imejte radi svoje žival'ce
Odgovori #24 : 16 December 2006, 17:43:42
Ja, in ne kupujte pri preprodajalcih-trgovcih, šteparjih, predvsem pa ne kupujte bolanih psov, tudi če se vam smilijo, ker s tem samo VZPODBUJATE preprodajalstvo in šteparstvo.


Saša ALENC

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
  • Nelly pogrešam te :(
Odgovori #25 : 16 December 2006, 18:46:15
lorry!

samo mi nismo vedli :( če je ženska kazala kak ma nelly rada pa jo stiskala k sebi ...  :'(

*SaSHeeQ*


lorry

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 913
    • Točke: 1
  • imejte radi svoje žival'ce
Odgovori #26 : 16 December 2006, 19:02:34
Saj nisem nate mislila ampak na splošno.  ;) Ja, nekateri so hinavski, zato je potrebno biti previden. Nekateri pa kupujejo psa pri takih samo zato, ker mislijo, da bo to ceneje.  :(


Saša ALENC

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
  • Nelly pogrešam te :(
Odgovori #27 : 16 December 2006, 19:24:15
Ceneje? Da ... recimo rodovniški jorki so od 700€ dalje.. to ni mali denar ... ampak ko doživiš to kar sem jaz, se ti je*e za denar. Ampak po drugi strani tudi sedaj ko bom kupila novo psičko, mi noben ne more zagotovit da psička ne bo zbolela... tveganje je pri vsakem mladičku ...

Kupila jo bom v Mb. Sem se že bidela z lastnikoma, sta starejša in se s tem ukvarjata ljubiteljstko in sta registrirana v kinološki zvezi Slovenije. Ko sem jima powedala da sem psičko dobila že pri dveh mescih sta me samo debelo pogledala. Onadva psičkov ne oddajata pred 3mesci, pa še to jih moreš prit obiskovat najmanj 1mesce dni prej 1x na teden. To pa se potem zamisliš.

*SaSHeeQ*


dafna

  • *
    • Prispevkov: 597
    • Točke: 2
Odgovori #28 : 16 December 2006, 19:31:30
Saša zdravo -prav imaš -nihče ti ne more garantirat da bo zdaj zdrav kuža,veš tudi naša psička je kupljena pri podobnem paru kod boš ti zdaj kupila in ima naša Dafna non-stop zdr. težave ,pa vseeno ko zdaj spet kupujem še enga psa ga bom tudi kupila z rodovnikom in pri priznani vzrediteljici in močno upala da bo ta kuža bolj zdrav, ker bo tudi zame zelo drag in že celo leto šparam zanj da ga bom drugo pomlad dobila oz . kupila 8)

vse kar daš se ti podvojeno vrne
http://dafna.moj-album.com/


lorry

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 913
    • Točke: 1
  • imejte radi svoje žival'ce
Odgovori #29 : 16 December 2006, 19:41:30
Saj sem napisala, da mislijo, da jih bo to prišlo ceneje. Na koncu pride veliko dražje. To ne pomani samo finančna ampak še huje. Res ti ne more nihče garantirati, da bo rodovniški kuža 100% zdrav. Je pa vseenomanj rizično, če poznaš njegove starše in prednike. Njihove bolezni in "hibe". Ne?