nenormalni strah pred okolico

Ryu · 11446

Ryu

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
: 15 December 2006, 17:32:21
Lia je stara skoraj 5 mesecev in doma je čisto vredu. se igra, raziskuje oz je čisto normalna. vendar pa na ulici (pločnik, park - povsod kjer so neznani ljudje) pozabi na vse. brezglavo se zaganja sem ter tja, ne glede na prometno cesto ipd. v nove prostore ni variante da vstopi,če jo malo cuknem pa se upre z vsemi štiri,še z repom če bi to kaj pomagalo. je totalno nezaupljiva do okolice in do mene v okolici,čeprav je doma zelo poslušna. ustraši se najmanjšega šuma,če je le varianta se kam zavleče pred okolico, včasih je strah prehud in se polula in ali pokaka,ne glede na to kje je. z drugimi psi hitro naveže stik,tudi drugih živali se ne boji. motijo jo nezneni ljudje,pa čeprav oddaljeni. takrat pozabi čisto vse, samo da se "reši" - pobegne ali skrije. vse ostalo je normalno. kako jo naj privadim na življenje zunaj doma? lp, matic



Ryu

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 15 December 2006, 17:45:53
pa še to sem pozabil omenit. pred mesecem in pol je doživela in  preživela paravirozo (10 dni). mogoče je to vzrok? naj omenim, da je bilo zelo zelo hudo.



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #2 : 15 December 2006, 17:47:33
A pred boleznijo je bilo pa v redu? Kakših slabih izkušenj z ljudmi nima?



Ryu

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 15 December 2006, 17:52:19
slabih izkušenj ni imela, dobil sem jo ko je imela 3 mesece.



Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Odgovori #4 : 15 December 2006, 17:55:05
Je bila takšna že pred boleznijo ali le po njej?
Če je bila takšna že prej mogoče psička ni socializirana...ste jo že od začetka navajali na ljudi, ostale pse, drugo okolico?
Kako pa psička sprejema naprimer druge ljudi ki pridejo k vam na obisk?

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


Ryu

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 15 December 2006, 17:59:10
bala se je že prej,vendar sem mislil da zato ker je pač mlada in v popolnoma novem okolju. nakar je prišla ta bolezen tako da res nevem ali je bila prej že takšna ali ima bolezen kaj zraven.



Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Odgovori #6 : 15 December 2006, 18:08:22
ste jo že od začetka navajali na ljudi, ostale pse, drugo okolico?
Kako pa psička sprejema naprimer druge ljudi ki pridejo k vam na obisk?

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


Ryu

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 15 December 2006, 18:26:56
ne, do vseh je takšna. ampak doma ne dela panike če pride kdo ko ni njen "zaupnik"  ??? (družini zaupa,čeprav jih vidi poredko).doma se pač uimakne v drugo sobo, kot, čimdaleč od osebe. Doma je zaradi tega ne sekiram oz je ne navajam, drugje pa je to kr neprijetno. mnenje do zdaj je pač bilo,naj počakam, vendar se mi to ne zdi najboljsa resitev,saj ne gre kaj na bolje. čeprav greva včasih na kak drug kraj na sprehod,mirna in sproščena je le takrat,ko ob njej ni nobene neznane osebe oz. kakršnegakoli hrupa.  :-\



Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Odgovori #8 : 15 December 2006, 18:33:17
Že prvi dan ko ste jo dobili bi jo mogli navajat na druge ljudi, živali in drugačna okolja. Sicer glede na to da ste jo dobili pri 12-13 tednih, bi mogla biti takrat že socializirana z strani vzreditelja vi bi pa to samo nadaljevali. Zdej nevem ti svetovat, ker z plašnimi psi žal nimam izkušenj mislim pa da jo je treba zelo počasi začet privajat na ljudi - pa ne takoj na celo gručo ampak 1 po 1. Pa za vsak napredek je jo treba full pohvalit in nagradit! Tudi ko jo peljete na sprehod,prvo pojdite kje da ni dosti drugih ljudi in živali da se navadi na novo okolje - potem pa postopoma vključite še sprehode z srečevanjem ljudi in živali.

To je sicer moje mnenje - se mi pa zdi da si boste mogli vzet veliko časa da jo navadite na ljudi - ampak treba vztrajat pa bo!

Naj pa svetuje še kdo ki ima z tem izkušnje ker moji nasveti niso nujno pravilni.

Lp

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #9 : 16 December 2006, 10:24:20
Ryu kako pa ti zunaj reagiraš na njeno preplašenost? Jo tolažiš, božaš? Če ja, potem z tem še bolj spodbujaš njeno vedenje. To njeno vedenje poskušaj ignorirat in vsakršen njen pozitiven odziv na okolico obilno nagrajuj. Z igračo ali hrano.
Ne sili je, da naj gre do ljudi ampak pusti, da sama naredi ta korak. Ko bo sama pokazala interes do neznane osebe, jo pohvali. Oseba pa naj vanjo ne rine, naj bo pri miru, gleda v stran, ne direktno v psa, ker jo zna to še dodatno prestrašit.

Fino bi bilo, da bi začel načrtno delat na njeni samozavesti. Najbolje s pomočjo igrače. Ona naj bo vedno zmagovalec, tako si bo okrepila samozavest.

Malo je za vse skupaj že pozno, glavna socializacija in navajanje na tuje ljudi poteka že prej pri vzreditelju, ampak z veliko trme bosta lahko vsaj omilila zadevo, popolnoma odpravil pa jo boš najbrž težko.

Lp nina




deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #10 : 16 December 2006, 11:03:09
a smem nekaj vprašat?
ima psica rodovnik?
če je tako vedenje nakazovala že pred boleznijo je zadeva namreč genetska- pes je iz zafurane vzreje.
Bolezen ki jo omenjaš lahko povzroči živčne motnje in epilepsijo,ali pa poslabša že naravno slabe živce (kar je najbrž pri vas).




Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Ryu

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 16 December 2006, 11:28:08
tolažim je ne,saj sem isto prebral že prej v knjigi. nagrade pa tudi ne sprejme oz ni zanimiva nobena igrača, tudi poslastica ne. če sva kje dlje časa pa tudi čakam na njen prvi korak,vendar se potuhne oz da prostor in je ne zanima nič na svetu. postane ful zadržana, sili se k meni. če je okolje novo in mirno, zaspi, dokler pač ne greva. takoj doma pa kot da nič ni bilo. skratka, še preveč normalno- uboga, se igra, ipd.   ???   ja, psica je rodovniška.



Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #12 : 16 December 2006, 12:41:18
Ryu, smem vprašat iz kje je tvoja psička? Od katerih vzrediteljev?  :)

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13 : 16 December 2006, 13:41:42
Pri polarnih pasmah se občasno najdejo taki pretirano nezaupljivi primerki - zlasti jih je strah tujcev. Pri huskijih še najbolj izrazito. Kar je podedovano. Če k temu dodamo še možno pomankanje izkušenj v prvih treh mesecih (k...pa zakon o zaščiti živali, ki določa oddajo mladičev pri treh mesecih, če vzreditelj ne začne s individualno socializacijo dovolj zgodaj, se posebno pri tistih bolj plašnih ne da več nadomestiti)
Hrana, igra... kar je še takih zadev za motivacijo, pri prestrašenem psu ne delujejo. Prestrašen pes se tudi ne more nič naučiti.
Če je zadeva res tako huda, kot se iz napisanega zdi, se obrni na Sabino Stariha pipan (pri Zaninoviču), da rešiš kar se rešiti da.


LOKICA

  • Gost
Odgovori #14 : 03 Januar 2007, 21:36:20
poglej

jaz imam blazno bolazljivega labradorca. pobegne od vsakega psa, ki je velik vsaj toliko kot on. ljudi pa se boji tistih, ki ga sami poskušajo pobožat. Tisti, ki ga pustijo na miru, so mu bolj zanimivi. Imela sva izkušnje, da so naju oba napadli odrasli veliki samci, ko je bil moj Švarc še majhen.Toliko o podlagah.

Zdaj je star 1 leto in malo. V pasji šoli se je navadil zaupati tudi psom večjih od sebe. Navadil se je ljudi. Pozornost nase na neznanih lokacijah pa sem pridobila z igračo. Trajalo je ogromno časa, vendar je zdaj učna klobasa iz pasje šole njegova najboljša prijateljica. Ko je padla v vodo, jo je šel celo iskat, čeprav se je kot netipičen labradorec zelo bal vode. Takrat je celo splaval.

Moje priporočilo je: druženje s psi, ki jih pozna. Najprej na znanem terenu, potem na manj znanem. In ker so psi nori na igrače, se čim več igraj. Psi to cenijo. Dobra je tudi tista igrača, ki je žogica ali kos gume in vrvica na koncu, za katero ti vlečeš.

Poskusi, psi so vredni tega



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #15 : 03 Januar 2007, 22:47:25
Lokica kje pa si vzela svojega labradorca?

Ker tale netipičen karakter kaže na zelo pomanjkljivo socializacijo.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


LOKICA

  • Gost
Odgovori #16 : 04 Januar 2007, 14:12:31
LuNa ful hvala

jaz napišem svoje prvo sporočilo na forumu in takoj mi vrneš negativne misli
nimamo vsi svojih psov od dneva ena, ko so prišli na svet



Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #17 : 04 Januar 2007, 14:26:23
Lokica mislim da si Luno malce narobe razumela, ni mislila na to da bi ti premalo delala na socializaciji psa temveč da je prišlo do te napake že pri njegovemu vzreditelju, res pa je tudi kot je že zgoraj omenila Lanabela da v leglih pride tudi do netipičnih predstavnikov svoje pasme. ;)


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #18 : 04 Januar 2007, 16:21:55
Lokica, tudi jaz mislim da je tako.  ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #19 : 04 Januar 2007, 18:24:29
Lokica, se oproščam, če si napačno razumela moj post. Lahko ti samo čestitam za ves trud, ki si ga in ga še vlagaš v svojega psa.
Ves moj komentar je bil pa namenjen neprimerni socializaciji s strani vzreditelja, zato pa sem vprašala od kje je pes. Sprašujem pa zato, ker še nisem videla primerno socializiranega mladiča, ki bi se bal ljudi in drugih psov. V glavnem imamo lastniki labradorcev ravno obratne "probleme", da hočejo pozraviti vsakega človeka in vsako živo bitje.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #20 : 04 Januar 2007, 18:39:05
Ryu! Jaz menim, da je takšen nenormalen strah znak degeneracije pasme, oziroma napačne selekcije pri vzreje...

S takšnim problemom plašnosti in nervoze se soočajo vzreditelji škotskih ovčarjev.. Zaradi svoje popularnosti in napačne selekcije pri vzreji, je veliko škotov izjemno plašnih...kar je velik problem za lastnika in tudi za nadaljno rejo, ker je plašnost dedna.

Na tvojem mestu se bi jaz pozanimala pri vzrediteljici za ostale pse iz legla...in malo kontaktirala lastnike.. da ugotoviš če so ostali tudi tako plašni ali če si samo ti imel takšno "smolo"pri izbiri!

Glede rešitve se pa pridružujem ostalim...veliko igre, veliko dela in še veliko igre...da vidi, da ni razloga za strah...GG


NiKiCa

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 04 Januar 2007, 20:56:37
lep pozdrav

Tudi jaz imam podoben problem kot Ryu.  :(  moja pskička ki sem jo dobila pri njenih 8ih mesecih (sedaj je stara 1 leto in 1 mesec) se full boji na sprehodu oz ko hodiva po "vasi" je vse ok ko pa zavijeva na makedamsko cesto kjer ni veliko ljudi in avtomibilov rata čisto prestrašena in v 4 mesecih še nisem mogla ugotovit česa se boji, enostavno da rep med noge ušeska zaviha nazaj in komaj da hodi. enako je ko greva v mesto, ko pa vidi da greva domov pa rata čisto razigrana in začne vlečt za povodec.  :-\ v preteklosti mislim da ni imela ravno najlepše življenje, sem namreč njena 3 lastnica  :(

čudi me to ker doma je pa čisto druga pesem razigrana psička ki se nobenega ne boji ne psouv ne ljudi. tudi na sprehodu se ne boji ljudi in drugih psov. na začetku se mi je to zdelo normalno da se boji ampak po 4ih mesecih se mi pa že zdi malo čudno ker je drugače res pametna psička in doma vse uboga. čudi me tudi to ko ji doma rečem sedi se takoj vsede ko ji pa rečem na sprehodu me pa samo pogleda in se obrne stran.  :( ne morem pritegnit njeno pozornost tudi z igarčam ne gre

ima kdo kakšen nasvet kako naj to odpravim? od kar jo imam jaz ni doživela nobene slabe izkušnje na sprehodu. tudi to se mi zdi čudno, da ko je psička od sestre zraven na sprehodu pozabi čisto na ves strah.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #22 : 05 Januar 2007, 12:01:09
Čim večkrat ven in na različne kraje. Če kaže znake strahu in nelaogdja je ne tolažite, ker to pes vzame kot potrditev svojega počutja. To ignorirajte.
Igrajte se povsod. Zahtevnost postopoma zvišujte. Mogoče bi lahko kombinirali tudi s hrano. Če je kuža ješč se lahko poskusi. Namesto, da dobi za jest v posodici, mu brikete dajte iz roke, kje zunaj. Pa ne kot nagrado za strah, ampak takrat, ko naredi nekaj kar vem je všeč. Dovolj tudi da vas pogleda, ni treba da se usede. Seveda postopoma preidite na tuje.
Za prvič lahko pomaga da gre še kdo z vama. Dovolj je že, da gre prvi naprej. Ne pa preveč ponavljat, da se navadi tudi samostojnosti.

Samo vztrajajte in se ne vznemirjajte. Pes čuti, če ste tudi vi živčni ali zaskrbljeni in to mu ne bo pomagalo. Bodite odločni in vztrajni.

Sem imela zelo hud primer doma. Odraslo zapuščeno psico, ki je v dveh, treh letih postala čisto normalna. Zelo se je bala ljudi, hitrih gibov in tudi skoraj vseh nenavadnih zvokov. Niti z vrečko se ni smelo zašumet.

Tako da samo vztrajajte in rezultat bo viden. Veliko se pes uči z vašim zgledom, tako da boste tudi sebe morali trenirat.  ;)

+1

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #23 : 10 Februar 2007, 22:21:11
Ryu  kako je z psičko, že kaj bolje glede njenega strahu? ..lp
 
 


Ryu

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 14 Februar 2007, 16:04:04
Lp. Boljse ni, edino psov vecjih od sebe se ne boji vec, celo k njim sili. kar pa se spremeni z manjsimi psi od nje, saj se zaradi manjsine pocutijo ogrozeni in jo takoj "nahrulijo". Lia pa rep med noge pa gas. ne zna se postavit za sebe. prav tako se neznansko boji malih otrok in vecine posameznih ljudi oz skupine ljudi. Zanimivo pa je, da na avtomobile niti ne trzne.

Menjala sva ovratnico, zdaj ima zatezno, saj je nenormalno vlekla za povodec na sprehodih, predvsem zaradi straha pred nevemcem. Pa je isto. Vlece in vlece, pa ji je cisto vseeno kaj bo. pa ve, da bolj ko vlece slabse je. Pozabi na vse, kar sva se kdajkoli ucila. zanimivo je pa to, da komaj caka da greva ven, dostikrat sitnari ze takoj ko prideva iz sprehoda. Hm? Po mojih ugotovitvah je Lia dokler je nisem vzel, vecino casa ce ze ne ves cas, prezivela v boksu.  >:(



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #25 : 14 Februar 2007, 16:14:31
Zatezna ovratnica čisto nič ne pomaga proti vlečenju. Samo pes se nauči kako se vleče na tej  ::)

Najhitreje je, če se ustaviš takoj, ko te potegne ali pa kar zamenjaš smer.
Da vidimo, kdo je večja trma ;)

Ti kar vstrajaj in jo pelji na več koncev in se ne sekiraj. Samo pazi, da ne bo preveč neprijetnih dogodkov in nagrajuj pozornost nate ali vsaj sproščenost.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #26 : 14 Februar 2007, 16:49:04
Kot je res že andreja lepo napisala, zatezna res prav nič ne pomaga. Znati jo je treba pravilno uporabljati. Ravno tako te tudi z zatezno lahho vleče. Tole s spreminjanjem smeri je pri Aski zelo delovalo.  Sej še kdaj kaj povleče, ko je v družbi drugih psov, drugače pa že velik napredek :). Bodi bolj trmast od pesjanke, pa ne oziraj se na druge, ki te bodo verjetno malo čukasto gledali, ko boš spreminjal smer, ko te bo pesjanka povlekla. Pa poročaj kako napredujeta.

Lp


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #27 : 14 Februar 2007, 18:50:54
Pri psu, ki ga je strah kakršna koli sila zadevo samo poslabša. zatezna je dobra edino zato, da se ti pes v paniki ne more sneti, sicer pa škodi, celo če jo uporabljaš tako kot je prav. Pomaga edino to, da se kolikor je le mogoče izogibaš strašljivim situacijam.  Idealno je, če lahko dobiš take ljudi in pse, ki jo ignorirajo in se jim lahko približa samo toliko kolikor sama hoče.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #28 : 14 Februar 2007, 21:14:52
ryu, kaj pa kaka šola?
Kako je na tem področju?

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Ryu

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 15 Februar 2007, 16:44:23
glede nagrajevanja je tak. Lio je zelo tezko nagradit na sprehodu, tudi ce naredi kaj prav, saj preprosto ignorira vsak posladek, klobaso, vse. toliko vsega se dogaja okoli nje, da se ji zdi skoda zapravljat casa z zvecenjem  ::) ceprav doma zelo rada je. pogled je vedno drugje, vsepovsod bi bila rada naenkrat. pa lahko eno uro stojiva na mestu pa se ne umiri. pa ne boste dosti mimo udarli ce recete da je hiperaktivna. ( seveda kadar se ne boji). to z spremembo smeri pa bom poskusil, hvala.