Pogodba

Bugz · 29054

Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
: 09 Januar 2007, 21:05:04
No to vprašanje je predvsem za vzreditelje:

Zanima me namreč kdo od vas proda psa z pogodbo in kaj vsebuje ta pogodba?

Mogoče kakšen primer take pogodbe pokažete?

Tisti ki pa niste vzreditelji pa povejte kaj bi vi dali v pogodbo.

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #1 : 09 Januar 2007, 21:14:44
Bugzy,

o tem smo že enkrat govorili na tem forumu. Sem jaz dala gor osnutek osnovne pogodbe, ki jo podpišejo kupci naših mladičkov - brez aneksov. Če bo kateri našel ta del foruma, jo lahko kopira tudi sem. Jaz je sedaj ne najdem, kje je.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #2 : 09 Januar 2007, 21:16:56
Nekaj o pogodbi, najdeš tukaj -> http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=714.msg19836#msg19836 in nekaj malega tudi tukaj -> http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=736.msg17950#msg17950 .

Miša - se tudi jaz spomnim, da si dala osnutek svoje pogodbe (ker sem ga brala), ampak ga nikjer ne najdem.  ??? Pa sem iskala pod besedo "pogodba" in mi ni našlo nič tvojega.  ??? Mogoče bo kdo drug priskočil na pomoč.  :-[


Lp,
Mojca


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #3 : 09 Januar 2007, 21:19:12
Aaaaaaaa - eureka!  :o Našla Mišino pogodbo.  8) (kok sm jst kul)  :D

Bugz evo osnutek Mišine pogodbe.

Glede kupoprodajnih pogodb je tako, da je za sodišče že dovolj, če ti neka oseba napiše na "sekret" papir, da ti dolguje pet jurjev in ga na osnovi tega lahko sodno preganjaš.

Tako je s pogodbami. Kadar je pogodba podpisana z strani dveh nasprotnih strani, je pravno veljavna.

Ker vas je kar nekaj, ki me že lep čas terjate za osnutek moje pogodbe, jo tukaj javno objavljam in če bo prišla prav še kateremu od vas, bom zelo vesela, da ste ukradli mojo " intelektualno lastnino ". Naj vas edino opozorim na to, da so stvari, ki se tičejo mene in kupca zasebne zadeve in sem jih izpustila.


Psarna " FORT BONES " registrirana pri FCI, dne 20.04.2005 pod št.: 07/05, iz Ljubljane ( 1000 ), ulica, Slovenija
00386 41 000000, [email protected], www.4missa.net/zoya, kot prodajalec

in kupec:

ime__________________________ ___________________________

priimek______________________ _____________________________

naslov_______________________ _____________________________

država_______________________ _____________________________

št.potnega lista________________________ _____________________


skleneta                    KUPOPRODAJNO   POGODBO


za nakup psa pasme mastino napoletano

ime__________________________ _____________________________

spol_________________________ _____________________________ _

čip__________________________ _____________________________ _

poležen______________________ _____________________________ _

 cena_________________________ _____________________________

Kupec se s podpisom pogodbe zaveže da:

1. psa ne bo nikoli uporabljal, posojal ali prodal za namene pasjih bojev,
2. ga uporabljal, posojal ali prodajal v namene zoofilije in bestialnosti,
3. psa uporabljal za nerodovniški razplod,
4. ga kakorkoli drugače fizično ali psihično mučil,
5. ga brez vzrediteljeve vednosti prodal naprej, ki si pridržuje predpravico do nakupa psa po tržni ceni,
6. bo zanj skrbel v  vseh pogledih tako fizično, psihično kot zdravstveno,
7. omogočiti vzreditelju predstavitev vzrejne skupine na razstavah in obveščati vzreditelja o doseženih rezultatih na razstava,
8. vzreditelju posredovati podatke o paritvah in morebitnih leglih ter dovoliti ogled legla.

V primeru pasmi neprimernega ravnanja s psom in šolanja psa s fizično prisilo, ugotovljenega po tretji strokovni osebi,  nespoštovanje 1., 2., 3. in 4. točke te pogodbe ali ugotovitvi hujših kršitev, ki drastično posegajo v dostojanstveno življenje psa, lahko vzreditelj brez denarnega nadomestila odvzame psa in / ali zahteva izplačilo pogodbene kazni v višini 2.500 eu

Vzreditelj se zavezuje:

1.  predati kupcu zdravega in prvič proti nalezljivim boleznim cepljenega mladička
2.  predati kupcu rodovnik in potrdilo o cepljenju
3.  seznaniti kupca z napotki za nadaljnjo nego in prehrano mladičev
4.  svetovati glede vzreje psa
5.  pomagati kupcu pri razstavah, ocenjevanju, vzrejnem pregledu
6.  kupcu predati mladička brez ob nakupu vidnih oz. ugotovljenih napak
7.  nudi pomoč pri varovanju psa v času dopustov ali bolezni kupca
8.  nudi pomoč pri izbiri šolanja psa


Predmet pogodbe je kupljen po sistemu videno - kupljeno. Vzreditelj se ne obvezuje menjati psa ali vračati kupnine.
Vse ostale dogovore bosta pogodbenika usklajevala z aneksi k tej pogodbi.
Morebitne spore bosta kupec in vzreditelj reševala sporazumno, v kolikor sporazum ne bo možen, je pristojno sodišče v Ljubljani.

Pogodba je napisana v dveh izvodih, od katerih vsaka od pogodbenih strank prejme en izvod.
 
 

V _______________, dne ___________________
 
 
 
 

Kupec:                                                                                             Vzreditelj:


_____________________________ _____________________________ _______________


Miša



Lp,
Mojca


Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Odgovori #4 : 09 Januar 2007, 21:20:21
Hvala Scythe

Lahko pa recimo poveš kaj bi ti dala v pogodbo za tvoje mladičke če bi jih imela...

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #5 : 09 Januar 2007, 21:26:57
Hvala Scythe

Lahko pa recimo poveš kaj bi ti dala v pogodbo za tvoje mladičke če bi jih imela...
Ni problema ;)
Zaenkrat mi ne pade nič takšnega, kar že ne bi pisalo v Mišinem osnutku.  :-[
Mogoče bi dodala kakšen člen v smislu "pravice do nenapovedanega obiska".  ::) Samo to je tako-tako -> odvisno kje kupec živi in še od polno ostalih pogojev. Se mi pa sam nenapovedan obisk zdi smiselen - ker takrat najbolje preveriš kako je poskrbljeno za psa (ljudje niso pripravljeni, ne urejajo, ne prirejajo in skrivajo resnične razmere).

Ampak moram reči, da o vzreji ne razmišljam, zato tudi ne o pogodbah.  :-[ Do nakupa naslednjega psa pa je še nekaj časa (najbrž šele ko bom imela svoje redne (večje  :D :D) dohodke), zato tudi o pogodbi v tem primeru še ne razmišljam.  :-[ Je bil pa moj Astor kupljen brez pogodbe.



Lp,
M


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #6 : 09 Januar 2007, 21:35:03
Jaz moram dodati samo še iz pravnega vidika, da takrat, ko sem jo jaz sestavljala ni bilo zakonsko obvezno pisati pogodbe v štirih izvodih, tako, da bom da del spremenila.

Bugzy, lahko ti še jaz kakšno natrosim : manjkajo členi o solastništvu psa, o razstavnih mladičkih in obveznostih obiskovanja določenih razstav, o višini kupnine, o urejanju medsebojnih obveznosti glede izbire mladička ob morebitnih paritvah, nosilcih imena psarne, potem o zdravstvenem stanju psice in psa, nezmožnosti paritve ali brejosti, poseben člen o kastraciji oz. sterilizaciji, višini kupnine ali skočnine, morebitnih zdravstvenih napakah, če je pes v solastništvu...pa še kaj bi se našlo.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #7 : 10 Januar 2007, 00:02:45
Primer kupoprodajne pogodbe najdes tudi na strani Slovenskega kluba retrieverjev. Meni je ta kr vsec, ampak bi dodal nekaj stvari, ki jih je Misa prav lepo zapisala v svoji.

Misa: me pa zanima ce imas mogoce kaksen izvod pogodbe o solastnistvu, in ce ti morda ni problem in bi mi jo poslala na mail?

hvala in lep pozdrav



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #8 : 10 Januar 2007, 17:43:22
Misa: me pa zanima ce imas mogoce kaksen izvod pogodbe o solastnistvu, in ce ti morda ni problem in bi mi jo poslala na mail?

popo,

da, imam osnutek aneksa o soloastništvu psa, vendar...aneksi k pogodbi so posebaj spisani ravno zato, ker je vsak aneks specifiziran za točno določenega psa, pod točno določenimi pogoji. Kakšni so ti pogoji je stvar mene in kupca za točno določenega psa in ga nisem pripravljena obelodanti, ker to je strogo privatna zadeva.
Ker, pod kako hudimi pogoji bom kakšnega psa dala v solastništvo, rejo ali ga celo podarila, je samo moja stvar. In če bo kdo takšne pogoje sprejel,  še stvar tistega, ki bo takšne pogoje tudi sprejel.

Vse je pač stvar dogovora med prodajalcem in kupcem.  :)

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #9 : 10 Januar 2007, 18:14:56
Ok, ni problema. mas prav. Te razumem! :)
Samo zanimalo me je priblizno katere tocke zajema solastniska pogodba. Sem razmisljal o tem in nimam prave predstave o tem kako bi naj izgledala.  ;)



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #10 : 10 Januar 2007, 20:58:58
O solastništvu ti lahko povem, tako na splošno: pogodba zajema kateri pes je dan v solastništvo, za kako dolgo, kdo ima pravice do legla, pod katero ime psarne gredo mladički, koliko mladičkov ali legel gre vzreditelju, koliko jih ostane solastniki, kako se mladički delijo, kdo določa višino prodajne cene mladičkov, kje bo psica v času brejosti, kotitve, kdaj gredo mladički k vzreditelju, kdo določi imena, kako dolgo bo psica v solastništvu, kaj se zgodi, če pes umre, preden solastnik izpolni obveznosti do vzreditelja, kdo nosi stroške veterinarske oskrbe za psico oz. mladičke, kakšne so pogodbene kazni v primeru neizpolnjevanja ali kršitve pogodbe....tole sem pisala na pamet, zato niso zajeti vsi možni aspekti.

Lahko zajema tudi člen o zavarovanju psa, zavarovanju legla, kdo nosi stroške prevoza in prijavnine na razstave, komu ostanejo nagrade z razstav....

Pa tudi bolj delikatne stvari, kot je to, kdo odloča ali bo pes šel na kakšno operacijo, kako je z odločitvami o carskem rezu, evtanaziji....

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #11 : 11 Januar 2007, 00:52:23
Super. Hvala za pojasnilo! 8)

Samo se eno vprasanje: a potem skupaj s kupcem dolocata pogoje pod katerimi gre pes v solastnistvo, ali so pogoji za dolocenega psa ze vnaprej podani in kasneje s kupcem spremenita nekatere podrobnosti?

Zanima me pa tudi ali je kdo izmed prisotnih vzrediteljev v svojo pogodbo vkljucil clen, ki kupca obvezuje do obveznega slikanja kolkov in komolcev (ali cesa drugega)?

Lep pozdrav



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #12 : 17 Januar 2007, 16:36:41
Evo, primer pogodbe ločeno za pet in show kvaliteto, tukaj.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 29 Februar 2012, 00:56:18
Evo, primer pogodbe ločeno za pet in show kvaliteto, tukaj.

Ne morem spati.. Sem nočna ptica.
Prebiram forum, natančneje  temo, vezano na pogodbo o nakupu psu. Ugotavljam, da "danes"  vzreditelji prodajate pse  s t.im. pogodbo o prodaji oz. nakupu psa.

In vesela bom, če bi kdo od vzrediteljev "pripopal" vzorec pogodbe. Ja, saj sem na internetu našla nekaj "osnutkov" pogodb, s katerimi pa nisem bila "zadovoljna". Dozdeva se mi, da "govorijo" le o pravicah vzrediteljev, dolžnostih kupcev... Nikjer pa nisem zasledila pravic kupcev. Morda pa se motim?

Čemu pravzaprav "služi" ta pogodba? Je to samo še en  list papirja več, ali se v praksi tudi spoštujejo in udejanjajo določila te pogodbe?

Glede citata: Pogodba za show ali pet "kvaliteto" psa?  Tega pa ne razumem dobro.
Ali si lahko to laično razlagam nekako tako: Da "pet kvaliteta"pri mladiču  pomeni, da ni popolnoma po standardu (nepravilen ugriz, drugačna obarvanost, nepravilna pigmentacija...ipd.).  Se pravi, po "domače"- mladiček z nekakšno "hibo". In posledično temu, drugačna, nižja cena. Razmišljam pravilno?

Po drugi strani pa se mi poraja naslednji dvom. Glede pogodbe o prodaji mladička za show kvaliteto. Zakaj dvom?
Kljub temu, da imamo že nekaj "kilometrine" na področju vzreje, ne morem  in si ne upam z zagotovostjo trditi, da bo nek mladiček, ki odhaja od nas nekje v starosti 9. do10. tednov  show kvalitete. Pa čeprav  so pasji starši zdravi,  imajo dobre rodovnike, kljub ponovovljeni dobri paritveni kombinaciji, kljub zdravstvenim testom...

Kot "show kvaliteto" bi si "dovolila" pritisniti "žig" šele pri mladiču v starosti tam nekje 8 mesecev. Zamenjano (stalno) zobovje, pri samčkih je tisti "privesek" na svojem mestu, primerna (prava) višina, dobra okotenost sprednjih in zadnjih tac...

Meni osebno se zdi veliko pomembnejše predati novemu lastniku tipičnega in zdravega predstavnika (mladička) svoje pasme, ki ga bo razveseljeval naslednjih 12-15 let. In ne nazadje, da postanem in ostanem z novim lastnikom prijatelj.
Saj veste; isti ptiči skupaj letijo...

Hvala že vnaprej.
Tatjana










Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #14 : 29 Februar 2012, 08:23:18
diva1,mogoče še kasneje,tam pri 9 mesecu starosti!Je pa res,da jaz višine tukaj notri ne bi štela.Sem že videla primere,ko so mladiči prerasli zaradi hrane.Pri kar precej pasmah se to dogaja.V veliko primerih je to posledica dolgotrajnega hranjenja z junior hrano.Pri nas gredo mladiči z 4 meseci na adult hrano.V prvem leglu sem jih hranila nekoliko dlje z hrano za mladiče in posledica tega je da imam samca na zgornji meji višine.Včasih te kupci poslušajo kako hraniti naprej,velikokrat pa tudi ne.Pravilen ugriz,"draguljčki" na svojem mestu in pa okotenost pa lahko vidiš že kmalu.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #15 : 29 Februar 2012, 09:22:21
A so hormoni noter ali kaj? Ker sicer ni nobene logike. Kmečjemu bi zaradi hrane prej zrasli in imeli morda zaradi hitre rasti probleme, ne pa da bi zrasli previsoki...

A je za tako trditev kaka študija?

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 29 Februar 2012, 09:34:52
Ne vem, jaz sem do sedaj imela vedno precej dober občutek kako se bo mladič razvil. To mi uspeva bolj pri svoji hladičih. Namreč njih vidiš vsak dan, dokumentiraš razvoj (osebno si rada poslužujem po fotkah in posnetkih, tam gledam na njih povsem objektivno).
Pišem si vsako malenkost, ki jo opazim in navsezadnje vidim te prednosti ali napake tudi npr. pri enem letu. Če si do sebe iskren ni problem objektivno povedat kako vidiš mladiča, je pet kvalitete ali show. Težje je povedat a bo ekstra mladič, kar zame pomeni tisto majhno število psov, ki so res nekaj ekstra (nivo svetovni in evropski prvaki)...za nesposobnost izvlečt potencial iz psov vzreditelj ne more odgovarjat, to je tudi en faktor. Včasih so seveda presenečenja, v pozitivno ali negativno. Osebno si nikoli ne bi dovolila lagat lastniku, vzreditelju. V kolikor kasneje ne bo zadovoljen z psom bo pomenilo, da bo imel do njega tudi nekoliko slabši odnos (pes bo to čutil).
Jajca, če so enkrat v kanalu in se jih lepo začuti, se jih enostavno da gor in dol premikat (ne vem kako bi to razložila) mislim, da ni neke velike bojazni. V kolikor v liniji ni problemov z ugrizom in št. zob je že en velik plus. Včasih spodnja in zgornja čeljust rasteta nesorazmerno (pri škotih sem večkrat opazila, ampak če so sekalci vredu bo uriz pravilen kadar se čeljust do konca razvije).

Včasih se sprašujem kam gledajo eni vzreditelji? Kupujejo mladiča, pri katerem vidiš že na prvi pogled, da ni show kvaitete. V kolikor ne moreš, nočeš (vedno so tudi subjektivni razlogi) nekega psa iz svojega legla oddat je eno, ampak da kupiš nekaj kar ni to to in komaj ugotoviš pri enem letu, ajme meni.



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 29 Februar 2012, 09:44:24
Prejšnjič sem se do solz nasmejala...eni vzreditelji, ki so kupila samca, ki ga ne bi imela, če bi mi še kup denarja zraven ponujali  (se je že pri pri 8 tednih vidlo, da ni to to) mi rečejo...ampak mi rabimo samca show kvalietete in to 3x. Na jeziku sem imela, da ta njihov samec še na isto mesto lulat ne hodi kot moj Rdečko  >:D sem zlobna, samo res. Eni ne vidijo nič. Podcenjevanje do amena, ker si iz slo. Seveda se sliši import iz Nemčije, Finske, Luksemburg, itd. veliko boljše kot Slo.  :D Ter slo tujci pošiljajo k meni a oni bi raje kupili v tujini...pa tudi verjetno z veseljem kaj "slabšega" samo zato, ker se boljše sliši.  ::) bodo sosedom lahko rekli: smo ga iz ...pripeljali  :D stane ti pamet.


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 29 Februar 2012, 09:48:34
diva1,mogoče še kasneje,tam pri 9 mesecu starosti!Je pa res,da jaz višine tukaj notri ne bi štela.Sem že videla primere,ko so mladiči prerasli zaradi hrane.Pri kar precej pasmah se to dogaja.V veliko primerih je to posledica dolgotrajnega hranjenja z junior hrano.Pri nas gredo mladiči z 4 meseci na adult hrano.V prvem leglu sem jih hranila nekoliko dlje z hrano za mladiče in posledica tega je da imam samca na zgornji meji višine.Včasih te kupci poslušajo kako hraniti naprej,velikokrat pa tudi ne.Pravilen ugriz,"draguljčki" na svojem mestu in pa okotenost pa lahko vidiš že kmalu.

Lojze, hvala, da si se oglasila.

Vse, kar si povedala, vse to je meni kristalno jasno.  Še posebej glede pravilnega ugriza in  tistih dveh "draguljčkov.
Ko so naši mladički odhajali pri nas, je bilo vse na svojem mestu. Tako kot mora biti. Tudi mi svetujemo, da se na adult hrano preide v starosti nekje 6. mesecev.

Jaz bi samo prosila vzreditelje, oz. lastnike psov, ki so pse kupovali s t.im pogodbo za kakšne "vzorce". Pri nas do sedaj nismo pisali pogodb, nihče jih niti ni zahteval. Ker smo bili "garancija" mi, moj oče kot dolgoletni , zaupanja vreden vzreditelj in veliko število zadovoljnih lastnikov.  Saj veste, dober glas seže v deveto vas, slab pa še dlje...

Tako, da upam, da kaj dobim.
Hvala.







botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #19 : 29 Februar 2012, 09:58:02
Jaz dajem pogodbo predvsem zato, da zaščitim svoje mladičke - lahko pošljem pogodbo na mail, ker je 5 strani dolga. Med drugimi pa je not tudi to. več pa kasneje :)


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 29 Februar 2012, 10:04:30
5 strani, wow...hah, moja je povsem brez veze...tudi temelji bolj kot le na zaščiti mladiča...kar pa ti v praksi potem nič ne koristi  :-\
Meni tudi pošlješ?


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #21 : 29 Februar 2012, 10:10:49
5 strani, wow...hah, moja je povsem brez veze...tudi temelji bolj kot le na zaščiti mladiča...kar pa ti v praksi potem nič ne koristi  :-\
Meni tudi pošlješ?

To je največji problem pogodbe.  :-\ Napišeš jo da zaščitiš mladiča. Pri tistih, ki so ok je itak ne bi rabil pri tistih, ki ti delajo probleme ti pa tudi pogodba ne glede na vse ne pomaga. Je pa res nekaj, da vsaj malo ločiš listje od plevela, ko omeniš pogodbo. ::)



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #22 : 29 Februar 2012, 10:33:20
Mene pa nekaj drugega zanima.
Ok Pogodba. Da se zaščiti Mladiča... do tukaj vse lepo in prav.
Ampak predvidevam , da ima v tej pogodbi kupec pač določene obveznosti...
Kaj pa vzrediteljeve obveznosti v taki pogodbi ? so ali ne? In kakšne so?
 Ali npr Vzrediteljeva garancija ... v taki pogodbi za tisto kar proda ? Recimo....
kakor koli... predmet pogodbe je plačljiv..... in ima verjetno navedeno ceno.

Še iz druge plati pogodbe.
Nimam  nič proti pogodbam... ampak   pravilo pogodbe je vedno tako, da ščiti kupca in prodajalca... uredu če v tem primeru tudi predmet- torej psa.

A je v taki pogodbi vključena klavzula   videno-kupljeno ?

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #23 : 29 Februar 2012, 11:26:43
Mi imamo za Groma pogodbo, ki vključuje tole 'videno-kupljeno', so pa tudi jasno navedene vzrediteljeve dolžnosti - spremljanje razvoja mladičev, pomoč pri vzgoji, šolanju, razstavljanju, v primeru, da se pes oddaja je vzreditelj zadolžen, da psa začasno vzame nazaj (ne pa, da gre pes npr. v zavetišče) oz. ima tudi prednost pri odkupu/posvojitvi, mladiček mora biti ob prevzemu zdrav (veterinarski pregled, cepljenje, večkrat razglisten), normalno živahen, karakterno in vizualno glede na starost ustrezen svoji pasmi, ob morebitnih zdravstvenih težavah (dednost ali okužba pri vzreditelju) se del ali celotna kupnina povrne. Prav tako enako sledi v primeru, ko se psu niso spustila moda ali nima pravilnega ugriza- če je bilo tako navedeno ob nakupu (če se to vidi že pri mladiču v leglu je (vsaj takrat ko smo mi kupovali) kupnina 40% manjša).  ;)



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #24 : 29 Februar 2012, 11:52:03
Ja,Andreja včasih tudi jaz pomislim,da so noter hormoni!



samson

  • *
    • Prispevkov: 100
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 29 Februar 2012, 11:52:48
Tudi jaz imam neko pogodbo, sneto od bogvekje in malo prirejeno. In vključuje klavzulo videno-kupljeno, s tem, da če je pri mladičku pred oddajo viden npr. predugriz, o tem seznanim tistega, ki je tega mladička rezerviral, in ima možnost ali odstopiti od nakupa, ali znižam ceno ali si lahko izbere drugega mladička (če je seveda še kakšen na voljo). In itak je veliko kupcev začetnikov, ki sploh ne vedo, kaj je predugriz in jim to razložim oz. jih napotim še drugam, da se seznanijo in se nato odločijo. In v pogodbi potem tudi piše, da je mladiček odšel od doma s predugrizom, o čemer je bil kupec seznanjen.

Sicer pa lahko garantiram le, da imajo starši res opravljene določene zdravstvene preglede, da ustrezajo standardu oz. povem, kaj na katerem ni ravno super, kako mi kakšen mladiček deluje - bolj ali manj razstavno perspektiven, ne delam pa razlik na t.i. pet ali show kvaliteto, če nimajo izključitvenih hib. Bolj lahko svetujem glede značaja :)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #26 : 29 Februar 2012, 12:23:59
Ja,Andreja včasih tudi jaz pomislim,da so noter hormoni!

 :-\

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #27 : 29 Februar 2012, 21:10:36
Mogoče samo moje  (glasno) razmišljanje... Če se ne motim, je pes v slovenskem pravu stvar. Da bi bila pogodba o nakupu stvari obvezujoča mislim, da ne zadošča, da jo pripravimo "mi" ampak mislim (lahko, da se motim), da bi jo moral notar.

Pa še moja izkušnja... Brez mojega soglasja naj se pes ne bi uspaval... Osebno sem za uspavanje zvedela od tretje osebe, 3 tedne po tistem, ko je bilo to opravljeno...
Da pa ne bo pomote - od nas gredo psi "s podpisom", pa tudi sama sem oba samca, ki sta bila uvožena iz tujine (Madžarska in Nemčija), kupila in "podpisala".
Ko smo urejali prenos lastništva ene od psic iz naše vzreje pa itak brez pogodbe tega nismo mogli storiti (psica je prišla živeti nazaj k nam). Tako da - zagovoto so papirji potrebni, priporočljivi - je pa treba včasih malo "pameti", ko se pripravljajo.


Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 29 Februar 2012, 21:58:34
Pogodba o nakupu oz. prodaji psa. Hvala vsem, ki ste sodelovali v tej temi.  Ter  hvala tudi za poslane »vzorce« le-teh.

In če bom že kdaj pisala pogodbo, bo ta«dvosmerna«, dvopartitna.  Pravice in dolžnosti obeh strani; tako vzreditelja , kot tudi  bodočega lastnika.

No, zame kot za kupca je pogodba nesmiselna, če ne zavezuje tudi vzreditelja. To bi vsekakor pričakovala v pogodbi. . Če sem kupila psa za vzrejo in za njega plačala temu primerno ceno, potem pričakujem, da bo pes imel  vzrejno kvaliteto, h kateri na prvem mestu spada zdravje ter tisti tipični karakter pasme, za katero sem se odločila.  Pričakujem, da me  pogodba ščiti tudi v tej smeri.

Glede  dolžnosti kupca, pa se v marsičem strinjam z vami..  Lepo ste napisale.

Ampak ko razmišljam po »domače«, pogodba ni najpomembnejša stvar pri nakupu psa. Znanje, znanje je veliko pomembnejše. Če vemo, pri kom kupujemo psa, kaj je do sedaj vzredil,  kakšne prednike imajo mladički, in kaj ti predniki »nosijo« (zdravstveno in karakterno), potem je verjetnost »čudnih pota« genetike zmanjšana na minimum. In nenazadnje je tukaj še feed back ostalih lastnikov psov, kupljenih pri »dotičnem« vzreditelju. Dober glas seže v deveto vas!

Pravi vzreditelji do potankosti poznajo ozadje psov, s katerimi vzrejajo, pse s »pomanjkljivostmi« pa neusmiljeno izločijo iz vzreje. In to je vse,  kar pričakujem.

Jamstvo? Dobri ga bodo dali.
In zame osebno je pomembno tudi to, da ohranim pristne stike. Tisti kontakt, »dotik«. To šteje. Ter da  se najina »konverzacija« ne konča s plačilom kupnine, podpisom pogodbe in »prevzemom« psa.

Pa še nekaj. Skoraj sem pozabila. Danes sem govorila s pravnikom glede pravnega tolmačenja veljavnosti takšne "dvopartitne" pogodbe, sklenjenje med dvema negospodarskima subjektoma.  Obvezno mora biti overjena pri notarju ali upravni enoti. Drugače je »nična«. Samo en brezpredmetni list papirja več.  Na žalost . Ali pa na srečo.
 Kakor kdaj, in kakor za koga…

In če bom kdaj sestavila kakšno pogodbo, obljubim, da jo bom »lansirala« na Pesjanarja.
Lepo se imejte in še enkrat hvala. Bili ste mi v veliko pomoč.
Tatjana



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #29 : 01 Marec 2012, 08:36:18
Razlika je v tem, da če pripravi notar, je direktno izvršilna, če je navadna pogodba ali tudi ustni dogovor pred pričami, pa je treba tožit, da se lahko izvrši.

Tudi ustni dogovor je obvezujoč in začne veljati, ko ena izmed oseb začne z izvajanjem dogovorjenega.


http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P