Geologija

zoe · 13451

zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
: 09 Januar 2007, 18:54:21
Aussie, a greš namesto mene na kolokvij iz petrologije in izpit iz geologije? Ti bom večno hvaležna  :D

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


aussie

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Sunshine Coast, Australia
Odgovori #1 : 10 Januar 2007, 23:07:39
Aussie, a greš namesto mene na kolokvij iz petrologije in izpit iz geologije? Ti bom večno hvaležna  :D

Ma takoj!  :o



aussie

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Sunshine Coast, Australia
Odgovori #2 : 10 Januar 2007, 23:09:23
Aja, sej res - kdo vas pa ima izpit, kolokvij: Herlec, Horvat, kdo drug???
Če boš rabla pomoč pri izpitu: Samo pošlji sms - Aussie ti takoj odgovori! hahaha  ;D



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #3 : 10 Januar 2007, 23:12:20
Za izpit pomoje Horvat, za kolokvij pa Rožič.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


aussie

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Sunshine Coast, Australia
Odgovori #4 : 10 Januar 2007, 23:20:03
Horvat je tko-tko, Rožič je pa zakon - še čist "frišn" doktor! In res obvlada geologijo "v nulo".
Srečno na kolokviju in izpitu!!!!  :-*
Če te bo pa kaj matralo, pa kar vprašaj.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #5 : 10 Januar 2007, 23:25:58
Ok, saj grem šele marca  ;D ;D

Bom do takrat še kaj vprašala. Sploh magmatske kamnine mi niso jasne  ::)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


aussie

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Sunshine Coast, Australia
Odgovori #6 : 10 Januar 2007, 23:40:49
A makroskopsko? Lohk se dobiva, pa ti razložim...



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #7 : 12 Januar 2007, 16:34:52
Nas je imel Horvat se kolokvij, pa ni bil ne vem kako lahek.
Izpit pa je imel se Pavlovec in je bilo tako smesno lahko, da noben ni dobil manj kot 8. Baje. Dokler so bili se ustni. Pol ga je pa ravno takrat, ko smo bili mi na vrsti, kap in je bil ful casa v bolnici in smo imeli pisne... ki niso bili vec tako smesno lahki (no, tezki tudi ne).

battito animale


aussie

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Sunshine Coast, Australia
Odgovori #8 : 12 Januar 2007, 17:25:58
Sej pravim, da je Horvat tko-tko...zna bit kar pasji.
Pavlovec je pa en tak medvedek. On je bil, dokler ni šel v penzijo, predsednik komisije pri diplomskih.  :) Tak umirjen človečk - zelo fajn!



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #9 : 12 Januar 2007, 18:55:02
Prvi rok je že bil ta teden, ampak jaz grem marca  ::) Je bilo baje kar lahko, so v glavnem dobivali dobre ocene. Mislim pa, da je bila tam ena ženska, ki nas je tudi vsake toliko imela na vajah.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Person

  • *
    • Prispevkov: 556
    • Točke: 2
Odgovori #10 : 18 Januar 2007, 09:04:21
Eh, pa geologija je kr neki ... mi smo jo tudi imeli ... pa sem malo mutil tam, pa je šlo nekot :)

... Pluto, the golden retriever, itak ... :)


aussie

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Sunshine Coast, Australia
Odgovori #11 : 18 Januar 2007, 11:17:50
Geologija je zakon, ne "kr neki"!   :P



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #12 : 03 Marec 2007, 11:09:39
Oj,

v ponedeljek imam kolokvij iz petrologije pa imam nekaj vprašanj  :-[

Najprej me zanima, kako na preprost način najprej ločim ali je kamnina sedimentna, magmatska ali metamorfna?

Sedimetne kamnine mi grejo v redu, samo tuf je malce težko ločit od peščenjaka se mi zdi. Je tu kakšen način, da se ju lažje loči?
Potem metamorfne še kar grejo, ker jih ni veliko  ;D
Magmatske so mi pa najtežje  :o Tukaj je najbolje, da najprej ločim ali je kamnina globočnina, predornina ali žilnina kajne? Potem pa vprašam katere plagiklaze ima? In glede na to določim skupino glede na mineralno sestavo. Imam prav? Kakšna informacija glede magmatskih bi prišla zelo prav.
Obsidijan, plovec, perlit, diabaz, bazalt, bazaltna lava in bazalt mandljevec so precej lahki za ločit  :) Ostale se moram pa še nekako naučit...

Delali smo pa po telih razpredelnicah:
magmatske
metamorfne
sedimentne

Hvala in lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


aussie

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Sunshine Coast, Australia
Odgovori #13 : 03 Marec 2007, 21:10:22
Oj!


Pri magmatskih kamninah so lepo vidna zrna, ker so imela čas kristalit - primer: tonalit, granit, čizlakit,... http://www.pet-plus.com/ARTIKLI/Akvariji/WOHA/wohagranit/granit.jpg
Metamorfne kamnine so nastale tako, da so bile sedimentne in magmatske kamnine izpostavljene povišanemu P in T, zraven je dotekala nova snov, zato so kamnine ponavadi videti plastovite ali skrilave, ker so mineralna zrna razporejena vzporedno (pazi, da ne zamenjaš s sedimentnimi!): http://www.bf.uni-lj.si/cpvo/geologija/vaje/img064.jpg
Sedimentne kamnine se zelo ločijo od ostalih kamnin, predvsem po tem, da so mnogokrat plastovite ali vsebujejo fosile. http://prekomorec.com/wp-content/uploads/2006/10/dscn0556.jpg ; http://www.cwrl.utexas.edu/~bump/images/Animal%20Fossils/Limestone%20Shell%20Impressions.jpg

Tuf je lepe zelene barve. Kako ga ločit od peščenjaka? Hm...pri peščenjaku se lepo vidijo zrnca (ker ima že večja zrna kot recimo meljevec, glinavec,...).

Ja, pri magmatskih je najprej treba ločiti ali so globočnine, predornine ali žilnine!
Globočnine: zrna vidiš že s prostim očesom, značilen je zrnat zlog!!! Primer je recimo granit, kjer so vsa zrna približno enako velika.
Predornine: imajo značilen porfirski zlog, kar pomeni, da so v drobnozrnati osnovi večji kristali (vtrošniki)!!! http://www.mineraly.sk/files/hor/andezit%20copy.jpg
Žilnine: kadar se magma vrine v razpoke že ohlajenih kamnin. Opaziš neenakomerno zrnavost, ker je en del kamnine že skristalil, drug pa ne!!! http://departments.fsv.cvut.cz/k135/WEBKURZY/OBRAZKY/pegmatit1.jpg ; http://inara.cje.ac.kr/%C0%DA%BF%AC/%B5%B9%B0%FA%C8%EB/aplite.jpg (to je "šolski primer" žilnine).

Mi smo delali po Streckeisnovih razpredelnicah in ti zagotavljam, da ga znaš v 10ih minutah.
Fora je le v tem, da moraš ugotoviti (oz. vprašaš, za katere od njih gre, ker se jih težko loči!), ali gre za plagioklaze ali K/Na glinence! Potem poskušaš ugotovit, koliko % jih je v kamnini in koliko % je kremena - tako lahko takoj določiš, za katero kamnino gre!
Streckeisen izgleda takole: http://www.gesteine.ch/gesteine/seiten/bilder/magmatit/streckeisen.gif
http://www-odp.tamu.edu/publications/195_IR/chap_02/images/02_f08.gif


Mogoče ti pomaga tudi tole: http://www.ntfgeo.uni-lj.si/tverbovsek/tehnicna_geologija.pdf

Če si v Lj, se oglasi, ti lahko prinesem te tabele in ti na brzino razložim! ;)




zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #14 : 03 Marec 2007, 22:28:00
Ok, hvala :D

Se pravi za magmatske ugotovim ali je globočnina, žilnina ali predornina. Potem pa lahko vprašam katere plagioklaze ima.
Če ima veliko kremena in kisle ali srdenje plagioklaze je granitska, če ima kisle je sienitska, če ima srednje je dioritska, če ima bazične je gabrska in če jih nima je peridotit. A mam prav  :)

Mam še par vprašanj, so mi teli kamni kar všeč ratali  :o
Kako potem ločim granit in granodiorit?
Pa kako ločim med sabo riolit, kremenov porfir, kremenov keratofir in dacit?
Pa kako potem ločim trahit, porfir in keratofir?

Hvala za linke, sem si prebrala  :-* Samo una piramida mi ni jasna  :-[

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


aussie

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Sunshine Coast, Australia
Odgovori #15 : 04 Marec 2007, 11:31:56
1. Ja, najprej to: globočnina ali žilnina ali predornina. Potem vprašaš ali ima plagioklaze ali  K/Na glinence (s prostim očesom se jih težko loči). K glinenci so rožnati!
Jaz ti bom zdaj dala primer, kako gledaš po Streckeisnu: recimo, da ti reče, da imaš plagioklaze. Potem moraš ugotovit, koliko je v kamnini kremena (tega ne smeš spraševat!!!). Recimo, da ga je 60%. Potem takoj vidiš, da gre za DACIT!
Simpl, ko pasulj! :) Ampak se moraš to tabelo napiflat.  ::)

2. Granit vsebuje kremen, K glinence, plagioklaze in biotit.
    Granodiorit pa vsebuje plagioklaze. (poglej si 1. tabelo po Streckesinu, ki sem ti jo nalimala v prejšnjem postu in boš takoj videla, da se lažje loči kamnine po Streck. od tega, da bi se človek na pamet učil, kako kamnina izgleda, ker te lahko zavede že barva!!)

3. Glede riolita, dacita in trahita - glej Streckeisna!
Kadarkoli slišiš besedo "porfir" pomeni, da gre za drobnozrnato osnovo, z večjimi vtrošniki - se pravi za predornine!
Porfirji in keratofirji so brez Q!!! Razen, če gre za Q porfir in Q keratofir - tu ti že ime samo pove, da je večina kremena.




zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #16 : 04 Marec 2007, 17:52:18
Ok, ful hvala! Tale tabela mi sicer ni jasna, ampak mislim, da bo šlo  :-*

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


aussie

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Sunshine Coast, Australia
Odgovori #17 : 04 Marec 2007, 20:46:05
Držim pesti!!!  :-*



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #18 : 05 Marec 2007, 14:52:52
Jeeej naredila sem  :D :D Sicer samo s 7.. tako da grem drugi teden še enkrat probat, ker nimam kaj zgubit.
Pisni del sem pisala 6  :-\ kamne sem pa dobila 8. Vse sem vedela, samo pri granitu nisem videla kremena, ker sem gledala ta pobrušeno stran, in sem potem rekla da ga nima, pa me je popravila in rekla, da ga ima, tako da sem dobila 8  :'(

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


aussie

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Sunshine Coast, Australia
Odgovori #19 : 05 Marec 2007, 15:02:38
Juhu, juhu!  ;D
No vidiš, pa je šlo. Kakšen pa je bil pisni del???



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #20 : 05 Marec 2007, 15:54:34
Pisni del se mi ni zdel tako težek, samo je ful malo vprašanj in hitro zgubiš pike.
Pa še tako je, da pri vprašanjih za obkrožit dobiš minus pike če narobe obkrožiš.

Ekola vprašanja:
Kaj je lava.
Katere skrilave metamorfne kamnine poznamo, naštej in napiši stopnjo metamorfoze.
Značilni in bistveni minerali gabrske skupine.
Napiši in skiciraj tipe magmatskih kamnin glede na nastanek - tisto porfirska oblika in to

Potem za obkrožit je bilo:
Bistveni minerali magmatskih kamnin (tega sem imela narobe)
Katera kamnina ima porfirsko strukturo in bistvene minerale kremen in kisle plagioklaze? - to nisem vedela, ker se nisem mogla odločit med dacitom in riolitom.
Kateri minerali sestavlajo eklogit. - tu se nisem mogla spomnit a je tazelen olivin ali piroksen, pa sem pustila prazno.

Pa še ene par jih je bilo, ampak se jih ne spomnim. Skupaj 10 vprašanj.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


aussie

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Sunshine Coast, Australia
Odgovori #21 : 06 Marec 2007, 19:53:47
Če boš še kaj rabila, kar vprašaj. Upam, da ti bom znala pomagat.  ;)
Glede Streckeisna: naslednji teden bom verjetno kaj na faxu, tako da če želiš, se lahko dobiva (če boš kaj tam okrog hodila) in ti na brzino razložim te tabele - boš videla, kako so lažje.  :)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #22 : 14 Marec 2007, 20:47:11
Evo, v ponedeljek popravila oceno na 8  8) 8) Sem ful bolj bluzila in mi je dala kar 9 za kamne  ::) Pa sem falila 2 strukturi, zadnjič pa samo kremena nisem videla...

No ja. Jutri imam še izpit, tako da držte pesti  ;)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


aussie

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Sunshine Coast, Australia
Odgovori #23 : 14 Marec 2007, 21:05:05
 :P, piflarkaaaaaa!  ;D
Drži se tudi jutri!!!



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #24 : 28 Marec 2007, 12:45:12
Evo, geologija opravljena :D Končna ocena 7/8  8)

Aussie, še enkrat hvala za vso pomoč  :-*

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


aussie

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Sunshine Coast, Australia
Odgovori #25 : 28 Marec 2007, 14:18:05
Z veseljem!  ::)
In čestitke!!!  :-*



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #26 : 28 Marec 2007, 14:38:55
zoe razturas :D Cestitke ;D

(Grin pa posilja slinast griz ;))

battito animale


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #27 : 28 Marec 2007, 14:56:07
Tenks :D V bistvu je prvi dokončno opravljeni izpit, v ponedeljek ga grem vpisati v indeks  8)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"