Zobki

ninci · 54005

ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
: 28 Maj 2005, 18:38:32
Nekaj o pasji "čekanih", njihovi higieni, ...

Več TuLe

Lp nina



irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #1 : 13 December 2005, 23:25:14
No mi se pa jutri zjutraj z Rondekom odpravljamo na čiščenje zobkov k veterinarju. Že, ko smo ga najdli (dobro to je 3 leta nazaj) je imel ful oblok pa sem jaz z drgnjenjem in rednim čiščenjem dol spravila. Zdaj v zadnjem letu pa sem drgnila in pucala pa nič zdrgnila in nič spucala. nabirati se nam je začel tudi kamen...s tem je prišel tudi mičken neprijeten zadah. to smo omenili veterinarju in se odločili, da bomo to porihtali že kar pred novim letom. tako, da jutri gremo na čiščenje :).

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #2 : 15 December 2005, 19:53:11
evo še nekaj o zobjeh (ugrizih)


škarjast ugriz: normalna oblika zobovja, kjer venec zgornjih sekalcev sega tesno čez venec spodnjih čekanov (prav tako kot škarje)

kleščast ugriz: robova zgornjih in spodnjih sekalcev se natanko stikata (kot pri kleščah)

predgrizavost:  zgornja čeljust je manjša od spodnje

podgrizavost:  spodnja čeljustnica je krajša od zgornje

lp vaša ursa  :-* ;D :D ;) :)


A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #3 : 31 December 2005, 12:29:32
naša kali bo v začetku januarja dopolnila 5 mesecev. pri igri z drugimi psi sem opazila, da krvavi z dlesni. to se je začelo dogajati pred tremi dnevi. Ali obstaja povezava z rastjo zob? Je to normalni pojav?



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #4 : 31 December 2005, 12:38:21
izpadajo ji zobje (mlečni), potem jih bodo nadomestili stalni .. ;D Indi jih je polovico izgubil v pasji šoli, ko smo se igrali  :)



search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #5 : 31 December 2005, 12:44:25
pa e ta proces spremljala tudi srednje močna krvavitev iz dlesni ???. To da menjava zobke mi je seveda jasno ;D



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #6 : 31 December 2005, 12:51:22
ja no .. Indi ni glih ful ful ful krvavel, je pa bla tista rjuha ko smo vlekli krvava .. tko da verjetno je ta krvavitev povezana z menjavo zobkov ..



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #7 : 31 December 2005, 12:52:34
Rescue:

Normalno je da ji ob izpadu zob dlesen krvavi, vendar le za kratek čas (kako uro), če traja krvavitev dalj časa ji le preglej dlesni, če se ni kje porezala ali kaj podobnega ...

LP, Črt



search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #8 : 31 December 2005, 12:53:27
uf. sem si kar oddahnila. Verjetno tudi sneg naredi svoe, ker se vsaka krvava pikica pozna.



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #9 : 31 December 2005, 13:03:09
Hhehe.... to je pa res... v snegu se vse še bolj vidi :)

No.. takole ti povem ... če te skrbi ji enostavno odpri dobček in poglej od kod krvavi... če krvavi od tam kjer je bil včasih zob... potem se nimaš česa bati ... če bi pa recimo pri strani ali pa na nebu ali kako drugače ... potem pa jo malo bolj opazuj.

P.s.: tudi rane na blazinici na začetku zelo krvavijo in izgleda res grozno, vendar se zelo hitro umiri :)

Lp, Črt



rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #10 : 18 April 2006, 16:00:21
Od kdaj do kdaj (mislim do katerega meseca) kuzki menjujejo zobke?


Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #11 : 18 April 2006, 16:03:35
približno od 4. do 7. meseca. Pri moji zadnji psici je zadnji mlečni zob izpadel šele, ko je bila stara 7 mesecev in pol. Ponavadi menjajo že prej.



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #12 : 18 April 2006, 16:13:18
Mene pa zanima,zakaj kak zob ne zraste? Kolikor je meni znano,pes ne dobi rodovnika,če mu manjka kak zob in da je le to dedno.Kako to,da zdaj Rini manjka zob(po kakšni možnosti celo 2)? To sem se že večkrat vprašala,pa nekako ne najdem primernega odgovora...mogoče od kakšnih daljnih prednikov..mogoče.. ???

Kdo ve?

lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #13 : 18 April 2006, 16:18:02
Mojemu Azorju ni zrastel en zob (pa je bil rodovniski zlatko), in je zaradi tega dobil na telesni oceni stirico. Pod opombami pa je bilo napisano da parjenje ni priporocljivo.

Mislim, da so mi takrat rekli, da ce bi mi slikala celjust in ce bi se korenina videla, potem bi bilo uredu.

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #14 : 18 April 2006, 16:46:27
Mene pa zanima,zakaj kak zob ne zraste? Kolikor je meni znano,pes ne dobi rodovnika,če mu manjka kak zob in da je le to dedno.Kako to,da zdaj Rini manjka zob(po kakšni možnosti celo 2)? To sem se že večkrat vprašala,pa nekako ne najdem primernega odgovora...mogoče od kakšnih daljnih prednikov..mogoče.. ???

Verjetno si mislila, da pes ne dobi vzrejnega dovoljenja, a ne ;) Pri nekaterih pasmah je dovoljeno, da psu manjka P1. To piše tudi v standardu. Nekaterim pasmam (recimo perujci) tudi nimajo popolnega ugriza, pa to ni nič nenavadnega.

P1 v bistvu nima nobene funkcije in nekaterim zraste, nekaterim ne. Ali Rini slucajno manjka ta zob? Ker če ja, potem ni nič narobe.



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #15 : 18 April 2006, 17:56:59
Verjetno si mislila, da pes ne dobi vzrejnega dovoljenja, a ne ;) Pri nekaterih pasmah je dovoljeno, da psu manjka P1. To piše tudi v standardu. Nekaterim pasmam (recimo perujci) tudi nimajo popolnega ugriza, pa to ni nič nenavadnega.

P1 v bistvu nima nobene funkcije in nekaterim zraste, nekaterim ne. Ali Rini slucajno manjka ta zob? Ker če ja, potem ni nič narobe.
Mislila prav,napisala narobe  :-[ :-[
Po pravici povedano,ne vem kater zob naj bi bil P1,zato prilagam slikico na kateri se vidi,kje manjka zob.
Glej desno stran spodaj
Še ena

Na drugi se mislim da bolje vidi,kater manka.

Drugače pa hvala za odgovor obema! 


lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #16 : 18 April 2006, 18:07:51
Lej, tule je slika vseh zob:

http://www.mojveterinar.com/arhiv/anatomija/zobje.pes.htm

P1 je predmeljak (takoj za grabljivcem).

Drugače je pa super članek o zobeh tule: http://pugs.ultraevil.com/clanki/zdravje/zobovje.php



rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #17 : 18 April 2006, 19:05:29
Mislila prav,napisala narobe  :-[ :-[
Po pravici povedano,ne vem kater zob naj bi bil P1,zato prilagam slikico na kateri se vidi,kje manjka zob.
Glej desno stran spodaj
Še ena


Tocno ta je manjkal tudi Azorju. S tem da so mi potem govorili, da sem ocitno naletela na zelo "pecajzlerskega" sodnika, ker se pri retrieverjih (za druge pasme ne vem) pogosto dogaja, da en zob pac ne zraste.

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #18 : 18 April 2006, 20:35:22
Sicer je ne mislm razstavljat ampak me vseeno zanima.Potem se tak pes lahko razstavlja,ali se ne sme?

lp,
NIna

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


TIM

  • *
    • Prispevkov: 112
    • Točke: 1
Odgovori #19 : 18 April 2006, 22:37:00
Glede manjkajočih zob je tako, nekateri standardi določenih pasem dovoljujejo, da kakšen zob manjka, zaradi kratke čeljusti na primer pri bordojcih. Drugače pa se na vsaki razstavi pregleda zodovje psa in tisti psi, ki nimajo popolnega zobovja se jih ne razstavlja. Moram pa še povedat to, da če si pes zlomi zob in imaš zdravniško potrdilo, da je zod res zlomlen potem se lahko takšen pes razstavlja.

+1



R_e_t_r_i_e_v_e_r

  • Gost
Odgovori #20 : 06 September 2006, 16:43:14
Lep pozdrav vsem skupaj. :)

Naša Naja je stara 5 mesecev in evo ga, druga runda izpadanja zobk je tu. :'( le da tokrat izpadajo malo večji in je tudi več krvi, pa ni sile.
Zanima me al kdo kaj razkužuje, pol ko zob odpade?

Mislim pa predvsem zaradi tega ker je vseeno malce odprta zadeva, pa naši malčki radi grizejo pa pobirajo stvari itd itd - infekcija?

Sicer pomoje sploh ni panike, ker se tako zelo hitro zaceli in je kr ok, pa vseeno...





meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #21 : 06 September 2006, 17:12:44
R_e_t_r_i_e_v_e_r  dobrodošel na forumu! ;)

druga runda izpadanja zobk je tu.

Kako druga runda?

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


R_e_t_r_i_e_v_e_r

  • Gost
Odgovori #22 : 06 September 2006, 17:38:46
Haha se mi je zdelo da bo kdo to vprašal  ;D, Ja najprej prvi mlečni, zdaj pa drugi...
Ne hecam se, v bistvu so ji pred kakimi 14timi dnevi začeli izpadat, pa je bilo par dni mir (al pa nismo opazili) zdaj pa gre dalje..še malo pa bo nov komplet...



meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #23 : 06 September 2006, 20:26:49
Sem kar malo čukasto pogledala ko sem najprej pomislila, da ni moj pes "čuden" al si se to ti zmotil ::) Tako da zdaj po razlagi razumem ;D

Drugače pa mi Atri nič nismo razkuževali. Pustili smo da se sama "porihta" - ji je isto kar močno kri tekla ampak ni bilo nič narobe z ranicami. Je isto prinašalka (gladkodlaka) in je polno svinjarije pobirala (jo še zdaj kdaj) pa se ji nič ni naredilo. ;)

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #24 : 06 September 2006, 20:43:52
Kompliciranje je čisto odveč. Jaz sem to, da ji odpadajo zobki ugotovila po igračah, ko so bile krvave in včasih še zobek v njih. Nismo pa nič čistili ali razkuževali, pa je bila naša prava mala packa kar se pobiranja s tal tiče.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


R_e_t_r_i_e_v_e_r

  • Gost
Odgovori #25 : 06 September 2006, 21:33:40
Ja v bistvu sedaj tudi vidim pri vsakem zobku (včeraj dva , danes en ), ko se miga malo krvavi, pol pa je vse takoj vredu. Tak da vse lepo porihtajo sami. Sploh ni kaj panike ;D Bi se lahko kaj naučili od njih haha.



draga

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 1
Odgovori #26 : 15 Oktober 2006, 10:59:10
kdo mi lahko pove?
imam maltežanko nerodovniško,in do sedaj ,1. 11. bostara1leto ,nisem opazila,da bi kdaJ kje manjkal kakšen zobek ali ,da bi kje kakšnega našla.Ali moram iti k veter. da ji to poglada??



Ribica_Tina

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 3
Odgovori #27 : 15 Oktober 2006, 12:39:32
draga, zobkov dostikrat niti ne najdeš, ker jih kuža ali poje ali pa se enostavno izgubijo. jaz sem, na primer, našla 3 zobke ;)

tako, da ne skrbi, saj jih je kuža že zamenjal. k veterinarju jo pelji le, če si zaradi česarkoli zasrkbljena. sicer pa je razlika med mlečnimi zobki in stalnimi zobki ta, da so mlečni kot iglice, stalni pa so malo bolj močni.



jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #28 : 15 Oktober 2006, 17:59:21
winny pa je ravno v obdobju ko menja zobke...!!!zanima me kako bom vedela pri zadnjih zobkih, da so ji sploh izpadli???


Melizia

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 1
Odgovori #29 : 16 Oktober 2006, 21:12:01
Mojemu so začeli izpadati zobki. v dveh dneh je izgubil že 3  ;D in sedaj je prava škrba  >:D