Kako omogočiti psu dolgo, lepo in kvalitetno življenje

*sara* · 4775

*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
S tem vprašanjem so me ne sprehodih z mojim pesjanom pogosto ustavljali. Kako je lahko 16 letni pes še lahko tako vitalen, igriv in kako je mogoče, da je sploh dočakal tako starost, saj "dvoriščni pes" ne gre čez 10. ::). Kakšna je torej "formula" za dolgo, lepo in kvalitetno pasje življenje?
1. psa imej rad!!!! Spomni se, koliko časa si gojil željo po njem, kako si ga oboževal, ko je prišel k tebi domov in koliko pozornosti si mu posvečal.Tak odnos do psa naj se ohrani celo njegovo življenje, od puhaste kepice do "upokojenca", saj oba potrebujeta enako mero pozornosti, le ne drugačen način.
2. Psa ne vklopiš in izklopiš po svoji volji. Ima svoje potrebe in ti, njegov lastnik, moraš zagotoviti, da bo vedno imel na voljo tisto, kar potrebuje.
3. Sprehodi niso razkazovanje psa sosedom (kot jih žal dojema mnogo ljudi v moji okolici :-\) temveč sprostitev zate in tvojega psa, s katerim med njimi ustvarjaš posebno vez. Zato ni dovolj, da zjutraj spustiš psa iz pesjaka, pustiš, da čez dan "blodi" okrog in ga zvečer spet zapreš, ampak moraš svoj prosti čas nameniti njemu, njegovi rasti in vzgoji.
4. Pes naj ne je le hrane, kupljene v najbljižjem marketu. Videla sem že mnogo ljudi, ki psu zjutraj v skledo dajo brikete, potem pa jih bo že pojedel, kadar bo hotel in kolikor bo hotel. Psu moramo namreč zagotoviti raznovrstno hrano, bodisi kupimo že v naprej pripravljeno kvalitetno hrano ali pa (kot samo delali mi za našega psa) kuhamo hrano zanj doma, kar pa ne pomeni, da pes  poje ostanke kosila in večerje, temveč se kuha posebej zanj obroke, v katere vključiš meso, sadje, zelenjavo, žitarice, mleko....
5. Veterinar ni luksuz, ampak nuja. S tem želim povedati, da moramo psa ob kakršni koli bolezni ali poškodbi nujno peljati k veterinarju, ne pa čakati, da se bo pes čudežno sam pozdravil, saj si žival "sama najbolje pomaga" (pogosto mišljenje pri nas)
6. Pes mora imeti zavetje, kamor se lahko zateče pred neugodnimi vremenskimi razmerami, se odmakne od okolice ali poišče počitek.To je lahko prostor v hiši ali pesjak z uto za pse, ki vstopa v hišo nimajo.Še vedno veliko psov živi na verigah brez zavetja, izpostavljenih vrvežu, vremenu, mimoidočim.... potem pa se lastniki čudijo, kje je lastnik staknil bolezen, ali še huje, zakaj je poginil.

Ok, to je nekaj mojih izkušenj, sedaj pa se razpišite, kaj je po vašem mnenju pomembno za dolgo, zdravo in kakovostno življenje najboljšega prijatelja ;)

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #1 : 21 Januar 2007, 13:32:42
To je samo teorija. Mi pri vseh naših psih nebi mogli bolj izpolnjevati teh pogojev kot smo jih. Pri nas je pes smatran kot družinski član, keteremu je posvečeno veliko pozornosti in časa.
Do sedaj nismo, še žal, nikoli doživeli, da bi naši kužki dočakali lepo starost. Sedaj imamo tretjega, prejšnja dva sta pa umrla zaradi bolezni. Sicer imamo vedno velikega psa, ki praviloma živ manj časa kot kakšen majhen kuža, ampak vseeno, sta nas prekmalu zapustila.

lp, miša



uroda

  • *
    • Prispevkov: 684
    • Točke: 0
  • Dotek smotek
Odgovori #2 : 21 Januar 2007, 14:06:04
Psa moraš imeti rad in ga smatrati za enakovrednega družinskega člana. Torej mu moraš omogočiti njemu primerne življenske pogoje.

Bolezen je pa stvar narave oz. naravne selekcije.
Torej, *Sara*, kar si napisala, je vse res, toda kakovost pasjega življenja ni odvisna samo od tega.

LP


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 21 Januar 2007, 17:25:05
Sodim med tiste zanikrneže, ki psom zjutraj nasujejo v skledo brikete (in to vedno ene in iste), pa mi psi vseeno živijo nadpovprečno dolgo.


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #4 : 21 Januar 2007, 17:34:14
Sodim med tiste zanikrneže, ki psom zjutraj nasujejo v skledo brikete (in to vedno ene in iste), pa mi psi vseeno živijo nadpovprečno dolgo.
Ponavadi je slabše, če človek komplicira.
Jaz sem se že velikokrat spraševala glede te hrane. Npr. bernčki v Švici, ki živijo na kmetijah dobijo za jesti polento, pa so zdravi.



newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Odgovori #5 : 21 Januar 2007, 17:39:17
Ja, samo tam se najbrž nihče ne obremenjuje s tem, koliko jim odpada dlaka, koliko prhljaja imajo, koliko so svetleči ali nesvetleči. Pri nas je tako, da letimo k vetu za vsako figo in, da nas moti že vsaka najmanjša zadevica, ki naj ne bi bila tam, pri njih, pa bi rekla, da ni ravno tako...

Lp

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #6 : 21 Januar 2007, 17:50:39
Ja, samo tam se najbrž nihče ne obremenjuje s tem, koliko jim odpada dlaka, koliko prhljaja imajo, koliko so svetleči ali nesvetleči. Pri nas je tako, da letimo k vetu za vsako figo in, da nas moti že vsaka najmanjša zadevica, ki naj ne bi bila tam, pri njih, pa bi rekla, da ni ravno tako...

Lp
Da me ne bo kdo narobe razumel, nisem mislila, da bi sedaj morali pse hraniti s polento. Sama namreč pazim kaj moj pes poje.
Hotela sem samo povedati, kako je ironično to, da mi vsi zelo skrbimo za naše kužke, pazimo na njihovo prehrano, da ima svetlečo dlako, gremo takoj k veterinarju,..., medtem ko imajo nekateri pse za to, da jim služijo le kot čuvaji, delovni psi in jih hranijo z ostanki od kosila, pa so "prave korenine"  :D. Upam, da ste me razumeli. Sem proti temu, da psi jedo človeške ostanke.



newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Odgovori #7 : 21 Januar 2007, 18:01:39
Ja, razumem. Sem samo hotela reči, da je to, koliko so dvoriščni psi dejansko zdravi, dvorezen meč, ker konec koncev itak nihče pretirano ne preverja njihovega zdravja (če sploh).

Lp

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #8 : 21 Januar 2007, 18:24:13
Psu omogočimo dolgo, kvalitetno življenje s tem, da: :)

1.  Nudimo mu pogoje za kvalitetno bivanje...
2.  Nudimo mu hrano, ki je zdrava, uravnotežena in pa kvalitetna...
3.  Nudimo mu dnevno dozo rekreacije - sprehodi, igra...
4.  Se z njim ukvarjati in mu pomagati razvijati umsko-psihične sposobnosti - šolanje, miselne vaje...
5.  Nudimo mu redne preglede pri veterinarju, ter cepljenja...
6.  Skrbimo za zaščito proti parazitom - zunanjim in notranjim...
7.  Pazimo na pravilen fizični in umski razvoj v obdobju odraščanja...
8.  Mu dovolimo, da spoznava predstavnike svoje vrste - pse in se z njimi tudi igra...
9.  Mu lajšamo vroče poletne dneve tako, da mu zagotovimo senco...
10.Nudimo mu zatočišče pred vremenskimi vplivi vseh tipov...
11.Mu omogočimo, da preživi z nami čim več časa kolikor je možno in da je čim manj časa sam...
12.Morebitne bolezni zdravimo ob pričetku le teh in dosledno...
13.Ga redno negujemo in skrbimo, da je njegov prostor vedno čist in urejen...
14.Ga dnevno pregledujemo, da pravočasno opazimo morebitne spremembe na telesu...
15.Se vedno prepičamo zakaj je kuža priden in miren, čeprav se ni nikjer zmatral - mogoče ga kaj boli...
16.Po potrebi in posvetu z veterinarjem, mu k hrani dodajamo prehranska dopolnila za sklepe, kožo itd...

Zaenkrat toliko od mene... :)
Če se še kaj spomnem, bom dopisala! ;)

Lp
Tina



*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #9 : 21 Januar 2007, 19:20:30
Sodim med tiste zanikrneže, ki psom zjutraj nasujejo v skledo brikete (in to vedno ene in iste), pa mi psi vseeno živijo nadpovprečno dolgo.
Lanabela, mislila sem na ljudi, ki psa 1x na dan natrosijo nekaj briket, ki jih dobijo v trgovini za najnižjo ceno (alla Pedigre...) in mislijo da je to za pse dovolj. Nič pa nimam proti kvalitetnim briketom ki jih dajemo v pravih količinah, tudi če so ti edina hrana za psa, saj vsebujejo vse kar potrebuje.

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #10 : 21 Januar 2007, 19:24:30
Psa moraš imeti rad in ga smatrati za enakovrednega družinskega člana. Torej mu moraš omogočiti njemu primerne življenske pogoje.

Bolezen je pa stvar narave oz. naravne selekcije.
Torej, *Sara*, kar si napisala, je vse res, toda kakovost pasjega življenja ni odvisna samo od tega.

LP
ja, vem da to in dovolj in je še vedno mnogo odvisno od sreče, porekla in drugih dejavnikov, opisovala sem stvari, ki me motijo oz. mislim, da bi jih morali spremeniti ljudje v moji okolici in če bi se jih vsej malo držali, bi svojim kosmatincem omogočili lepše življenje.

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...